7 'DAROME DE NATUUR Geen grond meer voor reereatie Vier nieuwe mogelijkheden Pingo I KAPPIE en de zeezeef 1 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 H1 Amsterdam breekt noodwoningen af V1 D1 De 3? mogen niet naar ons land Voorman gedood op sinterfabriek Spierpijn Kloosterbalsem Uitwisseling van 150 wetenschapsmensen Rennen voor de Duitsers Azalea voor vader der sch i pperskind eren De rechter van Zalamea Vliegas veroorzaakt Jl plaag in Utrecht in en om uw huis Uit de kerken Dinsdag 20 januari 1959 Stop! en wat nu Van een onzer redacteuren. ANGZAAM maar zeker gaat de recreatiekraan in Nederland dichtMet rasse schreden naderen we de tijddat de trotse bezitter van een zomerhuisje er geen plaats meer i voor kan vinden. Hetzelfde gaat gelden voor de man, die in bos of duin een inliep-will 1 laten bouwen, want we kunnen ons de weelde van een ticeede woning niet meer ver- oorloven. We kunnen zelfs niet meer zeggen: waar water is kan je je gang gaan. Met onze water- gebieden moeten we langzamerhand precies zo zuinig en voorzichtig worden als met onze grond. Terwille van grotere algemene belangen wordt de vrijheid van ieder individueel steeds meer belaagd. De recreatie wordt steeds meer gekanaliseerd en aan banden gelegd, zoals ook met de woningbouw is gebeurd. We zijn simpel gezegd, toe aan de recreatie per vierkante meter Koek is op HOUDEN we ons daar niet aan, dan grijpen binnenkort grote groepen mensen er naast. De recreatiekoek is op. Helaas is de planologische weten schap pas te hulp geroepen toen we er sinds de vakantie gemeengoed is geworden een paar miljoen va kantiegangers bij hebben gekregen. Lichtpunten EEN treurige balans? Misschien wel, maar er zijn ook een paar lichtpunten die de zaak toch niet zó somber maken. Het is echter goed, vooraf het volgende te bedenken. Tot voor kort dachten we dat ons leven drie pijlers kende: wonen, wer-j ken, verkeer. Merkwaardig genoeg zijn we nu pas aan het ontdekken, dat moeten zijn, en bij iedere ingreep in I er nog een belangrijke vierde pijler bestaat, onze recreatie, zonder welke het leven niet denkbaar meer is en ook niet vol te houden zou zijn. Industrialisatie, mechanisering, snel le communicatiemiddelen en lawaai hebben de sprnningen van het dage lijks le.ven zo groot gemaakt, dat we het niet meer kunnen stellen zonder recreatie, dat is: onszelf herscheppen tót volwaardige mensen. Daarom zeg gen veel mensen ook niet meer zoals vroeger: Je werk is je leven; maar: wij werken voor onze vrije tijd daarna. „Stop" en wat nu? TAE behoefte aan ruimte wordt t dus steeds groter, terwijl de beschikbare hoeveelheden in werke lijkheid en naar verhouding kleiner zijn geworden. Dat is althans het ge val in bepaalde gedeelten van het land, die juiste de drukst bezochte zijn. Vandaar dat er vrij plotseling .Stop is gezegd, als het ging om din gen die vroeger wel mochten. Van daar ook dat er is gezocht naar an dere mogelijkheden. We zijn er niet alleen achter ge komen dat we zuinig moeten zijn met hetgeen we nog hebben, maar ook hoe we dat moeten doen. De reële waarde van de grond voor recreatie is der mate opgelopen, dat het niet langer verantwoord is, er meer dan strikt noodzakelijke stukken af te nemen. Nieuw idee langengemeenschap moeten komen en een centraal fonds dat over voldoen de geld beschikt voor het maken van allerlei voorzieningen. Laat men nu eindelijk eens bedenken dat het om niets meer of minder dan de volks gezondheid gaat! Samenwerking V^OOHLOPIG zijn we nog niet verder dan dat het touwtrek ken uit het verleden heeft plaatsge maakt voor een zekere vorm van staande belangen moeten verdedigen, samenwerking. Sinds enkele maanden functioneert de Interdepartementale coördinatie commissie voor openlucht recreatie. Zij wordt ijverig gevoed met initiatieven uit de particuliere sector, zoals de A.N.W.B.. de Stichting Re creatie en de Contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming. projecten, op en aan het water. Daar zal ruimte zijn, vooral doordat de logiesaccommodatie er geen grote rol speelt; de meeste mensen willen im- mers in hun boot overnachten. De vier kunnen met vermijding van de fouten uit het verleden helemaal nieuw worden aangekleed. En wat heel belangrijk is: zij kun- nen een gedeelte van de recreatie ver- - plaatsen naar gebieden buiten de IjTtlSSr Randstad. Het zijn: de Grevelingen zoals ir. Lange die heeft gedacht, de Biesbosch. de gestuwde Nederrijn en Lek, het IJmeer buiten Amsterdam samen met de randmeren. onze wegenbouwers, ó'ie nu meer doen dan alleen een weg maken. Zij zorgen ook voor een aantrekkelijke omge ving van de beton baan. De „natte" Waterstaat denkt echter nog te veel langs een lineaal, met het gevaar dat onze kinderen straks alleen nog maar in de albums van Jacq. P. Thijsse kun nen zien hoe mooi onze rivieren wel zijn geweest TAEZE vier. nieuwe mogelijkhe- den zullen werken als een j veiligheidsklep. Zij kunnen de aantaUen mensen die hun heil tot nu toe op hét land moesten zoeken verminderen. Daarom is het van zo groot belang, dat zij tijdig en goed gereed worden Over geld beschikken kan zij niet. Zij zou er wel voor kunnen ijveren, dat Rijkswaterstaat bijvoorbeeld extra geld op zijn begroting krijgt. Hij zou op die manier bij het uitvoeren van de grote onderhanden zijnde werken tegelijk veel kunnen doen ten be- behoeve van de recreatie. (Zoals er op provinciaal niveau al hef nodige tot stand komt.) Creatief actief DE commissie als centrale in stantie zal niet alleen be- Zij zal vooral in creatieve zin actief de ruimtelijke ordening alles moeten onderzoeken wat ten goede kan komen aan de ontspanning van de be volking. Men zal nu gezamenlijk en vooral tijdig moeten optreden. Er zijn in Ne derland namelijk nog mogelijkheden ge noeg vqor de recreatie. We krijgen er gelukkig grote oppervlakten water bij. Zij zullen lucht in -de benauwenis moeten brengen. Loosdrecht en de Kaag beginnen nu al op een mooie zondagmiddag hun opnamecapaciteit te bereiken. Is de drukte er nu alleen nog maar hinderlijk, over een aantal jaren zal de situatie er ongenietbaar zijn. Forensen KAMPEERCENTRA 20 is de nieuwe gedachtengang zou den daarom bijvoorbeeld niet in de duinen moeten liggen, maar op half of desnoods helemaal volwaardige grond er pal tegenaan; bungalowbe- drijven niet in de bossen, maar er vlak naast. De recreatiegronden zijn doorgaans in handen van agrarische gemeenten, terwijl zij gebruikt moeten worden door stedelingen. Er zou dus een be- 0OK een andere categorie re creatiezoekers komt in het neen, ik moet eigenlijk iets over de dag van vooreergisteren zeggen, van zaterdag, toen een grote kop in de krant vertelde, dat „de klein kinderen van Mars" een kruistocht beginnen. Wie gedacht heeft, dat dai één van die verhalen was, die ze tegenwoordig „fiction" (verbeel ding van de toekomst) noemen, waarin verteld wordt over ruimte vaart e.d. en het daarom is gaan lezen, kwam bedrogen uit. En wie het oversloeg, omdat hij niet zag, dat het over één van onze grootste schilders uit de latere tijd, Jacob Maris, ging, is eveneens bedrogen uitgekomen. Kijk, dat zijn nu van die fouten, waarvan nu nooit iemand te weten komt, wie ze ge maakt hebben en die misschien daarom wel voor de krantenman de meest onaangename zijn. Een goed verhaal wordt daardoor totaal bedorven. Ik ga nu niet verklaren, hoe het misschien wel gekomen is. Ik volsta alleen, met onze lezers onze verontschuldiging aan te bie den Mei de beschamende weten schap toch ook, dat we nog wel eens meer in de strijd tegen wat men dan wel noemt „het zetfouten duiveltje" de nederlaag zullen lij den. Als ik over de krant van gisteren schrijf, zou ik iets willen zeggen over die rechtmatige klacht, dat er feitelijk te weinig publiciteit is over de ontwikkeling van Zeeland, Onze krant heeft daar al meer over geschreven. Ik herinner me bijv een artikel, waarin er over ge klaagd werd, dat Zeeland zijn plan nen zo slecht „verkoopt". Men spreekt over een deskundige in zake industrialisatie-vestiging, die de provincie zal „aantrekken", zo als dat dan tegenwoordig heet, maar het wil mij voorkomen, dat een deskundige inzake publiciteit ook geen overdaad zou zijn. Nu stelt dat voor Zeeland zeer bijzon dere eisen. Want die deskundige moet ook begrip hebben voor het speciale, dat Zeeland kenmerkt en dat in de publiciteit naar voren moet komen, opdat deze mede dienstig kan zijn aan het behoud van het Zeeuwse eigene, voorzover gemaakt en dat men daarbij „zuinig" te werk gaat. Er zal grond gespaard' moeten wor den, in dien zin dat de vereiste ac commodatie niet wordt opgebouwd -ten koste van het recreatiegebied, maar er buiten. Voor de Biesbosch dus in Drimmelen, Lage Zwaluwe en .Geer- truidenberg in het zuiden, en in Wer- kendam en Kop van 't Land in het noorden. Aan de Biesbosch zelf behoeft vrij wel niets gedaan te worden. Zodra de dammen in Haringvliet en Volkerak dicht zijn is het een prachtig gebied', met nog maar weinig verschillen in de waterstanden, zodat het met de meest gebruikelijke pleiziervaartuigen te allen tijde bevaarbaar zal zijn. ET IJmeer (direct 'bij Am sterdam) en de randmeren (vooral het noordelijke gedeelte in de richting Volendam) vormen een/vierde kostelijke mogelijkheid die voor het grijpen ligt. Tegen niet al te hoge kos ten kan er van alles van gemaakt worden, zo mooi als men zelf maar wil. Men kan er bijvoorbeeld eilandjes maken of, goedkoper, bij de dijken- aanleg voorland'en, recreatie-oorden bij uitstek. Maar dan zal er bij de inpol dering van het *IJsselmeer werk mét werk gemaakt moeten worden. Dus zal er goede wil moeten zijn en samenwer king tot stand moeten komen. Laat men nu al overleg plegen en plannen beramen. Het zware materieel zal er te zijner tijd toch zijn. De kans zit erin, het in meer dan één opzicht nut tig te maken. De vier Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam hebben de strijd aange bonden tegen de talloze onooglijke noodwoninkjes, die Amsterdam aan j verscheidene kanten omzomen. De zonder vergunning opgetrokken Jee ten, tuinhuisjes en omgebouwde tram wagens zullen voortaan, zodra de be woners ze hebben verlaten, worden gesloopt. Met deze maatregel troept het ge- I meentebestuur tevens een halt toe aan de levendige handel, die in de sector j van de illegale woningen bestaat. Al enige tijd is eeif sloop-gebod tegen de noodwoningen van kracht. Er zijn echter gezinnen, die hoewel zij weten dat hun woning na hun vertrek zal wor den gesloopt deze toch verkopen of verhuren. Tot nu toe heeft de gemeente bij de behandeling van deze zaken enige lankmoedigheid betracht. Men wilde de argeloze nieuwelingen in de noodwijken niet zonder meer duperen. Van heden af zullen echter de nood- behuizinkjes na het vertrek van de eige naars worden afgebroken, ook al woont de nieuwe koper of huurder er al. Als extra waarschuwing heeft de ge meente meegedeeld dat het centraal bu reau voor huisvesting een gezin, dat op deze wijze op straat komt te staan, geen ander onderdak zal aanbieden. - ~4V ,JT jt N ederrijn-Lek \E Nederrijn-Lek. Na de bouw van de drie stuwen zullen enkele duizenden watersportlief hebbers er tussen Hagestein boven Vreeswijk en Wijk bij Duurstede een vorstelijk gebied bij krijgen. Over een lengte van twintig kilometer zullen zij er, als de kanalisatie is voltooid, in het grootste deel van het watersport seizoen stroomloos water vinden, in een mooie rustige omgeving. De waterstaatkundigen zullen dan echter wel een handje mee moeten hel pen. Zij zijn helaas nog niet zover als /■IER nieuwe gebieden dus met grote mogelijkheden. Er is maar één maar. Laten we d'aar wéér iedereen zijn gang gaan, dan kunnen we een paar duizend menen een ple zier doen, maar dan zijn we na een paar jaar weer precies even ver. Hoé ver bewijzen de Noord-Veluwse ge meenten die nu al dermate behoefte aan ruimte hebben, dat 'zij het oog richten op het Veluwemeer. Er zit niets and'ers op, dan dat veel van wat tot nu toe vrij was in de toe komst aan banden wordt gelegd. Een vingerwijzing in die richting is bij voorbeeld. dat de overheid de oevers van het Brielsemeer in eigen hand heeft gehouden. Zo kunnen er geen con flicten ontstaan met de boeren of de eigenaren van de zomerhuisjes. Zo kan ook de man met de bromfiets of het gehuurde bootje er vrijelijk van genieten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het is beslist niet de bedoeling dat de 37 verstekelingen via Nieuw-Guinea toch nog in Nederland zullen worden toegelaten. Gouverneur dr. Platteel heeft hun deze beslissing van de regering nog eens uitdrukkelijk onder ogen gebracht. De 37 hebben zich, na aanvankelijk wat onwillig te zijn geweest, hierbij neergelegd en hebben zich thans aan het leven in Merauke op Nieuw-Guinea aangepast. IJMUIDEN (ANPi De heer S. Jonker uit Amsterdam, voorman-bank werker van de firma Kruk uit Heilo, is gistermorgen bij het controleren van de afvoertransportband in de sintelfa- briek- van. Hoogovens te IJmuiden tus sen de band en een draagrol bekneld ge raakt en overleden. 82 MAAR die bleef armzalig als men hem bij de eerste vergeleek. Tot een machtige koning, genaamd Herodes, verscheen en in het acht tiende jaar zijner regering de tem pel begon te vernieuwen. Met be hulp van duizenden arbeiders ver breedde hij de heuvel, waar het gebouw op stond, metselde een ter ras van drie verdiepingen en be steedde er zoveel moeite aan, dat zijn tempel zeker het schoonste bouwwerk in heel Azië-was, en door velen zelfs als het schoonste bouwwerk ter wereld werd gepre zen. De wereld is een oogappel, vertelde men elkaar in Jeruzalem, de zee vormt het wit, de aarde de iris en Jeruzalem is de pupil; maar wat we in de pupil zien, is de tempel. Deze tempel dankte zijn pracht niet aan het penseel der schilders noch aan het houweel der beeld houwers. Hij was vooral groot door de harmonie zijner vormen en het uitmuntende materiaal, waaruit hij gebouwd was. Grote hallen liepen er van alle zijden omheen en boden beschutting te gen regen en gaven schaduw voor de zon. Hier wandelde het volk. De schoonste zaal was de Tegel zaal, waar de Grote Raad verga derde. En er was ook een syna goge, vele winkels, waar offdrdie- ren en heilige en onheilige par fums verkocht werden, een groot slachthuis en verder de banken der wisselaars. Een stenen hek scheidde de pro fane ruimten van de heilige. Griekse en Latijnse aankondigin gen bedreigden elke niet-Jood op straffe des doods verder te gaan. Steeds kleiner werd de kring der genen, die verder in hel heiligdom mochten doordringen. Zieken was het betreden der heilige hoven verboden, evenals kreupelen en dergenen, die in de buurt van lij ken hadden getoefd. Voor de vrou wen was een groote ruimte gere serveerd, maar die mochten ze in de tijd der menstruatie niet betre den. In de binnenhoven mochten alleen priesters komen, en ook de genen onder hen, die lichamelijk niet geheel volmaakt waren, was het betreden van sommige heilige ruimten niet geoorloofd. Wit en blinkend van goud hing de tempel op zijn terrassen over de stad, en leek zo uit de verte op een heuvel, die met sneeuw over dekt was. Op zijn daken piekten scherpe gouden speren, zodat vo gels hem niet konden bevuilen. De binnenplaatsen en hallen waren waren kunstig met mozaïek inge legd. Overal terrassen, poorten en zuilen, de meeste van marmer en met gouden en zilveren versierin gen. Boven de poort, die naar de heilige ruimte leidde, had Herodes het teken van Israël laten aan brengen: een wijnstok. Hij pronk te daar in al zijn overladenheid, was van zuiver goud en zijn drui ven waren zo groot als een man. Kunstwerken, die een wereld roem genoten, sierden het huis van de tempel. Men zag een kan delaar met zeven armen, die de zeven planeten voorstelden: de zon, de maan. Mercurius, Venus, Mars. Jupiter en Saturnus. Men zag de tafel met de twaalf toon broden, die de dierenriem en het jaar voorstelden. Men zag het vaatwerk met de dertien verschil lende soorten reukwerk: uit de bo dem der zee, de onbewoonde woes tijn en de bewoonde wereld, die weer bewezen, dat alles van God kwam en voor God bestemd was. Op een plaats, waar ze het vei ligst waren, lagen de schatkisten van de tempel, waarin de schat ten van de staat geborgen waren, een belangrijk gedeelte van het goud en de kostbaarheden der aarde. Ook het ornaat van de ho gepriester werd hier bewaard, het heilige gewaad, de juwelen van de tempel, de gouden diadeem, die Jahves naam droeg. Om dit or naat was een strijd tussen Rome en Jeruzalem ontbrand, en het had heel lang geduurd vóór ze voor goed bij de tempelschatten mocht worden bewaard en er was veel bloed vergoten in deze strijd. Wordt vervolgd Advertentie of rheumatiek? Flink wrijven met Kloosterbalsem, die diep in het weefsel dringt. wrijft de pijn weg J MIERIK A-RU S LAND Van onze correspondent WASHINGTON. Amerika en de nauw, want de forensenkampen kun nen niet meer worden uitgebreid, noch in aantal noch in grootte. Men probeert de mensen daarom al te doen wennen aan de gedachte, dat zij niet meer de hele zomer teFecht zul len kunnen, maar slechts een paar we ken. Hetzelfde principe zal misschien toegepast moeten worden voor bunga lows en kampeerterreinen; plaatsma ken voor anderen! Alle hoop voor de Randstad Hol- land is nu gevestigd op vier nieuwe Sowjetume staan op het punt, een over eenkomst te sluiten waarbij 150 schei- jkundigen en natuurkundigen van elk l land zullen worden uitgewisseld. Reeds I sedert de herfst zijn onderhandelingen j gevoerd tussen Amerika en de Russische i nationale academie van wetenschappen. Verwacht wordt, dat binnen een week leen officiële verklaring zal worden af gelegd, waarin de uitwisseling bekend zal worden gemaakt. Behalve in de „geheime gebieden" en bij militaire installaties zullen beide groepen wetenschapsmensen algehele vrij heid van beweging hebben, en zullen overal en naar ieder toe kunnen gaan. Deze uitwisseling betreft zowel korte rondreizen als langdurige verblijven in beide landen. De Nederlander heeft een eigen aardige gewoonte: hij reserveert te laat het plekje waar hy zijn vakantie wil doorbrengen. Zo niet de Duitser, die vóór eind februari al weet waar hy in Nederland zal neerstryken. In „Düsseldorf am Meer" bijvoorbeeld, zoals het Haagse Ockenburg in de volks mond al heet. Willen wij de Duit sers vóór zijn, dan zullen we nu moeten reserveren! Van prinses Wilhelmina Eigen nieuwsdienst I ROTTERDAM. Morgenavond geeft de Haagse Comedie een herhaling van het toneelstuk De rechter van Zalamea van Pedro Calderon. Medespelers zijn o.a. Albert van Dalsum. Max Croiset I en Sigrid Koets. De voorstelling is in I de Rotterdamse schouwburg. CASTRICUM. Prinses Wilhelmina Nr. 10 heeft de heer Gel'ben de Jong te Cas- Van kruiswoordraadsel geven wij tricum, die al weken ziek is, verrast nu eens niet de omschrijving maar de op- met een mooie azalea. In een begelei- lossing, echter zijn de letters van de dende brief heeft zij hem voorspoedig j sleutelwoorden vervangen door andere letters, zodat in feite de oplossing in geheimschrift gegeven is. Gevraagd wordt met behulp van het kruiswoordschema de oorspronkelijke oplossing terug te vinden. Horizontaal: 1 epe, 4 bn—j, 6 egmnb, 7 gr, 9 og. 10 da—habadab, 15 fna, 16 aab, 17 cndhadi b'~j,'20 ib. 2Ug-d. 22 1naef, 24 1—n—1, 25 f—g—k. Verticaal: 1 efgd, 2 e—e, 3 pm—ab, 4 bb, 5 jggb, 8 rafnb, 9 oabbg, 11 hnd, 12 aah, 13 aad, 14 dai, 17 cib1, 18 acab, 19 jd52k, 22 1—1, 23 f—f. aab cadefgbhij kabe 1gb ebam kn afab o—gbhamab k ooJ op i.e onnif ja qggjh vormen een gezegde. herstel toegewenst. De heer De Jong is tot zijn pensio nering vorig jaar directeur geweest van de Vereniging tot bevordering van on-< derwijs aan schipperskinderen. Prin- i ses Wilhelmina heeft het werk van de1 „vader van de schipperskinderen", zo- als hij werd genoemd, van nabij ge- S volgd. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Na de stank van de Beenzwartfabriek in d'e zomermaanden samengaand met de overlast van de maden «beft een deel van Utrecht gisteren teWBden gekregen van een an dere plaagt vliegas, afkomstig van de - nieuwe centrale van het provinciale elek- dat bij de ontwikkeling der om- triciteitsbedrijf Hc'us'het iS™ie't ITer^TtTc 1 De centrale'beschikt over een instal ls Heus. het ts niet zo er„. dat ae dje fle ron<jVliegende gruisjes moet opvangen, maar gisteren heeft zij blijkbaar niet aan de opzet voldaan. Huisvrouwen in Zuilen en in de wijk Oog in Al, die de was wilden ophangen, zagen tot haar schrik, dat lijnen en pa len dik onder ó'e viezigheid zaten. 12-7) Ik geloof, dat we maar weer aan land moeten gaan, anders wordt de Zeebeer misschien ongerust. Ik merk ook, aat het etenstijd is. Kijk eens, een vis. Je kan warem pel je tijd goed gebruiken. Als je zo veel armen aan het werk moet houden, heb je ook veel verstand nodig. v.<lll||i|ll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||ll||lll|llll|l|llll|llllllllll||||||||||||||||||||||||||||!||||||||l|||||l||l||l|ll)lll|lllll|llllllll||l||tlll||||||||||||||l||||||||||||||l||||!l|ll|lllllllllllllllllllllll|Hiillllllll|lll^ Hartelijk bedankt ook voor de mooie reis. Het was werkelijk heel fijn. Zo'n boot wil ik met mijn verjaardag van mijn moeder hebben. ..newcomers om nu maar een woord uil de emigratietaai te ge bruiken zich aanpassen aan Zeeland. Men mag van Zeeland mei vragen, dat het zich omge keerd alleen oriënteert op degenen, die var, buiten komen en hun levensstijl gaat nabootsen. De ver anderingen. die moeten komen, groeien vanzelf wel. Juist omdat men maar spreekt over de veran deringen, die Zeeland zal moeten aanvaarden, zou wel eens dat ge voel van beu-zijn. waarover ons artikel van gisteren sprak, kunnen ontstaan. Als we in Zeeland weten, dat we onszelf kunnen zijn en blij ven, staan we sterker tegenover de nieuwe dingen, die komen. We zullen die dan in onze levensstijl kunnen verwerken, zoals we in de loop der eeuwen en denk voor de laatste tijd maar aan de mecha nisatie in de landbouw zoveel goed verwerkt hebben. Als men bet weer maar een beetje mee beeft kan de Viburnum fragrans J in het hartj- van de winter bloeien; een rijk bloeiende heester met zacht roze j bloempjes die bovendien nog een heer- lijke geur verspreiden. Het is nuttig voor deze heester een beschutte stand plaats te zoeken. Hij behoort tot de fa milie van de Gelderse roos en de sneeuwbal en zit nogal eens onder de luis. Zodra de struik in het blad komt dient men dan te sproeien en kan men wel gebruik maken van Poliflor zomer. Oplossing' van de vorige puzzel Horizontaal: 1 toen, 4 bond. 7 zetel, 9 tegelijk, II pal, 12 kub, 14 ex. 15 arm, 16 Ne, 17 run, 19 Ido, 20 secon de. 24 ramee, 26 zozo, 27 teen. Verticaal: 1 t.t., 2 ezel, 3 neg, 4 hel,. 5 olijk, 6 d-d., 8 tearoom, 9 taxus. 10 kunde. II per, 13 beo, 18 nerz, 19 idee, 21 C.A.O., 22 nel, 23 i.z., 25 ia. 30. Nog immer gierde de goede sleepboot Kraak achter de wonderlijke zeefcylinder door het luchtruim. Het was aan boord bitter koud geworden. De bemanning had zich in oorkleppen en wanten gestoken, maar de ijsmutsen die professor Zifter hen had aangeboden, had Kappie geweigerd. „We zijn zeelui en geen poolreizigers, en zo is het maar net," had hij kort af gezegd. ..Is het geen, verrukkelijk gezicht, die wolken bnder ons?" vroeg Zifter om laag wijzend. ,,Het is net de zee, ziet u wel? Ik krijg er nooit genoeg van!" „Net de zee!" Kappie hapte naar adem. „Luchtgebrek?" vroeg de geleerde be zorgd. „Dat kan kloppen. We naderen nu het einde van de dampkring. Dit is nog maar het begin...." „Deksels!" stootte Kappie er uit. Dan kunnen we straks ja wel stikken!" Zifter knikte. „Op deze hoogte is dat een veel voorkomende beheptheid, even als het ontstaan van zuurstofbellen in de bloedbaan. Dat kan ook erg ver velende gevolgen hebben." „W-watte?" vroeg Kappie ontsteld. „Het ligt immers voor de hand legde de geleerde uit. „Het organisme past zich maar moeilijk aan ongewone omstandigheden aan in tegenstelling tot de wetenschap!" En met die woor den haakte hij Kappie een zuurstofcylin- der om de schouders. ..Ziezo, nu kunnen we er weer even tegen, klopt dat?" vroeg hij vriende lijk. PARAMARIBO (A.N.P.) Suriname wil zich associëren met de Euromarkt als het kan profiteren van de verlaging van de invoerrechten met 10 procent, maar die zelf niet hoeft toe te passen. Associatie op deze basis zal Suriname i wel worden toegestaan omdat het tot de onderontwikkelde landen wordt gere kend. NED. HERV. KERK Beroepen te Baarn: J. van Slie- dregt te Putten. GEREF.. KERKEN Aangenomen naar Vollenhove-St. Jansklooster: H. J. ten Brink te Vriezenveen, naar Bergen (N.H.) R. v. d. Berg, kand. te Arnhem, die bedankte voor Dirksland en Ooster end (Fr.). CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Driebergen: J. Brons te Mijdrecht en M. S. Roos te Al phen aan de Rijn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scherpenisse: M. Heer schap te Borssele. UNIE VAN BAPTISTEN GEM. Drietal te Groningen-Noord: J. Bosma te Arnhem, J. Broertjes te Utrecht en Ph. Lindeman te Sneek.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2