Beraad over invoering van de werkelassificatie in tuinbouw Vuurgevecht bij Clinge tussen smokkelaar en douanebeambten KUNSTSTUK IN DORPSHUIS VAN DE POLDER Z.-Afrikaanse verzamelaars worden lid van ruilbeurs Aantrekkelijke hobby-expositie in technische school Terneuzen Probleem van drankmisbruik voor Zeeland zeer actueel Stabiele brouwgerstprijs gewenst Coaster omhoog gevaren bij Zierikzee Vergadering hoofdbestuur eZeuwse CBTB Gunstig jaar voor het varkensfonds Veere Gedeputeerde Van Poelje opende Visserijschool te Vlissirtgen POSTZEGELRUILBEURS Donderdag opening door burgemeester Louis de Bourbon spreekt in Sluis Minister Van Aartsen spreekt in Goes Functie vluchthaven Zijpe belangrijk Raadsvergadering De lieer Kerkhove ten grave gedragen Fruitexport naar West-Duitsland Problemen te over op forumavond te Goes Verlaging gastarieven in Middelburg Raad W estkapelle Maandag 26 januari 1959 ZEEUWS"!! D\GBLAD Pag. 3 GOES. In de laatstgehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Zeeuwse C.B.T.B., werd ernstige kritiek geleverd op het ver strekken van vergunningen voor de teelt van bonen en spinazie aan niet-aangeslotenen-A, vnl. ten behoeve van de conserven-industrie. Naar de mening van de vergadering wordt hiermee het tuinbouw-'pig" bUjft'^dit rapport "evenwel m de ijs- vestigingsbesluit en de teeltregeling in zijn wezen aangetast, temeer omdat de teelt van genoemde produkten in de regel niet aan tuinders wordt overgelaten. In tuinbouwkringen heerst over deze zaak terecht grote ongerustheid. prijs voor de oogst 1959 zijn voor de Zeeuwse landbouw zeer belangrijk. Ge- streefd zal o.a. moeten worden naar een zo stabiel mogelijke prijs. Voor de onder handelingspositie met het C.B.K. is het belangrijk dat het systeem van monopolie heffingen gehandhaafd blijft. Het rapport van de Commissie Blink daarentegen pleit in meerderheid voor het systeem van een lage heffing met toeslag. Voorlo- Uitvoerig werd verder van gedachten gewisseld over de invoering van de werk elassificatie in de tuinbouw. Hierover zün thans besprekingen gaande tussen de or ganisaties van werkgevers en werkne mers. Aandacht werd onder meer ge schonken aan de diplomatoeslagen en een toeslag voor derving van akkoordwerk. De vergadering stond op het standpunt, dat zoveel mogelijk aanpasing bij de land- bouwlonen moet worden gezocht. VOORLICHTING Het vraagstuk van de landbouwvoor lichting vormt thans in alle gewestelijke afdelingen van de Zeeuwse C.B.T.B. een punt van breedvoerig beraad. Het hoofd bestuur stond nog stil bij de gevolgen, die momenteel uit de personeelsinkrim ping bij de voorlichtingsdiensten voort vloeien. In het algemeen zal met het zoe ken van een oplossing moeten worden ge- Hoewel geen andere mogelijkheid werd bieden. Het hoofdbestuur kon zich er mee verenigen dat in de Zak van Zuid-Beve land en op Tholen een beroepententoon- stelling wordt georganiseerd. Deze zal in de tweede helft van februari worden ge houden. LANDBOUWBELEID Ten aanzien van de garantiebeper king voor suikerbieten, bleek het hoofd bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. de voorkeur te geven aan een garantie voor 475.000 ton suiker. Nog liever zou men helemaal geen regeling zien, omdat men van de noodzaak van een beper king niet overtuigd is. Aan de uitvoe ring zullen grote moeilijkheden ver bonden zijn. Wellicht kan het beste worden gestreefd naar een beperking per gebied. wacht, tot het moment dat door het land- bouwbedrijfsleven een definitief stand punt is ingenomen met betrekking tot het Ministeriëel voorstel om de voorlichting mede te financieren. Wel zal thans op de meest zere plekken de vinger moeten worden gelegd. Zo werd opgemerkt dat Zeeuws-Vlaanderen zich momenteel in een vacuum bevindt. In dit gebied, dat in verband met ver schillende fruitaanplantingen grote be hoefte heeft aan voorlichting, is geen en kele tuinbouwassistent werkzaam. De Rijkstuinbouwconsulent zou aan deze leemte graag tegemoetkomen, maar wordt hierin verhinderd door de onzekere situa tie van dit ogenblik. Besloten werd, over deze zaak nader contact op te nemen. Er werden verschillende mededelingen gedaan uit de provinciale landbouwvoor- lichtingsraad en de streekverbeteringsge- Van onze correspondent VEERE. Het varkensfonds te Vee- re vergaderde onder voorzitterschap van de heer M. Kasse Dzn. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental 59 bedroeg met over 1958 75 varkens. Van deze varkens behoefde er slechts één wegens ziekte door de leden te worden vergoed. Het was voor het fonds een gunstig jaar geweest. Contributie werd vastgesteld op een gulden per lid en zestig cent per aangegeven varken. De heer Jac de Nood werd herkozen als bestuurslid en de heer Jac Gideonse herbenoemd. gezien, bleek de vergadering toch niet ge heel gerust op overname van het nieuwe vlasprocédé door de A.K.U., met name in verband met de prijszetting van de grond stof. De besprekingen over de brouwgerst- kast liggen. ORGANISATIE De heer Joh. de Feyter te Schoondijke deelde mede dat hij zich niet meer be schikbaar stelde voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur, daar hij zijn plaats graag aan een jongere zou afstaan. De heer De Feyter is plm. 18 jaar lid van het hoofdbestuur van de Zeeuwse C.B. T.B. geweest en wordt thans opgevolgd door de heer H. A. Cappon. Besloten werd om de jaarlijkse een daagse conferentie van de Zeeuwse C.B. T.B. te houden op maandag 9 februari a.s. Als sprekers zullen fungeren de heren A. E. Brons te Emmeloord, over het koloni- saticbclcid in de IJselmeerpolder (o.a. de mogelijkheden in de nieuwe polder O. Flevoland) en de heer Ir. J. A. Vermaat te 's-Gravenhage, over de betekenis van de agrarisch-sociale en huishoudelijke voorlichting voor de provincie Zeeland. Verder zal een praatuurtje worden in gelast, alsmede een kleurendiaprogram ma over de Zeeuwse C.B.T.B.-reis naar het Zwarte Woud. In principe werd besloten de zomer- jaarvergadering te houden in Goes en hieraan een excursie te verbinden naar de zak van Zuid-Beveland en/of het fruit- gebied rondom Kapelle. Als voorlopige datum werd vastgesteld woensdag 24 juni. Uitvoering Accelerando te Sint-Annaland Van onze correspondent ST. ANNALAND. Dezer dagen gaf de muziekvereniging „Accelerando" haar jaarlijkse uitvoering, waarvoor grote belangstelling bleek te bestaan. Het corps bracht vijf nummers ten geho re, die onder leiding van de heer H. J. A. Laenen, op uitstekende wijze werden uitgevoerd: Rotterdamse vlag, KNAC- Knac, de wals Rosetta, de ode Norman- dië en de bekende mars Trafalgar. Na de pauze voerden amateurs uit St. Annaland op zeer verdienstelijke wijze het toneelspel ,,Het Sloofje", onder regie van de heer M. Moerland op, dat zeer in de smaak viel bij het publiek. Van een onzer verslaggevers. VLISSINGEN. Vrijdagavond heeft de heer M. J. v. Poelje, lid van Ged. Staten, de Zeeuwse Visserijschool, die reeds vier en een halve maand in gebruik is, te Vlis- singen geopend. De visserij had al jarenlang grote be hoefte aan een onderwijsinrichting en vooral met het oog op het Deltaplan^ is de nu geopende school een geweldige vooruitgang voor de jonge Zeeuwse vis sers. Na de openingsplechtigheid voerde na mens de Zevibel de heer L. P. van Oor schot het woord, die zei: „Wanneer we zien, dat in de landbouw het initiatief werd genomen, scholen te stichten, voor de basis van een bestaansvestiging, is het gelukkig te prijzen, dat wij thans ook deze kant op kunnen, al komen we weliswaar wat achteraan." De heer Van Oorschot is altijd een groot voorvechter van een vis- Raarl Sluis vergadert Van onze correspondent SLUIS. Donderdagavond vergader! de gemeenteraad van Sluis voor het eerst in 1959. De agenda vermeldt o.m. een verzoek van de Ned. Vereniging voor Rheumatiekbestrijding om één cent sub sidie per inwoner en een verzoekschrift van de „Zeeuwse Muziekschool" om in trekking van het raadsbesluit, waarin de gemeente zijn lidmaatschap beëindigde. De Godshuizen vragen toestemming het salaris van de amanuensis te verhogen van ƒ400,— tot ƒ500,— per jaar en het college stelt de raad voor een nieuwe instructie voor deze amanuensis goed te keuren. De R.K. jongensschool vraagt financi ële medewerking voor de aanschaf van leermiddelen voor het verkeersonder- wijs. De studentenkring „Sint Anne ter Muiden" vraagt financiële medewerking voor de gebruikelijke concerten, die door deze kring worden aangeboden. De Zuidafrikaanse krant „Die Burger" zegde ons voor de Kerst dagen haar medewerking toe om ook daar te helpen bij het op sporen van postzegelverzamelaars, die aan de Zeeuwsch Dagblad- postzegelruilbeurs mee willen doen. „Die Burger" heeft woord ge houden! Deze week meldden zich reeds de eer ste Zuidafrikaanse verzamelaars aan als lid van d< ruilbeurs. Het zijn: J. Dud geon, Tamboerkloof, Kaapstad; C. M Lerm, De Doorno. Kaapprovincie er Hennie Calitz. Mosselbaai. BURGERLIJKE STAND MIDDELBURG Geboren: Pieter J., z.v. .J Kramer en .P A. Breas; Marianne A., d.v. A. F. J. de Does en C. Huijsman; Vincent, z.v. P. A. Consemulder en H. M. Bran denburg: Marinus C., z.v. C. Jacobse en A. M. v. d. Broeke; Jacomina M., d.v. C. Jacobse en A. M. v. d. Broeke; Marlies, d.v. G. A. de Kok en P. J. Jansen; Daniël P., z. v. D. v. Belzen en G. Meulmeester; Harm, z.v. C. Sten huis en H. den Engelsman; Anna J., d.v. J. Vader en E. Geschiere; Elisa beth .J, d.v. C. .J M Lameijn en M J. D. v. Leeuwen. Gehuwd: J. Maas, 24 jaar, en C. G. Weststrate. 21 jaar; .C Zuijdweg, 24 jaar, en G. Marteijn, 22 jaar. Overleden: S. Wielemaker. 82 jaar, wed. v. J. Bakker; A. L. van Malde- gem, 85 jaar, ongeh.; .J Koppejan, 1 week, z.v. J. Koppejan en A. Dommis se; .W D. Bostelaar, 62 jaar, geh. met Wt» F. J. D. Blessing. MIDDELBURG. 23 jan. Fruit: Jonathan hl 80-85 34, 75-80 14—33, 60-70 11—32, 60-55 6—18, II 10—14, K 10—23, Goudreinette: hl 85-95 30. 75-85 22—31, 63-75 18—20, II 12, Golden Deli cious hl 70-80 44, 70-75 42—77, 65-70 37—41, 60- 65, 29—32, K 20—37. Winston hl 65-75 35, 60- 65 23, K 23. II 16, L. Calville Hl 80-80 22, 70- 80 22, 60-70 14—26, K 21, II 6. St. Remy 65-75 13—14, K 10—13, Comtesse de Paris 55-65 14— 23, Groenten: Andijvie 66—96, Rode. kool 12 —22, Sav. kool 7—16, Witte kool 12—20, Boe- rekool 4—15, Prei 10—15 Glasveldsla 56—1,82, Uien 3—9, Breekpeen 13—12. Waspeen 10—14, Spruiten 15—39, idem schoon 38—59. Kroten *,50—9, Witlof 33—43. Alle drie zonden zij reeds een grote collectie zegels, welke wij op onze beurt al weer voor een groot deel als ruilma teriaal hebben gebruikt voor onze Zeeuw se leden. Dat het bij deze drie adressen niet blijven zal, daar zijn we vast van over tuigd. Dus zo gauw er meer nieuws is te melden over onze nieuwe overzeese postzegelvrienden en -vriendinnen laten wij het u weten! Het ledental steeg door deze aanmel- dinge tot over de 200. Om precies te zijn staan thans 201 leden ingeboekt. De 25 extra zegels zijn dan ook reeds ver zonden. Voor het 210e lid liggen nu al weer 25 extra zegels te wachten. En zoals al tijd ook degene, die hem of haar op geeft, krijgt haar deel: 25 exemplaren. Het adres van a'e heer L. Schapel- houman in Canada hebben wii aan één onzer leden doorgezonden. Van een lid uit Goes ontvingen we een catalogus van Nede.-land en over zeese gebieden van 1949. Wie heeft daar voor interesse? WAAR U AAN MOET DENKEN: 1. U mag niet méér dan 25 geweekte on beschadigde exemplaren per maand in zenden. Toegestaan is, dat men enkele reserve-zegels meestuurt, ter vervanging van eventuele beschadigde zegels. 2. Postzegels met een totale waarde van 12 cent insluiten voor antwoord. Gebruik zo veel mogelijk gelegenheidszegels. 3. Het is toegestaan enkele landen te noe men. waarvan men het liefst zegels te rug ontvangt, wat in geen geval wil zeg gen. dat zo'n verzoek kan worden inge willigd. 4. U wordt verzocht te vermelden hoeveel zegels u van de terugontvangen ruilwaar nog niet had. j 5. Willen degenen, die voor het eerst zegels; inzenden melden, hoe groot hun verzame^ ling is? 6. Vergeet niet uw naam en adres op de enveloppe en op de ingesloten brief te i vermelden. I 7. Inzendingen moet men richten aan DE BEURSMEESTER. Nachtegaallaan 106, Goes. serijschool geweest. Hij besloot zijn be toog met de wens uit te spreken, dat het onderwijs zeer bloeiend mocht zijn en wenste de directeur en de leraren veel succes toe. Namens het gemeentebestuur van Vlis- singen sprak de heer M. A. van Popering enige woorden tot de aanwezigen. Spre ker haalde een gedicht van P. A. de Ge- nestet aan, waarin de „bange tijden" der visserij worden bezongen. Hij hoopte, dat deze tijden voorgoed voorbij zouden zijn. De waarnemend burgemeester van Ar- nemuiden, wethouder J. Siereveld, noem de het een grote vooruitgang, met name ten opzichte van het Deltaplan. Nadat nog enkele personen de docenten en de directeur succes hadden toegewenst, gaf de directeur de heer H. J. van Dijk in enkele korte bewoordingen een over zicht van de cursus en stelde de leraren aan de aanwezigen voor. Hij sprak de hoop uit, dat de school zich spoedig zou mogen uitbreiden. Een der leraren, de heer P. Ouwehand, sprak vervolgens over de betekenis van het visserijonderwijs, zowel in het verle den als heden en besprak het nut en de noodzaak er van. In 1880, begon men met de opleiding tot visser. De cursussen leken toen echter meer op. .die van een zeevaartschool. Vak kennis werd er niet onderwezen. Dit' ech ter is nu totaal veranderd en derhalve verbeterd. Na afloop kon men werkstukjes van de leerlingen bezichtigen en was er gelegen heid tot het stellen van vragen. Zaterdagmiddag liep op de iverf van de Terneuzense Scheepsbouwmij. het schip Lau ra te water. Het is gebouwd voor de Zeeuw se Rederij Breskens. De tewaterlating ge schiedde door mevr. C. Vroon-Maarleveld, moeder van de directeur en echtgenote van de Besteller der Maatschappij. Mevrouw Vroon sprak er haar grote blijdschap over uit dat het schip de naam van haar klein dochtertje mag dragen. Met de hoop dat het schip deze naam voorspoedig over de wateren mag dragen doopte zij het schip dat vlot de dwarshelling af liep. Hel schip is gebouwd onder Lloyd's register Klasse 100 A en de Neder landse scheepvaart Inspectie. Het is een open shelterdekker type. De' afmetingen zijn: totale lengte 62,00 m, tussen de lood lijnen meet het 56,00, de breedte is 9,00, holte tot lioofddek 3,70, holle tot shelter dek 5.75. Het heeft een diepgang van 3,65, de inhoud is 1000 D.W. ton en het heejt een snelheid van 12 knopen. Het schip is uit gerust met een M.W.M. 8 cylinder motor met oplading van 1050 pk met een omwen teling van 375 m per minuut. De accom modatie van de Laura is erg goed14 perso nen worden ondergebracht in 4 2-persoons hutten en 6 1-persoons hutten. Verder zijn er salons en eetzalen voor de bemanning en officieren, alle verblijven zijn voorzien van mechanische ventilatie en ingebouw de verwarming. Als reddingsmiddelen zijn er op aanwezigeen reddingsboot en 2 stuks R.F.D. rubber reddingsvlotten voor 15 per sonen. De kapitein voor de Laura is de heer A. Bos thans kapitein van de Colletle, het eerste schip van de Zeeuwse Rederij. Illegale reizigervloog op elektriciteitspaal Eifgen nieuwsdienst TERNEUZEN. In de buurt van Clinge en S. Gillis aan de Belgisch-Nederlandse grens werd vrijdag een verwoed gevecht geleverd per dienstauto rondrijdende dou anebeambten uit Lokeren en een smok kelaar uit Steneke. Omstreeks negen uur in de avond achtervolgden de douaniers in razende vaart een zwaar geaden smok kelauto, die van Nederland kwam en ver moedelijk langs het gesloten douanekan toor in Clinge Zeeuwsch-Vlaanderen is uitgereden. Onder St. Gillis zes kilo meter over de grens kwamen beide auto's met elkaar in botsing. De smok kelauto vloog op een paal van het elek triciteitsnet, waarvan de volle stroomdra den naar beneden kwamen. Behalve voor dit vuur zorgde de smok kelaar ook nog voor een ander. Hij schoot namelijk met een revolver op de doua- Van onze correspondent TERNEUZEN. Naar de organisato ren van de hobby-tentoonstelling ver wachten, zal de grote sportzaal van de technische school in Terrieüzen, waar deze expositie zal worden gehouden, maar net groot genoeg zijn om alle in- Van een onzer verslaggevers GOES. ,,Het probleem van drank misbruik is ook voor Zeeland zeer ac tueel", betoogde ir. Oosterbroek tijdens de zaterdagavond gehouden massale bijeenkomst voor de jeugd van Goes en omgeving. ,,Het aantal alcoholisten, mannen en vrouwen, dat aan de drank verslaafd is, neemt steeds meer toe. Waren er enkele jaren geleden 30.000 alcoholisten in Nederland, dit aantal is reeds gestegen tot 40.000". Ir. Oos terbroek zei, dat ook voor Zeeland en speciaal voor de jeugd het van groot belang is dit probleem waaraan zulke grote gevaren verbonden zijn eens na der onder de ogen te zien. Voorts zette de inleider, secretaris van de N.C.G.O.V. uiteen dat het doel van Van onze correspondent SLUIS. Het departement Sluis Aardenburg van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft het vervolg van zijn winterprogramma vastgesteld. In Sluis komt in hotel Sanders op 13 febru ari Louis de Bourbon, hertog van Nor- mandië en die spreekt over het onder werp: „Was mijn overgrootvader een koning of een avonturier"? Maandag 16 februari komt Studio naar Oostburg voor de A.K.K. en het Nut is in de gelegenheid gestbld deze voorstel ling te bezoeken en tenslotte vindt er 5 maart te Aardenburg een filmvoorstel ling plaats van de Nederlandse Reisver- enig'ing. Daar wordt een kleurenfilm over het Alpengebied vertoond. de drankbestrijdingsverenigingen die in het Goese Drankweercomité samenwer ken niet in de eerste plaats een drank verbod is, maar tegengaan van mis bruik, zoals dit plaats heeft bij aller lei officiële en niet-öfficiële gelegen heden. Verder is het de taak van het G.D.C. om drankslachtoffers te helpen van deze verslaving af te komen door bemiddeling voor een medische behan deling in het Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisme te Middelburg. Hij riep de jeugd op haar persoonlijke houding te bepalen ten opzichte van het gebruik van alcoholhoudende dranken. In zijn openingswoord sprak de voor zitter van het G.D.C., de heer C. J. Smeenk in zijn welkomstwoord zijn vreugde uit over deze massale opkomst in zaal Krijger. Ruim 400 jonge mensen en een vijftigtal ouderen waren opgeko men om de prachtige film „Café Para dis" te zien. Deze film geeft een boeiend en leerzaam beeld van de afschuwelijke gevolgen van drankverslaving, maar ook de genezende werking van de medi sche behandeling daarna. Eigen nieuwsdienst GOES. Het Provinciaal Verband van de Arjos in Zeeland heeft besloten op zaterdag 7 februari in het Schuttershof te Goes een verkiezingsbijeenkomst te be leggen. Als sprekers zullen optreden mr. J. v. Aartsen, minister van verkeer en waterstaat, en mr. C. Boertien, hoofdbe stuurslid van de Arjos, uit. Diemen. Me dewerking zal worden verleend door het Middelburgs Jeugdorkest „Melodia". zendingen op passende wijze uit te stal len. De animo waarmee de werkstuk ken bijeengebracht worden is enorm. Zo zullen alleen al 115 schilderijen aan wezig zijn, moderne en klassieke, met daarnaast teken-, foto- en beeldhouw werk. De heer J. Ouderkerk, leraar metaal- bewerken, exposeert met een model van het hospitaalkerkschip „De Hoop' 2, alsmede andere scheepsmodellen. Naast vele fraaie handwerken zullen er o.m. nog te zien zijn een spoorwegempla cement (in werking), een Eiffeltoren uit lucifersdoosjes en de resultaten van de eerste prijswinnaars van de landelijke prijsvraagwedstrijd van de voorgaan de jaren. Op enkele inzendingen munten en schelpen na, is de tentoonstelling cre atief werk. Ook het Jeugd Rode Kruis en de BB zullen hun steentje bijdragen. De tentoonstelling, die door burge meester mr. P. H. W. F. Teilegen don derdagmiddag officieel zal worden ge opend, zal duren van 29 tot en met 31 januari as. Nabij de tentoonstellingszaal zullen vele masten en vlaggen worden opgesteld, die voor een aardig effect zorgdragen. Richtingsbordjes zullen de weg naar de tentoonstelling wijzen. Propaganda-avond Arjos-clubs Van onze correspondent SOUBRG. In het kader van deU grote ledenwerfactie van het provinci aal verband Zeeland van Arjos-clubs zal op 2 februari a.s. te Souburg in het geref. jeugdgebouw door de plaatselijke Arjos-ciub in samenwerking met de MV's en de JV's een propaganda-avond worden belegd. De heer A. Schout, lid van de Gedeputeerde Staten van Zee land, zal een toespraak houden. Van onze correspondent ZIERIKZEE De coaster Regina van de rederij Kanabeka uit Groningen, geladen met aardappelen en op weg van Willemstad naar Engeland, is vrijdag avond laat op de Westhavenpier bij Zierikzee omhooggevaren. Het schip maakte een slagzij van ruim 15 vadem. Daar het afgaand water was kon het niet op eigen kracht vlot komen. Er moest hulp worden ingeroepen van de sleepboot Jacoha van de Firma Berre- voets uit Zierikzee. Tevens werd assis tentie gevraagd van de sleepboot Ad ja van de fa. Smits uit Wemeldinge. Het gelukte niet direkt het schip los te krij gen. Tegen middernacht slaagde de Ja coha erin de Regina weg te slepen en naar de haven van Zierikzee te bren gen. De Groningse coaster was bij het omhoogvaren beschadigd en werd dan ook in dok geborgen. De beman ning van de pompboot uit Wemeldinge die eveneens te hulp was geroepen, be hoefde niet op te treden. Van onze correspondent BRUINISSE. De vluchthaven te Zijpe vervult in de scheepvaartroute Ant werpenRijn een belangrijke functie. Dit moge nogmaals blijken uit de cijfers van het afgelopen jaar. In 1958 was deze ha ven op tien verschillende dagen geheel vol. Zij werd bezocht door 304 zeilsche pen met een inhoud van 1495 ton, door drie stoomschepen met een gezamenlijke inhoud van 690 ton en door 14327 motor schepen met een gezamenlijke inhoud van 5.795.463 ton. Verder kwamen 81 kust vaarders binnen met een gezamenlijke tonnage van 32.535, 135 toomsleepboten en 2008 motorsleepboten en twee passa giersschepen. In totaal kwamen dus bin nen 19.830 vaartligen, exclusief 312 rijks vaartuigen, met een totale tonnenmaat van 8.009.576 ton. Sleepboten, passagiers schepen en rijks vaartuigen zijn in deze totale tonnemaat niet begrepen. niers, die evenwel niet werden geraakt. Bij zijn vlucht gooide de smokkelaar zijn wapen weg, dat later door de douane werd gevonden. Het bleek een automa tisch vuurwapen, dat nog met drie patro nen was geladen. De smokkelaar een zekere P. uit Steneke werd naderhand gepakt. De auto, met een valse nummer plaat, was geladen met 800 kg. Nederland se boter. P. werd onder zware bewaking overgebracht naar de gevangenis te Den- dermonde. Zaterdag jl. had dezelfde ploeg van de douane uit Lokeren het geluk bij een dui zelingwekkende achtervolging inde om geving van Zelzate vlak bij Rieme een grote Chrysler met 900 kg. boter in beslag te nemen. De chauffeur, van wie het sig nalement vaag bekend is, is voortvluch tig. In de Belgische krantenberichtgeving lazen wij gedurende de vorige week, dat langs de Zeeuwsvlaamse grens vijf grote smokkelauto's met partijen boter van 800 a 1000 kg. waren aangehouden. In de tun nel van Antwerpen werd zelfs een vracht auto met 300 kg. de buit van de douane. Hier wierp de chauffeur, een beruchte smokkelaar uit Oostende, met rookbom men, wat hem echter nie't mocht baten. Hij werd gpakt en ingesloten. Sinds het einde van de laatste pantser autodrama's langs de Zeeuwsvlaamse grens waren er geen schietpartijen meer. De smokkelaars riskeerden zeker niet meer de daaruit voortvloeiende veel zwaardere gevangenisstraffen. Waar schijnlijk door het zeer verscherpt toe zicht aan beide zijden van de grens ging men nu weer over tot het gebruik van bruut geweld. N.C.B.B. Kamperland KAMPERLAND. Dezer dagen hield de afdeling van de N.C.V.B. alhier haar maandelijkse vergadering, onder leiding van mevrouw Klap-Briel. De heer Alle- wijn uit Goes besprak het onderwerp: „Christus wordt weer gekruisigd". Vier nieuwe leden traden tot de afdeling toe. s-Heer Arendskerke Vrijdagmiddag had op de begraafplaats alhier de begrafenis plaats van de heer H. Kerkhove, in leven behorende tot het personeel der P.Z.E.M. De begrafenisplechtigheid werd ver richt door Ds. Van der Waa, ziekenhuis predikant te Goes. Een groot aantal leden van het PZEM- personeel gaf van zijn belangstelling blijk. Een schoonzoon dankte voor de be langstelling. GOES „Waar eens rle Hemel zong' GOES^ Vanavond om half acht zal in de Gereformeerde Westerkerk te Goes een filmvoorstelling worden gege ven van de bijzondere film ,.Waar eens de Hemel zong". Deze film geeft in het kort gezegd een actualisering van de Bijbel in de wereld van nu. Kaarten voor deze filmavond zijn a 0.75 ver krijgbaar bij boekhandel Van Klaveren en Verheule en 's avonds aan de kerk, Westwal te Goes. N.C.I .B. Zoutelande ZOUTELANDE. Voor de N.C.V.B.- afdeling Zoutelande sprak vrijdagavond ds. P. Homburg over Het geheim van een gelukkig leven. De afdeling telt mo menteel 38 leden. De eerstvolgende ver gadering zal op 20 februari worden ge- i houden. Dan zal spreken de heer P. Al- De aangekondigde raadsvergaderingj lewijn uit Goes, over „Achter het IJze- van Westkapelle voor dinsdag 27 janu-iren Gordijn". De vergadering stond on- ari is uitgesteld tot donderdag 29 janu-|der leiding van mevrouw P. de Kok- ri. 'Verhage. Aanbesteding woonhuis Van onze correspondent In hotel Sandersde Pauw te Sluis werd door architect Ir. W. J. Bruinooghe openbaar aanbesteed het bouwen van een woonhuis met garage aan de Draaibrug- se Weg in opdracht van J. Risseeuw Manneke uit Schoondijke. De uitslag van deze aanbesteding luidt: Fa. Iz. de Bliek. Schoondijke f 19.800; Gebrs. De- Wispelaere. Aardenburg f 22.273; C. Cortvriendt en Zn., te Sluis f 23.995; J. J. van Hee, Sluis f 24.362; Aannemersbedrijf Leenhouts, Sluis f 27.050 en A. F. Bogaart, Sluis f 27.200. Van een onzer verslaggevers WILHELMINADORP In de hal van het nieuwe dorpshuis te Wilhelmi- nadorp, dat bijna gereed is, zal een groot en zeldzaam mooi kunstwerk worden geplaatst, van zeven meter breed en twee meter hoog. Het werk is geheel gemaakt door het gebruik van 27 houtsoorten, die uit alle delen van de wereld komen: Nieuw- Guinea, Mexico en de Oekraine. Het kunstwerk vormt dus een machtig in legwerk van hout. De kleuren variëren van roze tot bruin en van wit tot zwart. Het orit- werp is van de hand van Teun van den Berg uit Rotterdam. Op het ontwerp zien wij aan de lin kervoorzijde de uitbeelding van het ploegen, zaaien en maaien. Daarboven wordt de mechanisatie van de land bouw en de industrialisatie voorgesteld. Rechts ontdekken wij. dat de mens bezig is met de cultivering van de ak ker, uitgebeeld door een man met vleu gels. Ook de fruitteelt heeft Van den Berg niet vergeten (geheel rechts). Rechts onder voeren de Zeeuwen de eeuwige strijd tegen het water. Neptunus slaat uit naar de Zeeuwse zijn drietand leeuw. In het midden van het prachtige kunstwerk wordt een loket aangebracht waar de bezoekers baartjes kunnen ko pen. Het project wordt opgesteld in het midden van de hal met daarachter de garderobe. Ten slotte geven wij u nog even de officiële naam van het kunstwerk: „hout-in-tarsia". Van onze fruitteeltmedewerker GOES. Met ingang van 26 januari mag de Nederlandse Jonathan vanaf 60 mm. worden uitgevoerd naar West- Duitsland. Vooral voor de Zeeuwse fruit kwekers is dat wel de belangrijkste ver andering in de fruitexport naar West- Duitsland met ingang van vandaag. De Jonathan speelt daar immers een zeer grote rol. Er zijn nog grote voorraden van dit ras en West-Duitsland toont hiervoor op het ogenblik veel belang stelling. Regelmatig zijn de laatste dagen de prijzen opgelopen. Op het laatst van de afgelopen week werd voor de kwaliteiten die naar West-Duitsland mochten, rond 35 cent per kg betaald. Dat is ongeveer 10 cent per kg meer dan in het begin van deze maand. In Duitsland heeft de handel op het ogenblik gebrek aan ge kleurde appels. In voorgaande jaren kwamen die steeds in grote kwantums uit Italië, maar dit land mag nog steeds geen appels naar West-Duitsland ver zenden. De verdere veranderingen die er met betrekking tot de appelexport naar West- Duitsland met ingang van vandaag op getreden zijn maatverlagingen met 5 mm voor de rassen Glorie van Holland; Lax- ton Superbe; Lombarts Calville; Present van Engeland en Winston. Voor laatstgenoemd ras wordt de mi- nimummaat 55 mm voor de Lombart 65 mm en voor de andere 60 mm. Wel blijft onverminderd gelden de be paling. dat de appels welke naar West- Duitsland worden geëxporteerd op de veilingen minstens 24 cent per kg opge bracht moeten hebben. De prijs ligt hier echter op het ogenblik heel wat boven zodat dit geen moeilijkheden geeft. Ten aanzien van de peren is besloten dat met ingang van vandaag alle rassen weer naar West-Duitsland uitgevoerd mogen worden. Tot nu toe was hiervan door het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit ,en lijst met rassen samengesteld, welke uit gevoerd mochten mochten. Rassen die niet op die lijst stonden mochten niet naar West-Duitsland. Van grote beteke nis is deze beperkende maatregel echter niet geweest, omdat alle goede pereras sen er op stonden. Nu is ze echter hele maal opgeheven. AANVRAGEN NIEUW TUINBOUWTEELTRECHT Nog één week bestaat er voor begin nende tuinders om aanvragen in te die nen voor nieuw tuinbouwteeltreeht. Voor 31 januari moet dit namelijk gebeuren. Men kan hiervoor terecht bij de Provin ciale Voedselcommissa'ris. Voorheen moest men 24 jaar zijn voor men in aanmerking kwam voor tuin bouwteeltreeht. Het Produktschap Groen ten en Fruit heeft deze leeftijdsgrens met ingang van dit jaar verlaagd tot 21 jaar. Van een onzer verslaggevers GOES. Een groot aantal vragen werden vrijdagavond door de gerefor meerde jeugd afgevuurd op een forum, bestaande uit ds. E. Jansen, (voorzit ter), mevrouw v. d. Vegt, de heer H. Homan, Tanny Louisse, Klazien de Wolf, Miek van Muiswinkel en Bram van Donk, op de door het Gereformeerde jeugdverband georganiseerde forum avond. Groot was het aantal onderwer pen. waarover zich een discussie ont spon. Zo kwam „De vrouw in het ambt" op de proppen, de kinderdoop in verband met de leer van Karl Barth, de ruimtevaart, pro of contra jeugd diensten, waaraan gekoppeld enige op merkingen over de preek, die ds. Jan sen zegde ter harte te nemen, het leren van talen op de lagere school en „wat is de mening van het forum over deze forumavond?" Omdat zowel uit de zaal als van de zijde van het forum op deze laatste vraag positieve geluiden kwamen, is men van zins, het niet bij deze gespreksavond te laten blijven. MIDDELBURG. In het ontwerp-be- groting van het gasbedrijf voor 1959 hebben B. en W. van Middelburg nu een prijsverlaging voor het huishoude lijk gasverbruik aangekondigd van een cent per kubieke meter. Deze verlaging wordt mogelijk gemaakt doordat de in- koopvoorwaarden de kolenprijs is verlaagd gunstiger zijn geworden Met deze verlaging zal een bedrag ge moeid zijn van 16.700. B. en W. stellen de raad voor tot deze verlaging te be sluiten. Dinsdag zal de raad der gemeente Westkapelle in openbare vergadering bijeen komen. Het voornaamste punl n de agenda is het uitbreidingsplar Noord, Jacob Brasserstraat en Joosjes- weg.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3