Nederland heeft een grote taak in Nieuw-Guinea IN ARGENTINIË LIGT BEDRIJFSLEVEN STIL Aangetekende brief met veertig mille zoek BARON DE VOS VAN STEENWIJK WORDT MORGEN EREDOCTOR Ontwikkeling verloopt gunstig AMERIKAANSE REGERING WENST KOUDE OORLOG Soekarno ging - ten dele door de knieën Willy Brandt doet beroep op Westen Dinsdag 20 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD GOUVERNEUR PLATTEEL VOLDAAN TERUG: Frondizi houdt teugels stra! DESNOODS GEWELD Actie Sneeuwbal zoekt recht UITDAGING AANVAARD ET OP! GEEN POLITIEK, WÈL WIJSBEGEERTE Er zijn te weinig Joden vergast Singapore distancieert zich van Brits besluit Ontwerp-aclvies over loongrens ter sprake Dr. J. v. d. Berg naar V.U. Partijconvent A.R.P. sprak over verkiezingsprogram De andere Mikojan beschuldigt: Alléén GLYCA helpt direct! Voor Loek was er geen kou aan de lucht „Probeer niet op scholen te komen" Maris-briefraad polst stichting Ijs liet Nederlands schip in Canada los Meer terechtstellingen in Cuba Negenjarig meisje in vrijheid gesteld Pag. 5 Van onze Haagse ledactie DE HAAG. „Ik geloof zo mogelijk nog sterker dan vroeger in de taak, die Nederland heeft in Nieuw-Guinea", zo zei gisteren gouverneur dr. Platteel. Na een half jaar in Nieuw- Guinea te zijn geweest, bevindt hij zich op het ogenblik in Den i Haag voor overleg met minister) Helders. Tot wijziging van de be windsregeling is thans definitief besloten. Onder deze nieuwe re geling kan voor Nieuw - Guinea een centrale ad viesraad worden gevormd. het begin van een parlement. In afwachting van deze wets wijziging die overigens niet meer door dit kabinet zal wor den ingediend vindt bin nenkort een ex periment op be stuursgebied rArTrrt-DVE-TTo plaats in het GO U VERIN EUR Biakse, op de PLATTEEL Schouteneilanden. Daar zal de Papoea bevolking een eigen streekraad gaan kiezen. Na een voorbereiding van twee jaar, waarin een adviesraad heeft ge werkt, kunnen deze verkiezingen woeden gehouden. De bevolking zelf blijkt daar voor te voelen. Mannen en vrouwen hebben kiesrecht gekregen. Aanvulling nodig Binnen tien jaar zal, aldus dr. Platteel, geheel Nederlands Nieuw-Guinea onder bestuur van het gouvernement zijn ge- bracht. Dat betekent dat in alle sectoren i een opvulling en aanvulling nodig wordt. zoals in het onderwijs, de volksgezond heid, enz. De gouverneur zei verheugd te j zijn dat in Nederland nu steeds meer be- langstelling voor Nieuw-Guinea groeit. Niet koloniaal Voor het korps bestuursambtenaren had hij grote bewondering. In de meest afgelegen plaatsjes .zijn deze mensen ge-" grepen door het denkbeeld de bevolking bij te staan en het land tot ontwikkeling' te brengen, zei hij. De gedachte dat Nederland in Nieuw-Guinea optreedt als koloniale mogendheid, wijs ik met ver ontwaardiging van de hand, aldus dr. Platteel Eigen rijst Het project van mechanische rijstbouw aan de zuidkust heeft als proef goed vol daan. De deskundigen zijn zelfs bijzon der tevreden over de opbrengst per hectare. Het plan is nu de vierhonderd ha. uit te breiden tot vijfduizend ha., hetgeen zou betekenen dat Nieuw-Guinea onafhankelijk wordt van rijstinvoer. Goetle cacao Ook over de cacao had dr. Platteel goed nieuws- Er is een eerste partij cacao op weg naar Nederland. De kwali teit is uitstekend; kenners menen dat zij internationaal kan concurreren. Van de gemaakte proefchocolade had de heer Platteel een aantal tabletten uit gereikt aan de Papoea's, die de cacao planten. Dit werd met grote geestdrift ontvangen. De aanplant te Seroei zal nu met circa honderd ha. per jaar worden uitgebreid. Studie Er zuilen meer faciliteiten voor Papoea's komen, die voor hun studie of opleiding naar Nederland willen. Op de scholen in Nieuw;Guinea krijgt de Engelse taal meer aandacht dan voor heen, maar het is beslist niet de bedoe ling het Engels als voertaal in Neder lands Nieuw-Guinea te "introduceren, aldus dr. Platteel. BUENOS AIRES (Reuter, U.P.I.) De Argentijase regering heeft zeer straffe militaire maatregelen getrof fen om het streven van de peronis ten en communisten naar een chaoti sche toestand al bij voorbaat de kop in te drukken. De meest in het oog lopende maatre gel is het patrouilleren van gewapende militairen bij de regeringsgebouwen, bij de stations van de spoorwegen en in de hoofdstad de ondergrondse, en bij alle andere strategisch belangrijke pun ten. Die maatregel is genomen krach tens de afgekondigde noodtoestand. Een andere maatregel is het onder de wapenen roepen van de lichting-1936. De regering heeft daarmee willen aantonen dat het de president, Arturo Frondizi, ernst was toen hij vlak voor de aan vang van zijn officiële reis naar de Ver enigde Staten bekend maakte dat het le ger opdracht heeft elke poging het over heidsgezag aan te tasten met geweld te onderdrukken. Van één onzer verslaggevers AMSTERDAM. Nu al drie et malen lang speuren de politie en de postale recherche naar een envelop met veertigduizend gulden, die als het ware in het niet is verdwenen Vrijdagmiddag werd de geldzending van het hoofdkantoor van de Amster damse bank in Amsterdam naar het bijkantoor in Delft verzonden. De en velop is daar nooit aangekomen. Afgezonden Veertig bankbiljetten van duizend gul den werden vrijdagmiddag goed ver pakt door beambten van de bank naar het hoofdpostkantoor in Amsterdam ge bracht. Het was een aangetekend pak ket met aangegeven waarde, zoals de Amsterdamse bank er zoveel naar haar bijkantoren zendt. Aan het hoofdpostkantoor heeft een postambtenaar het pakket in ontvangst genomen. Hij heeft er een afgestempeld ontvangstbewijs voor gegeven. Daar mee was de verantwoordelijkheid van de beambten van de bank geëindigd. Niets aekomen De Amsterdamse bank had haar Delfts bijkantoor gewaarschuwd dat de Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het Martinus- huis te Rotterdam heeft een actie op touw gezet voor de twee neger jongens, die door een Amerikaanse rechter tot hun 21ste jaar naar een tuchthuis zijn gestuurd omdat zij een blank meisje hadden gekust. Het roept hen, die aan de actie wil len deelnemen op hun naam en adres te zenden aan Actie Sneeuw bal, Martinushuis, Is. Hubertstraat 95 te Rotterdam (postzegel voor antwoord insluiten). Het Martinushuis organiseerde in 1957 de landelijke actie Toverbal ten bate van jeugdige vluchtelin gen. Die actie bracht 11.340 gulden op Thans willen de clubleden zich inzetten om te trachten herstel van onrecht te verkrijgen. De actie wordt geheel buiten de politieke sfeer gehouden. geldzending was verzonden. In Delft wachtte men vergeefs. Men heeft kunnen nagaan dat het pakket met zijn kostbare inhoud van het hoofdpostkantoor aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal naar het bijkantoor aan het Centraal Station is gebracht. Ook daar is het geld door een ambte naar van de PTT in ontvangst genomen. C Daar loopt het spoor dood. Het bijkantoor van de Amsterdamse bank in Delft waarschuwde onmiddel lijk het hoofdkantoor, toen de envelop niet arriveerde. De postale recherche werd te hulp geroepen en men probeert nu na te gaan, waar het pakket is ge bleven. Eén mogelijkheid is, dat het geld is ontvreemd op het postkantoor aan het Centraal station in Amsterdam. Een an- I dere mogelijkheid is dat dieven het pakket in de trein hebben buitgemaakt. De mogelijkheid, ö'at het pakket een .verkeerdloper" is geworden een pakket dat naar een verkeerde bestem ming is verstuurd wordt klein geacht. Het zou dan elders al zijn ontdekt. De postale recherche heeft ongeveer twintig ambtenaren verhoord, evenwel zonder resultaat. De nummers van de veertig biljetten zijn bekend en zijn doorgegeven aan al le bankinstellingen in Nederland. De geldzending was verzekerd. Ter voorkoming van een voortzetting van de voor de duur van 48 uur aan gekondigde staking, die gisteren vrijwel algemeen was, zijn ongeveer 70 vak bondsleiders gearresteerd. Zij hadden zullen deelnemen aan een vergadering van de besturen der voornaamste vak bonden over een voortzetting van de sta king. Alle radiostations zonden gisteren een regeringscommuniqué uit waarin het heette dat de algemene staking een ..bedreiging van de sociale en politieke orde in het land" is. Het communiqué hield verder de raad in dat de arbei ders niet zullen luisteren naar ,,de si renenzang waarmee wordt beoogd het land in chaos en anarchie te storten". Achter de stakingsactie staan niet al leen de peronistische, maar ook de communistische vakbonden. De peronis ten hebben de staking opzettelijk la ten samenvallen met het vertrek van president Frondizi naar het buitenland. Frondizi heeft de uitdaging aanvaard en is. na zijn voorzorgen te hebben ge nomen, toch naar de Verenigde Staten vertrokken. Een van die voorzorgen is de regeling dat hij tijdens zijn reis voortdurend van de toestand in Argen tinië op de hoogte wordt gehouden. Als gevolg van de staking is het be drijfsleven vrijwel stil komen te liggen. In fabrieken en kantoren wordt niet ge werkt, de meeste winkels zijn gesloten, er verschijnen geen kranten, en de veer dienst tussen Buenos Aires en Montevi deo, de hoofdstad van Uruguay, is ge staakt. Ongeregeldheden van enige betekenis hebben zich nog niet voorgedaan. De militairen houden het spoorwegverkeer gaande. Op vier punten werden gisteren spoorlijnen beschadigd maar de schade was spoedig hersteld. De politie te Groningen heeft zondag avond laat weer een geheime zender on schadelijk gemaakt. De 45-jarige los- arbeider, die uitzond onder de naam De naamlozen, werd op heterdaad be trapt. STRAATSBURG (Reuter) In een bewogen rede heëft burgemees ter Willy Brandt van West-Berlijn maandag tijdens een bijeenkomst van de Raad van Europa de Wes terse wereld opgeroepen tot een heid en vastbeslotenheid inzake de Berlijnse kwestie. Het Westen heeft de ruim twee mil joen inwoners van West-Berlijn be loofd, dat ze niet in de steek gelaten zullen worden. De Westberlijners ver trouwen op die belofte, maar ook an deren volkeren wier vrijheid in ge vaar is, wachten vol spanning op de wijze waarop de vrije westerse wereld haar elofte nakomt. Het verdeelde Berlijn is de hoofd stad van een gespleten Duitsland, al dus Brandt. En de kwestie-Berlijn kan dan ook alleen maar worden opgelost binnen het kader van de Duitse een heid en de veiligheid van geheel Euro pa. Hij waarschuwde de parlementa riërs van de vijftien Westerse landen, vertegenwoordigd in de Raad van Eu ropa. voor ongegrond optimisme met betrekking tot de toekomst van Ber lijn, daar de houding van de Russen onveranderd is gebleven. De rede van Brandt vormde de in leiding op een aantal redevoeringen, o.a. van Von Brentano en van de En gelse staatssecretaris van buitenland se zaken Landsdown, die voorafgingen aan de stemming voor een besluit dat vandaag door de Raad van Europa enomen zal worden. Vandaag zal gestemd worden over een motie, die aandringt op verwer ping van de Russische voorstellen en tot het houden van een topconferentie voor het oplossen van de Berlijnse kwestie als onderdeel van het pro bleem der Duitse hereniging. Slechts onderhandelingen op die basis kunnen een garantie zijn voor de rechten van de Westberlijners en de weg openen tot een aanvaardbare overeenkomst. Van een onzer verslaggevers GOED", zegt dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk door de telefoon, „komt u dan maar. Weet u hoe u naar mijn huis moet rijden in Aerdenhout? Nee? Dan zal ik u een plattegrondje sturen. Dat plattegrondje is er een dag later gedrukt en wel met een route die geen misverstand laat. Daf is typerend voor deze bijna zeventigjarige president-curator van de Leidse universiteit. Morgen zal deze universiteit hem het eredoctoraat in de rechten verlenen. DUITSE ANTISEMIET: 11 .11 FRANKFURT. (Reuter-U.P.I.) Een rechtbank in Herford heeft de textielkoopman Carl Krumsiek giste ren tot zeven maanden gevangenis straf veroordeeld wegens antisemiti sche uitlatingen en het openlijk ophe melen van nazi-misdaden. Krumsiek zou gezegd hebben: „Er schijnen nog te weinig Joden vergast te zijn. De Joden in Israël moeten worden doodgeschoten of vergiftigd". Naderhand heeft hij de Joodse ge meenschap van Herford 1500 mark ge stuurd voor de bouw van een kinder huis en schriftelijk zijn verontschuldi ging aangeboden. Het geld werd echter teruggestuurd. Tijdens de rechtszitting bekende Krumsiek zich nog wel te herinneren, dat hij over de vergassing van de Jo den had gesproken, maar van de rest wist hij niets meer. doordat hij stom dronken was toen hij de ten laste geleg de uitlatingen deed. Het geval Krumsiek is een van de ve le anti-semitische gevallen, die de laat ste tijd geregeld in West-Duitsland voor komen. DJAKARTA (UPI) De circa vier honderd opstandelingen, die Malili in Midden-Celebes bezet hielden, hebben dit dorp met de grond gelijk gemaakt, na* dat zij waren aangevallen door vliegtui gen van de Indonesische luchtmacht. SINGAPORE (Reuter) De mi nister van vervoer van Singapore, Thomas, heeft maandag verklaard dat de verantwoordelijkheid voor de be perking van het aantal vluchten van de K.L.M naar Singapore uitsluitend berust bij de Britse regering. Het betrof hier een kwestie die ver band hield met de buitenlandse be trekkingen en die vallen buiten de jurisdictie van de plaatselijke rege ring, aldus Thomas. De regering van Singapore was wel door Engeland geraadpleegd. Thomas, weigerde echter commen taar te geven op de berichten dat zijn regering niet erg ingenomen zou zijn met de Britse stap. i De 63-jarige arbeider R. Oost uit Beilen is vanmorgen dood naast zijn bromfiets gevonden. De man was op weg naar 1 zijn werk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Sociaal-economische raad zal op 13 februari in een besloten vergadering het ontwerp advies over de loongrens van de werkloosheidswet be spreken. De commissie van voorbereiding heeft haar voorlopig advies over dit vraagstuk uitgebracht. Het is vrij zeker dat het ontwerp-advies niet eenstemmig is. De kwestie van. de loongrens kwam vorig jaar juni aan de orde toen de toenmalige staatssecretaris van de socia le zaken dr. Van Rhijn de S.E.R. vroeg of het gewenst was de huidige loongrens j voor de werkloosheidswet, die op 6900 gulden staat, te laten vallen. Naar het j schijnt wilden de vakbonden deze vraag bevestigend beantwoorden, maar de werkgevers zouden er anders tegenover staan. Met name het Centraal-sociaal werkgeversverbond en het Verbond van j protestants-christelijke werkgevers zou- j den tegenover opheffing van de loon grens zijn. Al zijn voorgaande functies, o.a. burgemeester van Haarlem, commissa ris van de Koningin van Noord-Hol land, zijn werk als wiskundige en astronoom, veegt hij weg met een ver ontschuldigende zwaai: „Dat is alle maal geweest. De toekomst trekt mij meer. De toekomst van de universi teit vooral. Met het nieuwe wetsont werp hoger onderwijs ben ik het in principe eens, hoewel de bestuurs vorm van de universiteit nogal dua listisch is. Deels de senaat, deels de curatoren krijgen het voor het zeggen. Dat is mijn enige kritiek." V oor zich tig Baron de Vos van Steenwijk zegt het voorzichtig, weloverwogen en legt daarbij zijn warme belangstelling aan de dag voor de studenten die tegen woordig gemiddeld leven van 25 pet. minder dan het rijk als maatstaf bij het verlenen van een beurs aanneemt. „Veel werk aan het curatorschap? Ik ben er halve dagen mee bezig." ,,Wel merkwaardig," prikt hij er tus sen door, ,,dat men voor betaalde functies nooit te oud is." Een vluchtig verwijt dat* niet lang blijft hangen als hij praat over de ruimtevaart die hem als astronoom sterk boeit. Klassiek denkend (oud voorzitter van het klassiek verbond), actief Chris ten (doopsgezind), trekt Baron de Vos van Steenwijk een parallel met de renaissance. Omwenteling „Toen zei men dat er nog genoeg was te ontdekken in eigen omgeving. Waarom naar Amerika trekken om goud te zoeken? Nu kan men zeggen: Wat weet de gemiddelde mens van de werking van de radio, wat weet de wetenschap van moreel gevoel in de mens? Maar men is wel op weg het heelal te veroveren. Dat kon wel" eens een omwenteling worden in de ver beeldingswereld van de mens, vooral in religieus opzicht. Toch gebeurt het," zucht hij en klemt zich dieper in de stoel. „Er is geen tegenhouden aan. Toen niet en nu ook niet." Zijn vergerichte blik keert terug op1 de vraag: Wat denkt u van de poli-1 tieke toekomst van Nederland? U stond bekend als een vinnig liberaal' en u heeft vele sporen nagelaten in het provinciaal bestuur. „Nee, nee,'* weert hij af. „Tot een Zo voorzichtig Baron de Vos van Steenwyk zich uitlaat over actuele zaken als Europoort, bovengemeente- lijke samenwerking indertijd nam hij een progressief standpunt in met be trekking tot de oeververbinding van het IJ zo breedvoerig en scherp omlijnd geeft hij zijn gedachten weer over zaken die hem de laatste jaren in beslag nemen. Hij doet dat objec tief: „De Grieken leerden mij matiging in het oordeel en relativering van waarden. Zij leerden mij abstract den- ken." Het gesprek over zichzelf buigt hij af naar algemener onderwerpen. Als het niet in Aerdenhout was, m een fraaie villa waar hij werkt en leeft, in deze tijd, dan zou men zich hem het best kunnen voorstellen in de koele galerijen van het oude Hel las, voor wat betreft het hoofd en in de tijd van het jonge, vurige Chris tendom, voor wat betreft het hart. AMSTERDAM. Naar wij vernemen heeft dr. J. v. d. Berg, geref. predikant te Zutphen, zijn benoeming tot lector aan de Vrije Universiteit aangenomen. en derhalve eervol ontslag verzocht uit het predikambt. Dr. v. d. Berg die met emeriaat zal gaan, zal zijn plaats zo spoedig mogelijk ingenomen zien, daar de kerkeraad heeft besloten het be- 1 roepingswerk direct ter hand te nemen. De gemeenteleden zijn reeds in de ge- Igenheid gsteld namen voor de groslijst op te geven. Eigen nieuwsdienst. tr tt n j iAt- UTRECHT. Het partijconvent van Dr. J. H. Baron de Vos van Steenwijk de A.R.-parlij heeft in een te Utrecht i k ,i, „i.t moo,- h» - gehouden besloten vergadering de voor politiek oordeel ben rk ™et meei be-g jdj d Kamerverkie- voegd. Wel heb ik respect voor inei ondank R«oi bereidingen voor de a.s. Kamerverkie- voega. wel neu IK respect vuui L>eeJ. - uesnrnken vaanntdRUn ondank-* Tijdens dezebijeenkomst hebben on- ven staan inplaats van dit bare werk te beginnen." Van onze correspondent WASHINGTON Men is de laatste dagen zo gewend geraakt aan een opgewekte en optimisti sche Mikojan, dat het gisteren in Washington als een koude douche werd gevoeld toen de Russische vice-premier de Amerikaanse re gering er rondweg van beschul digde, dat zij de koude oorlog wenste te zien voortduren. Advertentie LOEK VAN GESTEL, een twee en twintigjarige vaandrig bij de padvinderij is net terug in Was senaar uit het Eiffelgebergte van een weekje kamperen in een halve meter sneeuw. Hetgeen weer eens wat anders is dan het tamme gedoe onder een zacht zonnetje en zoete vogelstem men. Deze zomer trok Loek de Eiffel in en het beviel hem daar met zijn enkeldakstentjc zo prima, dat hij besloot bij sneeuw terug te gaan. De derde januari nam hij de trein, stapte ér tussen Aken en Mondschau uit. sjorde de korte padvindersbroek wat vaster om het middel en laadde ziin kam- peerbagage in het busje naar Sommcrrather, waar al een best pak sneeuw op de sparren lag. In het dal van een kleine rivier sloeg de jonge Nederlander zijn bivak op terwijl de wenkbrau wen van de plaatselijke bevol king steeds hoger werden opge trokken. Een vriendeliike boer. begaan met de korte broek, noodde hem ten avondmaal en dat is de hele week zo ge bleven maar voor het overige redderde Look ziin eigen kamp. Een naar fikse sneeuwbuien op het tentdoek en een eigenge maakte donzen slaapzak zorgden ervoor dat de winterse kampeer der het verre van koud had. Alleen de boter, moest in de slaapzak overnachten wilde er nog mee te smeren *yn Loek kan het iedereen aanbe velen! Hij zei: „De besprekingen die ik heb gehad met Eisenhower, Dulles en andere Amerikaanse leiders, waren aangenaam. Het waren nuttige en vriendschappelijke gedachtenwisselingen. Maar toen het tot concrete voorstellen kwam. bleek dat zij hun politiek niet wensten te veranderen." Over de toekomst van Berlijn liet hij echter de hoop op nieuwe onderhandelin gen voortbestaan toen hij zei- „De Ver enigde Staten hebben het Russische voor stel over Berlijn van dé hand gewezen, zonder er iets anders voor in de plaats te stellep. Maar wij zullen ons geduld be waren-- bij het voeren van onderhande lingen." In antwoord op een vraag wat er zou gebeuren wanneer de Verenigde Staten in het geval van een blokkade zouden voortgaan Berlijn van het nodige te voor zien, zei de Russische vice-premier: „Ge weld ontmoet meestal geweld." Af en toe was de toon van IMikojans antwoorden bepaald dreigend. Zo zei hij o.m. na de politiek van Washington te hebben veroordeeld: „Wij weten toch allen dat de koude oorlog het voorspel tot een echte zou kunnen zijn. Laten zij die in God geloven bidden dat er niet I opnieuw een oorlog zal uitbreken, d^e j verschrikkelijker zal zijn dan wat ook uit de geschiedenis." Herhaaldelijk probeerde hij een wig te drijven tussen het Amerikaanse volk en zijn leiders („ik heb de indruk, dat de zakenlieden en het volk de koude oorlog beu zijn, maar dat de regering hem wenst voort te zetten") en tussen de Verenigde Staten en hun bondgenoten („Wij betreu ren het dat de Verenigde Staten zich onmiddellijk achter Adenauer hebben ge schaard toen die de Russische voorstellen voor Berlijn verwierp"). Ook herhaalde hij het voorspel dat de Verenigde Staten en Rusland samen tot een overeenkomst moesten zien te komen omdat het de grootste mogendheden zijn. Mikojan heeft verder gisteren bespre kingen gevoerd met de Amerikaanse on derminister van economische zaken en met de minister van handel. Bepaalde resultaten zijn daarbij niet bereikt en het zou de Rus zijn duidelijk gemaakt dat de Verenigde Staten geen verandering wen sen te brengen in het embargo op de uitvoer van bepaalde grondstoffen en goederen naat communistische landen. Het was waarschijnlijk het laatste on derhoud dat Mikojan met Amerikaanse politici heeft gehad. Vandaag vertrekt hij naar New York om vandaar terug te vliegen naar de Sowjetunie. geveer 250 afgevaardigden van Kamer- en Statencentrales voorlopig het program van actie vastgesteld, waarmede de A.R. Partij de verkiezingsstrijd zal ingaan. Na levendige besprekingen, warbij op menig punt diepgaand over de materie van gedachten werd gewisseld, stelde het convent eensgezind het ptfögram op, dat op 24 januari a.s. aan de deputaten- vergadering zal worden aangeboden. De vergadering werd gepresideerd door de heer J. Smallenbroek, tweede voor zitter van het Centraal Comité der A.R. P. De grote opkomst en een aantal door regionale partijorganisaties ingediende amendamenten, waarvan er enkele door het Centraal Comité werden overgeno men, bewezen de grote belangstelling, waarmede het verkiezingswerk door de A.R.P. is aangevat. Dat blijkt o.a. uit het feit, dat 950 van de ruim duizend kiesverenigingen sinds begin januari hebben vergaderd ter bespreking van de samenstelling van de kandidatenlijst. programma's |ln het kortj WOENSDAG 21 JANUARI RADIO DJAKARTA (UPI) President Soekarno heeft zijn wens om in de toekomst de helft van het aantal le den van het parlement aan te wij zen door benoeming, niet tegen de oppositie van de politieke partijen in weten door te voeren. Dat blijkt uit mededelingen, die de vice-voorzitter van de nationale raad, i Roeslan Abdulgani, gisteren heeft ge daan. Wel. zo 'zei hij. zal het parle ment in de toekomst voor de helft1 bestaan uit vertegenwoordigers van de politieke partijen en voor de helft1 uit vertegenwoordigers van de „func- tionale groepen". Zij allen zullen ech ter worden gekozen. NIET BIJ DECREET Dit alles tenminste indien de aan beveling m van de nationale raad; door het huidige parlement worden! aanvaard. Het is namelijk, zo verze kerde Röeslan, de bedoeling de „ge leide democratie" van president Soe karno tot toepassing te brengen door overredingskracht en discussie, niet door druk of bij decreet. WEL CONTROLE Niettemin zou president Soekarno op de „functionele vertegenwoordi gers" een grote mate van controle houden. Hij zou volmacht moeten krij gen de volgorde van de kandidaten voor de functionele groepen op het stembiljet te arrangeren. Roeslan ver wachtte dal later deze maand de af sluitende besprekingen over de uit voering van Soekarno's plannen zul len worden gehouden. Gouverneur tot negers NEW YORK (Reuter) De nieuwe gom Terneur van de Amerikaanse staat Alabama John Patterson, heeft bij het aanvaarden van zijn ambt de .ne gers gewaarschuwd, dat zij niet lan ger moesten proberen een einde te maken aan de rassenscheiding op de scholen. Als zij dat toch doen, zal de gouver neur alle scholen laten sluiten. En, zo voegde hij er dreigend aan toe, ze zullen niet meer opengaan, zolang jullie en ik ler/en. Gouverneur Ernest Vandiver van Geor gia heeft een wetsvoorstel ingediend, waarbij hem de macht gegeven wordt de openbare scholen, te sluiten, zodra er bevel komt tot opheffing van de ras senscheiding. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Onder de hamerstuk ken in de gemeenteraad van gistermid dag was de ingekomen brief van mejuf frouw M. B. Biezeveld, namens de na zaten van Jacob en Willem Maris, waar in werd verzocht d'e naam Maris uit die van de Stichting Jacob Maris te verwij deren. Op een vraag van mejuffrouw M. Har deman (WD) deelde de weihouder voor onderwijs en kunstzaken, J. van Zwijn- dregt, mee, dat tfe brief om advies aan hei bestuur van de stichting is gezon den. en dat B. en W. na dit advies een prae-advies aan de raadsleden zullen geven. QUEBEC (AP). Het Nederlandse vrachtschip Prins Frederik Hendrik, dat een maand lang voor Montreal in het ijs heeft vastgezeten, is gisteren naar open zee vertrokken onder geleide van de Canadese ijsbreker Montcalm. Tot hetzelfde convooi behoren ook twee Duitse schepen, de Christa en de Louise Bornhofen. PROEFSCHRIFT Dr. WEEN1NK Probleem van opstuwing Noordzeewater UTRECHT 'ANP). De heer M. P. H Weenink uit De Bilt is gistermiddag aan de Rijksuniversiteit 'té Utrecht ge- promoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde. Zijn proefschrift handelt over het probleem van de opstuwing van het Noordzeewater door de erover j waaiende wind. Dr. Weenink heeft zijn theorieën ont wikkeld op de afdeling oceanografie en maritieme meteorologie van het KNMI. Het instituut maakt van de resultaten van het onderzoek al enige tijd gebruik bij het voorspellen van de te verwach ten afwijkingen in de waterstanden. Dr. Weenink heeft namelijk formules vast gesteld waarmee deze afwijkingen be rekend kunnen worden als het windveld op de Noordzee bekend is. HAVANA (Reuter) De Cubaanse leider van de opstand tegen de regering van de gevluchte president Batista, Fi del C'astro, heeft gisteren verklaard, dat de Cubaanse regering ondanks buiten landse protesten door zal gaan met pro cessen tegen haar politieke vijanden. De beschuldigden zullen echter in openbare processen alle mogelijkheid hebben zich te verdedigen. HILVERSUM I 402 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.23 Gram; 8.00 Nws; 8.18 De Ontbijtclub; 9-00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram (9.35—9.40 Waterst). VPRO. 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 Ge var progr. middag 12.00 Lichte muz; 12.38 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.38 Gram; 13.00 Nws en ten toonstellingsagenda: 13.20 Gram; 13.30 Het 13e Agrarische Congres van de Partij v d Arb in Gouda; 14.00 Gram; 15.00 V d jeugd; 17.00 De Kat vain de stoel; 17.50 Regeringsuitz: Rijksdelen Overzee. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Dansmuz; 18.50 Act; 19.00 V d kind; 19.10 Alzo wij in overweging hebben, cans; 19.25 VA RA-Varia. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20-00 Nws; 20.05 Tussen de regels door. caus. 20.15 Ritm muz; 20.55 Diskussie; 21.25 Gram; 21.35 De verwisseling, hoorsp; 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus- 23.00 Nws; 23.15 Gram; 23.30 Hammondor gel; 23.5024.00 Soc nws in Esperanto. HILVERSUM n 298 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws en S.O.P.-ber; 7.10 Ge wijde muz; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 V d zieken; 9.30 V d vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram; 11.20 Het land waar in wij wonen, kJankb. middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Meisjeskoor en in sir kwint; 12.57 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 Met Pit op pad, caus: 13.20 Lichte muz; 13.50 Gram; 14.00 Jubileum vergadering Ned Prot Schippersbond: 14.45 Gram; 15.00 Omr ork en solist; 16.00 V d jeugd- 17.20 Instr sept; 17.40 Beursber; 17.45 Gram. avond 18.00 Idem; 18.15 Spectrum van het Chr organisatie- en verenigingsleven; 18.30 Gram; 18.45 Bnekbespr; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Koorzang; 19.30 Radio krant; 19.55 Op de man af, caus; 20.00 Radiophilharm ork en solist; 21.00 Her wonnen vaderland, rep uil Israël; 21.30 Muzikale .caus; 22.00 De atoombom; ver stand en geweten, caus; 22.15 Lichte muz; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws: 23.15 Zaalsportuitslagen- 23.20—24.00 Platenmvs. TELEVISIE middag VARA: 11.00 V d kind. NTS: XT.3017.40 Int jeugdjourn. avond NTS: 20.00 Week.iourn. NCRV* 20.30 De onschuldige, TV spel: 21.50 Dagsluiting. GORIZIA (AP). Zuidslavië heeft gisteren aan de Italiaanse grenspost in Gorizia, ten noorden van Triest, een negenjarig Zuidslavisch meisje aan de Italiaanse autoriteiten doen overdragen Het kind was enige maanden geleden, toen haar familie uit Zuidslavië naar Italië vluchtte, aan de verkeerde kant van het prikkeldraad achtergebleven. Men vreesde dat het kind zou worden gebruikt om de rest van de familie te Q-wingen tot terugkeer naai- Zuidslavië Blijkbaar berusten de Zuidslavische autoriteiten in d'e vlucht van de familie

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5