Herenturnen voor vele Spoelwormen SUNBEAM RAPIER KRIS tkCraA DAMES HET MEEST OP DE VOORGROND Toch heeft ons land aantal veelbelovende jongeren door Zeeland Dinsdag 20 januari 1959 Pag. 6 Een der topfiguren Brief niet vernietigd Beter geluid Intensief Mèt buitenland een gevaar voor de puppies VLOT UITERLIJK WEGLIGGING ZUINIG lag een revolver Spionnen in Canada Gehaast naar hotel Onbelemmerd uitzicht De DOOD Nooit tevoren heeft de Koninklijke Canadese Bereden Politie, de beroemde Mounties, zich zo intensief bezig gehouden met een spionageaffaire als nu na de moord op de man die bijzonder heden van de eerste en belangrijkste verdedigingsgordel van Noord-Amerika aan de Sovjetunie heeft verraden. De Canadese politie gelooft dat de vermoorde man, de 27-jarige Merrill James O'Donnell, een der belangrijkste figuren was in een Russisch spionagecomplot dat zich over het gehele land uitstrekt. Zij meent dat hij vermoord is uit vrees dat O'Donnell de andere spionnen mocht verraden om zijn huid te redden. door C. Meyer. Het onderzoek in.de zaak-O'Don- nell is in handen van de Mounties, het vermaarde korps van de Konink lijke Canadese Bereden Politie, dat voor geen enkele misdaad uit de weg gaat. Ook niet voor een spionage affaire met een omvang als de zaak- O'DonnelI. den. De officier was alleen, hij kon dus niemand bij O'Donnell in de auto laten rijden. Hij heeft later toegege ven dat het niet bij hem is opgeko men dat O'Donnell weieens een spion kon wezen en dat hij hem ter plaat se had moeten arresteren. Bij h.et onderzoek is niets verdachts gevonden. Desondanks werd O'Donnell op staande voet ontslagen, omdat hij een gevaar voor de veiligheid werd geacht. Hij werd naar de dichtst na bijgelegen stad gebracht. Daar kreeg hij het loon wat men hem nog ver schuldigd was en werd hem bevolen het gebied te verlaten. TOEN DE POLITIE na zijij dood zijn kamer onderzocht vond men acht negatieven van zestien millime ter van de installatie waar de offi cier hem had ondervraagd. Het is niet bekend of hij de foto's die mid dag of bij een andere gelegenheid heeft genomen De volle omvang van O'Donnells ac tiviteiten is pas na het doorzoeken van zijn kamer aan het licht geko men. Daaruit bleek zonneklaar dat hij zonder twijfel een der topfiguren was van een omvangrijk spionagecomplot dat in Canada en de Verenigde Sta ten opereert. Een notitieboekje bracht aan het licht dat O'Donnell voor onkosten" ongeveer 750 dollar per maand kreeg uitbetaald, door wie en waar het geld vandaan kwam is nog niet bekend. In zijn kamer zijn aanwijzingen ge vonden dat O'Donnell in verbinding stond met andere leden van het com plot. Namen werden niet gevonden, al leen cijfers. In Toronto, Detroit, New York en Washington had O'Donnell klaarblijkelijk vijf contactpunten. Die waren aangeduid als bijvoorbeeld AR 79 tot AR 83. Wie dit zijn is evenmin bekend. Er zijn nog meer vraagtekens. Waar is het automatische negen millimeter pistool vandaan gekomen van Euro pees fabrikaat, die met twee dozen kogels in O'Donnells hotelkamer is ge vonden? Het nummer stond nog op het wapen. Het is noch in Canada, noch in de Verenigde Staten geregis treerd. Misschien kan de plaats van herkomst de politie op weg helpen om de gehele spionagekliek op te rollen. HET BELANGRIJKSTE wat er is ge vonden is echter een brief onder tekend met „Mom" (Mama) die ook in O'Donnells kamer is gevonden. Hoewel deze brief volgens deskun digen door een vrouw geschreven tweemaal de opdracht bevatte dat zij na lezing vernietigd moest worden, is dat niet gebeurd. Misschien heeft hij de brief pas kort voor zijn aan komst in Vancouver ontvangen. Na zijn ontslag ging O'Donnell naar Victoria in Brits-Columbia. Daar wist hij te ontsnappen aan zijn achtervol gers van de politie, stak de grens over en ging naar een hotel in Port land in de Amerikaanse straat Oregon waar hij verscheidene dagen bleef Daar schijnt hij de brief te hebben ontvangen die volgens de politie van zijn moeder afkomstig was. De brief was geschreven aan boord van een schip van New York op weg naar En geland. Op de envelop stond een Engels stempel van de 5de oktober 1958. ..Ik zal niet lang in Londen blijven", stond er in de brief, ..omdat ik ben uitge nodigd om naar Praag te vliegen en vandaar naar Moskou. Alle kosten worden betaald en ik krijg nog wat zakgeld om in onze hoofdstad uit te geven". De schrijfster deelde verder nog mee dat zij was uitgenodigd voor een vakantie van vier weken aan de Zwarte Zee, volkomen gratis. Daar zou ze ook een gratis „behandeling" krijgen. Wat voor soort behandeling! bleek niet uit de brief. ,,De Russische regering is bijzonder vriendelijk", verklaarde de schrijf ster, „en betaalt alles. Ik heb nooit kunnen dromen dat ik nog eens zo iets heerlijks zou beleven, maar nu is het zo." „De Russische regering zou voor ruim voldoende zakgeld zorgen", werd er nog in de brief meegedeeld, „opdat ik niets tekort kom. Ik ga na mijn vakantie aan de Zwarte Zee naar Moskou terug en zal twee weken in onze hoofdstad doorbrengen om alles te bekijken voordat ik naar Canada terug ga", vervolgde de schrijfster van de brief. O'Donnell heeft na zijn ontslag ge weten dat hij zou sterven. Een nicht van de vermoorde heeft dat verteld tijdens een verhoor door de politie in Vancouver. Haar naam wordt geheim gehouden. „Hij heeft me verteld", aldus het meisje, „dat hij een fout had ge maakt door op de heuvel naar die in stallaties te kijken. Hij zei: Ik ver wacht dat ik over een paar weken niet meer zal leven. In zijn „werk" waren vergissingen niet geoorloofd, zei hij." O'Donnell had het meisje bezocht minder dan een week voor hij werd vermoord. Hij vertelde haar dat hij betrokken was bij geheim werk. Wat precies kon hij haar niet vertellen. „Het is allemaal erg ingewikkeld", zei O'Donnell tot het meisje. „Zij zul len doodsbang zijn dat men mij zal volgen en dat ik de politie weieens op iemands spoor zou kunnen brengen die gearresteerd zal worden of dat ik zal worden gearresteerd en dat ik zal doorslaan. Het geeft niets of ik ze verzeker dat ik nooit iets zal zeggen: zij willen veiligheid en ik ben nu een gevaar geworden. Er is maar één ma nier om een gevaar uit de weg te rui men. en dat is het te doden. Ze heb ben Allan en Glazer gedood en ik weet dat ze mij zullen doden. Wanneer het gebeurt voordat Mama terugkomt, zeg haar dan dat ze er snel mee op moet houden, voordat ze ook haar doden. Meer kan ik je niet vertellen, maar binnen een paar we ken zal ik dood zijn en ik wil niet dat Mama ook zal sterven, waar schuw haar dus alsjeblieft, wil je dat doen?" HET LAATSTE vraagteken voor de Mounties in deze zaak is het feit dat O'Donnell een half uur voor hij stierf 250 dollar in bewaring gaf in het hotel. Maar om precies vijf uur haalde hij het geld weer terug, een kwartier voor zijn dood. De bankbil jetten hadden in een gesloten envelop gezeten toen men ze O'Donnell terug gaf, maar noch op zijn lichaam noch in zijn kamer is geld gevonden. De politie huldigt de theorie dat wie hem ook gedood mag hebben, het geld heeft meegenomen, uit vrees dat er een verband gevonden zou kunnen worden tussen het geld en de moor denaar. Mama, de schrijfster van de brief aan O'Donnell zal bewaakt worden van het moment af dat ze in Londen aankomt, tot het moment waarop ze in New York of in Canada arriveert. Als ze komt Men verwacht dat ze na aankomst in verzekerde bewaring gesteld zal worden, want de Mounties die belast zijn met het onderzoek in de zaak- O'Donnell maken er geen geheim van te menen dat Mama net zo snel en op even mysterieuze wijze gedood zal worden als O'Donnell zelf. Zij weet naar alle waarschijnlijkheid alle ant woorden en de kliek spionnen, die O' Donnell doodde, zal haar niet in le ven laten. Zij is gevaarlijk geworden voor de veiligheid van het spionage complot in Noord-Amerika. De Britse geheime dienst is ge vraagd een oogje in het zeil te hou den wanneer Mama in Engeland mocht aankomen op doorreis naar Ca nada. Zij zou weieens de sleutel kun nen zijn om het gehele mysterie te ontsluiten. Er is zowel de Mounties als de Amerikaanse federale recherche alles aan gelegen dat Mama In le- kan geven op de vragen van Wash ington en Ottawa. kan worden. Want aan de brug ongelijk worden veel onderdelen uitgevoerd, die ontleend zijn aan het rekturnen zoals buikdraaien, molenaf- en opzwaaien, zit- af- en opzwaaien en zoveel andere on derdelen, die nog voor verbetering door voorbeelden Vatbaau zijn. Wat de oefeningen op de evenwichts baik betreft zullen de dames zich nog vrijer moeten gaan bewegen, waarbij de ritmische training van grote waar de zal blijken. Deze ritmische training zal niet slechts ten doel hebben de da- pATGENE, wat wij in de twee voorgaande artikelen schreven, voor ogen houdende is het begrijpelijk, dat Nederland op het gebied van het kunst- H1 alKKU„ ren a„ turnen der heren in het internationale vlak bezien een betrekkelijk kleine rol mes een beter gevoel te doen geven speelt. Wanneer wij een vergelijking gaan trekken tussen de turners van de j voor de bewegingskunst, maar vooral eerder genoemde landen en die van Nederland, dan beschikken wij slechts gericht zijn op de bij de Olympische over enige turners, die op enkele onderdelen van de Olympische wedstrijd een wedstrijd uit te voeren groepsoefening. betrekkelijk goed figuur zouden slaan, howel zij zich nimmer in de voorste rijen zouden kunnen scharen. Met vrije oefeningen zouden Willy Jaegers en1 Joost Blits, met paard voltige Klaas Boots en Willy Jaegers wel mee kunnen terwijl zij ook met paardspringen goede cijfers kunnen behalen. Met ringen, brug en rek, op welke toestellen onderdelen van de hoogste orde worden ge vraagd, zullen onze turners echter achter ligen. T^N toch hebben wij in de jeugdklasse wel enkele figuren, die tot bijzonde- prestaties in staat zijn,terwijl ook Willy Jaegers en Joost Blits nog veel kunnen leren. Maar zij zullen de hogere oefenstof, die nu eenmaal bij een Olym pische wedstrijd wordt vereist, slechts kunnen leren wanneer zij voorbeelden zien en die kunnen wij hen door Ne derlandse turners of trainers niet geven. Daarvoor zal het nodig zijn om een bui tenlandse grootmeester naar Nederland te laten komen, die met zijn voorbeeld de turners inspireert en stimuleert. Klaas Boot heeft het ondervonden wat het betekent om samen met betere tur ners te trainen. In zijn Bazelse tijd heeft hij veel geleerd terwijl hij in de laatste maanden door enkele trainin gen in Keulen zijn oefeningen nog heeft kunnen verbeteren. De technische bondsbestuurderen van het K.N.G.V. hebben dit ook ingezien en hebben dan ook, zoals wij op 5 januari reeds mededeelden in ons verslag over de technische bondsvergadering, een Duitse kunstturner van internationale klasse benaderd. Wij zijn ervan over tuigd, dat deze trainer het turnpeil van onze topturners op een hoger plan zal kunnen brengen. Gelukkig kunnen wij wat onze turn sters betreft een beter geluid laten ho ren, hoewel er nog flink moet worden aangepakt om in 1960 in Rome met een goede ploeg te kunnen uitkomen. Wij beschikken in het dameskeurkorps en in het jeugdturnsterskorps van het K.N. G.V. over uitstekende krachten. Onze turnsters hebben in de wedstrijden te gen West-Duitsland. Noorwegen en Bel gië bewezen, dat zij in het laatste jaar vooruit zijn gegaan, maar de weg naar een succes in Rome is nog lang. In Londen en Helsinki hebben onze turnsters bewezen, dat zij met de groepsoefening, die bij de Olympische wedstrijd wordt verlangd, uitstekend voor de dag kunnen komen. Zonder de pech van het laten vallen van een bal in Londen en van een knots in Helsinki zou de Nederlandse ploeg in de prijzen zijn gevallen. Maar in de persoonlijke prestaties op de toestellen, de vrije oefening en het springen konden de turnsters piet mee komen. Hoewel de afwerking een grote vooruitgang te zien geeft, zullen vooral de oefeningen op de evenwichtsbaik en aan de brug ongelijk meer aan het internationale peil moeten worden aangepast. Zij zullen dynami scher moeten worden, er zal meer spi rit in moeten komen, zij zullen vreug devoller moeten worden gebracht. Op 25 januari zal met de intensieve training van de leden van het dames keurkorps en het jeugdturnsterskorps worden begonnen, welke éénmaal in de veertien dagen in Amsterdam zal plaats vinden, waarmede dan de training voor de Olympische wedstrijd wordt ingeluid. Deze training kan niet door één per soon geschieden, hetgeen trouwens.ook niet in het buitenland het geval is. De verschillende onderdelen van een Olympische turnwedstrijd vereisen spe ciale training, waarbij vooral de tech nische uitvoering van het grootste be lang is, want elk foutje in de techniek geeft puntenaftrek. Wij juichen het daarom toe, dat de leidsters van beide korpsen, t.w. mej. Fieseler en mevrouw Swart-van Geene bij de trainingen zul len worden bijgestaan door mevrquw J. v. d. Most-Leyerweert voor de ritmi sche gymnastiek en de heer J. Wickel voor de grondoefeningen en het paard springen. Wij zullen door de inschake ling van deze beide specialisten reeds bij de komende landen- en- kampioen1- schapswedstrijden zeker een grote voor uitgang kunnen bespeuren in de tech nische uitvoering der oefeningen. Wan neer daarnaast nog veel aandacht kan worden besteed aan de oefeningen aan brug ongelijk en op de evenwichtsbaik. dan zijn wij er zeker van, dat ook op deze onderdelen het turnpeil opgevoerd Een belangrijk onderdeel van de training zijn ook de wedstrijden, vooral tegen buitenlandse groepen. Het bonds- bestuur van het K.N.G.V. heeft dit ook ingezien, want in het afgelopen jaar heeft het dameskeurkorps verschillende interlandwedstrijden gehad, hetgeen no dig is om wedstrijdervaring op te doen, terwijl ook een beoordeling door vreem de juryleden de turnsters en de leiding een inzicht geeft hoe de oefeningen door vreemden worden getaxeerd. Het zou misschien zelfs goed zijn wanneer uit de trainingskas een bedrag wordt besteed om enkele malen een paar turnsters in de gelegenheid te stel len aan een wedstrijd in het buitenland deel te nemen, zoals dit ook in de zwemwereld het geval is. Het is het overdenken waard. Jaegers, de comingman in Nederland tijdens een salto voorover uit de brug. De moordzaak-O'Donnell stond onlangs in de belangstelling van ge heel Noord Amerika. Merrill James O'Donnell was een der gevaarlijkste spionnen die ooit in Canada aan het werk zijn geweest. Op 2 november is hij vermoord in een hotel in de stad Vancouver. Op deze foto ziet men hem samen met een vriendin in Victoria, Brits Columbia. HET PAD van jonge pup tot volwassen hond gaat voor onze viervoeters niet over rozen. Een van de meest voorkomende struikelblokken, de gevreesde honden ziekte, kent u natuurlijk allemaal. Maar vandaag wil ik u iets vertellen over een andere belager, die misschien minder bekend, maar daarom niet minder belangrijk is, de spoelworm. Dit is een parasiet die zowel bij jonge als oude dieren voorkomt, maar praktisch alleen bij de jonge dieren kwaad sticht. Het schijnt, dat zich bij oudere dieren een immuniteit ontwikkeld heeft waardoor deze wormen hun geen schade meer kunnen berokkenen. Ook andere dieren zoals katten, kippen, paarden, varkens etc. lijden aan deze worminfectie Zoals u wellicht weet, worden onze kinderen eveneens door deze ongenode gasten bezocht. U hoeft echter niet bang te zijn. dat uw kinderen door omgang met huisdieren besmet kunnen worden, want we hebben te maken met verschillende soorten wormen (behorende tot de familie der rondwormen) die altijd bij hun eigen diersoort blijven. De levenscyclus van de spoelworm is zeer interessant. In het darmkanaal van de gastheer komen namelijk, onder invloed van darmsappen, uit de wormeieren larven vrij, die eerst een hele tocht door het lichaam gaan maken voor ze volwassen zijn. Zij doorboren de darm wand, en komen in de bloedbaan terecht. Het bloed voert hen mee naar de lever en vandaar via het hart naar de longen. In enkele dagen verplaatsen ze zich langs de fijnvertakte luchtwegen naar de luchtpijp en belanden ten slotte in de keelholte. Van hieruit gaan ze de slokdarm in, waarna ze weer in maag en darmen uitkomen. Tijdens deze avontuurlijke rondreis, die pl.m. 14 dagen duurt, worden ze volwassen. DE JONGE PUPS kunnen jeugdige leeftijd besmet op zeer j dedeling dat zijn hond een paar wormen /^ELUKKIG BESCHIKKEN we tegen- worden, heeft uitgebraakt. Dan is het nog maar woordig over goede geneesmiddelen soms" zelfstal voor de geboorte! Door- een klein kunstje om de juiste diagnose om spoelwormen af te drijven. Deze dat de wormen de darmwand irriteren te stellen: een preparaatje, gemaakthebben bovendien de prettige eigen en voedsel aan het lichaam onttrekken, van de ontlasting van het dier en be-schap bij eenmalig gebruik praktisch hebben de dieren meestal diarrhee en keken door de microscoop, laat de die- J ongevaarlijk te zijn. Gaat u vooral vermageren ze zichtbaar. De eetlust renarts de voor deze worm karakteris- voor een wormmiddel naar uw dieren arts aangezien alleen hij weet wat voor uw huisdier het beste is. wordt minder en ze krijgen een dor tieke eieren zien. haarkleed. Bovendien ontstaan in de q0^ ^an een worminfectie bij jonge darm abnormale gistingsprocessen door- j hondjes bepaalde zenuwverschijnselen dat de wormen de normale voedselpas-1 veroorzaken. De wormen scheiden na-1 rTOT SLOT nog één opmerking. Het sage en vertering tegengaan. Hierbij melijk in de darm bepaalde stofwisse- J is zeker aan te bevelen elke drach- worden veel gassen gevormd waardoor lingsprodukten af, die giftig zijn voor tige hond op de aanwezigheid van spoel- een dik, opgezet buikje ontstaat. Eenhet dier. Deze stoffen, toxinen genaamd, wormen te laten onderzoeken. Dit kan dergelijk „wormbuikje nu is typischI Worden wei eens door de darmwand op- het beste een week of twee voor de j voor een spoelworminfectie. genomen en komen dan via de bloed- geboorte geschieden, waarna zonodig een baan onder andere in de hersenen te- behandeling kan worden ingesteld. Hier- EN TOE helpt de eigenaar de door J. B. Th. Hugenholtz yAN DE KLEINE wagens in middenklasse is de Sunbeam Ra pier een van de aardigste. Zijn voor ouders, de Aero Mi,nx en de Talbot Ten, waren in hun dagen bekende kleine sportwagens en toen de Rootes- groep begon met de produktie van de Rapier werden diverse carrosserie- en chassisonderdelen gebruikt, die ook ivoor de Hillmans geschikt wa ren. De Rapier heeft wel sportieve presta ties, maar is toch een volledige vierzit- ter, zij het dan ook, dat voor lange mensen er op de achterbank niet al te veel knieruimte is. Wel is er een mid- denarmsteun. Wat het uiterlijk betreft, laat de foto zien dat vorm en kleur samenwerken om de Rapier een zeer vlot uiterlijk te geven, dat in dit geval nog verhoogd wordt door de twee kleine staartvinnen die. hoewel ik ze over het algemeen le lijk vind, hier zeker niet misstaan. Bum pers en grille zijn van eenvoudige lijn en een gebogen voor- en achterruit ge ven ruim zicht in alle richtingen. Doordat de achterzijde van de wagen I niet schuin afloopt, maar tamelijk hoog is, is er een zeer grote bagageruimte ontstaan, waarin het reservewiel aan de rechterzijde staat. TAE ZIT is buitengewoon goed. Men kan iJ behoorlijk ver van het stuurwiel af zitten, terwijl toch de voeten gemakke lijk de pedalen bereiken. Het dashboard is zeer smaakvol uitgevoerd en biedt juist boven de stuurkolom goed zicht op een toerenteller en een snelheidsmeter met duidelijke cijfers. Midden op het dashboard bevinden zich aan de boven zijde meters voor watertemperatuur, benzinestand,oliedruk en ampère. Mid- I den daaronder, in een apart paneel, is i ruimte voor radioinbouw en verder di verse knoppen voor verlichting, ruiten- wissers, contactslot etc. De ruitenwis sers hebben twee snelheden. Het schakelhandle is betrekkelijk kort en stijf en ligt in een goede positie. Een bijzonder prettige accessoire was de Laycock de Normanville overdrive, die op de 3e en 4e versnelling werkte en dus zes versnellingen mogelijk maakte. Door de versnellingen was de acceleratie bij zonder goed en nam bijv. naar 80 km per uur slechts 12.5 sec. Op het Circuit van Goodwood werd op het rechte stuk 132 km per uur gehaald en de rondetijd van 2 min 21.2 mocht er met 98.46 km per uur gemiddeld ook best zijn. I In de eerste plaats zijn uitstekende weg- ligging en stabiliteit, waardoor men hem de met vertrouwen elke bocht kon insturen (trouwens de draaicirkel is met 9.90 m niet slecht), waarbij de besturing steeds licht bleef. i recht. Zi.i prikkelen het zenuwweefsel zo- door kunt u het komende nest veel na- 'TWEE DINGEN vallen direct op bij dierenarts een handje met de me- danig dat krampaanvallen optreden. righeid besparen. 1 hij het fors rijden met de Rapier. Dit is des te meer te waarderen, om dat de wielbasis niet lang is en het lijkt of men ,,op" de wagen zit en niet meer, zoals bij veel vroegere sportwagens, er .,in". Het tweede punt, dat speciale waarde ring vraagt, zijn de remmen. Deze zijn vergroot en hebben dus remtrommels met grotere doorsnede dan op vroegere modellen. Voor en achter zijn ze respec tievelijk van 10 en 9 inch diameter (25 en 22.5 cm) intern. De onafhankelijke voorvering (spiraalveer met telescopi- sche schokbreker) droeg veel bij tot de goede ligging. De achteras is stijf met semi-elliptische veren en de schokbre- kers zijn ook hier telescopisch. De motor is prettig fel en heeft twee Zenith carburateurs en bovendien ver grote kleppen, waardoor ongeveer 5 PK gewonnen is op het oude model. Wat bij de remmen waarover ik zo juist sprak, speciaal opvalt, is de lage pedaaldruk en de soepelheid van aan grijpen. Blokkeren komt practisch niet voor. TVOOR ZIJN prettige afmetingen past ■L'de Rapier ook in kleine garages en door goed gebruik van de overdrive is de Rapier, ook bij vrij snel rijden, zeer zuinig. De tweede versnelling vond ik wat aan de lage kant. de twee voor stoeltjes zijn in twe richtingen verstel baar en de zittingen hebben schuim rubber, op -den duur toch altijd de beste zit gevend over lange af standen. Het hard-top model heeft zeer ruim zicht en 's zomers kan men de achterste zijruiten geheel weg draaien zodat men dan vrijwel geheel „open" rijdt. Hoewel de Rapier toch echt een fami lie- en gebruikswagen is, geeft hij toch dat beetje extra-prestatie en felheid en betere ligging die hem ook een prima rallye-wagen maken. Het is een van de aardigste middelgrote wagens, die aan de markt zijn. XSor cle verkiezing van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal zijn benoemd tot leden van het stem bureau te 's-Gra venpolder Joh. de Schip per. A. Hoogesteger en Jac. Rijk, en tol plaatsvervangende leden Joh. op 't Hol A. de Kraker en J. Wairavs. HET was zondagmorgen 2 no vember koud en regenachtig in Vancouver. De man van de receptie van het Angelus Ho tel in de binnenstad had niets anders te doen dan een tijdschrift lezen. Een goed geklede man van middelbare leeftijd kwam binnen en slenterde naar de balie. Hij droeg een bril met breed montuur en een donkergrijze hoed waarvan de rand zo was neer geslagen dat de hotelemployé zijn gezicht niet helemaal kon zien. „Ik wil James O'Donnell spreken" zei de bezoeker. „Hij verwacht me. Zeg hem dat Jones er is". „Meneer O'Donnell is uitgegaan, meneer", antwoordde de man van de receptie. „Ongeveer tien minuten ge leden." De portier had er geen idee van waar O'Donnell heen was en wanneer hij terug zou komen. De bezoeker ging daarop weg. De nachtportier was precies een kwartier in dienst toen om klokslag kwart over vijf diezelfde middag het gegil van een vrouw de stilte die er gewoonlijk op zondag in Vancouver heerst en ook in het hotel verscheur de. DE NACHTPORTIER rende de trap op naar de eerste verdieping waar hij een groepje gasten van het hotel rond een man zag staan die vlak voor het toilet op de grond lag. Vlak bij zijn lichaam en binnen het bereik van zijn rechterhand lag een revolver van het kaliber 38. De dode man kon onmiddellijk geï dentificeerd worden als Merrill James O'Donnell die pas drie dagen tevoren was aangekomen. Op het eerste ge zicht leek het op zelfmoord maar men vroeg zich al meteen af waar om O'Donnell zichzelf zou hebben doodgeschoten in een gang buiten een toilet. In normale gevallen pleegt men zelfmoord in de beslotenheid van zijn eigen kamer. Ook is aan de mo gelijkheid gedacht dat hij per onge luk geschoten zou kunnen hebben, maar het probleem bleef: wat deed deze man op deze middag met een revolver in zijn hand in de gang van het hotel? Dat het schot op een afstand van ongeveer vijf centimeter was afge vuurd recht in het hart van O'Don nell wees op moord. Wie ook de moord gepleegd heeft, men wilde er kennelijk zeker van zijn dat O'Don nell gedood zou worden. De politie meent dat de moordenaar O'Donnell ontmoette toen deze het toilet uit kwam. Hij moet toen op hem toe zijn gelopen. Het schot moet zijn afgegaan toen de revolver in de hand van de moordenaar de borst van O'Donnell bijna aanraakte. TOEN de plaatselijke politie het onderzoek in het hotel ter hand nam dacht rhen nog aan de mogelijkheid van wraak, maar zodra het bureau van de Koninklijke Canadese Bereden Politie in Vancouver het nieuws van de moord vernam werd het hotel van de buitenwereld afgesneden. De ver moorde man, verklaarden de Moun ties, was een der gevaarlijkste spion nen in Canada. In zijn kamer vond de politie met veel moeite vervaardigde foto's en uiterst kleine zestien millimeter nega tieven van vrijwel elk onderdeel van de eerste verdedigingslinie van Noord- Amerika tegen een onverhoedse aan val door de Russen via de Noordpool: de beroemde DEW-line. Er waren massa's kleine negatieven die precies de plaats aangaven van hoogst gehei me radarposten van de yerenigde Sta ten in het Noordpoolgebied met gege vens over de bedieningsmanschappen, de indeling van de dienst, de tijden waarop werd afgelost en nog veel meer inlichtingen die voor een vijand van grote betekenis zijn. De politie onthulde dat O'Donnell al een poos werd geschaduwd en dat zijn arrestatie als verdachte van spio nage nog maar een kwestie van da gen was. Zij was echter uitgesteld in de hoop O'Donnell te pakken te krij gen terwijl hij in contact stond met andere leden van het spionagecomplot in Canada. OP DE DAG van zijn dood was hij door zes rechercheurs die vanuit verschillende plaatsen opereerden, ge volgd. Laat in de middag, kort voor vijven, was hij een sigarenwinkel bin nengegaan. Terwijl zijn schaduw vlak bij stond te wachten tot O'Donnell weer tevoorschijn zou komen, wist de ze langs een achterdeur te ontkomen om zich naar zijn hotel te haasten voor zijn ontmoeting met de dood.... De politie vond ook een aanzienlij ke hoeveelheid communistische lite ratuur in zijn kamer en gerei zoals spionnen dat plegen te gebruiken' er waren ouderwetse dingen bij. O'Donnell was een Canadees, afkom stig uit New Brunswick. Ruim een jaar geleden had hij werk gevonden bij een transportonderneming voor de aanleg van de keten van radarinstal laties in de noordelijke top van Cana da. de DEW-line (Distant Early War ning waarschuwing op vroeg tijd stip op de lange afstand). Deze keten is ten koste van enorme bedragen aangelegd: er zijn radarinstallaties aangebracht van een hoogst geheim type met het doel Canada en de Ame rikaanse strijdkrachten te alarmeren ingeval van een Russische luchtaan val via de Noordpool. Elf maanden lang heeft O'Donnell vrachtwagens gechauffeerd in het ge bied dat streng verboden is voor al le buitenstaanders met uitzondering van hen die er werken, zonder dat men hem van spionage verdacht. Hij heeft er vrij gefotografeerd en aante keningen gemaakt van de installaties daar. BEGIN OKTOBER van dit jaar stopte O'Donnell met een vrachtauto vlak bij een meertje, in de nabijheid van een der installaties van de DEW- line. Hij stapte uit en wandelde naar een heuveltje vanwaar hij een onbe lemmerd uitzicht had op de gehele in stallatie. Toen hij terugliep naar zijn wagen stopte er een militaire auto bij hem. Een officier vroeg waarom hij was blijven stilstaan en naar de top van de heuvel was gelopen. „Ik wilde alleen maar even de be nen strekken." antwoordde O'Donnell. „Daar steekt toch niets verkeerds in, is 't wel?" Dat ls helemaal fout", snauwde de officier. „Wat staat er op de waar schuwing in de cabine van je wagen Dat het geen enkele chauffeur is toe gestaan tussen twee plaatsen op de ze weg stil te staan behalve in het ge val van panne. In dat geval moet hij wachten op de volgende wagen die hem moet slepen. Dat hij onder geen beding zijn cabine uit mag of het weg dek mag verlaten." De officier beval dat O'Donnell en zijn wagen bij aankomst in het vol gende depot onderzocht zouden worden en gaf hem bevel voor hem uit te rij-

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6