Valse verklaring uit medelijden van kapitein Oplossing Algerijns probleem niet zonder Assemblee Engeland stelt levering van vliegtuigen uit T andheelkundige faculteiten Drinkwater op rantsoen Tweede machinist over boord gegooid Marshall ziek BROOD 1 CENT GOEDKOPER Dakloos gezin onder brug Soekarno naar ziekenhuis Schepen na weken uit isolement 'MMI PRINSES MARGRIET WORDT ZESTIEN BOODSCHAP VAN GENERAAL DE GAULLE NEDERLANDSE TROEPEN GAAN IN FRANKRIJK OEFENEN I In Israël REORGANISATIE MARINE Denemarken wil geen Amerikaanse hulp „Om de waarheid" Voorzitter C.N.V. Socialisten remmen ontwikkeling „Stom gehandeld" Slechts zes toestellen naar Indonesië Vrijdag 16 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 In Amsterdam en Nijmegen Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De medische facul teit van de Gemeentelijke universiteit te Amsterdam is van plan een tandheel kundige afdeling in te richten. Het voornemen heeft vaste vormen aangenomen op aandringen van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en we tenschappen. Het departement is name lijk van oordeel dat er alle aanleiding bestaat om naast de bestaande opleidin gen in Groningen en Utrecht ook in Am sterdam en Nijmegen plaats voor oplei dingen in te ruimen. Men is de mening toegedaan dat de studie in de tandheelkunde in Nederland gezien het geringe aantal tandartsen, een stimulans nodig heeft. De studie in de medicijnen behoeft naar het oordeel van het ministerie geen extra aanmoe diging, omdat daarvoor zich genoeg stu- de.itm aanmelden. Acht jaar geleden is de medische fa culteit van de Amsterdamse universiteit voor het eerst voor een nieuwe tandheel kundige afdeling benaderd. Men heeft zich toen wat afzijdig gehouden, omdat de faculteit in de jaren vlak na de oor log zwaar overbelast was. De nieuwe opleiding zal in een geheel nieuw gebouw moeten worden onderge bracht. Voor de studie in de pre-klini- sche vakken zullen de studenten ge bruik kunnen maken van de faciliteiten die de medische faculteit biedt. JERUZALEM (Reuter) In Israël is donderdag eeen rantsoenering van het drinkwater afgekondigd. Het land kampt met de ergste droogte sinds ongeveer een eeuw. Per persoon is per maand 6000 tot 10.000 liter water beschikbaar gesteld, tegen het normaal geldende tarief. Bij overschrijding van deze hoeveelheid zal men echter veel meer moeten betalen. Het ministerie van binnenlandse za ken heeft het tekort aan water het ern stigste probleem genoemd waar het land mee te kampèn heeft. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank heeft drie maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 28-jarige A. H., kapitein van een coaster, de Cornelia B I, wegens het opmaken van een in strijd met de waarheid luidende scheepsverklaring. In deze verklaring heeft H. vermeld: „J. van Reede (de tweede machinist) wilde op de reling plaats nemen, doch aangezien bedoeld persoon nogal klein van postuur was moest hij er op springen waardoor hij zijn evenwicht vermoedelijk verloren heeft en achterover ir het water viel". Op het ogenblik dat hij deze verklaring in overleg met de eerste machinist, de kok en de stuurman opmaakte wist de kapitein dat de werkelijkheid anders was geweest. Op geroep van de kok had H. zich naar boven gespoed en de kok horen zeggen: „De eerste heeft de tweede overboord gegooid!" Dit speelde zich af op 11 september toen de coaster in de haven van Bordeaux lag. Van Reede overleefde de val in het water niet. KOPENHAGEN (A.P.). De Deen- se regering heeft donderdag de Ame rikaanse voorstellen tot reorganisatie van de Deense marine met Ameri kaanse hulp van de hand gewezen. Vermoedelijk zal de regering van De nemarken vandaag zelf met voorstellen ter tafel komen tijdens besprekingen met de Amerikaanse minister van de fensie Donald E. Quarles, die op het ogenblik een rondreis door Europa maakt en eergisteren in Den Haag is geweest. Volgens Quarles is de opperbevelheb ber van de Nato, generaal Norstad, nog steeds van mening dat Denemarken geen geschikte plaats is voor het inrichten van raketbases. De Amerikaanse minis ter zou deze kwestie bespreken o.a. met de regeringen van Frankrijk en Neder land. WASHINGTON (Reuter) Generaal George Marshall, die in Europa voor al bekend werd door het naar hem ge noemde plan voor het economisch her stel van de Europese landen, is don derdagmorgen door een lichte beroerte getroffen. Volgen- de behandelende geneesheren was de toestand van de 78-jarige niet onbevredigend. Hij is ter observatie op genomen in een legerhospitaal te Fort Dragg in Noord-Carolina. De gezondheid van Marshall is sedert 1948 achteruitgegaan, nadat hij een nieroperatie had ondergaan. Hij trad toen af als minister van buitenlandse zaken. Op de vraag van de president van de rechtbank: „Is er iemand die u heeft medegedeeld dat de eerste de tweede over boord had gezet?", antwoordde verdachte aanvankelijk met ontwijken de antwoorden. „Niemand heeft het mij verteld, ik heb het pas in Rotter dam gehoord". „Dat verbaast mij in hoge mate" merkte de president op en ging over tot voorlezing van de verklaring die verdachte op 2 januari bij de rechter© commissaris had afgelegd. Hierin heeft de kapitein o.a. verklaard: „Ik begreep dat de eerste schuld had aan de dood van de tweede". „Het gaat niet om een formaliteit, maar om de waarheid. Ik kan me voorstellen dat u zich door gevaren be dreigd voelt, maar het grootste gevaar dat u bedreigt is dat u wegloopt voor de waarheid", hield de president hem voor. Voorts wees de president de ka pitein op de zeer bijzondere positie die hij als hoogste vertegenwoordiger van Van onze Haagse redactie DEN HAAG De broodprijs zal met ingang van maandag met een cent per brood van 800 gram worden verlaagd. De verlaging geldt voor het waterwitbrood, het volkswitbrood en het volksbruinbrood. Dit is het resultaat van het onlangs begonnen en zeer snel geëindigde over leg tussen het Ministerie van economi sche zaken en de Bakkerijstichting. De verlaging is. zoals wij reeds op 9 ja nuari meldden, het gevolg van opval- lend'e dalingen van de bloemprijzen. Deze dalingen zijn behalve door de in voer van goedkoper buitenlands graan, ook veroorzaakt door de onlangs-uitge broken „meeloorlog" tussen de grote meelfabrieken. Tot 1 januari was er rust in de meelprijzen maar toen op die a'atum de contingenteringsovereenkomst tussen de meelfabrieken afliep brak de „meeloorlog" uit. De Bakkerijstichting heeft bij de be sprekingen als voorwaarde gesteld dat de broodprijs weer naar het oude niveau zou stijgen, indien door het aflopen van <Je meeloorlog de meelprijzen weer op het oude peil zouden komen. Het schijnt echter dat men tenslotte deze voorwaarde heeft laten vallen. WASHINGTON (Reuter) Onder een brug in de Amerikaanse plaats Ferris in de omgeving van Dallas is een daklooos gezin ontdekt, bestaande uit een zwan gere vrouw, haar werkloze man en vijf kinderen. Zij allen hadden al enkele da gen onder de brug doorgebracht zonder voedsel. Bij de kinderen bevond zich een twee ling jongetjes van zeven maanden. Een van de jongetjes was ernstig ziek. Met zijn broertje is hij in een zieken huis opgenomen. De ontdekking van dit beklagenswaar dige gezin zonder onderdak heeft een golf van medelijden teweeg gebracht. Onmiddellijk is er in Ferris een huis, bestaande uit twee kamers, beschikbaar gesteld. Geld, voedsel en kleren stromen in enorme hoeveelheden toe. UTRECHT (ANP) Er zijn tekenen die er op wijzen, dat de marxistische elementen tn hét Nederlandse socialis me weer sterk worden. De thans weer gebruikte propagandamethoden wijzen daarop. Aldus zei gisteravond dc voorzitter van het C.N.V.. de heer M. Ruppert. bij de viering van het veertigjarig be staan van de Groninger christelijke besturenbond. Eerder had hij geschetst hoe het Nederlandse socialisme voor dien juist van het beginsel der klassen strijd allengs was gekomen tot meer begrio voor de gedachte van overleg en samenwerking. Dr Drees noemde hij de exponent daarvan. De christel:Jke arbeiders, aldus de heer Ruppert. z\ Hen zich door de nieu we propagandamethoden niet van de wijs laten brengen In werkelijkheid, zei hij, oefenen de socialisten een remmen de invloed uit. wanneer het gaat om het tot stand komen van een betere loonpolitiek en van een hervorming van de structuur der maatschappij. De christelijke vakbeweging, besloot de heer Ruppert, blijft voorstander van overleg, omdat de belangen van de ar beidende stand en van het hele volk daarmee het best zijn gediend. DJAKARTA (UPI-Reuter) Presi- dent Soekarno zal in een ziekenhuis 'worden opgenomen voor een medisch onderzoek Het werd mogelijk geacht dat hij gisteren nog naar het zieken huis zou gaan. Gezegd wordt dat Soe karno een nieraandoening heeft. De president is overigens de laatste tijd bijzonder druk in de weer geweest om een weg te vinden waarlangs hij zijn plannen voor een „geleide demo cratie" tot uitvoering kan brengen. Het schijnt dat hij wil doordrijven dat in de toekomst de helft van de leden van het parlement zal worden be noemd in plaats van gekozen. Deze leden zouden de „functionele groepen" in Indonesië moeten vertegenwoordi gen. Dit zou het punt zijn in Soekarno's „conceptie", dat het meeste verzet ondervindt bij de politieke partijen. Een bijeenkomst, onlangs te Djakarta gehouden, waarop Soekarno dit punt besprak met vertegenwoordigers van drie grote politieke partijen heeft de standpunten niet nader tot elkaar ge bracht. Gisterochtend woonde Soekarno een zitting van het kabinet bij, waarop de toepassing van de grondslagen van de geleide democratie werden besproken. DEN HAAG. Het vierde slachtoffer van het auto-ongeluk te Aardenburg blijkt niet te zijn overleden, zoals wil gisteren meldden. Het is de vijftienja i rige Jan Asmus uit Gorinchem. Hij wordt in het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg verpleegd. MONTREAL (Reuter, UPI) Na ruim een maand gedwongen verblijf in de haven van Montreal, doordat de Sint Laurens was dichtgevroren, zijn twaalf schepen donderdag begonnen aan de vaart over dj rivier naar de Atlanti sche Oceaan. Zij worden begeleid door twee zeer krachtige ijsbrekers. Twee an- dert ijsbrekers varen op de rivier heen en weer tussen de schepen en open zee, om een vaargeul open te houden. Bi; het twaalftal schepen dat gisteren weer op weg kon gaan bevindt zich het Nederlandse vrachtschip Prins Frederik Hendrik van de Oranjelijn. Vier ijsbrekers van de Canadese re gering hebben wekenlang moeten strij den tegen het ijs in de Sint Laurens om een overwintering van de schepen te voorkomen. Zij hadden enorme ijsbar- rières te doorbreken. Bij Trois-Rivières onderbraken de schepen gisteren de tocht. Dat gebeur de omdat de duisternis begon in te val len. Er zijn namelijk geen loodsen die tijdens de wintermaanden dienst willen doen op de Sint Laurens. Trois-Riviè res ligt ongeveer 90 mijl van Montreal. De periode van wachten voor de twaalf schepen in de haven van Montreal was op 10 december begonnen. Tegen het weekeinde zullen zij waarschijnlijk de kt'.antische Oceaan bereikt hebben. De kapitein van de Duitse vrachtboot Poseidon, een van de twaalf schepen, heeft gezegd dat elke dag wachten in Montreal voor zijn schip op rond 18001 dollar per dag is komen te staan. het openbaar gezag, als hoofd van de politie, als hoofd van de burgelijke stand en als gezagvoerder aan boord van het schip inneemt. Tenslotte gaf de kapitein toe zich bewust te zijn geweest van de onjuist heid van zijn verklaring op grond van geruchten die hij had gehoord. Ter zitting verklaarde hij uit mede lijden met de eerste machinist te heb ben gehandeld. In de salon van het schip zou de kok hebben gezegd er niet meer over te zullen praten. De stuur man, die moeilijkheden voorvoelde en emigratieplannen had, wilde aanvanke lijk niet meewerken, maar was ten slotte met het opmaken van de valse verklaring accoord gegaan. De president zag twee kanten aan de zaak; enerzijds de valse verkla ring, die hij als een bijzonder ernstig feit kwalificeerde, anderzijds de om standigheid dat de jonge kapitein, in een voor hem allervreemdste situatie is geraakt. Hij heeft niet aanstonds ge weten wat hem te doen stond en heeft geen enkel belang willen dienen met de valse verklaring. De officier van justitie achtte net te laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Wat omtrent de zaak van de eerste machinist nog niet vast moge staan, vast staat in ieder geval dat deze kapitein een valse scheepsver klaring heeft opgemaakt. Dit feit is zo ernstig dat er een maximum straf van vier jaar op staat. Vóór de verdachte spreekt, aldus de officier, dat hij een bijzonder ongeluk kige situatie die hem over het hoofd was gegroeid heeft proberen op te vangen zij het op verkeerde wijze. De gezagsverhoudingen waren aan boord van de coaster afgezwakt door de bijzonder min of meer gemoede lijke sfeer waarin de negenkoppige bemanning onderling verkeerde. Het gezag aan boord van dit scheepje is niet hetzelfde als dat aan boord van een groter schip, aldus de officier. Hij deelde voorts mede, dat de reder in het gebeurde geen aanleiding heeft gezien het dienstverband met de ka pitein, die nog nimmer met de straf rechter in aanraking is geweest, te verbreken. De raadsman, mr. K. H. C. Ai-as, vroeg op zuiver juridische gronden vrijspraak en onmiddellijke in vrij heidstelling. Voor het geval de recht bank zich hiermee niet kon verenigen voerde mr. Arts ter verdediging van zijn cliënt aan dat er geen sprake is geweest van misdadigheid, dat de kapitein in eerste opwelling onmiddel lijk de politie en de brandweer heeft willen waarschuwen, dat hij had ge dacht dat het een ongeluk tengevolge van een grapje was geweest, dat hij pas sedert twee maanden kapitein was en dat hij hoewel zeer geschikt voor zijn beroep, ongeschikt is geweest zijn houding in deze situatie juist te be palen. Ook de raadsman voerde ter verdediging aan dat de kapitein geen enkel voordeel van zijn handelwijze heeft gehad, maër uit verkeerd ge richt medelijden heeft gehandeld. Hij vroeg de rechtbank het onvoor waardelijke gedeelte van de eis te be perken tot het voorarrest en de twee resterende maanden voorwaardelijk te geven. De rechtbank wees het ver zoek tot in vrijheidsstelling af. In zijn laatste woord zei verdachte: „Ik heb heel stom gehandeld". „En slecht", voegde de president er aan toe. „Gezien uit het oogpunt-van gewoon menselijk fatsoen is dit zon der meer fout. Men kan ook uit mede lijden morele fouten maken". Van onze Haagse redactie DEN HAAG Al zijn er achttien exportvergunningen voor vlieg tuigen van het type Gannet bestemd voor levering aan Indonesië verstrekt, dit jaar zullen er niet meer dan zes worden afgeleverd. Dit bericht van het persbureau Reu ter, afkomstig van wat genoemd wordt „doorgaans goed ingelichte zijde in Londen", is te' beschouwen als een niet- officiële Britse verklaring. Een ver klaring die waarschijnlijk is uitgelokt door de heftige reacties van Neder landse zijde, toen gisteren het Britse ministerie van buitenlandse zaken be kend maakte inderdaad vergunning voor achttien toestellen was verleend. De exportvergunningen zijn een jaar geldig, aldus de door Reuter verspreide verklaring, ou Indonesië in 1960 als nog de twaalf resterende toestellen willen ontvangen, dan dienen nieuwe exportvergunningen te worden-* aange vraagd. Deze laatste berichten uit Londen ko men nu wat meer in overeenstemming met hetgeen van Nederlandse zijde is meegedeeld. In December, aldus de verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken, heeft de Britse regering ons ingelicht over zowe] de levering van zes vlieg tuigen. als ook over een mogelijke levering van twaalf toestellen op lange re termijn Verder onthoudt het mi nisterie zich van commentaar. Het blijft vooralsnog onduidelijk, waarom Engeland de exportvergunnin gen heeft gegeven die een jaar geldig rijn indien het van plan was de toe stellen toch niet te leveren. Zo iemand een passende naam draagt, dan is het wel de derde onzer Prinsessen. De bloe mennaam Margriet betekent de bescheidene, de eenvoudige. En bescheiden en eenvoudig is Mar griet. Zij treedt niet zo dikwijls in de openbaarheid als haar twee oudere zusters. Maandag hoopt Prinses Margriet haar zestiende verjaardag te vieren. Wij wen sen haar veel geluk toe. (Foto M. C. Meyboom) Advertentie Italiano, de heerlijke versnapering bij hoest en verkoudheid EEN PRODUCT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Van onze correspondent PARIJS „Een politieke oplossing voor de problemen van Algerije kan alleen maar worden toegepast wan neer de volksvertegenwoordiging ze goedkeurt". Dat is wel de belangrijk ste tirade geweest uit de korte bood schap van generaal de Gaulle, met de voorlezing waarvan gisteren het Fran se parlementaire jaar is begonnen. In zijn regeringsverklaring heeft later minister-president Michel Debré over hetzelfde onderwerp gesproken. Hij heeft ontkend, dat de onderhandelingen door of namens de Franse regering met de vertegenwoordigers van de Algerijnse nationalisten over een staken van het vuren zouden worden gevoerd. Hij heeft daarbij gezegd, dat het aanbod van gene raal de Gauile van oktober (vrijgeleide voor hen, die namens de nationalisten in Frankrijk zelf willen komen onderhan delen) nog steeds van kracht is. Alle dementi's, welke de Franse rege ring het laatste etmaal over besprekin gen met betrekking tot dat staken van het vuren heeft gegeven, worden daar mee teruggebracht tot een strijd om 's keizers baard. Die besprekingen kun nen dus wel betrekking hebben op de mogelijkheid om tot onderhandelingen te komen. Iets dergelijks heeft trouwens Paul De- louvrier, de algemene gemachtigde van de Franse regering voor de Algerijnse departementen, gisteren toegegeven. Hij verbleef in Oran om te trachten de on gerustheid. ontstaan bij de Europese be volking van die stad over de gratiemaat regelen van de Gaulle, weg te nemen. Er zullen, zo heeft Delouvrier daar ge zegd. waarschijnlijk op een dag onder handelingen over het staken van het vu ren worden gevoerd, maar niet over het politieke statuut van Algerije. Daarvan is trouwens ook eergisteren geen sprake geweest, hoewel het toch moeilijk denkbaar is, dat de nationa listen genoegen zullen nemen met een aantal zetels in de gemeentelijke of de partementale Algerijnse organen en in de Franse Assemblée Nationale. In dit verband zij nog melding gemaakt van een bericht volgens hetwelk in de buurt van Genève een vertegenwoordiger van de Franse regering. Abderamane Fares, oud-lid van de Algerijnse Assemblée, en een vertegenwoordiger van het Algerijnse bevrijdingsfront uit Tunis, met elkaar zouden onderhandelen. Hoogtijdag De Assemblée Nationale beleefde gis teren weer een van haar hoogtijdagen. De straten en wegen die naar het Palais de Bourbon leidden, waren door vijftien honderd agenten, die in de natte sneeuw en de koude wind hun diensten moesten doen, bewaakt. De stijl van de Gaulle's boodschap was enigszins vaderlijk en— de vergelij king dringt zich als vanzelf op daar bij nogal in de trant van die van een generaal die de troep vertelt wat hij met de manoeuvres zal hebben te doen: met waardigheid beraadslagen, goede wetten uitwerken, politieke keuzen ma ken en die duidelijk tot uitdrukking brengen. Wat gebeuren moet Dat is, zo staat er in de Gaulle's bood schap, wat het land verwacht van zijn volksvertegenwoordigers. De nieuwe grondwet opent hem de mogelijkheid tot een nieuwe carrière. Vervolgens somde de Gaulle op wat er allemaal nog moet gebeuren: 1 Pacificatie van Algerije, welke voor waarde is voor een politieke oplos sing die weer alleen met goedkeu ring van de volksvertegenwoordiging kan bestaan; Het op gang brengen van de Franse Gemeenschap; Het vaststellen van de plaats van Frankrijk in de wereld: Modernisering van de Franse defen sie. van de financiën, de economie, de munt en de sociale en weten schappelijke vooruitgang. Regeringsverklaring Premier Debré heeft een uur en twin tig minuten nodig gehad voor het voor lezen van zijn regeringsverklaring. Af gezien van hetgeen hij over Algerije heeft gezegd, zijn de belangrijkste punten van zijn regeringsverklaring: IDe Atlantische alliantie zal een inter nationale kracht blijven wanneer zij blijft gegrondvest op evenredigheid in de verdeling van de verantwoor delijkheden. 2 Atoomwapens voor Frankrijk. De At lantische solidariteit houdt in dat Frankrijk over atoomwapens zal kun nen beschikken en dat men begrijpt hoe belangrijk de Franse strategi sche positie in de Middellandse Zee zijn. Co-existentie tussen West en Oost is nodig mits gebaseerd op het recht en de noodzaak van de Frans- Duitse samenwerking. 3 Gemeenschappelijke Markt. Het is on vermijdelijk dat Frankrijk uit zijn gesloten economie treedt en deel neemt aan de expansie van de afzet gebieden. 4 Woningbouw. De premier deelde mee, dat de volkswoningbouw zal wor den geactiveerd, evenals de bouw van scholen, universiteiten en labo ratoria. Ook moeten er meer leer krachten komen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Vier gevechtsgroepen, ieder ongeveer 3500 man sterk en be horend tot de parate onderdelen van het eerste legerkorps, zullen deze zo mer in Frankrijk gaan oefenen. Het oefenterrein ligt, zoals wij reeds heb ben gemeld, tussen Limoges en Cler mont Ferrand, bij het plaatsje La Courtine, ongeveer vierhonderd kilo meter ten zuiden van Parijs. Het terrein behoort tot het grote bergland van Midden-Frankrijk; het ligt zes- tot achthonderd meter hoog, is zeer heuvelachtig en bebost, maar bevat ook veel woeste grond. Op 4 juli komt de eerste Nederlandse gevechtsgroep in La Courtine aan. Zij oefent daar drie weken, waarna de groep wordt afgelost door een andere, die eveneens drie weken blijft. Op 16 augustus hebben de Fransen zelf hun terrein nodig, maar van 16 september tot 2 november oefenen er weer twee Nederlandse gevechtsgroepen, elk weer drie weken. Verzorging De reis naar La Courtine van Ne derland uit ruim 800 kilometer wordt een wat moeizame zaak. De 3500 man reizen in grote colonnes, waarbij de verkeersregeling geheel bij de Franse militairen komt te liggen, bijgestaan door de Koninklijke marechaussee. Op het oefenterrein vinden de Ne derlandse soldaten stenen gebouwen, waar voor elk van hen een krib en strozak gereed staan. Er is waterlei ding en elektrisch licht, een hospitaal met honderd bedden en goede keukens. Uit de keukens zal Nederlandse kost worden opgedist door Nederlandse koks. De Legerkoerier, die hierover in zijn jongste nummer schrijft, stelt de sol daten misschien teleur. Geen wijn bij de maaltijd, aldus dit blad. maar koffie en thee. Geen Franse, maar Neder landse sigaretten via de Cadi. Voor de accommodatie in La Courtine brengen de Fransen ons een zeer gering bedrag in rekening, een fractie van hetgeen Nederland voor het gebruik van de Duitse oefenterreinen moet betalen. Dit weegt op tegen de langere weg, die met de colonnes moet worden afgelegd. 5 Met de vakbonden en met de werk gevers zal worden overlegd om te komen tot een deelnemen van de arbeider aan het economische leven. M.a.w. tot het uitkeren van aande len in de winst aan de werknemers. Tot slot heeft Debré erop gewezen dat Frankrijk meer zal moeten werken, dat het een zuinig financieel beheer zal moeten voeren en dat het zijn prijzen zal moeten weten te beheersen om het mogelijk te maken het hoofd te bieden aan de verplichtingen van de Gemeen schappelijke Markt. Toen hij, zichtbaar vermoeid, het spreekgestoelte verliet, werd hij van nagenoeg alle banken van de halfronde zaal toegejuicht. Twee rechters uit Oost-Duitsland een uit Chemnitz, de ander uit Magde burg zijn naar West-Berlijn gevlucht. De ravitaillering onderweg, de invoer van benzine, het opslaan van het bivak vormen nog vraagstukken waaraan hard wordt gewerkt. De medewerking van de Franse autoriteiten is tot nu toe zo groot geweest, dat men er niet aan twijfelt, dat ook deze problemen tot een goede oplossing worden ge bracht. programma's |ln het kort ZATERDAG 1T JANUARI RADIO HILVERSUM I 402 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d huisvr; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram. (9.35 —9.40 Waterst.). VPRO: 10 00 TiideUlk uit geschakeld, cau-s; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw; 10.45 Cabaret; 11.15 Buitenl weekoverz; 11.30 Viool en piano. middag 12.00 Gram; 12.30 Land- en tuinb me- ded; 12.33 Orgel en zang; 13.00 Nws; 13.15 Jazzmuz; 13.40 Sportnws; 14.05 V d jeugd; 14.40 Harmonie-ork; 15.05 Van de wieg tot het graf, caus; i5.20 Kamer- ork; 16.20 Boekenwijsheid; 16.40 Meisjes koor; 17.00 Per expresse; 17.30 Act. avond 18.00 Nws en comm: 18.20 Lichte muz: 18.35 Muziekkiosk; 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus; 19.40 Machten en mensen, caus; 19.55 De- ze week. caus. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Thuis best?, schets; 20.13 Gevar progr; 21.30 Soc comm: 21.45 Hits aan de spits: 22.00 Dansmuz: 22.35 Opsporing verzocht; 23.15 Nws; 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend KRO: 7.00 Nws- 7.15 Gewijde muz; 7.30 Gram; 7.40 Idem; 7.45 Morgengebed: 8.00 Nws; 8.15 Gram: 8.50 V d vrouw: 10.00 V d kleuters-, 10.15 Gram; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 V d zieken; 11.45 Chansons. middag 12.00 Klokgelui; 12.03 Gram; 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lich te muz; 13.45 V d kind; 14.00 V d jeugd; 14.10 Metropole ork, klein koor en soliste; 14.45 Kroniek v letteren en kun sten; 15.20 Vrouwenkoor; 15.40 Boekbe- spr; 15.50 De schoonheid v h Gregori aans; 16.20 V d Vugd; 17.00 Engelse les; 17.20 Lichte muz; 17.40 Gram. avond 18.00 Journalistiek weekoverz; 18.10 Strijkork; 18.30 Gram; 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Lichtbaken, caus; 19.40 Omr ork en solist; 20.30 Ja met mij; 20.35 Gevar progr; 21.55 De knip- perbol, caus; 22.05 Amus muz; 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend. Avond gebed en liturg kal; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.2224.00 Gram. TELEVISIE middag AVRO: 17.00 V d kind. avond NTS. 20.00 Joum. VARA: 20.20 Vraai en antwoordspel; 21.15 Gesprek- 21É Avonturen van Dorus.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5