Treinen hebben voorrang boven kunstmanen SPOORBOEKJE REGEERT RAKETTEN RINGWEGEN OM LEIDEN I KAPPIE en de zeezeef ZEEUWSCH DAGBLAD t&füp- Tekort bij burgerlijk pensioenfonds Nieuwe commandant eerste legerkorps PROF. SAMKALDEN: Stakingsrecht mist ivettelijke basis Geen dwangsom Ambtenaren cel in Nci val overleden Zelf aan de slag Snel succes voor blindenactie Jack Dunkley Uit de kerken „Gaatjesboorder" vier jaar cel in Zaterdag 24 januari 1959 Pag. 2 TT.W onnirAI] Ai era. ennAMiiKM EEN eenvoudige spoorweg beambte speelt een belang rijke rol in de serie kunst maan-lanceringen op de nieuwe basis Vandenberg aan de kust van de Grote Oceaan, ongeveer halverwege Los Angeles en San Francisco. Die man is Charles H. Neil, de stationschef van Surf, een badplaatsje aan de kustspoorlijn van de Southern Pacific. Elke dag passeren elf treinen van die grote spoorwegmaatschappij het kleine stationnetje van Surf. Zeven van San Francisco naar Los Angeles en vier in omgekeerde richting. De lange gestroomlijnde treinen, die over een afstand van meer dan 160 kilometer de kust van de Grote Oceaan volgen, rijden dwars door de nieuwe lanceerbasis heen. De reizigers kunnen op hun gemak de machtige lanceertorens van de nieuwe basis bekijken. De treinen rijden er vlak langs. Wij hadden het dus op 12 november, toen wij een uit voerige nabeschouwing "gaven van de indrukwekkende serie lanceringen van kunstmanen die Vandenberg in het middelpunt van de belangstelling zul len plaatsen, niet helemaal bij het rechte eind toen wij schreven, dat het grote voordeel van Vandenberg boven Canaveral is dat de pottekljkers op gro te afstand van de nieuwe basis moeten blijven. Wie er de kosten van een retourtje Santa BarbaraSan Luis Obispo voor over heeft kan in de gestroomlijnde trein van de Southern Pacific de basis Vandenberg rustig bekijken. De ramen DEN HAAG Toeslagen, huurcom- pensatie en A.O.W.-compensatie op de pensioenen hebben voor 1958 een bedrag van 95,5 miljoen gulden gevraagd ten laste van het burgerlijk pensioenfonds. Dit bedrag is berekend na aftrek van de aanpassing van het pensioen ten gevolge van de ouderdomswet, hetgeen 67,5 miljoen aan het fonds bespaarde. Minister Struycken heeft bij de Tweede Kamer in een aanvulling van de begro ting het niet voorziene bedrag van ruim 17,5 miljoen gulden alsnog aangevraagd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Aan luitenant-gene raal J. H. Couzy, commandant van het eerste legerkorps is op zijn verzoek met ingang van 1 februari ontheffing verleend- uit zijn functie. Hij zal worden opgevolgd door generaal-majoor P. Gips, plaatsvervangend chef van de generale staf, die met ingang van 1 februari wordt bevorderd tot luitenant-generaal. Kolonel E. J. C. van Hootegem. hoofd van de sectie G 3 (opleidingen en ope ration) van het hoofdkwartier zal het werk van generaal-majoor Gips als sous-chef van de generale staf overne men. jllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllM Dwars door de nieuwe Ameri kaanse lanceerbasis voor raketten en kunstmanen, Vandenberg, loopt de kustspoorlijn van de Southern Pacific van Los Angeles naar San Francisco. De inzet laat zien dat Vandenberg ideaal is gelegen voor de lancering van kunstmanen in pal zuidelijke richting. behoeven tijdens de rit door de grote lanceerbasis heus niet geblindeerd te worden. De rit tussen beide steden duurt maar twee en een half uur. 3laan wacht wel Wat stationschef Neil met dit alles te maken heeft? Wel, in zekere zin geeft hij en niet de leider van de lanceringsoperatie het teken dat alles vrij is voor de start. Dat zit zo. De Amerikaanse luchtmacht en de directie van de Southern Pacific zijn overeengekomen dat op lanceerdagen de treinen, die door de lanceerbasis lopen voorrang hebben boven kunst manen. Wanneer stationschef Neil via een speciale telefoonlijn de commandant van Vandenberg bericht dat tot zijn spijt de trein uit Los Angeles vertra ging heeft, dan zal men, indien op dat moment een kunstmaanraket voor lan cering klaar staat, op Vandenberg met de lancering moeten wachten tot de ver traagde trein de lan ceerbasis is gepas seerd. In geen geval zal een kunstmaanraket of welke andere raket dan ook gelanceerd worden op het ogen blik waarop er een trein passeert. Hierbij geldt meer de zorg voor de veiligheid van de treinreizigers dan het streven naar we ring van pottekijkers. De kunstmaan experts van de Ame rikaanse luchtmacht, die een heel druk jaar voor de boeg hebben, moeten dus werken met het spoorboekje van de Southern Paci fic in de hand. Zij zullen er ongetwijfeld voor zorgen dat zij goede maatjes blijven met de stationschef Neil. Voor deze kaal- hdofdige man, die tot dusverre in zijn hou ten stationsgebouwtje vlak ten zuiden van de lanceerbasis een rustig bestaantje heeft geleid, gaan grote dagen aanbreken. Hij zal, nu kunstmaan-lanceringen niet meer met veel bombarie wor den aangekondigd maar in alle stilte worden voorbereid, een van de weinige bevoorrechten zijn die weten dat er op Vandenberg „wat op komst" is. Wanneer zoals deze week be kend is gemaakt dat een lancering een etmaal is uitgesteld zal in zijn kan toortje de gehele dag de telefoon rinkelen. „Charles", zo zullen zijn vrienden hem vragen, „wat denk je, is het zover?" Zwijgplicht Charles Neil zal zich beroepen op zijn zwijgplicht en ontwijkende ant woorden geven. Wanneer de nieuws gierigen blijven aandringen zal dat zijn ijdelheid strelen. Kwalijk kunnen wij hem dat niet nemen. Wie had ook ooit kunnen denken dat de chef van een klein stationnetje ergens langs een spoorlijn in Californië nog eens een sleutelpositie zou krijgen in een groot kunstmanenpro j ekt? stond ik weer voor de keus, waar over ik vandaag zou schrijven. Er waren zoveel onderwerpen. De ontmoeting tussen Koningin en Poolreiziger, de „dieven met spijt", die het gestolene terug stuurden, waarschijnlijk, omdat ze er geen weg mee wisten en toch in de armen van de politie vielen of spoedig zullen vallenMaar er was een betrekkelijk kort be richt, op één der laatste bladzijden van de krant, dat me weer de wonderlijke ontwikkelingen in deze tijd liet zien en daarom boeide. In Bussum is een kerkelijke groe pering, die 16 huizen wil bouwen voor jonggehuwden. Alles was ge reed, De gemeenteraad moest alleen nog de grond toewijzen en daarvoor was de aandacht geval len op een deel van een terrein, waar nog wel 650 woningen ge bouwd kunnen worden. En wat zeggen nu de fracties van de PvdA en de KVP. die precies over de meerderheid in de Bussumse raad beschikken? „We staan die grond voor dit doel niet af....Kijk, de PvdA en de KVP 2ijn nu precies de twee partijen, die sinds 1945 ten aanzien van woningbouw en sociale zaken de touwtjes in han den hebben gehouden, dacht ik. Het is niet bepaald een succes ge worden in de overwinning op „volksvijand nummer één", die nog maar weinig van zijn kracht heeft ingeboet. Die twee partijen staan zo op het standpunt: de overheid moet alles doen en dan komt 'net best in orde. Ik geloof het ook. Als je tenminste maar lang genoeg wacht. En ik wil wel graag wat sneller opschieten. Zo dat ik zou zeggen: als er nu eens een groep is. die zelfstandig wat doen wil, dan is dat van harte welkom en geef ik alle medewer king. Zo niet de PvdA en de KVP in Bussum. Dit getuigt van een verpolitiektheid, die geen billijk heid kent. een verzuiling, die al leen de zuil van de overheid wil laten bouwen, maar het particu lier initiatief volkomen wil dood drukken. Verblijdend was, dat daar in Bussum de vertegenwoor digers van de Prot.-Christelijke partijen naast elkander stonden. En had nu maar één doorbreker in de gelederen van de PvdA zijn zelfstandigheid laten blijken, dan had hij de schaal kunnen do^n om slaan. Maar ook de doorgebroke- nen hoe kan het anders schikten zich in het partijgareel... Eigen nieuwsdienst HAARLEM Oud-minister prof. dr. I. Samkalden heeft op een verkie zingsbijeenkomst van de P.v.d.A. te Haarlem donderdagavond verklaard dat de betekenis van de vakvereni ging wordt beknopt, doordat het sta kingsrecht in ons land een wettelij ke basis mist. Hij was van oordeel dat de contrac tuele arbeidsverplichting wettelijk zou moeten kunnen worden geschorst, gedu rende de tijd dat de arbeider deelneemt aan een werkstaking die is opgezet on der auspiciën van een vakvereniging. De werkstaking zou dan echter niet gericht mogen zijn tegen bepaalde be staande wetten en dus een strikt legaal karakter moeten hebben, terwijl de sta king ook niet zou moeten ingaan tegen de bepalingen van een collectieve ar beidsovereenkomst, waaraan ook de werkgever zich heeft gebonden. Tegelijkertijd zou dan bij de wet on mogelijk moeten worden gemaakt dat een arbeider op dwangsom wordt ver plicht zijn werk te hervatten. Volgens de oud-minister moeten in geval van werkstaking, beide partijen in de gele genheid worden gesteld het arbeidscon tract onmiddellijk op te zeggen. Prof. Samkalden was van oordeel dat geen enkele vakvereniging van een der gelijke wettelijke regeling zou mogen worden uitgesloten omdat het ten slotte gaat om het stakingsrecht van de indi viduele arbeider. Niet bestaande leges geïnd ARNHEM (ANP) Het gerechts hof te Arnhem heeft gisteren de 52- jarige T. A. R. C. G tot een maand en de 34-jarige M. A. A. tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Beiden zijn gewezen ambtenaren van de provinciale griffie te Arnhem; de eerste was chef van de afdeling pas poorten en rijbewijzen en de twee de was commies. De arresten zijn conform de eis van de procureur-generaal die bevestiging van het vonnis van de rechtbank had gevraagd. G. heeft afschriften van rijbewijzen- registers aan rijschoolhouders verstrekt en daar leges voor geïnd, die niet be staan. De andere ambtenaar had ze te gen betaling overgetypt. Ook zou G. meermalen de originele registers heb ben verduisterd om ze aan een rijbe- wijzencentrale te Rotterdam ter inzage te geven. LEIDEN. Het gemeentebestuur van Leiden is voor de dag gekomen met een plan voor een stelsel van ringwegen in en om de stad, dat de binnenstad van zo veel mogelijk ver keer moet ontlasten. M n wil dit bereiken door vier ring wegen aan te leggen, die een steeds gro tere cirkel om de stadskern beschrijven. De eerste de binnencityring loopt om het hart van de stadskern; de tweede de cityring om het he le stadscentrum. Van deze twee ring wegen gaan tal van straten de stad in. De bedoeling is, dat het verkeer voor het centrum de ringbanen volgt tot het zo dicht mogelijk bij zijn doel is en dan daarnaar afslaat. Vierkant Door de buitenwijken van Leiden komt de derde ringweg de gordelweg. Hier moet het verkeer tussen de bui tenwijken onderling gebruik van maken. Om de hele stad heen loopt tenslotte een vierkant van autowegen, dat het doorgaande verkeer moet verwerken. Vooral de laatste twee ringwegen zul len veel verkeer, dat nu dwars door het stadscentrum gaat, kunnen opvan gen. De vier ringwegen worden onderling verbond--) door invalswegen; daardoor kan het verkeer gemakkelijk van het vierkant van autowegen naar het bin nenste stadscentrum rijden, terwijl het ook vlot van het centrum naar de bui tenwijken kan komen, zij het dan mis schien met een kleine omweg. SITTARD. De 22-jarige L. Smeets uit Geleen maakte donderdagavond een ernstige val toen op de Rijksweg Zuid te Geleen het achterwiel uit zijn scooter vloog. Zwaar gewond werd hij in een ziekenhuis te Sittard opgenomen waar hij gisteren is overleden. 86 TAE keizer zuchtte en ging weer voor het manuscript van het openluchtspel zitten en schrapte hier en daar een zin met een ontevreden gezicht. Die de zon op en onder laat gaan naar zijn wil. Juist de beste regels moesten geschrapt worden. Hij kan het er nu ook niet meer op aan laten ko nen de slot scène aan een toneelspeler over te laten. Hij zelf moet de God spelen. Neen, in geen geval mag hij die Mucianus te veel macht geven. Men mag niemand in verleiding brengen. Het is nu al laat in de nacht en hij kan zich niet meer concentreren en de slotscène weer in orde brengen nu de verzen over de God geschrapt zijn. Hij schuift het manuscript ter zijde. Nog maals overweegt hij voor en tegen. Deze kwaliteiten spreken voor Mu cianus. Maar die eigenaardighe den spreken tegen hem. De keizer wil er nu ook niet langer aan den ken. Hij heeft alle argumenten on der ogen gezien en verder is het nu een kwestie van geluk. Van zijn geluk. Nu wil hij zich verder al leen met het openluchtspel bezig houden. Morgen, na afloop van de feestelijkheden, zal hij beslissen. In Rome wacht men vol span ning op de beslissing. Ze viel reeds vóór de feestelijkheden waren af gelopen. In zijn kleedkamer kreeg hij, toen hij met het zware masker van de God voor en in diens hoge schoenen zat te wachten tot hij moest opkomen, plotseling een in geving. Ja, hij zal Mucianus benoe men, maar hij zal hem niet alleen benoemen. Hij zal nog iemand an ders benoemen ook, die hem dan kan controleren. Hij weet reeds wie. Al die jaren reeds loopt hem altijd een oude generaal voor zijn voeten, die vaak de hoogste baan tjes bekleedde, maar dadelijk weer moest aftreden als lij ze had. Die man was met zijn voortdurende pech soms bijna een humoristische figuur. Vespasianus was zijn naam. Hij lijkt meer op een zakenman dan op een generaal als men hem ziet, maar hij heeft zich in de En gelse veldtocht uitstekend gedra gen en geldt voor een buitenge woon kundig militair. De kerel heeft de keizer anders vaak ge- ergerd ook. Al herhaalde malen had hij nauwelijks voor zich gehouden, dat het hem moei lijk viel naar het reciteren van de keizer te luisteren en ïog onlangs drie dagen geleden, is hij eenvoudig in slaap ge vallen; ja, terwijl de keizer de prachtige verzen van Danaël en de bladeren, die door de wind heen en weer werden bewogen sprak, kon men hem duidelijk horen snurken. De keizer had er eerst over ge dacht hem te straffen, maar eigen lijk had hij aan de andere kant meer medelijjden met de arme bliksem, wie de Goden het orgaan voor iets hogers hadden onthou den. Hij had tot nu toe dus nog geen maatregelen tegen hem ge nomen. Men had hem alleen niet meer bij hem toegelaten. Vandaag en gisteren had de keizer hem zien staan, toen hij langs hem ging en gemerkt, dat hij erg verlegen was en alles in het werk wilde stellen om zijn fout goed te maken. Ja, dat was een man voor hem. Die zou wel niet op al te vermetele ge dachten komen. Hij zal hem naar Judea sturen. In de eerste plaats is hij het gezicht van die vent dan een hele poos kwijt en in de twee de plaats is deze gewiekste, poti ge kerel juist de geschikte man om de elegante Mucianus op de vingers te zien als het nodig is. Hij zal de volmachten, die Mucia nus tot veldmaarschalk van Syrië en Vespasianus tot veldmaarschalk in Judea benoemen, splitsen. De een zal geen militaire bevoegdhe den en de andere geen politieke be voegdheden bezitten en zo zullen ze dus elkaar moeten bespioneren. Wordt vervolgd DE NATUUR IN EN OM UW HUIS Het snoeien van heesters en bomen lijkt erg moeilijk, doch is toch vrij een voudig, doch men moet enige kennis van het materiaal hebben. Heesters kan men in twee grote groepen verdelen; de soorten die op het oude hout bloeien en die dat op het jonge doen en dat ver schil moet u kennen. Heesters die op het oude hout bloeien doen dat bp takken die verleden jaar of jaren daarvoor al gegroeid zijn; op die takken zitten dus de dikke bloemknoppen nu al. Let u maar eens op de seringen; de gouden regen; de meidoorn, de Japanse kersen. Allemaal heesters die nu niet gesnoeid mogen worden. Heesters die op het oude hout bloeien doen dat ook over het algemeen in het vroege voorjaar of in de voorzomer; denkt u maar eens aan de zoeven ge noemde soorten en voeg daar bij de Chinese klokjes, de toverhazelaar en meer dergelijke. Als men het weer mee heeft kunnen die nu bloeien en begrij pelijk dat ze dus nu of over enkele we ken niet gesnoeid mogen worden. U kunt hoogstens zo'n struik iets verjongen als die te dicht in het hout zit, doch ver der mag er pas na de bloei gesnoeid worden; dus in de voorzomer of in de I eigenlijke zomer. Moeten heesters die op het jonge hout bloeien wel gesnoeid worden? Dat moet men nu direct na de strenge vorst wel doen want zij bloeien op de takken die ze nog deze zomer moeten vormen; denkt u maar eens aan de struikrozen; ze worden in maart of eind februari kort terug gesnoeid en zullen dan pas bloeien op de scheuten of takken die ze deze zomer vormen. Heesters die op het jonge hout bloeien doen dat ook niet vroeg in het voorjaar dat kan niet die bloeien in de zomer en in de herfst; denkt u maar eens aan de vlin derstruik en daarom mogen zulke hees ters wel tot op enkele centimeters bo ven het oude hout terug gesnoeid wor den. Al vier honden De actie van de Rotterdamse lichtdrukker en fotocopieerder de heer P. A. Booy om tenminste elf Nederlandse blinden aan een eigen geleidehond te helpen één in elke provincie heeft in luttele dagen, grote weerklank gevonden. In onze rubriek Gehoord en Ge zien van 17 januari werd melding gemaakt van dit warmhartige plan en gisteren, nauwelijks een week later, kon de heer Booy al met gepaste vreugde vertellen, dat er vier honden binnen zijn. De circulaire, die de initiatief nemer aan zijn collega's rondstuur de, heeft dus wel gewerkt. Daar overheen kwam nogeens de aan beveling van onze P. W. Russel. die her en der in het land bedragen losmaakte. Gisteren was er ruim veertienhonderd gulden ontvangen Collega's-lichtdrukkers tekenden spontaan voor een hele hond; een directeur in het zuiden van het land nam er ook een voor zijn rekening en de heer Booy ver wacht dat zijn actie, die hem ber gen extra werk kost, naar een gelukkig einde zal leiden. 34. Professor Zifter was het hele maal niet eens met het voorstel van Kappie om de Kraak weer te water te laten. En dat liet hij ook duidelijk horen „Uw belangen kloppen niet met de belangen van de wetenschap!" riep bij opgewonden. „Het gaat in de eerste plaats om de zeezeef te beproeven. Dat dit tegelijk een beproeving van uw schip wordt is van geen belang! De zee zeef gaat de lucht in en wij gaan mee!" „Wel alle kniezebieters!" riep Kappie uit. ..Denk je dat wij zin hebben om ja nog langer achter die overgehaalde zeef van jou door liet luchtruim te zwie ren? Als dat ding dan met alle geweld de lucht in moet, mij best, maar ga dan zelf, meneer Zifter... De Kraak hoort als ieder fatsoenlijk schip op de golven thuis en zo is het maar net!" Driftig stampte hij het laboratorium uit, de maat met zich meeslepend. „W-wat g-ga je d-doen, Kappie?" gil de d'e stuurman boven het gehuil van de wind uit. Maar Kappie kreeg de kans niet om uitleg te geven. Want juist op dat ogenblik bereikte de zeezeef het wa teroppervlak. Er klonk een geweldige plons en watermassa's spoten meters hoog op. Vlak daarop klonk een nog hardere plons; dat was, toen de goede sleepboot Kraak weer in zijn element belandde. Kappie en de maat werden daarbij als poppetjes van het dek ge slingerd en belandden met een sierlijke boog juist op de plaats, waar de uit vinding van Professor Zifter in de gol ven was verdwenen... NED. HERV. KERK Beroepen te Opheusden P. J. F. La- mens te Kamerik. die bedankte voor Ouderkerk a. d. IJssel. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Heerlen (2e pred pl. en 2e beroep): A. ter Hoeve te West-' Terschelling. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Benthuizen: W. C La- main te Grand-Rapids, Michigan, U.S.A. UTRECHT (ANP) De rechtbank te Utrecht heeft gisteren de 59-jari- ge grondwerker J. N. uit Amsterdam verooTdeeld tot vier jaar gevangenia- De grondwerker stond bij de politie bekend als de gaatjesboorder; hij had de naam te danken aan de bijzondere wijze, waarop hij door het hele land in braken had gepleegd. In oktober ii hij dij een inbraak in Meern in handen van de politie gevallen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2