DE WRAAK VAN DE REBELLEN Monster Havana 3roces in jegonnen Britten geven maand respijt Brug van praktijk naar wetenschap Eerste verdachte voor juichend volk ter dood veroordeeld Herstel van Rijksweg 13 gegund Westen overlegt over vrije weg naar Berlijn Kralen voor de Papoea's De Bilt: buien PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Franse kranten 5 francs duurder LANDINGSRECHTEN SINGAPORE Opvallende verklaring van Ulbricht MAANDAG KOMT ARSENL LEP IN, DE GEATLEMAA-IIYBREKER BERG EW KOSTBAARHEDEN GOED OP9 HIJ IS GLAD EN SLEW Nieuwe „grootste scheepsschroef' ALS ROTTERDAM ZIJN UNIVERSITEIT KRIJGT Drie hoogleraren oneens met plan Het raadsel van het neergestorte vliegtuigje Jongen onder weg door gezogen Zandzuiger zoog eigen graf De Oranje wordt in ijltempo verbouwd 1 Vi ij koud Gisteren Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 0X100-2438; bij geen. gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havennark "'4 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7.per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 5 cent per woord met een minimum van 1, i4e jaarg. No. 1514 Zaterdag 24 januari 1959 Van onze correspondent HAVANA In het onder dictator Batista gebouwde Sportpa leis vol opgewonden mensen is in het massaproces tegen Batista's aanhangers, dat niets menselijks heeft, het eerste doodvonnis geveld. Reeds uren voor de verdachte voor zijn drie in khaki geklede rechters verscheen, begonnen de twintigduizend toeschouwers binnen te stromen. De verdachte vergeleek later het schouwspel waarvoor zij waren gekomen met het voor de leeuwen werpen van de eerste christenen in het oude Romeinse Colosseum. Vlaggen en coca cola flesjes in de handen, popcorn kauwend, steeds luider klappend en fluitend wachtten de habaneros op hun nieuwste sport, een misselijk makend hysterisch en bloeddorstig genoten schouwspel. Zo bont maakte de menigte het dat Fidel Castro de voortzetting van He regelrechte uitzendingen per radio en televisie van het openbare stadion- hImeLV0r?< castro beluisterde de radioreportage in het vliegtuig dat hem naar Caracas, de hoofdstad van Venezuela, bracht. .ni^fieen n3^?t hil^f geweerschoten-in-de-lucht had horen weerklinken waarmee soldaten van zijn rebellenleger in het stadion de tierende menigte ervan hadden weer- stondedatedeeradfng en te gfn atUUrde hij een teleSram naar Havana. Daarin d'enden te wmdLn. televlsle-ultzendl"ge" van het stadionproces meteen gestaakt De eerste verdachte was de voormalige majoor Jesüs Sosa Blanco, die bekend heeft tenminste 108 personen in de pro vincie Orientes te hebben gedood. Orien tes is de provincie waar de rebellen van Castro twee jaar lang hebben gevochten. 21 november klaar! Van onze Haagse redactie HEN HAAG. Het beruchte stuk van de Rijksroetsjbaan Rot terdamDen Haag zal nog dit jaar worden verbeterd. Aan de aanne mingsmaatschappij A. Kraal uit Utrecht is voor een bedrag van 5.138.400 gulden de verbetering van het weggedeelte Delft—Overschie van rijksweg 13 gegund. Het werk moet op 21 november klaar zijn. De aanleg van de deklaag, die in 1960 wordt opgebracht, is voor 497.000 gulden aan de zelfde aan nemer gegund. De aanbesteding werd gistermor gen door de directie Zuid-Holland van de Rijkswaterstaat in Den Haag gehouden. Er waren vijf in schrijvers. De hoogste was de n.v. v/h fa. J. Heymans uit Rosmalen met 5.330.000 gulden. Het is de bedoeling dat het ver beterde weggedeelte direct na 21 november in gebruik wordt ge nomen, ook al zal de deklaag pas in 1960 worden opgebracht. Het is onmogelijk het asfalt 's winters aan te brengen door de lage tem peraturen. Drie ploegen Het wegenbouwbedrijf Kraal zal met een drie-ploegenstelsel op ver. schillende plaatsen tegelijk dag en nacht werken. Tijdens de verbete ringen zal het verkeer gebruik moeten maken van de parallelweg die Rijkswaterstaat langs de rijks weg heeft aangelegd. De gehele wegverbetering twee gescheiden rijbanen van elk negen meter breed en twee vlucht stroken van twee en een halve me ter zal de aanvankelijke raming van 7,5 miljoen gulden flink over treffen. Dit bedrag is al vrijwel geheel uitgegeven aan het voorbe reidende werk van Rijkswater staat en aan het gisteren gegunde weggedeelte. De Franse dagbladen zullen dezer dagen met vijf francs in prijs worden verhoogd tot 25 francs, terwijl men voor Le Monde, die reeds 25 fr. kost, er dertig moet gaan betalen. De provisie van de wederverkopers (zoals men weet wordt in tegenstelling tot ons land verreweg het grootste deel van de oplage van de Franse kranten als losse nummers verkocht) zal met twee procent worden verminderd. Als gevolg van de verhoging zal die provisie echter niet minder worden. In Parijs verdient de straatverkoper twin tig procent of op een krant van 20 fr. vier francs. Thans zal hij van 25 fr. achttien procent ontvangen of 4% fr. De prijsverhoging is, zoals de organi satie van de kranteneigenaren heeft be kend gemaakt, het gevolg van de ver hoogde kosten van elektrische stroom, benzine, sociale lasten, posttarieven en in het bijzonder ook van de verhoogde papierprijzen. De dagbladdirecties zijn met deze op zichzelf onvermijdelijke verhoging niet erg ingenomen. Zij vrezen een teruglo pen van de verkoop, terwijl zij boven dien van oordeel zijn, dat de verhoging van thans niet voldoende is en dat bin nen afzienbare tijd weer een nieuwe prijsstijging van 5 fr. zal moeten vol gen. ALMELO Twee Almelose scholen, aari de Hofstraat en aan de Derk Smoes- laan, hebben gisteren afzonderlijk een protest met tweehonderd en honderd vijftig handtekeningen van leerlingen van de hoogste klassen gestuurd aan de Amerikaanse ambassadeur. Hem wordt verzocht zijn invloed aan te wenden om de straf voor de twee negerjongetjes, die een blank meisje kusten ongedaan te maken- Zonder drinken De enigen, die een kalme indruk maken waren de als getuigen opgeroepen boeren en boerinnen uit de Sierra Maestra. Onder hen bevond zich een krullekop van dertien. Hij had geen hemd aan. Zijn moeder, die naast hem zat, toonde iedereen de vreselijke lidtekens, die de gevolgen zouden zijn van mishandelingen door majoor Sosa's mannen. Het proces begon drie uur te laat. Door luidsprekers werd eerst afgekondigd, dat niemand, ondanks de hitte uit een fles mocht drinken. Gevreesd werd namelijk dat evenals bij sportwedstrijden het pu bliek met lege flessen zou gaan smijten. Oorverdovend Zodra de drie in khaki geklede rechters binnenkwamen renden onmiddellijk tien tallen Cubaanse fotografen op hen af, zich niet- storend aan de instructies uit de luidsprekers. Tien minuten later werd najoor Sosa door gewapende rebellen in uniform binnengeleid. Hij werd begroet met een oorverdovend boe-geroep en ge fluit van de menigte. Hij was gestoken in een blauw gevangenpak. Met een ner veuze glimlach op de lippen liep hij naar het beklaagdenbankje. Doorlopend klonk geschreeuw van de tribunes toen de verdediger van Sosa, eveneens een rebellenofficier, betoogde, dat de aan Sosa toegeschreven misda den in Orientes waren begaan en daarom ook daar berecht zouden moeten wor den. Gejuich klonk op toen de president besloot: ,,Hij heeft over ons hele eiland misdaden gepleegd en zal daarom hier worden berecht". Man van eer Luid juichte de menigte de openbare' aanklager toe, toen deze begon de mis daden van Sosa op te noemen. Hier onder bevond zich het in de brand ste ken van duizend boerenwoningen. Wild riep hij uit: „Zelfs hem zelf levend ver branden zou nog niet straf genoeg zijn voor wat hij heeft gedaan". Sosa lachte zijn beschuldiger in het gezicht uit en krabde zich achter het oor met geboeide handen. Het was reeds avond geworden, toen Sosa's beurt kwam om te spreken. Zijn eerste woorden werden ontvangen met een gehuil van woede. De menigte was nauwelijks tot bedaren te brengen. „Ik ben eeri man van eer", zei hij, „ik heb gedood, maar ik had er redenen voor. Ik was soldaat Wij voerden oorlog. Indien dat moord is ben ik een moordenaar". De menigte joelde terug. Maar met striemen de felheid ging Sosa verder: „De rebel len waren bang voor mij, daarom ge beurt dit". Hij wilde nog meer zeggen maar werd overschreeuwd door de wild geworden menigte. Niets was meer te horen van zijn woorden, maar duidelijk was het, dat hij steeds moeizaam ges ticulerend met zijn geboeide handen het publiek tartte. Toen het lawaai geluwd was kon men hem in de microfoon horen fluisteren: „Ik plaats mij ten slotte voor het laatste oordeel van Jezus". Onder scherpe bewaking van soldaten uit Fidel Castro's rebellenleger stond majoor Jesüs Sosa Blanco op de eerste dag van het monsterproces in het sportstadion van Havana met de handboeien aan op een verhoging. Achter hem een klein deel van de duizenden nieuwsgierigen die zijn berech- ting bijwoonden. (Telefoto) Zo reageerde majoor Jesüs Sosa Blanco kort na de aanvang van het proces op het misbaar dat de menigte maakte toen hij het stadion van Havana werd bin nengeleid. Getuigen De eerste getuige was Antonio Car- bonel, een jonge boerenarbeider uit Orientes, die verklaarde dat zijn hele familie door Sosa vermoord was. De verdediger van Sosa vroeg getuige of deze de moord had bijgewoond. Het ant woord ,was: „Natuurlijk niet. Dan zou ik er ook zijn aangegaan." De derde getuige was een zwartharig meisje in witte blouse en blauwe rok. Zij verklaarde, t Sosa haar echtgenoot had gedood. Zij vertelde hoe de mannen van Sosa hen mee naar buiten hadden genomen en vervolgens hadden gezegd:- ,.U behoeft zich over hem geen zorgen meer te maken, want hij is dood." De getuigenverklaringen klonken veel kalmer dan de vlammende redevoeringen van de openbare aanklager. Dat was het niet waarvoor de bloeddorstige menigte was gekomen. Reeds lang voor het einde van de eerste twaalf uren van het proces waren de meesten ontgoocheld naar huis gegaan. Schuldig De president ging door getuigen te horen, al zei de openbare aanklager dat één bewijs reeds voldoende was om de man ter dood te veroordelen. De presi dent zei afgebeten: „De gevangene wordt er van beschuldigd 108 mensen te hebben gedood daarom gaan wij verder tot wij bewezen hebben, dat hij 108 mensen heeft gedood." Na ruim twaalf uur kwam het einde. De uitspraak was: schuldig. Majoor Sosa, niet meer glimlachend of tartend boog het hoofd om de uitspraak aan te horen. Het was de doodstraf. Het lachen verging de majoor toen hij luisterde naar de lange lijst misdaden waarvan hij werd beschuldigd. Van onzê correspondent LONDEN. De Britse regering heeft be sloten de KLM uitstel van executie te verlenen. De landingsrechten op Singapore zullen nu niet per 1 februari, maar per 1 maart van twee op één vlucht per week worden teruggebracht. Het zou geyaarlijk zijn zich hierdoor te optimistisch te laten stemmen, al betekent dit zeker een kleine stap vooruit voor minister Luns en voor onze nieuwe am bassadeur baron Bentinck, die enkele dagen geleden in het Lagerhuis met Macmillan en Selwyn Lloyd ging praten. Gezien het feit, dat onze minister van buiten landse zaken dit weekeinde naar Londen komt om op uitnodiging van de Britse regering „gemeenschappelijke problemen" te bespreken, zou het uitstel niet meer kun nen betekenen dan een plichtpleging na de klap in het gezicht. BESLUIT BLIJFT HET FOREIGN OFFICE zei ons gisteravond: De aankondiging spreekt voor zichzelf. Het betekent niet dat het besluit is ingetrokken. Het besluit staat nog steeds vast. Maar natuurlijk, mis schien zouden andere regelingen kun nen worden getroffen voor 1 maart. Voor het bezoek van de heer Luns kunnen geen verdere stappen worden verwacht. MINISTER LUNS Minister Luns zal zondagmiddag in Londen arriveren en zijn intrek nemen in de woning van de Nederlandse am bassadeur, baron Bentinck van Schoon- heeten. Hij zal maandag om 12 uur een ontmoeting met zijn ambtgenoot, Sel wyn Lloyd, hebben. Ambassadeur Bentinck zal waar schijnlijk een lunch geven en Lloyd heeft zich voor een bespreking in de middag beschikbaar gesteld. Diezelfde avond geeft de Britse minister een diner ter ere van mr. Luns. Dinsdag zal mr. Luns door de pre mier Macmillan worden ontvangen en indien nodig, zullen opnieuw bespre kingen met Lloyd volgen. ONZE HAAGSE REDACTIE meldt, dat ook van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken geen commen taar kon worden gegeven op de Britse beslissing. De KLM onthield zich eveneens van enige uitlating over de zaak. Van onze correspondent PARIJS Franse, Britse en Amerikaanse officieren hebben te Parijs overleg gepleegd over de militaire maatregelen die dienen te worden genomen wanneer de Rus sen onverhoopt mochten besluiten tot een nieuwe blokkade van Ber lijn in de tweede helft van mei, wanneer het „ultimatum" van Kroesjtsjef afloopt. Bepaalde aan bevelingen van militaire zijde zul len aan de betrokken regeringen worden voorgelegd. Tot een definitieve bepaling van de in noodgevallen te volgen gedragslijn is het niet gekomen. Maar het staat nu al vast d'at geweld met geweld zal worden beantwoord. Dat is giste ren ten minste met zoveel woorden door het Franse ministerie van bui tenlandse zaken bekend gemaakt. De kwestie zal opnieuw actueel worden wanneer diplomaten van de Westelijke Grote drie bijeenkomen (waarschijnlijk te Washington) om het antwoord op te stellen op het Rus sische voorstel om cfe bezetting van Berlijn te beëindigen en van West- Berlijn een vrije stad te maken. De militaire adviseurs zullen daarbij aanwezig zijn om de politici voor te liohten over de ten dienste staande middelen om de weg naar Berlijn open te houó'en. Welke deze middelen ook zullen zijn, er zal eerst overleg over hun gebruik met alle bondgenoten van de Navo moeten worden gepleegd. Zoals men weet heeft de Atlantische raad in de cember besloten, Berlijn onder geen beding in de steek te laten en Rus sisch geweld met geweld te beant woorden. Opvallend Ondertussen heeft Walter Ulbricht, de secretaris van de Oostduitse com munistische partij, een opvallende verklaring over de toekomst van Ber lijn afgelegd tijdens een interview met een verslaggever van het Amerikaan se persbureau UPI. Hij liet d'aarbij de mogelijkheid open dat ook na de „fa tale datum" in mei er nog geallieerde Op pagina 2 zal hij in een nieuwe avontuurlijke strip bezitters van geld, goud en juwelen de schrik op het lijf jagen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Phs. van Omme ren N.V. te Rotterdam, zal dinsdag een bijzonder grote schroef verschepen. Hij weegt 33.955 kilo en heeft een door snee van 7.30 meter. De schroef is be stemd voor een turbinetanker, die in Udö'evalla in aanbouw is. De schroef is gemaakt door Lips scheepsschroevengieterij N.V., waar ook de schroef is gegoten, die tot dusverre als de grootste in Nederland vervaar digde gold. Deze woog 25.500 kilo en werd' in j-uli naar Japan verscheept. troepen in West-Berlijn zouden zijn. Overigens bewees hij door zijn woor den dat het er vooral om begonnen is, het Weste'n te dwingen, het commu nistische regiem van Oost-Duitsland te erkennen. Hij zei namelijk: „Het Westen, onverschillig of het Oost- Duitsland al of niet diplomatiek er kent, zal met ons moeten onderhande len als het na 30 mei zijn garnizoenen in Berlijn van voorraden wenst te voorzien". Ulbricht verklaarde dat hij zich er met druk om maakt of het Westen Oost-Duitsland al dan niet diploma tieke erkenning zal verlenen. Erken ning of niet de grote drie zullen met de Oostduitse regering moeten onder handelen over het gebruik van de verkeersroutes tussen West-Berlijn en West-Duitsland. Wat voor naam het Westen aan die onderhandelingen wil geven, is Oost- Duitsland onverschillig. De hoofdzaak is dat het Westen begrijpt dat als de Oostduitse volksrepubliek niét geres pecteerd wordt en er. niet met haar vertegenwoordigers wordt onderhan deld, men haar ook niets kan vragen. Maar als de Westerse mogendheden dat correct doen, zal ook de houding van Oost-Duitsland correct zijn en er zullen dan geen moeilijkheden komen. Toen aan Ulbricht gevraagd werd of de Oostduitse regering in zulke onderhandelingen dezelfde rechten op toegang tot West-Berlijn zou verlenen als nu bestaan, antwoordde hij: „Het is mogelijk een vergelijk te bereiken over wat ook, indien het Westen van zijn kant de kwestie maar correct en volgens de internationale wet bena dert. We houden echter niet van drei gementen of afpersing. Of we reage ren daar in het geheel niet op, of we reageren er niet erg vriendschappelijk •P". Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Met de lang verbeide publikatie van de Rot terdamse universiteitsnota blijken er in de Commissie hoger onder wijs Rotterdam, die de nota heeft voorbereid, nog steeds verschillen van inzicht te bestaan. Drie van de acht hoogleraren in de negentien leden tellende commissie kunnen zich onder andere niet ver enigen met het voorgestelde karakter van de Rotterdamse universiteit. Rot terdam wil namelijk een universiteit, waarvan de opleidingen goeddeels zijn afgestemd op de behoeften van de praktijk. Naast de traditionele opleidingen wor den in de nota nieuwe studievormen voorgesteld: Een opleiding die haar grondslag vindt in het parallel doceren van vak ken uit de drie gebieden van weten schap de zogenaamde geestesweten schappen, de exacte wetenschappen en de sociale wetenschappen bij de aan vang van de studie. 2 Een vierjarige opleiding, waarin het accent in het eerste gedeelte valt op de algemene vorming. 3 Een opleiding in samenwerking met Delft gebaseerd op de B-vakken, zo wel van theoretische als van toegepaste aard. De commissie acht voorts de in stelling van een tandheelkundige op leiding zeer gewenst. Rotterdam zou daarvoor de aangewezen stad zijn. Regionaal Argumenten voor de stichting van een universiteit in Rotterdam zijn o.m.: de afstand tussen Rotterdam en elke be staande universiteit, die op het ogen blik te groot is. In een rapport van het Centraal bureau voor de statistiek is aangetoond, dat van een universiteit een sterke regionale aantrekkingskracht uit gaat. Dan is er de wisselwerking tussen universiteit en maatschappij: Men kan een toenemende invloed van de weten, schap en daarmee van de centra van wetenschap constateren op het maat schappelijk leven en omgekeerd. De universiteit zal overigens niet slechts van betekenis zijn voor Rotter dam, maar ook voor het Deltaplan, voor Zeeland en voor West-Brabant. Nog geen plaats Er is'in Rotterdam voor de universi teit nog geen definitieve plaats aange wezen, al zijn er enkele terreinen be schikbaar. Evenmin staat er al iets vast over de financiering; Rotterdam zal daarbij afhankelijk zijn van het Rijk, hoewel de stad niet „slechts de positie van geïnteresseerde toeschouwer zou wil len of moeten innemen". Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Een nieuwe smokkelcombinatie had het vlieg veld Zestienhoven uitgekozen als basis voor een clandestien transport van horloges naar Engeland. De eerste smokkelvlucht was tot in bijzonderheden voorbereid, maar tijdens de eerste vlucht van het vliegtuig naar Zestienhoven, stortte het in de Schelde. Na een maanden durend onder zoek is het raadsel van dit vlieg tuigongeluk opgelost. Daarbij zijn bijzonderheden aan het licht geko men omtrent dit smokkelcomplot, dat niet tot uitvoering kwam door het ongeluk boven de Schelde. Eigen nieuwsdienst DRACHTEN. Gerrit van der Bij moet het in Oudegaarde een dorpje in de gemeente Smallingerland aan iedereen vertellen: hoe hij in een vaart viel, onder een verkeersweg werd door gezogen en aan de andere kant van de weg ongedeerd weer te voorschijn kwam. Hij deed met een vriendje bij de Wes- terzandingvaart een spelletje, toen hij plotseling uitgleed en in het water tui melde. Tot zijn ontsteltenis zag het vriendje Gerrit niet bovenkomen. Toch stond de jongeman even later weer op ö"e wal, zij het een tiental meters ver der. Hij was in een duiker, die onder de weg doorloopt, naar de andere kant gezogen. Hij had alleen een nat pak. CULEMBORG. Een zandzuiger is tijdens stormweer volgeslagen en gezon ken in het twaalf meter diepe gat dat hij zelf had gegraven in een stuk land bij Culemborg. .Een duiker zal bekijken hoe de zuiger kan worden gelicht. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Op de werf West van de Nederlandse dok- en scheeps bouwmaatschappij West zijn duizend man, verdeeld over 34 ambachten, bijna continu bezig met de verbou wing van de in 1938 bij dezelfde werf gebouwde Oranje van de Stoomvaart maatschappij Nederland. Het schip zal samen met de Ruys en de Johan van Oldebarneveldt reizen om de we reld gaan maken. Het. werk is op 13 januari begonnen. De Oranje zal op 4 februari via Dja karta naar Australië reizen. Gisteren, tien dagen nadat men was begonnen, was al het staalwerk waaronder dek ken, dekhuiswanden en schotten al aangebracht. Tot slot plaatste men gis termorgen in vijf minuten tijds een nieuw zwembad voor de toeristenklas se aan boord. Het schip zal op 4 februari 150 pas sagiers meer kunnen bergen dan vroe ger. Bij elkaar zullen 950 passagiers de cruises in de eerste en de toeristenklas se kunnen meemaken. Het K.N.M.I. In De Bilt bericht te gisteravond te 23.15 uur: Opklaringen, maar ook en kele verspreide buien. Zwakke tot matige, aan de kust aan vankelijk krachtige tot harde weste lijke wind, la ter noordweste lijk. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. MIESJE: Ik zie er iets in. 25 JANUARI: zon op 8.32, zon onder 17.14; maan op 18.33, maan onder 8.21. 26 JANUARI: zon op 8.30, zon onder 17.15, maan op 19.47, maan onder 8.53. Onze weerkundige medewerker: De stormen zjjn weer bedaard. Zadra de vrij warme lucht van subtropische oorsprong gisternacht plaats maakte voor koudere lucht uit het poolgebied nam de wind snel af, hoewel hij niet is verdwe nen: tijdens buien kwam het gister avond nog tot flinke windstoten. Na de otemperatuur van tien tot 12 graden, die donderdag werd ge meten, kwam het kwik gisteren niet verder dan vijf tot zeven gra den. In Frankrijk bleef het gisteren nog overwegend zacht met in het uiterste zuiden temperaturen tot ongeveer achttien graden. In ons land kwamen in de genoemde koude lucht uit het poolgebied gisteravond nog buien voor, enkele vergezeld van sneeuwvlokken. Veel hadden zij niet te betekenen. Het liet zich gisteravond aan zien, dat dit weekeinde het weer door de vrij koude stroming be paald zal blijven. Een nieuwe de pressie hij de Azoren, die daarin verandering zou kunnen brengen, blijft namelijk waar zij is. Er zijn enkele buien te verwachten, maar ook flinke opklaringen die, gezien de stijging van de barometer op de Britse eilanden, dit weekeind wel eens een belangrijke rol zou den kunnen spelen. Tijdens de op klaringen zal de temperatuur 's nachts onder het vriespunt ko men. max. neer- temp. slag m gr. 7-19 U. wind c. In mm Helsinki geh. bew. ZW 5 3 Stockh. hagel ZW 6 04 Oslo ij zei stil -6 l Kopenh. hagel WZW 5 0.8 Aberdeen sneeuw WNW 2 2 Londen zw. bew. WNW 6 1 A'dam geh. bew. ZWZ 6 0 Brussel regen W 7 0.6 Luxemb. regen ZW 7 0.2 Parijs geh. bew. ZZW 11 04 Bordeaux zw. bew. OZO 16 0 Grenoble zw. bew. stil 12 0.1 Nice 1. bew. N 16 2 Berlijn onbew. WZW 10 0.2 Frankf. regen WZW 10 0.4 München zw. bew. zw 7 3 Garm. P. 1. bew. z 6 3 Zürich zw. bew. z 10 9 Genève 1. bew. ZZW 12 3 Locarno 1. bew. zo 8 0 ROTTERDAM Het doet aan vroegere eeuwen denken dat het m.s. Musi- lloyd vandaag uit Rotterdam vertrekt met kralen, spiegeltjes, broekjes, hemdjes messen en bijlen aan boord voor de Papoea's. De voorwerpen worden als betaal middelen gebruikt door de grote wetenschappelijke expeditie naar het Sterren gebergte op Nieuw-Guinea. De Musi-lloyd neemt ook uitrusting, voedsel en kleding mee naar Sorong. Alles is verpakt in vijftien kisten waarin deuren zij® gemaakt zodat zij op het land als schuurtjes kunnen worden gebruikt.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1