oMi;gih4SüSr^aroiio°'25o3:chefred- AQiiiAiof>fi llunhnrl Losse13ccnt Vorstin ontmoet poolheld De veertig mille toch in Delft gearriveerd MikojanDan maar non-agressiepact iivvll O wil U UII IJ III 11 p"m'°imu°v"1,_' KONINKLIJK GEHOOR VOOR SIR VIVIAN FLCHS IN BEDUIMELDE ENVELOPPE HAWTHORN OMGEKOMEN BIJ VERKEERSONGELUK School in Achterhoek met t.b. besmet KAART MET LEGE KAS ELSE MAUHS OVERLEDEN Artis moet hamsteren De Bilt: kouder Handtekeningen stromen voor de verbannen negertjes Jeugd vecht Maatregelen tegen overbevissing Anoniem briefje bij het geld 27 leerlingen door jongen aangestoken TUSSENLANDING IN KOPENHAGEN Den Haag strijdt tegen difterie Staatslening 1959 bijna vijfmaal overtekend Finse president bij Kroesjtsjef Dief zag stuk en nam geld toe Met grote vaart op gladde weg geslipt Ook in Friesland hoog water Dr. ZJIVAGO IN HET RUSSISCH Koude Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Steeds meer mensen in ons land tonen zich begaan met het lot van de Ameri kaanse negerjongetjes James (10) en David (8), die tot ongeveer 1970 naar een tuchtschool zijn ge stuurd omdat zy een blank meisje hebben gekust. Het Martinushuis aan de Isaac Hubertstraat 95 te Rotterdam, dat vier dagen geleden een actie voor de vrijlating van de jongens begon, had gisteravond al ruim elfhonderd handtekeningen 'binnen van men sen, die de actie, genaamd Sneeuw bal, steunden. Opvallend daarbij is de activi teit, die de jeugd ontplooit. Een meisje van een huishoudschool bracht/een lijst met 134 handteke ningen bij de leider van de actie. Een leerling van een lyceum vroeg tien circulaires aan, omdat hij vijf honderd handtekeningen dacht te verzamelen. J art iedereen De circulaires waarin is op genomen de boodschap, die na af loop van de actie aan president Eisenhower zal worden gestuurd worden toegezonden aan hen, die per brief hun naam en adres op het hoofdkwartier van de actie bekend maken. Per circulaire kun nen ongeveer vijftig handtekenin gen worden verzameld. De reacties komen uit alle lagen van de bevolking, zowel van schoolkinderen als van directeuren. Uit de dikwijls ontroerende brie ven, die met de handtekeningen worden meegestuurd, blijkt wel dal het onrecht, de jongens aangedaan, op veel mensen een diepe indruk heeft gemaakt. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. telefoon 01100-2438; BTi TB f "0 Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; B B"^ flj I 111 I B I B El B I B B B mm B B Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters p.t.cieur, jacq de Smit R. hagookt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 1,11 Vrijdag 23 januari 1959 Van een onzer verslaggevers DELFT. De verrassing was gistermiddag groot tussen vier en vijf in het i Delftse hoofdpostkantoor aan de Hyppolitusbuurt, toen daar een beduimelde enveloppe met een kostbare inhoud in de bus rolde: veertig biljetten van duizend guldei?. Daarmee was de mysterieuze diefstal van een aangetekende zending van het hoofdkantoor van de Nederlandse Bank in Amsterdam en het bijkantoor in Delft, althans wat het verlies betreft opgehelderd. trein tussen Amsterdam en Delft ont- i vreemd is; de mogelijkheid is dus niet uitgesloten dat de dief (of dieven) zich in Amsterdam of Delft zelf van de buit J meester maakten. I Dit moet dan gebeurd zijn onderweg tussen het hoofdkantoor van de bank in Amsterdam en, het station, of tussen het: station in Delft en het bijkantoor van de I bank aldaar. De anonieme brief bevatte een be- i schrijving van de diefstal, die evenwel, heel goed als misleidend kan zijn. De recherche toetst dit verhaal nader op i zijn juistheid. I De dader is daarmee nog niet gevonden, maar de postale recherche die samen met groep A van de Amsterdamse recherche met kracht aan het onderzoek werkt, heeft wel enige waardevolle aanwijzin- j gen in handen. Onder meer staat zo goed als vast dat de opzienbarende diefstal tussen Amsterdam en Delft is gepleegd door iemand die het klappen van de P.T.T.-zweep precies kende. De anonieme brief, die de vreemde retourzending geadresseerd aan de direc- i teur van het postkantoor in Delft bege- i leidde, is direct na binnenkomst ter hand gesteld aan de directeur de heer G. L. J. Laros, die onverwijld de postale recher che in kennis stelde. De brief werd in beslag genomen en op vingerafdrukken onderzocht, waarbij bepaalde gegevens aan het licht kwamen. Hierop wordt op het ogenblik verder doorgezocht. NIET IN TREIN Voorlopig neemt men aan dat de waar. devolle aangetekende zending niet in de Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Er worden op het I ogenblik pogingen ondernomen om het gevaar voor overbevissing van de Noord zee in te perken. In Londen is dezer dagen een visserijconferentie begonnen waar men een nieuwe visserij conventie wil goedkeuren. De conventie is vooral bedoeld voor de haringvisserij en is opgesteld dooi' Engelse visserijdeskundigen. Behalve Engeland nemen aan de con ferentie ook deel Nederland, België, De nemarken, Frankrijk, West-Duitsland, IJsland, Ierland, Noorwegen, Polen. Por tugal, Spanje, Zweden en de Sovjetunie. Het zijn de zelfde landen die in 1946 de conventie ondertekenden, die rege len stelt voor de visserij op plat- en rond vis. De oude conventie bleek onvoldoende om de overbevissing in de haringvisse rij tegen te gaan. Engeland heeft het initiatief tot de nieuwe conferentie genomen. Dit hangt nauw samen met het Britse bezwaar tegen de Deense en Westduitse indus- trievisserij op kleine haring. Dat de conferentie ook gericht is te gen de massale en agressieve visserij door Russische en Poolse trawlers op de Noordzee is niet aan te nemen. Ook de andere deelnemende landen zijn im mers niet vrij te pleiten van nogal a- gr es sieve methoden in de visserij. DEN HAAG. Het Nederlands comi té Auschwitz heeft in eer. brief aan de Amerikaanse ambassade in Den Haag zijn verontwaardiging geuit over de vrijheidsberoving van de twee Ameri kaanse negerjongetjes. Van onze Amsterdamse redactie a MSTERDAM. Sir Vivian Fuchs I en zijn echtgenote zijn gister avond in het Concertgebouw te Am sterdam voorgesteld aan koningin i Juliana. Het was tijdens de pauze van een bijeenkomst ter ere van de poolbedwinger. De Koningin onder hield zich in de foyer geruime tijd met de Engelsman "PEVOREN was sir Vivian gehul digd. De voorzitter van het Ko ninklijk Nederlands aardrijkskundig genootschap, prof. dr. F. A. var Ra- 1 ren, roemde hem wegens zijn ge slaagde tocht van 99 dagen dwars over Antarctica begin vorig jaar. Namens het genootschap, dat de bij eenkomst had georganiseerd, over handigde de hoogleraar de gouden Planciusmedaille. Daarna werd een film vertoond over de voorbereidin gen van de poolexpeditie. [N een boeiend en geestig betoog, bracht sir Vivian na de pauze aan een ademloos luisterend publiek verslag uit van zijn tocht. TJET was even na half twaalf toen de Koningin weer in haar zwarte hofauto stapte, met een nieuwe aanwinst voor haar particuliere bi bliotheek: het juist verschenen boek van Fuchs en Hillary „De Zuidpool bedwongen", waarin sir Vivian met een zwierig geb'aar een persoonlijke opdracht had geschreven. 9 Herinnering aan een jaar geleden: Zo zag Fuchs er uit tijdens zijn pool tocht. Van onze correspondent KOPENHAGEN In een ver gadering van geestverwanten heeft vice-premier Anastas Mikojan van de Sowjetunie de wenselijkheid geopperd van een non-agressie- pakt tussen zijn land en het wes ten en tevens het streven naar mi litaire versterking van West- Duitsland gelaakt. Mikojan deelde gisteravond in een ter gelegenheid van zijn verblijf in de Deense hoofdstad belegde vergadering van hei genootschap voor samenwerking tussen Denemarken en de Sowjetunie mede dat het volgens de regering van zijn land het beste zou zijn zowel de Noordatlan- tische verdragsorganisatie als de organi satie van het pakt van Warschau te ont binden. Omdat het echter naar zijn mening voorlopig wel niet zover zou kunnen ko men achtte hij het gewenst dat oost en west een non-agressiepakt sluiten en andere maatregelen in het belang van de vrede nemen. Een teken van zwakte moest men in zijn suggesties niet zien zei hij. De Sow jetunie had bewezen de strijd zo nodig 'aan te kunnen. In het Kremlin vindt men j echter volgens hem oorlog voeren ver schrikkelijk. Een nieuwe, oorlog zou rampzalige gevolgen kunnen hebben, zei hij. Listig weefde hij in zijn betoog de herinnering aan het feit dat de Sowjet unie evengoed atoombommen en water stofbommen heeft als de Verenigde Sta ten en Engeland. Zijn land. beweerde hij, had noch die wapens noch de drie spoetniks gebruikt om er politieke j munt uit te slaan. Zijn gedwee gehoor slikte dat, precies j zoals het ook de mededeling van hem slikte dat West-Duitsland gevaarlijker j wordt naarmate de militaire macht van dat land toeneemt. West-Duitsland, zei hij, wil Oost-Duitsland opslokken en wenst, omdat het daarvoor nu nog de kracht mist, het streven naar een vre desverdrag te dwarsbomen. Terwijl hij sprak kwam in Washing ton de Amerikaanse minister van defen sie, Neil McElroy, met de verklaring dat de capaciteit van de Sowjetunie op het gebied van de raketbewapening sterk was overschat en dat dat land nog niet in staat mocht worden geacht een aan val met intercontinentale raketten op de Verenigde Staten te beginnen. DEN HAAG. Hoewel er geen re den is tot ongerustheid, neemt de ge meente Den Haag niettemin snelle maatregelen om de licht toegenomen difterie tc ug te dringen. Vandaag is een intensieve campagne begonnen op de gemeentelijke en par- j ticuliere scholen om zich gratis te la- ten inenten. Daarbij wordt een beroep gedaan op de ouders om hun toestem ming zonder uitstel te geven. De zeer kwetsbare groep kleuters tot vier jaar j valt echter buiten de actie: de consul tatiebureaus van de kruisverenigingen zullen zich met deze inenting belasten. Naar schatting is* nog veertig procent van de jeugd nimmer gevaccineerd, wat in de dichtbevolkte binnenstad en Oud-Scheveningen niet zonder gevaar is. Er wordt op gewezen, dat de ver schijnselen vgn difterie lichte koorts en keelpijngelijkenis vertonen met lichte griep. Sinds 28 december zijn er in ons land dertig gevallen van difterie gesig naleerd zeven in Zuid-Hollana. ze ven in Noordbrabant, een in Noord holland, twee in Overijssel en dertien in Limburg. Negen van de dertig ge vallen kwamen voor in de afgelopen week. De situatie in Limburg is de af gelopen week verbeterd slechts een geval; in Noordbrabant werden drie gevallen gesignaleerd, in Zuid-Holland vier en in Overijssel een. PARIJS Premier Debré zal begin februari voor het eerst een bezoek aan Algerije brengen. Hij zal twee of drie dagen blijven. De juiste datum is nog niet bekend. Eigen nieuwsdienst NEEDE. Op de openbare uloschool te Neede in de Gelderse Achterhoek zijn enkele tientallen gevallen van I primaire tuberculose geconstateerd. Tot nu toe is gebleken dat 27 leer-i lingen uit Neede en Eibergen zijn besmet. Het is niet uitgesloten, dat dit aantal nog zal stijgen aangezien gistermiddag nog een aanzienlijk aantal leerlingen opnieuw te Zut- fen is doorgelicht. Een leerling van de derde klas, een jongen, bleek de besmettingshaard te zijn. Bij de periodieke controle enige tijd geleden door de schoolarts werd een aantal gevallen van primaire tbc geconstateerd. Op grond daarvan werden alle 180 leerlingen onder zocht. Vooral bij de leerlingen van de derde klas kwamen gevallen van besmetting voor. VERVROEGD ONDERZOEK De ouders van de besmette leer lingen is geadviseerd hun kinderen in een sanatorium te doen verplegen. Men overweegt deze kinderen in hetzelfde sanatorium op te nemen, zodat na verloop van tijd het onder wijs gezamenlijk kan worden hervat. De overige leerlingen van de derde klas zullen voorlopig thuis blijven. Zodra het lokaal grondig is ontsmet zal het onderwijs in de klas kunnen worden hervat. Overwogen wordt om het bevolkingsonderzoek op tbc te Neede, dat in juni zou worden gehouden, te vervroegen. DEN HAAG. Op de nieuwe 4pro cent staatslening 1959. groot nominaal j 400 miljoen, is voor een bedrag van ruim 1,95 miljard ingeschreven. Deze overtekening van bijna vijfmaal het bedrag van de lening is een gevolg van het feit, a'at de inschrijvers een zo groot mogelijke toewijzing trachtten te verkrijgen. Door de aanzienlijke overtekening zal de toewijzing slechts 20Vz procent be dragen. LENINGRAD (Reuter) De Russi-j sche premier Nikita Kroesjtsjef is gis teren onverwachts van Moskou naar Leningrad gegaan om er een onderhoud te hebben met de Finse president Kek konen. Kekkonens bezoek aan Rusland was ais een zuiver particuliere reis aange kondigd. Doch toen Kroesjtsjef naar Leningrad kwam, werd ook de Finse minister van handel Karjalainen tele grafisch opgeroepen de besprekingen bij te wonen. Van Russische zijde was de minister van buitenlandse zaken Gromyko w'ezig. en nou is alles weg, zegt Jo- han Kaart, en ik weet niet waar naar toe. Gisteravond lagen hier nog twaalfhonderd gulden aan sa- larisgelden en nou is het laatje leeg, helemaal leeg. Toen Jolian Kaart, die in het Amsterdamse theater De Kleine Komedie avond aan avond in het stuk De Nachtdienst speelt, gis ternacht zijn aan de Amstel ge parkeerde auto ophaalde, zag hij een- der deuren van het theater open staan. Hij waarschuwde on middellijk twee politieagenten en gedrieën trok men het gebouw in. Spoedig bleek dat een schrijfbu reau op het kantoor was openge broken. Uit een van de laden was een bedrag van ongeveer twaalf honderd gulden, bestemd voor het uitbetalen van lonen aan het per soneel, verdwenen. De politie ver moedt dat de dader eerst rustig het stuk heeft bijgewoond om zich na afloop van de voorstelling in te laten sluiten. Er hebben in De Kleine Komedie dus verscheidene mensen nachtdienst na De Nacht dienst gehad. Van onze kunstredactie AMSTERDAM. De actrice Else Mauhs is gisteren overleden. Zij zou zondag 75 jaar zijn geworden. Reeds vele jaren leefde de actrice eenzaam in een zichzelf opgelegde teruggetrokken heid. Else Mauhs debuteerde in 1903 in het Franse blijspel Het Muisje bij het Rot terdams Toneel van die tijd. Zij heen in haar toneelloopbaan vele rollen ge speeld. Verscheidene daarvan hebben een legendarische roem behouden, o.a. de Ophelia uit Hamlet. Ibsens Nora, het adelaarsjong. Eline Vere en vooral |nele. LONDEN. De 29-jarige Mike Hawthorn, de wereldkampioen auto rennen, is gisteren enkele weken, nadat hij officieel afscheid genomen had van de automobielsport, omdat hij deze te gevaarlijk vond bij een verkeersongeluk op de ringweg van Guildford ten zuidwesten van Lon den om het leven gekomen. Hawthorn, die omstreeks het mid daguur op weg was van Farnham waar hij met zijn moeder een garage bedrijf exploiteert naar Londen voor feen zakenlunch, reed met zijn groene gesloten 3,4 Jaguar zeer snel op de hoofdweg A 3, waar deze om Guild ford geleid is. Op het lange rechte stuk naderde een vrachtwagen. Wat er daarna gebeurd is, wordt thans onderzocht. Waarschijnlijk heeft Hawthorn om een of andere reden bij het naderen van de vrachtwagen willen afremmen. Daar de weg, als gevolg van een hevige regenbui spek glad was, begon de Jaguar te slippen en gleed naar de vrachtwagen toe en sloeg er met een daverende klap te gen aan. Vervolgens ging de wagen tweemaal over de kop en sloeg tegen een boom te pletter, waarbij de boom ontworteld werd. Zo groot was de snelheid, waarmee de auto tegen de boom kwam, nog, dat Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. Ook Friesland heeft te kampen met het hoge water. De dooi, de regen en de stormachtige zuid westenwind' deden het waterpeil zo stij gen, dat verscheidene kostbare lande rijen blank kwamen te staan en boerde rijen en woonhuizen werden geïsoleerd. Het Ingenieur Woudagemaal bij Taco zijl. dat ieder etmaal zes miljoen ku bieke meter water kan verplaatsen, is niet tegen de massa opgewassen. Pol- cterdijkjes braken door en zowel in de Kleine Geest als in het Lage Midden van Friesland liepen polders onder. In de buurt van Bergum kwam het water tot op de wegen en drong het de kel ders van d'e huizen binnen. Te Duur- woude heeft men bij verscheidene ge- isoleerde woningen noodbruggetjes moe ten maken. Elisabeth de vrouw zonder man André Josset. NEW YORK (Reuter) De uitgeve rij van de universiteit van Michigan heeft gisteren bekend gemaakt dat zij de roman Dr. Zjivago van Boris Pas ternak in het Russisch zal uitgeven. Er zijn reeds tal van uitgaven in verschillende talen o.a. in het Ne derlands verschenen, maar nog geen ;in de taal waarin het boek is geschre ven. De universiteit zegt over de origi- authentieke tekst te beschikken Het boek zal koop zijn. LONDEN (Reuter) Minister Luns zal volgende week tijdens zijn bezoek aan Londen zowel met de Britse mi nister van buitenlandse zaken Selwyn aan-1 Lloyd als met de Britse premier Mao millan besprekingen voeren. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Artis heeft het afgelopen jaar ruimschoots zijn deel gehad in de goudhamsterrage. Aan het loket waar dag-in dag-uit alle mogelijke dieren van mussen tot krokodillen worden aangeboden, bracht men in 1958 niet minder dan 332 van deze dieren. Artis heeft er gul weer weggeschonken, maar de uiterst snelle gezinsuitbreidingen bij de hamsters waren er oorzaak van, dat het nage slacht van de geschonken diertjes weer aan Artis werd teruggegeven. Zo was het soms een kwestie van twee geven en zes terugontvangen. de wagen in tweeën bi*ak. Slechts de achterzitting en een klein deel van het achterstuk van de wagen waren niét i beschadigd. Ruim een half uur is de brandweer 1 bezig geweest om het ontzielde lichaam van de blonde autorenner uit de wrak stukken te halen. In juni 1954 vond 1 de vader van Mike, de heer Leslie Hawthorn, die voor de oorlog vaak aan amateur-races had deelgenomen, even eens de dood bij een verkeersongeluk in hetzelfde graafschap. Het K.N.M.I. in De Bilt meldde ons gisteravond om 2315 uur: Veranderlijke be wolking^ met en kele buien. Aan vankelijk krach tige tot storm achtige, later ma tige tot krach tige wind tussen west en noord- MIESJE: Na de storm 24 JANUARI onder 17.12 uur; maan onder 7.46; zon op 8.33, zon maan op 17.23 uur, Onze weerkundige medewerker: Met veel wind is gisteren een nieuwe hoeveelheid warme lucht het land binnengestroomd. Overal werd tien graden of meer gemeten, in het zuiden zelfs twaalf graden. De wind bereikte op zee enige tyd kracht negen. Ook in Engeland heeft het hard gewaaid. De regen had over het algemeen niet veel te betekenen, plaatselijk viel ook hagel. In België en Noord-Frank- ryk kwam het hier en daar tot onweer. Om tien uur gisteravond meldde Vlissingen nog een wind kracht acht met stoten van om streeks kracht elf. De tempera tuur was toen in het zuiden van het land opnieuw tot elf graden opgelopen. Boven Groenland is de lucht druk steeds hoog gebleven en boven Scandinavië laag. Vandaar, dat de koude lucht in grote hoeveelheden naar het zuiden komt stromen. In Schotland vroor het gistermiddag al. Gezien de enorme styging van de luchtdruk op de Britse eilanden zal deze lucht, zij het dan iets min der koud. vandaag ons land over stromen, wat met enkele buien later mogelijk ook met natte sneeuw gepaard zal gaan. De wind zal langzaam minderen en van zuid tot zuidwest naar west tot noord west draaien. Het zachte weer zijn wij voorlopig weer kwyt. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Berlijn Frank! Münphen Garm. P. Zürich sneeuw geh. bew. sneeuw regenbui onbew. regen zw. bew. I. bew. zw. bew. zw. bew. 7.w. bew. geh. bew. regen regenbui geh. bew. half bew. zw. bew. max neer temp slag m gr. 7-19 u. wind C. in mm O 2 2 O 1 0.3 NNO -8 2 Z 6 2 WNW -I 0 ZW 12 3 ZZW 11 0.2 ZZW 12 7 zw 11 0.4 ZZW 13 0.4 ZW 17 0 ZZW 17 0 z 12 0.2 zw 13 0.6 z 11 0 zzo 13 0

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1