Washington zoekt naar compromis over Berlijn HIVELLA Zwijndrechts heertje: wilde mij handenvol iedereen lenen ASSEMBLEE ACHTER DEBRÉ Minachting voor Russisch optreden tegen Pasternak (Te) veel stoom afgeblazen IJsberiehten OFFICIER EIST VIER JAAR GEVANGENISSTRAF Ondanks tegenstand SPANNING RONDOM MIKOJAN Mil] oenen door vingers woekerrente) GELDSCHIETERS VRIJUIT Esso-Nederland „verhuist" naar Botlekgebied Handel in hardfruit kreeg deze week veel appels te verwerken GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL' Zaterdag 17 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 MAAR nadat hij de zware eis van de officier van justitie had gehoord, gooide K. het over een andere boeg. Zonder dat hij in gelamen teer verviel, deed hij venijnige aanvallen naar zijn geldschieters, die naar zijn mening veel schuldiger waren dan hij. Wat ik gedaan heb met die valse fac turen en kwitanties is niet goed te praten, zei hij, maar niemand zal zich toch laten wijsmaken, dat de mannen die mü geld leenden niet wisten, dat de zaak nie' oké was." ÏN DIE RENTE nu school het misdrijf, volgens verdachte. „Weet u, dat deze schurken mij glashard 760% tot 1000% rente bedongen?" vroeg hij. En hij wiidde lang uit over de standing en ontwikkeling van deze geldschieters De benoeming van Molotof te Yeel gerookt POOLSE SCHRIJVERS DVRVE1S Oplossing Geen slecht jaar voor Zeeuwse varkenshandelaren Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Twee totaal verschillende typen voerde de 31-jarige meubelhandelaar J. M. B. K. uit Zwijndrecht ten tonele toen hij gisteren wegens oplich ting en valsheid in geschrifte voor de rechtbank in Dordrecht terechtstond. Vóór de officier van justitie, mr. J. P. van der Meulen, vier jaar gevangenis straf tegen hem had geëist, was hij op en top de vlotte jongen, die zich in enkele jaren had weten op te werken van ijsco man tot meubelhandelaar die binnen twee jaar tien tot twaalf miljoen gulden door zijn vingers liet gaan, die hij uit 84 leningen verkreeg. Hij tracteerde de rechtbank en de overvolle rechtszaal op zijn kwinkslagen en vlotte praatjes en vertelde honderd uit over de maniertjes waarop hij aan de lopende band leningen sloot van honderdduizend gulden en hoger. „Neen, beneden een halve ton deed ik het niet", zei hij trots, toen mr. P. L. Waardenburg, bijzittend rechter, hem erop wees, dat hij met de drieduizend gulden die hij op een goede dag te veel in kas had, een schuld had kunnen af lossen. „Nee, met drieduizend gulden begon ik niet veel", wierp hij tegen. „Voor aflossing van schulden had ik grotere bedragen nodig Dat bleek wel uit de totaalafrekening, waarin uitsluitend bedragen met vijf nullen werden vermeld en het half mil joen aan schuld, dat hij achterlaat. VENIJNIG Hij vertelde omstandig, dat een kind had kunnen begrijpen, dat zijn grote zaken maar bluf waren. Hij zei de over tuiging te hebben gehad, dat zijn geld schieters dat ook wel door hadden. Maar daar hadden deze woekeraars maling aan Zij Waren erop uit met zwart geld op korte termijn nog meer geld te verdienen. Die geldlenerij aan hem was een middel om zich te ver- rijkenyen om de belasting te ontduiken. K. deed onthullingen over de manier waarop de leningen tot stand waren gekomen. Die mooie praatjes, welke de officier listig en bedrieglijk noemt, wa ren maar praatjes om hun geweten te sussen als dat zo nu en dan nodig was. Meestal gaven die geldschieters het geld zo maar en wanneer hij het bedrag van een lening kwam terugbrengen, o.a. een bedrag van negentig duizend gulden, dan kreeg hij het meteen weer mee als hij maar bereid was zijn hand tekening onder een nieuwe schuldbe kentenis te zetten, nadat hij de bedon gen rente van de eerste lening had voldaan. DOORZICHTIG „Er waren bankdirecteuren bij en miljonairs, die mij uit hun privé-ver- mogen leenden; ook advokaten, procu ratiehouders van grote fabrieken en andere vooraanstaande lieden leenden mij privé geld" riep hij opgewonden uit. „Dat zijn geen mensen die zich door mijn doorzichtige leugens iets op de mouw lieten spelden Deze mensen wisten, dat de zaak niet safe was. maar zij namen het risico omdat er zoveel mee te verdienen was Zij hebben met hun woekerwinsten tienduizenden gul dens uit miin lendenen getrokken!" Het Zwijndrechtse heertje betoogde dat hij twee jaar lang telkens opnieuw zijn schulden betaalde. Maar, zo ver volgde hü, ik zat in de tang van deze woekeraars en zij dwongen mij ermee door te gaan „Toen ik mij ten slotte tot een bekend advokaat wendde, omdat ik er geen gat meer in zag en ik deze man alles had verteld om er uit te komen, toen hielp deze man mij juist de gevangenis in. Die advokaat leende mij zelf twee ton op voorwaarden die zo schunnig zijn. dat hij deze schuldbekentenissen niet eens aan de politie en de justitie durft laten zien! Deze advokaat -chreef zelf valse cheques uit en dwong mij die te ondertekenen. Deze valse cheques zijn in het bezit van de officier van justitie, maar over vervolging heb ik nog niets gehoord", riep verdachte uit. Hevig verontwaardigd was verdach te over het feit, dat een bankdirecteur vaz<Menre.K- ,,Ze hebben duizenden uit mijn lendenen getrokken." Mr. J. P. van der Meulen, substituut officier van justitie bij de rechtbank te Dordrecht, gaf ons nadere informaties inzake de mede delingen van K. Hij zei ons, dat noch de hoge rentevoet, noch de in het dossier aanwezige cheques aanleiding kunnen geven tot een strafvervolging. Wel heeft mr. Van der Meulen in het dossier een ander straf baar feit gevonden, waartegen vervolging zal worden ingesteld, maar dit houdt geen verband met de afgegeven cheques noch met de be dongen rente. De geldschieterswet regelt de rentevoet tot een bepaald bedrag 1500). Daarboven zijn de bedragen vrij. K. kan niet op valse of vervalste cheques hebben gedoeld, omdat die er niet zijn van anderen, aldus mr. Van der Meulen. Wel schreef hij zelf cheques uit die hoger waren dan zijn banksaldo. Een enkele geldschieter had daar zelfs naar gevraagd opdat hij over een wapen zou kunnen beschikken dat hij eventueel tegen K. kon gebruiken. Van onze correspondent PARIJS. Met 453 stemmen vóór, 56 tegen en 29 onthoudingen, heeft de Franse Assemblée gistermiddag haar vertrouwen gegeven aan het regerings program van premier Michel Debré. De tegenstemmers waren de com munisten, vrijwel alle socialisten en drie onafhankelijken. Verscheidene volksvertegenwoordigers die niet tot een bepaalde partij behoren, onthielden zich van stemmen evenals tien Onaf hankelijken en zeven leden van de M.R.P., de katholieke republikeinse partij. Namens alle partijen werd verklaard, dat men het niet eens was met de eco nomische en financiële politiek van de nieuwe regering, maar dat men met het oog op de omstandigheden toch bereid was haar het vertrouwen te geven. Belofte In een tamelijk uitvoerige rede beantwoordde premier Debré alle spre kers. Uiteraard bracht hij daarbij opnieuw de Algerijnse kwestie ter sprake. Hij verklaarde, dat de regering zich zou houden aan eenmaal gedane toe zeggingen wat betreft een vrijgeleide voor de afgevaardigden der nationa listen, die in Parijs over een staken van het vuren zouden willen komen onderhandelen. Met nadruk verzekerde hij echter, dat er geen sprake van onderhandelen zou kunnen zijn met betrekking tot de politieke status van Algerije. Geen nieuwe devaluatie Debré probeerde ook een verdediging te geven van de devaluatie, doch hij beperkte zie daarbij tot algemene op merkingen. Wel liet hij doorschemeren, dat het de bedoeling is deze jongste devaluatie niet binnen afzienbare tijd door een nieuwe te laten volgen. De Parijse beurs schijnt echter min der vertrouwen in deze politiek te heb ben, want de gouden napoleon is gisteren weer met 30 franc opgelopen tot 3700 franc, terwijl goud in baren van een kilo verhandeld werd op 570.000 franc tegen 566,000 vorige koers. Die stijging is voor een deel waar schijnlijk te danken aan het plan van de Amerikaanse senaat om de goud prijs te verhogen, doch anderzijds is zij zeker een gevolg van een minder vertrouwen in de franc. Technische kwesties De Franse Assemblée zal nog enige dagen vergaderen voor het regelen van een aantal technische kwesties. Zo moet haar voorlopige reglement worden aangenomen, de verschillende groepen worden gevormd, de ver tegenwoordigers in de Europese orga nisaties worden benoemd, en de commissies worden samengesteld. Van onze correspondent WASHINGTON Mikojan heeft gisteren zijn door de hele wereld met ongeduld verwachte onderhoud met minister Dulles gehad. De Rus was bijzonder zwijgzaam over dit onderhoud, maar er zijn be paalde redenen om aan te nemen dat Berlijn in het middelpunt stond. De Amerikaanse regering heeft over de kwestie-Berlijn geen nieuw program ma uitgewerkt; het schijnt echter dat Dulles zou nagaan of een nieuwe be nadering van het Duitse probleem mo gelijkheden zou kunnen opleveren om de Berlijnse impasse te doorbreken. Mocht deze opvatting enige weerklank bij de Russen kunnen vinden, dan zou dat, zo meent men in goed ingelichte kringen, een grondslag kunnen opleve ren voor het inleiden van verdere on derhandelingen. Men gelooft dat de Sowjetunie ge neigd is om geleidelijke samenvoeging van Oost- en West-Duitsland te over wegen op voorwaarde dat de mogend heden van het Westen tezamen met de Sowjetunie willen treden in een schik king voor de Europese veiligheid die zo- wei bewapening van Duitsland met kernwapens als de aanwezigheid van buitenlandse troepen in dat land over bodig zou maken. In Washington geeft men er zich rekenschap van. dat ontspanning niet gemakkelijk zal kunnen worden ver wezenlijkt; men ziet echter ook in, dat het Westen bepaalde tegemoetkomende stappen zou kunnen overwegen indien daar van Russische zijde concessies van enig belang tegenover zouden staan. In weerwil van de onlangs aan Bonn gegeven verzekering dat de Amerikaan se regering zal vasthouden aan de wen selijkheid van vrije verkiezingen als mjddel om Duitsland te herenigen, zijn er aanduidingen die erop wijzen dat de Amerikaanse politiek niet meer volko men is gebonden aan de onbuigzaam heid van kanselier Adenauer. Juist daarom gelooft men dat de be sprekingen die Mikojan in het komende weekeinde zal voeren van grote in vloed zullen kunnen zijn op de toe komstige betrekkingen tussen het Kremlin en het Westen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Esso Nederland n.v. zal de tankinstallatie Rotterdam- Pernis, die 23 jaar oud is, niet meer handhaven als over enige tijd de raf finaderij van Esso in het Botlekge bied gereed zal zijn. Het is economi scher en efficiënter gebleken het hele bedrijf naar de Botlek te verplaat sen. Daar wordt de installatie in com binatie met de raffinaderij gebouwd. Shell Pernis raffinaderij n.v. heeft de huurcontracten van Esso Nederland n.v. met de gemeente Rotterdam en de op stallen overgenomen per 1 januari. Dat betekent echteir niet, dat de installatie met ingang van die datum door de Shell in gebruik is genomen. Tot 1 ja nuari 1963 kan Esso Nederland nog over de installaties in Pernis beschikken. DEN HAAG. Het socialistische Tweede-kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Naters heeft de minister van buiten landse zaken gevraagd of hij contact op wil nemen met de vaste commissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Ka mer, alvorens een agrement te bevorde ren van de door de Sovjet-Unie voor gestelde nieuwe diplomatieke vertegen woordiger. die hem tegen woekerrente privé geld had geleend, nu kandidaat is gesteld voor de Tweede Kamer. „Als zulke mensen iets in de melk te brokken krijgen, waar gaat het dan met ons land naartoe?" vroeg hij pa thetisch. GOEDGELOVIG GETUIGEN waren niet gedag vaard. De president van de rechtbank, jhr. mr. D. J. Hoefft, vol stond met voorlezing van enkele ver klaringen. Alleen de verbalissant, in specteur D. ten Hooven, korpschef van de Zwijndrechtse politie, werd als ge tuige gehoord. De verdediger van K„ mr. H. v. d. Heuvel uit Dordrecht, had inspecteur Ten Hooven opgeroepen als getuige a décharge. Mr. Van den Heu vel vroeg <)e politieman of hij niet na der onderzocht had, of de geldschie ters van K. wie te goeder trouw waren geweest. Inspecteur Ten Hooven vond, dat een oppervlakkig onderzoek stellig de on- soliditeit van verdachte aan het licht zou hebben gebracht. Twee geldschie ters zijn afgegaan op een summiere in lichting van een informatiebureau, dat volstond met de mededeling dat K. wel meubelen leverde aan een grote zaak in Rotterdam. Maar nimmer is gevraagd of dit grote leveranties waren. „Eén telefoontje aan V. en D. was voldoende geweest om te achterhalen, dat de hele leverantie van 850 salonta fels waar K. over sprak, een leugen was," betoogde mr. Van den Heuvel. „Maar niemand deed navraag, men vond het wel goed en men bedong een exhorbitant hoge rente. De facturen waar K. mee zwaaide waren zo klun gelachtig vervalst, dat geen zinnig mens ze voor echt zou hebben gehou den. Zelfs de naam IJsselstein was foutief gedrukt (er stond IJselsteyn) en een adres ontbrak, alsmede andere onmisbare dingen die op iedere faktuur staan." VOOR DE FISCUS VERDACHTE K. kwam telkens op tegen de term „listig en bedrieglijk", omdat hij meende dat de genen die hij zou hebben opgelicht met hem onder één hoedje speelden. Ook verweerde hij zich tegen het in de dagvaarding gestelde „nadeel", dat mo gelijk kon voortvloeien uit de papieren die hij had vervalst. Verschillende van die stukken had hij nodig om gefin geerde boekingen te doen. Hij vertelde trots dat hij bewijzen produceerde voor inkopen, die hij niet had gedaan en voor verkopen die niet hadden plaats gehad. Hij betaalde daar zelfs tweemaal omzetbelasting over, omdat hij vond dat de fiscus niets te kort mocht komen. Heel verontwaardigd toonde hij zich toen mr. W. van Zeggeren (bijzittend rechter) opperde dat hij een bepaald bedrag toch best buiten de kas had kunnen houden. „Maar dat mag toch niet", riep ver dachte verschrikt. RIJDENDE BANKIER HIJ vergastte zijn toehoorders op kostelijke uitlatingen. Bij het vaststellen van een plaats waar een bepaalde lening was verleend, stelde hij, dat het in het Pannekoekenhuisje op de Meent in Rotterdam was ge weest. „Ik meen dat het ergens anders was, opperde de president. Denk eens goed na, was het niet in het Schuttershof?" „Ja, u hebt gelijk," riep K. blij, het was in het Schuttershof. Wij waren zo langzamerhand rijk! Trouwens in het Pannekoekenhuisje was al zoveel mil joen over de tafel gegaan, dat Koster tegen me zei, laten we maar eens ver kassen". „U kon nogal gemakkelijk aan geld komen", vond de president. ..Nou reken maar. Ik was net een •ijdende bankier. Maar dan van geen al te beste bank" liet hij er vol zelf ironie op volgen .Ik ging van de ene toffe jongen naar de andere en iedereen wilde mij han denvol geld lenen Ja. ik had rijke vriendjes!" Hij spotte met zijn geldschieters, die hij maar een stel sukkels vond. „Voor die had ik geen verhaaltje nodig. Die Advertentie RIVELLA maakt U weer fit en monter. Een pittige, sprankelend goudgele verkwikking met koolhydraten, B-vitaminen en kostbare mineralen. Eén en al gezondheid. t jtfmleU dan cmdeM EEN FWESCHï VU6-D0M0 fRODUCT I was zo achterlijk dat hij me alles gaf", zei hij toen het om een bepaalde geld schieter ging. Over een bankdirec teur zei hij, dat deze pas toe was aan het eerste lesje van het middenstands diploma, zo dom was de man, maar als de heren bewijsstukken wilden zien, dan kon dat; „ik had zulke bossen van dat spul", pochte K. Toen hem naar het geld werd ge vraagd, zei K.: „De centen zijn weg en die komen nooit meer terug." Hij ontkende dat hij geld in het buiten land in veiligheid had gebracht, of schoon hij volgens de rekening tachtig duizend gulden op zak moet hebben gehad, toen hij op 14 maart de vlucht naar het buitenland nam. „Als jé zulke schuldbekentenissen te kent zoals ik heb gedaan, verduide lijkte K. dan sta je met je ene been in de gevangenis en met je andere been in het gekkenhuis. Je wilt buiten alletwee blijven en dan doe je wel eens gekke dingen. Een mens is zwak, mijnheer de president." EIS: VIER JAAR MR. J. P. van der Meulen, de officier van justitie dacht daar anders over. Hij achtte bewezen, dat K met zijn bedrieglijke praatjes, met valse boekingen en valse facturen geld had losgekregen. Ook dat hij vals heid in geschrifte had gepleegd, ook al meent verdachte, dat hij dat niet deed om er voordeel uit te behalen. Dat de geldschieters liever niet in het publiek verschijnen, kon mr. v. d. Meulen best begrijpen. Het is niet leuk om in het openbaar te moeten verkla ren, dat je bij de neus bent genomen voor een paar ton. De geldschieters liepen grote risi co's en zij wilden die dekken door een flinke rente op deze kortlopende lenin gen. Het waren soms leningen van een dag of veertien dagen en dan bedongen zij 20 pet. per week. Dat is inderdaad duizend procent per jaar, maar zolang liepen deze leningen niet. aldus de of ficier. Hij zag de toekomst maar som ber in. Mr. v. d, Meulen achtte deze verdachte niet reclassabel. Daarom eis te hij vier jaar gevangenisstraf met af trek. Mi-, van den Heuvel, de verdediger, vond dat het vooronderzoek veel te lang had geduurd. K. heeft tien maan den eenzaam opgesloten gezeten na dat hij zich vrijwillig had gemeld. Hij haalde een oud gezegde aan en be toogde: men moet er voor waken dat de straf niet groter is dan de schuld en dat anderen vrijuit gaan. Op grond van arresten van de Hoge Raad be pleitte hij vrijspraak, omdat geen ver band zou hebben bestaan tussen de verhalen van K. en het geven van het geld. De geldschieters waren op eigen voordeel uit. Een van hen heeft al de wijk genomen naar Amerika. LONDEN (Reuter) Voqr de eers te keer is vrijdag in Londen een boete opgelegd aan een schip omdat het in de haven van de Britse hoofdstad te veel stoom heeft afgeblazen. De Britten voeren al geruime tijd een campagne om de lucht boven hun land zo zuiver mogelijk te houden. Op grond daarvan is er een bepaling van kracht die schepen in havens van Groot-Britannië slechts toestaat om drie minuten per half uur zwarte J'ook uit te braken. Het Britse vrachtschip Clan Mac- kinlay had bijna een uur lang vette, zwarte rook afgeblazen. De rederij van het schip kreeg een boete van 25 pond, waarbij rekening was gehouden met het feit dat de overtreding was veroorzaakt door technische moeilijk heden in de machinekamer van het schip. Het personeel van Esso in Pernis is van de veranderingen op de hoogte gebracht. Er werken tweehonderd man op het complex. De directie heeft deze werknemers een oplossing toegezegd. De tankinstallatie Ro-tterda-m-Pernis van Esso werd in 1935 gebouwd en aan vankelijk in een afzonderlijke vennoot schap ondergebracht. In 1952 kwam de installatie onder Esso Nederland te res sorteren. Op de tankinstallatie, gelegen aan de Eerste Petroleumhaven, worden de aan gevoerde produkten ontvangen, opgesla gen en weer afgeleverd. De opslagcapa citeit bedraagt ongeveer 120.000 m3. Tot het belangrijkste werk daar hoort de menging en aflevering van smeer oliesoorten. ROTTERDAM Het souterrain van het Historisch museum wordt gerestau reerd. De grote middenzaal zal worden ingericht tot een gelegenheid waar de museumbezoeker desgewenst met een consumptie enige tijd in een „antieke" omgeving kan verblijven. Van de kleine zaal wordt een Erasmuskamer gemaakt. De stichting Bevordering door volks kracht heeft het gemeentebestuur voor de financiering van de restauratie een lening van 122.000 gulden aangeboden. WARSCHAU (A.P.). De Pool-: se schrijvers hebben hun voorkeur te kennen gegeven voor boeken van Ernest Hemingway, William Faulk ner, Thornton Wilder en Boris Pas ternak. Deze vormden hun meest ge liefde lectuur in 1958. Dat ook de roman van Pasternak Dr Zjiwago erin is opgenomen, toont de voortdurende strijd van de Poolse schrijvers voor onafhanke lijkheid, hun minachting, die vaak in privégesprekken tot uiting komt, voor het Russische optreden tegen Pasternak. Dr. Antonyi Slominski, president van de vakbond van schrijvers, heeft Pas ternak openlijk gefeliciteerd en deze gelukwens nooit herroepen. Hij vertelde laatst tijdens een gesprek dat hij, voor het eerst, persoonlijke telegrafi sche gelukwensen had ontvangen' van Russische sc-hrijvers als Ehrenburg. Hij voegde er aan toe te denken dat dit het gevolg is van zijn houding in de zaak Pasternak. Slominski woonde een diner bij. dat gegeven werd door de Amerikaanse ambassadeur Jacob Beam. Er had toen een interview plaats voor een televisieshow van de Columbia Broad casting Cy. waarin hij de Russische schrijver ook verdedigde. De lijst van geliefde werken kwam voort uit een enquête onder de schrij vers. die Werd ingesteld door Polutyka. het vooraanstaande Poolse weekblad. De uitslag ervan werd op de front pagina gepubliceerd. Men gelooft algemeen, dat het blad nauwe betrekkingen onderhoudt met de leider van de Poolse communisten, Wladyslaw Gomoelka. Op de lijst stonden: For whom the bell tolls van Hemingway, dat pas in vertaling verschenen is na vele jaren verboden te zijn geweest, Wild Palms, een verzameling korte verhalen uit 1939 van Faulkner. The ides of March door Wilder en Dr. Zjiwago van Pas ternak. Dr. Zjiwago is nooit in het Pools ge publiceerd, maar in andere vertalingen is het hier op grote schaal verkrijg baar. Er stonden geen andere Russische schrijvers op de lijst en evenmin be vonden zich onder de namen van de beste Poolse schrijvers communisten of sociale realisten. Een Poolse film van de desintegra tie na de oorlog, getiteld As en Dia manten stond bovenaan de lijst van films, gevolgd door de Italiaanse film nachten van Cabiria, De Poolse Eroi- ca, Bridge on the river Kwai en de Italiaanse film La Strada. Verwacht wordt, dat Hemingway dit jaar een bezoek aan Polen zal bren gen in verband met een nieuwe letter kundeprijs, die hij heeft ingesteld. Hij is bereid duizend dollar te geven plus de Poolse rechten van zijn boek Green hills of Africa aan de schrijver van de beste Poolse roman. Slominski staat nu aan het hoofd van een commissie die beslist over de voorwaarden van de wedstrijd, maai bij zei, dat één ding reeds vaststaat. Zowel manuscripten als gepubliceerde werken zullen in aanmerking komen. Hieronder vallen dus ook werken die door de censuur werden-verboden. De president van de vakbond van schrijvers gaat ook na hoe te voldoen aan een resolutie, die de vorige maand werd aangenomen op een con gres in Wroclaw, waarin wordt aange drongen op een krachtige strijd tegen de censuur op boeken en voor behoud van de vrijheid van de schrijvers. AMSTERDAM, (A.N.P.) In zijn wo ning in de Riouwstraat te Amsterdam is de 64-jarige arbeider L. J. L. de Bak ker door gasverstikking om het leven gekomen. De man werd gisteren in de keuken gevonden bij een niet brandende oven. waarvan de kraan openstond. De man gebruikte de oven om zijn kamer te verwarmen, maar heeft vermoedelijk na gebruik de kraan niet goed afgeslo ten. 's-GRAVENHAGE Het Cen traal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het verloop op de groente- en fruitmarkt in,de periode van 8 t/m 14 januari 1959 het volgende mede: Deze week dan heeft de winter eindelijk iet-s van zich laten zien. Strenge vorst trad nog niet op, maar wel kwam er op de meeste plaatsen flinke sneeuwval voor. Soms leidde dit tot moeilijkhedenf Het oogs.ten van sommige produk ten verliep vaak niet gemakkelijk, terwijl het vervoer naar de veiling plaatselijk hinder ondervond van de slecht begaanbare wegen. Het koude weer oefende verder ook invloed ui-t op de afzet, hetgeen bij verschillende produkten heel duidelijk tot uiting kwam. De vraag naar deze produkten werd nl. intensiever en daaruit vloeide dan een prijsstijging voort. Dit was bijv. het geval bij peen, prei en de koolsoorten. Bij weer an dere produkten had het koudere weer op het prijsverloop weinig invloed. Bij het oogsten van spruiten werden wel moeilijkheden ondervonden, maar deze waren niet van zodanige aard, dat de aanvoer daardoor sterk gereduceerd werd. De vraag naar dit produkt werd wat levendiger. Witlof kon zich in de loop van de week iets herstellen van de inzinking, die kortgeleden in de prijzen optrad. Dit was het gevolg van de iets toenemende vraag. Op de binnenlandse markt bleek dit produkt namelijk heel gewild, terwijl West-Duitsland en Frankrijk hun aan kopen iets uitbreidden. De afzet van de diverse koolsoorten verliep zeer bevredigend. Van rode kool nam de aanvoer toe, maar ook de vraag werd sterker, zelfs zo, dat de prijzen een verdere stijging konden ondergaan. Levering vond plaats aan het binnenland, Frankrijk, West-Duitsland en Engeland. Van de gele kool bleef het aanbod beperkt. Ook de vraag veranderde niet noemenswaard, zodat het marktbeeld zoals dat was aan het einde van de vorige week, behouden bleef. De aanvoer van groene kool was mede onder dreiging van de vorst, van flinke betekenis. De binnenlandse markt toonde zich goed geïnteresseerd en de gehele aanvoer kon dan ook steeds zonder moeilijkheden worden ondergebracht. Van witte kool was de aanvoer zeker van betekenis, maar niet overmatig ruim. De vraag nam deze week verder toe en de prijzen ondergingen dan ook een aanzienlijke stijging. Het was vooral de zich uitbreidende exportvraag, die deze prijsstijging bewerkstelligde. De binnen landse behoefte was namelijk niet veel groter dan vorige week. Frankrijk be hield onder de afnemers de eerste plaats, terwijl verder leveringen geschiedden aan o.a. West-Duitsland, Engeland en de Ned. Antillen, Italië, Zweden en België. Ook het produkt kroten deelde in de algemeen betere belangstelling, de prij zen trokken iets aan. De verhouding tussen het aanbod van breekpeen en de vraag naar dit produkt was zodanig, dat deze week betere prij zen tot ontwikkeling konden komen. Engeland, België en West-Duitsland bleven ook nu de landen, waarop de export zich in hoofdzaak richtte. Het aanbod yan waspeen is zich gelei delijk gaan beperken tot de specifieke peenveilingen. Het produkt prei kon verder in prijs oplopen. Min of meer tegen de verwachting in liepen de uienprijzen deze week gestadig op. Het aanbod was overal vrij ruim, maar de vraag was toch omvangrijk genoeg om een stijging van de markt te veroorzaken. De grootste afnemer was Engeland, dat deze week aankopen ver richtte, die een record betekenden in dit uienseizoen. terwijl ook naar Frank rijk en West-Duitsland kon worden geleveid. De aanvoer van sla bleef nog belang rijk en in het bijzonder aan de veilingen te Rotterdam werd veel sla verhandeld. De handel in liardfruit heeft deze week weer een grotere hoeveelheid appelen verwerkt dan in de week daar voor. De periode van geringe bedrijvig heid van na Kerstmis lijkt hiermede voorbij te zijn. In deze handel waren belangrijk de rassen goudreinette, Golden Delicious. Jonathan. De prijzen konden bij een enkel ras nogal uiteen lopen. Vooral bij Golden Delicious was dit sterk. Dit verschijnsel hield nauw ver band met de kleuring van de appelen. In het algemeen kwamen redelijke prij zen tot ontwikkeling. Voor de laatste hoeveelheden Cox werden zelfs zeer hoge prijzen besteed. Bij peren was het vooral de Conference die de aandacht trok. Uit de koelhuizen werden flinke partijen aangeboden en de handel was bereid om zeer goede prijzen te betalen. Van een onzer verslaggevers GOES „De Zeeuwse Varkenshande laren hebben een jaar achter de rug, dat niet zo gunstig is geweest. Hoewel wij beslist niet kunnen spreken van een slecht jaar. De varkensveestapel gaat echter wel achter uit." Dit verklaarde de heer H. J. Colsen uit Sluiskil, tijdens de gistermiddag in de „Koophandel" ge houden provinciale ledenvergadering van de Ned. Bond van Varkenshandelaren, afdeling Zeeland. Nadat de heer Colsen dit had mede gedeeld verklaarde hij met klem niet over de vrije veren te spreken. Enkele minuten later echter kwam hij prompt op deze geschiedenis terug, met name op de onverkwikkelijke affaire, die zich heeft toegespitst tussen de heren Colsen en N. dé Kunder, secretaris van het comité. Beiö'en bekleden deze functies ook in de Bond van Varkenshandelaren en in deze vereniging is het conflict voortgezet „Gelukkig is het nu bijna tot een oplossing gebracht". Overigens had de agenda niet veel om het lijf. Wel hebben de aanwezige handelaren veel gepraat. Maar het gesprokene muntte uit door onderling geklets en was meest al van weinig waarde. Het bestuur kireeg over het beleid nagenoeg geen kritiek te horen. Tot hoofdbestuurslid werd herkozen de heer Colsen. Wat de ledenwerving betreft, werd nog opgemerkt, dat de gemiddelde leeftijd van de handelaren hoog is. Dit geeft over de gehele linie een daling van het ledental te zien: in twee jaar tijds 300 leden minder. Voor Zeeland zit in de uitbreiding van het ledental weinig perspectief. Er is slechts een klein percentage, dat lid zou kunnen zijn. maar dit om principiële gronden niet wordt. De begrotingen werden vastgesteld en voorts werden enkele voorstellen van liet 'hoofdbestuur besproken. De provinciale zomerverga dering zal in Goes worden gehouden. Advertentie Op 65-jarige leeftijd is te Haarlem overleden de architect A. H. van Leeu wen. De heer Van Leeuwen heeft o.a. in Den Haag verscheidene villa's en modehuizen gebouwd. fijn als u iets in huis hebt! DEN HAAG. Rijkswaterstaat publiceer de gisteren het volgende ijsbericht: Eemskanaal: normaal, middelzw. verspr. .drijfijs. Delfzijl-Eems: licht vast ijs. Groningen-Lemmer: beperkt, middelzwaar. Reitdiep: geen vaart, licht vast ijs. Winschoterdiep-Rensel: geen vaart middel zw. vast ijs. Iiogezaiid-Klazienaveen: geen vaart, mid delzw. vast ijs. Fonejacht-Leeuwarden-Harlingen: beperkt middelzw. verspr. drijfijs. Terhome-Staveren: geen vaart, middelzw. vast ijs. Houkeslool: gering, middelzw. verspr. drijf ijs. .Voord vvillem ska naai: geen vaart, middel- zw. vast ijs. Drentse hoofdvaart: geen vaart, licht vast ijs. Hogeveense vaart: geen vaart, licht vast ijs. Beukerschut - Steenwijk - Friesland: geen vaart, zw. vast ijs. Dedemsvaart: geen vaart, licht vast ijs. Overijsselse kanalen: geen vaart, licht vast ijs. Apeldoornse kanaal, ged. Hattem-Bonen- bergersjuis: normaal, licht drijfijs, ged. Bo- nenb. sluis-Apeld. geen vaart, licht vast ijs; ged. Apeldoorn-Dieren normaal, licht vast ijs. YVestfriese vaart: geen vaart, licht vast ijs. Het Veluwemeer is alleen bevaarbaar in konvooi achter sleepboot. Hier en daar op iJselmeer licht drijfiif en licht vast ijs. Geen of weinig hind# voor de scheepvaart»

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6