Vriendschap in een kist GEESTESHOND VAN EEN LICHTDRUKKER Hoed af voor Emmerschans A (deiïu&i* Petsie Pelle Ping o KAPPIE en de zeezeef ZEEUWSCH DAGBLAD •Als Unesco-man Tot beter begrip Rondreizen Na jaren Komdacht ik9 laat ik vandaag spreek huis van mensen met goede ideeën zijn. Hierbij dan het derde idee van de dag. Dure ziekte Een wens Vervuld 11 Man doodgedrukt tussen 2 wagons Vissersboot sterker dan vrachtschip Succes van rebellen op Celebes Dan Barry =nijmiiiiiiiiiimiiiiiiiiii De vrolijke avonturen Zelf aan de slag Uit de kerken Zaterdag 17 januari 1959 Pag. 2 P. W. RUSSEL'S L jaren ken ik de heer Peter G. Duker, publiciteitsman in Rotterdam. Een paar weken geleden heb ik nog uitvoerig met hem zitten praten en gisteren krijg ik ineens „La Presse de Tunesie" in handen en zie daarin een foto: Peter Duker in Tunis. Met uiteenzetting van alle plannen van deze landgenoot; plannen, waarmee hij al lang rondliep en waarover hij me dikwijls vertelde. Ik geloof, dat hij nu langzamerhand al die ideeën in werkelijkheid kan gaan omzetten. Een veertiger is hij, Peter Duker. Publiciteit bedreef hu vele jaren voor verscheidene firma's. Tekenen deed hü> kinderboeken schreef htf, lesgeven op een school in Frankrijk, een tijd schrift redigeerde hij, foto's maakte hij. Maar zelfs als hij een valhelmpje voor zijn jonge zoon in elkaar zette en intussen met mij sprak, kwam hij steeds weer op dat ene woord terecht: internationaal. Steeds waren het weer woorden als Unesco, Fao, Uno, Unicef. ,,Dat zijn organen die de wereld overspannen en alleen die kunnen waar maken wat ik bedoel". En nu zit hij in Tunis. Sinds 1 januari, als expert van diezelfde Unesco, vooral belast met alles wat onderwijs, radio, televisie kortom: publiciteit aangaat. En daar, in de warmte, heeft hij zijn plannen nu wereldkundig gemaakt, zodat ik er ook over schrijven kan. De plannen, waar hij jaren aan werkte. Het lijkt allemaal zo eenvoudig, als Peter Duker zegt (en die Tunesische krant boven zijn foto afdrukt): Vrede en broederschap in doosjes". In het kort komt Dukers plan hier op neer: hij ontwierp een serie bij zonder fraaie kistjes. Aan de buiten kant van het kistje herkent men on middellijk het land van herkomst. Het Zwitserse kistje had de vorm van een chalet, het Tunesische was voorzien van het traditionele kruis en de pal men, het Nederlandse met de molen en zo gaat u maar door. Die kistjes waren naar modelletjes. De werkelijkheid moet worden: grote kisten, volgens het Duker-model, met daarin vele vakken. In één vak gedroogde planten, in een ander een vlag, in het derde boeken, grammo foonplaten met folkloristische liedjes, een complete klederdracht en dat dan allemaal van het land, dat de kist representeert. Wat Peter Duker nu wilde is dit: zo'n Amerikaanse kist wordt in Ame rika gevuld door de kinderen van een school (met foto's ook van de leerlin gen) en bijvoorbeeld naar Noorwegen gestuurd; de Noorse kist gaat naar Zwitserland, het chalet naar Belgié, de Belgische kist naar Tunis, die van daar naar Korea en zo verder. ,,Op deze manier kunnen we wellicht hel pen dat een opgroeiende generatie elkaar straks beter begrijpt", zei Pe ter Duker. „En die kisten kunnen ja ren blijven rondreizen. Alleen, wil ik het idee kunnen uitvoeren, dan moet ik zo'n internationale organisatie ach ter me hebben". Dat heeft hij nu: de Unesco. En de kistenactie wil hij noemen: Thank you Boxes". In Tunis heeft de heer Duker, zp lees ik in ,,La Presse", de Tune sische autoriteiten op zijn hand. Hij gaf al een persconferentie, richtte een informatiecentrum in en heeft voor lichtingsfilms gedraaid. Peter G. Duker uit Rotterdam is bezig in Tunis zijn plannen van jaren te verwezenlijken. Ik wens hem daarbij van harte succes. PETER DIJKER vrede en broederschap via kisten TN Emmerschans, zo hoor ik, heeft men laten zien dat er nog mensen zijn die iets voor elkaar over hebben. Oh, waar Emmerschans ligt? Wel, vlak bij Emmen en van die plaats gescheiden door de Emmerdennen. Dan weet u het wel. Nu dahi, in Emmerschans woont de dertien jaar oude Geertje Timmer. Geertje werd, toen ze drie was, getroffen door kinderverlamming en vele jaren verpleegd in een inrich ting. Dat kostte een hoop geld en bijzondere wensen van Geertje kunnen dan ook niet zo snel in vervulling gaan. Nu had Geertje dezer dagen zo'n wens. Ze wilde zo graag een echt horloge hebben. Het heeft maar even ge duurd, héél even. Emmer schans stak de hoofden bij elkaar. De dubbeltjes, kwartjes en guldens rolden in de pot en binnen de twee uur was het geld bij elkaar om voor Geer tje Timmer een horloge te kopen. Nog dezelfde dag zag Geer tje haar wens in vervulling gaan. „Dit horloge is het tastbare resultaat van het eer ste gemeenschappelijk optreden van een jonge gemeenschap", stoWd er op het briefje, dat aan het horloge hing. Die zin zal Geertje later pas goed begrijpen. Maar voor Emmerschans gaat vandaag mijn hoed af. Ik heb gisteren mijn biljetten tot aanvraag van kinderbijslag ingevuld. Ik wil alleen maar zeggen: u moet die vragen eens goed lezen. Dat er niet regelmatig doden vallen door het la chen valt me nog mee. Advertentie DE BÉSTE en niet duur. Tube 95-70-45 ct 80 JOZEF zei geen woord terug. De ze man was verslagen, en dus verbitterd en onrechtvaardig. Het had geen zin met hem te twis ten en hem tegen te spreken. Jozef doorleefde gelukzalig en triomfantelijk deze winter in Ga- lilea. Jeruzalem waagde het niet geweld tegen hem te gebruiken, ja, men duldde zelfs zwijgend, dat hij zich na een paar weken weer commissaris der centrale regering noemde. Zonder enige moeite hield hij de Romeinen buiten zijn gren zen, breidde ze zelfs uit, drong door in hun gebied, annexeerde in het rijk van koning Agrippa de westelijke oever van het meer van Genezareth en bezette en ver sterkte de omliggende steden. Hij organiseerde de oorlog. Uit de heilige atmosfeer van het land woeien hem steeds nieuwe, ver rassende ideeën toe. Rome zweeg. Er kwam geen be richt uit Rome. Overste Paulinus had elk contact met zijn vrienden in Jeruzalem verbroken. Deze eer ste overwinning was heel gemak kelijk geweest. De Romeinen stel den zich tevreden met Samaria en de steden aan de kust, waar ze, steunende op de Griekse meer derheid der bevolking, zeker wa ren van hun macht. Ook de troe pen van koning Agrippa gingen el ke schermutseling uit de weg. Stil te heerste in het land van Galilea. Wie in het bezit van roerende goederen was, probeerde, indien hij in zijn hart geen aanhanger van de „wrekers van Israël" was, zijn have en goed in gebieden, die onder Romeinse bescherming ston den, in veiligheid te brengen. Bij een dergelijke vlucht werd de vrouw van een zekere Ptolomaeus, een intendant van koning Agrippa, door Jozefs lieden gearresteerd. Dit gebeurde in de buurt van Da- barita een dorp. De dame had veel bagage bij zich, vele voor werpen van grote waarde, die blijkbaar ook uit 's konings be zit stamden, een rijke buit dus en die hem gemaakt hadden, ver heugden zich reeds over hun aan deel. Ze werden ten zeerste te leurgesteld. Jozef liet deze goede ren in het gebied der Romijnen brengen en met een beleefd schrij ven aan overste Paulinus persoon lijk overhandigen. Het was niet de eerste keer, dat hij zo te werk ging en zijn aanhangers ontevreden over hem waren. Ze beklaagden zich bij Johannes van Gischala, Een pijnlijk en verbitterd onder houd tussen Johannes, Sapita en Jozef was het gevolg. Jozef wees erop, dat in vorige oorlogen Ro meinen en Grieken vaak dezelfde bewijzen van ridderlijkheid hadden gegeven. Maar Johannes bulderde. Zijn grijze ogen fonkelden wild en waren met bloed doorlopen. Hij was als een berg, die in beweging was gekomen. Hij schreeuwde: „Bent u helemaal gek geworden? Denkt u soms, dat we hier Olym pische spelen gaan houden? Hoe durft u met dergelijk gesmoes over ridderlijkheid aankomen, als we tegen de Romeinen vechten? We zijn toch in oorlog en houden niet de een of andere sportwed strijd. Het gaat niet om het win nen van een krans. Het gaat om zes miljoen mensen, die in deze lucht die de Romeinen verpest heb ben, niet langer kunnen ademen. Die daar bijna in stikken. Begrijpt u dat, dr. Jozef?" Jozef wist niets te beginnen te gen de woeste, dreigende verbit tering van deze man. Hij was ver wonderd en voelde zich ten onrech te getroffen. Hij keek Sapita aan. Maar die stond somber naast hen en zei geen woord. Het was dui delijk, dat Sapita alleen sprak over dingen, die hij zelf waarnam. Wordt vervolgd Advertentie Voer het tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER 5 't maest.ik denken^. aan een heel oua mopje, u weet wel, zo één m?t een baard van sinterklaas. H§t.;giDg ovër een koopman in houtwaren, die juist een zending stelen ontvangen had, van aller- i lei maat. Die koopman voelde j toch wel iets voor reclame, maar j was niet zo vaardig in de Neder- landse taal. En hij zette dus een bord bij zijn zaak, waarop hij j met grote letters tekende: groten j stelen en kleinen stelen, maar groten stelen het meest". Dit op- schrift ergerde de vroedschap j ik zei al: het was in de oude tijd j en de schout kwam de man gelasten, het opschrift te verwij- i deren, of te veranderen in: grote j stelen en kleine stelen, maar klei- i ne stelen het meest. Want dat 1 eerste opschrift betekende feitelijk i iets anders dan de reclame be- oogde. U begrijpt, waarom ik daaraan moest denken. Ik las dat artikel over dat schrootschandaal, j waarbij door valse papieren voor j miljoenen verduisterd is. Ook on- ze provincie is daarbij betrokken, j want één der schuldigen woonde j hier en is nu voortvluchtig. Hij kan in een ander land van de ka- j pitalen, die frauduleus in zijn be- j zit kwamen, wel luisterijk leven. Ja, in zo'n geval zijn we dan u hebt het van mij gemerkt j te denken aan dat: groten stelen i het meest. Maar, al spreekt zo'n geval tot ons, is die neiging, om j zichzelf, desnoods via een onop- j rechte weg, materieel voordeel toe te eigenen, niet wijd ver- i breid? Komt men er niet onwille- keurig toe, als de gelegenheid er voor is? Zoals dat manneke, dat bij een verhuizing een pakje naar i zijn oordeel waardeloze briefjes j in zijn zak stak, maar later toch ging proberen, of het echte brief- j jes van duizend waren en die j daardoor tot zijn eigen verwonde- ring, na een eerlijk leven, voor de rechter kwam? Ik ga maar j van mezelf uit: ieder heeft feite- i lijk een dagelijkse worsteling, om klein of groot zich niet on rechtmatig te verrijken. Ons inge wikkeld maatschappelijk leven biedt daar zoveel gelegenheden toe. Er zijn er, die die kans be wust grijpen, er zijn er, die er haast ongemerkt in vallen en er zijn er, die er na grote strijd, in moeilijke omstandigheden toe ko men. maar schuldig staan er zeer velen. Ook hier geldt: wie van u zonder zonde is, werpe de eerste steen. Waarmee we natuur lijk niemand willen goedpraten en "yANDAAG krijgen ruim 150 Neder- landse lichtdrukkers en foto- copieerders een brief. Van hun colle ga de heer P. A. Booy in Rotterdam. In die brief staat ook dit: „Wanneer men bedenkt dat wij o.mvdoor_ mid del van „licht"' in staat zijn óm "ons dagelijks brood te verdienen hoe prettig het is om na ge.dane doyikfre- kamer-werkzaamheden weer het dag licht te kunnen aanschouwen dat wij na afloop van onze dagtaak weer naar huis kunnen stappen en 's avonds wellicht een televisiepro gramma kunnen zien dan gaan onze gedachten onwillekeurig uit naar die velen, die door gehele of pfabtisch' gehele Blindheid zoveel moeten missen, waarvan wij allen kunnen genieten". mensen DELFT. Bij een bedrijfsongeluk in Delft is gistermorgen een Rotter dammer om het leven gekomen. De vijftigjarige A. Schilders uit de Pleuterstraat te Rotterdam, die in dienst is van een Rotterdamse handel in af valstoffen, was op het terrein van de n.v. oliefabrieken Calvé-Delft op het fabrieksspoor bezig met het vastsjorren van dekzeilen. Hij stond tussen twee wagons wat de fabrieksvoorschiriften verbieden en raakte tussen de buffers bekneld, toen een van de wagons door een ran- geerlokomotief werd opgeduwd. AMSTERDAM Even buiten de pie ren van IJmuiden is donderdagnacht tij dens een dichte mist het 750 ton me tende Engelse motorschip Hirondelle in aanvaring gekomen met een Urker vis sersboot. De Hirondelle kwam van Amsterdam beladen met stukgoed. Het schip was op weg naar Harlingen om nog meer lading in te nemen. Daar zou de reis naar Londen als eindbestemming wor den voortgezet. Het schip kreeg boven de waterlijn een flink gat en was genoodzaakt naar Amsterdam terug te keren. zeker niet zouden wensen, dat de genen, die om dit kwaad in han den van de rechter vallen, niet gestraft zouden worden. Maar de moeder van deze zonde is het hoogtij van het materialisme en de begeerte naar bezit des noods het bezit van een ander. Een eerder gehoord geluid misschien, jawel, maar het heeft aan waarheid nog voor geen cent ingeboet. Ik heb de heer Booy gevraagd: Wat wilt u precies? en hy zei me dit: „Een blindegeleidehond kost 350 gulden. Per jaar worden er in Nederland zo'n hon derd afgeleverd en dat voldoet in de behoefte. Maar er zyn mensen die niet aan de beurt komen, omdat ze het geld niet hebben. Dit jaar is pas be gonnen en we zitten nog vol goede voornemens. Toen dacht ik: als wy lichtdrukkers nu eens in elke provincie één man of vrouw helpen in 1959. Van elke lichtdrukker een tientje en er zijn al vier honden. Het geld wordt afgedragen aan het Koninklijk Neder lands Geleidehondenfonds en daar zorgt men verder voor de honden". Zo ineens Intussen vroeg de heer Booy ook per telefoon aan een paar collega's, wat ze er van dachten. Het resultaat was een antwoord van alvast 252 gulden. En hoe komt u nu aan dit idee, me neer Booy?, wilde ik nog weten. „Och, zo'n gedachte komt ineens", antwoordde hij. Ik mag hopen, dat de lichtdrukkers ook zo „ineens" reageren. DJAKARTA (Reuter) Gecombi neerde strijdkrachten van de Darul Is lam in Zuid-Celebes en van de tegenre gering in Noord-Celebes hebben Malili in Midden-Celebes bezet. Dat is gisteren door de militaire autoriteiten in Makas sar bekend gemaakt. Dit is het eerste resultaat van de ge zamenlijke campagne van D.I. en tegen regering op Celebes tegen de centrale regering. De militaire commandant van Celebes had onlangs al een beroep op de bevolking gedaan om kalm te blij ven tegenover verhoogde activiteit van opstandige groepen. De Indonesische luchtmacht is giste ren begonnen met luchtaanvallen op de strijdkrachten van de opstandigen in Midden-Celebes. 10-7) Je.bent werkelijk een prima Deze boot bevalt me heel goed, je Ja en met deze snelheid zouden aanlegsteiger Inktvis, als dank mag je ziet en hoort tegelijk het gekraak van we zelfs de wereld rond kunnen varen, de hele tijd aan de slinger staan, je de machine. zelfs als we haast zouden hebben, maakt zoveel schuim. ^•IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIg DE NATUUR IN EN OM UW HUIS <4 EÉN «QOtt, msewns /l oeet, VOM -DE BOL 60VEN t>£ a CON O \i PortCMSOF De Amaryllis is een fraai bloeiend bolgewas; ze wordt veel als snijbloem gekweekt en het is goed indien men er lang plezier van wil hebben ze in knop te bestellen of althans zo dat de schone bloemknoppen net open komen. Er zijn allerlei kleuren tegenwoordig; wit is nog erg duur, doch rood en zalmkleur zijn allerliefst. De Amaryllis wordt tegen woordig ook als kamerplant gekweekt en het is nu de goede tijd die droge bol te bestellen en doe dat bij een solide firma. De prijs is nogal hoog, doch daar staat tegenover dat men er ook jaren lang plezier van kan hebben. Direct na ontvangst dient men de bol op te potten in voedzame bloemisten- grond en meng er nog maar een beetje oude koemest doorheen. Onder in de pot moeten een paar scherfjes komen de bolle kant naar boven het afvoergaat- je zou anders verstopt raken. Na hel oppotten dient men de bol van water te voorzien; het is voldoende indien de grond matig vochtig wordt gemaakt. Bij het oppotten moet u er op letten dat een derde deel van de bol boven de grond moet blijven. Na het oppotten komt het er op aan de bloemknop uit de bol te halen; daar om dient de bol voorlopig aan de droge kant gehouden te worden en is beslist een warm plekje noodzakelijk. De bol wordt met de pot op een verwarmde schoorsteenmantel gezet of vlak achtei de kachel. De bloemstengel zal men dan spoedig te voorschijn zien komen en met het rekken van de stengel mag men dan geleidelijk iets meer water geven. Als de bloemstengel een lengte van dertig centimeter heeft bereikt dient men de bol voor een venster op het zuiden te zetten; in een normaal verwarmde ka mer. 28. „Hoor je nou wel", schreide de maat. „De professor zegt zelf, dat we naar de maan gaan!" „Niet overdrijven," sprak Zifter. „Zo ver zou ik nog niet willen gaan. Mijn zeezeef is pas een eerste proef en voor veel verbetering vatbaar. Men moet niet direct het onderste uit de kan wil hebben, zegt een oud va derlands spreekwoord. Het spijt mij wel voor u.... „Neemaar, dat is ja fraai!" riep Kappie, „Spijt u dat? Is het dan al niet mooi genoeg, dat mijn schip stuur loos door de ruimte zweeft!" De geleerde knikte instemmend. „In- aerdaad, dat is al heel mooi", vond hij. „,Ik ben blij, dat u er zo over denkt. We moeten niet te veel hooi op onze vork nemen, zoals he* spreekwoord zegt, klopt dat? Toch acht ik het niet uitgesloten van uw luchtschip metter tijd een ruimteschip te maken... „Luchtschip! Ruimteschip! Welja..." riep Kappie bitter. ,,U wordt bedankt, meneer Zifter! Mijn schip is een gewo- êle.pboot, die op het water thuis hoort! Ik wil niet dat er ja langer n toor de lucht, gesold wordt en van dat geklets in de ruimte heb ik ja ook tabak! Laat de Kraak onmiddellijk zak ken.!" „Hee. en zoeven zei u.. We schijnen langs elkaar heen te praten", merkte de professor op. „Uvindt het dus hele maal niet fijn om te vliegen. U vaart liever op een gewone, technische bana liteit, klopt dat?" „Technische banaliteit, mij., Kraak?" loeide Kappie. „Zeg, uitgetaande land rot, dat laat ik me niet zeggen, al ben jij tien keer mijn opdrachtgever. Hier aan boord ber. IK de baas! We zijn ge huurd om te slepen en niet om door de lucht te vliegen! Ik sta er op dat we dalen! P. ofessor Zifter zuchtte. „Die moge lijkheid staat nog te bezien zei hij bedrukt. „In mijn jeugddroom heb ik e.- nooit rekening meegehouder, ooit weer te moeten dalen. We kunnen het probe ren, natuurlijk, maar... heeft u er be zwaar tegen als ik het schip aan de grond zet?" Ned. Herv. kerk Beroepen te Oudega, J. F. Horn te Njj- broek. Geref. kerken Tweetal te Middelburg, Jac. Boonstra te Zwaagwesteinde en P. L. Smilde te Nieuwleusen. Bedankt voor Aduard, W Struys te Krommenie; voor Beverwijk, H. B. Weij- land te Nieuwe Amstel-Noord. Geref. Gemeenten Bedankt voor Passaic (V.S.), H. Rijk- sen te Vlaardingen. Geref. gemeenten in Nederland Bedankt voor Leerdam, H Ligtenbera te Rotterdam-West. S ZWOLLE Provinciale staten van Overijssel hebben gisteren besloten de subsidie aan de Overijsselsche vereni- ging voor vreemdelingenverkeer op dertigdluizend gulden te stellen. Het bestuur van de vereniging heeft enige tijd geleden laten weten, dat deze sub sidie te laag is om de vereniging in stand te houden. Volgens het bestuur heelt de vereni ging ongeveer 45 duizend gulden nodifl om op redelijke basis te kunnen we* ken.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2