Nieuw Waterschap Schouwen gaat de geschiedenis in Axelaar kweekte wereldkampioenen GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL N.C.L.B. 35 jaar te Kruiningen Werkloosheid in agrarische sector ernstig gestegen DE ZEEUWEN" NEEMT DEEL AAN VERKEERSCOMPETITIE J. de Wolf sprak voor A.R. Veere Hannie Wij ns naar Amerika rr Annexatie van is gerechtvaardigd Kloétinge Smokkelaars gingen hulp halen bij de politie Plechtige en historische zitting in Zierikzee Commissaris der Koningin sprak de installatierede uit Gelukwensen Oude traditie verloren „Landbouw en/in Euromarkt" voor Bevelandse C.B.T.B. Middelburgse dilettanten in Spooktrein"' Rode Kruisavond Wolphaartsdij k Ir. Harmsen heeft plan voor nieuw stierenreglement BURGEMEESTER VAN GOES: WONINGEN Vreemde indringer in school te Kapelle invaller Artemis Donderdag 22 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag, 3 Van een onzer verslaggevers vulden. Zij verwaarloosden o.m. wel eens de belangen van het dijks- onderhoud. Een driedelige taak zag de Dijkgraaf voor het waterschap weggelegd: a. ver dediging tegen buitenwater (primair); b. vernieuwing en onderhoud van wegen en c- waterbeheersing. Hij vond het een voorrecht, dat het nieuwe waterschap mag beginnen in een ZIERIKZEE Met een installatierede van de Commissaris der gebied, waar de herverkaveling een eind gevorderd is. Ook met de versterking van de zwakke plaatsen gaat het de goede kant op. De heer Geluk hoopte, dat het water: schap leeft bij de bevolking. De vergelijking van het waterschap met een jonge boom was een treffende typering van de heer Geluk. De jonge boom heeft reeds acht verschillende tak ken (districten). Helaas moeten enkele takken gestut worden (calamitfeuze pol ders); de boom kan echter voldoende vruchtbare sappen opzuigen om goed te groeien. Ook zal wel eens aan de boom Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de beëdiging van de hoofdingelanden is gistermiddag in 's Landskamer te Zierikzee het nieuwe Waterschap Schouwen-Duiveland de geschiedenis ingegaan. En daarmede werd de concentratie van de polders op het eiland met succes bekroond. Schouwen-Duiveland draagt met dit historische ge beuren de primeur van Zeeland weg. Ongeveer dertig waterschappen en polders hebben de lange en rijke geschiedenis afgesloten en zijn samengesmeed tot één groot waterschap voor geheel het eiland. Met als nieuwe Dijkgraaf de heer A. M. Geluk uit Noordgouwe. Daarom is het bereiken van deze mijlpaal niet alleen van historische beteke- Advertentie j fijn als u Iets In huis hebt! Voorzitter Jille kreeg gouden CISV-insigne KRUININGEN. Iti een gezellige en uitstekend geslaagde bijeenkomst heeft de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Landarbeider Bond onder leiding van de heer J. Jille het 35-jarig bestaan gevierd. De districtsbestuurder, de heer M. M. D. den Hollander hield een toespraak, waarna de oud-voorzitter, de heer J. Verijzer een historisch overzicht lever de van de afgelopen 35 jaar. De heer Janse boeide de aanwezigen met een voordracht. Voorts werden eni ge films gedraaid. Felicitatietoespraken werden gehouden door de heer C. Bou- n van naiunaciic ucicAc- gesnoeid moeten worden, maar dat vond al?erie,, "j1 Krabbendijke, namens de nis voor het waterschapwezen, maar voor geheel Schouwen-Duive- de heer Geluk ten slotte niet erg, als liet nfVwitc namens de Tideline van het land- maar geen piJn doet' Chr. Overheidspersoneel Voor de eerste officiële vergadering; wijsheid en de kracht zal schenken om; bestond van de zijde van rijk, provincie de moeilijke maar ook mooie taak aan en gemeente veel belangstelling. Dete pakken. Commissaris der Koningin sprak de in stallatierede uit en voorts waren aan- Invitfp nfinm wezig de leden van Ged. Staten M. J. van Poele en C. Philipse; de laatste mag ongetwijfeld als de promotor van de polderconcentratie worden geschetst ir. J. H. van de Burgt, hoofdingenieur directeur rijkswaterstaat, directie Zee land, die de minister van verkeer en waterstaat vertegenwoordigde; ir. H. D. J. Swaters, hoofdingenieur-directeur van de prov. waterstaat; ir. J. D. Dorst, lid van de Centrale Cultuurtechnische Com missie, ir. D. van der Zaken, hoofdin genieur-directeur Cultuurtechnische Dienst en secretaris van de herverkave lingscommissie Zeeland en tal van Schouwse burgemeesters. Nadat Dijkgraaf Geluk allen met een kort woord had verwelkomd brak het plechtige en voor velen ook ontroerende moment aan, toen de hoofdingelanden de eed of belofte aflegden. Deze ge beurtenis werd door de aanwezigen staande aangehoord. In zijn rede meende de Commissaris, dat deze dag een bijzondere en mooie maar ook ontroerende dag is. ..Deze gebeurtenis is een groot moment in de geschiedenis vanSchouwen"reeds 25 jaar geleden is in Schouwen over con centratie van polders gesproken, maar toch heeft het tot na de ramp geduurd eer de concentratie-gedachte herleefde. Als' eerste zijn de waterschappen; van Schouwen bij Ged. Staten met het verzoek gekomen om de concentratie tc willen bevorderen. Wij hebben echter voorzichtig gehandeld, omdat aan deze diepingrijpende materie tal van moeilijke facetten kleven. Het begin moet zijn het gesprek met de vertrouwensmannen uit de eigen streek. Dit vond de Commissaris zeer belangrijk. „Schouwen heeft nu de spits afgebeten". Hij bracht dank aan de leden van de werkcommissie, die deze taak helemaal hebben voorbereid. Ook, .werd gedepu teerde Philipse in de, dank beetrokken. De Commissaris kon zich heel goed indenken, dat velen met ontroering en weemoed waren vervuld. Immers, de he in zijn eerste rede als nieuwe Dijk graaf van het jonge waterschap bracht de heer Geluk dank aan allen, die hun vertrouwen hadden geschonken in het polderbestuur. Persoonlijk was hij ge troffen door de eensgezindheid bij de kandidaatsstelling. De heer Geluk had in het verleden gegraven en was daarbij tot de ont dekking gekomen, dat de concentratie gedachte niet iets is van de tegen woordige tijd Gelukwensen werden uitgesproken door ir. J. H. van de Burgt namens de minister. Hij hoopte, dat de concentratie tot een zege mag zijn. Ged. Philipse was ontroerd en diep onder de indruk van deze historische ge beurtenis. „Ik ben dankbaar, dat God mij de kracht heeft gegeven om dit werk te mogen doen." Burgemeester F. G. Lunsingh Tonckes van Renesse sprak namens de burgemees ters van het eiland. Hij zegde alle mo gelijke medewerking toe van de ge meenten. Voorzitter Jille ontving het gouden in signe van het C.N.V. in verband met het 25-jarig lidmaatschap. Ook vele da mes woonden de feestvergadering bij. Ten slotte sprak de heer S. J. Klompe, Reeds in 1290 gaf Floris V een die, samen met de heer Van der Zande charter uit tot samenvoeging van vijf als lid van de werkcommissie door alle delen van Schouwen tot één watering, j sprekers veel dank en hulde werden ge- De heer Geluk had ook geconsta- bracht voor het vele werk, dat zij heb- teerd. dat zo rond 1500 de dijksbestu- ben verzet om tot concentratie van de ren niet altijd trouw hun plichten ver-polders te komen, en met succes. Van één onzer verslaggevers GOES. We mogen op het afgelo pen jaar met dankbaarheid terugzien. Er was een bijzonder rijke oogst, al gaf de afzet wat zorgen. Maar we heb ben bijv. een prachtkwaliteit aardappe len, waarmee we in veel landen terecht kunnen en de prijzen zijn zeer gunstig geworden. De kwaliteit van het graan behoeften, maar dat met name de Ne derlandse tarwe te zacht is, wel goed voor biscuitfabricage, maar minder goed voor de broodbereiding. Kan dat niet veranderen? Men beweert wel, dat het verband houdt met het klimaat en dat een vastelandsklimaat voor tar we beter is, maar er zijn proeven geno men met andere rassen, die een goede uitkomst gaven. Want thans is er voor de maalde rijen een menggebod, maar als de gren zen zouden opengaan, zou het mogelijk zijn, dat ze onze tarwe links laten lig gen. Voor de suikerbieten en het "fruit zag spr. in het raam van de Euromarkt was naar behoren. Het fruit was over-|e°£de k?nseia. Maar veel hangt mede dadig. De kóude-grond groenten maak-f?*"™? de-totstandkoming van de vrij- s -- 6 handelszone, die spr.. zag als voor de wêers^geltS ^«dbouw noodzakelijk, boerenleven van ouds eigen is. Dit zei de heer J. de JageriMol (Ka pellektoen hij gisteren te ("Joes de jaar vergadering van hét gewest Zuid-Be- wWU.ueu r vèland van de CBTB opende. Op één langen van de polder gingen vaak over punti dat hem bezwaarde, vestigde hij van vader op zoon- Er waren banden. - - - Hij was zich dan ook terdege bewust, dat een stuk oude traditie verloren is gegaan. Volgens de Commissaris 'is er de eerste tijd werk genoeg. Er komt bijzonder veel kijken om het waterschap op gang te krijgen Hij hoopte, dat de samenwer king, vooral met de gemeenten goed zal zijn. „Ik vertrouw, dat er in onderling overleg veel te bereiken is. Wat de samenwerking met het rijk betreft sprak hij de hoop uit, dat de rijksoverheid niet het onderste uit de kan van de water schappen zal halen. Nadat de Commissaris zijn vertrouwen in de Dijkgraaf en het polderbestuur had uitgesproken wenste hij, dat God allen de Nieuwe leden in commissie bijstand ontwikkeling MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten hebben deleden van hun college de heren ir. G. P. M. Dikötter en mr. A. J. v. d. Weel. aangewezen als lid van de commissie van bijstand voor de ontwikkeling van Zeeland. Behalve de hier boven genoemde heren hebben zitting in de commissie: De commissa ris der Koningin (voorzitter), jhr. mr. A. J. W. Schorer, P. V. M. Vercaute- ren, A. H. S. Stemerding, J. v. d. Bos, ir. C. A. L. Horstmann en F. Flik- weert G.S. hebben de heer W. H. M. Grof- fer (ambtenaar ter beschikking van de griffier der staten) als secretaris aan de commissie toegevoegd. C 99' Van een onzer verslaggevers echter de aandacht. In de laatste tien dagen is het aan tal werklozen in de agrarische sector gestegen van 1500 tot 2500. Daar zit iets dreigends in. Als de arbeiders geen vast dienstverband hebben en geen gezond, fris huis, is het dan een wonder, dat ze naar de stad vluch ten? Hij maandc'de boeren dan ook aan, hun vaste kern te handhaven of weer te herstellen en voor goede wo ningen te zorgen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Wolfert (Waarde), gaf aan, dat het gewest 215 leden heeft. Ir. P. Balkenende (Kapelle) hield een causerie over „Landbouw in/en Euro markt" Als één van de moeilijkheden voor de eenwording van de landbouw en de rationele verdeling daarvan over Europa noemde hij het feit, dat alle landen in één of andere vorm steun ge ven aan de landbouw of/en exportsub sidies verstrekken. Nederland is het enige land in klein- Europa, dat meer landbouwproducten uit- dan invoert. Met drie procent van de oppervlakte cultuurgrond van dit ge bied, neemt ons land 35—40 pet. van de export daaruit voor zijn rekening, wat vooral een resultaat is van de in tensieve cultuur en het karakter van verdelingsbedrijf, dat onze landbouw heeft. Graan is voor ons land een belang rijk product en met name voor Zeeland. In Stresa is indertijd besloten, dat de graanprijzen naar elkaar toegebracht moeten worden. Maar waar zullen ze dan komen? Er Zijn voorstanders van lage prijzen, desnoods met een toeslag per hectare en van hoge prijzen, die een directe invloed op de welvaart zou den hebben en voor de schatkisten be ter uitkomen. De graanprijzen in Europa variëren sterk. In Frankrijk en Nederland bijv. zijn ze 28 a 29, in Duitsland 37. Nu is er voor de aanpassing een over* gangsneriode van totaal 12 jaar, maar snr. verwacht, dat de prijs zo ongeveer tussen die beide bedragen zal komen te liggen. WOLPHAARTSDIJK Maandagavond werd in het gebouw TAVENU de jaar lijkse propaganda-avond van het Ne- derlandsche Roode Kruis gehouden. De avond werd geopend door burgemeester B. H. G. tér Haar Romeny, waarna de heer A. D. Constandse, kringsekretaris Zeeland van het Rode Kruis, een kort propagandawoord sprak. Hierna werden enkele filmpjes vertoond en tot slot de Rode Ki-uisfilm „Paula". 's Middags was er een voorstelling voor de schoolkinderen. Beide keren was de zaal geheel gevuld. Eigen nieuwsdienst GOES. De Z.L.M. heeft naar aan leiding van opmerkingen, gemaakt op de Algemene Vergadering in december een schrijven gericht tot de Provinciale Commissie ter verbetering van de rund veefokkerij, met het verzoek na te wil len gaan, of het Zeeuws Stierenregle ment aangepast moet worden aan het Landelijke, waardoor het langer aanhou den van jonge stieren mogelijk zou worden. Deze kwestie heeft punt van bespre king uitgemaakt op de laatste vergade ring van deze Commissie. Ir. Harmsen deelde mede, dat hij een plan heeft op gemaakt, waarbij aan de grootste bezwa ren van degenen, wie het mesten van jonge stieren tot de leeftijd van 1 tot lYz jaar gewenst achten, tegemoet zal worden gekomen. Een concept-reglement zal op korte termijn worden opgesteld en indien dit wordt aangenomen door de Prov. Commissie zal aan Gedeputeer de Skaten worden verzocht het Zeeuws Stierenreglement te wijzigen. GOES J aarvergadering A.R.-kiesvereniging Engeland zou bijv., als die er niet komt, onze uien kunnen afstoten. Uit de maatregel tegen de KLM en uit de aandrang in het Lagerhuis, om de in voerrechten op onze groenten en fruit te verhogen, kan blijken, dat Engeland niet zal schromen, harde maatregelen rmpc n0 ar ^1nneanLen,i^e^!,arf,;s\a/hifLdrr"tartï ^ranj^' heeft gisteravond zijn, als zijn exnort gestabiliserd wordt croed bezochte i aarversader int? 2e- al moeten we hopen op verruiming. £Ütafdie we?d P. de Kam. De jaarverslagen kwamen aan de orde, de heer D. J. Rouw kon meedelen, dat het ledental in het afge lopen verslagjaar is gestegen met 17 per sonen en thans 302 bedraagt. Ook het bezoek-percentage der vergaderingen be weegt zich in stijgende lijn. In het be stuur werd gekozen de heer W. F. van Riet, die de plaats in zal nemen van wij len de heer R. Zuidema, de heer C. van Muiswinkel werd herkozen. Tot lid van de Statencentrale werd gekozen de heer D. J. Rouw (vae. wijlen de heer R. Zuidema) en tot secundus drs. B. Witte- veen; herkozen tot secundus werd de heer Jacq de Smit. Tot afgevaardigden naar de vergadering en van het prov. comité werden herkozen de heer J. La- port (vac. wijlen A. de Jager-Tolhoek), mevr. A. Fraanje-Voorbij (vac. C. Muis winkel), P, de Kam (herkozen) en tot nieuw afgevaardigde de heer P. Ver- strenge. Ir. J. H. Krietemeyer uit Vlis- singen hield een interessante lezing over Israël, waarbij hij tevens enige films en dia's vertoonde. 99 DE GEMEENTE GOES is in een te nauwe jas geperst. Op de vele detailverkavelings- plannen staat de kruisjeslijn, welke de gemeentegrens aan geeft. Aldus burgemeester H. K. Machaëlis van Goes in zijn nieuwjaarsrede, gisteravond gehouden in de gemeenteraad. De burgemeester merkte op, dat enige ha bouwterrein sou laas zouden kunnen bieden of zelfs een regeling goed plan, liggend in meer gemeenten tot stand zou komen. Echter het reclame-beleid in Ne derland is zozeer tot in details ge koppeld aan inwonertallen., dat het voor een centrum-gemeente ontoe laatbaar moet worden geacht zijn inwoners over zijn grenzen te laten vloeien, meende de burgemeester. Hierdoor ontstaan zovele nadelen voor het financieel toch al overbe laste centrum, vermeerderen de moeilijkheden om het verzorgingspeil te handhaven, verminderen de mo gelijkheden tot oprichting van nood zakelijke inrichtingen te komen op zodanige wijze, dat m.i. de annexatie hierdoor wordt gerechtvaardigd, ook al heb ik volledig begrip voor de nadelen, hieraan verbonden, zeker voor de kleine gemeente, aldus de burgemeester, die voorts verklaarde dat van hem een ijveren voor de samenvoeging met Kloetinge mag worden verwacht. Een ijveren voor deze samenvoeging op zo kort mo gelijke termijn, doch op een wijze, welke aan Kloetinge zoveel mogelijk recht doet, aldus spreker. Met betrekking tot de haven merkte de Goese burgemeester op, dat voorzichtigheid in het beleid niet uit het oog mag worden verlo ren. De principiële toezegging voor afgekomen van de D.A.C.W. Van groot belang is het, dat Goes nog dit jaar wordt aangewezen als ohtwikkelingskern. Voor de stad zou de aanleg van een insteekhaven is veren voor samenvoeging s dit van groot belang zijn. Burge meester Michaëlis zei tekenen te be speuren, dat de kansen niet slecht staan. Wat betreft de woningbouw merk te de burgemeester op dat Goes een groot gebrek heeft aan woningwet woningen. Deze woningen zijn er ge noeg te krijgen. Er is echter een schrikbarend tekort aan betaalbare woningen en aan goedkope wonin gen voor bejaarden. Aan bouwactiviteit kan verder in Goes worden verwacht het consulen tenhuis, de werkplaats voor minder- validen, een nieuw veilinggebouw en het Goese lyceum. Mogelijk de chr. u.l.o., en chr. en een openbare kleuterschool in west, het zieken huis en één, misschien twee bejaar dentehuizen. Helaas nog niet het zwembad en ook nog geen vervanging voor de beide hopeloos verouderde lagere scholen in het centrum. Met kracht moet worden gestreefd, aldus de burgemeester, naar een zo snel mogelijke realisering van een bodehuis. Grijpskerke AR-kiesvereniging GRIJPSKERKE. De gezinsavond van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" mocht zich dinsdag in een goede belangstelling verheugen. De heer R. Hagoort. hoofdredacteur ..Zeeuwsch Dagblad", sprak over: „Christelijke poli tiek, juist nu", waarbij hij aantoonde, dat de Antirevolutionaire en Christelijk-his- torische opvatting past op de historische structuur van ons volk juist in deze tijd van grote waarde is. Een gezellige hersengymnastiek toon de aan, dat de politieke feitenkennis der leden op een behoorlijk peil staat. St. Annaland Gevonden Bij de postcommandant der Rijkspoli tie zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: een paar dames glacè-handschoenen en een nikkelen damespolshorloge. ISieuwdorp C.J.B.T.B. vergaderde NIEUWDORP. Onder leiding van de heer J. M Dekker kwam de afdeling van de C.J.B.T.B. in jaarvergadering bij een. De heer H. W. Ellenkamp, hoofd van de Chr. landbouwschool te 's-Heer Arendskerke, sprak op interessante wij ze over het onderwerp: „De kansen van de landbouw, nationaal en internationaal gezien". Na de pauze werd een hersengymna stiek gehouden; de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester getuigden van een gezond verenigingsleven. KAPELLE. Wat de manspersoon dinsdagavond in de chr. nationale school in Kapelle doen moest zal waarschijnlijk wel altijd een vraagteken blijven. Zeker is dat hij hard kon fietsen toen hij werd ontdekt. Omstreeks half acht kwam het bestuurslid C. M. Hoogesteger in de school, waar een bestuursvergadering gehouden zou worden. Hij zag achter op de gang een manspersoon, die vlug een lokaal inschoot. Toen hij ging kijken wat het was, snélde de man hem voor bij, de gang door, naar de deur, waar zijn fiets stond. Direct zette de heer H. met nog een ander de achtervolging in, maar de indringer kon harder fietsen en raakte zijn achtervolgers kwijt tus sen de boomgaarden rond Kapelle. De politie heeft de zaak in onderzoek. Eigen nieuwsdienst AARDENBURG. Dat smok kelaars ook in de jacht van hun gevaarlijk beroep niet het gevoel voor humor verliezen, moge blij ken uit een voorval, dat zich dezer dagen in het grensgebied bij Aar denburg afspeelde. In de vroege morgen van dinsdag ontdekten douaniers een zware vrachtwagen, die uit de richting van de Neder landse grens was gekomen, langs het Leopoldkanaal reed en waar van de chauffeur de bedoeling had de grote autoweg van Eeklo naar de Belgische kust te bereiken. Ijlings namen de geüniformeerde rechtshandhavers hun maatrege len op de weg werden diverse voetangels en klemmen opgewor pen met het gevolg dat een der banden van de auto in Oostwinkel stuk sprong. De smokkelaars holden verder om voorbij de herberg ,.Het Gemeentehuis" een straatje zonder doorgang in te draaien. De bestuurder van de auto bracht hier de wagen tot stilstand ten einde zijn metgezellen de gelegenheid te geven een nieuwe band op te lieggen. Weldra kwamen ze echter tot de over tuiging dat ze niet het juiste materiaal bij zich hadden en besloten in het dichtst bijzijnde gebouw hulp te halen. Doch hoe groot was hun verbazing en zelfverwijt, toen ze ontdekten dat in het gebouw waarin ze stonden het gemeentehuis naar hen inmiddels was gebleken ook het politiebureau was ondergebracht. Alleen de veld wachter was aanwezig, maar de blik van deze man verschrikte de smokke laars zodanig, dat ze de benen namen. De veldwachter ging eens poolshoog te nemen en zette een achtervolging in om de vluchtelingen te pakken te krijgen. De smokkelaars, die geklee.d waren in werkkledij met lederen vest, waren echter reeds uit het gezicht ver dwenen. De auto, waarin zich 1000 kg room boter bevond, werd in beslag ge nomen. THOLEN Dammen THOLEN. De damclub „Tholeft" speelde dinsdagavond de volgende wed strijden: L. MoelikerP. Jeroense 20, J. DorstL. v. Dijke 02. P. SteijnK. Quist 20, G. v. NieuwendijkB. Leu- nis 02, J. ElenbaasC. J. de Korte af- gebr., B. LeunisK. Quist 20, G. v. d. Nieuwendijk—P. Steyn 0—2, C. Moeliker W. v. Nieuwendijk 02, B. Leunis P. Jeroense 20, C. GebraadS. de Kor te 20, C. MoelikerM. Heezen 02. ZÏER1KZEE K. T. Postma over Habakuk ZIERIKZEE. Ouderling K. T. Post ma sprak dinsdagavond voor de vereni ging van Rechtzinnig Hervormden te Zierikzee over „Wat heeft de profeet Habakuk ons te zeggen?" De heer Post ma wees er op, dat de profeet Habakuk als persoon geheel onbekend is. Zelfs de betekenis van zijn naam is niet dui delijk. De heer Postma vergeleek de his torie van de dagen van Habakuk, toen de Chaldeeën over het land kwamen, met de Duitse bezetting in ons land. .Van bekering bij het zien van de „gesel Gods" was, evenals in deze tijd, ook toen niet veel sprake. Wij zullen bemerken, aldus de spreker, dat de profeet vaak diep op ons geloofs leven ingrijgt. De heer Postnia ried zijn gehoor aïhi,het boek Hattakük nauw gezet te lezen. Overvloedige waterstand SLUIS. De landerijen rondom Sluis hebben de laatste weken te kampen met veel overtollig water. Vooral tussen Sluis en Draaibrug is te situatie ernstig. De weilanden staan daar geheel onder water. VISMIJN VEERE, 21 janj. Export gar nalen 145 3.56: onges. vis. 12 75. Hoogwater vrijdag 23 januari 1959 Vlissingen: 0.53 u. 175 m., 13.15 u. 185 m. Terneuzen: 1.20 u. 190 m„ 13.39 u. 200 m. Wemeld.: 2.35 u. 154 m., 14.54 u. 162 m. Zierikzee: 2.09 u. 130 m., 14.32 u. 137 m. 99 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Evenals voorgaan de jaren organiseert de Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Vereniging ook dit jaar weer de traditionele verkeers- competitie. Aan deze wedstrijd kan door de leden van alle Nederlandse motor en/of autoclubs worden deelgenomen. De wedstrijd is nu verdeeld in twee klassen: een a- en een b-klasse. De 'liii Van onze correspondent MIDDELBURG 1° de schouwburg te Middelburg heeft dinsdagavond het Middelburgs dilettantentoneel met veel succes „De spooktrein" opgevoerd, een toneelspel in drie bedrijven van Arnold Dat is voor de Nederlandse akker- Ridley. bouw dus niet ongunstig, maar voor de Het is een detectiveverhaal van een veehouderij is het minder fraai, al zal reisgezelschap dat door omstandigheden die dan waarschijnlijk gesteund kunnen wordt gedwongen de nacht op een sta-worden uit een importfonds, tionnetje door te brengen. en anciere moeilijkheid is, dat West- De stationschef vertelt dat het er erg Europa voldoende produceert voor eigen kan spoken De waarheid is echter, dat het gezelschap is aangeland in een cen trum van wapensmokkel Het complot] wordt opgerold door politie-inspecteur Teddy Derkin. een prima rol van C. van I Hoek- Een eveneens vlot gespeelde rol j was die van mevrouw M. Rietkerk- Snoep, die de jonge echtgenote Peggy Murdock uitbeeldde. Over het geheel ge nomen. kon men genieten van goed spel. Weliswaar ging soms het thriller-effect wat verloren, doordat het komische iets VEERE Voor een stampvolle zaal te sterk naar voren werd gehaald. sprak woensdagavond voor de A.R. kies- Donderdag- en vrijdagavond wordt de vereniging te Veere, gecombineerd met spooktrein opnieuw ten tonele gevoerd, de Arjos. de heer J. de Wolf. oud-hoofd 1 der school uit Serooskerke. Na een f li 7 I Hf terugblik te hebben gegeven op de ver- LailüDOUYVoasen A.U. 'I. Hl kiezingen, wees spreker op de gemaakte fouten van de eigen partij en de oor- TVI1zaken van het stemmenverlies. Beheersen AeellWSCil- V laail(leren brood en spelen ons niet te veel? zo vroeg de heer De Wolf. Wij hebben meer Eigen nieuwsdienst de financiële dan de geestelijke wapen- G07S. Het dagelijks bestuur van derusting aangetrokken. Hij adviseerde ZLM heeft tijdens haar laatste, te Goes voort te bouwen op de vier zuilen: kerk- gehouden vergadering, medegedeeld, dal school-gezin-huwelijk. De spreker be- het besluit om de lanribouwdagen van sloot zijn zeer boeiend betoog met de op- dZ.L.M. dit iaar in Zceuwsch-Vlaan- wekking de A.R. partij, ondanks haar deren te houden, na afweging van alle fouten en tekortkomingen met liefde te mogelijkheden, in positieve zin is uitge- steunen, omdat nog altijd het woord vallen. Nadere bizonderheden hoopt hetgeldt: tegen de revolutie het Evangelie, bestuur in de komende maanden bekend Het openingswoord werd gesproken door te maken. I de voorzitter de heer A. P. Kassa. AXEL. Als iemand van be roep tandtechnicus is en er voor de weinige zonnige dagen een scooter op nahoudt, dan geef ik u té raden, wat zijn grote hob by is. Juist het kweken van kanaries. Kanaries, waarvoor momenteel in Lissabon honder den Portugezen, Amerikanen, Franzosen en Japanners met open mond van vérbazing staan te kijken. Omdat van al de dui zenden ingezonden kampioens vogels het kwartet goudgele Isabelles van de heer M. G. Borghstijn uit Axel (Olivierstr. 11) dinsdag uit de bus is geko men als wereldkampioen. „Die zit natuurlijk breeduit thuis te glimmen van trots", zei ik tegen de fo tograaf, toen we in de nieuwbouw-blok- kendoos van Axel parkeerden. De heer Borghstijn (27) glom niet. Maar een beetje trots was hij toch wel, en dat spreekt ook vanzelf. De tandtechnicus jonggetrouwd en in een nieuw huis had zijn woning wel met al de trofeeën kunnen inrichten want sinds 1953 heeft hij tientallen kran sen, bekers, plaquettes en medaljes met zijn vogels in de wacht gesleept. „Dat krijg ik nooit allemaal op de foto", mom. pelde mijn metgezel verbluft, toen hij de enorme blinkende collectie zag, en hij deed daarom maar een greep alleen de bekers en lauwertakken. De goud. en zilvertinten Isabelle zijn de specialiteiten van de heer Borghstijn. „Van je hobby kun je nooit genoeg we ten", zei de Axelaar, die nu al jaren in de stambomen en biologie wroet, en ook reeds slaagde voor het diploma keur meester. „Als ik oen Isabelle verervend Agaat-mannetje paar met een Agaat, dan krijg ik Isabelle popjes (vrouwtjes) en Agaten, en een Isabelle verervend Agaat mannetje cn een Isabelle vrouwtje krij gen altüd Agaten en Isabelles, maar als ik een Isabelle mannetje paar met een Agaat vrouwtje dan staat het vast dat je Agaat mannetjes en Isabelle vrouwtjes krijgt Kon u het volgen? Nou, ik niet. Maai de tandtechnicus wel en dat is het voor naamste. De stam van vier Isabelles, die wereldkampioen zijn geworden, zijn van het broed '58. Op het laatste kreeg er eentje een verwonde poot, maar gelukkig had de heer Borghstijn nog zo'n geeltje en het succes was er niet minder om. Totaal 361 punten, zo als het Zeeuwsch Dagblad gisteren al meldde. gaf de burger moed. Met nog 200 „keine van kanaries werd het Axelse kwartet naar Portugal gezonden voor de Wereld show. Wat geen Zeeuwsvlaming had dur ven dromen de vier Isabelles uit de Olivierstraat staken al de Belgen, Fran- nippertje jsen» Hollanders, Spanjolen, Engelsen, Duitsers, Portugezen, Italianen, Argentij nen, Amerikanen en Janpanners de loef af. Ze hebben eens goed hun tanden la ten zien en van door een tandtechnicus gekweekte kanaries mag men dat ook verwachten. In Axel had de kanariekweker onlangs op de tentoonstelling met elf vogels 23 van de 80 prijzen weggesleept, en dat a-klasse is bedoeld voor die rijders, die nog: nooit aan de competitie deelnamen: de b-klasse voor de gevorderde rijders. In beide klassen zullen de deelnemers in een afgebakende tijd een aantal ver- keersvragen schriftelijk moeten beant woorden, wat gebeurt onder toezicht van een politieagent. De eerste ronde van deze competi tie wordt verreden op woensdag 18 fe bruari a.s. De winnende clubs uit elke provincie zullen tegen elkaar uitkomen in een tweede ronde. De drie best geklasseerde clubs uit de tweede ronde zullen elkaar ontmoeten in de finale, waarin de deelnemers zo wel theoretisch als praktisch getest zul len worden. Aan de hand van de pres taties in deze laatste test wordt door de KNMV de kampioen van Nederland aangewezen. Ook in Zeeland wordt aan de wed strijd deelgenomen, want het bestuur van de motor- en autoclub .De Zeeuwen", heeft inmiddels ingeschreven voor de competitie. De Middelburgers hebben dit jaar hun heil gezocht in klasse a, maar besloten eerst nog enkele les- avonden te organiseren. Deze avonden zijn belegd op maandag 26 januari en maandag 9.februari, in ..De Eendracht". De aanvang is om acht uur. Vanzelfsprekend kan deze competitie voor alle weggebruikers uiterst leer zaam zijn en ongetwijfeld een bijdrage zijn tot een' veiliger verkeer. SPUI. Nu we toch in Zeeuwsch- Vlaandercn zitten en het over buiten landse escapades hebben, wordt het tijd om de schijnwerper even te verplaat sen naar Spui, niet ver van Terneu zen. Daar ontmoette ik HANNIE WIJNS, een zoals u zich zelf kunt overtuigen op bovenstaande foto allercliarmantste jonge dame. Nu is het niet onze gewoonte om foto's van alle aardige meisjes maar een-twee drie in het Zeeuwsch Dagblad af te drukken, maar in dit geval is er wel re den toe. Hannie Wijns, die op „Bron- zicht" te Spui woont, gaat namelijk naar de Verenigde Staten. Om in elk geval beslagen ten ijs te komen, haalde zij juist de vorige maand haar rijbewijs en tijdens zo'n ritje maak te onze fotograaf vlug een plaatje. Op 25 febr. a.s. vertrekt mej Wijns mei nog twee meisjes en drie jongens V?'L ,de Nederlandse organisatie van plattelandsjongeren. Met de „Rijndam" Hannie Wijns, die lid is van de CJb' T.B., vertegenwoordigt Zeeland, sameii met een L.J.G.-er uit Rilland. Een prettige tijd in Ohio toegewenst' En natuurlijk goede zeereis! ARTEMIS.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3