NOG KANS VOOR DE K.L.M. dooi m koude oorlog Broer en zus negen jaar opgesloten Minister Luns boekt succes in Londen Hazen even) het haasje Ontvoerde baby na week weer teruggevonden Het woord over Duitsland aan de Russen WAALSDORP HOORDE AMERIKA VIA OMWEG OVER MAAN Opnieuw relletjes in de Congo Atlas gelanceerd Postbesteller stal de 40 mille Dader meldde zich vrijwillig Van het ski-front De BiltRustig KIJK, BELLEN IN DE BUS Landingsrecht te Singapore opnieuw in studie GELUKKIG WEERZIEN VAN KIND EN OUDERS PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND KROESJTSJEF WEL: DULLES GEEN: DULLES LAATSTE NIEUWS Zie verder pag. 5 Indonesië Waardevol oordeel Zie verder pag. 5! EÉN VAN DRIELING OVERLEDEN Afschuwelijke vondst in Groningen Reclametelevisie ook in het oosten van Groningen en Drente Radio-activiteit uit kamer ontsnapt Vandaag Nederlandse zeeman in Frankrijk vermoord Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Temeuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 1,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van f 1,—- 14e Jaarg. No. i5n Woensdag 28 januari 1959 Van onze correspondent LONDEN Het is noodzake lijk om een einde te maken aan de koude oorlog en om de inter nationale spanning te verminde ren. Dit zei premier Kroesjtsjef van de Sowjetunie dinsdag in zijn grote rede op de openingsdag van het 21-ste congres der Russische communistische partij in het Kremlin. Tot dusver heb ik niets kunnen ont dekken wat mij er toe zou kunnen brengen te voelen dat er bij de Sow jetunie de oprechte wens bestaat om de koude oorlog te beëindigen. Er be staat wèl het vurige verlangen het Westen te misleiden door het de in druk te geven dat de koude oorlog is beëindigd. Deze tweede verklaring, dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie afgelegd door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles, was kenne lijk bedoeld om het optimisme van de laatste dagen wat te temperen. Dit op timisme is ontstaan door uitlatingen van Russische leiders die wildën bewijzen dat alles tussen de Sowjetunie en de Ver enigde Staten zo goed als rozegeur en maneschijn is. PREMIER KROESJTSJEF heeft gis teren met twee onderbrekingen zes uur en vijf minuten lang over de binnen- en buitenlandse politiek van de Sowjetunie gesproken. Na het uitspreken van zijn laatste woord'en volgde er een stormach tige ovatie van de ruim 1200 afgevaar digden en de 160 gasten uit het buiten land, onder wie dê Chinese premier Tsjoe En-lai, de Poolse partijleider Gomulka WASHINGTON (Reuter) Opnieuw heeft minister Dulles dinsdag laten blij ken dat er met hem wel te praten is over de manier waarop de hereniging van Duitsland tot stand moet komen. Hoewel ook de Russen indertijd had den onderschreven dat een hereniging slechts na vrije verkiezingen zal kun nen geschieden, zei hij gisteren nog maals dat dit niet de enige manier be hoeft te zijn. Dulles sprak op zijn we kelijkse persconferentie. De Verenigde Staten zijn graag be reid een nieuw Russisch voorstel in dit verband te bestuderen. Het Russische voorstel voor een Duitse confederatie noemde Dulles volkomen onaanvaard baar. De verdeling van Duitsland zou er alleen maar door worden bestendigd. Het gaat er vóór alles om. zei minis ter Dulles, een hereniging van Duits land te bereiken in vrijheid. Dulles bevestigde dat de westelijke mogendheden overleg plegen over deze kwestie. Zij zullen daarmee door gaan. Het komende voorjaar achtte hij een geschikt tijdstip voor het houden van een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van West en Oost. De vraag is alleen of de Sowjetunie de discussie niet beperkt wil zien tot een klein aantal agendapunten waardoor de waarde van een dergelijke conferen tie in twijfel moet worden getrokken. Zo stond de Russische premier Kroesjtsjef gisteren zes uur lang op het spreekgestoelte tijdens zijn grote rede op het congres van de communistische partij der Sovjet unie in Moskou. en zijn Oostduitse collega Ulbricht. Een vertegenwoordiger van Zuidslavië ont brak op de officiële tribune. Er bestaat, zei Kroesjtsjef, geen en kele grond voor een conflict met de Ver enigde Staten. Maar hij meende wel dat de betrekkingen tussen beide landen nog lange tijd abnormaal zullen blijven. Zoals zo dikwijls de afgelopen jaren verklaarde de premier van de Sovjet unie, die tevens leider is van de com munistische partij van zijn land, dat de betrekkingen tussen landen met verschil lende sociale stelsels gebaseerd* moeten zijn op vreedzaam naast elkaar bestaan. IN ZIJN REDE kondigde hij o.a. aan dat Rusland begoiinen is met de pro- duktie van intercontinentale raketten. Het kan raketten zonder mis te schie ten naar elk punt op de aardbol sturen. Overigens noemd'e hij de voornaamste taak van het ogenblik het doorbreken van de impasse in de kwestie van de ontwapening. Zeer lang sprak Kroestsjef over het Duitse vraagstuk. Slechts door het slui ten van een vredesverdrag is dat op te lossen. Alleen daardoor is een hereni ging van beide delen van dat land te bereiken. Daarmee zei Kroesjtsjef niets nieuws. ROOSKLEURIG TEGEN VRIJE VERKIEZINGEN had hij geen bezwaar, maar daar moeten de Duitsers het onderling maar over eens worden. lEr bestaan twee souvereine Duitse staten. Alleen door middel van onderhanó'elingen tussen die twee lan den kan een hereniging worden bereikt anders niet. Wat het binnenland betreft was alles wel zeer rooskleurig wat de Russische premier vertelde. In de komende jaren zullen de Russen minder hard behoe ven te werken en ze zullen meer te eten krijgen, binnen enkele jaren geen belas ting meer behoeven te betalen en het Westen op vrijwel elk gebied' voorbij streven. In het kader van het zevenjarenplan zal de produktie van velerlei goederen in de Sowjetunie worden vergroot, ook van consumptiegoederen. Elk gezin zal in de toekomst een eigen huis kunnen krijgen. Eet smakelijk kamerad'en, riep Kroesj tsjef uit toen hij had uiteengezet welk een luilekkerland de Sovjetunie zal worden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Amerikaanse ra diosignalen, uitgezonden via de maan werden gistermorgen op gevangen door het fysisch labo ratorium R.V.O.-T.N.O. op de Waalsdorpervlakte in Den Haag. De signalen werden uitgezonden door het U.-S. signal corps training camp Vermeende moord aanleiding BRUSSEL. In Leopoldstad, de hoofdstad van de Belgische Congo, zijn gisteren opnieuw gevechten ge leverd tussen Congolezen en politie. Ook militairen moesten in actie komen. Na enkele uren keerde de rust terug. CAPE CANAVERAL (Reuter). Een intercontinentale Atlas-raket is gisteravond in Cape Canaveral ge lanceerd voor een vlucht van 6400 kilometer over de zuidelijke Atlanti sche oceaan. Dit was de negentiende van de 24 meter grote raketten, die door (1e Amerikaanse luchtmacht zijn afgeschoten. De Atlas bleef na de lancering ongeveer zes minuten zichtbaar en verdween toen in de nacht. ,,Fort Monmou" in de Amerikaanse staat New Jersey en kwamen na een reis van ongeveer 760.000 kilometer op de Waalsdorpervlakte aan. Met deze ontvangst werd definitief bewezen wat men eerder mogelijk achtte: korte gol ven kunnen de afstand aardemaan vice versa overbruggen. Succes Deze ontvangst betekent een zeer groot technisch succes voor het fysisch labo ratorium. Aan de voorbereidingen heeft men jarenlang gewerkt en toen gister morgen de hoge constante fluittoon doorkwam beleefde men een historisch moment. Even na acht uur werd gistermorgen de Haagse antenne ingeschakeld, recht op de maan gericht die op dat tijdstip slechts een tiental graden boven de horizon moest staan. Door de dikke mist was de maan onzichtbaar, maai de Leidse sterrenwacht had de maan stand tevoren meegedeeld zodat ver gissingen uitgesloten waren. Het Ame rikaanse signaal werd onmiddellijk hoorbaar: een hoge constante fluit- >toon met geringe sterkteschommelin gen. Vandaag weer De radiotechnicus P. van der Vis was de eerste die in zijn radiokamer achter de parabolische radarantenne het signaal hoorde. Enkele ogenblikken later verdrong men zich voor zijn twee ontvangers om de maanseinen te horen. Tot 9.20 uur waren zij hoorbaar. Toen verdween de maan onder de horizon en schoten de golven langs de antenne op de Waalsdorpervlakte. Vanmorgen en donderdag -wil men pro beren opnieuw de maansignalen te ontvangen en vast te leggen op de band. De tijd van de mogelijke ont vangst is dan wat langer omdat de maan bij het begin van de Amerikaan se uitzending wat hoger staa. Boven dien zal op die manier zeer nuttig vergelijkingsmateriaal verkregen wor den over de kwaliteit van de ont vangst. Van onze correspondent LONDEN De Britse regering zal nog eens enkele onrus tige nachtjes slapen over haar reeds met een maand uitgestelde hesluit om de K.L.M. nog maar één landing per week in Singapore toe te staan. Dat is het grote succes waarmee minister Luns uit Londen terugkeert. Hij heeft in anderhalve dag van intensieve besprekingen bereikt dat: de Britse regering zich bereid heeft verklaard de kwestie van de landingsrechten van de K.L.M. in Singapore nog eens hele maal in overweging te nemen 2 de Britse regering nog eens nadrukkelijk steun heeft uitge sproken voor de Nederlandse positie in Nieuw-Guinea; 3 de levering van wapens aan Indonesië verder met de hondge noten zal worden besproken 4 duidelijker naar voren is gekomen dat de Britse regering grote waarde hecht aan het Nederlandse oordeel over verscheidene Europese problemen. Met de toezegging van de Britse regering om de landingsrechten van de K.L.M. in Singapore nog eens te bestuderen is uiteraard nog geenszins gezegd dat zij van haar beslissing om de K.L.M. met ingang van 1 maart nog maar één landing per week toe te staan, te rug zal komen. Het Foreign Office zei evenwel gis teravond: „Natuurlijk zouden voor 1 maar. misschien andere regelingen kunnen worden getroffen". ,,Ik ben niet zonder hoop", zei minister Luns ons gister avond vlak voor zijn terugkeer naar Nederland. De hele kwestie zal door het Britse kabinet opnieuw onder de loep worden genomen in het licht van feitenmate riaal, dat de Britse regering blijkbaar niet eerder ter beschikking heeft ge staan. De door de Boac aan Lloyd ver strekte cijfers over het passagiersver voer van de K.L.M. verschillen frap pant van de door Nederland genoem-de. Minister Luns heeft, gezien de hui dige tóestand in Indonesië, opnieuw uiting gegeven aan de bezorgdheid van zijn regering over de mogelijke Indo nesische bedoelingen ten opzichte van Nieuw-Guinea. Zijn Britse ambtgenoot heeft opnieuw de Britse steun voor de Nederlandse positie onderstreept en tevens gewezen op de verzekering van Indonesische zijde, dat onder geen en kele omstandigheid geweld zal worden gebruikt. In het algemeen zullen wa penleveranties aan Indonesië verder in gróter verband met geallieerde landen worden besproken. In Maart zal minis ter Luns een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Nieuw-Guinea zal voor de regeringen van Nederland en Engeland een punt van studie en ge- dachtenwisseling blijven. Hoewel deze beide kwesties uiter aard de grootste belangstelling hebben gekregen, mag niet worden vergeten, dat een grote verscheidenheid van pro blemen van algemeen Westers belang tot in bijzonderheden werden bespro ken. Sedert enige tijd is het duidelijk, dat Engeland bijzonder grote belang stelling heeft voor het Nederlandse standpunt, dat wordt gezien als een betrouwbare barometer voor de me ning op het vasteland over kwesties als de Russische manoeuvres ten opzichte van Berlijn, de Navo, Euromarkt en vrijhandelsgebied. De uitgebreide gedachtenwisseling werd vergemakkelijkt door het feit, dat Selwyn Lloyd op zeer vriendschappe lijke voet staat met zijn Nederlandse ambtgenoot en diens oordeel hoogacht. Gisterochtend werden de tweedaagse besprekingen afgerond door het bezoek van minister Luns aan eerste-minister Macmillan. Ook Lloyd was aanwezig' bij dat gesprek. Die bijeenkomst was allerminst alleen een beleefheidsbezoek. Opnieuw, zij het in het kortere bestek van een half uur, werden de eerder op het Foreign Office met Lloyd besproken kwesties onder de loep genomen en werden de standpun-1 ten bevestigd. NIJKERK. Teuni, een van de drie ling van de familie Van den Akker-De Ruiter te Nijkerk, die zondag is geboren, is gistermiddag in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort overleden. Teuni, die vier pond en tweehonderd gram woog, was de lichtste baby. Over een lengte van meer dan vijfhonderd meter ston den gistermiddag langs het Groenendijkje in de Bra bantse Biesbos oude zalm- netten uit. Drijvers en jagers vingen daarin hazen die levend en wel elders werden uitgezet ter verbetering van het ras. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De dader van de postdiefstal van veertigdui zend gulden heeft zich bij de politie gemeld, nadat hij zijn buit al eerder in een anonieme brief aan het Delftse hoofdpost kantoor had gestuurd. Het is een besteller te Delft, die dienst doet als nachtportier van het postkantoor. Hij bekende dat hij de aangetekende zending, van het hoofdkantoor van de Nederlandse Bank in Amsterdam aan het Delftse bijkantoor, had ontvreemd. Thuisgekomen ontdekte hij dat de brief veertig mille bevatte. De grootte van het bedrag maakte hem zo zenuwachtig dat hij het geld, na het enige dagen in zijn huis verstopt te hebben, in een pakje in de brievenbus van het post kantoor deponeerde. Het geweten van de besteller was daarmee nog niet gesust. Hij werd ge kweld door de gedachte dat de politie vroeg of laat toch bij hem terecht zou komen. Ten einde raad besloot hij zich vrijwillig aan te geven. De politie houdt rekening met de mogelijkheid dat de besteller al eerder waardebrieven uit postzakken heeft ge nomen. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. De Groninger re cherche heeft in een woning in de Korrewegbuurt te Groningen twee mensen van ruim vijftig jaar, broer en zuster, in een verregaande staat van vervuiling en ondervoeding aangetrof fen. Het bleek dat beiden al een jaar of negen van de buitenwereld afge sloten waren geweest. De twee hoofdbewoonsters van het huis, hun zusters, bleken de schuld te zijn van dit tragische geval, dat men in een moderne stad ondenkbaar zou hebben geacht. De beide vrouwen, die de huishouding verzorgden, werden onlangs betrokken in een proces over een betalingskwes tie. Zij maakten een vreemde en ner veuze indruk, zo zelfs dat men eens ging informeren. Een onderzoek bij de afdeling bevolking wees uit dat de zusters samenwoonden met nog een zuster en een broer; in de buiten wereld was hiervan niets bekend. Geen politie FAN 1 april af zal de Duitse televisie-reclame ook het oosten van de provincies Gro ningen en Drente bestrijken. De Noordduitse omroep heeft be sloten om op die datum te be ginnen met dagelijkse uitzending van een commercieel program ma van half acht tot acht uur. Kijkers in noordoost-Nederland kun nen dit ontvangen via de zender Olden burg op kanaal 2. In afwachting van een eigen programma zal de Noordduitse om roep voorlopig de reclame-show overne men van de zogenaamde Südschiene 'Beieren, Baden-Baden en Würtemberg), waaraan ook de zender Vrij Berlijn deel neemt. De W.D.R. in Keulen, die zuidoost- Nederland bestrijkt, besloot reeds eerder per 1 april met dagelijkse t.v.-reclame te beginnen. De zusters wensten geen politie mensen in hun woning toe te laten. De recherche verschafte daarop zich zelf toegang. De beide andere mensen werden toen in een verschrikkelijke staat van vervuiling en verwaarlozing aangetroffen. Zij lagen elk op een bed in een koude, afgesloten, onverwarmde ka mer. De vrouw had enkele zakken tot dekking, de man bleek nog over een oude vuile deken te beschikken. Direct werd de psychiatrische dienst gewaarschuwd, die een onderzoek in stelde naar de geestvermogens van de vier bewoners van het huis. Allen wa ren min of meer geestelijk gestoord. Zij worden thans ondergebracht in een inrichting. Gierigheid Zwitserland. Andermatt Arosa Engelberg Grindelwald Kandersteg Pontresina St. Moritz Wengen/ KI. Schiedegg Temp. -15 gr C -16 -15 -10 -12 -20 -22 Sneeuwhoogte 1 m Meer dan 1 m Meer dan 1 m 90 cm Meer dan 1 m Meer dan 1 m Meer dan 1 m Meer dan 1 m BLIJ zijn de ouders van de kleine Johnny Tavarez, omdat zij hun kind dat hun vijf dagen geleden ontstolen werd gisteren weer hebben terug gekregen. DIEP BEDROEFD is de vrouw die het kind vorige week ontvoerde. NEW YORK (Reuter) Binnen een week nadat het 23 dagen oude jongetje John Tavarez door een zoge naamde kennis van zijn moeder was gekidnapt, heeft de politie het weer gezond en wel teruggevonden. Op aanwijzingen in een anonieme brief doorzochten politiemannen een wijk in het westen van New York. In het huis van een Portoricaans gezin vond men de baby. De moeder van het gezin, mevrouw Ortiz, hield bij hoog en bij laag vol dat het haai* eigen kind was. De politie nam toch de vrouw en de baby mee naar het politiebureau, waar de echte moeder, mevrouw Tavarez, haar ontvoerde kind herkende aan een moedervlek aan de hals. Bovendien herkende zij mevrouw Ortiz als de „vriendin" die wel even op de kinderen zou passen, terwijl mevrouw Tavarez naar een huis zou gaan kijken. Toen zij terugkwam was de vriendin die zich Gladys Gracia noemde, er met de kleine John vandoor. Na de positieve verklaring van me vrouw Tavarez kon de ontvoerster niet langer volhouden, dat de baby van haarzelf was. Zij bekende zo verdrietig te zijn cewecst na een miskraam, dat zij toch beslist een kind wilde hebben. Daarom nam zij het mee naar huis. Tegen haar eigên drie kinderen zei ze: „Dit is je nieuwe broertje". Zelfs tegen haar man zou zij niets van de miskraam hebben verteld en net heb ben gedaan, of de ontvoerde baby hun kind was, dat in het ziekenhuis gebo ren was LONDEN (Reuter) Een kleine hoeveelheid radio-activiteit is gister avond ontsnapt in een kamer van de researchafdeling van kernwapens in de Britse plaats Aldermaston. Dit ge schiedde als gevolg van een vrij on belangrijk ongeluk, aldus een officiële bekendmaking. Zeven mensen die in de onmiddel lijke nabijheid van de kamer werkten zijn direct onderzocht, maar er werden bjj hen geen schadelijke gevolgen van de straling geconstateerd. De familie, die een jaar of negen geleden van het platteland naar de stad kwam, schijnt er warmpjes bij te zitten, zodat geldnood in geen geval de aan leiding is geweest. Wel schijnt gierig heid of vrees om het familiebezit te verliezen een grote rol te hebben ge speeld. Broer en zuster, die in zulk een droevige staat in de woning werden aangetroffen, zijn door de hoofd bewoonsters zo goed als hermetisch van de buitenwereld afgesloten gehou den. Zij kwamen nooit buiten, werden onvoldoende gekleed en kregen ook veel te weinig voedsel, waarvan een ernstige ondervoeding het gevolg was. Slechts de man gelukte het nu en j dan stilletjes het huis te verlaten en door een achterdeur de straat op te komen, waar hij dan in vuilnisemmers J zocht naar etensresten. Ook zocht hij peukjes van de straat om te kunnen 1 roken. Niemand in de buurt had er i ooit erg in gehad dat hij bij de heide zusters thuishoorde. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Opklaringen en in de ochtend plaatselijk mist, vooral in het noorden van het land. Zwakke tot matige wind tus sen oost en zuid. Middagtempera- turen op de mees te plaatsen enkele graden boven het vriespunt. MIES JE: Ik verlang zo naar het voorjaar. 29 JANUARI: zon op 8.26, zon onder 17.21; maan op 23.34, maan onder 10.15. ROUAAN (AFPi De 29-jarige Ne derlandse zeeman H. Meijerink uit Apel doorn is gisternacht in Rouaan door drie messteken zodanig gewond dat hij latei- in het ziekenhuis overleed Politie-agen- ten hadden hem bewusteloos en bloe dend op straat aangetroffen. De ongehuwde heer Meijerink was eer ste stuurman op het kustvaartuig Maria Theresia van de rederij Gruno te Am sterdam. Hij was 's avonds gaan pas sagieren met de kapitein, de heer C. van der Poel. Hü ging niet mee toen de ka pitein naar zijn schip terugkeerde. Tot nu toe heeft de politie geen aan wijzingen over daders. max. temp. neersl. 7—19 in uur Helsinki weer wind gr C. in.mm onbew. W 0 0 Stockh. onbew. W 2 0 Oslo onbew. NNO -2 0 Kopenh. h. bew. W 3 0 Aberdeen onbew. stil 6 0 Londen onbew. O 9 0 A'dam onbew. ozo 4 0,3 Brussel onbew. O 5 0 Luxemb. onbew. ONO 5 0 Parijs onbew. O 6 0 Bordeaux 1. bew. stil 14 6 0 Grenoble onbew. stil 0 Nice 1. bew. NNO 12 0 Berlijn geh bew. NNW 3 0 Frankf. onbew. stil 6 o München mist ONO 0 0 Garm. P. onbew. O 1 o Zürich onbew. stil 4 o Genève onbew. NNO 2 o Locarno onbew. stil 8 o Wenen sneeuw NW 3 0.1 Innsbr. onbew. W 1 Rome onbew. NNO 11 0 Ajaccio onbew. NO 14 0 Madrid zw. bew. stil 14 0 Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Ik heb bellen in mtfn bus." Dat kon een Arnhemse postbesteller zeggen, nadat hij gisteren de brievenbus aan de Dalweg had gelicht. Bij de post stukken vond hij namcipk twaalf halve fietsbellen, die vrolijk in de postzak rinkelden. Een „grappenmaker" heeft blijkbaar van een aantal onbeheerd staands fietsen het bovenste deel van de bel losgeschroefd en die toen in de brievenbua gedeponeerd. De PTT zoekt de eigenaars van de busbellen. I

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1