NEDERLANDSE SPORT FEDERATIE MET LOTSY ALS VOORZITTER 1912 1959 Eerste wens: een groot sportcentrum „Geen oud gebouw met een nieuw vernisje Deputatenvergadering A.R.-partij stelde kandidatenlijst vast Alarm Prot .-christelijke politieke invloed moet versterkt worden A.R.-partij zal streven naar christelijk kabinet Stem van Prins Bemhard iverd gehoord en verstaan! Verleden en heden Program van actie aanvaard Rode ministers zijn zetbazen Bioscoop stort in Paus Johannes XXIÏÏ ^oept concilie bijeen A.R.-boodschap in verkiezingstijd Samenwerking op brede basis werkt principieel vervagend Program van A.R.-actie Waarlijk christelijke politiek meer dan ooit noodzakelijk Verklaring van minister Zijlstra Caniegie-horloge voor twaalfjarige Maandag 26 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 FAN de zeer vele journalistendie zaterdag de historische ogenblikken van de oprichting van de Neder landse Sportfederatie bijwoonden was er slechts ééndie eveneens getuige was geweest van de geboorte van de moeder van de N'SF"het Nederlands Olympisch Comité. Het nas onze mede werker H. A. Meerum Terwogttuien wij gevraagd hebben een vergelijking te willen maken tussen deze twee historische ge beurtenissen die overigens vrijwel in hetzelfde vlak liggen, ff ij laten hem hier aan het woord: Punten van overeenkomst zijn er stel lig. Beide feiten hebben plaats gehad in de hoofdstadin hetzelfde vertrouwde etablissement aan de befaamde Warmoes- straal. Maar toen, in 1912, in een klein en bescheiden zaaltje en zaterdag in de grote, nieuwe congreszaal met een impo nerend podium voor de nog imponeren- der grote mannen, achter wier ruggen de Olympische vlag met het embleem boven de aandachtige puimen goed uitkwam. En de ruime zaal was gevuld met de kopstukken van de Nederlandse sport wereld, vertegenwoordigers ook van tak ken van sport en lichamelijke opvoeding, die men in 1912 hier te lande nog niet kende. Want in 1912 waren slechts ver tegenwoordigd: het Nederlands Gymnas tiek Verbond. de Nederlandse V oetbal- bond, de Nederlandse Zwcmbond, de Nederlandse Hockey- en Bandybond, de Nederlandse Athletiek Unie, de Neder landse Krachtsportbond, de Nederlandse Korfbalbond, de Nederlandse Amateur Schermbond, en t oorts de Koninklijke Militaire Sportvereniging en de Konink lijke Nederlandse Jachtvereniging „Nim rod". Zaterdag zalen aan vier lange groen beklede tafels, midden in de gtote zaal zeker wel zeventig journalisten, radio- en televisie-reporters en op die woensdag- midda? in 12 waren er welgeteld vier dagbladschrijvers, die acte de presence Mien, Een sterk punt van overeenkomst was de goede en zorgvuldige voorbereiding van beide bijeenkomsten. In 1912 kort nu de Olympische Spelen te Stockholm waren drang en i erlangen naar een Oly mpisch Comité even sterk als nu de begeerte naar een Nederlandse Sport Federatie: toen was de vergadering even tactisch en deskundig voorbereid, zowel in de met-officiële voor besprekingen, als in dat kleine deel van de pers, dat als bevriend mei de Olympische leiders en vertrouwd met de Olympische gedachte, te boek stond. Do leiding van F. ff'. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken in 1912 was even superieur als die van dr. J. Linthorst Homan zaterdagmiddag en de vergadering van toen was even soepel en meegaand als het illustere gezelschap, dal 24 januari '59 tot een historische dag in de sportwereld heeft gemaakt. Wij hebben bij de oprichting van het NOC de belangstelling van hogerhand gemist. Hogerhandnam toen nog weinig notitie van die sport", wat in die tijd zo denigrerend mogelijk werd uitge sproken. Dat stond toen goed, dat was bon toni Zaterdag kregen wij de prachtige en kernachtige redevoering tan prins Bern- hard te beluisteren, helaas, wegens ziekte van de Prins, via de gevoelige band. Zaterdag waren er bij de eregasteneen staatssecretaris en een wethouder en nog andere autoriteiten. Zulke blijken van medeleven zouden in 1912 ondenkbaar geweest zijn. Laten we voorlopig blij en tevreden zijn met de platonische genegenheid, die mogelijk nog tot liefde zal groeien, van de. overheid voor de sport. Wellicht dat de tot stand gekomen Nederlandse Sport federatie in de komende jaren ten departenwnte meer zal kunnen bereiken ten bate van de Nederlandse jeugd. Meneer Lotsv, neenKarei, maak er mét het keurlw/ts medestrijders, gesteund- door dr. Van Zijll en zijn staf, het beste van Van onze sportredacteur Eu de Grood AMSTERDAM Sober, maar waardig, en vooral gespeend van alle sensatie, maar door het enthousiasme van de scheidende voorzitter van het NOC en vooral van liaar nieuwe voorzitter, Karei Lotsy, is de Nederlandse Sport Federatie zaterdagmiddag 24 januari 3959 om 15 uur 28 minuten een feit geworden. De Ne-, derlandse Sport Federatie, het overkoepelende lichaam van alle sportbonden en.van alle lichamen, die werkzaam zijn op het ge bied van de lichamelijke opvoeding en jeugdzorg, misschien beter gezegd, waarin al deze lichamen samenwerken om tot een beter begrip van de overheid voor en verheffing van de sport en lichamelijke opvoeding te komen, is een feit: een historisch ogen blik in de Nederlandse sportgeschiedenis. Een ogenblik, dat nog grotere waarde kreeg door de mondelinge aanwezigheid van prins Bernhard, die als gevolg van een griep aanval zijn belofte de vergadering bij te wonen niet kon nakomen, maar via een bandopname-apparaat de bijeenkomst toch liet weten, wat hij in dit verband meende te moeten zeggen; „Ik zie de oprich ting van de NSF als een mijlpaal in de ontwikkeling van de Neder landse sport". Hij voegde er aan toe, dat hij begreep, dat in ons tamelijk individualistisch georiënteerd land de oprichting een moei lijke aangelegenheid was geweest en hij spoorde aan tot een innige samenwerking om van het geheel een sterke organisatie te maken. Tot heil van de sport, tot heil van Nederland. Een bijzonder kern achtig, krachtig gesproken woord, dat de vergadering staande aanhoorde en waarvoor zij een bijzonder hartelijk applaus over had. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. De Deputatenvergadering van de Anti-Revolutio naire Partij hééft zaterdag in „Tivoli" te Utrecht met algemene stem men het program van actie voor de aanstaande verkiezingen goed gekeurd en met grote meerderheid van stemmen de kandidatenlijst voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer bekrachtigd. Het scheen aanvankelijk, dat tegen de ingediende kandidatenlijst vrij grote bezwaren bestonden bij een belangrijk deel der deputaten, dat ds. J. Fokkema uit Ede op een kansbiedende plaats wilde zien gesteld. Het Centraal Comité had dit niet gedaan en uit de stemming op de kiesverenigingen, bleek, dat de Edese predikant niet aan de kop van de lijst zou komen. Diverse sprekers uitten ernstige kritiek op het Centraal Comité, dat werd verweten niet voldoende rekening te hebben gehouden bij de samenstelling van het advies met hervormd-gerefor- meerde kiezers in de partij. Weliswaar was mr. W. Aantjes ook behorend tot de gereformeerde gezindte in de Ned. Herv. kerk op een kansbiedende plaats gesteld, doch men meende, dat ds. Fokkema om diverse redenen de voorkeur verdiende. De partijvoorzitter, dr. W. P. Berghuis, merkte op, dat het Centraal Comité heeft gemeend personen, die de 65-jarige leeftijd hebben bereikt, in het algemeen niet meer kandidaat te moeten stellen. Ds. C. van der Zaal en ds. J. Fokkema zijn van dit gevoelen in kennis gesteld en hebben zich hiermede kunnen verenigen. Het verwijt, dat het Centraal Comité de kiesverenigingen hieromtrent niet duidelijk had ingelicht, wees dr. Berghuis van de hand. Het grote ogenblik uit de oprichtingsvergadering van de Nederlandse Sport Federatie: dr. J. Linthorst Homan (links) wenst met een warme hand druk K. Lotsy, de eerste voorzitter van de NSF, geluk. Op de voorgrond ir. A. Paulen, de grote stuwende kracht van de werkcommissie en haar enthousiaste rapporteur. Ondanks zijn voetbalknietje Het beleid van bet Centraal Comité, wat betreft de vaststelling «van de ad- vieslijst, werd in vrij felle bewoordin gen aangevallen, doch na de pauze bleek dat de wil om eensgezind de verkie zingsstrijd in te gaan het toch had ge wonnen van de scherpe kritiek en gaf zelfs een der sprekers, die 's morgens het Centraal Comité scherp had aange vallen toe, verkeerd te zijn ingelicht en meegevoerd te zijn op de golven der emotie. Toen daarna bij zitten en opstaan werd gestemd over de lijst, bleek een ISTANBOEL (Reuter) In een oorstad van Istanboel is zaterdag een uosccnpzaal ingestort, waarin zich mgeveer 300 mensen bevonden. Drië- •n-dertig van hen. zijn dood onder 1pt puin te voorschijn gehaald. Er "aren 26 zwaar, en 48 licht gewonden De zaal stortte in onder het gewicht an een extra verdieping die de eige-| 3aar erop had gebouwd zonder ver- Tunning te hebben gevraagd. De Mgenaar is direct na de ramp gevlucht. bisteren was hij nog niet terugge keerd. ROME (Reuterl Paus Johannes XIII heeft bekend gemaakt dat hij de neer dan 3400 leiders van de rooms- - katholieke kerk bijeen zal roepen vooij ■en concilie ter bespreking van midde len tot hereniging van de Russische, de Grieks-orthodoxe en de andere Oosterse kerken met de kerk van Rome. Het eerste concilie werd gehouden in het jaar 320 te Nicaea: sidsdien zijn er Aechts twintig van dergelijke bijeenkom sten gehouden De laatste had plaats in 1870 en werd onderbroken toen Italiaan se troepen Rome innamen om er de j hoofdstad van Italië van te maken. Alle prelaten, bisschoppen en andere merkelijke hoogwaardigheidsbekleders 'Uilen het concilie, waarvoor nog geen datum is vastgesteld, bijwonen. De driejarige Siepk» Bakker uit Vlaai- iingen is vrijdagmiddag van een vracht- vagen, waar hij achter was gaan han- gen, op het wegdek gevallen en ter j paatse overleden. De perfecte voorbereiding van deze bijeenkomst, het vele moeilijke werk, dat er aan vooraf was gegaan bij zonder goed gebracht door ir. A. Pau len, als rapporteur van de werkgroep, die hiermee was belast was de reden, dat de oprichting zelf en het kiezen van de voorzitter en het be stuur van de Nederlandse Sport Fede ratie simpele hamerpunten waren, wel de dr. J. Linthorst Homan spelender wijze door ae vergadering liet tuime len. Zo werd deze oprichtingsvergade ring feitelijk een symbolisch gebeuren, ware niét.. '.Ti De nieuwe voorzitter, Karei Lotsy, riep in een van zijn beroemde speeches de vergadering tot de werkelijkheid terug in zijn maidenspeech: „Is er iets van de Nederlandse Sport Federatie te maken? Of wordt het een oud gebouw- met een nieuw vernisje?" Het waren klare, duidelijke, maar eveneens alarmerende .woorden. „Ik heb het voorzitterschap na heel, heel lang aarzelen aanvaard, maar pas toen bleek, dat men er niet in geslaagd was een jongere kracht te vinden. Waarom ik het ten slotte gedaan heb, ondanks het feit, dat ik reeds jaren lang geleden voor de KNVB en voor het NOC bedankt heb en nadat ik eveneens ae FIFA heb laten weten, dat ik na de Olympische Spelen zal aftreden? Omdat de achterstand op het gebied van de sport en de lichamelijke opvoeding m Nederland schrikbarend groot is, omdat Nederland op dit ge bied de vergelijking met ianden als Denemarken, Zwitserland, Zweden, Noorwegen, Finland en zeifs met Lu xemburg om van de grotere maar niet eens te spreken niet eens meer kan doorstaan. Een groot reveil Maar van de andere kant, omdat ik er van overtuigd ben. dat wat in andere landen mogelijk is ook in Nederland mogelijk moet zijn. Wat ik wil bereiken is een groot reveil in Nederland. Niet ter wille van de sport als zodanig, maar omdat de sport een groot geluk is voor de mensen, omdat de sport de arbeidsvreugde brengt, omdat de sport zo'n buitengewoon grote sociale taak heeft. Daarom heb ik voorzitter willen wor den van een organisatie, die door en thousiasme, door hard werken en een grote eensgezindheid dit alles kan be reiken. Wint al hebben we een grote achterstand, toch hebben we een gezond volk, waarin ik een groot geloof heb en dat, indien het zich veel opofferin gen tvil getroosten, indien het harder wil worden, de achterstand kan in halen. En laten we daarbij toch voor al zorgen, dat we niet trachten dingen, die bepaald verkeerd zijn. goed te praten, geen excuses te zoeken voor welverdiende nederlagen. Laten wij ook in de sport trachten waarheids- lievend te zijn. Steun nodig In die richting moeten we het zoe ken en daarvoor moeten wij allen sa menwerken. Want zou het blijken, dat de NSF toch slechts het oude NOC zou zijn met een nieuw vernisje, dan kun nen wij naar beter opheffen. Maar ook zijn hiervoor fondsen nodig, grote fondsen. En hiervoor hebben we de steun nodig van de regering, van de lagere overheidsorganen en van de industrie. En als ik hier een eerste wens zou mogen doen, dan is het deze: een groot, modern sportcentrum in het centrum van het land, door alle sportbonden gezamenlijk tot stand gebracht, waar in zij allen kunnen werken tot op heffing van hun tak van sport. Hierbij komt onmiddellijk de vraag naar voren; moeten we de top zoeken of de sport in de breedte. Laat ik u met nadruk dit zeggen: de een kan niet zonder de andere bestaan. De top in een bepaalde lak van sport is de beste ..public relation" voor die tak. En een sport zonder top, zal zich nooit kun nen, verheugen in de populariteit van het volk en zal moeite hebben zich als zodanig te handhaven." Eendracht maakt macht En na een dramatische herinnering aan all° grote sportfiguren, die we in het verleden hpb'-vn gekend en onze beroemde teams, die de schrik waren van de buitenlandse tegenstanders, deed hij een hartstochtelijk beroep op de bonden om mee te helpen bouwen AMSTERDAM Het voorlopige bestuur van de Nederlandse Sport Federatie is als volgt samenge steld: K. J. J. Lotsy, voorzitter: drs. S. Bakkenist, penningmees ter; als leden: Th. Aalbers, P. C. van Houten, ir. A. Paulen, drs. C. van der Ploeg, mr. C. Vliegenthart, J. de Vries, S. de Wit, P. v. d. Heüde, H. Stapel, A. Schroder, Thien, J. M. Korpershoek, N. Vlot en een nader door het NOC aan te wijzen vice-voorzitter. Secretaris is dr. W. van Zijl. De Nederlandse Sport Federatie is gevestigd in de Surinaniestraat 31 in Den Haag. en niet in een onderlinge onenigheid af te breken, wat tot stand is gebracht. „Ik zou zo graag, dat u allen mijn devies overnam: Eendracht maakt macht". Een indrukwekkende speech, die hartelijk onthaald werd. Afscheid Evenals het afscheidswoord van een van de grootste voorZüters, die het NOC ooit heeft gekeild: dr. J. Lint horst Homan. Na dank gebracht te hebben aan allen, die er toe hadden bijgedragen om tot de verwezenlijking te komen van de nieuwe organisatie, ging hij iets verder in op de betekenis daarvan. Zijn enige verdrietige opmer king in deze was, dat de orga nisaties van Protestant Christelijke huize niet mede aanwezig waren als mede-oprichters. Zij meenden, dat door de aanvaarding van de 100.000, die de KNVB als eerste werk-kapitaal ter beschikking van de NSF had ge steld geld, dat uit de voetbalpool was geput een van hun principes was aangetast, weshalve zij meenden afzijdig te moeten gaan staan. Maar van alle zijden ontvingen zij de^ ver zekering, dat zij, indien door de nieuwe loterijwet deze zaak eenmaal geregeld zou zijn, welkom zijn in de nieuwe organisatie en dat een kwaliteitszetel voor hen ter beschikking gehouden zou worden. Nationaal vraagstuk Op voortreffelijke wijze concreti seerde hij de komende moeilijkheden, de oplossing daarvan en het werk van de NSF, toen hij zei: „In de NSF kennen verschillende organisaties elkaar nog maar weinig en in de brede lagen harer aangeslotenen is de nu gekozen samenwerking met de ande ren iets nieuws. De ervaring leert, dat dit alles beter gaat naarrpate de ge meenschappelijke taken concreter zijn. Aangezien er aan concrete problemen in onze nationale sportwereld waarlijk geen tekort bestaat, moogt gij optimis tisch zijn. Ons land. onze bevolking, zijn nu geconfronteerd met ons sport- vraagstuk als nationaal vraagstuk eil alles hangt er nu van af of de NSF in staat zal zijn. die sterke gezonde organisatie te worden waaraan ons vaderland behoefte heeft. Het werk in een federatief bestuur is altijd interessant, maar bijna nooit gemakkelijk. Immers het wezen van een federatie is, dat men bepaalde dingen gezamenlijk doet en in alle andere dingen volledig vrij blijft. Dat betekent, dat elk samenstellend deel niet alleen zijn karakter behoudt en dat der andere respecteert, maar wordt verondersteld juist in de lijn van zijn eigen karakter te werken voor het gemeenschappelijk doel. Dit geeft bewust of onbewust spanningen want het werk ligt vaak op grensge bieden. Wie het eigene tegenover het gemeenschappelijke overtrekt, is even zeer buiten dc spelregels, als wie het tegenovergestelde doet." Erc-lïtlmaatschap NOC Na een persoonlijk woord van af scheid aan al zijn medewerkers, na een dankwoord aan de Prins voor zijn inspirerend voorbeeld, ging de grote sportpresident heen; de president van het NOC, van het NOC-dubbeltje. van de deelname van de Spelen in Hel sinki en Cortina, van het dramatische voorstel af te zien van de Spelen te Melbourne en van de oprichting van het Nederlandse Sport Federatie. Ontroerd kende de vergadering hem het ere-lidmaatsehap van het NOC toe. wetende, dat als iemand dit verdiend heeft. dr. J Linthorst Homan het wei is geweest. Over zijn opvolging is nog geen beslissing genomen. overweldigende meerderheid achter de lijst te staan. toekomstmogelijkheden, wei als uitgangs punt moeten worden genomen n.l. dat de zgn. brede basis in de zin van de verstre ken periode geen bevrediging meer kan schenken. Ook al hebben wij ons in de afge lopen jaren niet onder alle omstandig heden tegen deze basis verzet toch zijn wij er van overtuigd, dat een brede ba sis op de duur aan de duidelijkheid der politieke verhoudingen en ook der we zenlijke verhoudingen afbreuk doet en Van een onzer verslaggevers UTRECHT. „Onze taak als A.R.. partij is te appeleren op hen. die in reformatorisch-christelijke zin zich hun politieke verantwoor- ui delijkheid bewust zijn, om de georganiseerde protestantse-christelijke principieefVérvagend' wêrkt."straks zaï politieke invloed in ons volksleven te versterken en daardoor ook in1 w de internationale politiek tot grotere gelding te brengen. Mogen wij deze politieke boodschap in deze verkiezingstijd allen aan het Neder landse volk voorhouden." Deze woorden sprak dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de A.R. partij in de zaterdag in Utrecht gehouden deputatenvergadering Nadat dr. Berghuis in het begin van zijn openingsrede de gebeurtenissen rond de kabinetscrisis de revue had laten passe ren meende hij, dat het goed en belang rijk is om in weken van ernstige politieke spanningen en in 't besef van onze christe- lijk-politieke en nationale verantwoorde lijkheid met het oog op de komende ver kiezingen als zo breed mogelijke verte genwoordiging van het A.R.-volksdeel bij een te zijn. „Moge de gemeenschappelijke band, die ons bindt en die ons wezen lijk in het hart verenigt, duidelijk en sti mulerend en verkwikkend naar binnen en naar buiten tot uitdrukking komen. De A.R.-partij is een warm-levende zaak, welker levenskracht is uitgeheven boven de menselijke zwakheden. Opdat wij ons mogelijk de vrijheid wordt hersteld. öiuv()wuiti Ha<wk uc ,ontF^kelinS £an de kernenergie hêrstèl vM ooAprónkéïijke NedMland- er ongetwijfeld in het scheppen van een basis voor kabinetsformatie duidelijker en zuiverder verhoudingen tot hun recht moeten komen dan in de laatste paar jaren aanwezig waren. Ook ging dr. Berghuis uitvoeriger in op de na-oorlogse politieke verhoudingen concludeerde, dat het gedeeltelijk door werken van de gedachte van een nieuwe politieke groepering en indeling, naast het UTRECHT In het program van Ac tie 1959 stelt de A.R.-partij, dat in de verwarring van deze tijd, nationaal en in ternationaal, de vastheid van een waar lijk christelijke politiek meer dan ooit noodzakelijk is. Als inzet van deze verkiezingsstrijd ziet de Anti-Revolutionaire partij de overtuiging dat het gebod Gods richtsnoer van beleid moet zijn; daar door wordt het geestelijk en stoffelijk welzijn van het volk het best gediend; b. krachtige gezagshandhaving en het te gengaan van elke gezagsondermijning; de samenwerking van alle maatschap pelijke groepen in een Christelijke po litieke partij, die met alle kracht streeft naar sociale gerechtigheid en de klas senstrijd verwerpt; d. de democratische samenwerking in een Kabinet in plaats van de dictatuur van j één partij; het recht op en de plicht tot een doel- j treffende en doelmatig beheerde defen-1 sie is bittere noodzaak om zo moge lijk een oorlog te voor-komen en het leven te beschermen; f. Nederlands verantwoordelijkheid voor Nieuw-Guinea; g. een snelle oplossing van de woning nood jh. werkgelegenheid en industrialisatie; i. gezond geld. In het program van actie wordt op ver schillende punten nader ingegaan. Zo wordt gezegd, dat de overheid er voor dient te zorgen, dat de zondagsrust niet door een glijdende werkweek of door ploegenarbeid in gevaar moet worden ge bracht. Onder het hoofdstuk onderwijs wordt opgemerkt, dat voorziening in het tekort aan schoolruimte en aan onder wijzers en leraren oen zaak van grote urgentie is. Subsidiëring van particuliere beroepskeuze-bureaus en van de christe- Ike bibliotheken en leeszalen vindt de A.R. een eis. De Cefa dient zo krachtig moge lijk gesteund te worden. Handhaving van een hoog peil van wo ningbouw is primaire eis Daarnaast is j thans essentieel, dat voor woningbouw, huurvorming en huisvesting zo spoedig I vindt de A.R. een zaak van vitaal belang, aangorden tot de evangelische strijd". De A.R.-voorzitter vond het opmerke lijk, dat het nu uitgerekend de Partij van de Arbeid is geweest die de kat de bel heeft aangebonden bij de jongste politieke gebeurtenissen. Verschillende oorzaken noemde dr. Berghuis op, die tot de kabi netscrisis hebben geleid. „Er zit meer ach ter", zo liet hij er onmiddellijk op vol gen. Reeds de verkiezingsstrijd van 1956, de daarop gevolgde moeilijkheden bij de kabinetsformatie, het ongezonde karakter van de basis van het daarna tot stand ge- I komen kabinet en de verkiezingsuitslagen i in 1958 zijn symptomen geweest van wij ziging in de na de oorlog gegroeide poli tieke verhoudingen. Dat nu vond dr. Berghuis het belang rijkste punt. „Het zou een miskenning van de ont wikkeling en de verhouding der laatste jaren betekenen, indien wij er op dit ogen blik weer van zouden moeten uitgaan, dat tenslotte na de a.s. verkiezingen de zaak weer op de tevoren bestaande voet zou moeten worden voortgézet. Eén ding, zal los van speculatie over se politieke partijen op principiële grond slag in de na-oorlogse verhouding een tot een tweeslachtige en onduidelijke situatie heeft geleid. En het is deze tweeslachtig heid geweest, die spanningen heeft ver oorzaakt. Deze situatie moeten wij uit. Op dit punt ligt de belangrijkste inzet voor de komende verkiezingen. Er zijn aanwijzingen, dat kansen op een kentering aanwezig zijn. Wij moeten verlost worden van de verwarring stichtende tweeslachtigheid. Het gaat erom, dat de" politieke onder scheidingskenmerken duidelijk worden aangegeven. Laten de kiezers van aller lei schakering zich er trots voor hoe den zich niet met socialistische termen en leuzen in de luren te laten leggen. Het gaat 'om een vervulling van een heilige roeping van Godswege in het aard se politieke leven. Niet om ons koninkrijk, maar om het Zijne. Alleen wanneer wjj van dit alles doordrongen zijn, mogen wij in de verkiezingsstrijd als christelijke po litieke partij een beroep op de kiezers doen," aldus besloot dr. Berghuis zijn openingsrede op de deputatenvergadering. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. Op 13 maart 1959 begint in Nederland op politiek gebied een nieuwe toekomst. De brede basis-coalitie, die lange tijd heeft geduurd, stuit op bezwaren. De contoeren vervagen en de men sen begrijpen de politieke strijd niet meer: eerst gaat men elkaar bestrijden en daarna ontstaat sa menwerking in een kabinet. Het heeft er wel eens de schijn van gehad, dat de brede basispolitiek tot levenslang was veroordeeld. De A.R.P. heeft in het verleden mede gewerkt aan een kabinet op brede basis, doch dat wil niet zeggen, dat de A.R.P. deze basis als ideaal ziet. Deze opmerkingen maakte de lijstaanvoerder van de A.R. partij, prof. dr. J. Zijlstra, zaterdagmid dag in een toespraak, die hij hield in de deputatenvergadering vanl die partij te Utrecht. De heer Zijlstra gaf scherpe kritiek op het optreden van de V.V.D. Hij herin nerde eraan, dat de voorzitter van dp V.V.D.de heer Oud, een der oprichters! is geweest van de Partij van de Arbeid i Hij nam met socialisten zitting in één partij. Men kan Zeggen, dat dit een ver gissing van de heer Oud was. maar dan had hem naderhand toch enige beschei denheid gepast. Van 1948 tot 1952 nam de V.V.D. (met minister Stikker) zitting' in een brede-basiskabinet eh in 1956 had de heer Oud geen principiële afkeer van een kabinet op brede basis. Hij gaf toen zelfs de voorkeur aan een kabinet met socialisten, doch zonder K.V.P Dc heer Oud heeft daarom, betoogde prof. Zijlstra, eerst in de laatste plaats het recht, zich als anti-socialist op de borst te slaan. Wie op hem leunt, leunt op een politieke rietstaf. De heer Oud wil thans stemmen graaien en na de verkiezingen wel eens verder zien. Voor waarachtig liberalisme heb ik respect, maar dit is principieel opportunisme. De weg van de A.R.P. begint met de vraag naar ons ideaal en ons beginsel. Gods Woord is norm en richtsnoer. Vfij ■willen christelijk-nartionale en ehriste- lijk-sociale politiek en de eerst aange wezen partners voor de verwezenlijking van onze idealen zijn de christelijke partijen. Daarom streeft de A.R.-partij naar een christelijk kabinet. Men heeft gezegd, dat zonder socia listen geen sociaal beleid is te voeren. Welnu, dat zouden wij graag eens, aldus de heer Zljlstra, niet alleen principieel, maar ook praktisch willen logenstraffen. Wij vrezen de oppositie niet, noch van de V.V.D., noch van de P.v.d.A.. noch van beide samen. Speculeren op kiezers gunst is ons onwaardig. De wereld van vandaag heeft vastheid van beginsel nodig. Christelijke politiek begint bij de Bijbel. In onze zelfstandigheid, in onze beginselvastheid ligt onze kracht, besloot prof. Zijlstra. Yier toespraken Dat dd A.R.-partij met groot elan de verkiezingsstrijd zal gaan voeren bleek duidelijk uit de sfeer tijdens deze de putatenvergadering, vooral 's middags, toen vier korte toespraken werden ge houden, die meermalen werden onder broken door spontaan applaus. Prof. dr. J. Zijlstra, de lijstaanvoer der ging in op enkele aspecten van de praktische politiek en besprak het ge voelen van de leiding der A.R.-partij met betrekking tot de komende kabi netsformatie (zie voor weergave van de ze toespraak elders in dit blad). De voorzitter van de A.R.-partij in de Tweede Kamer. dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot zette uiteen, dat de A.R. Christelijke politiek wil: Leven en wer ken uit liefde tot God en Zijn gebod. Hij merkte op, dat de liberalen veel kritiek hebben op de gang van zaken, vooral op economisch terrein, doch meer malen is getracht te weten te komen, hoe de liberale economische politiek dan is. Op deze vraag komt echter nooit een antwoord. In een rooms-rook kabinet zou, meende spr., de V.V.D. slechts die nen als gevelversiering. Men heeft geen eigen economische politiek, alleen kri tiek. Vervolgens ging de heer Bruins Slot in op het streven van de A.R. naar een vrije samenleving, in tegenstelling tot de socialisten, die gebondenheid willen. De achtergrond van de kabinetscrisis is, dat de socialisten geen vrije'samen leving willen; daarom hebben zij een breuk gemaakt. De noodsprong van de socialisten, resulterend in de val van het kabinet, was een poging tot terreur oefening. De heer Bruins Slot merkte op dat de rode ministers onderworpen zijn aan de wil van de partij. Zij zijn slechts zetbazen van die partij. De A.R.P. is echter van mening, dat haar ministers dienaren der Kroon dienen te zijn. Er dient een zelfstandige regering te zijn naast een zelfstandige Staten-Gencraal. De breuk met de socialisten is, meen de spr.. het eind van een bepaalde po litieke periode. Wij duchten echter de oppositie van de socialisten niet. De ja ren 1903 en 1918 hebben ons geleerd, dat net Nederlandse volk geen dicta tuur van één partij aanvaardt. Wij dur ven de verkiezingsstrijd' aan. want de A.R.-partij wil staan in dienst van de Here Christus en politiek bedrijven in de vreze des Heren. Positief evangelisch Ds. P. A. A. Klusener, Ned. herv. predikant te Delft, wees erop, dat gods dienst niet slechts een aangelegenheid voor de binnenkamer is. Gods gebod moet richtsnoer zijn voor heel het le ven. Wij hebben de hoge roeping dra gers van het licht uit de hemel te zijn. Spr. waarschuwde tegen verbrokkeling van het christenvolk in politiek opzicht. Laten wij de eenheid zoeken. elkaar vasthouden en ons volk oproepen tot ge rechtigheid. De A.R.-partij is niet ne gatief antithetisch, maar positief evan gelisch. De ere-voorzitter van het Centraal Co mité, dr. J. Schouten, heeft aan het slot van de deputatenvergadering de aanwe zigen met grote klem opgeroepen tot activiteit in de a.s. verkiezingsstrijd. De heer Schouten bewees, ondanks het feit dat hij zich wegen: gevorderde leeftijd uit de actieve politiek heeft teruggetrok ken, nog jeugdig elan te bezitten. Wij streven, riep hij de vergadering toe, niet naar een afgescheiden bestaan; wij willen de Goddelijke boodschap bren gen tot heel hét Nederlandse volk! Be leg in alle plaatsen, tot in de kleinste gehuchten, openbare vergaderingen en doe huisbezoek. Begin daar vanavond nog mee! De kandidatenlijst De eerste 24 namen van de zaterdag definitief vastgestelde kandidatenlijst luiden: 1. prof. dr. J. Zijlstra; 2. dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot; 3. mr. A. B. Roosjen; 4. drs. C. P. Hazenbosch; 5. mr. J. van Aartsen; 6. A. W. Biewen- ga Wzn.7. H. van Eijsden; 8. J. Smal- lenbroek; 9. J. van Eibergen; 10. prof. mr. Th. A, Versteeg; 11. mr. dr. E. P. Verkerk; 12. mr. B. W. Biesheuvel; 13 mr. dr. J. Meulink; 14. G. A. Kieft; 15. C. van Nierop; 16. mr. W. Aantjes; 17. J. A. van Bennekom; 18. dr. A. Veer man; 19. mr. C. Boertien; 20. mr. dr. N. G. Geelkerken; 21. B. Roolvink; 22. dr. J. van Baal; 23. maj. Walburg; 24. P. Renkema. Voor de kamerkieskring Middelburg luiden de namen van de kandidaten voor de nummers 25 tot en met 30; 25. ir. J. H. Krietemeyer; 26. S. Baar; 27. J. v. d. Bos; 28. A. A. van Eeten; 29. L. A. van Splunder; 30. P. S. Dekker. ROTTERDAM. De twaalfjarige Hans de Jong uit Rotterdam heeft van het Carnegie heldenfonds een polshorlo ge met inscriptie gekregen. Hans had vorig jaar, tijdens een lo geerpartij in Zevenhuizen, daar een kleu ter uit een diepe sloot gered

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5