Op nieuw NOG 12 BRITSE INDONESIË schok voor Nederland VLIEGTUIGEN voor D.U.L. LIET 27 DURE TAm AUTO'S VERROESTEN „Den Haag" wist van niets Auto zonder wielen Niet vasthouden aan vrije verkiezingen Buiten gebruik voor onderzoek De Gaulle zoekt vrede in Noord-Afrika Nieuw gesol dreigt met melkprijs De Bilt: Mist „MIJNHEER" IS WACHTER AMERIKA: GEEN UITBREIDING RODE HANDEL K.L.M. twee maal per week naar Moskou Vurig gerecht in kasteel PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Pijnlijk Rumoer houdt aan Niet alle raadsleden verstaan Duits Reactie op Russisch vredesvoorstel 55 Oude radio werd oorzaak van feest Prins bezoekt onze emigranten VREUGDE OM GRATIEMAATREGELEN Krupp neemt deel in scheepvaartmij. Haaienpsychologie Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rerabrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 ceSt. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1506 Donderdag 15 januari 1959 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De betrekkingen tussen Nederland en Engeland hebben opnieuw een ernstige schok gekregen. Gis teren is bekend geworden dat de Britse regering toestemming heeft gegeven voor de levering van achttien vliegtuigen van het type Fairey-Gannet aan Indonesië. De mededeling des te bitterder na alles wat de afgelopen weken in de betrekkingen tussen Nederland en Engeland is gebeurd werd gist» ren gedaan door een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. De uitvoervergunningen voor de toestellen zijn 24 december afgegeven. Het is uitermate pijnlijk, dat die ver gunningen zijn afgegeven zes dagen nadat minister Luns in een onderhoud met zijn Britse ambtgenoot, Selwyn Lloyd, ernstig bezwaar had gemaakt tegen de levering van Britse vliegtui gen aan Indonesië. Engeland had toen net besloten de levering van zes van cTe achttien toestellen aan Indonesië toe te staan. Minister Luns had zijn onderhoud met Lloyd op 18 december ten tijde van de bijeenkomst van de Atlantische raad in Parijs. Na dat onderhoud verklaarde minister Luns: Alle aspecten van de Britse wapenleveranties aan Indonesië heb ik met de heer Selwyn Lloyd diep gaand besproken. De resultaten acht ik niet geheel onbevredigend. Er zijn be paalde conclusies bereikt, waarop ik niet kan ingaan. De Gannet is een vliegtuig, dat ge woonlijk wordt gebruikt voor duikboot- bestrijding. Het is een tweemotorig toestel met drie zitplaatsen. De Nederlandse regering, aldus zei ons gisteravond een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, was er van op de hoogte, dat Indonesië in totaal achttien vlieg tuigen aan Engeland had gevraagd. Wij wisten ook, dat er zes stuks zouden worden geleverd. Over de levering van de overige twaalf is de Nederlandse regering niét geconsulteerd. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat onze regering tegen een dergelijke levering met de grootste klem zou1 hebben gepiotesteerd. Intussen is hjt rumoer, dat is verwekt door de Britse beslissing om de K.L.M. nog maar één landing per week in Singapore toe te staan, ook in Enge land nog niet verstomd. In perscom mentaren werd de Britse regering ook gisteren nog verweten onverstandig te hebben gehandeld. DE EVENING NiWS: Het i s geen wonder dat de Nederlanders zich pijn lijk getroffen voelen. Het motief voor dit onvriendelijke optreden schijnt het sterke verlangen van het ministerie van transport en burgerluchtvaart te zijn om de belangen van de Boac te dienen. Naar het schijnt heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken deze discriminatie niet gewild, maar zijn advies werd in de wind geslagen. Waar om oude en vertrouwde vrienden als de Nederlanders van ons te ver vreemden? THE STAR: Engeland heeft de klok teruggedraaid, is teruggevallen op een politiek, die vrijheid van de lucht ten UTRECHT Niet ieder lid van de Utrechtse raad kan Duits spreken en verstaan. Daarom is voor de geheime zitting van vanmiddag en avond als de Duitse verkeersdeskundige dr. ir. M. Feuchtinger zijn plan voor 't ver keer in Utrecht komt toelichten een ingenieuze vertaalinstailatie aange bracht. De raadsleden en ook B. en W krijgen een koptelefoon om daaruit in het Nederlands te vernemen, wat dr. Feuchtinger in het Duits heeft gezegd Omgekeerd wordt hetgeen de raads leden op het hart hebben voor dr. Feuchtinger vertaald. doel moet heboen, evenzeer als vrijheid van de zee, waarvoor Engeland heeft gestereden. DAILY M/~,: Het is te betreuren dat vliegtuigen niet even onbelemmerd van vliegvelden gebruik mogen maken als schepen van havens. Vroeger breid de de handel zich uit door vrijheid van de zee. Het zou in onze tijd beter zijn indien wij ook vrijheid in de lucht kenden. /CHICAGO. De eerste automo- biel zonder wielen bestaat en rijdt! Zij beweegt zich voort op een luchtkussen en wordt voor de eer ste maal tentoongesteld op de auto- mobieltentoonstelling van Chicago, die zaterdag wordt geopend. Deze auto, die Glideair wordt ge noemd, is ontworpen door de Ford Motor Co. Door middel van lucht, die onder uit de wagen door platte, geperforeerde stalen schijven de zogenaamde Levapads wordt ge perst, wordt de auto twee centime ter opgetild en kan dan door middel van een benzine-motor worden voort bewogen. Uiteraard heeft de wagen, ais ze eenmaal van de grond is, minder kracht nodig om voortbe wogen te worden dan een conven tionele auto. TNE ingenieurs van Ford zijn van -L' mening, dat deze wagen ontwik keld kan worden tot het ideale voer tuig voor het verkeer op snelwegen en over lange afstanden, dat zij ge makkelijk snelheden kan bereiken van meer dan 800 km per uur. Voor al wanneer zij wordt uitgerust met gas- of straal-turbinemotor. J. Bidwell, het hoofd van het research-laboratorium van General Motors, is van mening, dat de auto mobiel in 1980 technisch ingrijpend gewijzigd zal zijn, maar uiterlijk niet veel verandering zal ondergaan. In ieder geval zal zij nog op wielen rijden en banden 'hebben. JACk. unaripar, de hoofdingenieur van Chrysler, voorzag voor de wa gen van de toekomst een groter ge bruik van magnesium, aluminium en nieuwe materialen, die de auto lichter, sterker en stijver zou ma ken, Hij was er van overtuigd, dat de auto in 1980 een doorschijnend stalen dak zou hebben. De banden zullen breder worden en met een veel lagere druk volstaan. Maar lek kunnen ze niet meer worden en ze zullen onverwoestbaar zijn. OP DE FOTO: De heer en mevrouw Siebers en dochter Noortje bij de feestverrassingen van de NRU. Mr. A. B. Roos- jen overhandigt het koffertje met grammofoonplaten. 55 WASHINGTON (Reuter) Zowel president Eisenhower als minister Dulles hebben gisteren gesproken over de Duitse kwes tie en de positie van Berlijn. Het was voor het eerst dat officieel van Amerikaanse zijde werd ge reageerd op de jongste Russische voorstellen voor een vredescon ferentie. Beiden zeiden dat de Verenigde Staten bereid zijn het Duitse vraag stuk opnieuw in zijn geheel met het Kremlin te bespreken en beiden lieten uitkomen dat het Westen niet star zal volhouden aan de eis dat Duitsland slechts herenigd kan wor den door vrije verkiezingen. Het jongste Russische voorstel werd door de Amerikaanse, staatslieden verworpen, maar zij erkenden dat het mogelijk was. nieuwe besprekingen met de Sowjetunie te houden. Volgens Eisenhower is het onmoge lijk om een gezond en sterk volk als hel Duitse voor eeuwig te ontwapenen en neutraal te houden Maar de Ver. Staten zijn ten alle tijde bereid, de Sowjetunie garanties te geven tegen Duitse agressie. De president zal dan °ok niet proberen, zo zei hij, wanneer hij Mikojan ontmoet, om een tegen voorstel ter tafel te brengen. Tenslotte is het bezoek van de Russische vice- premier van particuliere aard. Dergelijke bezoeken, aldus Eisen hower, zijn echter wei geschikt om eikaars bedoelingen beter te begrij pen. Hij zou dan ook graag meer van zulke bezoeken zien. Dulles zei, dat de Verenigde Staten uiting hebben gegeven aan hun bereid heid om over de Duitse kwestie met het Kremlin te praten. Ook hij was blij met het bezoek van Mikojan, maar zag geen mogelijkheden om met de Rus onmiddellijk tot zaken te komen. In Londen is gisteren door het Fo reign office een verklaring uitgegeven over de jongste Russische voorstellen. De Britse regering verwerpt het idee van een vredesconferentie omdat die ,,tot niets zou leiden" (zoals ook pre sident Eisenhower gisteren al zei) maar blijft bereid om het gehele Duit se vraagstuk opnieuw met de Russen te bespreken. Van een spoedig ant woord op de Russische nota zal geen sprake kunnen zijn, omdat'het Westen eerst geruime tijd zal moeten beraad slagen. DEN HAAG. Onverwacht was het feest gistermiddag in de Tomatenstraat 275 in Den Haag. Want daar woont de heer W. F. H. Siebers, die uit de bus kwam als de driemiljoenste radioluisteraar. De tijdelijke behuizing van het gezin Siebers, dat onlangs uit Indo nesië is gekomen, was opeens vol journalisten, fotografen, radioman nen die hun kabels uitrolden, en toen kwam de Nederlandse Radio Unie het gezin verrassen. Mr. Roosjen, tweede voorzitter van de N.R-U., bood een riant radiomeubel met ingebouwde pla tenspeler aan, en hij deed er, behalve zijn gelukwensen, nog een koffertje vol grammofoonplaten bij. Gelukkig bleek die nieuwe radio naast de „driemiljoenste" best van pas te komen. „De oude radio die we uit Indonesië hebben meege nomen, gaat direct het raam uit", zei mevr. Siebers. „en de nieuwe krijgt een ereplaatsje!" Precies een jaar geleden arri veerde mevrouw Siebers met haar twee kinderen uit Indonesië. Haar man volgde deze herfst, en op 5 januair arriveerde met het meu bilair ook die oude radio, die de driemiljoenste zou worden. Vier dagen later al ging de heer Siebers zijn toestel opgeven bij de dienst luister- en kijkgelden: een staaltje van prompte burgerzin, dat nu wel allerplezierigst is be loond. Luisterend Nederland kon dit alles gisteravond meebeleven in een klankbeeldje over beide zen ders. Daarin bleek tevens, dat een onbekende Veendammer nèt de kans heeft gemist, want hij was de 2.999.999ste! Eigen nieuwsdienst NEW YORK Vice-premier Anas- tas Mikojan van de Sowjetunie is vermoedelijk in de Verenigde Staten om de Amerikaanse regering te pol sen over de mogelijkheid van het sluiten van bilaterale handelsover eenkomsten. Een hooggeplaatste functionaris van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, -^Frederick Merrill, die dit vermoeden gisteren uitsprak, zei te geloven dat Mikojan die kwestie de volgende week in.-Washington zal aansnijden. Merrill voegde er echter aan toe dat de belangstelling van Amerika niet zo erg groot is voor bilaterale handels betrekkingen met de Sowjetunie, en wel in de eerste plaats omdat voor Amerika de handelsbetrekkingen met de eigen bondgenoten voorgaan. Goed beschermd De politie van New York zorgde er gisteren voor dat Mikojan geen hinder ondervond van de bij honderden opge komen betogers. De bescherming die hij kreeg evenaarde dan ook die welke president Eisenhower geniet bij derge lijke gelegenheden. Het vliegveld Idle- wild, de route naar het centrum van New York en de naaste omgeving van Mikojans hotel waren afgezet. De po litie hield de met fel anti-Russische plakkaten gewapende betogers op flin ke afstand en voerde voor alle zeker heid nog enige handige afleidingsma noeuvres uit. Dat gebeurde ook later op de dag. Zo volgde de stoet auto's waarin het gezelschap naar een groot bankgebouw werd gebracht waar Miko jan ging lunchen met de directie geheel onverwacht een andere dan de aange geven route. De rit eindigde bij de zij uitgang van de bank, tot grote teleur stelling van het handjevol betogers dat bij de hoofdingang post had gevat. 0 Yice-premier Mikojan zei deze week in Hollywood iets grappigs over zijn flair voor de omgang met vrouwen. Zou hy daaraan ook gedacht hebben toen hij deze etalage vol lingerie en andere vrouwelijke opsmuk bekeek? Hij liep er anders wel wat schichtig kijkend aan voorbij en kocht niets van de uitgestalde nylonartikelen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In Brazilië, één van de landen die prins Bernhard op zijn Zuidamerikaanse bezoek zal aandoen, bereiden de Nederlandse kolonies zich voor op de komst van de Prins. De kolo nies van Nederlandse emigranten in de staten Parana en Sao Paolo vormen namelijk een. van de doelen van de Prins. Daarna zal prins Bernhard bezoeken brengen aan Rio de Janeiro en Belo Horizonte, de hoofdplaats van de staat Gerais. De Prins zal zich ook op de hoogte stellen van de ontwikkeling van de in aanbouw zijnde nieuwe hoofdstad Brasilia, op het centrale plateau van Brazilië. Tijdens zijn bezoek aan Rio de Janei ro zal de Braziliaanse minister van bui tenlandse zaken de Prins een banket aanbieden. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. Deze zomer zal de K.L.M. het aantal vluchten Amsterdam Moskou v.v. van één tot twee per week uitbreiden. Deze maatregel, die merk- waardig samenvalt met de Engelse be- j slissing over de vermindering van het aantal vluchten van de K.L.M. op Sin gapore, geschiedt op grond van een vo rig jaar tussen Nederland en Rusland gesloten overeenkomst. Het staat nog niet vast of en zo ja, wanneer de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot eveneens tweemaal, in plaats van eenmaal per week Schiphol zal aandoen. De uitbreiding van het aantal dien sten kan worden beschouwd als een te ken, dat de exploitatie van de lijn Am sterdam-Moskou tot nu toe bevredigen de resultaten heeft opgeleverd. Vooral toeristen hebben veel van de dienst ge bruik gemaakt. De lijn is vooral een bruikbaar verlengstuk gebleken t^an de verbindingen met Noord- en Zuid-Ameri- ka. MAASTRICHT Gasten in de eet zaal van 't tot restaurant ingerichte ka steel Neercanne op de Nederlands-Bel gische grens bij Maastricht moesten gisteravond overhaast van de gedekte tafels vluchten toen plotseling vuur uit het plafond viel. De pianist liet zijn instrument in de steek. Voor de brandweer met groot mate riaal aankwam, hadden de gasten al samen met het personeel de kostbare meubelen naar buiten gesleept. Bin nen een uur had men de brand, die was uitgebroken in een magazijn op de eerste verdieping van de noorde lijke vleugel, zo goed als bedwongen, Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Aan de reeks van misslagen bij de aankoop van materieel voor de Konink lijke landmacht ondeugde lijke helmen, lekke gasmaskers, onbruikbare munitiewagens, verkeerd gerevideerde wauke- shamachines is een nieuw drama toegevoegd. Het gaat om 27 benzinetankwagens, die in 1954 voor een bedrag van totaal circa anderhalf miljoen gulden zijn besteld, maar die thans na tal van verwikkelingen alle bui ten gebruik zijn gesteld. Enerzijds door onoordeelkundigheid ondeskundigheid bij het lang buiten bij de bestelling, maar zeker ook door gebruik blijven van de wagens, zijn voor het Rijk belangrijke schade posten ontstaan. De generale staf van de landmacht heeft een grondig onder zoek naar deze kwestie ingesteld. Zijn we wèl ingelicht, dan is één van de voor deze gang van zaken verantwoor delijke mensen inmiddels met pensioen gegaan. ZWAARSTE EISEN Het leger besloot in 1954 benzine tankwagens aan te schaffen, d'ie ieder vijf ton benzine zouden kunnen ver voeren. De wagens zouden moeten voldoen aan de zwaarste eisen, want zij zouden moeten dienen om zware vrachten benzine het veld in te bren gen voor bevoorrading van kleinere wagens. Men bestelde 27 Fords C 900, zeer zware chassis in handelsuitvoering. Do tanks, aldus deelde het hoofd van de Legervoorlichtingsdienst, mr. G. P. Kiès, ons gisteren desgevraagd mee, werden besteld bij de firma Jongerius te Utrecht. Door financiële moeilijk heden kwam deze firma niet tot afle vering van de bestelde tanks. Begrijpende dat de firma Jongerius ongetwijfeld in nog grotere financiële moeilijkheden zou raken, indien de or der van de tanks zou worden terug genomen, heeft men daarmee ge wacht, aldus mr. Kiès. Toen de firma Jongerius failliet ging is de order voor de tanks gegeven aan DAF te Eind hoven. Maar ook toen, aldus mr. Kiès, duurde de aflevering veel langer dan aanvankelijk in de bedoeling had ge legen. Al die tijd, dat het wachten was op de aflevering van de tanks, zijn de reeds geleverde 27 chassis opgeslagen geweest op de verzamelplaats te Soes- terberg. De chassis zijn daar elf maan- den gebleven. Mr. Kiès bevestigde dat conserveringsmaatregelen om te voor komen, dat de legervoertuigen daarvan ernstig zouden lijden, niét zijn geno men. Doordat verzuimd is de kostbare mo toren te vrijwaren voor de nadelige in vloeden, die ontstaan wanneer deze Van onze correspondent PARIJS Ondanks ontken ning van officiële zijde wordt in Parijs algemeen verwacht dat de Gaulle nu zo snel mogelijk zal proberen tot het staken van de strijd in Algerije te komen. De gratiemaatregelen die eergisteren na een kabinetszitting onder lei ding van president de Gaulle zijn afgekondigd, worden als een eer ste stap beschouwd. Ook in Kairo, de zetel van de „Alge rijnse regering in ballingschap", wordt een spoedig einde van de oorlog ver wacht: de „ministers" van deze rege ring zijn onafgebroken in zitting bijeen. Het heeft verder te Parijs de aan dacht getrokken, dat de Italiaanse minister-president Fahfani, zojuist te ruggekeerd uit Kairo, gistermiddag lange tijd met de Gaulle heeft gespro ken, terwijl men weet, dat de Alge rijnse nationalistische regering op een of andere manier contact heeft gehad met Fanfani tijdens diens bezoek aan Kairo. Het ligt dan ook voor de hand, dat de Franse regering, die zich ongetwij feld de laatste maanden langs offi- ,i ,i c, .ii ticciicsgcu ui) uuuuittfcJIl van cieuze weg op de hoogte heeft gesteld „Parijs" om de vrede zo snel mogelijk ring, dat door de jongste maatregelen van de Gaulle is gewekt. Vandaag zal men waarschijnlijk meer vernemen over de plannen van de pre sident. De regering van premier Debré komt dan voor het eerst voor de volks vertegenwoordiging en de Gaulle zal dan een persoonlijke boodschap laten voor lezen, waarin hij, naar algemeen wordt vermoed, uiteen zal zetten hoe de strijd in Noord-Afrika tot een einde dient te worden gebracht. Er bestaat aanzienlijke oppositie tegen het voornemen tot likwidatie van de Algerijnse oorlog. Om die oppositie reeds thans de wind uit de zeilen te nemen bij een mogelijke campagne tegen de plannen van de nieuwe president, heeft de regering van Debré opnieuw en met nadruk herinnerd aan de drie punten die de Gaulle reeds in oktober van het vorige jaar heeft genoemd: weigering van iedere vorm van buitenlandse inmenging; o het van de hand wijzen van alle onderhandelingen die het politiek statuut van Algerije aantasten (namelijk dat Algerije Frans is en blijft) o handhaving van Frankrijks rechten in Algerije. Verzet Uit Algiers werd gisteravond verno men, dat het Comité voor het openbaar welzijn, dat zijn grootste invloed verloor toen de Gaulle alle militairen het lid'- maatschap ervan rondweg verbood, zich niet zal neerleggen bij pogingen van lange tijd ongebruikt blijven, zijn al dus onze inlichtingen allerlei tech nische storingen in de motoren opge treden. De pakkingen verdroogden, zuigers gingen vastzitten, leidingen raakten verstopt. Toen de tanks eenmaal waren afge leverd. bleek bij het completeren van de wagens voorts dat de wagens, we gens de zware eisen die daaraan moes ten worden gesteld, in plaats van tweewiel- vierwielaandrijving moesten hebben. In plaats van een automatische versnelling dienden de wagens te wor den voorzien van niet-automatische versnellingen. Ook bleken verbeterin gen in het remsysteem noodzakelijk. Mr. Kiès deelde ons mee: nadat de 27 tankwagens eindelijk gereed waren ge komen werden zij in bedrijf gesteld. Men ontdekte toen echter aan ver schillende voertuigen corrosieverschijn- selen, die zo funest bleken, dat een aantal voertuigen buiten dienst moest worden gesteld. Thans zijn voor alle zekerheid alle 27 tankwagens buiten gebruik gesteld, op dat zij alle aan een nauwkeurig onder zoek kunnen worden onderworpen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er dreigt een nieuw gesol met de melkprijs voor de deur te staan, dat zijn oorsprong vindt in de verhoging van de slij tersmarge op 9 november van het vorige jaar. Feitelijk had die marge verhoging opgevangen moeten wor den door verhoging van de prijs, maar in november besliste het Ka binet dat geen veranderingen in de melkprijs zouden moeten plaats vinden tot dat het advies van de S.E.R. over de consumentensubsidies zou zijn uitgebracht. Op 9 november is toen, met toestem ming van minister Zijlstra, een rege ling gemaakt tot 18 januari. De be drijven zouden de verhoging tijdelijk op vangen via renteloze voorschotten van het produktschap Zuivel. Deze regeling loopt* thans af, de regering is maar een halve regering geworden en het S.E.R.-advies wordt niet vóór mei ver wacht. Ingenieus Om alles rond te laten lopen heeft men nu de volgende, ingenieuze maat regelen in de pen: 18 JANUARI de flessenmelk in het gehele land wordt met één cent verhoogd en komt in de ongesaneerde gebieden van 41 op 42 cent en in de gesaneerde van 40 op 41 cent. 9 AUGUSTUS prijsverlaging in óe niet-gesaneerde gebieden van één cent per liter. Melkprijs overal gelijk op 41 cent. 9 NOVEMBER prijsverlaging in gesarteerde gebieden tot 40 cent. en het gesol kan het volgend jaar weer pre cies zo opnieuw beginnen. Protest Van verschillende kanten is protest hiertegen gerezen. Laat de melkprijs zoals die is en wacht op het S.E.R.- advies, zo is de suggestie uit zuivel- kringen en van het Consumenten-con tactorgaan. Dat gaat echter een flinke stoot geld kosten, want dan moet de margeverhoging worden opgevangen door de schatkist als verdere verhoging van de consumentensubsidie. Het enige lichtpunt in deze zaak is dat minister Zijlstra nu de positie in neemt van zowel minister va econo mische zaken die de prijzen moet re gelen, als van financiën die moet zien of er geld beschikbaar is. Tot op vandaag heeft hij de prijzen- stop, die er bovendien nog op de melk ligt, niet ingetrokken. HAMBURG, (Reuter) Volgens de voorlichtingsdienst van de stad Hamburg neemt het Krupp-concern in Hamburg deel in een nieuwe scheepvaartmaat schappij. de Atlantic Bulk Carriers Inc., £ieiin is Seregistreerd en zich hoofdzakelijk met het vervoer van erts zal bezig houden. van de mogelijkheden van een staken van het vuren, thans zo onopvallend mogelijk gebruik wil maken van het klimaat van vertrouwen en toenade- PRETORIA (A.P.) Omdat de ba ders aan de kusten van Zuid-Afrika veel last hebben van haaien, willen de ge leerden de dieren een shockbehandeling geven, zodat zij het wel zullen laten in de buurt van de kust te komen. De hooggeleerden willen een aantal haaien laten vangen, die zij in een grote tank aan een shockbehandeling zullen blootstellen. Daarna zullen de dieren vrij gelaten worden in een baai, die wordt afgesloten door een elektrische barrière. Men verwacht, dat een dergelijke bar rière voldoende zal zijn om de haaien0 van de stranden verwijderd te houden, i gesproken met „mijnheer". te doen terugkeren. In het algemeen echter zijn de nieuwe gratiemaatregelen door de publieke opi nie in Frankrijk gunstig ontvangen. Het Franse volk is er in brede lagen trou wens wel van overtuigd, dat Frankrijks economische en financiële toestand alleen maar op een gezonde basis kan worden gebracht, wanneer de miljarden francs verslindende strijd in Algerije zo snel mogelijk tot het verleden zal behoren. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Op vele plaat sen mist en over wegend droog weer. Zwakke tot matige verander lijke wind. Over wegend lichte vorst. MIESJE: Ik zou nog lie ver thuisblijven. DEN HAAG De Staatscourant heeft de rangindeling bekend gemaakt voor de straks in dienst komende noodwachters, hetgeen een omvangrijke zaak blijkt te zijn geworden. Bij „rangenbeschikking noodwachterr" zijn de dienstplichtigen in kolommen ingedeeld. Zelfs de aanspreektitel is, gere geld. De noodwachter die de rang heeft van wachter, dient te worden aange sproken met „wachter", hij die het tot hoofdwachter heeft gebracht, heet in de wandeling „hoofdwachter". Alle hogeren in rang moeten worden aan»

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1