Zeeland kweekt voor Deltaplan vissers 5 Begroting van Domburg ziet er nog al gunstig uit CEZELLIGi FAMILIE-SAMENKOMST VAN N00RD-BEVELANDSE C.B.T.B. Werkgelegenheid en verantwoordelijkheid - zeeuwseJ Kernenergie biedt mogelijkheden voor de landbouw Pag. 3 Fruit in Zeeuwse gas- cellen nog best Oud-leerlüigendag R.M.L.S. Goes Koninklijke hulde voor steunpilaar van buurtvereniging Hengstenkeuring te Goes Maatschappelijk werkde volgen" de huiskamers gestreden Zwanen zwemmen in de wei.... VISSERIJSCHOOL VANDAAG OFFICIEEL GEOPEND KRIMPEN VAN PIJN Lezers grijpen naar de pen Commissaris beschermheer Zeeuwse sehietbond KPJI-kapitein Weer rode kool naar België V issersxonen Eigen keuze 1 Vrijdag 23 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Werkzaamheden aan Hervormde kerk te Sint Annaland ST. ANNALAND. De werkzaamhe den aan de uitbreiding van de Nederl. Herv. Kerk te Sint Annaland vorderen gestaag". Het metselwerk aan de buiten- i zijde van de beide zijbeuken is gereed gekomen. Thans is de firma A. Muller Francke uit Sint Maartensdijk bezig met het afbikken van de muren van het be staande interieur, om deze gelijk te ma ken met de nieuwe muren van de beide zijbeuken. Thans zijn de beide oostelijke ramen van het bestaande gedeelte muur bij de galerij ook verwijderd en zullen vervangen worden door nieuwe glas-in- loodramen, die echter nog niet gearri veerd zijn, zodat deze ramen open zijn. Mochten deze glas-in-loodramen voorde zondag nog niet gearriveerd zijn. dan zal men de ramen provisorisch moeten dicht maken, teneinde de kerkdienst doorgang te laten vinden. Van onze correspondent. DOMBURG. Niettegenstaande de barrières die er door de bestedings beperking zijn opgeworpen, heeft men in Domburg het gemeentelijke hoofd niet in de schoot gelegd. Een plan tot verbetering van de straatverlichting is bij B. en W. in studie, en de Singel van de Bronwerijweg tot aan de Westweg zal worden verbeterd. Voorts zal aan de Prov. Ver. voor tbc-bestrijding worden gevraagd of onderzoek van de bevolking te Domburg noodzakelijk is. Dit heeft burgemeester mr. YV. J. E. Crommelin gisteravond in de gemeenteraad meege deeld, naar aanleiding van vragen van het raadslid L. Dourleyn. De begroting ziet er nog al gunstig uit i 605 m2 bouwgrond gelegen in het zgn. en daarom zal, naast de reeds gebruike- Driehoekje worden verkocht a 13.7a lijke subsidieverleningen, aan nog een per m2. Het uitbreidingsplan „Het Pol aantal dorpsver'enigingen een subsidiedertje" werd door de raad vastgesteld, worden gegeven, t.w. 100 aan de gym- Het voorstel om het perceel van de heer nastiekvereniging. 250 aan de golfclub, J. Wisse, dat in het uitbreidingsplan S 30 voor schoolsport, 150 voor de voet- Duinnenburg ligt, te onteigenen, werd balvereniging en 50 voor de zangver- door de raad goedgekeurd, enigtng. De burgemeester deelde nog mede, dat In zijn nieuwjaarsrede memoreerde de kans op het verkrijgen van bouw de burgemeester dat ondanks alle tegen- volume uiterst gering is, daar Zeeland slagen toch in het afgelopen jaar veel tot zeer weinig woningen toegewezen heeft stand is gekomen in de gemeente, zoalsgekregen. Wel zullen pogingen worden de riolering- en stratenaanleg in het uit- j gedaan om voor bewoners van de acht breidingsplan „Het Driehoekje", waar- bunkers, welke in de duinen gesloopt door het mogelijk is geworden te bouwen, zullen worden, zo spoedig mogelijk een De stichting Badplaatsbelangen had voori aantal woningen te kunnen bouwen, Mee- het eerst een boekjaar zonder tekort. De gedeeld werd. dat om de stortplaats van burgemeester sprak de hoop uit dat de huisvuil^ een afrastering zal worden aan- voor Domburg noodzakelijke grenswijzi-1 gebracht, ging dit jaar zal kunnen plaats hebben. Het bedrag dat de gemeente betaalt Het verzoek van de heer P. Brand om Per leerling van de bijzondere school was ontslag als secr.-penningmeester van vastgesteld op 50.82 per leerling. De Badplaatsbelangen werd door de raad in- neer Jac. Visser verklaarde zich tegen gewilligd 1 'lei verlenen van een gemeentelijke bij- Besloten werd tot stratenaanleg in het drage aan de Zeeuwse Muziekschool, uitbreidingsplan Duinenburg. Voorts zal voorzover het de balletcursus betreft. j je van rjg energie die medewerking worden verleend bij de De begroting werd vastgesteld met een Je 11 v f aansluiting van onrendabele percelen Op!!otaal aan inkomsten en uitgaven van nodig is in Nederland, Uit kern- het waterleidingnet van het herverkave- J f 5,™\8i^87rlmei ei?? p, onvoorzien von ..jpljjging moet worden verkregen, lineseebied De gemeente zal f 3240 bii- f 1 '81.84, De kapitaaldienst noteert eeni *P s dragen Semeeme zal r nadelig slot van 166.843,71. Hiermee toonde dr. ir. L. de Zeeuw Het verzoek van de Chr. schoolvereni- i ging om gelden voor een nieuwe verlich ting werd niet ontvankelijk verklaard. De heren J. Warners (C.H.) en Jac. de Visser (A.R.) protesteerden hiertegen en noemden het gemeentebestuur laks in dezen. De voorzitter ontkende dat B. en W. niet actief genoeg zouden zijn ge weest en trachtte dit te weerleggen. Beide genoemde raadsleden wensten echter als tegenstemmers genoteerd worden. De heer Jac. Geldof werd herbenoemd als lid van de dienst voor sociale zorg. Aan mevrouw Weijens-Bierendonk zal Van onze frbitteeltmedewerker. GOES. Een gröep deskundigen op het gebied van de bewaring van fruit- produkten, heeft een rondreis gemaakt langs de gascellen bij de Zeeuwse koel huizen om de kwaliteit te controleren van de hierin opgeslagen appels. Hiertoe werden de gascellen geopend en de mon- sterkisten gecontroleerd. Over het alge meen bleek de kwaliteit van de in de gascellen opgeslagen appels zeer goed te zijn. Er was praktisch nergens sprake van enige uitval. Na de controle zijn de cellen weer direct gesloten tot de vol gende controle. Door middel van gasbewaring kunnen i appels zeer lang goed worden gehouden. Van onze correspondnnt KRUININGEN. In de gisteravond gehouden feestvergadering van de buurtvereniging „De Nijverheid" te Kruiningen heeft burgemeester A. Schipper meegedeeld, dat aan penning meester Jac. van den Berge de ereme daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons is verleend. In een hartelijke toespraak memo reerde de burgemeester het feit dat de heer v. d. Berge in 1900 lid was gewor den van deze buurtvereniging en dat hij sinds 1906 penningmeester was. De burgemeester speldde hem'de on derscheiding op de borst tijdens de KAMPERLAND Een van de te hoogtepunten in het bestaan van de Zeeuwse C.B.T.B. vormen elk jaar de familiedagen van de af delingen. Ook de christelijke agra riërs van Noord-Beveland willen daarbij niet achterblijven. Dat is gisteravond gebleken, toen een flink aantal leden van de grote C.B.T.B.-familie in Renata te Kam perland was samengestroomd om de toch al hechte banden onder ling nog wat te verstevigen Maar dat niet alleen. Men wilde nu ook eens gezellig onder elkaar zijn als leden van de christelijke landbouwor ganisaties op Noord-Beveland en om te genieten van een afwisselend pro gramma, dat een sfeervolle bijeen komst waarborgde. Er was ruimschoots plaats voor de vrolijke noot, maar c was ook tijd om zich te bezinnen op de problemen, waarmee de landbouw en de christelijke organisatie te maken hebben. Voorzitter M. A. van der Maas rnaakte daar gewag van in zijn ope ningswoord. Onder de titel „De bete kenis van de CBTB-familie in de he feestelijke bijeenkomst, die ter genheid van het 60-jarig bestaan der Eendaagse samenleving" hield hij zijn veremging was georganiseerd. De voorzitter, de heer P. A. Kake-, beeke had aan het begin van de avond de vele aanwezigen die de zaal van de Korenbeurs tot de laatste plaats vul den, een welkom geheten. Een aantal leden presenteerde een gevarieerd programma, waarvan zeer werd genoten. Eigen nieuwsdienst nrw^tarmncmircnc in GOES. Bij de gister gehouden ^ricIlLci lll^SCliroUö lil j pïichte hengstenkeuring voor dekking i Goes door de Kon. Ver. ,,Het Nea<=A- GOES. Woensdagmiddag werd in het Medisch Centrum te Goes een oriën teringscursus in maatschappelijk werk voor districts- en wijkverpleegsters ge opend. Voor deze cursus bestaat grote belangstelling, zodat de zaal geheel be zet was. Namens de Prov. Zeeuwse Vereniging tot bestrijding der tuberculose verwel komde de heer A. de Lange de cursisten. Hij reelde mede, dat het initiatief voor deze cursus is uitgegaan van het bestuur van genoemde vereniging, dat zich hier voor had verstaan met de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Het ligt in de bedoeling, dat er tien middagen zullen worden georgani seerd, waarop diverse onderwerpen zul len worden ingeleid. Het programma voor de eerste midda gen luidt: 4 februari 1959: De kinderbe scherming. door Mr. J. Zwartendijk te 3 jarige hengsten: Walter van onder de lindeboom—fa. D. A. Timmerman en Zn., Kattendijke, Adri van dorpzicht— gebr. Leendertse H. I. Zns., Kamper land. Aloy van de lindenhofIz. de Buck, Grijpskerke.IJssel van monniken hoffa. D. A. Timmerman en Zn., Kat tendijke. 4-jarïge hengsten: David van zeeduïn J. Maljaars Jzn., Oostkapelle, Leo van 't hagelkruisgebr. Verdonk, Nieuw- dorp, Guido van molenzichtP. G. A. de Lange, Wisselkerke (deze hengst werd tevens opgenomen in het keurstamboek), UnicumC. Mesu, Nieuw en St. Joos- land. 5-jarige hengsten: Ga mbo van de liter W. de Buck en Zn., Meliskerke, David J. der Weduwen, Kerkwerve, David— C. Padmos, Eikerzee, DavidL. P. Hanse, Noordwelle, DavidJ. R. P. Berm an, Dreischor, DavidA. N. Steen- Middelburg 18 februari 1959. De alcoho- jzn., Nieuwerkerk, Unicum van list, door de heer R. Visser, directeur j m0nnikenhoffa. D. A. Timmerman en A^n ui- Yq?q (Zn.. Kattendijke, Nico van hoosterhof Alcoholisme te Middelburg. 4 maart 19o9 topt pnshnrit Kloetinee Leon van Criminaliteit en. reclassering, door Mr, J. en L Geus" L. Andreae te Middelburg. 18 maart 1959 De algemene maatschappelijke werkster en de wijkverpleegster aan de hand van een of meer praktijkgevallen, door mej. G. Kloosterman te Middelburg. De leiding van de cursus zal berusten bij de dames Hulman te Utrecht en Wes tera te Middelburg. Spreker sprak de wens uit, dat de cur sus aan het gestelde doel zal beantwoor den en dat de zusters met voldoening haar zullen volgen. Drs. J. Haverda te Utrecht sprak over het onmaatschappelijke gezin. Advertentie 's Heerenhoek, Karei van keilenW. de Buck en Zn., Meliskerke, Leonard van groenendijkW. de Buck en Zn., Melis kerke, Max van lindershofW. de Buck en Zn., Meliskerke, Senateur d'amice Hengstenver. Eiland Tholen", seer. J. L. M. Geluk. St. Maartensdijk, Horwed 1 W. de Buck en Zn., Meliskerke. De hengsten Senateur d'amice en Honved 1 werden voor de periode van 4 jaar goed gekeurd. uit Wageningen in zijn toespraak over atoomenergie in verband met de land bouw, die hij hield op de oud-leerlingen- dag van de Goese Rijks Middelbare Landbouwschool, aan, van welk jeen enorm belang de kernsplitsing wordt en ook reeds is. Dr. De Zeeuw kwam, de kracht van de machines vergelijkend met die der menselijke spieren, waarmee eeuwen lang enorme werken zijn verricht, tot de conclusie, dat de machines een groot nadeel hebben: zij zijn verslinders van energie. Als er geen andere energiebron zou komen, zou ons land genoodzaakt zijn in het jaar 1970 twintig miljoen ton steenkool in te voeren. Met lichtbeelden gaf dr. De Zeeuw een duidelijke uiteenzetting van wat stoffen radio-actief maakt. Hij legde uit hoe men door het opvoeren van het aantal neutronen in een materie, tot een andere stof komt. Voor de landbouw biedt de atoomstra ling de mogelijkheid, het verse produkt te steriliseren. Het enige nadeel is, dat soms chemische omzettingen in het pro- dukt plaatsvinden. Pasieurisatie, het toehoorders voor om dc banden als VOor kortere tijd houdbaar maken van Christen goed te bewaren en ook uit een aan bederf onderhevig artikel, door GOES In 1970 zal in Neder land nog slechts 45 procent van de energiebehoeften worden gedekt door klassieke produkten als ko len en olie. Ook het buitenland zal in deze zelfde situatie komen te verkeren. Dit tr"=kent, dat meer Anna Jacobapolder Verkiezingsslag Yvordt in ANNA JACOBAPOLDER. In „Ons Dorpshuis" sprak op de openbare verga dering van de A.R. Kiesvereniging „Ne derland en Oranje" burgemeester M. H. Schakel uit Noordeloos. Zijn onderwerp: „Onze boodschap", verdeelde hij in drie punten, te weten: le. Geen politiek zonder maatschappij beschouwing; 2e. Geen maatschappijbe schouwing zonder mensbeschouwing: 3e. Geen mensbeschouwing zonder religie. Het een kan van het ander niet losge- daeht worden. De mens is schepsel en beelddrager Gods. In de loop der eeuwen is er in ons werelddeel zo wel het een en ander te doen geweest. Spreker me- moreerde de tijd van de Reformatie en de contra-reformatie. In verschillende plaatsen in Europa heeft Rome het pleit gewonnen. Ons Vaderland is hiervan ge vrijwaard. Na de tweede wereldoorlog is er wel het een en ander veranderd. De Katholieke Staatspartij is na de oorlog niet her-opgericht. Nu is er de volks"- partij. De gloriedagen van de doorbraak gedachte zijn reeds lang voorbij. Er is gemis aan historisch calvinis tisch roepingsbesef. We moeten dit niet hij de organisatie zoeken. De verkiezings slag 1959 wordt in de huiskamers gestre den. Als het roepingsbesef gaat tanen komt dat uit in de politieke factor. Als erfgenamen van de calvinistische refor matie hebben we te spreken met hen die verkeerd doen. Er is bij hen wel een aanknopingspunt. Men zegt wel dat de christelijke politieke partij tijdens de schoolstrijd noodzakelijk was. Y'andaag vinden we veel overheid op ons levens pad. Deze bemoeiing is geleidelijk en ge ruisloos over ons gekomen. De V.V.D. gaate nu het heftigst tekeer over een vrije maatschappij. Ze heeft geen prin cipieel verweer. Hoe staan wij daar te genover? Er is geen solidariteit bij het volk van Nederland. Als we weten wat we willen dan gaat de A.R. midden onder zijn volk staan. Zoek het niet in autonomie. Als slot van zijn betoog haalde spreker een citaat aan van Dr. Kuyper in een depu- tatenvergadering in 1889, aan het slot waarvan hij zei: „Als de Zoon u zal vrij gemaakt hebben zulte gij waarlijk vrij zijn". Dit geldt ook voor de politiek. te breiden. „Wij hebben daarbij altijd de hulp van Hem. Hij laat ons nooit alleen". Sprekend over de betekenis in eigen kring belichtte hij de taken van de vier leden van het CBTB-gezin.1 Buiten onze kring voelen wij ons vaak krachteloos. In het gebed ligt echter onze kracht. Laten wij nooit vergeten, dat de invloed van de chris telijke organisatie moot is op de maat schappij. Dat is de rijke zegen van het werk. Het werk, dat rust op het be ginsel, op het Evangelie. Biddend moe ten wij onze taak vervullen", aldus de heer Van der Maas in zijn principieel slotwoord. Vooraf had hjj o.m. een welkom toe geroepen aan burgemeester en mevr. Van Halst, wethouder G. P. Leendertse en echtgenote, de heer J. M. Filius namens de N.C.C.L.B. en de heer A. Ybngerling, adj .-secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B. De heer P. S. Marinussen sprak op interessante wijze over zijn reis naar Canada, toegelicht met fraaie kleuren dia's. Voor de ontspanning zorgden met name de jongeren. De leden van de C.P.M.B. brachten de schets „De boerin op de kostschool" op de planken en de C.J.B.T.B.'ers de klucht „Op school", een stuk mét een flinke dosis gezonde humor. De heren P. Geelhoed en C. Clement declameerden ernst en luim en mevr. Klaasse las ten slotte een ontroerend verhaal voor. middel van straling, levert daarom thans meer resultaten. Door zg. gammastralen worden bü j planten thans kunstmatige mutaties aan gebracht, om te komen tot nieuwe variëteiten. De ra-dio-actieve straling, aldus dr. De Zeeuw, blijft gevaarlijk. Het is de vraag of wij ons met deze zaken in een afgrond helpen, i-nplaats van beschik king te krijgen over een Hoorn des Over- vloeds. Een belangrijk punt in het voordeel is, dat men zich van het begin af aan heeft gerealiseerd, welke gevaren het gebruik maken van atoomstraling met zich meebrengt. De voorzorgsmaatrege len hebben daardoor gelijke tred kunnen houden met de toename van het gevaar. Van de zijde der aanwezigen, onder wie leerlingen d'er twee hoogste klassen van de R.M.L.S., werden verschillende vragen gesteld over het door straling beïnvloeden van de voortplanting bij dieren. Dr. ir. De Zeeuw antwoordde, d'at der gelijke proefnemingen nog in het begin stadium verkeren. Bij de atomaire be ïnvloeding van mutaties in de planten wereld is het aantal goede resultaten zo uiterst gering, dat het gebruik maken van gelijke methoden om d'e voortplan ting van dieren te beïnvloeden, een uiterst omslachtige bezigheid is. Tijdens het huishoudelijke gedeelte van de bijeenkom st werden de secretaris, d'e heer C. O. J. Hendrikse uit Zierikzee en de viee-voorzitter, de heer N. Filius uit Kortgene herkozen. Er werd voorts gesproken over de viering van het 55- jarig bestaan van de vereniging, op 14 maart, te Goes. Van onze correspondent OVEZANDE. In de zoge- genaamde Blazekoppolder te Ovezande, waar in de zomer de koeien grazen, zwemmen se dert enige weken vier wilde zwanen. Door de vele regens en slechte uitwatering is het water zover gestegen, dat de Blaze koppolder wel een meer lijkt. Voor natuurliefhebbers een prachtig gezicht, maar voor de eigenaars Sint Laurens Jaarvergadering ZLM Van onze correspondent St. LAURENS. De afdeling St. Laurens van de Z.L.M. hield haar jaar vergadering onder leiding van de voor zitter de heer Joh. Marinussen. Na het uitbrengen van de jaarverslagen van sekretaris en penningmeester werden de bestuursleden, de heren J. Koole Dzn en P. Dekker, herkozen. Als afgevaar digden naar de algemene vergadering werden aangewezen de heren A. Be- zuijen en P. J. Castel. De heer C. P. J. van Iwaarden sprak daarna over „Wat doet de Z.L.M." Van onze sociale medewerker BLIJKENS een bericht in „Ons Platteland", het blad van de C.B.T.B., heeft de sociale commis sie van het Landbouwschap in Zeeland gesproken over het werk gelegenheidsvraagstuk en het noodzakelijk geacht dat op elk be drijf ook in de wintermaanden moet worden getracht een vaste kern van personeei aan te houden. De sociale commissie van de C.B.T.B. heeft deze noodzakelijk heid onderschreven. Wij zijn daar dankbaar voor. Hieruit moge blij ken dat men zich in deze kring in positieve zin over het werkloos heidsvraagstuk heeft beraden en een beroep doet op dé agrarische werkgevers, hun bijdrage te verle nen. Naar onze mening wordt hier een beroep gedaan op het verant woordelijkheidsgevoel van deze mensen. De verantwoordelijkheid ten aanzien van de medemens. Het afwegen van een economische zaak tegen een menselijke zaak. Wij geloven dat er in deze richting nog wel iets meer te doen is. De laat ste'tijd bereiken ons steeds vragen van de volgende strekking: Er zijn veel mensen zonder werk. maar aan de andere kant zijn er veel gepensioneerden, die blijven wer ken en ploegenarbeiders, die naast hun normale werk een ander baantje hebben. Kan daar niets aan gedaan worden? Hét zal de lezer duidelijk zijn, dat dit geen eenvoudige zaak is. De vraag, of het bijvoorbeeld door middel van een wet is op te lossen, is niet direct in positieve zin te beantwoorden Waar bij we ons aan de andere kant de vraag kunnen stellen: moet alles per wet geregeld worden? Willen we zelf alleen maar iets doen. als het dwingend wordt opgelegd? Moeten we de per soonlijke verantwoordelijkheid helemaal uitschakelen? In ons land kennen we de bodemvoor ziening A.O.W. Daarnaast wordt er steeds verder gebouwd aan het huis van de bedrijfspensioenen. Vele van de ze bedrijfspensioenen zijn nog laag, langzaam maar zeker wordt het hoger. Het is vandaag dus niet zo, dat ieder op 65-jarige leeftijd een pensioen ge niet, waarvan hij zijn gezin(netje) kan onderhouden. Helaas nog niet. Ieder zal het met ons eens zijn, dat men met een 35 gulden per week geen ge zin kan onderhouden, zelfs geen echt paar. Hoeveel het dan moet zijn? Dat hangt van de omstandigheden af. Geen geval is gelijk. Stellig zijn er mensen, voor wie het pensioen wèl toereikend is. Als deze mensen toch blijven werken, willen we hen toch vragen: kunt u dit verant woorden tegenover God en mensen? Weet u, dat u daarmee een arbeids plaats vasthoudt, die wellicht ingeno men kan worden door een jonge kerel, een man, die niet aan de slag kan ko men en die misschien achter zich heeft een jong gezin, waar voor hij moet. zorgen? Net eender staat het met hen. die naast hun normale betrekking ander werk verrichten. Ook hier ligt niet al les gelijk. De eerste vraag is, of het wel werk is, dat door een man in volle dagtaak gedaan kan worden. Stellig is dit niet altijd het geval. Dan komt ook de vraag: waarom doet de man het? Alleen uit zucht naar het mate riële? Naar luxueuze dingen? Zo ja, dan willen we de bovengestelde vraag ook aan hen voorleggen. Het kan echter ook zijn, dat gezins omstandigheden, ziekte e.d. hen ertoe nopen. Men oordele niet te snel. Elk geval kan zijn eigen achtergronden heb- ben. Waar wij op willen wijzen is dit: laat een ieder ook in deze zaken zijn verantwoordelijkheid beseffen. Werkge vers met het in dienst nemen van per soneel en werknemers met het zoeken naar werk. Denk ook hierbij steeds aan uw medemensen, daarbij de ver scheidenheid niet uit het oog verliezen de. Laten wij niet schromen, er elkaar in persoonlijke gesprekken op te wij zen. Het is zo gemakkelijk, te zeggen: de overheid en de organisaties van werk gevers en werknemers moeten het maar doen. Is dat niet het afschuiven van de verantwoordelijkheid? Elk mens moet persoonlijk zijn verantwoordelijk heid dragen en beleven. Dat is chris- telijk-sociaal. GOES „Café Paradis" GOES. In samenwerking met ver schillende jongerenorganisaties in Goes belegt bet Goese Drankweer Comité op zaterdag a.s. een filmavond in de zaal Krijger. Beestenmarkt. De Deense film „Café Paradis" wordt er vertoond. „Café Paradis" is een uitstekende speelfilm, die door de Deense regering werd bekroond. De film toont op indrin gende en overtuigende wijze de levens verhalen van de procuratiehouder Bir- ger en de fabrieksarbeider Jensen. Birger is een veelbelovende zakenman, die echter zijn carrière breekt door in een dronken 'bui zijn superieuren te be ledigen. Ook in Jensens leven speelt de drank een grote rol, maar met de hulp van zijn dokter en zijn vrouw weet hij zich staande te houden. Birger wordt door zijn vrouw in de steek gelaten en gaat dan geheel te gronde. Een kort voorprogramma completeert het geheel. Jongeren boven veertien jaar zijn welkom. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt u snel en afdoende van die pijnen. Togal kan baten, waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. Neem iedere dag de kleine dosis KRDSCHEN - en drijf zo die Rheumatiek uit Uw ledematen. 't Is alsof u een wonder beleeft, als u al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kru- schen's zes minerale zouten op uw bloed zuiverende organen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijn- verwekkende onreinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge u allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. Tijdschriftend.ie.nst Roode Kruis Kruiningen De inwoners van Kruiningen en om streken hebben in het jaar 1958 geluk kig weer goed hun best gedaan voor de Tijdschriftendienst van het Nederland- sche Roode Kruis. Zij zorgden er voor Van onze correspondent. NISSE. In een schrijven, voorgelezen tijds de vijfde jaarlijkse algemene leden vergadering van de Zeeuwse Sehietbond, heeft de commissaris der Koningin in onze provincie, Jhr. Mr. A. F. C. de Ca- sembroot, meegedeeld, dat hij gaarne het beschermheerschap van de Zeeuwse sehietbond op zich zal willen nemen. De bond zal trachten deze zomer we derom provinciale schietwedstrijden te organiseren. Tijdens de bijeenkomst werd gesproken over de mogelijkheid voor het instellen van een W.A.-verzekering voor de leden. In de vacature van de heer J. Stroo in de wedstrijd-commissie werd gekozen de heer Duvekot uit Vrouwenpolder. VLISSINGEN Lukas Keij ser heet-ie, dertien jaar oud, zoon van een timmerman. Elk vrij uurtje zwerft hij over de kade van Vlissingen. „Ik wil visser worden", zei Lukas, toen hij van school kwam, en dat zegt 'hij nog. Daarom is hij nu leer ling van de Zeeuwse Visserij- scihool in Vlissingen, de nieuwe onderwijsinrichting. Reeds op 1 september jl. werd daarmee ge start, maar eerst vanavond zal de officiële opening plaats heb ben. Het is een schap, daar gevarieerd gezel- het schoolgebouw (oude Weeshuis) aan de Badhuis straat. Een directeur, die een jaar geleden nog als kapitein de Aziati sche zeeën bevoer, leraren die vroe ger schipper of marinemannen wa ren en negentien leerlingen, uit alle hoeken van Zeeland. Maar één ding bindt dit heterogene gezelschap: de liefde voor het water. Directeur H. J. van Dijk zit nog wat onwennig achter zijn bureau: met diepe rimpels in zijn voorhoofd Netten breien is een geliefde be zigheid voor de vissers-in-spe. Van voor naar achter: Harry de Lobel (Breskens)Wim Schroevers (Vlis singen), Johan Baay (Tholen) en Adri de Deijn (Cadzand). (Poto Zeeuwsch Dagblad) Eigen nieuwsdienst. GOES. Het Produktschap voor dat 1727 kg tijdschriften en 44 boeken Groenten en Fruit heeft bekend gemaakt hun weg vonden naar het Lectuurhuisjedat België met ingang van woensdag 21 dat aan de Burg. Elenbaasstraat staat. januari de invoer van rode kool heeft Zo leverden zij hun aandeel in de meente Oosterland zal vanavond bijeen- 253.367 kg (plm. 3.8 miljoen exempl,!!!) toegestaan. en de 71.346 boeken die middels het Lec- Het is juist een half jaar geleden dat, tuurdepot in Den Haag hun weg vonden i deze export van rode kool naar België naar de vele zieken inrichtingen en de voor het laatst mocht plaats vinden, thuisliggende chronische zieken in eigen awnt op 19 juli 1958 ging de gréris dicht land, maar ook b.v. naar de Nederland-en sindsdien is ze niet meer open ge- se militairen in Nw. Guinea, Suriname weest. en de Ned. Antillen, enz. Op de .Nederlandse veilingen is op heL Wilt U in 1959 weer helpen om velen I ogenblik voor dit produkt sprake van hun leespleziertje te gunnen en kijkteen vrij vlotte handel. De goede kwali- dan Uw boekenkast na en deponeer het- feiten worden de laatste tijd verkocht geen U wilt missen in het Lectuurhuisje. 1 voor rond 20 cent per kg. vult hij formulieren in. Een jaar ge leden nog voer hij als kapitein op een schip van de Paketvaart tussen Afrika en Japan. De moeilijkheden in Indonesië, toen de KPM-schepen niet meer veilig waren, deden de kapitein naar zijn geboorteplaats Vlissingen te rugkeren. Vijf van de zes leerkrach ten zijn mensen van het water. Zoals de heer Postma, gepensioneerd opper- schipper van de Kon. Marine en de heer Ouweband, een oud-visser en thans ambtenaar van bet Visserij proefstation. Op 1 september vorig jaar opende de Zeeuwse Visserijschool haar deu ren en zeventien leerlingen meldden zich aan. Thans zijn het er negen tien: 9 uit Arnemuiden, 5 uit Bres kens, 2 uit Tholen, 2 uit Vlissingen en een uit Cadzand. Negentien jonge knapen van 1214. samen vormend de eerste klas van de tweejarige cur sus. De school is een vervulde wens van de Zeeuwse vissers, dfe hun zonen willen klaarmaken voor de grote (zee) visserij, nu het Deltaplan zijn drei gende schaduwen vooruitwerpt. Op een meer nautische kennis is het onder richt van de visserijschool dan ook in de eerste plaats gericht. Wat de onstuimige knapen er le ren? Zeevaartkunde, aanvaringsre glementen. biologie (visserijkunde). materialenkennis, handvaardigheid (montage, vijlen. hakken. etc.), schiemanswerk (knopen, nettenbrei- en) roeien en wrikken en algemene vakken, zoals aardrijkskunde, Neder landse taal en Engels. „Ik ben een Bressiaander", zei Harry de Lobel (13) mij trots, „mijn vader vist sardien op de BR 13. Hij had net een robbertje gevochten met Wim van Belzen. Driemaal raden, jazeker Wim komt uit Arnemuiden. Evenals Pet Grootejans (13), wiens hele familie in de visserij zit. „Mijn vader, een oom, nog een oom en telt bij op zijn vingers, maar hij komt vingers te kort. Johan Baay (14) komt natuurlijk uit Tho len, waar zijn vader mosselvisser is op de TH 7. „Ik ben de enige uit Cadzand" riep Adri de Seijn (13) er eensklaps tus sen door en toen kreeg ik een ver haal te horen. Adri's vader zit in de landbouw, maar het beroep van zijn oom een sardienvisser op de BR 41 had hem meer getrokken. „Wat vinden jullie het mooiste vak?" vroeg ik aan Wim Schroevers (13) wiens vader garnalenvisser is (VL 7) en spontaan antwoordde het hele koor: „Splitsen en knopen en netten breien, en roeien natuurlijk." „We vinden alle vakken fijn," zei Lukas Keijser tegen mij, „want wij willen allemaal naar zee en hoemeer je hier opsteekt, des te heter kun je je straks redden." Lukas had eigen lijk timmerman moeten worden, net Kinderen te Zaamslag kregen geen vrije dag Van onze corresponded" ZAAMSLAG. De Oranje niging te Zaamslag, die vergaderde o.i.v. voor zitter Trimpe, heeft het betreurd, dat de inspecteur l.o. verleden jaar de scholen geen vrije dag wilde geven op Koningin nedag. Men heeft nu de hoop uitgespro ken, dat het dit jaar bij de 50e ver jaardag van de Koningin op 30 april wel zal kunnen doorgaan. In februari zal over het programma van deze feestdag nader worden vergaderd. De bestuursleden, de heren K. Hame link en W. van Vessen, werden herbe noemd. Oosterland Raad vergadert OOSTERLAND. De raad van de ge komen; om '8 uur, om enkele zake*riA te bespreken. Het gaat o.m. over vaststel ling van een rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten; voorstel tot verlenging van de kasgeld lening bij deze bank; voorstel tot tele foonaansluiting van de o.l. school; verle ning van een bijdrage van f70— in de kosten van een brand weer wedstrijd. Ontwikkelingsdag klein fruitteelt Van onze correspondent. KAPELLE. De afdeling Kapelle- Biezelinge en Omgeving van de N.F.O. hoopt in samenwerking met de Rijks- tuinbouwvoorliehtingsdienst en de vei ling Kapel le een ontwikkelingsmiddag voor het kleinfruit te organiseren op vrijdag 20 februari, aanvang half twee in het nieuwe pakstation van de veiling Kapelle. Het programma voor deze dag moet nog nader worden vastgesteld. GOES Geslaagd GOES. De heer W. J. van Melle te Goes slaagde aan de Rijks Universiteit te Utrecht voor het doctoraal examen geneeskunde. E.H.B.O.-wedstrijd te 's-Gra\en polder 's-GRAVENPOLDER. Dinsdag wer den te 's-Gravenpolder in het gymna- sieklokaal E.H.B.O.-wedstrijden gehou den. Aan de vijf deelnemende ploegen uit de kring Goes van het district Zeeland werd de volgende opgaaf voorgelegd: Op 18 januari 1959 reed een auto, waarvan de bestuurder door kolendampvergifti ging bewusteloos was geworden, te 's-Gravenpolder tegen een boom. Een mede-inzittende werd uit de auto geslin gerd en werd later schijndood uit het water gehaald. Voor de jury. bestaande uit de dokto- I ren J. Nieuwenhuijse, K. H. Wouda en (wijkzuster Bossert, werkten de ploegen i deze opgaaf uit. Hiervoor waren door de ploeg max. 226 punten en voor de I leider max. 100 punten te behalen. De uitslag was als volgt: 1. 's-Gravenpolder ploeg 200 p., leider 86 pnt.; 2. Kattendijke ploeg 150 p.. lei der 59 p.: 3. Wolphaartsdijk ploeg 139 p., leider 53 p.; 4. 's-Heer Hendrikskinderen ploeg 136 p.. leider 54 p.; 5. Goes ploeg 120 p., leider 65 p. Dokter Wouda besprak na afloop de gemaakte fouten, terwijl mevr. Glerum als afgevaardigde van het districtsbe- stuur de jury en de organiserende ver, eniging bedankte voor deze goede oefe ning. En dit is dan Lukas de Keijser uit Vlissingen wiens grootste ver langen het is visser te worden. Met groot enthousiasme bekwaamt hij zich in de zeevaartkunde en maakt berekeningen op een zeekaart, ter wijl directeur en oud-zeekapitein H. J. van Dijk toekijkt. (Foto Zeeuwsch Dagblad) als vader. Maar Lukas wilde het wa ter op en gelukkig had hij verstan dige ouders, die hem natuurlijk na veel hoofdbrekens ten slotte zelf zijn vak lieten kiezen. ,,Ik wil visser worden," zei hij uit de grond van zijn hart. „niet omdat ik zo graag vaar, maar omdat ik gek ben op het vissen." „Het zijn geen brave hendrikken," vertelde de directeur mij later, „maar ze mogen dan wat wilder en lawaaieriger zijn dan de leerlingen van andere scholen, je hebt hier vóór dat de jongens deze school zelf geko zen. hebben. En daarom zijn ze ook erg enthousiast." Vier maanden draait de school nu en liet gaat goed. Het oude gebouw T7 ctan ue onr is wat opgeknapt en in de verf ge-Kwee^school „De Klokkenberg" te Nij- - - - -megen werden afgenomen, slaagde de vijzer aan de Tijdens de examens, die aan de Chr is wat opgeknapt en in de verf ge-Kweeksc'hool „De Klokkenberg" te T" zet en vanavond kunnen belangstel- werden afgenomen, slaagde lenden zien hoe er in het theorie- en 5efr onderwijzer aan de het praktijklokaal gewerkt wordt. Het fc>choojI m,et de Bijbel te Oud Vossemeer is een dagschool, waar de leerlingen 11°°?' hoofcjakte per week 36 lesuren krijgen. Alle ion- n vaS?ture van diaken in de ker- - J keraad der Gerefirmeerde Kerk te Oud- JS"". JUll- gens reizen dagelijks heen en weer naar huis en de verbindingen zijn zo goed, dat zelfs de Tliolenaars slechts twee uur behoeven te reizen. De school zal zijn bestaans recht kunnen moeten bewijzen, als er in september a.s. weer een flink aantal jongelui zich komt aam-nelden. Het is te hopen, want het is de hoogste tijd dat het jonge vissersgeslacht zich paraat maakt voor een eigen toe komst in Deltaland. En dat zal voor de rneesten betekenen: de gróte visserij Y ossemeer, ontstaan door het overlijden van de heer Jac. Hendrikse, is voorzien door verkiezing van de heer P. B. Vo gel. De heer L. Quist te Sint Philipsland schoot een wilde gans. welke aan een zijner poten een ring droeg met het op schrift Nat. Hisl. Museum Leiden. De heer Quist zal zich met dit museum in verbinding stellen, om te weten te ko men. waar deze vogel geringd is Een zeer genoegelijke avond bereid den de bakkers, kruideniers en slagers S-'L in samenwerking met de K..N.M.B. hun klanten Er wérden enke- 51™ vertoond. De hoofdfilm was „Bad Boy De heer Joh. Huizen leidde de bijeenkomst. Hoogwater zaterdag 24 januari 1951 Vlissingen: 1.32 u. 191 m.. 13.55 u. 201 nu Terneuzen. 2 00 u. 205 m„ 14.21 u. 215 m.' i Wemeld.3.19 u. 164 m., 15.39 u. 175 m. Zienkzee: 2.54 u. 138 m.. 15.18 u. 149

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3