RUSSISCH ULTIMATUM VAN DE BAAN „Praten, desnoods maanden lang" Weer gewelddadige betoging in Congo ASIEL Mikojan bij thuiskomst: Geen krachtmeting met Westen ROOSKLEURIG VERSLAG Arsène Lupin, Nieuwe valse rijksdaalders IjlNHlwill e concessie in kernwapen overleg Stier was los in Kiekeboe 2 Liefst 27 mei Snel antwoord Wantrouwen in Bonn feil Rusland moet het machtigste rijk worden Verdenking Vroeger en meer Prof. Beel breidt advies S.E.R. uit Vuur bood dag lang weerstand de gentleman-inbreker heeft zich toegang tot pagina 2 verschaft Mr. Luus in Londen „Warmte over de Noordzee brengen" Mr. F. H. A. de Graaf voorzitter Ned. Fabrikaat Op heterdaad bij inbraak betrapt BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED Moskou moet nu wel kleur bekennen Door elektrische zaag gedood Meer tbc in Neede De Bilt: Stil Anti-semiet in arrest PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eigen nieuwsdienst LONDEN Kroesjtsjefs ultimatum inzake Berlijn (ontruiming van V est-Berlijn door de Westelijke garnizoenen voor 27 mei) is van de baan. Met instemming en ook met opluchting hebben Londen, 1 arijs en V ashington zaterdag kennis genomen van de verklaring die de Russische vice-preiflier Mikojan na zijn aankomst heeft afgelegd. De belangrijkste punten daarvan waren: 1 De Sowjetunie wenst geen krachtmeting met het Westen over Berlijn. De Sowjetunie overweegt geen eenzijdige actie inzake Berlijn. Er is geen sprake van een ultimatum of een tijdslimiet. 3 4 De Sowjetunie wenst slechts onderhandelingen en het is daarbij van geen belang of die weken of desnoods maanden langer duren dan het half jaar dat Kroesjtsjef het Westen oorspronkelijk gaf om tot een vergelijk met Moskou te komen. Het verslag dat Mikojan uitbracht over zijn bezoek aan de Verenigde Staten was vrij rooskleurig. Hij zei: de sfeer is nu gunstig voor maatrege len tot versterking van de wereld vrede. Amerikaanse politici hebben zich uitgesproken voor verbetering van de Amerikaans-Russische betrek kingen en het wachten is nu op daden waarin deze houding tot uitdrukking wordt gebracht. De Russische vice-premier, die Kroesj tsjefs rechterhand is, hield een langduri- rige persconferentie die sterk afweek van heigeen men op dit gebied in Rus land gewoon is. Hij antwoordde zoals een Amerikaans politicus dat zou doen: kort, zakelijk en met veel gevoel voor humor. Zijn lof over de ontvangst die hem in Amerika ten deel was gevallen, zowel van het publiek, van de journalis ten, de industriëlen als de politici, was bijna uitbundig. De reacties in de Westelijke hoofdste den op Mikojans woorden waren gunstig. In Washington was men verheugd dat het Kremlin eindelijk heeft ingezien dat het houden van een conferentie belang rijker is dan het vaststellen van een datum, zoals Kroesjtsjef oorspronkelijk had gedaan. Men is ervan overtuigd dat rle conferentie dit voorjaar zal worden gehouden. Op het State department wordt dan ook overwogen, in het antwoord aan Moskou een voorstel op te nemen om in mei, liefst nog voor de „fatale datum" van 27 mei. de ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Staten, de Sowjetunie. Groot-Britannië en Frank rijk bijeen te laten komen. Het staat nu vast dat in het begin van frbruari vertegenwoordigers van de drie Westelijke democratieën te Washington bueen zullen komen om zo snel mogelijk een antwoord aan Moskou op te stellen. Het zal dan mogelijk zijn, een juister beeld te vormen van de invloed die Mikojans reis op de Russische buiten landse politiek heeft gehad, omdat dins dag te Moskou het congres begint van de Russische communistische partij. Miko jans bevindingen zullen daar zeker ter sprake komen en hoewel dit congres een geheimzinnige zaak is, waarover meestal weinig naar buiten uitlekt, neemt het Westen aan, dat het voldoende aan de weet zal kunnen komen om enige be langrijke conclusies te kunnen trekken. De enige ongunstige reactie op Miko jans jongste verklaringen kwam uit Bonn. Adenauer is en blijft voorstander van de hardst mogelijke politiek tegen over de Russische pogingen om het Wes ten een bepaalde oplossing van het Duitse vraagstuk op te leggen. Een Duitse delegatie zal aanwezig zijn te Washington wanneer daar het Westelijke antwoord aan het Kremlin wordt opge steld. Zij zal met hand en tand de stel ling verdedigen dat West-Berlijn zijn huidige status moet behouden en dat Duitsland slechts herenigd kan worden door het houden van vrije verkiezingen: pas daarna kan er een vredesverdrag worden gesloten. 771 Partijcongres te Moskou MOSKOU (Reuter) Uit allerlei lan den stromen de communistische leiders op het ogenblik naar Moskou, waar dinsdag het 21ste congres begint van de communistische partij van de Sowjet unie. Onder de gasten die zich al in de Russische hoofdstad bevinden, zijn de Chinese leider Tsjoe En-lai, de Vietna mees Ho Tsji-min. de Noordkoreaan Kim Il-soeng en communisten uit Alba nië, Indonesië, Tsjechoslowakije en In- dië. Verder zijn er vertegenwoordigers uit vrijwel alle Westeuropese landen, ook uit Nederland, en zelfs uit Nieuw-Zeeland en Australië. Canada en enkele Zuidameri- kaanse landen. Plannen Men verwacht dat het voornaamste punt van discussie zal bestaan uit de plannen van Kroesjtsjef om tegen 1970 de Sowjetunie het grootste, machtigste, rijkste en snelst groeiende land van de wereld te maken. Het is de bedoeling dat Rusland dan meer produceert op alle gebieden en snellere vooruitgang maakt dan welk land ook. Hoewel de zware industrie het meest bevorderd zal worden, is het toch ook de bedoeling de produktie van consump tiegoederen zodanig op te voeren, dat de levensstandaard aanzienlijk omhoog zal gaan. Verder wil men bereiken, dat elke ar beider de gehele zaterdag en zondag vrij zal zijn. Omstreeks 1964 hoopt men zo ver te zijn gevorderd, dat men kan beginnen met de invoering van de vijf daagse werkweek. In de daarop volgen de tien jaar moet het dan mogelijk zijn, geleidelijk alle arbeiders daarvan te la ten profiteren. De lonen zouden gelijk blijven, maar het minimum zou hoger worden dan het nu is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van so ciale zaken a.i.. prof. dr. L. J. M. Beel, heeft de Sociaal-economische raad ge vraagd de streefdatum voor het uit te brengen advies over de sociaal-eco nomische politiek te vervroegen en in het advies aan te geven wanneer met een geleidelijke invoering van de werktijdverkorting kan worden begon nen. De streefdatum voor het grote S.E.R.-advies hield men op omstreeks éind april/begin mei. Op korte termijn In de brief aan de S.E.R., waarin minister Beel deze vragen stelt, wijst hij er op dat het vorige kabinet geen tijd meer heeft gehad om zijn standpunt te bepalen ten opzichte van het in juli vorig jaai uitgebrachte S.E R.-advies- werktijdverkorti ng. Voor de door de raad aanbevolen geleidelijke invoering van de werktijdverkorting kon nog geen tijdstip worden vastgesteld. Dc huidige regering is van mening dat een beslissing over het tijdstip op korte termijn moet worden genomen, maar zij wil deze beslissing niet nemen zonder de S.E.R. te horen, vooral omdat de SER inmiddels begonnen is aan het zeer veel omvattende adyies over de toekomstige sociaal-economische politiek. Belangrijker Regenngsbeslissingen op dit stuk zou den vooruitlopen op de resultaten van de studie die de S.E.R op het ogenblik maakt. De regering verwacht daarom dat in het advies van de S.E.R. plaats zal worden ingeruimd voor het maken van een begin met de geleidelijke in voering van de werktijdverkorting, als deze kan worden gerangschikt onder de sociale verbeteringen, die binnen af zienbare tijd kunnen worden verwezen lijkt. Het bestuur van de S.E.R. heeft de brief van minister Beel in handen ge steld van de commissie ontwikkeling nationale economie, die beiast is met de voorbereiding van het sociaal-econo mische advies. Door de vragen van minister Beel zal het advies van de S.E.R. nog wat be langrijker worden dan aanvankelijk werd verwacht. In eerste instantie zou het advies zich alleen bezig houden met de subsidies op de melk en de huren, daarna breidde de SE R hët studie terrein op eigen initiatief uit tot de algemene sociaal-economische politiek en nu haalt de regering er zelf weer de arbeidstijdverkorting bij. In Bonn blijft men de Amerikanen ervan verdenken dat zij op bepaalde voorwaarden bereid zouden kunnen wor den gevonden, te berusten in het Russi sche voorstel om een vredesverdrag te sluiten met Oost- en West-Duitsland af zonderlijk en pas daarna verkiezingen te doen houden. Eigen nieuwsdienst vAi BRUSSEL. Opnieuw zijn' er ongeregeldheden uitgebroken in de Belgische Congo, waarhij ver scheidene gebouwen, waaronder een kerk, ernstige schade opliepen; doden zijn er ditmaal niet geval len maar wel zijn er enkele licht gewonden. Troepen en politie hebben de orde hersteld. Het incident deed zich voor in Matadi, niet ver van de monding van de Congo- stroom, ten westen van de hoofdstad Leopoldstad. Het begon toen enkele honderden jonge inlanders toelatmg eisten tot een vergadering van Belgi sche bestuursambtenaren en hoogge plaatste Congolezen over de hervormin gen die in het bestuur van de kolonie zullen worden aangebracht. Congolese politie, slechts gewaand met gummi stokken, kon hen op een afstand houden tot de vergadering was geëindigd en de deelnemers het gebouw uitgingen. BESTORMING De spreekkoren maakten toen plaats voor een regen van stenen en vuil; de afzetting van de politie werd doorbro ken en de snel aangroeiende menigte bestormde de gebouwen in de buurt. Een blanke politie-inspecteur werd van zijn agenten afgescheiden en de man loste in doodsnood enige schoten met zijn pistool over de hoofden van de menigte heen. Die schoten redden hem met alleen het leven zij hadden ook het gevolg dat de tnenigte terugweek en dat er versterking arriveerde. De wegen naar de Europese wijken werden afgezet om uitbreiding van de relletjes te voorko men en de politie dreef de betogers langzaam en zonder nog een schot te lossen terug naar de wijken van de inheemsen. PLUNDERING De gewonden waren er niet ernstig aan toe. Zij hadden voor het grootste deel hun letsei opgelopen door de slagen die de politie uitdeelde bij het terug- drijven van de betogers. Onder de beschadigde gebouwen be vonden zich de kerk, een huis van de missie en het gebouw waarin de ver gadering was gehouden. De meubels werden door plunderaars op straat ge smeten en vernield. De politie heeft nog lange tijd in de inlandse wijken gepatrouilleerd, het is verder rustig gebleven. naar ZIJ lachen, want zij zijn vrij te gaan en te staan waar zij willen. Sinds zij twee maanden geleden als versteke lingen op de Sibajak in Rotter dam aankwamen, verkeerden zjj in bange twijfel dat zij naar In donesië terug zouden worden gestuurd. De minister van justi tie heeft hun nu asiel verleend. Hij is van mening dat terugzen ding hen in te grote moeilijkhe den zou brengen. De heren A. J. Wensen, L. I. Tanihatu en C. F. Nikijuluw (van links naar rechts) hadden aan boord van KPM-schepen tijdens de Indo nesische acties tegen Nederlan ders geweigerd sympathie te betuigen aan de Indonesische regering. NAARDEN De nog in het geniep werkende falsificateurs hebben een nieuwe valse rijksdaalder uitgege ven. Draagt hun eerste produktie het nummer 5 JC 018093, hun tweede heeft het nummer 5 KY 007029. De nummers vormen overigens het enige verschil tussen de twee versies. Op beide is aan de voorkant de donker blauwe kleur te flets en ontbreekt de golvende grijze arcering als onder grond. Aan de achterkant is maar één kleur aangebracht: donkerblauw. Voorts zijn er tal van andere opvallende onvolkomenheden. Bij de centrale ter bestrijding van falsi ficaties zijn nu ongeveer vijftig valse muntbiljetten binnengekomen. Ze zijn ,in beslag genomen, nadat mensen die ze hadden ontvangen de politie daar van in kennis hadden gesteld. De falsificaties komen uit alle delen van het land, onder meer uit Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. De politie verzoekt ieder die een vals biljet ontvangt, haar terstond te waar schuwen opdat de boosdoeners kunnen worden ontmaskerd. LONDEN De warme gevoelens, die de Nederlanders gewoonlijk voor hun buren aan de overkant van de Noordzee koesteren, zijn een beetje afgekoeld. Ik zou me gelukkig prijzen als ik die tijdens mijn besprekingen in Londen weer wat zou kunnen op warmen. Aldus sprak minister Luns toen hij gistermiddag per vliegtuig in Londen aankwam. Hij zal in Londen in het bijzonder besprekingen voeren over de landingsrechten van de K.L.M. in Singapore en over de levering van Britse vliegtuigen aan Indonesië. Hij zal voorts spreken over de gemeen schappelijke markt, het vrijhandels- gebied en waarschijnlijk over enkele Navo-zaken. Minister Luns zal vanmiddag om twaalf uur zijn ambtgenoot Selwyn Lloyd ontmoeten op het Foreign Office. Dinsdag heeft hij een onder houd met premier Macmillan. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Mr. F. H. A. de Graaf, directeur van de papierfabrieken Van Gelder zonen, heeft een benoeming tot voorzitter van de Vereniging Neder lands fabrikaat aangenomen. Hij zal op 9 april tijdens een algemene ledenvergadering te Utrecht worden ge ïnstalleerd als de opvolger van de neer F. J. Muller, die ruim tien jaar voor zitter van de vereniging is geweest. Mr. De Graaf is onder meer voor zitter van het Nederlandsche Rood» Kruis en van het Centraal sociaal werk geversverbond en bestuurslid van de Stichting van de Arbeid. DEELEN Een RP 33 straalverken- ningsvliegtuig van de vliegbasis Deelen heeft zaterdagmiddag drie kilometer ten noorden van de basis een noodlanding gemaakt. Het toestel werd zwaar be schadigd. De piloot, sergeant-vlieger J. R'avier uit Grave, heeft zijn toestel aan de grond gezet omdat de brandstoftoevoer naar een van de motoren uitviel. Hij liep geen letsel op. Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. De politie van Maastricht heeft de vorige week twee mannen op heterdaad bij een inbraak betrapt. Met hun arrestatie het waren twee zwagers, de 26-jarige C. W. en de 21-jarige F. D. hoopt de politie een eind te hebben gemaakt aan de reeks van inbraken, die sinds begin december in Maastricht zijn gepleegd. De oudste van de twee zwagers was al eerder met politie en justitie in aanra king geweest. Na een moeizaam dagen lang verhoor, dat gisteren nog niet was afgi lopen, hadden de mannen vijftien inbraken bekend. Negentig procent van de inbraken van de laatste twee maan den zijn daardoor opgelost. Advertentie. HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN TRICHT De 35-jarige N. Hak uit Tricht is zaterdagmiddag omgekomen bij een ongeluk met een elektrische ket tingzaag. Het slachtoffer was bezig bomen om te zagen. Hij is daarbij uitgegleden en met zijn hals op de in werking zijnde zaag gevallen. AMSTERDAM. Vier en twintig uur is de Amsterdamse brandweer bezig ge weest om een brand, die zaterdagmid dag om half vijf in een opslagplaats van houtmot in de houthaven was uitgebro ken, geheel en al onder de knie te krijgen. Toen de brandweer, uit vier kazernes gealarmeerd, aankwam, bleek de toe gang tot de loods door het vuur ver sperd. Met negen stralen en vier wa terkanonnen bond men de strijd met het driftig in de strakke zuidwesten wind laaiende vuur aan. Het lukte om overslaan van de vlam men naar belendende loodsen te ver hinderen, maar de ruim vijftig meter lange loods werd geheel vernield. De schade wordt op vele tienduizenden guldens geschat. NEEDE Het aantal met t.b.c. besmette leerlingen van de uloschool te Neede bedraagt thans 37. Men ver wacht dat dit aantal nog zal toenemen. De ouders van de leerlingen die rust moeten nemen, is geadviseerd hun kinderen in het sanatorium te Almen te laten opnemen. AMSTERDAM „De stier", de om zijn kopstoten beruchte Amster damse chauffeur E. E., heeft gisternacht met zijn vrouw de fotografen- en cineastensociëteit Kiekeboe aan de Keizersgracht te Amsterdam aangevallen. Met een steekbeitel brak hij de voordeur van de privé-club open. Schreeu wend „ik steek je dood" stormde hij in op de eigenaar van de club, Bram Mens. Met man en macht hebben de bezoekers „de stier" de straat op weten te werken waar de politie hem overnam. De deur van de Kiekeboe was voor „de stier" gesloten omdat een van zijn bezoeken een woeste vechtpartij had opgeleverd. Commentaar van de politie op de aanklacht, die Bram Mens tegen „de stier" indiende: „De Kiekeboe is ook niet erg aardig voor hem geweest." Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog wëer. Iets kou der dan gisteren met in de och tend in het bin nenland op de meeste plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen west en noord. MIESJE: Nieuwe week goed beginnen! 27 JANUARI: zon op 8.29, zon onder 17.17; maan op 21.02, maan onder 9.21. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON In antwoord op de aantijging van de Sowjetunie, dat de Verenigde Staten en Engeland uit vluchten zoeken om de Geneefse kern wapenconferentie te kunnen torpede ren hebben beide westelijke landen op nieuw een concessie, de tweede binnen een week, gedaan en daaraan de me dedeling toegevoegd dat het nu geheel van de Sowjetunie zal afhangen of de conferentie kan slagen of niet. Internationale controle Beide landen hebben de Sowjetunie laten weten dat zij bereid zijn akkoord te gaan met staking van de proeven met kernwapens voor onbepaalde tijd op voorwaarde dat een internationaal con trole-orgaan afdoende toezicht op de naleving van zon overeenkomst zal kunnen houden. Alleen die voorwaarde het kardinale punt waarom eigenlijk alles draait is nu overgebleven. De Sowjetunie. zo ge looft men in Londen en Washington, zal nu kleur moeten bekennen. Het is be kend dat de Sowjetunie sterk gekant is tegen internationaal toezicht op naleving van een overeenkomst waarbij de proe ven zullen worden gestaakt. De Sowjet unie wil de controle in eigen land laten uitoefenen door een commissie van eigen mensen en wil aan die commissie ten hoogste een of twee buitenlandse waar nemers toegevoegd zien. De vorige week lieten de Verenigde Staten en Engeland de voorwaarde vallen dat een staking van de proeven afhan kelijk moest zijn van de vorderingen bij het overleg over de ontwapening in het algemeen De tweede concessie die zij nu hebben gedaan is het laten vallen van de eis dat een stakingsovereenkomst van jaar tot jaar zou worden vernieuwd. Over het nu overgebleven kernpunt dat van internationaal toezicht deelde het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken het afgelopen week einde mede: ..Zonder doeltreffende con trole kan er geen overeenkomst komen omdat zo'n overeenkomst dan geen zin zou hebben." Geen veto-recht In het voorgestelde internationale controle-orgaan mag de Sowjetunie vol gens de twee westelijke kernwapen- mogendheden geen recht van veto heo- ben De commissie moet in staat zijn zo nodig onverwijld een onderzoek in te stellen. Beide landen wijzen er op dat de soort controle die de Sowjetunie zich voorstelt in de grónd van de zaak zelf controle zou zijn Zij voelen niets voor inwilliging van de eis van het Kremlin dat eerst in de boezem van het controle orgaan uitvoerig beraadslaagd zal wor den over de wenselijkheid van uitzen ding van een groep onderzoekers naar de plaats waar wellicht het verbod van het nemen van proeven met kernwapens is overtreden. Tegen de tijd dat die be raadslagingen ten einde zijn, zo is het westelijke standpunt, zal er zoveei tijd zijn verstreken dat controle geen zin meer heeft. DUSSELDORF (U.P.I.) In Düssei- dorf is de 25-jarige timmerman Helmut Klier gearresteerd, die ervan verdacht wordt de synagoge van Düsseldorf met hakenkruizen te hebben bekalkt. Klier is communist geweest tot de communisti sche partij in West-Duitsland werd ver boden in 1956. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel._ 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwse)) Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaaf Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1515 Maandag 26 januari 1959

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1