euws ui it h kerk ernen, Januari - Uitverkoopmaand Het conflict Ontmoetingen door Zeeland Alpha en Omega op gevel van geref, kerk te Meliskerke Proeve van nieuwe psalmberijming niet beter dan berijming van 1773 Priester waarschuwde op de Expo voor uitbarsting in Kongo raó UITSLAGEN ZAALHANDBAL MIDDELBURG UITSLAGEN ZAALHANDBAL TE GOES Zou februari er niet beter voor zijn? ruime schaal Fedde Schurer zeer kritisch Wereldgebedsdag Psalm 103 6 Geen best jaar geweest voor loonwerkers in de landbouw Voorzitter BOVAL liet klaagzang horen vo°thaloo«sl Dinsdag 20 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 MIDDELBURG Filmvoorstelling MIDDELBURG. lil de Bogardzaal organiseerde de Nationale Christen Ge heelonthouders Vereniging een zeer ge slaagde filmavond, die echter niet druk was bezocht. Na het openingswoord van de secreta ris der afdeling, de heer A. van Eene naam, werden eerst twee komische films vertoond. Hierna draaide men de op het filmfestival te Cannes met een Oscar Bruinisse M. Boone tachtig jaar BRUINISSE. De heer M. Boone werd dezer dagen 80 jaar. Hij vestigde zich 59 jaar geleden te Bruinisse als schoenma ker. Zijn werkplaats werd gedurende een halve eeuw een pleisterplaats voor de studerende jeugd of de verpozing zoe kende jonge mosselkwekers. In de dertiger jaren was Boone gedu rende 8 jaar Gemeenteraadslid, als kan didaat van een eigen partij. Uit de aard der zaak was de belang- bekroonde film: Come back little Sheba, i stelling groot. De burgemeester van St. i ?J",Hal„Wailes' met,in de hoofdrollen Philipsland, de heer L. J. de Jongje, Brui- Sh'fljy B°oth en Budt Lancaster. [nissenaar van geboorte, hield in intieme sMiddags was voor een stampvolle 'kring een van waardering getuigende toe- 1 zaal een kindervoorstelling gegeven, met spraak, o.a. de hoofdfilm: De witte poedel. Van onze sportredactie TERJSEUZEJS Francaise sprak TERNEUZEN. In samenwerking; tus sen Zeeuwse letterkundigen en de AÈian- ce Franchise en onder leiding van de heer W. Ensink sprak voor een zeer ge- intereseerd gehoor de Franse schrijfster Yvonne Pagner, onderscheiden met de MIDDELBURG. Zaterdag werden grote literatuurprijs van de Franse lucht- in de te Middelburg gehouden competitie vaart. zaalhandbal de volgende resultaten ge- j ZlJ vertelde op boeiende wijze van haar boekt: j ervaringen in oorlog en verzet, haar ge vangenschap in Ravensbrück, haar werk Van een onzer verslaggevers MELISKERKE. Ds. M. E. van Heesen, gereformeerd predi kant te Meliskerke is in zijn nop jes. Niet alleen, omdat hij met zijn gezin enige tijd geleden een prach tige nieuwe pastorie kon betrek ken, maar ook kan hij steeds zijn blikken richten op de gevelver siering van zijn kerk, voorstel lende de Alpha en de Omega, het begin en het einde. De oude pastorie, die aan de kerk was gebouwd heeft van het zoute,water in de oorlogsjaren veel geleden. De re paratie zou een aanzienlijk bedrag kos ten en al spoedig rees het plan om een nieuwe pastorie te bouwen. De oude pastorie werd afgebroken. Het gevolg was, dat bij de kerk een geheel nieu we gevel opgetrokken moest worden. En daar moest een versiering op ko men. Het is uiteindelijk de symboliek van de Alpha en de Omega geworden. In zijn jongste Nieuwjaarspreek heeft ds. Van Heesen naar aanleiding van Openbaring 22 vers 13 zijn gemeente voorgehouden, dat God aan het begin van het jaar ook de God aan het einde van het jaar is. Het symbool is niet Van onze sportredactie GOES, Zaterdagmiddag en -avond werden te Goes in de competitie zaal handbal de volgende resultaten geboekt: middaiguitslagen: meisjes adsp. Toni- doOdi 54; jongens adsp. Hellas Tonido 49; dames jun. Odi—OB OVU 53; heren jun. Hellas 2OVU 85; heren jun. Hellas 3Tonido 2 105; avonduitslagen: heren 4e klasse De MeeuwenNeptunus 9—3; heren jun. TonidoWalcheren 152; dames 4e klasse NéptunusMarathon 3 1—1; heren 3e klasse Neptunus—ONO 132; heren 2e klas Tonido 2Olympus 1 19—7; dames le klas TonidoZeeland Sport 44; heren le klas VolhardingTonido 8—12. zo maar een gevelversiering, maar is altijd een herinnering aan Hem. Het getuigenis mag ook best buiten de kerk klinken, aldus ds. Van Heesen. Op de foto zien wij de nieuwe pastorie en de kerk met op de gevel het sym bool van de Alpha en de Omega. heren EMMHellas 12—8; heren Wal cheren—«-Marathon 10—8; dames Mara thonHellas 4—5: dames jun. Marathon 'Hellas 0—6; dames Marathon 2 Luktor 82; heren Marathon 2Hellas 2 72; dames WalcherenEMM 61; middaguitslagen: meisjes adsp. Olympus 2'De Meeuwen 013; meisjes adsp. Walcheren 3Marathon 2 131; jongens adsp. EMMMarathon 25-1jongens adsp. Olympus—Walcheren 45; heren jun. Olympus 2Marathon 2 Ml»2; dames jun. Olympus 2-Waldieren 91. VOOR DE VROUW. Januari „LOUWMAAND"! De maand, waarin de bodem van de huiselijke schatkist wel eens zichtbaar wordt. als oorlogscorrespondente in Indo-China en Algerije en haar reportage-reis vorig jaar in donker Afrika. Treffend was haar pleidooi, ondanks de J vernederingen, smaad, honger en ellende in het concentratiekamp voor het zoeken van toenadering met de Duitsers. Wij j moeten het lijden van de laatste oorlog j vergeven. Alleen dan is een betere op bouw mogelijk. BURGERLIJKE STAND TERNEUZEN Geboren: Jolanda A. Th., dv w. C. P. van Hurck en M. H. Sarneel; Florentinus, zv J. A. de Nijs en T. A. Heijnsdijk; August E. A. M., zv A. O. M. Vermoet en E. L. Wee- maes; Veerle L. M., dv A. E. de Smit en R. P. Ranschaert; Gertruda M. en Lamber- tus A., d. en z. van C. Vermast en C. H. F. van Grootel; Adriaan P., zv G. A. Dees en C. M. van Cadsand; Maria A., dv M. de Filippis en M. S. Verstraeten; Susanna A., dv C. C. Bakker en D. Bakker; Robert, zv J. P. Bos en M. Cramer; Frits C. M., zv J. F. Calon en J. C. G. Buijsse te Biervliet. Ondertrouwd: J. M. Korstanje, 23 j. en C. J. de Jonge, 21 j.; M. L. de Pauw, 23 j. te Sas van Gent en M. S. E. Hol, 21 j. Overleden: S. de Kraker, 81 j., wed. van I. Verhelst; A. E. A. M. Vermoet, zv A. O. M. Vermoet ep E. L. Weemaes; J. Hofman, 72 j. te Zaamslag, wed. van J. de Koeijer; A. M. Cornelissen, 58 j., e.v. P. de Bokx; I. I. F. Gijsel, 45 j. te Sas van Gent, e.v. R. Ch. H. de Vleesschauwer; F. F. van der Steen, 51 j. te Sas van Gent, e.v. M. S. Redel Eerst even vragen, of u niet aan uw heer en meester overbrieft, dat ik dit van de mannen zeg, want ik blijf graag goede vrienden met alle heren gemaal, al was het alleen al om de zeer vele giro's voor onze ,Sadrach", die ik van het mannelijk deel van onze lezers ont ving, waarvoor ik immer dankbaar blijf. Maar van dat elkaar iets uit de han den grissen, moet toch echt niet waar zijn, want daar heb ik heel wat koop- jeshalende vrouwen eens naar ge vraagd. Nee, dat is zomaar kwaad ge sproken. Ik kan echt niet uit eigen er varing spreken, want het is wonderlijk, maar 'altijd 'in de uitverkoop tijd zit ik - uiaai aii/iju in uv, pil IXV £1 Tm fA 11 TIP I PYBnrt OU nergens dringend om verlegen en dan UJJ winkel ik eenvoudig niet. Zodoende GOES. De verschillen in bedrijfs- uitkomsten in de landbouw kunnen van jaar tot jaar zeer groot zijn. Dit wordt wel in sterke mate ervaren door de telers van aardappelen. Vorig seizoen was er in vele gevallen sprake van een volkomen mislukte oogst en wat er overbleef moest worden ver kocht tegen lage prijzen. Dit jaar was er een overvloedige oogst en de prijzen zijn van het begin van het seizoen af hoog geweest en de laatste maanden nog voortdurend gestegen. In het bijzonder geldt dit voor het ras Bintje, het voornaamste ras in de Ne derlandse kleistreken. Vorige week liepen de prijzen van de exportgeschikte Bintjes boven 35 mm. op tot 21 cent per kg. Grote hoeveelheden van dit ras zijn verladen voor export. Met name Engeland is een zeer be langrijke afnemer van de Nederlandse Bintjes, hoewel ook Alpha's naar dit land worden verladen. Engeland heeft dit jaar namelijk een zeer grote importbehoefte van aardappe len. Toch is het hoge prijspeil in ons land een belemmering voor een werke lijk zeer grote export naar dit land want grote partijen aardappelen voor Engelse rekening zijn de laatste maanden gekocht in België en Denemarken. De hoge prijzen, welke voor de Ne derlandse aardappelen betaald moeten worden zijn er ook de oorzaak van dat de uitvoer naar Zweden wat is terug gel onen. West-Duitsland heeft ook reeds heel wat aardaonelen uit ons land afge nomen. voornamelijk uit de zandstreken. De laatste tijd is verder Frankrijk aan de markt gekomen 7o"*el voor klei- als voor zandaa^^nneVn Er zijn echter nog geen grote hoeveelheden naar dit land verladen. Het overgrote deel van de aardappel- ooff<5+ 195° i'r»miHdeis in handen van d° handel overgegaan. Per streek ziin er echter wel grote verschillen Zo is naar schatting in West- Noo-B-Brabant en in Zeeuwsnh-VIean- d was-geboren, met haast de benen deren on 10 tot 15 oro^enf na alles door de telers reeds verkocht.. Daar staat ♦egenover da* in andere gebieden het grootste deel nog onverkocht is. Met name is dat het geval op Noord-Beve land Vo'^ -»s cc" v-"dcrTciipg van de voorzitter van de v R *T A zal er dt* seizoen on komt het onderwerp .uitverkoop" nooit eens gezellig in conversatie tussen mijn heer en meester en mij ter sprake. Ja, het is toch één keer gebeurd. Vorig jaar, na de vroege vakantie nog een paar dagen ergens aan de andere kant van het land op familiebezoek was het precies de uitverkooptijd. Het was mij totaal ontgaan. Toen ik lui en lang uit in een tuinstoel van zon en rust ge noot, ging mijn wederhelft eens even er op uit. Waarschijnlijk was gebrek aan rokertjes oorzaak van die wandel- lust. Ik bleef thuis, of juister in de tuin. Bij zijn terugkomst deelde hij mij mee, op een toon, alsof een zeer uniek ge beuren werd verteld, dat maandag de uitverkoop" zou beginnen. Ongeloof lijk kwiek voor mijn doen, zat ik in uiterste verbazing recht overeind de spreker aan te staren. Niet vanwege de uitverkoop, maar om het feit dat dit gebeuren in de mannelijke belang stelling was komen te staan. Nog nooit gebeurd. Ietwat peinzend vertelde hij verder, dat hij eens wat zaken beke ken had. Ik almaar sprakeloos. En nu was in een zaak de etalage al klaar voor de koopjes-slag en daar hingen herencostuums voor de prijs van twee gulden acht en negentig cents en ..pracht" pantalons voor acht en negen tig cents.. Al was ik dan sprakeloos, toch „hoor de" ik wat er gepeinsd werd. Zoiets als: dat draag je er altijd af. Bemoe- digend bracht ik er ten slotte uit: „Je 1 zou dan zeker wel eens willen gaan kij-1 ken." Dat kon nooit kwaad, zei hij, wat ik onmiddellijk tbegaf. Maar ik voegde er de goede raad bij, om onze gastvrouw dan een klapstoeltje ter leen te vragen, want het zou niet meevallen, een hal ve nacht te moeten staan Onze enige conversatie bestond voor de eerste ogenblikken slechts uit een verbaasd kijken enerzijds en een over tuigd knikje anderzijds. Toen verklaarde ik verder, dat men, wilde men zich de zeldzame kans op zulk een pak niet laten ontgaan, zeer beslist subiet na de laatste klokslag van het middernachtelijk uur. waardoor de zondag ophield te bestaan en de maan- spreid. En dan moeten alle tekorten van de januarimaand echt niet op re kening van de uitverkoop worden ge schreven, want ik zou de moeder en vrouw van een gezin wel eens voor ons vrouwenhoèkje willen fotograferen, die december met een mooi saldo afsloot. De gezelligheid en een kostelijk onthaal gedurende de feestdagen sturen zelfs het maand- of weekbudget van de meest secure vrouw in die periode in de war. Dus moet januari altijd al schraaltjes beginnen. En dan nog uitverkoop er bij. Dan maar helemaal niets kopen? En als je dan ziet, dat er net de schoen tjes of jasjes staan, die Janny of Jan juist zo nodig hebben, voor slechts de halve prijs, wat doe je.dan? Kopen na tuurlijk! Maar zouden wij vrouwen het nu niet eens klaar kunnen krijgen, dat men een maandje later ging uitverkopen, dan staan we er beter voor met de finan ciën. Of gooit dat weer het hele zakenle ven van de „uitverkopers" in de war? Daar weet ik weer niets van af. Nu, ik wens alle moeders veel voor delige koopjes en., de zakenmensen een volledige opruiming toe. Dan kun nen we in het voorjaar weer alles nieuw, fris en fleurig in de etalages zien. MAJA vakkers Westkapelle Januari staat in kalenders en almanakken te boek met de bijnaam „Louwmaand", maar je zou evengoed „Uitverkoopmaand" als toe voegsel kunnen geven, .want dat zou in de tegenwoordige tijd meer geëigend zijn dan dat „Louwmaand", dat volgens het woordenboek Looimaand betekent, wat na de slachtmaand november te verstaan was. [Feestavond voor Chr. bouw- Nu valt er particulier niets meer te looien maar gaan we „uitverkopen". Gelukkig, dat ik in een vrouwenrubriek schrijf, want anders durfde ik dit onderwerp niet aanroeren. De meningen van de mannelijke en vrouwelijke huwelijkspartners over uitverkoopjesvoordelen lopen nogal uiteen. Boze (mannelijke) tongen beweren dan, dat die koopjes eigenlijk helemaal geen koopjes zijn en dat de vrouwen allerlei dingen kopen, die ze niet eens nodig hebben. Enals een man radicaal niets van uitverkopen moet hebben, wordt er nog bijgevoegd, dat bij de uitverkopen de kwade karaktertrekken naar voren komen, want dat de dames elkaar de zg. koopjes uit de handen grissen. Voor het examen- machineschrijven slaagde te Terneuzen mej. K. de Vos uit Zaamslag, voor het diploma praktijk- boekhouden (associatie) slaagde de heer A. Schilders te Terneuzen. Zij werden opgeleid door de Pont-school. WESTKAPELLE. De afdeling West kapelle van de bond van Chr. Bouwvak arbeiders in het C.N.V. hield in het jeugdgebouw der Herv. Kerk een feest avond, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer L. Verhage, die een openingswoord sprak naar aanleiding van Deuteronomium 29. Een dubbelkwartet zong op verdien stelijke wijze enkele liederen, met orgel begeleiding van Kees Lievense Pz. De heer Zuidema, districtsbestuurder, behandelde enige actuele onderwerpen, o.a. de nieuwe C.A.O. Na de pauze voerde de toneelgroep „De Jonge Spelers" uit Vlissingen, het toneelspel „Ballet op d, boerderij" op. Dit stuk werd op sublieme wijze voor het voetlicht gebracht. Een dankbaar applaus vertolkte de dank der aanwezigen. De collecte t.b.v. Draagt Elkanders Lasten bedroeg f75. Hierna sloot de voorzitter deze zeer gèslaagde avond. Zaamslag C. H. -kiesvereniging ZAAMSLAG. In de jaarvergadering van de C.H. Kiesvereniging kon de voor zitter, de heer A. Koster, zijn vreugde uitspreken over de goede opkomst, on danks het ongunstige weer. De jaarver slagen van de secretaris, de heer T. Dek ker en de penningmeester, de heer J. v. Cadzand, werden goedgekeurd. De aftre dende bestuursleden, de heren J. van Hoeve en J. van Cadzand werden herko zen. De groslijst van candidaten voor de tweede kamer werd besproken en naar de centrale vergadering daarover in Breda werden afgevaardigd de heren J. van Hoeve en J. W. Kusee. Voor hen, die op de verkiezingsdag per auto gehaald moeten worden, zal de heer L. W. de Regt contactpersoon zijn. De po sitie van de kas liet toe, dat een bijdrage kan gegeven worden in het tekort van de statencentrale Hulst, aan de propaganda- commissie en voor de oprichting van een jongerengroep. „Tarwe door onkruid overwoekerd" en „Verzen slepen zich moeizaan en astmatisch kuchend naar hel einde", aldus luiden de onderkoppen var. een uitvoerig artikel over de pas verschenen proeve van een nieuwe psalm berijming in het dagblad Friese Koerier. Hoofdredacteur van dit blad is de dichter Fedde Schurer. die als auteur van de Friese psalmberijming op dit gebied zeer deskundig genoemd mag worden. De schrijver van dit artikel noem' de proefbundel een voorbeeld van collectieve kunstbeoefening', met alle zwaren van dien. Niettemin constateert hij met vreugde een aanta' goed iederen te hebben gevonden en noemt dan de psalmen 22, 36, 39, 40 48, 49 )0, 51. 63. 65 (behalve de z.i. zwakke inzet), 66 en 90. Het hoofdbezwaar is. dal het geheel niet spontaan genoeg is, het is te veel bedacht en net even te bewust geworden. Het is meer hersenwerk dan hartezaak geweest, hetgeen hij wijt aan de door hem gewraakte methode van samenwerking, „die d< lyrische stroom doet stollen tot de schotsen van het compromis". Zijn tech nische en andere bezwaren illustreert de schrijver met een reeks voorbeelden in dit artikel, waaruit wij ter wille van de ruimte slechts enkele kort' passages kunnen overnemen Deze proefbundel doorlezende, krijg Wat moet de kerk. wat moeten d< ik telkens de sensatie van een wan- kerken met deze proeve doen? Men kan deling 'door een schilderijententoon- wel een haastig besluit nemen en zeg stelling, waar fle werken der schilders gen. dat het zonde is van alle tijd en op verschillende plaatsen door ama- moeite en dat er eenmaal spijkers met teurs zijn bijgeflikt. Men herkent wei koppen geslagen moeten worden ik eens het oorspronkelijk werkstuk, weet het allemaal wel. Maar mijn gro- maar het is geschonden en versierd te bezwaar is, dat dit spijkers zonder met pijnlijke en soms ronduit belacli' koppen zijn, zonder koppen en zonder iijke effecten. punten. Op 13 fëbruari 1959 zal het dertig jaar geleden zijn, dat in ons land de- Wereldgebedsdag voor 'het eerst wer<M gehouden. Het doel van deze dag im alle vrouwen te verenigen in een ge bedsgemeenschap. Mochten er ook- mannen aan willen deelnemen, dan- willen wij deze niet uitsluiten, aldus het Nederlands comité, maar het blijft in de eerste plaats een vrou wen-wereldgebedsdag. De liturgie werd ditmaal samenge steld door een comité van negen Egyptische vrouwen van de Koptisch- orthodoxe, de Anglikaanse en de Evangelische kerken en de Christen Jonge Vrouwen Federatie. Het woord ..Kopt" betekent ..Egypte" in het oud- Egyptisch. De Koptisch-orbhodoxe kerk is de oude christelijke kerk. die door Markus gesticht heet te zijn. De samenstelsters van de liturgie hebben geput uit de oude schat van gebeden ?n liturgieën. Dg liturgie bevat o.a tiek. Integendeel, de linkse regering ie geloofsbelijdenis van Nicea. ge deelten uit een lied van Clemens Van Alexandrië. een Koptisch morgenge bed en uit de liturgie van de kerk vader Basilius. P. Eversdijk en P. van Sabben werden als zodanig herkozen. Dé groslijst voor de a.s. verkiezing van leden van de Tweede Kamer werd besproken en naai de groepsvergadering te Breda werden afgevaardigden aangewezen. Bij het agendapunt „Gemeentebeleid" werden verschillende aspecten van het gemeen tebestuur besproken in het bijzonder de financiële positie, de bouw van een rust huis en de verbetering van de straatver lichting. 's-HEER ARENDSKERKE. De Chr. Die oude berijming, zo slecht Historische kiesvereniging vergaderde in als ze is, doet in haar geheel voor de- het gebouw van de landbouwschool on- Een van de eerste eisen, die men aan ze nieuwe niet onder, en dat is niet zo- j der voorzitterschap van de heer C. Phi- een gedicht, ook aan een eenvoudig ge- zeer als een compliment voor de oude j lipse. De secretaris en penningmeester dicht, mag stellen, is de zuiverheid van dan wel als een oordeel over de nieu- j brachten beide verslag uit van het afge- beeldspraak. Vooral waar, als in de we berijming bedoeld. Bovendien mist j lopen verenigingsjaar. Het ledental bleef psalmen, die beelden soms tot comple- dit allegaartje de traditie van ruim twee constant en de geldmiddelen waren toe- te metaforen zijn verwerkt. De onge- eeuwen, die het werk van 1773 schraagt, j reikend om aan alle betalingsverplich- lukken daarmee zijn in deze bundel tal- tingen te voldoen. loos." E» dan het gaat hier niet om een jje aftredende bestuursleden, de heren Na een aantal voorbeelden van deze bruiloft of een revue voor de NCRV. en andere onvolkomenheden te hebben Het gaat om het loflied van de kerk, geciteerd, vervolgt de schrijver: en daarvoor is het beste niet goed ge- „Dit zijn geen spijkers op laag water. noeg. Het is met grote smart om alle Deze verschijnselen duiken op schier ijver en goede bedoelingen, dat ik het elke bladzij van de „Proeve" op: ze zeg, maar ik hoop, dat de kerken de- wriemelen door het werk der dichters ze proef, evenals die van Hasper, zul- als maden door een kaas. Het gevolg len afwijzen. Dit zijn slechte gedichten, van het gezamenlijke en overbewuste ondanks de enkele gunstige uitzondcrin- gepruts is geweest, dat bijna nergens het gen. En slechte gedichten, waar geen gedicht vrij ademhaalt, dat maar zei- aards uitgever in zou trappen, mag den de ritmische vaart is bijgehouden, men God niet aanbieden." en dat de verzen zich moeizaam en astmatisch kuchend naar het einde sle pen. U kunt dit constateren aan mijn laat ste voorbeeld: een vergelijking tussen de oude en de nieuwe berijming van psalm 103 6, een vers. dat ook in niet-kerkelijke kring algemeen bekend is. Gelijk het gras is ons kortstondig lever Gelijk een bloem, die op het veld ver heven Wel sierlijk pronkt, maar krachtloos is en teer Wanneer de wind zich over 't land laai horer Dan knakt haar steel, haar schoonheic gaat verloren Men kent en vindt haar standplaats zelfs niet meer Nieuwe proef: De mens is aan het sterven prijs ge geven Gelijk het gras kortstondig is zijn,le ven En als een bloem, die naar de zon zich wendt Waar die ten prooi valt aan de barre winden, En knakt en sterft, en is niet meer te vinden. Zelfs waar zij heeft gestaan is onbekend Reeds op 28 mei 1958 op de Expo heeft de zwarte priester Malula in Brussel gewaarschuwd voor de in Kongo dreigende gevaren, aldus be richt het Katholiek Nederl. Persbu reau. In rooms-kafcholieke kringen trok zijn rede veel aandacht, doch vooi de linkse regering was het te laat. afgezien van de onwaarschijnlijkheid, dat deze zich daaraan zou hebben ge stoord. Pastoor Malula eiste' van de Belgische autoriteiten eerbied' voor de Afrikaanse mens, die er recht op heeft, dat hem een beschaving wordt gebracht, welke de zwarte mens res pecteert, zowel in zijn anderszijn als in zijn streven naar onafhankelijkheid De zwarte priester eiste in zijn re de geleidelijke ontvoogding der Kon golezen, bevordering van de inheem se clerus en van de toenmalige rege ring meer waardering voor de mis sie. Hij waarschuwde voor het gro- Eigen nieuwsdienst GOES. Het afgelopen jaar mag voor de landbouw in het algemeen een gunstig jaar zijn geweest, voor de loonwerkers en in het bijzonder zij die met maaidorsen en pick-up persen was het dit beslist niet. De slechte weersomstandigheden in augustus hebben de werkzaamheden rtwc*f>v VOO"- j.—.qntnr Oorv. o- b - - t* r1«» riir> eer» 4A nno -J-4 I iqqr r1a+ rt" VUnr«ap.. niet mflo L-o" me* r»«M~iM« var He dnp ook sro."- tin èxport. Van onze sportredacteur Slechts vier voetbalwedstrijden vonden za*.-dagmiddag doorgang. Een schrale oogst, een oogst van een omvang die eigenlijk niet verbaasde, want in vele delen van Zeeland lag de sneeuw nog on de velden. Veere maakte in de tweede klasse a geen fout door RCS IV met 3—1 naar Souburg terug te sturen. Meeuwen trok naar Vlissingen om Zeeland Sport VI daar met 5—1 te kloppen. In de twee de klasse b behaa.lde Kats een flinke 5Z zege op Goes V en in de derde klasse c moest Burgh IV op eigen ter rein met 2—1 het hoofd buigen voor Zeemeeuwen I. moest nemen en zich posteren voor dc deur van die gulle zakenman, want het was wel te voorzien, dat in de drukke winkelstraat ook andere heren het oog hadden geslagen op zo'n uitzonderlijke aanbieding en dat die, het koste wat het wilde niet in geld maar aan in spanning gemeten voor zich zulk een costuum zouden trachten te bemachti gen. Dus rpoest men er tijdig bij zijn. Toen stopte onze conversatie over uitverkoop en werd er. een lekker va kantiesigaartje opgestoken. Niet door mij, maar dat begrijpt u wel. Toen wij dinsdags weer naar huis af reisden. bèdachten wij opeens, gaande door die drukke winkelstraat, dat er uitverkoop was. Dat was het roemloos en voordeelloos einde van onze uitver koopinteresse. Maar alsik dan na de uitverkoop bij vriendinnen en magen weer eens zie, wat deze werkelijk voordelig ver overd hebben, dan neem ik me voor. dat ik er de volgende keer eens echt goed om zal denken. Je kunt het toch wezenlijk wel eens treffen. Ik ben dan ook weer klaar, om alle kwieke vrou wen, die voor haar gezin een voordeel hebben behaald met leeuwenmoed te verdedigen. Dat daardoor de huiselijke schatkist wel eens ontijdig de bodem blootgeeft, is te verstaan. Maar dan moeten de heren echtgenoten als ze dat kun nen maar een klein beetje bijsprin gen, zodat de uitgaaf voor de koopjes over een wijder tijdvak wordt ge- IN TIENTALLEN boeken wordt tegenwoordig heel schap gegeven. Hier staan dus naast elkaar of betei 1 gewichtig, of heel leuk, of heel vervelend over het tegenover elkaar ouderdom en jeugd. Zoals bijna al tijd ouderdom en jeugd tegenover elkaar staan. Aar de ene kant staat de oude mens uitgerust met le- •jeugdprobleem" geschreven. De ouderen begrijpen dan de jeugd niet en de jongeren halen hun schouders op voor de ouderen. De problemen schie ten dan als vuurpijlen in deze boeken en artikelen omhoog en eisen om strijd de aandacht. Dat begrip, of beter onbegrip, voor elkaar is ej echter altijd ge weest. Ik denk dat in de tijd van de Batavieren de ouderen ook reeds over hun kroost hebben gezucht en dat hun kinderen, mopperend over de ouderwetse beestenvellen ook reeds onbehoorlijk te keer gingen tegen hun ouwelui met hun uitgeholde boomstam men en verouderde opvattingen omtrent zeden en gewoonten, vooral toen zij met de Romeinen in aan raking kwamen. Ook in de Bijbel lezen we reeds over de conflicten tussen ouderdom en jeugd, tussen starre conventie en jeugdige geestdrift; tussen de statische wijsheid der ouderen en de dynamische le vensdrift der jongeren. Ik rrfoet in dit Verband den ken aan het verhaal van de oude Joodse priester Eli en zijn jonge leerling Samuel. Ogenschijnlijk is lier geen sprake van een conflict, van een opstand van de jongere tegen een oudere. Integendeel. Sa muel was een gehoorzame leerling. Toch kan mer. dch gfeen groter contrast indenken. Eli. de man vast- geveest in een starre vormendienst, die bijna werk tuigelijk de oude eredienst van Jehova in stand hield le man Waar niets meer van uitging en Samuel, de ionge geestdriftige priesterleerling voor wie al dit oude instellingen en gebruiken die God Zelf aan Is raël had gegnven,' nieuw waren en nog betekenis hadden. De eredienst van Jehova werd trouwens bij na niet meer gekend door het volk en wat er var overgebleven was. droeg niet veel leven in zich. Er zo was het geen wonder dal de zoveel „aantrekkelij ker" godsdiensten der in het land overgebleven oud< volken beslas legden op het geestelijk leven der Is raëlieten. Zelfs de zonen van de oude Eli ..geloof den" het wel en misbruikten de godsdienstige plech tigheden in zodanige zin dat zii er zelf een lustig leventje bij konden leiden. Vader Eli trachtte zijr zonen nog wel van het verkeerde spoor af te bren gen. maar dit ging zo slap en lamlendig dat zij eerder nog werden gestijfd in hun opvattingen dan er van werden teruggebracht. IEDEREEN KENT waarschijnlijk wei het verhaal van de jonge Samuel, hoe God hem op een nacht bij zijn naam riep en wel tot driemaal toe en hoe dt jongen iedere keer naar het slaap/ertrek van zijn oude meester liep om te vragen of hij hem had ge roepen. Eindelijk werd het Eli duidelijk niet een mens had de jongen geroepen, maar God. God was de wijze, ervaren priester voorbij gegaan en Hij had de jonge Samuel, bijna nog een kind, Zijn bood- venservaring en Godskennis, maar zo op zijn gemak gesteld en zo vastgeroest in een leven van vormen en dogma's, dat niets hem meer uit deze valse rus\ kan opwekken. Aan de andere kant staat de jonge mens, zonder levenservaring, zonder Godskennis ir, de zin die wij 'er vaak aan geven, maar met een hart open en onbevangen. God heeft de ouderdom hier verworpen en de jeugd aangenomen. God heeft ook hier ivoor de wijze en verstandige verborgen wat Hij voor het kind openbaarde. Niet alleen het gevaar van eigengerechtigheid, het zoveel beter we ten, maar ook het gevaar van eer. zekere geestelijke luiheid verhindert de oudere „het Koninkrijk Gods" binnen te gaan. Maar het is juist zo verontrustend in deze tijd dat deze geestelijke luiheid, deze onver schilligheid. ook bij zoveel jongeren gaat voorkomen I in ernstige mate bemoeilijkt. I werden zeer veel onrendabele gemaakt, die de personeelskosten en het brandstofverbruik schrikbarend kleden stijgen, om van de extra slij tage en veelvuldige machinebreuk nog maar niet te spreken. Met recht vragen wij ons af of ons klimaat zich wel voor het maaidorsen leent en of we niet beter waren met de oude me thode van oogsten met daarna dor sen, zo dit in de "huidige personeels bezetting nog mogelijk is. Dit verklaarde de heer F. J. Meij- aard te Wemeldinge in zijn openings woord tijdens de algemene jaarverga dering van de Bond van Agrarische loonbedrijven in Zeeland (BOVAL1. Te voren hadden de aanwezigen staande hun in 1958 ontvallen oud-voorzitter, P. Hollestelle uit Kortgene, herdacht, die door z_ijn vele werk voor de organisatie steeds' als een voorbeeld in de herinne ring zal blijven voortleven. Uit het jaar verslag van de secretaris bleek, dat het verenigingsjaar niet onbevredigend ver liep. Er werd nog een redelijke winst bereikt van 1.258.45. De begroting voor 1959 met een gelijke contributieaanslag werd zonder aanmerkingen goedge keurd, De algemene bondsvoorzitter, de heer P. Francke uit Grijpskerke, die dit jaar aan de beurt van aftreden is. werd bij acclamatie tot enige kandidaat uit Zeeland aangewezen. te gevaar van het atheïstisch mate- ialisme. dat ernstige dreiging voor •Afrika inhoudt. In missiekringen wordt Jozeph Ma lula beschouwd als een zeer intelli gente priester, die in de Kerk in Kongo nog een grote rol zal spelen. De missionarissen zelf zijn op sommi ge punten verdeeld over de praktische politiek, die ten aanzien van de Kon go moet worden gevolgd, vooral over het tempo, waarmede de door de Kerk steeds verdedigde zelfstandig- wording dient te worden verwezen lijkt. De oorzaken der ontevredenheid, waarin de missie nauw betrokken is. vormen niet de gehele achtergrond van deze opstand zo verneemt K. N.P. uit Leopoldville. Deze kunnen in grote lijnen aldus worden samenge vat: 1. Er heerst een algehele drang naar vrijheid', welke door de ontwikkeling in andere Afrikaanse landen bevor derd wordt. 2. België heeft de tekenen niet ver staan en veel te lang gewacht met het voeren van een progressieve poli tiek. Integendeel, de linkse regering heeft veel bedorven. I Er3. De zwarte arbeidersorganisaties uren worden actiever. 4. De socialistische-liberale regering in het moederland bevorderde de zuster-organisaties in de Kongo. Van rooms-katholieke zijde echter kon weinig politieke activiteit in de Kongo worden ontplooid, mede ten gevolge van de benoemingspolitiek der regering. Aldus het Katholiek Nederlands Persbureau. Z1ERIKZEE Roode Kruis ZIERIKZEE. het Roode Kruis had vrijdag voor zijn propagandavergadering in het N.H. Verenigingsgebouw een stampvolle zaal. De voorziter, de heer C. den Uijl, bracht in zijn openingswoord de burgerij dank voor haar medewerking aan het Roode Kruis. Dr. J. H. Motmans, chirurg aan het Roode-Kruis-ziekenhuis reikte aan 13 do nors de Landsteiner-penning uit voor vijf maal bloed-geven en de plaquete voor 15 maal bloed-geven aan mej. Mooiweer. Dr. C. M. van Hoorn kon enkele leden van de Roode Kruiscolonne het diploma voor 20- en 10-jarige trouwe dienst over handigen. De gewenstelijk-secretaris. de heer A. D. Constandse (Middelburg) prees de Zie- rikzeese colonne voor haar uitstekende iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het is niet waar dat het zo erg is, zoals veel oude ren klagen, dat het aantal opstandigen en Godlooche naars onder de jonge mensen zo enorm toeneemt Dat de opstand tegen ,,de God der Vaderen" zo on rustbarend toeneemt. Ómdat een mens die over deze dingen nadenkt, of hij ze nu aanneemt of verwerpt, in ieder geval een mens is die met deze dingen worstelt. De Engelse schrijver Lewis scjireef eens: ,De veiligste weg naar de hel is die van de gelei delijkheid. de flauwe helling, lekker zacht voor de woeten." Ik zou het zo willen zeggen: de veiligste weg naar de hel is een weg die speciaal uitlokt om geestelijk traag en onverschillig te worden, een weg die geschikt is gemaakt voor gemakzuchtigen. Zon der weerstanden a.u.b. en waar zelfs God geen pro blemen meer geeft. En vooral zonder jonge mensen die zulke lastige vragen kunnen stellen. LIET IS WEL erg dat de geestelijke luiheid en on- verschilligheid van zoveel oudere mensen overslaat op de jongeren. Dat moet meer verontrusting opwek ken. dan het eeuwige conflict tussen ouderen en jon geren. Het is erg wanneer iemand in ongeloof „neen" zegt tegen God en het is erg als een mens zijn vuist opheft tegen zijn Schepper, maar veel er ger is het als iemand noch in geloof noch in onge loof, maar in absolute onverschilligheid zijn weg door het leven gaat. X. i prestaties. In deze vergadering behandelde de heer i In de Pauze werd een verloting gehou- M. van Rijsbergen enkele kostprijsbe-den' die f 100 opbracht. Na de pauze werd rekeningen Betreffende het loonsproëi-de fi'm PauIa vertoond. en en maaidorsen. Hieruit bleek van welk groot nut het is. dat de loonwer- II IB H ker zich inzicht verschaft in deze ma- XJ IJ I L- 1/ terie en vooral te zanten met zijn boek- FL JTL T ij a. j*, houder zijn eigen bedrijf aan deze be- V V Ni cijferingen toetst. - De heer Leendertse behandelde enkele aspecten uit de organisatie, die momen teel de gemoederen bezighouden, als de werkclassificatie voor de arbeiders in de loonbedrijven en de aansprakelijk heid van de loonwerker bij de uitoefe ning van zijn aangenomen werk. De heer Francke waagde een blik in de toekomst en besprak de veranderin gen die de Deltawerken met hun uitge breide industrialisatieplannen als ge volg voor de loonbedrijven kunnen hebben. Hij waarschuwde de loonwer kers ervoor dat deze industrie zeer veel vakkundig personeel aan de arbeids markt zal onttrekken. Spreker raadde daarom iedere loonwerker aan door een goede opleiding een vaste kern van be kwaam personeel aan zijn bedrijf te binden. Voor deze opleiding achtte hij het volgen van een of meer cursussen vereist. Voor de afdeling Kruiningen van de N.C.V.B.. die onder leiding van mevrouw A. Ligthart Schenk-van Zijtveld verga derde, sprak mej. C. Goor, onderwijzeres in Ned. Nieuw-Guinea. Op boeiende wij ze vertelde zij van het werk onder de nog zeer primitief levende Papoea's. De bekende ornitholoog Simon de Waard trad in voor een goed bezette Conferentiekamer te Oosterland voor de Culturele vereniging op met als onder werp: Portugal tuin van Europa, Bur gemeester Laurense sprak een welkomst woord. Hij memoreerde, dat de heer De Waard -thans vbor de vijfde maal op treedt voor de vereniging. Voor de pauze werd eerst een prachtige serie kleuren dia's op het doek gebracht, welke een I beeld gaf van de mooie hoofdstad van Meegedeehi weci, verder,,dal „p.vrij- ™a'e^n v?iTg^vanTooS tot Zuid. Vooral de films, die na de pau ze kwamen, lieten veel moois zien De afdeling Axel van de NCVB, die onder leiding van mevrouw M. Boorde Graaf bijeenkwam, had het voorrecht, n lezing te mogen volgen van de heer J. J. de Vast (Terneuzen), die vertelde over Rembrandt en voornamelijk de etsen van deze kunstenaar door middel van licht beelden toelichtte. Eén nieuw lid gaf zich spontaan op. In de Chr. school te Lewedorp hielden de Geref. mannenver. en de Geref. Vrou wenvereniging samen hun jaarvergade ring. De avond werd gevuld met voor drachten, zang en improvisaties. Een dei- leden van de vrouwenvereniging hield een inleiding over „Cornelius" (HancL 10). dag 13 februari te Goes de jaarlijkse spuitdag zal worden gehouden. Ir. II. J. de Bruin uit Wageningen zal dan de voor- en nadelen van het vliegtuigspui ten tegenover de oude landmethode stel len; de heer K. Schipstra behandelt de actualiteiten op het terrein van de be spuitingen. In de onder leiding van mejuffrouw C. A. de Graaf gehouden maandelijkse I vergadering van de afd. KapelleBie- belinge van de Bond van Plattelands vrouwen, werd als tableau opgevoerd „De zeven wilgen" van Adema van I Scheltema. Voorts werden films ver toond over het vlaslinnenen en het tuin bouwbedrijf en droeg mej. Ganseman enkele schetsen voor.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4