DUITSE MILITAIRE DEPOTS IN ONS LAND Bewaking door Duitsers wordt nog overwogen RADIO- EN T.V.- TOESTELLEN NIET GOEDKOPER Brabantse gemeenten grijpen hun kans Nederlandsche Bank verlaagt disconto kwart procent Noodwachtplicht zal worden uitgebreid De Bilt: wind PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Zijlstra T ele visiereclame aan te bevelen De TINTELS Koffie goedkoper Versterking Auto te water TWEE MANNEN VERDRONKEN Mikojan voldaan naar huis Schadevergoeding voor nazi-roof Wilsveen gaat ten koste van andere steden Matroos na val van 9 meter overleden Smokkelaars niet betrokken bij zilverdiefstal Nog geen raketten voor kruisers Generaals vier weken gemeen soldaat Vragen in de Tweede Kamer Oud-strijders en de B.B. Vandaag disteren DOE HET ZELF Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur; J"ACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1511 Woensdag 21 januari 1959 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het gisteren bekend gemaakte nieuwe ver koopsysteem van zes Duitse fa brieken van radio- en televisie toestellen zal waarschijnlijk voor Nederland geen gevolgen hebben. De grootste importeur is althans niet van plan hier een dergelijk systeem te gaan volgen en hij neemt aan dat de anderen er pre cies zo over denken. Als Philips een ander standpunt zou hebben ingenomen, zo werd ons te ver staan gegeven, dan zou de situatie waarschijnlijk wel zijn veranderd. Nu blijven wij het standpunt handhaven dat wij de markt rustig willen houden. Er zal dus aan de prijzen niets veran deren. Zouden zij hier evenals in Duitsland worden losgelaten, dan zou dat onge twijfeld leiden tot de ondergang van een aantal detaillisten, die, hoe dan ook, willen verkopen. Uit de gisteren gevoerde besprekingen is inmiddels wel gebleken, dat de importeurs en fabri kanten een dergelijke chaos in de Ne derlandse radiohandel willen voorko men. De zes van de totaal vijftien Duitse industrieën zijn de Duitse Philins. A.E.G., Telefunken, Grundig, Graetz en Schaub-Lorenz. De Duitse detail handelaren waren hogere marges ge wend dan in Nederland. Zij bedroegen gemiddeld veertig procent tegenover maximaal 33 in Nederland. De nieuwe prijspolitiek in Duitsland gaat dus ten koste van de kortingen voor de hande laren. Of de prijzen er sterk zullen dalen zal overigens afgewacht moeten worden. Waarschijnlijk zullen de zogenaamde verzendhuizen er een grote vlucht gaan nemen. Zij werken met zeer grote om zetten en heel lage marges. Er zijn er al enkele gevestigd in Bonn en Dussel- dorp. Dat de illegale invoer in Nederland groter zal worden lijkt niet zeker. - Iedere handelaar die toestellen via een importeur betrekt is gebonden aan een contract, waarbij die invoer is ver boden. Va onze Haagse redactie DEN HAAG Reclame in de tele visie is aan te bevelen. Deze mening heeft minister Zijlstra in een advies aan staatssecretaris Höppener ver werkt. De staatssecretaris had minis ter Zijlstra om een dergelijk advies verzocht, omdat het vraagstuk van televisiereclame belangrijke aanra kingspunten met het departement van economische zaken heeft. Het advies van de bewindsman aan de staatssecretaris een weinig in ons staatsbestuur voorkomend geval is op te vatten als een interne nota, welke de argumenten van de kant van economi sche zaken voor reclametelevisie bevat. Het ligt niet in de bedoeling de inhoud ervan nu of later openbaar te maken, al is aan te nemen dat wanneer staats secretaris Höppener straks de aan de Tweede Kamer beloofde nota over de commerciële televisie zal laten ver schijnen, hij uit deze argumenten heeft geput. IJ krijgt er een paar vrienden bij. O, schrikt u niet, het zijn geen opdringeri ge mensen. Ze zijn nog jong. Ze hebben een nieuw huis gekregen en daar zijn ze wat graag. Het zijn geen avon turiers, die door de ruimte zwer ven, of zwoegen onder de bran dende zon in een eindeloze vlakte. Gewone, aardige mensen, die kleine grappige dingen beleven. Van die avonturen, die u zelf thuis ook beleeft. Geestige situa ties. Puntige antwoorden. Een kind, dat onverwachts iets zegt, waar volwassenen om proesten van het lachen Zeeuwsch (lanblad zal morgen op pagina twee aan u voorstellen: het vrolijke, jonge gezin, dat het onderwerp is \an een nieu we. tintelende strip vol humor. Iedere dag zullen wij de kleine, grappige avonturen van de fa milie Tintel afdrukken. U zult glimlachen of vertederd zijn. Zij zullen uw vrienden wor den. Morgen komen zij op pagina 2 met u kennis maken. Van onze Haagse redactie 1N EN HAAG - Tussen Nederland en Duitsland zijn kort geleden besprekingen begonnen over het aanleggen van militaire voorraaddepots. Nederlandse depots zul len op Duits grondgebied komen te liggen, Duitse depots in Nederland. Een vraagpunt in de besprekingen is nog, wie deze voorraad- magazijnen moet verzorgen, bewaken en onderhouden. De Duitse legerleiding zou dit graag door eigen mensen zien gebeuren, maar van Nederlandse kant schijnt aarzeling te bestaan Duitse militairen nier te legeren. Denemarken, waarmee Duitsland onlangs een akkoord sloot over der gelijke depots, heeft een gelijke aarzeling getoond en tenslotte be sloten geen Duitse soldaten in het land toe te laten. De voorraadmagazijnen moeten die militaire uitrustingen bevatten, die niet gestandaardiseerd zijn. Zij tuur tussen de buurlanden binnen de tussen de buurlanden binnen de Navo. In tijden van oorlog kunnen zij dan in het andere land over voor hen geschikte militaire goederen beschikken. Het hoofdkwartier van de Navo te Parijs beveelt een dergelijke ver sterking warm aan, maar de uitvoe ring wordt geheel aan het overleg van buurlanden overgelaten. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De koffieprijzen zijn met ingang van heden verlaagd. De ver laging, die een gevolg is van prijsda ling op de wereldmarkt, bedraagt over het algemeen zes cent voor de goedko pe soorten, twaalf tot veertien cent voor de middelsoorten en twintig cent voor de dure soorten, per pakje van 250 gr. Eigen nieuwsdienst HOOGEZAND Twee mannen ver dronken gisteravond, toen de vracht auto, waarmee zij op weg waren van Groningen naar Hoogezand, bij Wes terbroek in het Winschoterdiep reed. De slachtoffers zijn de 45-jarige fir mant B. Vrieling, die achter het stuur zat, en zijn 71-jarige medefirmant J. Groendijk, beiden uit Sappemeer. Waarschijnlijk is de vrachtauto, die was geladen met stukgoed, in het water gereden doordat de fusépen van het rechtervoorwiel is afgebroken. De auto maakte een schuiver, schoot van de rij baan door de berm en verdween via de secundaire weg in het water, waarin nog ijsschotsen dreven. Een voorbijgdnger waagde nog een reddingspoging maar kon door de kou niets uitrichten. Van een zolderschuit af slaagde de politie er ten slotte in de cabine te ope nen. Voor de inzittenden was het te laat. GEEN WARM AFSCHEID WASHINGTON (Reuter, UPI). Het bezoek van vicepremier Anastas Miko jan van de Sowjetunie aan de Verenigd'e Staten is ten einde. Mikojan vertrok gisteren met een vliegtuig van de S.A.S. uit New York naar Europa. Op het vlieg veld waren geen vertegenwoordigers van de regering aanwezig om hem uitgeleide te doen, maar wel diplomaten van Oost- europese landmen. Mikojan zei dat hij voldaan was over zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Voor de zoveelste maal stelde iemand hem de vraag wat hij dacht over de mogelijkheid* van een topconferentie over de Duitse kwestie. Terwijl de regen in stromen neerkwam dacht hij even over de vraag na. Toen kwam het ant woord: Ik zou het echt niet weten. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Westduitse re gering zal schadevergoeding betalen aan acht en twintig duizend Nederlan ders, d'ie een claim hebben ingediend omdat hun huisraad gedurende de oorlogsjaren door de nazi's werd ge roofd. Daartoe heeft de regering te Bonn een overeenkomst getroffen met de stichting Jokos, de Joodse kerkge nootschappen en sociale instellingen te Amsterdam. De Westduitse regering erkent iedere ingediende claim en acht de door Ne derland overgelegde nazi-documenten betreffende de roof van huisraad als overtuigend bewijs. De Nederlandse slachtoffers zullen tachtig procent ver goed krijgen van de waarde der ge roofde bezittingen. Men gaat daarbij uit van de vervangingswaarde zoals deze op 1 april 1956 in Duitsland gold. De Duitse regering zal bij het uit keren van de schadevergoeding zelf rekening houden met uitkeringen die ingevolge de Nederlandse wet op de materiële oorlogsschade reeds eerder zijn gedaan. Die bedragen zullen voor tachtig procent van de uit te keren schadevergoedingen worden afgetrok ken. Volgende maand zullen opnieuw on derhandelingen worden geopend over het tijdstip en de wijze van de herstel betalingen. DEN HAAG. Aan drs. E. H. van der Beugel is voor de duur van zijn tij delijke functie als speciaal adviseur van de minister van buitenlandse zaken de persoonlijke titel verleend van buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De bouw van de Haagse satellietstad zal moeten gaan ten koste van de uitbreiding van Delft, Leiden, Rijswijk, Voorburg, Leidsen- dam en andere Zuid-Hollandse gemeen ten. De bouwcapaciteit in de provincie is lengte of uit de breedte komen, nu eenmaal beperkt, het moet of uit de Met deze argumenten verdedigde het lid der Gedeputeerde Staten mevrouw De Ruyter-de Zeeuw gistermiddag het standpunt van Gedeputeerden ten op zichte van de nieuwe stad. Gedeputeer de Staten menen nog steeds dat de bouw van een satellietstad als Wilsveen niet nodig en ook niet gewenst is. Het plan- Reijens tot gestadige uitbouw van be staande stadskernen is volgens hen veel soepeler, kan zich gemakkelijker aanpassen aan de werkelijke behoeften. De -cijfers, die genoemd zijn als de te verwachten bevolkingsaanwas, vormen voor Gedeputeerden maar een twijfel achtig argument ten gunste van Wils veen, zo zei mevrouw De Ruyter. VLISSINGEN. Aan boord van het Zweedse schip Canada, dat in de Vlis- singse buitenhaven lag, viel de 21-jari- ge Zweedse lichtmatroos Nils Gunnar Lökke maandag in het negen meter die pe ruim. Hij kwam eerst op een ha venbaas uit Vlissingen en daarna op een ijzeren biels terecht. Met een schedel- basisfractuur werd hij naar het zieken huis gebracht waar hij gisteren is over leden. De havenbaas werd licht gewond. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Scotland Yard acht het uitgesloten, dat er verband bestaat tussen de zaak van het op 14 augustus van het vorige jaar in de Schelde neergestorte sportvlieg tuigje en een opzienbarende zilver diefstal in Londen. Dat blijkt uit het rapport van Scotland Yard, dat de rijkspolitie dienst luchtvaart op Schiphol heeft ontvangen. Scotland Yard heeft de mogelijkheid van een verband tussen de twee feiten onderzocht. Drie mannen de Rotter dammer J. de B., de in ons land ver blijvende Hongaar J. K. en G. H. uit Breda kwamen om het leven bij het vliegtuigongeluk. Later bleek, dat zij zich aan smokkelarij hadden schuldig gemaakt. Kort voor het ongeluk waren op een goederenstation van de Britse spoorwe gen in Londen 75 staven zilver ter waarde van ongeveer honderddertigdui zend gulden gestolen. Via Interpol Via Interpol heeft Scotland Yard de Nederlandse politie om de dossiers van de drie slachtoffers gevraagd. Scotland Yard heeft daarna de gan gen van de drie mannen tot aan het vertrek van het vliegtuig nagegaan. Daaruit is gebleken, dat de mannen de diefstal niet kunnen hebben gepleegd. In ieder geval hadden de mannen niet één of meerdere kisten zilver in het sportvliegtuigje, een Proctor, kunnen vervoeren. In Den Haag is gisteren een mode show gehouden, waarbij bleek, dat de „square-look" van de Romeinse mode koningen al in ons land is doorgedron gen. Het is de nieuwe mode bij de B.B. De uniformen tonen enige gelijkenis met de battledresses. Zowel de vrij willigers van de B.B. als de dienst plichtige noodwachters zullen er mee worden uitgerust. De uniormen zijn doelmatiger en netter dan de overals, waarmee de brandweer (rechts) overigens blijft uitgerust. Er zijn honderdduizend van deze loodgrijze, waterafstotende uni formen gemaakt. AMSTERDAM De Neder landsche Bank verlaagt met in gang van vandaag het officiële disconto van 3 procent tot 2% procent. Dat nu de rentetarieven over de ge hele linie met Va procent kunnen wor den verlaagd is vooral te danken aan de aanhoudend vaste positie van de gulden op de internationale wissel markt. ook na de invoering van de Europese Monetaire Overeenkomst. De deviezenvoorraad is verder geste gen en de geldmarkt is verruimd, al- dus de directie van de Nederlandse j Bank. Voor het wisseldisconto geldt nu een tarief van 2% procent (was 3 procent). Het promessendisconto bedraagt SV4 (3Y2) procent. De rente van voorschot ten in rekening-courant en belening is nu voor particulieren 4V4 procent (was 4% procent) en voor anderen 3Va (3%) procent. IN OOST-DUITSLAND D BERLIJN (Reuter). Zonder enige uitzondering zullen alle officieren, dus ook de generaals van het Oostduitse leger voortaan ieder jaar tenminste vier weken dienst moeten doen als gemeen soldaat. De Oostduitse partij leider Walter Ulbrieht maakte dit be kend tijdens een bijeenkomst van het Centrale Comité van de communisti sche partij. Volgens Ulbrieht is de maatregel nodig teneinde de officieren begrip te le ren voor het leven van hun manschap pen en anderzijds om de soldaten te leren hun officieren als kameraden te zien. Ulbrieht stelde zich voor, dat een der gelijke maatregel ook moet worden toegepast op hoge ambtenaren en par tijleiders, die dan ieder jaar enkele weken als gewoon ondergeschikt amb- I tenaar of partijlid dienen te werken. DEN HAAG. Van Amerikaanse zijde is nog geen definitief aanbod ge daan voor de levering van installaties voor geleide projectielen, die aan boord van de twee Nederlandse krui sers De Ruyter en De Zeven Provin ciën zullen worden gebouwd. De voor Nederlandse rekening komende kos ten zijn per schip op twintig miljoen gulden geraamd. Op de begroting van marine voor dit jaar stond al vast een bedrag van an derhalf miljoen gulden hiervoor uit- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op het ministe rie van binnenlandse zaken be studeert men op het ogenblik de wenselijkheid de noodwachtplicht uit te breiden ook tot de kleinere A- en B-kringen. Speciaal voor de zich uitbreidende a.b.c.-dienst van de Bescherming Bevolking (ato- misehe bactereologische en che mische oorlogvoering) zijn meer noodwachters nodig. Er zijn zeventigduizend functies bij de overheidsdiensten van de BB te vervul len: brandweer, hulpverlening, reddings dienst en de abc-dienst. In de A-krin gen ligt de gemiddelde bezetting op vijf tig procent, in de grote steden nog daaronder. Tal van vrijwilligers uit de zelfbescherming vervullen in de over heidsdiensten functies bij toerbeurt. Het zal daarom niet te vermijden zijn de noodwachtplicht op ruimere schaal in te voeren. De administratie van het minis terie zal weer de adressen leveren. V rij stelling In veertien A-kringen is begonnen met het oproepen van 27.000 man. De en quête, die onder hen is gehouden, is no dig voor verlening van vrijstelling en voor indeling op de juiste olaats. Voor vrijstelling komen in aanmerking: a. Zij die reeds noodwachter zijn b. Degenen die een geestelijk of gods dienstig- menslievend ambt bekleden of wel daartoe in opleiding zijn c. Ambtenaren van rijks- en gemeen tepolitie d. Vrijwilligers van reserve rijks en plicht voor hen tot het 35ste jaar zal gelden voor alle anderen tot het veertigste jaar. De BB heeft geen noodwachtplicht voor buitengewoon dienstplichtigen wil len instellen, omdat er juist behoefte is aan mensen die gewend zijn aan tucht en discipline, aldus deze toelichting. In het algemeen zullen de jongeren uit de 27.000 opgeroepenen .worden in gedeeld. Er zijn twintigduizend functies te vervullen zodat de ex-Indië vetera nen die gemiddeld toch al 32 jaar of ouder zijn daardoor nog een kans maken buiten de noodwachtplicht te blijven. Duur opleiding De duur van de opleiding, die twee en een half uur per week zal vragen een avond of een zaterdagmiddag gaat variëren van vier tot vijf weken voor de eenvoudigste functies (chauf feur) tot vijftig weken bij de specialis tische in de abc-dienst. EINDHOVEN. Willemstad, Fijn aart en Dinteloord, drie gemeenten uit de dode westhoek van Brabant, hebben na de publikatie van het wel vaartsplan „Noordbrabant en het nieu we westen" onmiddellijk de al langer bestaande plannen tot gezamenlijke aanleg van 150 ha industrieterrein, ge legen aan de Buitenhaven van Dintel- sas (Volkerak) bekend gemaakt. Voor het project zien de drie gemeentebe sturen goede toekomstmogelijkheden nu het definitief is, dat de Zoomweg tussen Rotterdam en Antwerpen in 1967 zal moeten worden opgeleverd. INDUSTRIE Zonder vooruit te lopen op andere, nog grootsere plannen, die van provin ciale zijde worden gepousseerd, menen de betrokken gemeentebesturen ervan verzekerd te zijn, thans industrieën te kunnen aantrekken. Daarmee kan het nijpende pendelprobleem van 1400 in woners, die dagelijks hun werk in Rot terdam, Dordrecht, Alblasserdam en Vlaardingen moeten vinden, worden be streden. Veertig procent van de Fij- naartse beroepsbevolking is genood zaakt arbeid in de buurt van Rotterdam te zoeken, waardoor het gemeenschaps leven in het dorp in ernstige mate wordt verstoord. Arbeiders, die 's mor gens in alle vroegte vertrekken en 's avonds laat thuiskomen, hebben geen belangstelling meer voor vergaderingen en bijeenkomsten. Burgemeester H. L. Sixma baron van Heemstra te Fijnaart heeft meegedeeld, dat de industrieterreinen aan het Vol kerak in drie fasen in gereedheid zul len worden gebracht. In de beide eerste fasen zullen buitendijkse rietgorzen ter grootte van veertien ha en van twaalf en een halve ha met twee tot twee en een halve m zand worden opgespoten, waardoor zij drie m -f N.A.P. komen te liggen. De onkosten zullen slechts tien gulden per meter bedragen, daarbij in begrepen de aanleg van de kaden. INDUSTRIESCHAP De bestuurlijke vorm van de samen werking der drie gemeenten is nog niet definitief, maar er wordt gedacht in de richting van een industrieschap. Uiter aard heeft elk der gemeenten eigen ver langens ten aanzien van hun ontwikke ling, zoals mr. Pop, burgemeester van Dinteloord, en loco-burgemeester J. A. Dekkers van Willemstad uiteenzetten. Willemstad is er van overtuigd een recreatieoord voor Rotterdam en om geving en voor een deel van Brabant te zullen worden als de Deltaplannen zijn verwezenlijkt. Het oude karakter van de stad zal men daarom bewaren. Dinteloord heeft voor zijn ontwikkeling en voor zijn bevolking belang bij de industrieterreinen van Fijnaart. Moge lijkheden voor het ontstaan van een Oranjestad (met 25.000 tot 30.000 zielen) te midden van de Sabinapolder ziet men pas als de ontwikkeling volgens het welvaartsplan stormachtig zou zijn. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid. de heer E. Visch (kath. v.) heeft minister Staf gevraagd te bevorderen, dat de categorie van oud-strijders in In donesië niet in aanmerking komt voor indeling bij de B.B, De heer Visch. die over dat onder werp enkele schriftelijke vragen aan de minister heeft gesteld, vroeg of het niet billijker zou zijn de tekorten, die door de oud-strijders in Indonesië zou den moeten worden opgevuld, aan te vullen met de categorie ..buitengewoon dienstplichtigen". Deze categorie is nim mer voor militaire dienst opgeroepen. HULP AAN VLUCHTELINGEN Nederland derde DEN HAAG. In de jaren 1955 tot en met 1958 heeft Nederland een bedrag van 1.084.894 dollar bijgedragen in het weUk van de Verenigde Naties ten be hoeve van vluchtelingen. Dat maakt ons land tot twee na de hoogste contri buant bij de leniging van het vluchte lingen-probleem, aldus de inlichtingen dienst van de V-N. Amerika droeg in die jaren 5,3 miljoen dollar bij en Zweden 1,8 miljoen. De Nederlandse bijdrage in geld is hoger geweest dan van Engeland, Canada, Frankrijk en de andere landen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gis teravond te 23.15 uur: Vrij zacht met en kele buien en la ter ook hier en daar opklaringen. Krachtige tot har de zuidwestelijke wind. MIESJE: „Tóch is 't nog geen lente 22 JANUARI: zon op 8.36, zon onder 17.08: maan op 15.17, maan onder 6.20 uur. Max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. V tvind c. in mm Helsinki h. bew. ONO —10 1 Stockh. sneeuw O —3 1 Oslo sneeuw NNO —4 0.3 Kopenh. regen Z 4 2 Aberdeen 1. bew. stil 8 0 Londen zw. bew. Z 10 3 A'dam geh. bew. Z 11 0.1 Brussel regen Z 11 2 Luxemb. regen ZZW 9 0.4 Parijs half bew ZZW 12 1 Bordeaux regen wzw Grenoble zw bew. ZZW 17 0 Nice zw bew. N 13 0 Berlijn geh. bew. ZZO 7 0 Frankfort regen ZZW 10 0.1 München geh. bew. z 9 0 Garm. F. zw. bew. zo 10 0 Zurich mist NNW 3 0 Genève zw. bew. zw 10 0 Locarno motregen stil 5 0.1 Wenen geh bew. zo 0 t -J Advertentie DEN HAAG. In 1958 zijn er in ons land meer woningen gereed geko men dan ooit eerder in één kalender jaar. Volgens voorlopige gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek wer den in het afgelopen jaar 88.900 wonin gen voltooid dat zijn er ruim vijfhon derd meer dan in 1957. lueu UJCI VUUl Uit- 1 getrokken. Minister Staf heeft de Twee- gT Afgekeurden de Kamer meegedeeld dit bedrag van f.'zij die bepaalde ambten bekleden in zijn begroting tei u„ te nemen. Zolang 0 a }10ge colleges van staat, kabinet der de zaak hangende is. kan bezwaarlijk f£onjngjnt ieden rechterlijke macht, wet- een uitspraak van de volksvertegenwoor- nouljerSi burgemeesters, gemeentesecre- digmg worden gevraagd, meent de mi-tarissen, mtvangers e d. QT AriT,,TJ A AITTADT TTVT T1VT 7WAI T T? nister. Dat moet dan te zijner tijd bij Wegens persoonlijke onmisbaarheid in ,,OlAJvJ 1 JTlVjvJr Dl I I IN 11N li W l jl Ti een eventuele suppletoire begroting ge- dienst of betrekking zal in het algemeen 7 beuren. geen vrijstelling worden gegeven. Overigens heeft de minister wel een bestemming voor de anderhalf miljoen, namelijk voor de- niet geraamde, om vangrijke reparaties van de bij de ma rine in gebruik zijnde vliegtuigen van het type Neptune. Deze reparaties zijn nodig omdat de vliegtuigen langer dienst moeten doen. Het laat zich namelijk aanzien dat de eens onder het Amerikaanse militaire levering van nieuwe toestellen even hulpprogramma langer op zich zal laten wachten dan 1960, zoals oorspron kelijk was gedacht. Ook ex-lndië-militairen Onder de dienstplichtigen zonder mo bilisatiebestemming bevinden zich een groot aantal mannen, die hun dienst plicht in Indonesië volbrachten en daar gemiddeld drie jaar onder de wapenen waren. Vrijstelling van deze groep van de noodwachtplicht, zo heeft het minis terie van binnenlandse zaken laten we ten, zou een te grote bres slaan in be schikbare mensen. De compensatie die hen gegeven wordt is, dat noodwacht- Eigen nieuwsdienst ZWOLLE De politie te Zwolle heeft vannacht de wacht gehouden bij een sloot, die de laatste dagen verscheidene bewoners aan het Zwartewater een flinke hoofdpijn heeft bezorgd. Op het water dreef een vloeistof, die zeer brandbaar was en een sterke gaslucht verspreidde. Het goedje was afkomstig uit een syfon, die door een Deventer maat schappij, belast met het onderhoud van de aardgasleiding over het Zwarte water, in de sloot was afgetapt. De syfon is een zak in de leiding, waarin zich een afscheiding van het aardgas verzamelt, die zeer brandbaar is. Waarschijnlijk zijn honderden liters van de gevaarlijke vloeistof in de sloot terécht gekomen. Een dot poetskatoen in het vuile water gedompeld en daarna aangestoken, gaf een flinke steekvlam. De firma te Deventer is gevraagd een manier te zoeken om het slootwater zo spoedig mogelijk schoon te maken. zelf Het januarinummer van het maand blad DOE HET ZELF staat vol interes sante en leerzame artikelen. Wie zijn vrije tijd nuttig en aangenaam wil be steden, vindt er heel wat in, waarvan hij profijt kan trekken. He» maken van een vergrotïngstoestel Twee buistafeltjes voor enkele guldens Hoe van een smalle vensterbank een brede en tevens een alrdig bureau tje wordt gemaakt De bouw van «en zomerhuisje De werking van keuken- en douche-- geisers Een „muziekkast" combinatiemeubel voor radio, piek-up, extra luidspreker en grammofoonplaten. Elektrische dekens, kussens en kruikon Een zelfgemaakte lectuurbak Combinatiemeubel voor de kinderkamer (kast, aankleedtafel en kinderbed) Een luifel boven de achterdeur Hoe werkt onze radio? De luidspreker Onze kamerplanten; het stekken van heesters; onze groentetuin in 1959; bloemschikken Fineren van spaanderplaaf; het aanbren gen van board; beton kleuren Een eenvoudige slee Het maandblad schenkt u rijke voldoening en spaart u geld KOOP HET NU bij kiosken, boek- of tijdschriftenhandelaren.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1