NIEUWE KANSEN VOOR NIEUW-GUINEA Op één na rijkste ertslagen ter wereld Meer dollars voor rakettenbouw Amerikaanse partners bij exploitatie van nikkel en kobalt? Pech-dieveggezij AUSTRALIË: 109 GRADEN IN DE SCHADUW De Bilt: zacht Dader was op kerkhof Vandaag PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND I J i beroofde agente SCHULTE DE SPORTMAN VAN 1958 EVENWICHTIGE AMERIKAANSE BEGROTING Stichting van de Arbeid in gevaar Ook Hoog militair gerechtshof wil het zelf zien Knaapje kleumend op koopjeswacht Winst A.K.U. ruim 19 pet. gestegen Tientallen baby's in ziekenhuizen Bremen markt voor Indonesische tabak Betere radio-omroep Straatterreur in Hilversum Actie van Uloschool voor negerjongens Vermoeden van Scotland ard GESTOLEN ZILVERSTAVEN IN NEERGESTORT VLIEGTUIGJE Bergman procedeert om haar kinderen Huwelijk door de reclame Bolletje/' Goedkopere radio- en tv-toestellen Dooi zet door Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f .7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, i4e Ja*rg. No. 1519 Dinsdag 20 januari 1959 Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een aantal voor aanstaande Amerikaanse concerns bestudeert de mogelijkheid van deel neming in een Nederlands-Ameri kaanse onderneming, die de nikkel en kobaltvondsten op Nederlands Nieuw-Guinea zal gaan exploiteren. De plannen, die de Nederlandse regering op dit gebied heeft, alsmede allie gegevens over de ertsvondsten, zijn in het bezit van deze firma's. In Den Haag hoopt men binnen zeer korte tijd een beslissing te vernemen. De exploratie naar deze ertsen heeft volgens de laatste gegevens aangetoond dat er tussen de hon derd en tweehonderd miljoen ton aan nikkel- en kobaltertsen moet liggen. De voornaamste vindplaat sen liggen op de eilanden voor de kop van Nieuw-Guinea en wel op Waigeo, Manoeran en enkele eilan den ten westen van Waigeo. Hoog gehalte De velden op Manoeran behoren tot de rijkste; het gemiddelde nikkel gehalte zou daar 1,54 procent bedra gen en van kobalt 0,19 procent. Dat betekent dat de vondsten op Nieuw- Guinea, op een vindplek na, in Canada, de rijkste ter wereld zijn in gehalte. Aanzienlijk lagere percen tages zijn, indien genoeg erts aan wezig is, al behoorlijk exploitabel gebleken. Kobalt is een grijs, glimmend me taal, dat in de regel met nikkel sa men voorkomt. Het is dubbel zo hard als zuiver ijzer. De belangrijk ste vindplaatsen tot heden zijn Ca nada, Belgisch Congo, Noord-Rho- desië en Frans-Marokko. Kobalt wordt veel toegepast bij de vervaardiging van gereedschappen voor metaalbewerking. De zg. ko- baltstraler, die gebruikt wordt bij de radiotherapie, is een radio-actieve isotoop van kobalt. Gemengd Van Amerikaanse zijde is al jaren lang belangstelling getoond voor het nikkel en kobalt op Nieuw-Guinea. Reeds drie jaar geleden zoals wij meldden in ons blad van 10 oktober 1956 hebben Amerikaanse onder nemingen geprobeerd van Neder land concessies te krijgen. Verder dan een exploratie van de mogelijk heden is het toen niet gekomn. Uit de nog schaarse inlichtingen blijkt thans dat Nderland zelf een aandeel wil dragen in de ontginnin gen. De gedachten zouden uitgaan naar een gemengde Nederlands-Ame rikaanse investeringsmaatschappij. Deelneming van ons land is mogelijk voor de Amerikanen een garantie dat de Nederlandse regering niet van plan is Nederlands Nieuw-Guinea af te stoten, want de exploratie zal zeer belangrijke investeringen vragen. Voor Nederlands-Nieuw-Guinea zou den deze een grote stimulans beteke nen voor de verdere ontwikkeling van het UTRECHT. De wielrenner Gerrit Schulte is in de door de Avro gehouden enquête rnet 2452 punten uitgeroepen tot de natio nale sportman van 1958. Met slechts vijftien punten verschil bleef hij boven de no. 2, de turner Klaas Boot. op wie 2437 stemmen werden uitgebracht. De volgende plaatsen werden bezet door: 3. Anton Geesink (judo), de sportman 1957, met 1349 punten; 4. Tineke Lagerberg (zwemmen). 1279 punten; 5. Abe Lenstra (voetballen); 6. Ada den Haan (zwemmen). Voor Ada den Haan, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, nam haar jongere broertje de prijs m ontvangst. Ook Lenstra was_ bij de prijsuitreiking niet aanwezig. Utrecht werd uitgeroepen tot sportstad van het jaar 1958. waar bij groot gewicht in de schaal hebben gelegd de twee landskam pioenschappen in het voetballen (DOS bij de semi-profs en Velox bij de amateurs). Hierbij kwam dan nog het na tionale bridgekampioenschap. twee zwemtitels van Herman Willemse en kampioenschappen bij judo en worstelen. Utrecht volgt hïerrne_e EmdhO' ven op. de sportstad 1957 WASHINGTON (Reuter, A.P.) President Eisenhower heeft het Congres een evenwichtige begroting gepresenteerd, die zelfs nog een kl-ein overschot van 100 miljoen dollar vertoont. Inkomsten en uit gaven houden elkaar in evenwicht op 77 miljard dollar. De president heeft gewaarschuwd dat een onevenwichtige begroting voor het ko mende begrotingsjaar (1 juli 195930 juni 1960) de dreiging die de inflatie vormt, 'zou vergroten en het herstel van 's lands economie na de recessie van vorig jaar zou vertragen. In zijn begrotingsboodschap schatte de president het tekort op de lopende be groting op 12,9 miljard dollar, voorname lijk een gevolg van de uitgaven die zijn gedaan ter bestrijding van de recessie. Om dit tekort te kunnen financieren verzocht hij het Congres het plafond van de nationale schuld te verhogen tot 285 miljard dollar. MINDER VOOR DEFENSIE Bijna zestig procent van de begrote uitgaven zijn bestemd voor de defensie in ruime zin (nationale veiligheid). In totaal is daarvoor 45,8 miljard dollar uit getrokken, 315 miljoen dollar minder dan vorig jaar. Maar voor wetenschappelijk onderzoek, ontwikkeling en produktie van raketten wordt 800 miljoen dollar meer gevraagd. De kosten van het raketprogramma zijn niet gespecificeerd, maar de president heeft meegedeeld dat het een uitgave van bijna zeven miljard dollar zal ver- beluisteren, eisen. Bovendien is een bedrag van 280 mil-' joen dollar (tegen 153 miljoen in het lopende begrotingsjaar) uitgetrokken voor het bureau voor luchtvaart en ruimtevaart, welks taak op vele punten! samenvalt met die van de militaire in stanties op dit gebied. De uitgaven van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie zijn geraamd op het recordbedrag van 2.745 miljard dollar, dat is 115 miljoen dollar meer dan op de lopende begroting- scholen, ziekenhuizen e.d. en besnoeiing van bepaalde sociale programma's. De president verwerpt echter ten stel ligste de bewering dat zijn beheerste be groting het land aan ernstige militaire risico's blootstelt. Zijn minister van financiën, Robert Anderson, heeft een transigente houding tegenover de infla- tore financiering een gevaar genoemd dat op den duur de basis voor economi sche groei kan vernietigen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Binnen de Stichting van de Arbeid zijn besprekingen gaande waarbij het bestaan van de stichting in het geding is. Men is het er al over eens dat het bureau van de stichting in Den Haag op 1 april zal worden opge heven. Of daarmee ook de stichting ge heel of gedeeltelijk zal verdwijnen, is nog niet te zeggen. Het is niet de eerste maal dat het bestaan van de Stichting van de Arbeid ter discussie wordt gesteld. In de laatste jaren is veel werk dat vroeger door de stichting werd verricht door de uitbouw van de p.b.o. op het werkterrein van de Sociaal-ecohomische raad gekomen. Tot nu toe raakte men ..het er echter altijd weer over eens dar de stichting als privaatrechtelijk overlegorgaan, zon der aanwezigheid van fCroonleden, toch altijd nog waardevol was. SCHOT OP SPOORBAAN Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Evenals de Krijgsraad te vélde-oost indertijd heeft gedaan, zal ook het Hoog militair gerechtshof binnen kort een onderzoek ter plaatse instellen, alvorens arrest te wijzen in de zaak van het „schot op de spoorbaan" op 4 februari 1958. De 28-jarige wachtmeester 1ste klasse A. J. den O. was voor dit ongeluk ver antwoordelijk gesteld. Als veiligheidson derofficier was hij, aldus de telastlegging, in gebreke gebleven het nodige toezicht uit te oefenen. De Krijgsraad sprak hem evenwel vrij. Twee weken geleden eiste de advocaat- generaal bij het Hoog militair gerechts hof in hoger beroep twee maanden hech tenis. Hij was van mening, dat Den O. wel- degelijk schuld aan het ongeluk heeft, want hij had het stuk, waarover hij toedicht had, beter moeten laten richten De raadsman betoogde, dat zelfs met de afwijking in de stand van het geschut een projectiel daaruit nooit bij de spoor baan terecht had kunnen komen. Naar zijn oordeel was het een uit de oorlog afkomstige vliegtuigbom geweest, die de explosie had veroorzaakt, wat hij onder andere destilleerde uit de geringe be schadiging van het geboomte ter plaatse en uit gevonden resten van een vlieg tuigbom. Als een projectiel uit een hou witser van acht inch de oorzaak was ge weest, had al het geboomte zware schade moeten hebben. Ouders een avondje uit... HENGELO In de kille nacht van zondag op maandag vond een sur veillerende agent de twaalfjarige Reinie M. kleumend in een portiek van „Het wonder van Hengelo", een uitverkopende bazar in de bin nenstad. Hij vertelde van zijn vader daar tot de volgende morgen te moeten wachten, omdat er dan twee koopjes te halen zouden zijn: een autoped van 5.95 en een schemerlamp van 95 cent. Het was de agent wel wat te bar, dat het kind nog een uur of twaalf voor de boeg had. en hij fietste naar het ouder lijk huis. Avondje uit De ouders bleken een avondje uit te zijn: De vader, een fabrieksarbeider was bij thuiskomst rond middernacht maar heel moeilijk te bewegen, zijn zoon op te halen, maar de agent wist hem na de nodige aandrang zover te krijgen, dat hijzelf de rest van de nacht op wacht doorbracht. Gister morgen, toen vader naar zijn werk moest, werd hij afgelost door zijn vrouw en Reinie, die als eersten de bazar binnenstapten en in triomf autoped en lamp uit de uitverkoop haalden. Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN. Pech had de 51-jarige zakkenrolster, die van de uitverkoop- drukte in Nijmegen gebruik maakte om. haar duister beroep uit te oefenen. Aan vankelijk ging het haar wei voor de wind: volgens de politie heeft zij voor duizenden guldens geroofd. De kwam toen zij een beursje roofde uit de tas van een vrouwelijke politieagent en op heterdaad werd betrapt. ARNHEM. De Algemene Kunst zijde Unie heeft over 1958 een winst behaald van 21.4 miljoen tegen 17,9 miljoen in 1957. Dit is een stij ging van bijna 20 procent. De omzet in het boekjaar 1958 is gestegen met ruim lJ/2 procent tot 223,1 miljoen. Daar de onkosten ster ker toenamen, vertoont het exploitatie resultaat een lichte daling. De winststijging is dan ook uitslui tend te danken aan de hogere ontvang sten aan dividenden en interest van deelnemingen en aan belangrijk lagere belastingen. DJAKARTA (Reuter) De Indone sische regering heeft Bremen gekozen als markt, voor Indonesische tabak in Europa. Dat verneemt het Indonesische persbureau Anfara. nadat in Djakarta besprekingen zijn gehouden tussen Indo nesische autoriteiten en een Westduitse handelsdelegatie. Indonesië zocht al enige tijd naar een nieuwe markt voor zijn tabak ter vervanging van de traditionele markt in Amsterdam. De 63-jarige arbeider R. Oost uit Tien deveen is gistermorgen onder Beilen dood naast zijn bromfiets gevonden. Hij was op weg naar zijn werk. Het K.N.M.I. in De r^l Bilt berichtte gis- MELBOURNE(AP) Melbourne en omgeving worden geteisterd door een hittegolf die al verscheidene slachtoffers heeft geëist en het open bare leven dreigt te verlammen. Voor de derde opeenvolgende dag was het er gisteren 109 graden Fah renheit in de schaduw; in de volle zon, op pleinen in in brede straten, was het zelfs 120 graden. De ziekenhuizen, die voor een groot deel niet de beschikking hebben over de middelen voor het beheersen van de temperatuur, hebben een oproep tot de burgerij gericht om ventilatoren ter DEN HAAG De radio-omroep op Nieuw-Guinea zal waarschijnlijk worden verbeterd. De zender te Biak zal worden versterkt en door middel van relais-zenders zullen de program ma's in heel Nieuw-Guinea zijn te VASTBERADEN Eigen nieuwsdienst HILVERSUM Er hébben zich weer enkele gevallen van straatter reur voorgedaan in het centrum van Hilversum dat daar al berucht door is geworden. Volgens president Eisenhower toont de Amerikaanse natie daarmee haar vastberadenheid haar leiderspositie in dej Twee jeugdige bouwvakarbeiders wereld op het gebied van de bewape- achttien en 23 jaar zijn aangehouden ning met kernwapens te handhaven, tot dat dergelijke wapens internationaal vol doende gecontroleerd worden; en voorts haar wil de vreedzame toepassingen van kernenergie te bevorderen. Wapens die minder belangrijk zijn ge worden, zullen worden afgedankt om de defensie zo economisch mogelijk in te richten. Maar Eisenhower voegde eraan toe dal het niet verstandig zou zijn de strijdkrachten overzee en de parate troe pen in het moederland merkbaar te be snoeien in hèt komende begrotingsjaar. De totale sterkte van de strijdkrachten zal worden gehandhaafd op circa 2.520.000 man, maar deze macht zal over een aan merkelijk grotere gevechtskracht gaan beschikken doordat zij steeds weer de j beschikking over modernere wapens krijgt. BETERE TIJD De militaire hulp aan het buitenland is voor het komende belastingjaar vastge- legd op 1850 miljoen dollar, 462 miljoen tvfn HAAG (ANP' Na de open- minder dan in het lopende jaar. Daaren- hare'lagere school Het volle leven js tegen zal de economische hulp aan het» in Den Haag nu ook op de openbaie buitenland krachtens het programma school voor u.l.o. Willem Ruys eervoor wederzy'dse veiligheid 1648 miljoen handtekeningen-actie S?.and* Y^ar een Ci°UaA bel°Pen- dat is 79 miljoen meer| Amerikaanse negerjongetjes, dienaar een ;d th opvoedingsgesticht moeten omaax aj Over de nationale economie zei Eisen- blanke meisjes hebben gekust. hower dat er een periode van welvaart leerlinge van ae en hoge werkgelegenheid voor de deur als verdacht van de meest recente en ook wel meest brutale staaltjes op dit terrein. Zij zouden een cafébezoeker uit Nederhorst den Berg in een steegje bij het station hebben gestompt en gesla- j gen en hem een tientje hebben af ge- perst. De oudste was al gearresteerd, toen de jongste op de vuist ging met een machinist die van het station kwam. Deze moest enige schoppen en stompen incasseren, voor hij een surveillance auto van de Hilversumse politie kon waarschuwen, die de jongeman al aan het zoeken was. beschikking te stellen teneinde het le ven van tientallen baby's te redden. ZIEK VAN WARMTE Reeds dertig baby's, bijna alle minder dan zes maanden oud, zijn in de laat ste dagen, ziek van de warmte, in zie kenhuizen opgenomen. Negen van hen en vier volwassenen zijn overleden. Er hebben zich reeds vele honderden ge vallen voorgedaan van mensen die door de hitte werden bevangen. Ver scheidene bedrijven hebben moeten sluiten en andere hebben de werktij den veranderd om zoveel mogelijk profijt van de koele uren te hebben. In Melbourne is het verboden tuinen te besproeien, daar er watergebrek dreig de. De droogte op het platteland en in de bossen veroorzaakt een groot aan tal branden, die aanzienlijke schade aanrichten. Ook de dierenwereld lijdt onder de hitte. In een buitenwijk van Melbourne vond men een uitgeputte arend op straat. Het dier liet zich zonder tegenstand vangen en werd in een dierentuin op genomen om verzorgd te worden. MILJARDEN INSECTEN De verkoop van verkoelende dranken en ijs heeft een ongekende vlucht geno men, evenals die van ventilatoren, ijs kasten en insectenverdelgingsmidde- len, daar miljarden insecten, die men anders nooit te zien krijgt, nu de be trekkelijke koelte van de huizen op zoeken. In de haven van Melbourne hebben alle havenarbeiders het werk neergelegd na verklaard te hebben dat het te heet was om .te werken. Hun werkgevers hebben zich bij dat besluit neergelegd. Advertentie Willy Bertram, een derrie klas. is met de actie begonnen. Onder de 520 leerlingen worden hand tekeningen verzameld voor een petitie die aan de Amerikaanse ambassade zat worden aangeboden. De zullen er een aparte brief bi) doenom de actie van de leerlingen te ondersteu PARIJS. (U.P.I.), Het gerechts- ïof, waaraan Ingrid Bergman heeft ver zocht, haar de kinderen uit haar huwe lijk met Roberto Rossellini toe te wijzen, heeft gisteren nog geen uitspraak ge daan. De zitting werd verdaagd tot woensdag, opdat Rossellini zelf zijn standpunt zou kunnen komen toelichten. Rossellini heeft onlangs bij een recht bank in Rome een verzoek ingediend om de kinderen aan hem toe te wijzen. De drie kinderen wonen op het ogenblik met Ingrid Bergman en haar huidige echt genoot Lars Schmidt op een landgoed bij Parijs. staat. Daarom achtte hij het gewenst een adempauze 'e nemen bij de aanpak van nieuwe projecten als waterwerken, over heidsgebouwen. ziekenhuizen enz. Ook stelde hij besnoeiingen in programma's voor als de steun voor de landbouw en maatregelen tot bestrijding van de werk loosheid. Ten slotte heeft de president enkele belastingverhogingen op brandstoffen voor motoren en luchtvaart voorgesteld alsmede hogere posttarieven en ver hoging van de winstbelasting voor levensverzekeringmaatschappijen. Maar hij verklaarde een algemene belasting verlaging mogelijk te achten in de niet al te verre toekomst, als het evenwicht in de begroting ook inderdaad zou wor den gerealiseerd. Het ziet er overigens naar uit dat de president een zeer harde dobber zal krijgen met het handhaven van het be grotingsevenwicht. Met name de demo cratische meerderheid in Senaat zowel als Huis van Afgevaardigden vindt dat de Verenigde Staten zich niet kunnen per mitteren een achterstand op het gebied van de raketten bij de Sowjetunie op te lopen. Ook wenst zij geen bouwstop voor Van onze correspondent LONDEN - Is er verband tussen het j neerstorten van een sportvliegtuigje in de Schelde op 14 augustus en de op zienbarende diefstal van 75 staven zilver ter waarde van ongeveer hon-, derddertigduizend gulden, die korte tijd tevoren in Londen werd gepleegd? Dat is een vraag, waarop Scotland i Yard het antwoord tracht te vinden. Het vliegtuigongeluk boven de Schelde wierp al bijna direct vragen op. De politie stuitte bij het onderzoek op tal van moeilijkheden: de drie in zittenden J. de B. uit Rotterdam, G. H. uit Breda en J. K.. een soms in ons land. dan weer in Londen verblij vende Hongaar kwamen bij het on geluk om het leven. Bovendien kon het wrak van het vliegtuig niet wor den geborgen. Via Interpol Een arrestatie bracht medio oktober enig licht in de zaak. De drie slacht offers van het ongeluk hadden zich schuldig gemaakt aan smokkelarij. Scotland' Yard heeft via Interpol de Nederlandse politie nu gevraagd een dossier op te sturen over het drietal. Op 14 augustus waren zilverstaven van Londen naar Wenen verzonden. Toen de staven werd'en vervoerd, in Har de verzegelde spoorwegwagon, waarin wihc aankwam, was het zilver ver dwenen. De diefstal moet in het spoorweg- goederendepot van het Londense sta tion Mile End zijn gepleegd. Piloot J.K., die in de kelderclubs van Soho bekend stond als „de vliegende1 Hollander", had het sportvliegtuigje, een Proctor, voor vijftig gulden per uur op het vliegveld West Surrey gehuurd. Hij steeg op van Croydon en zei naar Rotterdam te vliegen. Vast staat echter dat hij eerst Londen of een veld bij Woking en vervolgens Het Zoute bij Knokke in België aandeed. Soms rijk Hij leidde m Londen een eigenaardig leven. Hij woonde in een souterrain, waarvoor hij zijn hospita vierhonderd gulden huur schuldig was. Vaak bleek hij veel geld te bezitten. Steeds wanneer hij zijn kamer verliet deed hij niet alleen de deur op slot, maar stak hij bovendien de deurknop in zijn zak. Hij had J. de B. en G. H„ die met een enkele-reiskaartje per boot van Hoek van Holland naar Harwich waren ge reisd, de avond tevoren op Soho ont moet. De Nederlandse politie heeft voor haar onderzoek ook rapporten uit Bel gië en West-Duitsland ontvangen. J^IET elk huwelijk komt tot stand volgens het aloude stramien; jongen ontmoet meisje - verliefd - verloofd - getrouwd. De 24-jarige Mike Wahlder uit Alexandria, Louisiana (V.S.) deed er meer moeite voor; vandaar dat hij de fotograaf niet alleen gelukkig, maar ook voldaan toelacht. Wahlder kwam enige tijd geleden in Amsterdam een reisbureau binnen en werd onmiddellijk ge troffen door de lieve glimlach van een meisjeop een reclame plaat. Het was een plaat van de Israëlische maatschappij El-Al. De rest is nogal Amerikaans; Wahlder vloog naar Israël en trouwde haar. Zij heette Nurith Pilzer en is dunkt ons alle moeite wel waard. Eén complicatie deed zich nog voor, toen het bruidspaar Israël wilde verlaten. Een man, die Mike had geholpen In de speurtocht naar het meisje, achtte zich niet ge noeg beloond. Mike moest drie honderd dollar achterlaten, voor hy naar Engeland mocht vliegen. Op de foto: het jonge paar, gister avond op Londen Airport. Duitsers nemen initiatief EINDHOVEN. Zes grote Duitse fabrieken van radio- en televisietoestel-1 len hebben besloten de dwang op de verkoopprijs op te heffen. I De lopende overeenkomsten zullen hooguit nog acht weken van kracht blij- ven, maar daarna zijn de detaillisten1 vrij m het vaststellen van de prrzen. In Nederland wil Philips de vaste bruto- Iprijzen die voor alle handelaren gelijk! zijn onverkort handhaven. teravond te 23.15 uur; Half tot zwaar be wolkt met tijdelijk enige regen. Mati ge tot krachtige en tijdelijk krachtige tot harde wind tus sen. zuid en. zuid west. Vrij zacht. MIES JE: Voor vandaag kunnen xe de kast in. 21 JANUARIzon op 8.37, zon onder 17.06; maan op 14.25, maan onder 5.29. Van onze weerkundige medewerker De temperatuur is sedert zondag gaan stijgen. Zaterdag waren er nog plaatsen in het land, waar het de hele dag bleef vriezen, zondag was dat afgelopen, maar het bleef koud. Op vele plaatsen is toen nog niet meer dan één graad boven nul gemeten. Eerst moest de in Noord-Frankrijk sterk afgekoelde lucht nog ons land passeren, voor er iets goeds van kon komen. In Zuid-Frankrijk is het al heel bijzonder: zondag werd tegen de Pyreneeën negentien graden geno teerd, gisteren plaatselijk al 22 graden. Naarmate het harder uit het zuiden ging waaien en de tem peratuur in Noord-Frankrijk ver der omhoog kwam, werd het ook bij ons zachter, al was er gisteren nog wel wat warmte nodig om de sneeuw te doen smelten. In Leeuwarden en op de Veluwe lag gisteravond nog tien centime ter, in Eelde acht centimeter sneeuw. De temperatuur in die streken is gisteren dan ook niet hoger dan vier graden gekomen, tegen acht graden in Zuid-Lim burg. Om tien uur gisteravond was het daar nog steeds acht graden en in het noorden van het land drie graden. De depressie ten westen van Ierland kwam gisteravond nog al tijd dichterbij. De barometers lie pen op vele plaatsen verder terug. Maar wij blijven ook vandaag nog aan de goede kant van de depres sie. Het weer blijft betrekkelijk zacht. Doordat de kans op regen groter wordt, zal het weer tocli niet erg lekker zijn. Aan de an dere kant van de depressie wordt met noordenwind de koude lucht uit het Poolgebied naar het zui den gevoerd. De depressie moet ons land dus maar niet passeren, want dan zou de koude met zijn sneeuwbuien bij ons terugkeren. Zover komt het voorlopig nog niet. De depressie beweegt zich erg langzaam, zodat het weer van daag eerder iets zachter dan kou der zal zijn dan gisteren. max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. wind c. in mm Helsinki geh. bew. ZZW -10 0.3 Stockh. sneeuw O -8 0.1 Oslo sneeuw NNO -8 5 Kopenh. geh. bew. ZZW 3 4 Aberdeen regen z 6 1 Londen regen z 9 0.2 A'dam zw. bew. z 4 0 Brussel zw. bew. z 8 0 Luxemb. zw. bew. z 4 0 Parijs half bew zzo 7 0 Bordeaux zw. bew. ozo 13 0 Grenoble 1. bew. ZZW 11 0 Nice zw. bew. NNW 7 0 Berlijn geh. bew. z 4 0 Frankf. geh bew. stil 3 0 München geh. bew. ZZO 5 0 Garm. P. geh. bew. ZZO 6 0 Zürich geh. bew. O 1 0 Genêve zw. bew. zw 7 0 Locarno geh. bew. ONO 6 0 Wenen onbew. OZO 1 0 Innsbr. geh. bew. WNW 1 0 Rome l. bew. ZZO 12 0 Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Enigszins in zijn bewegingen gehinderd door de grafstenen is een stroper aan het werk geweest op de rooms-katholieke begraafplaats van Utrecht. De man werkte met een fret, die hij de konijnenholen injoeg De uitgangen van de holen had hij met netten afgesloten. De politie ving zowel de (vijftigjarige) dief als de fret. Zij verwijderde bovendien een dood konijn van de begraafplaats. A

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1