Sanering van Zierikzee is bittere noodzaak Voor ontwikkeling van Zeeland initiatief uit eigen gewest nodig Zierikzee in moeilijke positie Rillandia kan zijn goede positie behouden het enige moderne toiletpapier „Zaai niet achter de markt aan Zeeuwsch Dagblad Goede zitting Burgemeester Dijckmeester in Nieuwjaarsrede: Huisvestingsprobleem geen stap dichter bij oplossing MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Moet er een eilandenraacl komen? VOORBEREIDING OP DELTAPLAN Zaalhandbalcompetitie EMM TEGEN HELLAS VOOR ZEER ZWARE OPGAVE Voorlichtingsconferentie C.B.T.B.-Walcheren INDUSTRIALISATIE EN STATENZITTING Na het praten zijn IS en: taak daden gewenst Kecrea tier uu nle schepp voor de kerk Vrijdag 16 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Ch ristelijk ]JE WINTERZITTING van de Provin ciale Staten, die ditmaal niet min der dan drie volle vergaderdagen vroeg, is woensdag geëindigd. Wij hebben er al meer de aandacht op gevestigd, dat in Zeeland de Sta ten meer „leven" dan we in andere I provincies van het land hebben mee gemaakt. Dat vindt vermoedelijk zijn oorzaak in het feit, dat onze provincie ondanks^ de indeling in eilanden echt als ppovinciegeheel wordt bewoond. Er i.<y geen stad, of er zijn geen steden, die('het geheel overheersen. De pro- .XÖicie heeft hier zaken te behandelen, die in andere provincies aan één of meer van de steden toevallen. Boven dien vraagt het onderhouden van de verbindingen tussen de delen van de provincie door veren e.d. meer in grijpen van het provinciaal bestuur dan elders. Daarom leeft de bevolking veel meer mee met de Staten en de vergaderingen daarvan dan andere de len van ons land. Er zal nog wel eens aanleiding zijn, op het besprokene in deze zitting te rug te komen. Want het was een be langrijke zitting, waarop één onzer re dacteuren in dit nummer ook nog wijst in verband met een bepaald fa cet der discussies: de bevordering van de industrialisatie. Wij willen hier op enkele andere aspecten wijzen. ]\/TEER DAN ANDERS is ditmaal ook „de politiek" in de Statendebatten aan de orde geweest. In dat opzicht verloochenen de Zeeuwse Staten hun Nederlandse karakter niet, dat zij niet zouden beseffen, dat dit jaar onver wachts een verkiezingsjaar is geworden en dat er spanningen zijn tussen de politieke partijen. Het is hierbij met name uit de bij drage, die de heren Meliefste en Ste- merding aan de debatten gaven, ge bleken, dat het zeer wel mogelijk is, met de socialisten in discussie te tre den en de zwakheid van hun stellin gen aan de dag te brengen. In eerste instantie was er in de Staten nog al wat te horen, dat leek op een kritiek op de Gedeputeerden. Wij geloven, dat dit goed is geweest. Een lid van een vertegenwoordigend lichaam mag de zaken wel eens scherp stellen, om daardoor precies te weten, wat er aan de hand is. Uit het ant woord, dat G.S. even rond gaven, is wel gebleken, dat deze heren terecht op de kussens zitten. Dat wil zeggen, figuurlijk alleen, want „zitten" zullen ze niet zoveel, gezien het programma, dat het College heeft te verwerken. Maar zij hebben zichzelf betoond, de eersten van Zeeland te zijn. ZIERIKZEE Het saneringsplan voor de binnenstad van Zierikzee zal de raad in de loop van het jaar worden aangeboden. Deze mede deling verstrekte burgemeester F. Th. Dijckmeester in zijn nieuw jaarsrede tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de ge meenteraad. De sanering zal veel inspanning vergen, maar het is een noodzakelijke eis, aldus de burgemeester. De huisvesting is niet veel dichter bij de oplossing van het woningprobleem gekomen. De nieuwe editie van de lijst van woningzoekenden, aldus de burge meester, telt 194 namen, waarvan 32 gevallen als urgent worden aangemerkt. Het is uitermate teleurstellend, dat geen enkele woningwetwoning gereed kwam. Ook dit jaar is er weinig hoop, gezien de toewijzing aan de provincie. Wel zullen dit jaar in de particuliere sector enkele middenstandswoningen ge bouwd worden. Veel lof had de burge meester voor de activiteiten van de wo ningbouwvereniging Beter wonen". De sanering, riolering en de verplaatsing van landbouwbedrijven uit de binnen stad vormen eveneens grote problemen. Het laatste project is de afronding dicht genaderd, deelde mr. Dijckmeester me de. De burgemeester sprak in zijn rede de hoop uit, dat Zierikzee ook als ont wikkelingskern wordt aangemerkt. Al leen het woord ontwikkelingskern heeft iets stimulerends, positiefs en dyna misch. Naarmate wij meer in het krachtveld van de Randstad Holland ko men te liggen (en dat zal in de naaste toekomst gebeuren) moet de werkgele genheid op een nieuwe positieve basis worden gezet". Verheugend vond de burgemeester, dat begonnen kon worden met de bouw van twee ulo-scholen. Het zo nijpend per soneelstekort op de scholen is bijna ten einde. Mr. Dijckmeester deelde verder mede, dat de Zeeuwse muziekschool zich in een goede belangstelling mag verheu gen.Als centrumgemeente valt aan Zie- Advertentie NEDERLAND GEHAAKT TERNEUZEN WIE TROUWENS NAGAAT, wat er werd in het St. f ta J - .1 lrt tlAH 1. C lil ï.-bil Chirurg jubileerde Woensdagmiddag Elisabethziekenhuis te in de loop van de laatste tien jaren Sluiskil in intieme kring de jubilaris in Zeeland tot stand is" gekomen, hoe wenste feitelijk geen ruchtbaarheid oorlogs- en rampherstel zijn gevor-herdacht, dat dr. C. G. Ramselaar op 1 derd, wie bedenkt, wat daarnaast alle-1 december 15 jaar chirurg in ZeelanS^tfas. maal geschiedde voor de poldercon- De aigemene overste, zuster Van Veld- centratie, voor de veerdiensten voor hoven gprak de 3Ubilaris toe. Namens bouw, v00r^ het^ De taplan, personee| en bestUursleden bood zij een z^veren broocischaal aan en namens de om maar enkele punten te noemen, wie overweegt, wat een overleg- en dis cussie daarvoor nodig is, soms zelfs „gevecht" in Den Haag, mag zeggen: onze provincie wordt goed bestuurd. We hebben een actief college van G.S. en we hebben waakzame leden van de Staten. De jongste zitting van dit college gaf daar weer het bewijs van. patiënten een bloemstuk. In 1928 studeerde dr. Ramselaar af als arts. waarna hij zijn studie voortzette en een vijftal jaren assistent was bij de chi rurg P. A. Vos te Rotterdam. Als mede werker van dr. Em. van Boekstale ves tigde hij zich in 1933 in Terneuzen. Hij werkte ook in Hulst en Sluiskil. Van 19491953 was hij lid van de gemeente raad van Terneuzen. Advertentie ZIERIKZEE. Nadat de heer Van Duin (CH) de burgemeester dank had gebracht voor zijn nieuwjaarsred eis de raad gisteravond voortgegaan met de be handeling van de agenda waarbij de be spreking van de begroting, die in de vaststelling eindigde, de hoofdschotel vormde. De sprekers mr. Keuning (PvdA), Van den Doel (AR) en Goudriaan (CH) betoogden allen dat de financiële si tuatie van de gemeente niet rooskleurig is. Verhoging van de subjectieve uitke ring zagen zij als enige uitkomst, daar op geen enkel onderdeel bezuiniging mo gelijk is en de gemeente zoals de heer Van den Doel zei, een begroting heeft, die nauwelijks voldoet aan redelijke ei sen voor een geordende samenleving. De heer Keuning had enige kritiek op B. en W., die naar zijn oordeel eigenge reid optreden en de raadscommissies niet voldoende horen. Hij vreesde dat de aanleg van het zwembad meer zou lichting, opruiming van krotwoningen herziening van de marktgelden (die van 1899 en 1937 dateren) en bouw van een aula op de begraafplaats. Ook betoogde hij dat de Nutsbedrijven op het eiland zeer duur zijn, wat een bezwaar is voor industrievestiging. T.a.v. de monumenten opperde hij de sugges tie deze over te dragen aan het rijk om dat de gemeente niet over de gelden be schikt om ze te restaureren en te on derhouden. In zijn beantwoording hield de bure meester een interessant betoo; waarin hij aandrong op intergemeentelijke sa menwerking en meer gemeenschappelij ke regeling op Schouwen-Duiveland, waardooor men meer een eilandelijke raad en bestuur zou krijgen, wat aan de behartiging van de belangen Van het eiland zeer ten goede zou kunnen ko men. De muziekschool, over de hoge kos ten waarvan de heer Goudriaan ^ad ge- ZIERIKZEE Voor de afdeling Schouwen-Dui-veland van de C.B.T.B.,: die bijeen kwam onder leiding van de heer v. d. Byl (Zonnemaire)sprak de heer J. A, -van- Bennekom (Middelburg) óver „Tijd en taak in verband met het Delta plan". De veranderingen, die dit plan brengt, zullen voor Zeeland in het al gemeen en voor Schouwen-Duiveland in het bijzonder conflicten oproepen. Als eerste daarvan schetste spreker het gene ratieconflict: het verschil van begrip tus sen jong en oud. Het zal voor de ouderen nodig zijn, de jeugd te begrijpen en niet aan haar lot over te laten. Ze moet wor den geactiveerd en in het organisatiele ven worden betrokken. Daarmee moeten we nu reeds beginnen. Als de eerste dam er ligt en het eiland naar het noorden wordt opengelegd, is het te laat. Het tweede conflict is er, als het re creatieplan tot ontwikkeling komt en des zondags een half miljoen stedelingen tus sen Goere en Schouwen ontspanning ko men zoeken. Zondagsrust en -heiliging komen dan in gevaar. We moeten hierbij bedenken, dat we niets bereiken met het voornemen, ons afzijdig te houden, doch ons bezinnen op positief Christelijk han delen. We zullen dat slechts kunnen, als onze eigen verhouding tot God goed is. Spreker stond ook stil bij de verande ringen. die er komen voor kerk en gees telijk leven. We hebben de taak, ons ge loof uit te dragen, staande midden in de wereld, al zijn we niet van de wereld. Slechts door standvastigheid en geloofs- blijheid is het mogelijk, al deze moeilijk heden het hoofd te bieden. Ongeval bij abdijrestauratie MIDDELBURG. Gistermorgen on geveer acht uur is de timmerman L. C. S., die werkzaam was aan de restau ratie van de Abdijgebouwen, door onbe kende oorzaak van een ladder gevallen. Hij werd onmiddellijk naar het zieken huis overgebracht, doch zijn toestand liet nog niet toe hem over de toedracht van het ongeval te ondervragen. rikzee een zeer grote onderwijstaak toe. Dit brengt vele consequenties met zich mee. Intussen is het nog niet mogelijk gebleken de bouw van een gymnastiek lokaal te verwezenlijken. Dat is een groot gemis. Alleen het lyceum beschikt over een volwaardig gymnastieklokaal. De perspectieven met betrekking tot de sportbeoefening zijn hoopgevend. De nieuwe sportvelden kunnen volgend jaar worden bespeeld, zodat ook de aanleg van de nieuwe rijksweg geen moeilijk heden meer zal opleveren. Ook het zwembad zal dit jaar gereed komen. De bevordering van het vreem delingenverkeer verkeert volgens de bur gemeester in een overgangsfase. Er moeten nieuwe wegen worden gezocht. Maar het is een moeilijk vraagstuk; dit werk moet regionaal aangepakt worden. Het initiatief voor de zomeravondfees ten is vruchtbaar gebleken en verdient voortzetting.De burgemeester ziet voor Zierikzee grote mogelijkheden op het terrein van het watertoerisme. Voorts verklaarde hij, dat de coas ters die steeds talrijker de haven van Zierikzee aandoen, het verlies van de provinciale boot niet kunnen compense ren. Wat de monumentenzorg betreft, meen de mr. Dijckmeester, dat deze zaak door de regering in de orde van priori teit met een zeer lage plaats is be deeld. Zierikzee, met zijn schat aan mo numenten kan zich hierbij niet neerleg gen. De voorgenomen samenvoeging van de gemeenten heeft tot nadenken ge stemd. De intergemeentelijke samenwer king dient zo intensief mogelijk te wor den gestimuleerd. Bovendien maakt de nadering van het Deltaplan samenwer king tot een dwingende eis. Met de hoop, dat wij allen tot de over tuiging komen, dat wij werktuigen in Gods Hand zijn, besloot burgemeester F. Th. Dijckmeester zijn nieuw jaarsre de. Jaarvergadering N.C.V.B. ZIERIKZEE Woensdagavond kwam de afdeling der N.C.V.B. in jaarvergade ring bijeen. Wegens ziekte van de vice- presidente had de penningmeesteresse, mevr. Den Boer-de Ruijter de leiding. De secretaresse, zr. M. Dekker, las het jaarverslag, waaruit bleek dat in 1958 één lid door de dood is weggenomen. Thans is het ledental 201. Mevr. Den Boer las het financieel verslag, dat sloot met een batig saldo van 18,65. In de pauze, die hierna volgde, werd als bestuurslid in de vacature mej, A. H. J. de Wit gekozen mevrouw M. W. Vermaat-Verdoorn. Daar geen enkele kandidate van Hervormde zijde zich be schikbaar stelde, kon in de vacature voor presidente nog niet worden voorzien. Vervolgens werd het woord verleend aan de archivaris van Zierikzee, de heer P. van Beveren, die als onderwerp had: „Middeleeuws Zierikzee". In het kort vertelde spreker het ontstaan van Zierik zee en liet de geschiedenis van de stad de revue passeren, tot in de 14e eeuw, toen de stad haar hoogste toppunt had bereikt. Mevrouw Den Boer deelde mede, dat deze avond drie nieuwe leden waren toe getreden. Zij vestigde de aandacht op de Vrouwenwereldgebedsdag op 13 februari a.s. in de zaal van het Leger des Heils. In de eerstvolgende vergadering op 18 februari zal spreken de heer J, C. Spaans hoofd der Chr. Ulo over: „Beroepskeuze van onze kinderen en wat wij daaraan kunnen doen". Van onze sportredacteur) MIDDELBURG De kruitdamp in de zaalhandbalcompetitie is een beetje op getrokken. Het blijkt nu dat voor de titel in de heren le klasse drie kandidaten zijn. Zaterdag a.s. komt Hellas naar EMM en zal zeker trachten de Middelburgers te kloppen. Een interessant duel, waarin E MM zich zonder meer niet gewonnen zal geven. De andere wedstrijd in de lieren le klasse is van belang voor de onderste plaats, namelijk die tussen Marathon I en Walcheren. Marathon bezit drie pun ten tegen Walcheren nul. In de dames le klasse zal EMM ook tegen Walcheren weer niet tot winst kun nen komen. De belangrijkste ontmoeting in deze afdeling is die tussen Marathon en Hellas, met de eerste plaats als inzet. Beide teams ontlopen elkaar niet veel in kracht; we verwachten dan ook een ge lijkspel. Het programma voor Middelburg luidt: middag: meisjes adspiranten c: Walche ren IIIMarathon II; meisjes adspiranten b: Olympus IIDe Meeuwen; jongens adspiranten: OlympusWalcheren; EMM Marathon; heren junioren 2e klasse- VOETBALPROGRAMMA VOOR ZATERDAG Van onze sportredacteur) Hoewel het er niet naar uit ziet, dat zaterdag de voetbalvelden zonder uit zondering zullen worden bespeeld, heeft de K.N.V.B. afdeling Zeeland voor wat het zaterdagvoetbal betreft nog niet zijn veto uitgesproken over het doorgaan van de competitiewedstrijden. Wel zjjn afge last de ontmoetingen voor de vierde klas se Zuid. Voor koploper Rillandia is in de eer ste klasse een thuiswedstrijd vastgesteld tegen Serooskerke. Een wedstrijd die de leiders kunnen winnen. Krabbendijke In de vergadering van het gewest Walcheren van de CBTB, waarvan wij gisteren reeds het meest interessante deel weergaven, beantwoordden de he ren G. J. de Jager (Anna Jacobapolder), S. Baar (Goes) en G. J. de Jager (Se rooskerke) de vragen over andere onder werpen, die waren binnengekomen. De heer G. J. de Jager stond uitvoe rig stil bij de gevolgen van de Euro- markt voor land- en tuinbouw, waar bij hij uiteenzette, dat Nederland in een kwetsbare positie verkeert door de han delsbelemmeringen in andere landen, de contingenteringen, de invoerrechten, de dumpingspolitiek e.d. Nu de Euromarkt per 1 januari is ingegaan, vragen de Duitse boeren al om invoerrechten. Ook in Frankrijk ligt het erg moeilijk. De CBTB is ten aanzien van dit punt zeer diligent. De algemeen-secretaris, mr. B. W. Biesheuvel, speelt in het in ternationale overleg op landbouwgebied een grote rol als voorzitter van één der commissies van de internationale land bouworganisatie. De heer De Jager waarschuwde de boeren ertegen, bij hun bouwplan „de markt achteraan te zaaien". Men moet bij het opmaken van zijn bouwplan niet te veel en uitsluitend zich richten naar de prijzen van de vrije produkten op dat moment, waardoor men toppen in de produktie van het volgend jaar krijgt en debacles, zoals met de aardappelen in 1948 en 1954. De boer moet zijn bouwplan zó instellen, dat de afzet zo veel mogelijk gewaarborgd is en dus niet in uitersten en eenzijdigheden ver vallen. Een stabiel bouwplan is het best. De heer Baar zette uiteen, dat Neder land door zijn ligging vlak bij de West- duitse industriesteden voor de tuinbouw- produkten in een gunstige positie is. Toch moeten we hier ook letten op de ontwikkeling in Italië, dat zijn. tuinbouw steeds uitbreidt. Wat de zuivel aangaat, ondanks de nu betere positie dan vorig jaar, moeten we er toch mee rekenen, dat de over- schottenmarkt in de toekomst ons weer parten zal gaan spelen. Daarom moe ten we niet terug naar de produktie- vermeerdering van melk. Wel moeten we streven naar verlaging van de pro- duktiekosten. Spr. vestigde voorts de aandacht op de vleesproduktie. Daar is nog geen overschot. De heer G. de Jager lichtte enkele punten toe met betrekking tot de Agra rische bedrijfsvereniging, die naar som- miger oordeel te ambtelijk werkt. De voorzitter, de heer P. Ton (Grijps- kerke), die lid is van de grondkamer, zette no,£ uiteen, dat deze thans niet meer vrij is in het vaststellen van de waarde van landbouwgrond en-gebouwen. Ze is gebonden aan ministeriële nor men. De waardebepaling voor de ge bouwen met name is de laatste tijd sterk verhoogd. Dit is overeenkomstig de wens van de landbouw, omdat nu meer gerekend wordt met de eigenaars- lasten. Daaraan worden de pachtprijzen uiteraard ook aangepast. Doch daardoor is beter onderhoud door de eigenaar ook mogelijk, waaraan het tot dusver nog wel eens ontbrak. Meegedeeld werd nog, dat de CBTB- Zeeland op 9 februari te Goes een een daagse studieconferentie hoopt te hou den, waarin de heer Brons voorlichting zal geven over de vestiging in Oost-Fle voland; reeds anderhalf jaar geleden is de CBTB met eerste inlichtingen over dit onderwerp aan zijn afdelingen be gonnen. De familiedag van de Walcherense CBTB hoopt men te houden op 13 fe bruari. Olympus IIMarathon II; dames junio ren 2e klasse: Olympus IIWalcheren; avond: dames le klasse: EMM I—Wal cheren; dames junioren le klasse: Mara thonHellas; dames le klasse: Marathon IHellas I; dames 2e klasse.- Marathon IILuctor; heren Ie klasse: EMM IHel las I; heren 2e klasse: Marathon IIHel las II; heren le klasse: WalcherenMa rathon I. In Goes kan VolhardingTonido I een spannende krachtmeting worden. De 2e plaats op de ranglijst is hier in het ge ding. Volharding heeft zeer goede kan sen op de zege, omdat de Goesenaren de laatste tijd hebben getoond geweldig op dreef te zijn. In de dames le klasse kan Tonido van Zeeland Sport winnen. In de heren 3e klasse zal ONO beslist gebrand zijn op revanche voor de nederlaag tegen Nep tunes; de dames van Neptunes hebben te gen Marathon III niet veel kans op winst. Het programma voor Goes luidt: meis jes adspiranten b: TonidoODI; jon gens adspiranten: HellasTonido; dames junioren 2e klasse: ODIO VU: heren ju nioren 2e klasse. Hellas II—O VU; Hellas IIITonido II; heren 4e klasse: De Meeu wen—Neptunes II; heren junioren le kl.: Tonido IWalcheren; dames 4e klasse: NeptunesMarathon III; heren 3e -klasse: Neptunes IONO; heren 2e klasse: To nido IIOlympus I; dames le klasse: TonidoZeeland Sport I; heren le klasse: VolhardingTonido I. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen gaat op bezoek bij Kapelle, van wie de Krabbendijkers destijds met forse cijfers wonnen. Opnieuw ligt een zege voor de tricolores in het verschiet. Hoek ont vangt streekgenoot Spui, over wie het de baas moet blijven. Tern. Boys stelt zijn kleedkamers open voor Wemeldinge, dat gelet op de verrichtingen van de Boys in thuiswedstrijden, zich maar niet te veel illusies moet koesteren. Yerseke III ten slotte heeft redelijke overwinnings- kansen tegen hekkesluiter VCK. Het pro gramma luidt: le klasse: Hoek ISpui I; Kapelle I Krabbendijke I; Tern. Boys IWemeldin- ge I; Rillandia ISerooskerke I; Yerse ke IIIVCK I. 2e klasse a: Oostkapelle IBevelanders I; Veere I—RCS IV; Zeeland Sport VI— Meeuwen I; Middelburg VNieuwdorp 2e klasse b: Kats IGoes V: SVD I Mevo I; Wolfaartsdijk IZaamslag I; s-Heer Hendrikskinderen IWissenkerke I. 2e klas'se c«. Brouwershaven III—Burgh III; Mevo II—Sinoto I. 3e klasse a: Serooskerke IIVCK II; VCK III—Nieuwland I; Beren IBors- sele I. 3e klasse b: Wemeldinge IIWolfaarts dijk II; Kloetinge II—Kapelle II; Colpl. Boys IIKrabbendijke II. 3e klasse c: Bruse Boys IIWIK I; Burgh IVZeemeeuwen I; Sinoto II Duiveland II. 3e klasse d: Zaamslag IIAZVV II; Spui IIHoek II; Driewegen IITern. Boys II. Afscheid bij posterijen GOES Gisteren heeft de heer Iz. C. de Meij, archivaris en agendaris bij het kantoor Goes van de posterijen afscheid genomen wegens zijn benoeming per 19 januari a.s, tot kantoorhouder van de P. T.T. te Schoondijke. De heer De Meij werd in 1953 aan het kantoor te Goes verhohdq^-h^ .voordien zijp, geweest bij de P.T.T.; te Kruidingen en in diverse plaatsen in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Bij het afscheid werden gisteren har telijke woorden gesproken door de direc teur van het postkantoor te Goes, de heer J. H. Verbaken, door de bureauchef, de heer A. P. Dansen, door hoofdbesteller W. F. van Riet en door de heer C. van den Merge, vertegenwoordiger van het personeelsfonds. Namens het personeel sprak de heer M. Quakkelaar de schei dende archivaris toe en bood hèm een boekwerk aan. In alle toespraken werd de heer De Meij dank gebracht voor zijn nauwgezette plichtsbetrachting en colle giale omgang. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen Damcompetitie THOLEN. Voor de onderlinge dam competitie zijn de volgende wedstrijden gespeeld: I. DeurlooK. Quist 2—0; B. Leunis L. Moeliker 11; G. v.- d. Nieuwendijk L. van Dijke 02; P. SteijnsJ. Dorst 20; S. de KorteC. Moeliker 20; J. Elenbaas—S. de Korte 20; C. J. de KorteW. Nieuwenhuizen 2—0; D. de VosM. Schot 11; C. GebraadC. Moe liker 20. Volleybalcompetitie Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Na enige weken „vakantie" is de West-Brabant- Zeeuwse volleybalcompetie weer voort gezet. In de hogere regionen van de ranglijst is in geen van de drie klassen wijziging gekomen en behouden bij de heren le klasse Avanti 1, bij de heren 2e klasse Saturnus en bij de dames le klasse Olympia I hun leiderspositie. Bij de dames maakt V.V.S. 1 een fraaie kans om de tweede plaats te be houden, hoewel B.G.S. sterk opdringt. De uitslagen van de deze week gespeel de wedstrijden waren: heren le klasse: SmevoP.S.O.V. 3—0 (15—8. 15—7, 15— 10); Smevo—B B.I.O. 0—3 (12—15, 5— 15, 12—15): B.B.I.—P.S.O.V. 3—0 (15— 4, 15—2, 15—41. Heren 2e klasse: S.M.W. 2Avanti 2 1—3 (15—10, 8—15, 5—15, 10—15); S.M. W. 2B.B. 2 3—1 (15—9, 14—6, 15—3, 15—13) B.B. 2—Avanti 2 0—3 (11—15, 1618. 1215): dames le klasse: Olym pia 2—B.B. 1 3—1 (15—11., 15—10. 4—15, 15—10); Olympia 2—S.M.W. 30 (154, 15—13, 15—7). (Ingez. med.-adhertentie) Van Nelle bestellen kosten dan de aannemingssom, iets datjsPro^en' J131"* ÉSSfifn Dijckmeester in zijn ant- feester te hebben, toen hij deze kosten -J h.ona noemde gezien het voor burgemeester woord volledig kon weerleggen. De drie sprekers stipuleerden ook dat het onder wijs zware lasten legt op Zierikzee als centrumgemeente. De heer Van den Doel kwam hierover met enkele cij fers. Per leerling kost het B.L.O. aan tekort 560, de brugklasse 750, de R.H.B.S. 400 en het gymnasium 3200. Het is onmogelijk hierop te bezuinigen en spreker hoopt alleen dat het voor stel van de Commissie-Oud op dit punt verlichting zal brengen als het wordt uitgevoerd. De heer Goudriaan zette uit een, dat de CH in strijd met beweringen van de PvdA, niet is onder gegaan in de AR partij. De federatie is een ver bond van zelfstandige partijen. Hj drong aan op uitbreiding van de ver- (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen Borssele Onderhoud zeedijk BORSSELE. Voor het uitvoeren van het onderhoudswerk aan de zeedijk Ca- lamiteuzen Polder Borsselen werd inge schreven door: K. Lucasse, Walsoor den 34.000; A. Sponselie, Kloosterzan- de. 33.775; J. F. Warrens, Ossenisse, 33.200; L. J. A. Klippe, Vlissingen, ƒ33.690; M. M. J. A. Velde, Bruinisse, 33.747; L. M. Dekker, Vlissingen, f 34.700: A. Otte en Zoon, Nieuwdorp, f 32.800; Gebr. Boonman, Roozendaal, 35.000; J. Lagasje. Koudekerke 34.500; A. Bourgraaf, Wilhelminadorp 34.050. Gunning volgt behoudens goed keuring. niet te hoog treffelijke werk. Bij de behandeling der onderdelen, kwam nog een stukje schoolstrijd om de hoek kijken, toen de heer Keuning het betreurde, dat de Christelijke school een eigen brugklasse hëeft. De heer Van den Doel verklaarde het standpunt van de PvdA te kunnen be grijpen, doch de christelijke ouders heb ben voor het onderwijs graag een offer over. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen MIDDELBURG E.H.B. O.-wedstrijden MIDDELBURG. Gisteravond orga niseerde de E.H.B.O. in „De Gouden Poorte'" een wedstrijd voor de EHBO- ploegen in de bedrijven. De heer J. F. de Münck, die de leiding had, kon ver schillende directieleden en medici ver welkomen. Dé jury bestond uit de da mes Pel en Vermaas (Middelburg) en dr. Oosterhof (Veere). Het hoogste aantal punten 179, werd" bereikt door de afd. EHBO zelf. Zij was echter buiaen mededinging. De wissei- beker werd gewonnen door de rijkspoli tie met 136 punten, terwijl tweede, derde en vierde waren, de PTT met 135, de Vltrite 118 en de B.B. 93. OUD-VOSSEMEER De postcomman- dant der Rijkspolitie heeft de volgende gevonden voorwerpen onder zijn beheer: 14.54. Alles per 100 kg. Aënvoer 64 ton. alpinomuts, kinderportemonnee met in houd, leren handschoen en wollen kin derwantje. Koninginnedag MIDDELBURG. De Koninklijke ver eniging „Uit het volk voor het volk" heeft zich gisteren in een drukbezochte verga dering voorbereid op de viering van Ko ninginnedag. De heer L. Helder, die de vergadering presideerde, maakte het vol gende voorlopige programma bekend: 's Morgens 3 reveilles, vlag hijsen, fietsralley's of rin<grijderij voor de jeugd 1 van 12 tot 15, zo mogelijk kinderoptocht van stripfiguren, sportwedstrijden, con cert van de Middelburgse muziekvereni ging, gymnastiek op de Markt, indien het subsidie het toelaat vuurwerk op de Blauwedijk. Verschillende hoofden van scholen, die speciaal voor het geven van nieuwe ideeën ter vetgadering waren genodigd, gaven suggesties die binnenkort in een speciale vergadering behandeld zullen worden. SINT ANNALAND In de School met de Bijbel werd de jaarvergadering ge houden van de afdeling C.B.T.B, van Sint Annaland. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek o.a., dat de afdeling steeg van 28 tot 48 leden. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de inkom sten 239,48 waren, terwijl er een be drag 'van 182,09 werd uitgegeven. Bij de bestuursverkiezing 'werden tot dusver voorlopige bestuursleden alle definitief herkozen, zodat het bestuur bestaat uit: Johs. Overbeeke Nicszn., Jacs. Hage, Lt. Heijboer, Adr. Vroegop en J. den Engels man. Na de pauze hield ir. B. Roelofsen een causerie met een aantal dia's verdui delijkt. Provinciale Staten van Zeeland hebben drie dagen van deze week besteed aan het bespreken van de toekomstige ontwikkeling van dit gewest. Tenminste, zo mag men de discussies, die in de Statenzaal te Middelburg zijn gehouden, wel kenschetsen. Twee problemen zijn er, die het bestuur van Zeeland momenteel in hoofdzaak bezig houden: het benutten van kansen voor vestiging van industrie en de noodzaak tegen te gaan, dat de ontvolking van het platteland te gelijkertijd ook een gedeeltelijke ontvolking van het gewest bete- ,kent. Nu kan mep zeggen, dat de ontvolking van het platteland een gevolg is van het ontbreken van voldoende woonruimte, maar dat is slechts halve waarheid. De mechanisering in de landbouw is er ook een belangrijke oorzaak van en voorts mag men niet vergeten dat het peil van de levensbehoeften in de laatste decennia niet onbelangrijk is gestegen. Enkele tientallen jaren geleden waren de behoeften van de plattelandsbevolking veel geringer dan thans. Met de vroeger veelal uiterst sobere levenswijze neemt men thans en het is te begrijpen in gevallen (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen I scheldebekken moet namelijk in de eerste plaats worden gedacht aan groot-indu strie, aan zware industrie. Men zal er toch immers niet in de eerste plaats naar streven hier meubelfabrieken, conserven- bedrijven of papierverwerkende indu strieën te vestigen. Met betrekking tot het Sloe gaan bijv. de gedachten uit naar zware industrie en in de eerste plaats dan naar het bedrijf van de Kon. Maat schappij „De Schelde". Moet men nu bevreesd zijn te veel hooi op de vork te nemen, door tegelijk met het streven naar realisering van het plan tot vestiging van industrie in het Zuid- Sloe ook aan de ontwikkelingskernen aandacht besteden? Deze vrees hoeft niet aanwezig te zijn. Immers hier is sprake van twee geheel verschillende zaken, die men ook van elkaar gescheiden moet zien en uitwerken. Uit de beantwoording van de hierover door de Statenleden gestelde vragen door Gedeputeerde Staten kreeg men de indruk, dat ook G.S. dit gevoelen delen. Voor het vestigen van industrie in het Westérscheldebekken zai de provincie mits Provinciale Staten in de a.s. zomer- zitting de benodigde gelden beschikbaar stellen een zgn. industrie-promotor aantrekken. Men zal deze man enige tijd van oriëntering moeten gunnen en dan nog mag men niet verwachten „het won der van Zeeland' te zullen aanschouwen. Het zal beslist niet meevallen grote be drijven te animeren zich in Zeeland te vestigen. Het zal echter in ieder geval moeten worden geprobeerd, vooral ge let op de unieke gelegenheid, dat aan diep vaarwater geschikte terreinen zul len ontstaan. De poging meer werkgelegenheid in be paalde kernen te scheppen door het aan trekken van industrieën is een heel an dere zaak. Gunstige factoren, o.a. finan ciële faciliteiten wat betreft aankoop van bouwterreinen en bouwkosten zullen moeten worden uitgebuit in deze kernen. In dit opzicht zal het provinciaal bestuur veel gevallen geen genoegen meer. Kan het platteland niet voldoen aan de ook materiële behoeften, die men j een taak hebben, maar veef hangt daar stelt, dan zoekt men, eerder dan vroeger,bij af van de gemeentebesturen een betere plaats in een der bevolkings- centra. Er is dus sprake van een zekere 1J5"a f ontvolkine van het nlat< eland foch met veronderstellen dat bijv. over ontvoiKing van net platteland. t jaar een bos van fabrieksschoorste Ti Van een onzer verslaggevers GOES De kerk moet iets doen. De kerk mag niet toestaan, dat de recreatie-zoekende massa wordt prijsgegeven aan een troep exploitanten. Zou het zo gek zijn als wij als kerk gelegenheid tot recreatie zouden scheppen? Aldus ds. H. M. Strating, in zijn ver handeling over „Kerk en recre atie", die hij hield voor de Jonge Kerk-groep van Goes, woensdag avond in „De Prins van Oranje". Als de bewoners van wat wij gemaks halve de randstad Holland noemen, een gebied, waarvan het inwonertal in de toekomst vele malen zal verdubbe len, zich in hun vrije tijd, hetzij in vakantie of in „long weekends" wil len recreëren, zal Zeeland het aange wezen terrein zijn. Vanuit de massale opeenhoping van mensen, zoals die in d randstad voorkomt, zullen deze ste- te komen, dat de fabrieken, die thans 50 delingen, die juist als ieder ander, de tot 100 mensen in dienst hebben, zijn ont- dagelijkse gang van hun levenspatroon staan uit vroegere ambachtsbedrijven. villen onderbreken, een gebied zoeken, Een smid heeft zijn bedrijf weten uit te da hun gelegenheid tot volledige ont- industrie in een groot aantal gemeenten in Nederland na, dan hoeft men in veel gevallen slechts een, hoogstens twee ge neraties terug te gaan om aan de weet Het voorstel van Gedeputeerde Staten nen het silhouet van St. Maartensdijk zal w, rtrvv, manlr Arm, UTaaI haam 4 Ja 4 om een vijftal ontwikkelingskernen aan te wijzen kan men zien als een poging in de richting van het tegengaan van de ze ontvolking. In de besprekingen dooi de leden van Provinciale Staten werd di verse malen een nauw verband gelegd tussen de aanwijzing van ontwikkelings kernen en de grote plannen tot indu strialisatie van het Westerscheidebekken Dit verband is er echter o.i. alleen, voor zover in beide gevallen van indu strie wordt gesproken. Dan houdt echter het verband ook op. Met betrekking tot het Sloe en eigenlijk het gehele Wester markeren. Moet men t.a.v. de vestiging van industrieën in de zgn. ontwikkelings kernen niet veeleer denken aan kleine industrie, aan meubelfabrieken, aan con- servenbedrijven, aan banketfabrieken en dergelijke? Vooral op dit soort bedrijven zal zich de aandacht van de gemeente besturen moeten richten. Zij zullen in die richting actief bezig moeten zijn, gebruik makend van de gunstige factoren. Groei Aan deze zaak zit nog een ander facet. Gaat men de geschiedenis van de kleine breiden tot een fabriek voor landbouw machines, een fietsenmaker zag, dank zij hard werken, het durven nemen van ri sico's en een vooruitziende blik zijn werkplaats uit de jaren rond de eeuw wisseling trekken nu een een jaarlijks bedrag uit de door hen gestichte en door hun zoons uitgebouwde borstelfabriek. Dit zijn enkele voorbeelden, die met hon. derdtallen zijn aan te vullen. Men heeft wel eens het gevoel dat bij het bespreken van plannen voor industrialisatie naar Den Haag wordt gewezen, alsof men daar in het bezit is van een wondere sleutel, die de deur naar meer welvaart voor Zeeland moet openen. Laat men echter in Zeeland niet vergeten ook zelf wat te moeten doen. Het is misschien wel heer lijk om geld te steken in aandelen vai momenteel florerende bedrijven in wes telijk Nederland of in wereldconcerns, maar is het uiteindelijk niet veel aan trekkelijker tot prestatieverhoging van de Zeeuwse bevolking in directe zin bij te dragen door de arbeidsmogelijkheden te verhogen? Men kan natuurlijk trachten over een aantal jaren een aandeeltje te pakken te krijgen van een in het Sloe gevestigd grootbedrijf, maar waarom zal men niet financieel medewerken aan het tot stand komen van enkele kleine bedrijven op bijv. de Bevelanden of Tholen? Hiervoor zijn ondernemingsgeest en initiatief no dig. In de recente vergaderingen van Provinciale Staten van Zeeland is be weerd, dat het-bij de Zeeuwen wel eens mankeert aan deze twee voor het zaken leven belangrijke eigenschappen. De toe komst zal moeten leren of deze bewe ring op waarheid heeft berust of dat zich misschien in de mentaliteit van de Zeeuwse bevolking belangrijke verande ringen hebben voltrokken. In de Zeeuwse Staten is drie dagen gepraat. Het had misschien korter gekund, maar op zichzelf is het juist dat op de juiste plaats de belangen van Zeeland worden be sproken. Er dienen echter nu ook daden te volgen. Nogmaals: men is er in Zeeland niet mee klaar te wachten op het kunnen plaats ne men in de door Haagse departe menten aangereden kruiwagens. spanning biedt. Daarvoor moet ruimte worden geschapen. Die ruimte moet niet worden gemaakt door regering of die of die partij, maar door u, zei ds. Stra ting. DIENEN Het vraagstuk van de zondagsviering vormde een belangrijk onderdeel in het betoog van ds. Strating. We kunnen er niet komen» aldus de predikant, door te zeggen: dit mag niet op zondag en dat niet.... waar we zelf niet meer zo zeker zijn van de juistheid van onze traditionele wijze van zondagsviering. Laten wij wel bedenken dat in onze B jbel ook het woord „dienen" voor- omt En als we dan zo gesteld zijn op de rust op zondag, laten dan de kruide niers hetzelfde doen als de doktoren: een zondagsdienst instellen. De vraag van de ontspanning is een vraag die ons allemaal aangaat. Het is echter de vraag of wij onze interne spanningen voldoende door hebben, om dit alles met een glimlach aan te zien, meende ds. Strating. IDEEËN Verscheidene ideeën opperde ds. Stra ting over de wijze waarop de Hervorm de kerk in Zeeland de toeristen kan helpen. Hij sprak o.m. over de moge lijkheid een gebied in exploitatie te brengen, waar tegen redelijke prijzen bungalows kunnen worden gebouwd, •"aar gelegenheid is voor het plaatsen n kampeertenten en caravans en waar ook een goed geoutilleerde ont spanningszaal zou moeten komen. De kerk werkt in Zeeland. De kerkeraden van de gemeenten die rondom de Zandkreek liggen, zul len in Goes een bijeenkomst hou den, waarop het onderwerp „Kerk en recreatie" breder zal worden besproken. Hoogwater zaterdag 17 januari 1959 Vlissingen: 7.20 u. 154 m.. 19.57 u. 153 m Terneuzen: 7.48 u. 172 m.. 20.21 u. 171 nj Wemeld.: 8.49 u. 128 m., 21.21 u. 140 a Zierikzee: 8.18 u. 109 m., 20.54 u. 121 n

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3