Gooi alleen maar iets naar buiten KWESTIE VAN VRAAG" Te koop, alles moet weg DE NATUUR IJsberichten WINTER - WEER WREDE VORST Uit de kerken me Petsie Pelle Ping KAPPIE en de zeezeef Vrijdag 16 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Zorg maar voor jezelf. Hoogheid r> Loonsverhoging voor Engelse bouwvakkers Trein onder lawines Seine huiten oevers] Sneeuw in Z.-Afrika Ziekenfondsen verhogen premies vrijwilligen Vrij gezellen gaan naar Grevenbieht en Breda in en om utv huis Belgische ministers op bezoek iwiMSifwm en o P. W. RUSSEL'S Umoet het, geloof ik, vooral niet flauw vinden om er over te lezen. Over vo geltjes. Doodgewone huis-tuin en keuken-vogeltjes. Ordinaire mussen, iets beter gesitueerde boekvinken of de meer als vol aangekeken koolmezen. Boeken vol zijn er over vogeltjes ge schreven en in duizenden ro mans luisteren de verliefden onder een boom naar een of an dere gevederde vriend. Maar als er geen mens het de moeite waard vindt in deze tijd. in de winter, iets voor diezelfde vogeltjes te doen, dan zal het aantal waarnaar u in de zomer luistert, steeds kleiner worden. U hoeft niet te schrikken: ik richt geen vogelfonds op. Ik doe alleen een voorstel om iets eetbaars naar buiten te gooien. En ik dacht zo, dat ook die vreselijk belangrijke zaken man of die ingenieur die zo ont zettend knap is, zich niet hoeven te schamen om het ook eens te doen. Zomaar, wat broodkorstjes bijvoorbeeld. T")AT ONDERWERP „Auto en W.A.- verzekering" blijft in de belang stelling staan. Op 23 december pu bliceerde G. en G. de mening van een grote Rotterdamse verzekerings maatschappij, bij monde van mr. W, M. Scheurleer. En ikzelf stelde erachteraan de vraag: Wanneer die ton voor W.A.-verzekering geen vei ligheidsmarge meer inhoudt, waar om verhogen de verzekeringsmaat schappijen dit bedrag dan niet in eens tot 150.000 gulden? Van Mr. Seheurleer krijg ik nu des gevraagd commentaar, dat ik u hierbij voorleg. Niet ineens „Het antwoord ligt gedeeltelijk in de vraag besloten. Ongetwijfeld zal de gemiddelde dekking worden opgetrok- HET is niet alle maal landings rechten in Singa pore of vliegtuigen voor Djakarta, wat er blinkt. Zo af en toe zegt men bui ten onze grenzen toch wel eens: Wat Nederland doet of voorstelt is het beste. Een kleinigheidje maar: de rode aesculaap, die u van de auto van uw huisdokter kent, gaat een in ternationaal em bleem worden. Al in 1956 heeft Jhr. Dr. G. J. Th. Bee- laerts van Blok land, president van de internatio nale unie van ver enigingen van art sen-automobilisten, zulks voorgesteld. En nu gaat het dan gebeuren. Alle artsen over de hele wereld zullen de rode aesculaap op hun auto gaan voeren. Nu een heleboel grenzen in feite zijn weggevallen en bovendien met het oog op onlus ten, natuurrampen of oorlogen krijgt dat Neder landse voorstel meer reliëf. En het leek me prettig eraan te herinne ren, dat het initia tief aan een vader landse geest ont sproot. HET kijken naar deze foto deed me wat. Met hoeveel honderddui zenden Nederlanders heb ben wij op de Expo niet één of meer bezoeken aan ons vaderlandse pa viljoen gebracht? Met hoeveel bewondering heb ben wjj er niet gekeken door de glazen wand, naar het steeds klotsende water? Over de dijk ge lopen, het schip" beke ken en langs de boerde rij gewandeld? Datzelfde Nederlandse paviljoen moet nu in april aan staande helemaal weg zijn; met de groud gelijk gemaakt. De inventaris is al vertrokken, maar het gebouw is er nog en men zoekt een koper. Op de fraaie muur met de uitstekende steentjes, die u zich zeker hérinnert, staat nu een groot bord; Te Koop. Maar de koper is nog niet gevonden. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiyiij 5 J Ifipi C-I I i stond zo vlak bij deze rubriek dat verhaal over die twee mannen, een boekhouder en een bedrijfslei- i der van een meer dan 125-jarige tabaksfabriek in Harlingen, die bij de dood van hun werkgever, voor s I wie er geen opvolger .was, zijn erl- genamen zijn geworden. Als ik zo de cijfers beziet, dit in hel be- richt genoemd worden, zal er s voor hen een honderddzuidend gul den uitkomen. Zo'n bericht wekt verschillende gedachten op. Er zit iets moois in. Een familiebedrijf. =5 waarin geen lid van de familie Si I meer kan optreden, wordt nagela- 5 I ten aan twee van de werknemers. die dat kan men aan hun §§j leeftijd van 61 en 55 jaar zien S al een lange reeks van jaren mei hun werkgever hebben samenge- werkt. Zij erven zelfs het persoo s lijk bezit van hun Werkgever, die klaarblijkelijk gedacht heeft: dat heb ik mee door hun werk opge- bouwd. Het is een gedachte, die ss mij in de verhouding tussen werk- gever en werknemers gelukkig JE lijkt. Slechts rijst de vraag: wa- ren er niet meer werknemers? En deelden die niet mee? Want nu komt het. De beide erfgenamen §5 hebben de erflating van hun werk- gever niet zó opgevat, dat zij het bedrijf voortzetten dóch hebben zich gehaast, het te koop te zetten. Niet alleen wordt dus een tradi- tioneel bedrijf afgebroken mis- 5 schien wel in alle betekenissen van het woord en een antieke winkel leegverkocht, maar het ge- sr volg kan zijn, dat, als er andere 3 werknemers zijn, die werkloos worden....Ik ben misschien wal .|j romantisch. aLs ik me de geschie- denis in die geest voorstel en ik 3 wil het dus van die concrete lei- ten losmaken, zodat het verhaal 5 alleen een aanleiding is, tot het volgende. We zien het immers in 3 het leven, dat de één goed was 3 voor de ander, maar die ander het daarom nog niet is voor weer anderen, leder stelt zo graag het 3 voordeel voor zich alleen zeker en 3 bekommert zich liever niet om an- deren. Het doet mij denken aan 5 de gelijkenis van de onbarmharti- ge dienstknecht....Het kan hele- maal niet passen op dit gebeuren, s maar als ik over zo'n gegeven ga ss fantaseren, kom ik tot een derge- lijk verhaal. Opdat men en dat 5 geldt ook voor mezelf ér zich aan spiegele. LONDEN (U.P.I.). De Engelse bouwvakarbeiders het zijn er ruim een miljoen krijgen per 2 februari een loonsverhoging van een penny per uur. Deze loonsverhoging komt de werkge vers op ongeveer honderd miljoen gul den per jaar te staan. Zij .is gegeven, omdat de kosten van het levensonder houd in Engeland de laatste lijd belang rijk zijn gestegen. WENEN (AP) De stad zonder juke boxes, wordt het Oostenrijkse plaatsje Zirl genoemd sinds het gemeentebestuur het besluit heeft genomen deze appara ten te verbieden in openbare gelegenhe den. Zij maken te veel herrie, vonden bur gemeester en wethouders. Bovendien hadden zij een slechte invloed op de jeugd van Zirl. ken tot een hoger bedrag, maar niet „ineens". Zo goed als het slinken van de veiligheidsmarge bij een dekking van een ton een zaak van tijd was, is het ook een kwestie van tijd om te geraken tot een hogere standaarddek king. Aan een dergelijke verhoging zitten namelijk verschillende, commer ciële en administratieve kanten. ('En kele maatschappijen zijn reeds tót verhoging overgegaan)." Mogelijkheid is er „Hierbij mag niet uit het oog worden verloren, dat er in Nederland met uit zondering van enkele categorieën van motorvoertuigen geen verplichting tot verzekeren bestaat, zodat de maat schappijen afhankelijk zijn van het pu bliek t.a.v. de vraag of een hogere dekking (èn hogere premie) „genomen" zal worden. Het publiek heeft overigens steeds de mogelijkheid gehad om een hoger W.A.-bedrag dan het gebruikelijke te nemen. Niet weinigen van onze ver zekerden hebben reeds een hoger, soms veel hoger bedrag. In een overgangsstadium zoals zich nu voordoet is het minste wat de maat schappijen kunnen doen het publiek bij herhaling te wijzen op de mogelijkheden zijn verzekering te verruimen." WENEN (Reuter) In de nacht van woensdag op donderdag is op de in ternationale spoorlijn ParijsWenen- nabij Sankt Anton een goederen trein door een sneeuwlawine ge troffen. Zeven wagons werden van de rails gedrukt en vrijwel geheel vernield. Het treinpersoneel kon on gedeerd uit de ravage kruipen. Stagnatie Doordat de lijn door de sneeuw en de wrakstukken van de goederentrein was geblokkeerd, konden de ex- prestreinen van Wenen naar Parijs en omgekeerd niet verder. Het duur- j de bijna acht uur, voordat de weg weer vrij was. Men had nog gepro- j beerd de treinreizigers met autobus sen naar nabijgelegen stations te brengen, maar ook de wegen lagen T^R zijn méér prinsen en prin- J sessen, die in deze dagen de skisport beoefenen. De kleinkin deren van de Zweedse koning bij voorbeeld, die in Noordwest- Zweden hun eigen chalet hebben. Er staan daar geen hofbedienden klaar 0111 alles voor de konings- klcinkinderen te regelen. ..Jul lie kunnen elk jaar skiën, maar dan zorg je in je chalet ook ver der zelf voor alles", heeft de ko ning besloten. En dat doen ze; terwijl kroonprins Carl-Gustaaf de salami snijdt, wast zijn zusje, de 20-jarige prinses Desiree af. Hoe democratisch de jeugd aan het Zweedse hof wordt opgevoed, heb ik zelf kunnen bekijken in Stockholm, waar een zusje van prinses Desiree, prinses Marga- retha, verzorgster in een kinder tehuis is. En het was toen niet nodig een vraaggesprek via vele hooggeplaatsten aan tc vragen; ik vroeg het prinses Margaretha zelf, ze zei meteen ,,Ja", we gingen zitten en praatten. Dat kan allemaal, in Stockholm. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Bij vijftig algemene ziekenfondsen is de premie van de vrij -1 willige verzekering met ingang van 1959, verhoogd. De verhogingen lopen per week uit een van vijf tot zestig cent per verze kerde van zestien jaar en ouder. Bij 49 fondsen is de premie niet gewijzigd. Bij zestien van deze fondsen bestaat hetf voornemen in ie loop van 1959 tot ver hoging over te gaan. Alle door de fond sen gewijzigde premies zijn door de fi- nanciële commissie uit de ziekenfonds-! raad goedgekeurd. Het (gewogen), gemiddelde van de weekpremies is gestegen van 1.97 gul den in januari 1958 tot 2,14 gulden in januari 1959.In januaiy 1958 varieerde de prémie van 1,50 gulden tot 2.30 gul den, met ingang van 1959 van 1,60 gul den tot 2,70 gplden per week. Kraamgeld Enkele fondsen hebben besloten met ingang van 1959 nog kraamgeld of een tegemoetkoming in de kosten van kraamhulp aan de verstrekkingen van dé vrijwillige verzekering toe te voe gen. Daardoor kan thans 75 procent van de vrijwillig.-verzekerden aanspraak op deze verstrekking doen geldèn. In janu ari' 1958 was dat 62 procent. GREVENBICHT (ANP). Het zeven de Wereld-vrijgezellencongres wordt op 15. 16 en 17 augustus in Grevenbieht ge houden. Het derde wêreldcongres voor weduwen, weduwnaars en oudere vrij gezellen (ouder dan dertig jaar) zal in Breda wordén gehouden: op 4, 5, 6 en 7 september. Er zijn plannen voor een tentoonstel ling. die Alles voor de vrijgezel en de vrijgezellixT' heet. De tentoonstelling zal tien dagen duren en samenvallen met het congres in Breda. De gewone linde is een mooie boom die wel op de duur veel ruimte in be slag kan nemen en voor beplanting in een kleine tuin dus niet in aanmerking komt. De lmde kan men nu bestellen eiWlirëct na de vorst kan de boom ge poot worden, doch zet hem niet te dicht op andere planten of heesters; hij moet zich op de duur vrij kunnen ont wikkelen. Is er te weinig ruimte d..n zal men na enkele jaren al moéten hakken en snoeien en bederft men het modél spoedig. 79 En nu bleek, dat de bewoners van deze kleine stad deze jonge ling voor een profeet van Jahve hielden en een week tevoren de deuren van hun huizer. de hele dag hadden opengelaten, daar hij voorspeld had. dat die nacht de verlosser tot hen zou komen. Toen Jozef dit alles vernam, liep het hem koud over zijn rug. Hij; toornde en schold de jonge man uit en ook in zijn diepste binnen-! ste wees hij de gedachte, dat hij het zelf kon zijn, als een lastering van zich. Maar steeds meer ver vulde hem het geloof aan de god delijkheid zijner zending. Die hem de Verlosser noemden, waren kin-; deren en dwazen. Wel was hij: geroepen om het rijk van de Ver losser voor te bereiden. De bewoners van Meron lieten er zich niet van afbrengen, dat ze de Messias hadden gezien. De hoef sporen van het paard Pijl lieten ze met koper volgieten en voortaan was deze plaats voor hen heiliger dan de graven van de leraren der wet. Jozef werd boos, lachte en schold over deze dwazen, maar voelde zichzelve steeds dichter verbonden met degene, die komen ging en steeds heviger, bijna on tuchtig verlangde hij er naar hem met eigen ogen te aanschouwen. Toen de commissie uit Jeruza lem, die hem zijn officieel ontslag kwam brengen, arriveerde, ver klaarde hij lachend, dat dit op een vergissing moest berusten, dat het zijn plicht was het land voor on lusten te bewaren tot hij nadere instructies uit Jeruzalem had en hij dus genoodzaakt was de heren, met het oog op hun eigen veilig heid, zolang in hechtenis te ne men. De heren uit Jeruzalem vroe gen Jozef, wie hem volmacht had gegeven Rome de oorlog te ver klaren. Hij antwoordde, dat God hem deze opdracht had gegeven. De heren uit Jeruzalem citeerden de wet: ,,Wie zich verstout uit mijn naam te spreken, zal sterven indien ik hem niet geboden heb te spreken". Maar glimlachtend en vol be minnelijke overmoed haalde Jozef zijn schouders op en zeide, dat men afwachten moest wie in naam des Heren sprak en wie niet. Hij straalde en was zeker van zichzelf en van zijn ,God. Hij combineerde zijn burger wachten met de manschappen van Johannes van Gischala en trok naar Tiberias. Justus gaf de stad aan hem over zonder haar te ver dedigen. En weer zaten ze teg&ïl^ over elkaar, maar ditmaal was als derde in plaats van de oude Jan- nai de potige, goedmoedige maar slimme Johannes van Gischala aanwezig. ,,U kunt rustig en ongehinderd naar Agrippa, uw koning, vertrek ken", zei hij tegen Justus. ,,U bent een zeer verstandig man, maar voor een vrijheidsoorlog bent u ons te verstandig. Voor zo iets moet men geloven en kunnen lui steren naar de stemmen in ons." ,,U kunt alles meenemen, dr Justus", zei Jozef vriendelijk, „wat hier aan geld en kostbaarheden van de koning is. Ik zou u alleen willen verzoeken de officiële papie ren van. de regering hier te laten. U kunt natuurlijk ongehinderd ver trekken." „Ik heb niets tegen u, Johannes van Gischala", zei Justus. „Ik ge loof aan uw innerlijke stem. Maar uw zaak is verloren, afgezien nog van alle verstandelijke overwegin gen. Alleen al omdat deze man uw leider is." Hij keek Jozef niet aan maar zijn stem was vol ver achting. ,,Dr. Jozef", zei Johannes van Gischala lachend, „schijnt dus niet in uw smaak te vallen. Maar hij is een enorm organisator, een voortreffelijk spreker en een ge boren leider." „Uw dr. Jozef is een schoelje", zei Justus van Tiberias. Wordt vervolgd Eigen nieuwsdienst DEN HAAG —De Belgische minister van culturele zaken, professor Pierre Hamel, gaat gedurende enkele dagen c> organisatie van het wetenschappelijk onderzoek in Nederland bestuderen. Hij zal dinsdag in ons land komen. Op 26 januari zal eveneens voor een oriënterend bezoek de Belgische minister voor de middenstand, de heer P. van den Boeynants, aankomen. Hij is uitgenodigd door de staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp. onder ven. metersdikke sneeuw bedol- No. 8 Van d4t kruiswoordraadsel zijn de woor- ien hieronder in alfabetische volgorde ge geven. De taak van de lezer is het deze woorden zo in het schema te plaatsen, dat een normaal ingevuld kruiswoordraadsel onf.staai. Horizontaal* eega, euvel, gnoe Irene, ltd. liéd, ofl.s. paar, redeneren, ter rarium Verticaal: alieneren, dur, eerbie dig. eng, era, erve. Loth, one, per, ramp, unie. val Oplossing vorige puzzel Horizontaal 1. wees; 4 lauw; 7. speen: 9, roten; lü. transport; 13. mo tiveren; 20. arena; 21. paria; 22. trek: 23. grut. Verticaal; 1 wrat; 2. Esra; 3. spon; 4. leep: J anno; 6. wort; 8. ets; II. rbo; 12 roe; 13 moot: 14. tapt: 15 Irak; 16 ver; 17. enig; 18. raar 19. noot. Vlucht der boereu Parijs kreeg ook de volle laag van de winter, maar de omgeving van de stad had het nog zwaarder te ver duren door overstroming van de ri vieren. Nabij Bray ten oosten van Parijs trad de Seine builen baar oevers en vormde een meer van wel vijftien kilometer lang en vijf kilo meter breed. De boeren moesten met hun gezinnen naar de zolders van hun huizen vluchten en helikopters zorgden voor de aanvoer van de no dige voedselvoorraden. Sneeuw voor de son Niet alleen Europa ligt op het ogenbliy in de greep van de winter Zelfs uit Zuid-Afrika, waar het thans hartje zomer is, viel sneeuw, ten gevolge van een koude luchtstroom die over het land ging. De boeren zijn vooral bezorgd voor het lot van hun scha pen, die pas zijn geschoren en nu door de koude werden overvallen. DEN HAAG. Rijkswaterstaat publi ceerde gisteren het volgende ijsbericht: Eemskanaal: normaal, licht drijfijs. Groningen-Lemmer: beperkt, middelzwaar. Reit diep: geen vaart, middelzw. opeenge pakt drijfijs. Winschoterdiep-Rensel: één schip, middel zw. drijfijs in geul of slop. Hogezand-Klazlenaveen: geen vaart, middel zw. vast ijs. Fonejacbt-Leeuwarden-Harlingen: normaal, licht drijfijs. Terhorne-Staveren: gering, middelzw. ver spreid drijfijs. Houkesloot: gering, middelzw. verspr. drijf ijs. Noordwillemskanaal: geen vaart, middelzw. vast ijs. Drentse hoofdvaart: geen vaart, licht vast ijs. Hogeveense vaart: geen vaart, middelzw. vast ijs. Beukerschut-Steenwijk-Friesland: gering, middelzw verspr. drijfijs. Dedemsvaart: beperkt, licht drijfijs. Overijsselse kanalen: geen vaart, licht vast ijs. Apeldooruse kanaal, ged. Hattem-Bonenber- gcrsluis normaal, licht drijfijs; ged. Bo- nenb. sluis-Apeld. geen vaart, licht vast ijs; ged. Apeldoorn-Dieren normaal, licht vast ijs. Op het Veluwemeer tussen Hardersluis én Ketelmeer vaart vrijwel gestremd. De sluis te Bulstcrverlaat is door ijs ge stremd. Hier en daar op IJsselmeer licht drijfijs èn licht vast ijs. De ambassadeur van Cuba in Den Haag, dr. Rafael Montoro y de la Tor- re, heeft besloten zijn functie neer te leggen. De consul-generaal van Cuba te Rottterdam, de heer Losa y Llorens, zal als tijdelijk zaakgelastigde optreden. 9-7) Geloof me Inktvis, mijn moeder zou heel blij zijn, als je haar in de keuken zou willen helpen. Maar je moet zo verschrikkelijk veel handen wassen, als je 's avonds naar bed gaat. Zo snel hebben we nog nooit af gewassen. Pingo doet er altijd een paar dagen over, maar hij doét het heel erg goed. ^Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Ik heb nog nooit zo'n mooi schip als aeze raderstoomboot gezien. Kom zullen We eens een kleine rondvaart gaan maken, de Zeqbeer kan zolang op „Mary" en de kleintjes passen. 27. Kappie vermande zich en boog zich opnieuw over de verschansing. ..Sakkers jong.... we stijgen ja nog steeds" sprak hij met een stem vol afgrijzen tot de maat. ..We varen ten minste tien meter boven de zeespiegel." ..Zie je wel!" kreunde de maat, „heb ik het niet steeds gezegd? Heb ik het niet gevoeld in mijn eksteroog? H-heb ik s-soms n-niet... ach, ach, maar nie mand wou naai nij luisteren! We v-ver- gaan H-help- ik v-verga al! Ik h-heb h-hoogtevrees en ik b-ben 1-luchtziek! Qooooh... Juist op dat ogenblik kwam Zifter aan wandelen Zijn gezicht stond bezorgd. „Ik heb het allemaal nog eens nage rekend". verklaarde hij. „en het resul taat zal u verrassen. Ik acht het name lijk niet denkbeeldig, dat mijn zeezeef, met uw schip op sleep, het luchtruim zal kiezen. In welk geval... „Man! Zever ja niet langer!" kreet Kappie hees. „DOE wat!!" „Nu wordt u onheus vermoedelijk door overprikkeling va., het zenuwgestel, klopt dat?" informeerde de geleerde. „Meneer Zifter... "antwoordde Kap- pte met opeengeklemde kaken. „Ik ben ja geen piloot. Ik ben een zeeman. Ik hoor dus op zee. begrijpt u wel? Ën niet IN DE LUCHT! Wilt u dus maar ONMIDDELLIJK 'anden?!" Tn de ogen van de professor ver- scheen een blijde glans. „Ach", mompelde hij. „Is het dan al zo vor? Vliegen we werkelijk?" Toen stapte hij me, ji.gestoken hand op Kap pie en de maat toe. „Heren... sprak hij bewogen, „U kunt mij geluk wen- sen Mijn jeugddroom is werkelijkheid geworden. Het zou mij niet -'erbazen, als het ons nog eens gegeven was, de maan te bereiken." NED HERV KERK Beroepen te Appelscha: J. Zagema, vicaris te Alphen aan de Rijn. GEREF KERKEN Beroepbaarstelling: de classis der Ge reformeerde Kerken heeft in haar gis teren gehouden vergadering besloten ds. P. B. Lengbeek te ontslaan uit de be diening van zijn ambt bij de Geref. Kerk te Eestrum met dien verstande dat hij hel recht op de eer van de uitoefening van het ambt van dienaar des Woords bij de Geref. Kerken in Nederland be houdt. Dit impliceert dat ds. Lengbeek beroepbaar is. Beroepen te Harmeien: W. Haver kamp, kand. te Kampen. GEREF KERKEN (vrijgemaakt) Beroepbaar te Fergus-Guelph (Onta rio, Can. Rei. Ch.): P. Kingma ie Nd- Bergum, te Houwerzijl; A I. Krijten- burg te Zaamslag. GEREF GEM IN NEDERLAND Bedankt voor Schiedam; H Ligten- berg te Rotterdam. BUSSUM Aan Bert Voeten en Mag Schuchart is de Martinus-Nijhoffprijg toegekend voor hun vertalingen buitenlandse meesterwerken.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2