EISENHO WEK te): MET ON S GEEN GESOL Friese vierling herenigd in (nieuw) ouderlijk huis Rode vice-premier na mislukte start op weg naar huis Redelijkheid tegenover redelijkheid De wachter sliep Ambassadeur in Londen bereidt gesprek over Singapore voor Britse snelweg snel weg Papierprijs gedaald De Bilt: zacht RADIOHANDEL IN DUITSLAND HEEFT SPIJT Langs elkaar Goede wil Tweede begin Rechtbank sprak moeder vrij N' Haast u naar pag. 2, Dader van overval gegrepen Finland blijft goede maatjes met Moskou Bolletjé/' Dr. baron de Vos van Steenwijk eredoctor OLIE DUURDER Landbouwschap vraagt subsidie op vlas Wielrijdster gedood Winderig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Van onze correspondent WASHINGTON Vice-premier Anastas Mikojan van de Sowjet- unie is volgens president Eisen hower bedrogen uitgekomen in> dien hij hoopte tijdens zijn rond reis door de Verenigde Staten een bevestiging te kunnen krijgen van zijn theorie dat er een diepe kloof zou bestaan tussen het Ameri kaanse volk en de regering. Vooral daarom acht president Eisenhower de betekenis van Mi- kojans rondreis door de Verenigde Staten veel groter dan diens ge sprekken met hemzelf, vice-pres- dent Richard Nixon en minister John Foster Dulles. De president liet gisteren uitkomen' dat hij van zijn gesprekken met Mi kojan over de internationale politieke toestand eigenlijk niet veel wijzer was geworden. Mikojan, zei hij, had hern diets willen maken dat elk voorstel van de Sowjetunie vredelievend was en dat Amerikaanse bezwaren tegen dergelijke voorstellen in het Kremlin golden als bewijs dat de Amerikaanse houding negatief en star was en dat Amerika dus niet naar de vrede zou streven. Eisenhower wees er op dat Mikojan in zijn argumentatie steeds weer met na druk de Leninistische interpretatie van de leer van Marx had gebezigd. Hij wilde daarmee zeggen dat hij en Mikojan eigenlijk langs elkaar heen hadden ge praat omdat wat dat betreft in de termen die zij bezigden zij ieder een andere taal spraken. Eisenhowef zei dat hij had getracht Mikojan duidelijk te maken dat de Ame rikaanse regering bereid is op elke ge wenste plaats en op elk gewenst ogen blik welke mogelijkheid dan ook aan te grijpen om in het belang van de vrede verbetering in de internationale toestand te brengen. Maar hij had Mikojan ook te verstaan gegeven dat Amerika niet van zins is de beweringen te slikken dat alleen de Sowjetrussische voorstellen de vrede zouden kunnen dienen- De Amerikaanse regering, zei hij. is bereid tegenover redelijkheid zelf ook redelijkheid te stel len maar wenst zich niet te laten ringel oren. Onderhandelingen had de Amerikaanse regering met Mikojan niet gevoerd. Er waren alleen oriënterende besprekingen geweest. President Eisenhower sprak de hoop uit dat Mikojan tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten tot het inzicht is gekomen dat ook het Amerikaanse volk oprecht de vrede wenst. Naar aanleiding van de kritiek op de begroting van de zijde van die politici die de geschatte uitgaven voor de de fensie en de ruimtevaartprojecten te laag vinden uitte de president de waarschu wing dat die critici het grote gevaar van inflatie voor ogen moeten houden. Zij die de begroting niet toereikend achtten zijn volgens hem geschift. Hij vestigde er ook nog eens de aan dacht op dat volgens hem de bepaling dat een president van de Verenigde Staten maar twee ambtstermijnen achtereen in functie mag blijven uit de grondwet be hoort te worden verwijderd. Mikojan aanvaardde gisteren opnieuw de terugreis naar Europa die gisternacht boven de Atlantische Oceaan werd onder broken als gevolg van brand in een van de vier motoren van de Douglas DC7C waarin hij uit New York was vertrokken. De S.A.S. had een tweede vliegtuig naar Argentia, de basis van de Amerikaanse marine op Newfoundland, gezonden waar Mikojan na de geslaagde noodlanding aangenaam was beziggehouden door de commandant van die basis en zijn offi cieren. In Kopenhagen zal Mikojan overstap pen in een vliegtuig van de Sowjetrus sische luchtvaartmaatschappij Aeroflot. dat hem naar Moskou zal brengen. VONDELING IN PORTIEK Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. De moeder van de pasgeboren baby, die in maart van het vorig jaar in een trappenhuis aan de Archimedesstraat te Amsterdam te vondeling werd gelegd, is gisteren door de Leeuwarder rechtbank vrijgesproken De officier van justitie eiste twee we ken geleden tegen haar een jaar gevan genisstraf met aftrek, omdat zij eraan zou hebben meegewerkt, dat de vader van het kind en haar eigen vader de baby naar Amsterdam brachten, om haar daar alleen achter te laten. De rechtbank achtte Jaij de vrouw opzet niet bewezen; in tegendeel had zij sterk de indruk gekregen, dat de moeder alles had gedaan om het te vondeling leggen van de baby te verhinderen. Dc vader van de vrouw werd veroor deeld tot een half jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem was negen maanden met aftrek geëist Zijn vrouw, die ervan werd verdacht, dat zij ook medewerking ad verleend, werd over eenkomstig de eis vrijgesproken. De vader van het kind, die volgens een uitlating van de officier van justitie de hoofdschuldige is, zal binnenkort te recht staan, mede voor enkele andere delicten. Van een onzer verslaggevers A VIER DAGEN „vrije" prij zen voor zes merken radio- en televisietoestellen is de chaos in West-Duitsland wel zo groot geworden dat handel en in dustrie zich schielijk beraden over maatregelen. Men wil er liefst zo gauw mogelijk een einde aan ma ken en de prijzen dus weer vast leggen. De narigheid vindt haar oorsprong bij een aantal grootwinkelbedrijven die onlangs op eigen gelegenheid toe stellen beneden de vastgestelde prijzen zijn gaan verkopen. SLECHTE KEUS De fabrikanten bleef toen de keus uit twee mogelijkheden; óf de over treders van de bepalingen in het con tract uitsluiten Van leveranties, óf de prijzen over de gehele linie loslaten. Grootwinkelbedrijven zijn echter be langrijke afnemers die de fabrikanten liever niet missen, zodat zij de tweede mogelijkheid kozen. Vier dagen zijn nu toestellen van zes fabrikaten verkocht tegen prijzen die iedereen zelf kon bepalen. De grote zaken klagen inmiddels ach en wee want ongedacht veel klanten trekken naar de kleinere winkeliers. SANERING! Nu gaat de kreet door de Westduitse radiohandel: geef ons weer sanering! Men denkt aan 4 maart als datum van ingang. Dan zouden dus weer bruto prijzen moeten gelden maar met wat kleinere winstmarges en dus toch lagere prijzen voor de kopers. Zo arriveerde de eerste helft van de Friese vierling in Deinum. Dat is bijna een maand geleden: op 23 de cember. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. Derkien, IJtje, Willem en Meindert samen vor men zij de Friese vierling zijn herenigd. Op 5 september werden zij in het dorpje Deinum geboren. Gistermorgen hebben de ouders, de heer en mevrouw Lautenbach-Spoel- man, ook de tweede helft van hun kostbaar bezit naar huis mogen brengen. Derkien en Willem kwamen al voor Kerstmis thuis, maar IJtje en Meindert moesten eerst wat groeien. Van onze correspondent LONDEN Ruim een half uur heeft de Nederlandse ambassadeur in Londen, baron Bentinck van Schoonheten, gisteren gesproken met de Britse minister-president M^cmillan op diens kamer in het Lagerhuis. Het gesprek ging over de landingsrechten van de K.L.M in Singapore Selwyn Lloyd, de mi- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De politie heeft een van de twee daders gearresteerd van de overval, die vrijdagnacht werd ge pleegd in de Paternostersteeg te Am sterdam. Daarbij werden twee neven, de kapitein en de stuurman van een aak, beroofd van duizend gulden. De gearresteerde, die zijn aandeel in de overval heeft bekend maar angstvallig over zijn helper zwijgt, is de 22-jarige dienstplichtig soldaat C. S., in de hoofd stad gelegerd. Zwaar onder de invloed kwamen de twee neven vrijdagnacht uit een café. Zij werden buiten opgewacht door iemand, die hen „even naar een taxi zou brengen". Het werd echter een rit je naar een ziekenhuis, waar zij hun verwondingen moesten laten verzorgen De gearresteerde soldaat, die inmid dels door de marechaussee is overgeno men. as vrijdagavond een van de cafébezoekers geweest. Zijn met bloed bevlekte jas heeft de politie bij een kennis gevonden. Van het geld ont breekt elk spoor. C. S. beweert er niets van te hebben gekregen. nister van buitenlandse zaken, nam aan het gesprek deel. Het onderhoud was kennelijk een inleiding op het bezoek, dat minister Luns zondag aan Londen zal brengen op uitnodiging van de Britse regering, om „gemeenschappelijke problemen" te bespreken. Baron Bentinck heeft nogmaals uit voerig het Nederlandse standpunt in zake de landingsrechten in Singapore naar voren gebracht. Nederland be pleit al acht maanden lang het recht op meer landingen op Singapore. Het wijst daarbij vooral op de historische vechten, die de K.L.M. zich op de lijn op het Verre Oosten met haar pioniers arbeid heeft verworven en op de dien sten die de K.L.M. nog steeds aan Ne derlandse belangen in dat gebied ver leent. Vandaar dat Nederland langs poli tieke weg hierop blijft hameren. Reeds is gewezen op de zeer slechte pers en het algemene prestigeverlies, die dit Britse besluit in Nederland heeft ge boekt Daarentegen kan men in Neder land allerminst ontevreden zijn over de reacties in de Britse pers. Wat dat laatste betreft zou de meest recente reactie in de Britse pers, die van de conservatieve Evening News. als voorbeeld kunnen dienen. Het blad schreef, dat het standpunt van het ministerie van transport ken nelijk had gezegevierd over dat van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Het is namelijk het Britse mi nisterie van transport, aldus de Evening News, dat de landingsrechten van de K L.M. wenste te beperken. „In dit ge val zijn wij het eens met het ministerie van buitenlandse zaken". HELSINKI (F.N.B.). President Kekkonen van Finland heelt dinsdag morgen de Finse Rijksdag ontbonden. Ter gelegenheid daarvan hi.eld hij een rede, waarin hij er de nadruk op legde, dat Finland nooit mag vergeten te wer ken voor goede betrekkingen met de Sowjetunie. Als motief voor die samenwerking noemde Kekkonen de geografische lig ging van Finland, waardoor het voort durend blootgesteld is aan de invloed van de politieke stromingen in de we reld. Eenheid van streven tussen de ver schillende politieke groeperingen in het land zelf noemde hij als een eerste ver eiste voor het handhaven van het par lementaire stelsel. Hij hoopte, dat er een einde zou ko men aan de politieke en persoonlijke tegenstellingen, die de politiek in Fin land de laatste jaren zo ongunstig be ïnvloedden. Dat hebben zij inderdaad gedaan: 3460 gram wees de weegschaal in het Leeuwardense diaconessenhuis aan, toen IJtje er gistermorgen voor het vertrek op werd gelegd. Mein dert, die steeds de lichtste van het viertal is geweest en tot Kerstmis in een couveuse heeft gelegen, bracht het tot 3170 gram. In het ziekenhuis was het vertrek van de tweede helft van de vierling een bijzondere gebeurtenis. Uit alle hoeken van het diaconessenhuis wa ren de zusters naar de gereedstaan de auto gekomen. Overal in het huis had men meegeleefd met de vier kinderen, die nog maar heel licht waren toen zij achter elkaar in een steeds maar tussen Deinum en Leeuwarden heen en weer rijdende taxi naar de couveuse-afdeling wer den gebracht. Zuster Dijkstra, hoofd van de baby-afdeling, zei woensdag dat het afscheid haar wei aan het hart ging. De kinderen lachten ai zo vriende lijk en zfj herkenden de verpleeg sters die hen geregeld verzorgden. Om ruim tien uur stapten vader en moeder Lautenbach, ieder met een van de spruiten op de arm, in de auto voor de woning, die de heer Lautenbach juist dezer dagen heeft betrokken. De woning staat maar enkele tientallen meters van het huis van mevrouw Lautenbach, warin de vierling vier en een halve maand geleden ter wereld kwam. Op deze koude en regenachtige januarimorgen was er weinig be- Jtijks bij de aankomst van de kinde ren, maar de Deinummers zuilen in de komende dagen nog wel van zich laten horen. De vereniging Dorps belang heeft het initiatief genomen om de familie Lautenbach de vol gende week een kostbaar cadeau aan te bieden. Twee bij twee in wiegjes ligt de vierling nu weer bij elkaar. Derkien en Willem die al vier weken thuis zijn, zijn inmiddels ook goed ge groeid; zij wegen ieder zeven potid en over gebrek aan belangstelling hebben zij tot nu toe niet te klagen gehad. Van onze correspondent LONDEN Engeland heeft nu ook zijn rijksroetsjbaan. Nauwelijks zes weken nadat Macmillan zelf Engelands eerste grote snelweg (12 kilometer lang en gesierd door Engelands eerste verkeersviaduct)had geopend, is Albions veertig miljoen gulden kostende wonderweg al weer gesloten. Sedert gisteren de dooi intrad verschenen overal grote blazen in het wegdek. De snelweg werd tijdens slecht vochtig winterweer voltooid, en kreeg geen tijd voldoende te drogen voor Harold Watkinson, de minister van verkeer hem om prestigeredenen met haastige spoed in gebruik wilde stellen. De Friese vierling is herenigd, teis teren arriveerden in Deinum IJTJE en MEINDERT, die sinds hun geboorte op 5 september in het Leeuwardense dia conessenhuis zijn geweest. DERKIEN en WILLEM, die iets voorspoediger wa ren opgegroeid, hadden het ziekenhuis voor Kerstmis al verlaten. Advertentie LEIDEN. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, president-curator van de Leidse universiteit, oud-commissaris der Koningin in Noordholland en oud-burge meester van Zwolle en Haarlem is ere doctor. Gistermiddag is hem het docto raat honoris causa van de Leidse uni versiteit uitgereikt. De promotor prof. dr. C. H. F. Polak, hoogleraar in het administratief en agra risch recht, zei namens de senaat; „Deze I erepromotie is de formele erkenning en bevestiging van de bijzondere bedreven heid in de rechtsgeleerdheid, die op zo ruime wijze uit uw werk is gebleken." Prof. Polak achtte het in een tijd van een steeds dieper doordringen van de overheid in de levenssfeer der burgers en een groeiende macht van belangen groepen van uitzonderlijk belang, dat er in het bestuur op posten, zoals door dr. De Vos van Steenwijk bekleed, mannen zijn met een grote zelfstandigheid van oordeel, hoge moraal en zuiver ontwik keld rechtsgevoel, mannen ook die de verpersoonlijking zijn van het onbaat zuchtige in recht en staat. DEN HAAG. De wereldmarkt is op het ogenblik van dien aard. dat met in gang van zaterdag, 24 januari, de prijs i wordt verhoogd van lichtpetroleum (75 cent per 100 liter), dunne stookolie (60 cent per 100 liter) en auto-gasolie (70 cent per 100 liter» en tractorpetroleum (30 cent per 100 liter). Het ligt niet in de verwachting dat de benzineprijs eveneens moet worden verhoogd. Miljoenen-migratie van Java nodig DJAKARTA (AFP) De Indone sische regering is voornemens in de komende tien jaar 31 miljoen men sen van Java naar elders over te brengen. Java raakt steeds ernstiger overbe volkt. De bevolking van het eiland (dat vier maal zo groot is als Nederland) wordt thans geschat op 53 miljoen zie len. Zonder migratie zou dat cijfer in 1969 al 71 miljoen zijn. Voor het te transmigreren aantal bewoners van Ja va zou Sumatra er zes, Borneo 21 de Molukken drie en Celebes een miljoen moeten opnemen. Dit jaar zullen nog maar honderdduizend mensen van Ja va worden getransmigreerd. DEN HAAG. Het Landbouwschap heeft opnieuw een dringend beroep ge daan op de regering om ook voor dit jaar maatregelen te treffen ter beteugeling van de noodtoestand in de vlasnijverheid. Bij de minister van landbouw a.i.. ir Staf, is aangedrongen op spoedige maatregelen. De crisis wordt vooral veroorzaakt door de Russische dumping, de subsidies in andere Westeuropese landen op de vlas verwerking die de markt ernstig versto ren en tenslotte de discriminatie tegen over andere landbouwprodukten waar voor wel garanties gelden. De bestaans mogelijkheid van de vlasserij wordt steeds meer aangetast, waardoor de werk gelegenheid erin steeds minder wordt. Een subsidie van circa 320 gulden per hectare acht het Landbouwschap nood zakelijk. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Er is geen sprake van een stijging van de prijs van in het binnenland vervaardigd papier. Het tegendeel is waar, zo heeft minister Zijlstra de socialistische leden van de Tweede Kamer, drs. Peschar en mr. Vrolijk, geantwoord op door hen ge- stelde vragen. De prijs van krantenpapier daalde per 1 januari met drie gulden per hon derd kilo (twaalf aagen later gewij zigd in twee gulden per honderd ki lo). Op 23 december werden de prij zen van druk- en schrijfpapier en van karton met gemiddeld vijf gulden per honderd kilo verlaagd. De minister zegt verder dat tot 31 de cember het invoerrecht van Benelux op krantenpapier tien procent bedroeg en op andere papiersobrten van veer- tien tot achttien procent, uitgezonderd enige speciale soorten die met zes en acht procent belast waren. In Frankrijk, Italië en West-Duitsland bedroeg het recht op krantenpapier resp. 25 procent (opgeschort), vijftien procent (toegepast tien procent) en tien procent. In Frankrijk wordt even wel een,,-egalisatieheffing geheven op ingevoerd krantenpapier, die tot een verhoging van tien tot vijftien pro cent van de invoerprijs leidt. De heffing van het invoerrecht in West- Duitsland blijft achterwege als ten, genoegen van de douane wordt aan getoond, dat het ingevoerde papier wérkelijk gebruikt is voor kranten en, tijdschriften. Voor ander papier bedroeg het invoer recht in Frankrijk gemiddeld 22 i 25 procent, in Italië van zestien tot 28 procent en in West-Duitsland van dertien tot achttien procent. Tussen de lid-staten van de Euromarkt onderling zijn deze tarieven vanaf 1 januari met tien procent verlaagd. Wat krantenpapier betreft past Bene lux deze verlaging ook toe voor de niet lid-staten. DEN HOORN. De 51-jarige me vrouw Van Mil uit Den Hoorn is gister middag. toen zij met haar fiets zonder op het verkeer te letten de Woudseweg overstak, door een auto gegrepen en op slag gedood. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gister avond te 23.15 uur: Half tot zwaar be wolkt met tijdelijk regen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Vrij zacht. MIES JE: Op zoek naar een zuidwester. 23 januari: 2on op 8.34, zon onder 17.10, maan op 16.17, maan onder 7.06. Van onze weerkundige medewerker De wind heeft gisteren urenlang gebulderd. Een kleine depressie, die over de Noordzee naar Dene marken trok, was gisternacht oor zaak van een zuidwester storm. Het lichtschip Noordhinder meldde geruime tijd windkracht negen, aan de kust bereikte de wind kracht acht, maar tijdens stoten was het aanzienlijk meer, soms wel kracht tien. Ook het Kanaal, en m het bijzonder de zuidkust van En geland, heeft er flink van langs gekregen. Overdag bleef het hard waaign hoewel minder dan des nachts. Gisteravond nam de wind op nieuw toe. Den Helder meldde om negen uur al weer een harde wind, kracht zeven. Daarbij regende het in het gehele land, met uitzonde ring van Zuid-Limburg. De vol gende depressie doemde gister avond op de zuidwestpunt van Ierland op. Ook zij zal zich weer naar de Noordzee bewegen, waar zij vanavond wordt verwacht. Door al deze gebeurtenissen is de temperatuur hoog gebleven. Eergisteren werd in het zuiden van ons land elf graden gemeten, gis teren was het negen graden. Zelfs het uiterste noorden bracht het toen tot zeven graden. De koude lucht uit het poolgebied is ook weer ver naar het zuiden opgerukt. Zelfs tot honderd kilometer van de Waddeneilanden was z« gister avond doorgedrongen. Schotland en Noord-Engeland tot aan Huil bevonden zich binnen haar bereik, evenals het grootste deel van Denemarken. Zij krijgt echter geen kans verder naar het zuiden op te rukken. De warme lucht rukt weer zo enthousiast naar het noorden op, dat er geen houden meer aan is. Het weer bij ons blijft voorlopig dus zacht met af en toe wat regen en met veel wind. max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. wind c. in mm Helsinki regen zzw 2 6 Stockh. regen zw 3 6 Oslo zw. bew. w -4 2 Kopenh. 1. regen zw 5 1 Aberdeen zw. bew. stil 3 0.3 Londen vegen z 9 Adam regen z 8 0.3 Brussel regen zzw 9 0.3 Luxemb- geh. bew. zzw 7 0 Parijs geh. bew. z 10 0 Bordeaux zw. bew. z 13 0 Grenoble 1. bew. zzw 16 0 Nice zw. bew. ONO 14 0 Berlijn 1. bew. zzw 9 0 Frankf. zw. bew. zzw 9 0.6 München 1. bew. z 8 0 Garrn. P. on bew. ozo 10 0 Zurich zw. bew. ozo 9 0.4 Genève 1. bew. wzw 10 0 Locarno regen zzo 2 3 Wenen zw. bew. O 4 0 Innsbr. 1. bew. ONO 11 0 Rome geb. bew. zzo 15 0 Ajaccio geh. bew. O 17 0 Madrid regen zw 10 0.2 Mallorca zw. bew. zw 15 0 Algiers zw. bew. z 19 0 Eigen nieuwsdienst DEN HELDER Het treinverkeer Den Helder-Alkmaar is gisterochtend uur lang gestremd geweest doordat de spoorbrug te Alkmaar onsn staan De brugwachter, die de brug iedere morgen naar omlaag m^t .Sïïïï i KËftftid 3*'vSenf V°0r tCheepVaartverkeer op het® CrVoUaTdï Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1512 Donderdag 22 januari 1959

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1