GROEIENDE KANS OP GESPREK OOST WEST Bestelwagen slipte tegen auto van de Koningin Mikojan sprak met Eisenhower en Dulles Maar agenda moeilijk punt GOLF VAN STAKINGEN EN TERREUR IN ARGENTINIË Industrie akkoord over de Hawks Twee jongetjes verdronken VOORPRET OP SOESTDIJK K.L.M. LEGT GOUDEN CIRKEL OM DE AARDBOL Zorgen om bezorger De Bilt: Dooi ONGELUKKIG SCHOT TROF SOLDAAT Goudschat onder bessenstruik Reis om de wereld in tachtig comfortabele uren Bestelwagen rijdt kind dood PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vóór 27 mei Russische vrees Naar ontspanning Vorstin was onderweg om Irene te halen BEWIND VAN FRONDIZI WANKELT Bomaanslagen Traangas Barricades Looneisen Val van paard gaat gemeente geld kosten Door ijs gezakt Medewerking gevraagd voor vakantiespreiding ÉÉN DODE Auto met zeven mensen te water Nieuwe Afrikaanse statenbond: Mali Nieuwe pier op komst Soekarno is overwerkt 25.000 bezoekers op Jan Steen-expositie Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438: bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel._ 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: J ACQ DE SMIT - Hoofdredacteur; R. HAGOORT Zeeuwse!) Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per 'week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van f 1, i4« jaar*. n*. ism Maandag 19 januari 1959 Van onze correspondent WASHINGTON Op de be sprekingen die president Eisen hower en minister Dulles in de af gelopen dagen met de Russische vice-premier Mikojan hebben ge voerd, hebben beide partijen vast gehouden aan hun reeds bekende standpunten en inzichten. Niettemin wordt het in Wash ington voor zeer waarschijnlijk ge houden, dat de kansen op een con ferentie tussen Oost en West aan zienlijk zijn toegenomen. Noch een conferentie van ministers van bui tenlandse zaken noch een bijeen komst van de Grote Drie zijn ech ter als concrete voorstellen door Eisenhower, Dulles en Mikojan besproken. Toch kunnen in feite Mikojans lang durige besprekingen met de Ameri kaanse leiders worden opgevat als informele onderhandelingen die ten doel hebben de mogelijkheden te on derzoeken van formele onderhande lingen. Daarom worden deze bespre kingen in Washington beschouwd als de belangrijkste uitwisseling van in zichten tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie sinds de conferentie in Genève in de zomer van 1955. Men heeft in de Amerikaanse hoofd stad nu sterk de indruk, dat er een conferentie tussen Oost en West zal worden gehouden in het vroege voor jaar, in elk geval vóór 27 mei, de datum die werd genoemd in het „ulti matum" waarmee Kroesjtsjef in no vember de wereld verraste. Vóór die datum immers zou de hele nieuwe status van Berlijn geregeld moeten zijn, terwijl de Westelijke garnizoenen vóór die datum uit West- Berlijn zouden moeten zijn teurgge- trokken. Mikojan heeft overigens her haaldelijk de verzekering gegeven, dat er van een ultimatum nooit sprake is geweest. Eisenhower en Dulles hebben het Mikojan vooral duidelijk proberen te maken, dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten zich niet uit West- Berlijn zullen laten verjagen en zich niets zullen aantrekken van het Rus sische voornemen om alle bezettings functies over te dragen aan de door het Westen niet erkende Oostduitse regering. Men heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat Oost-Duitsland nooit in de plaats van de Russische bezettende macht zal kunnen treden. Voorts is er de nadruk op gelegd, dat de status van Berlijn niet kan worden losgemaakt van het veel meer omvat tende vraagstuk van hereniging van Duitsland en van dat der Europese veiligheid. Daarbij is ook betoogd, dat éénwording van Duitsland, zelfs wan neer zij wordt gerealiseerd in achter eenvolgende stadia, eveneens een Russisch belang is, Eisenhower en Dulles hebben er prijs op gesteld blijk te geven van een grote mate van begrip voor de angst die de Sowjetunie koestert voor een bewapend en herenigd Duitsland. Men gelooft dat deze verzekering enige indruk op de Russische vice- premier heeft gemaakt. Hoewel er dus geen nieuwe formu les voor een oplossing van de han gende probleraen ter tafel zijn ge bracht, koestert men in Washington toch de hoop dat het mogelijk zal blij ken om voor de 27ste mei een confe rentie van de ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Sta ten, Groot-Britannië, Frankrijk en de Sowjetunie te houden. Mikojans bezoek is in elk geval stellig van groot belang geweest, al was het maar om de volgende re denen; i Het is duidelijk geworden, dat di recte onderhandelingen op hoog niveau de weg kunnen banen naar ontspanning; o Door er nogmaals op te wijzen hoe zeer het hun ernst is met de ver zekering dat het Westen Berlijn niet zal ontruimen, hebben de Ver enigde Staten het Moskou nog eens duidelijk gemaakt tot welke ern stige gevolgen de eventuele onbuig zaamheid van het Kremlin zou kun nen leiden. Tenzij derhalve de Russen het be wust aansturen op een krachtproef vormen nieuwe onderhandelingen het enige logische alternatief. Daar de Amerikaanse regering tevens blijk heeft gegeven van haar bereidheid tot redelijk overleg, meent men in Wash ington te mogen verwachten dat de kansen voor een nieuwe conferentie als gevolg van Mikojans „privé-be- aoek" zijn toegenomen. Situatieschets van het ongeluk op de Biltseweg, waarbij een hofauto met koningin Juliana betrokken was. Van één onzer verslaggevers BAARN. Koningin Juliana is zaterdag hevig geschrokken maar ongedeerd uit een hofauto gestapt, die bij een gecompliceerde botsing betrokken was geweest. De Koningin was op weg naar Utrecht. Daar zou zij de uit Val d'Isère arriverende prinses Irene begroeten Eigen nieuwsdienst SPAARNDAM. Een sohot uit een pistoolmitrailleur heeft zater dagmorgen een eind gemaakt aan het leven van de twintigjarige dienstplichtige soldaat G. Th. van Baal, gelegerd in de Oranje Nas- saukazerne te Amsterdam. Het werd per ongeluk gelost door zijn collega B., die samen met het slachtoffer en enige andere militai ren terugkeerde van een nachte lijke patrouille langs de munitie schepen in het zijkanaal F. van het Noordzeekanaal nabij Spaarndam. Wegens gebrek aan opslagruimte liggen in het kanaal sinds jaar en dag enige aken met explosieven. Een groepje soldaten zou zaterdag ochtend naar de barak, waar zij hun nachtverblijf hebben, terugkeren. Bij het ontladen van de wapens is het noodlottige schot afgegaan, dat Van Baal in de borst trof. Kort daarna overleed hij. De collega van het slachtoffer, dié ook tot het Regiment Van Heutsz be hoorde, moest met een zenuwschok in het militair hospitaal te Utrecht wor den opgenomen. Bij het ongeluk, dat 's morgens om kwart over tien op de spiegelgladde provinciale betonweg Soestdijk-Biltho- ven, twee en een halve kilometer van paleis Soestdijk gebeurde, werd alleen de bestuurder van een bestelauto licht aan de wijsvinger gewond. SPIEGELGLAD Uit de richting Utrecht reed op deze weg een grote vrachtauto. Daarachter kwam een kleine bestelwagen van de firma Van der Kaay uit Utrecht. Aan het stuur zat de heer H. van Scharren- burg. Bij de Wieksloterweg wilde de chauf feur van de vrachtwagen rechts afslaan. De bestuurder remde af, zodat ook de heer Van Scharrenburg vaart moest minderen. Het wegdek was echter zo glad, dat de bestelauto doorgleed en tegen de achterzijde van de vrachtwagen botste. Na de botsing maakte de bestelauto een slag naar links en juist op dat moment naderde uit de tegenovergestelde rich ting de hofauto van de Koningin. De chauffeur van de hofauto zag het gevaar. Hij begreep, dat hij op het glad de wegdek niet mocht remmen en stuur de zo ver mogelijk naar rechts om de bestelauto te ontwijken. MEEGEVALLEN Dat lukte niet. Met een hevige slag botste de hofauto tegen de achterkant van de kleine auto. Toen de Cadillac van het Koninklijk huis tot stilstand was gekomen stapte de Koningin onmiddel lijk uit. Ondanks de schrik was zij uiterlijk kalm toen zij de heer Van Scharrenburg vroeg of hij gedeerd was. De heer Van Scharrenburg herkende de Koningin en zei: „Het Is nogal meegevallen, majesteit, Be heb alleen maar een glassplinter in mijn wijsvinger gekregen." BUENOS AIRES (Reuter, AP) Het bewind van de Argentijn se president Frondizi wankelt op zijn grondvesten door een golf van terreur en stakingen, die zaterdag in Buenos Aires is uitgebroken. Zaterdag heeft de politie van de hoofdstad met steun van het leger een ware veldslag gele verd met 6000 stakende arbei ders in de grootste vleesconser- venfabriek van Buenos Aires. Zondag lag het hele openbare vervoer stil. Alleen de treinen rijden, maar onder toezicht van militairen. Een groot aantal vakbonden heeft zich solidair verklaard met de stakenden in Buenos Aires en hun leden opgeroepen het werk neer te leggen. Oorzaak van de stakingen is de groeiende ontevredenheid van de ar beiders over de bezuinigingsmaatrege len ri'ie president Frondizi heeft aan gekondigd om de economische malaise het hoofd te bieden. De aanhangers van ex-president Perón hebben handig gebruik gemaakt van de ontevreden heid en hebben een belangrijk aan deel in het aanstichten van d'e onrust gehad. Om de toestand in de hand te hou den heeft de regering alle verlofgan gers onder de wapenen geroepen. De aanvoer van voedsel naar Buenos Aires en een groot aantal .indere grote steden wordt al ernstig in gevaar ge bracht door de stakingsgolf. Zaterdag en zondag is een groot aantal bomaan slagen gepleegd op woningen van me dewerkers van Frondizi. Ook het ge bouw van de Amerikaanse voorlich tingsdienst moest het ontgelden. Zaterdag begonnen de moeilijkheden in de hoofdstad, nadat de 6000 arbei ders van de nationale vleesconserven- fabriek het bedrijf bezet hadden. Ruim duizend politieagenten en militairen bestormden met behulp van tanks en pantserwagens de poorten van de fa brieksgebouwen om de stakers te ver jagen. Honderden stuks vee renden angstig loeiend tussen de strijd'enden door. den had verplaatste de strijd zich naar andere punten in de stad. Grote groe pen arbeiders overvielen enige dis trictskantoren van de regeringspartij. Weldra ging een van de gebouwen in vlammen op. Legereenheden werden naar de be dreigde punten gedirigeerd om groe pen betogend'e arbeiders uiteen te drij ven. De stad leek al spoedig in staat van beleg te verkeren. Op vele plaat sen werden barricades opgeworpen door de arbeiders. Zeker honderd mensen zijn door de politie gearresteerd. De regering is thans wel bijzonder in verlegenheid gebracht door deze golf van terreur door het bezoek van president Fron dizi aan de Verenigde Staten, dat vandaag moet beginnen. Het heeft er alle schijn van d'at vandaag een alge mene staking zal worden uitgeroepen. Looneisen, prijsbeheersing en geen verder ontslag verlenen aan ambtena ren,^staan op de eisenlijst van de sta kers Kranten zullen er voorlopig in AC A iron nm4 T"\ - Buenos Aires niet verschijnen. De jour nalisten en het technisch personeel steunen de stakers. Ook het luchtver keer is volledig verlamd. De heer Van Scharrenburg (vin ger in het verhand): „Het is nogal meegevallen, majesteit!" „Wat ben ik daar blij om," zei de Koningin. De hofauto werd licht, de bestelauto zwaar beschadigd. In een andere hof auto vervolgde de Koningin haar weg. De chauffeur van de bestelauto zei ons later: ,,Ik ben vooral voor de Koningin blij, dat het zo goed is afgelopen. Wat vond ik het prettig dat zij direct op mij afkwam om te vragen of ik geen letsel had gekregen." BEGROETING De ontmoeting tussen Koningin Juliana en prinses Irene werd door het ongeluk uitgesteld. De Prinses, die via Genève was gereisd, stapte om half elf vrolijk en bruingebrand uit de Holland-Italië express op het eerste perron in Utrecht. Drie vriendinnen namen haar bagage over. Even later kwam de verlate Ko ningin. Na een hartelijke begroeting stapten moeder en dochter druk pratend in een auto, die hen naar Soestdijk bracht Van onze Haagse redactie. DEN HAAG. B. en W. van Den Haag hebben aan de raad voorgesteld een schadeloosstelling uit te keren van 12.949 gulden aan mevrouw G. K. E. van de BiltSteiner. In december van het vorige jaar reed zij te paard tegen een prikkeldraadver sperring, die door arbeiders van de ge meente zonder opdracht was aangelegd bij het landgoed Groenendaal. Zij liep daardoor ernstig lichamelijk letsel op. De Hoge Raad bevestigde een vonnis van het Haags gerechtshof, dat de arbeiders een boete van 25 gulden oplegde. Eigen nieuwsdienst PARIJS Vijf Westeuropese in dustrieën hebben overeenstem ming bereikt over de produktie van Amerikaanse luchtdoelra- ketten in Europa. Het zijn Phi lips' gloeilampenfabrieken, Ate liers de construction électrique de Charleroi (België), Telefun- ken (Duitsland)Sinmeecanica (Italië) en Thompson-Houston (de Franse dochteronderneming van het gelijknamige Ameri kaanse bedrijf)Thompson- Houston zal de hoofdaannemer worden. Het gaat hier om de produktie van de luchtdoelraket Hawk. Het is nog niet bekend met welk deel van de produktie Philips zal wor den belast. Ongetwijfeld zal het ech ter een belangrijk aandeel krijgen in de produktie van de elektronische apparatuur van deze raket. Philips neemt op het gebied van radarap paraten een vooraanstaande plaats in. GRATIS KENNIS Reeds op 4 oktober vorig jaar hebben wij melding gemaakt van besprekin gen, die in Navo-verband over de produktie van geleide projectielen gaande waren. West-Europa - zo vernamen wij in oktober krijgt de volledige technische kennis uit Ame rika gratis ter beschikking. Behalve voor de genoemde Westeuro pese bedrijven zal de produktie in Europa van geleide projectielen van groot belang zijn voor de ongetwij feld honderden toeleveringsbedrij ven, die ingeschakeld zullen moeten worden. Om slechts een voorbeeld te noemen: Bendix Aviation Corporation, een van de ondernemingen die in de Ver enigde Staten deelnemen aan de ra- ketproduktie, heeft op zijn beurt weer vierhonderd andere bedrijven ingeschakeld. Naar verluidt zal op 20 januari te Parijs de beslissing vallen over de uitvoe ring van het project. Eigen nieuwsdienst BERGEN. In Bergen (Nh.) zijn za terdagmiddag twee zevenjarige jongens door het ijs gezakt en verdronken. Het waren Harry Roosenboom en Johan Schaapers. Hand in hand hadden zij over het ijs van de Bergervaart gelopen. Op de plaats waar het ijs door de stroom en de uitmonding van een riool dunner was, zakten de kinderen er door. Vriendjes, die het ongeluk zagen ge beuren, gingen onmiddellijk hulp halen. Twee wachtmeesters van de rijkspoli tie brachten de knapen na enige tijd op het droge. De twee jongens, die door de stroom vijf meter van het wrak wa ren geraakt, waren toen al verdronken. DEN HAAG (ANP) De Stichting recreatie heeft ongeveer zevenduizend Nederlandse ondernemingen gevraagd zoveel mogelijk mee te werken aan de actie voor vakantiespreiding. Eigen nieuwsdienst ZWOLLE. De 32-jarige bestuur der van een auto, die gistermiddag op de rijksweg Zwolle-Meppel slipte en in het Lichtmiskanaal bij Licht mis terecht kwam, is verdronken. Het -was de heer Jac. Verdaaidonk uit Tilburg. Behalve de bestuurder zat de familie Van Emmen uit Tilburg twee mannen, drie vrouwen en een anderhalf- jarig kind in de auto. Een van de vrouwen en het kind werden uit de auto geslingerd, voor die te water raakte. Het kind kreeg een hersenschudding. De overige inzittenden wisten" uit de zinkende auto te komen en de wal op te klauteren. De bestuurder is waar schijnlijk met het hoofd tegen de voor ruit geslagen en daardoor versuft. PARIJS (A.P.l Vier Franse ge biedsdelen in Afrika hebben zaterdag besloten een Statenbond te vormen onder de naam Mali, zo genoemd naar een vroeger negerrijk. De afgevaardigden van de Franse Soedan, van Senegal, van Dahomey en van Boven-Volta hebben reeds een nieu we ,'rondwet opgesteld, die nog door de vier wetgevende vergaderingen moet worden goedgekeurd. De vlag voor Mali zal bestaan uit drie vertikale balken in groen, rood en goud met een gouden cirkel in het mid den, waarin een mannenfiguur met om hoog geheven armen. ROME (A.P.) De Italiaanse politie is een bende illegale archeologen op het spoor, die 50.000 Etruskische voor werpen heeft gestolen en verkocht. De waarde zou meer dan 100 miljoen lire bedragen. Volgens de politie heeft de bende de voorwerpen 's nachts opgegraven in de Etruskische ruïnes ten noorden van Rome en overdag aan verzamelaar» en buitenlandse toeristen verkocht. NEW YORK (U.P.I.) De benzine pompbediende D. E. Jones uit Texas zal rechercheurs van de Federal re cherche de plek wijzen, waar hij een goudschat begraven heeft. Jones beweert namelijk, dat hij vorig jaar mei bij het plukken van bessen 86 goudstaven, elk van twintig kilo, ge vonden heeft en die heeft begraven. Sommigen geloven, dat de goudschat afkomstig is uit dj oorlog tussen de noordelijke en de zuidelijke staten (1861-1865) en bestemd was voor gene raal Robert Lee en zijn leger van de geconfedereerden. Het is echter ook goed mogelijk, dat het goud als het er tenminste is afkomstig is van Spaanse conquistado res die het uit Mexico hebben gehaald. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Met ingang van 1 februari zal de K.L.M. haar lijn om de wereld introduceren als de Golden circle service. In het jaar van haar veertigjarig bestaan biedt zij haar passagiers de gelegenheid in tachtig uur eens schenen de tachtig dagen van Jules Verne een droom rondom de aardbol te reizen. Een regen va& traangasbommen daalde intussen neer temidden van de rebelse arbeiders die de aanval met stenen beantwoordden. Er viel een groot aantal gewonden. Vier uur lang hielden de stakers de strijd tegen de aanstormende macht vol, luidkeels roepend om de terugkeer van hun vroegere idool, Juan Perón. De tanks rammeiden ten slotte de poorten open. Nadat de politie de fabriek in han- Op deze Gouden cirkel wordt een bijzonder accent gelegd op de ser vice aan boord. Voor de eerste maal op deze route zal het mogelijk zijn, dat de passagiers in de eerste klasse kunnen kiezen uit twee hoofd schotels. De lijn rondom de wereld bestaat uit de bekende route via Zuid-Azië naar Tokio gemiddeld 48 uur per Super Constellation en uit de nieuwe route via de Noordpool en Alaska naar Tokio ongeveer 32 uur met de moderne D.C.-7 C. Het is nu dus mogelijk over de weer loze pool te vliegen met toestel len, die van weerradar zijn voorzien van Europa naar Tokio en op de zelfde reis twintig steden in Zuid- en Oost-Azië te bezoeken. Intussen heeft de Golden circle inspiratie opgeleverd aan Jos Cleber om er een lied op te componeren en te dichten. Binnenkort zal Philips er een plaat van in de handel bren gen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Rotterdamse architect H. A. Maaskant heeft zater dag bij de Exploitatie maatschappij Scheveningen zijn nieuwe plannen voor een Scheveningse pier ingediend. De E.M.S. zal de ontwerpen met gro te belangstelling in studie nemen, te meer nu er reële kansen lijken te be staan, dat de pier kan worden ge bouwd. ROTTERDAM. In de Schinkel- straat te Rotterdam is zaterdagmiddag de vijfjarige Cornells Kooiman door een achteruitrijdende bestelauto overreden en op slag gedood. Het jongetje moet achter de wagen hebben gespeeld en is door de chauf feur, die bij de ingang van een hofje zou keren, niet opgemerkt. DJAKARTA (A.P.) President Soe karno zal voor rust naar Bali gaan, heeft een woordvoerder van het paleis meegedeeld. Hij zei dat de president „wat overwerkt is". Soekarno zal 30 januari voor een week naar Bali vertrekken. De president, die 57 jaar is, is onlangs voor observatie 24 uur in het ziekenhuis opgenomen. De woordvoerder ontkende dat de president geopereerd zal worden. DEN HAAG (ANP) Gisteren, vier weken na de opening, is de vijfentwin- tigduizendste bezoeker aan de Jan Steen tentoonstelling in het Mauritshuis ont vangen. Het was mevrouw mr. Veltkamp, in- spectrice van politie te Blaricum. Zij ontving een boek als geschenk. De ten toonstelling duurt nog tot 16 februari. Eigen nieuwsdienst Voor prinses Margriet die vandaag haar zestiende verjaardag viert was het zaterdag al een beetje feest. Samen met haar moeder bekeek zij opgetogen de reusachtige taart, die haar namens het Prinses Margrietfonds voor oorlogsslachtoffers van de koopvaar dij traditiegetrouw was aangeboden. Het gebak van bijna een halve meter in het vierkant was een geschenk van de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereeniging. Er prijkten de 56 vlaggen van alle Neder landse rederijen op. Daarbij werd de prinses, die petekind is van de Nederlandse koopvaardij, nog ver rast met een grammofoonplaat met klassieke muziek. Ook voor een ander meisje was het zaterdag een feestdag. De veer tienjarige Lucie Hoeksema uit Den Haag mocht het cadeau aan de prinses aanbieden. Samen met haar moeder. die bij oorlogshandelingen invalide is geworden en de heer J. J. Wagner, secretaris van het Haagse comité van het Prinses Mar grietfonds, was zij bijna een uur lang de gast op het paleis. PARIJS (A.P.) De Franse film speelster Brigitte Bardot zal op 29 ja nuari in het huwelijk treden met de guitarist Sacha Distel. De plaats waar het huwelijk gesloten zal worden, is niet bekend. De huwelijksdatum is de 24e verjaardag van de bruidegom. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Hoe is de polsslag en hoe staat het met de stofwisse ling van de melkbezorgers die de hoogbouw in moeten? Deze opzien barende vraag gaat het Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde wetenschappelijk beantwoorden op verzoek van het bedrijfschap voor detailhandel in melk- en zuivelprodukten. Het instituut wil het onder zoek in twee fasen verrichten. In de eerste worden zes bezorgers van verschillende leeftijden een dag bjj de melkbezorging gevolgd door een organisatie-deskundige en een physioloog. De tweede fase gaat zich afspelen in het daartoe zeer geschikte trappenhuis van het instituut in Leiden, waarbij een aantal meikbezorgingshandelingen bedriegelijk zullen worden nagebootst Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of mot regen en ook hier en daar mist. Matige tot krach tige zuidelijke wind. Geleide lijke verdere stijging van de tem peratuur. MIESJE: Hjj gaat de goede kant op. 20 JANUARI: zon op 8.38, zon onder 17.05; maan op 13.40, maan onder 4.33.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1