J BON De Belgische Congo wordt onafhankelijke democratie Tijdelijke vergunning voor KNVB en Caritas Nog dit jaar stemrecht V De Bilt: rustig KANS OP BENOEMING VAN MOLOTOF STIJGT Gewestelijk bestuur Zoiuiehuisje voor twee verlamde meisjes Ramp op tanker Sophia Loren: Mikojan charmant en menselijk HOUT VAN DE HOUT VOOR HOGE DAMESHAKJES Verdien één gulden ACTIE VAN NS-PERSONFEL I Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 14 januari 1959 TOTO IN STRIJD MET DE WET Prof. Sukselainen weer minister-president Vandaag Geen officieel woordmaar Jongetje m haven van Breskens verdronken Op Cyprus gevangenen vrij gelaten HELMAN ONTWIERP SURINAAMSE VLAG V/TAN VERDRONKEN NEDERLAND AKKOORD „NIETS BEKEND" Hoge onderscheiding voor Ierse president Geen rassenonderscheid SPEELGOED SCHENKINGEN 24 DODEN Vertrek van communist geëist doorC.P.N.'er Synode Vrijgemaakt Gereform. kerken Tot 5 februari a.s. kunt U het Zeeuwsch Dagblad \s morgens vroeg thuis bezorgd krijgen tegen de lage prijs van slechts 56 cent door middel van onderstaande bon. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsen Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwarMft Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1505 VOLGEND JAAR BEGIN VAN ZELFBESTUUR Van onze correspondent BRUSSEL „België is voornemens in de Congo een democratie te vestigen die bekwaam is de voorrechten der soevereiniteit uit te oefen en over haar onafhankelijkheid te beslissen". Al dus de belangrijkste zinsnede uit de regeringsverklaring over de toekomst van de Belgische Congo, die gisteren in Kamer en Senaat is afgelegd. Kernachtiger en duidelijker dan de tekst van de lange verklaring, is de korte toespraak die koning Boudewijn gisteren over de radio tot zijn landgenoten in moederland en kolonie heeft gericht op het ~ment dat wij telefoneren is ze al vier maal herhaald en waarin "orst karakter en geest van het aangekondigde programma van -vormingen samenv; Van onze Haagse redactie DEN HAAG De voetbalpool van de K.N.V.B. en de voet balpool van Caritas hebben van de minister van justitie een tijdelijke vergunning ontvangen om binnen de bestaande loterij- wet, hun toto's voort te zetten. Deze vergunningen werden gis termiddag verleend, direct na het arrest van de Hoge Raad, waarin de voetbaltoto's in strijd met de wet werden verklaard. Op deze manier zijn de pools dus van stopzetting gered. OOR dê zeer korte zitting van de Hoge Raad bestond gistermorgen grote belangstelling. De president van de Hoge Raad las het arrest voor en binnen twee minuten was aan het bestaan van de voetbalpools in de vorm, waarin men ze had leren ken nen een eind gemaakt. BESLOTEN DE Hoge Raad overwoog dat in geen van beide gevallen kan worden ge sproken van „besloten loterijen" zo als de löterijwet eist. De personen, die aan de pools deelnemen, hebben geen andere band dan dat zij lid or donateur zijn van een voetbalvereni ging dan wel gezamenlijk een liefda dig doel willen steunen. Onder besloten kring dient te worden verstaan, aldus de Hoge Raad, een groep van personen die naar spraakgebruik als een besloten HELSINKI (Reuter) Na een kabi netscrisis van veertig dagen heeft Fin land weer een regering, di= steunt op een minderheid in het parlement. Professor V. J. Sukselainen, die ook in 1957 minister-president was, heeft zijn regering bijna geheel samengesteld uit leden van de agrarische partij, die slechts 48 van de 200 zetels in het par lement bezet. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke be wolking, over wegend droog en hier en daar mist. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke rich- - tingen. Middag- temperaturen om het vriespunt. MIESJE: Het mooie is er al lang weer af. 15 januari: zon op 8.42, zon onder 16.57; maan op 11.14 max. neersl temp. 719 NS. in uur weer wind gr C. in mm Helsinki geh. bew. Z -2 3 Stockh. sneeuw NW -5 2 Oslo h. bew. NW -4 0 Kopenh. zw. bew. W -2 0 Aberdeen sneeuw NW 1 2 Londen onbew. stil 4 0 A'dam 1. bew. ZW 1 0,4 Brussel geh. bew. ZW 1 0 Luxemb. sneeuw ZW -0 0,1 Parijs sneeuw Z 1 2 Bordeaux regen ZW 8 3 Grenoble geh. bew. stil 1 0 Nice 1. bew. W 11 0 Berlijn onbew. W -0 0.2 Frankf. h. bew. ZW 1 0.6 Miinchen geh. bew. w -1 0 Garm. P. sneeuw stil -0 0.2 Zürich geh. bew. zw 0 0,1 Genève zw. bew. wzw 1 0 Locarno onbew. stil 6 0 Wenen sneeuw w 4 0,1 Innsbr. geh. bew. ozo -2 0 Rome onbew. zo 10 0 Ajaccio L. bew. ONO 11 0 Na de uitspraak van de Hoge Raad die de voetbalpool van de K.N.V.B. in strijd met de wet ver klaarde trokken de K.N.V.B. officials zich in een conferentickamer terug. Op weg daar heen werd deze foto gemaakt. V.l.n.r. de heren Martens (voorzitter sectie betaald voetbal), mr. Wyckerheld Bisdom, de lieer Schroder (voorzitter der K.N.V.B.) en Muilenberg (chef der K.N.V.B.). kring kan worden aangemerkt, uit hoofde van de beperktheid van de groep en in verband met de tussen de samenstellende leden bestaande bij zondere betrekkingen. TOESTAND GEHANDHAAFD KORT nadat het arrest van de Hoge Raad was gevallen, maakte het mi nisterie van justitie bekend -dat minister Struijcken had besloten, op grond van de löterijwet, toestemming tot het voortzetten van de pools te ge ven. De bewindsman motiveerde zijn be sluit met de mededeling, dat hij het komende kabinet en de nieuwgeko- zen volksvertegenwoordiging geheel vrij wil laten in het tot een oplossing brengen van de vraagstukken rond de pools. Daartoe is het nodig dat de sfeer rond de pools rustig blijft en het is daarom gewenst de bestaande toestand te handhaven. Ook achtte de minister het onjuist de algemene belangen, die door de opbrengsten van beide pools worden gesteund, te schaden zonder dat er gelegenheid zou zijn daarvoor op korte termijn compensatie te vin den. oei van ons streven, aldus de koning, is om in voorspoed en vrede de bevolking van de Congo de weg op te leiden naar de onafhankelijk heid, zonder uitstel, maar ook zonder onbezonnen overhaasting. In °en beschaafde wereld, zo ver- 'olgde de koning, is de onafhankelijk heid een statuut dat vrijheid, orde en vooruitgang in zich verenigt en waar borgt. Onafhankelijkheid is niet te be reiken zonder hechte en evenwichtige instellingen, een voldoende aantal erva ren ambtenaren, een stevig gevestigde sociale, economische en financiële orga nisatie in handen van bekwame technici en een intellectuele en morele vorming van de bevolking. Hoe de- regering een en ander denkt te verwezenlijken en hoe zij de bevolking geleidelijk denkt op te voeden tot het vermogen zichzelf te besturen, blijkt uit haar verklaring, die uitspreekt dat het in het belang van beide landen gewenst is dat aan het einde van dê evolutie de associatie tussen de Congo en België blijft bestaan. „Daarover zullen de twee landen op het ogenblik vrij beslissen' De regering spreekt uit, dat de staats burgerlijke en politieke opleiding van de massa dank zij uitbreiding van op VAN HEMELRIJCK: Congo, democratie voeding en voorlichting zal worden be vorderd en dat het politieke apparaat zijn gezag aan het algemene stemrecht zal moeten ontlenen. De regering belooft dat de leden van de gemeenteraden en de meerderheid van de leden van de gehiedsraden in de landbouwgebieden krachtens algemeen stemrecht zullen worden gekozen voor het einde van dit jaar. Eigen nieuwsdienst BRESKENS. Het negenjarig jonge tje J. Mookhoek uit Breskens is gister middag bij het spelen op de havenka in het water gevallen en verdronken. V-' ndjes gingen hulp halen, maar men heeft het drenkelingetje niet terug kunnen vinden. NICOSIA (Reuter) Voor het eerst sedert Kerstmis is gisteren weer een grote groep politieke gevangenen op Cy prus vrijgelaten. Het waren er in to taal 35. In verschillende kampen op Cy prus zitten nu nog ongeveer 1.500 Cy prioten gevangen. Sir Hugh Foot, de gouyerneur van Cy prus, heeft naar aanleiding van de vrij lating bekend gemaakt dat aartsbis schop Makarios en andere gedepo teer den naar Cyprus zullen mogen terugke ren indien de huidige wapenstilstand overgaat in een toestand van duurzame vrede. PARAMARIBO (ANP). De nationa le vlag van Suriname is ontworpen. Zij zal er uitzien als de Nederlandse vlag met in het midden een ovaal wapen. Daarin is links een scheepje afgebeeld, rechts een palmboom en in het midden een gr den sterretje. De afbeeldingen stellen erleden, toekomst en welvaart voor. In het wapen zullen alle kleuren van de polPieke partijen zijn verwerkt: groen, oranje, geel en blauw. Het scheepje is een zeilboot uit het kolonia le tijdperk en bekend van het Surinaam se wapen en de Surinaamse postzegels. Albert Helman is de ontwerper van de vlag. UTRECHT (ANP). Een kraandrij ver van de Koninklijke staalfabriek Dt -ka N.V., de 56-jarige P. G. J. Riet- vele, is maandagavond verdronken in het Amsterdam-Rijnkanaal. Men ver moedt, dat hij is uitgegleden. De MOGELIJKHEID dat oud-mi nister Molotof zal worden be noemd tot ambassadeur van Sovjet-Rusland in ons land, lijkt sinds gisteren een waarschijnlijkheid. Wel iswaar worden hierover noch in Den Haag, noch in Moskou officiële ver klaringen afgelegd, maar gisteren heb ben de buitenlandse persbureaus Reuter voorop en daarna A.F.P., As sociated Press en United Press Inter national unaniem uit Moskou ge meld dat de Nederlandse regering agrement heeft verleend voor de be noeming van Molotof. J~jEZE beslissing zou maandagmid dag reeds door on ze ambassadeur in Moskou, mr. J. G. de Beus, overhandigd zijn op het Russische ministerie van bui tenlandse zaken. Een gelijkluidende bood schap zou het Neder landse ministerie van buitenlandse zakefl hebben doen toeko men aan de Russi sche ambassade in Den Haag. De persbureaus hadden hun inlichtingen uit diplomatieke kringen. Officieel werden in Moskou de vol gende verklaringen afgelegd: Nederlands ambassadepersoneel in Moskou: we heb; ben van de geruchten gehoord. Wij weten niets en hebben niets mee te de len. Het Russische ministerie van bui tenlandse zaken: wij beschikken niet over inlichtingen. BIJ het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag zei men onveran derd niets van een eventuele benoeming van Molotof te weten. Volgens de offi ciële verklaring is Nederland zelfs nog niet op de hoogte van het vertrek van de huidige Russische ambassadeur, de heer Kirsanof. De opvattingen in diplomatieke krin gen in Moskou over een eventuele be noeming van Molotol in Den Haag lopen ver uiteen. Het zou een „rentenierspost" zijn, zeggen sommigen. Het zou een „uit stekende luisterpost" voor het Kremlin zijn in handen van een ervaren diplo maat, menen anderen. Overigens werd Molotof gisteren' nog in het blad van de Russische communis tische partij, Prawda, opnieuw vereen zelvigd met de zgn. „anti-partijgroep". DUBLIN, (A.P.). De Nederlandse ambassadeur te Dublin dr. P. A. Kas teel heeft president O'Kelly van Ier land gisteren het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau overhandigd. De president is de eerste Ier, die de hoge onderscheiding krijgt. Dr. Kasteel zei, dat koningin Juliana in de president een groot vriend van het Koninklijk huis zag. Elk gewest zal worden bestuurd door een raad, waarvan de grote meerderheid der leden krachtens algemeen stemrecht zal worden gekozen. De gekozen leden van deze gewestraden zullen met de gemeenteraadsleden het kiescollege vor men, dat de meerderheid van de provin cieraden en later van de algemene raad zal aanwijzen. De provincieraden zullen voor maart 1960 worden opgericht. De algemene raad zal het begin zijn van een Kamer van volksvertegenwoordigers. Daarnaast zal een „Raad van wetgeving" in het leven worden geroepen, die het begin zal zijn van een Senaat. Deze Senaat zal ten. dele door de provincieraden worden gekozen, voor een ander deel worden benoemd. Gedurende de administratieve en poli tieke evolutie zal de uitvoerende macht worden bijgestaan door een beperkt col lege Hit de raad. Adviescolleges zullen reeds onmiddellijk bij de gouverneur- generaal en bij de gouverneurs der provincie worden opgericht. De regeringsverklaring zegt verder dat elk spoor van rassenonderscheid zal moeten verdwijnen. Een eenheidsstatuut, dat de Congolezen toegang geeft tot alle rangen in het bestuur is door de koning ondertekend en in werking ge treden. De gerechtelijke hervorming, die de inheemsen met blanken gelijk zal stellen zal worden doorgezet. Verbetering en uitbreiding van het onderwijs vormen een hoofdelement van de emancipatie van de Congo; deconcentratie en decentralisatie van de maent en van de diensten van België naar de Congo moeten wora'en voort gezet. België streeft in de eerste plaats het welzijn van de Congolese bevolking na, welks welzijn voornamelijk afhangt van de ontwikkeling van het bedrijfsleven. Dit vergt een klimaat van vertrouwen om Belgische en andere investeringen te verkrijgen, waaraan de Congo drin gend behoefte blijft houden. De regeringsverklaring is maar kort over de economische en sociale politiek. Dit was de reden, dat de socialistische partij in een korte verklaring de mede delingen van de regering ontoereikend noemde. Op nel politieke vlak gaan de socialisten echter met de regeringsver klaring akkoord en daar de katholieke en liberale woordvoerders dit zonder enige restrictie deden, betekent zulks dat de drie grote partijen achter de re gering staan, wat betreft haar toezeg ging, de volkeren van de Congo de weg te banen naar een vrije bepaling van eigen lotsbestemming. Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN. Vele mannen van de Nederlandse Spoorwegen zamelen op het ogenblik geld in voor twee meisjes van drie en vijf jaar die vanaf hun geboorte aan de benen verlamd zijn. Zij willen Alie en Anneke een zon nehuis je geven. De meisjes Rothuis wonen in een wit huisje in de buurt van de halte Opheusden aan de spoorlijn Nijme genGeldermalsen. Zij wuiven iedere dag naar de machinist, de conducteur eh de passagiers die geregeld langs reizen. De snelle voorbijgangers groe ten steeds terug en de machinist zet tegenwoordig ook de claxon aan als het huisje in zicht komt. In 1956 wilde spoorwegpersoneel van het blok Nijmegen de kinderen wel eens van nabij zien het zocht hen op. Men besloot in eigen kring geld op te halen om speelgoed en fruit ca deau te kunnen doen. Na een tijdje wilde men meer doen voor de meisjes en zo begon met Anneke (vijf jaar) en Alie (drie jaar) verschijnen steeds voor het raam van Het witte huuske als de trein voorbij komt. Dan zwaaien ze uit alle macht. goedkeuring van alle chefs omstreeks Kerstmis de actie Het witte huuske. Het doel was een zonnehuisje in de buurt van de ouderlijke woning te zetten. Het Nijmeegse comité zond circu laires aan NS-ers van alle Nederland se stations. Uit het hele land kwamen toezeggingen van bijdragen binnen. Particulieren beloofden een radio toestel met antenne ter waarde van vierhonderd gulden. Steenfabrieken schonken stenen voor het huisje. Een stichting te Groesbeek hij Nijmegen wil de meisjes gedurende twee weken kosteloos opnemen. Morgen is het betaaldag bij de NS en dan zullen de toezeggingen in kln- ANKARA (Reuter) In de haven van Iskenderoen (het voormalige Alexandrette aan de Zuidkust van Turkije) heeft zich gisteren een verschrikkelijk ongeluk voorgedaan waarbij ten minste 24 mensen het leven hebben verloren. Het meer dan 20.700 ton metende Panamese tankschip Mirador, dat op het punt stond weggesleept te worden naar Napels door de sleepboot Imroz, vloog plotseling de lucht in. Van de zes man die op de Mirador aan het werk waren kon slechts één worden gered. Op de sleepboot bevonden zich 36 mannen. Van hen werden er 19 in veiligheid ge bracht. Verder bevonden zich deskundigen van Lloyds en ver tegenwoordigers van de eigenaars van de Mirador aan boord, van wie er enige worden vermist. Zestien dagen geleden was de tanker in brand geraakt. Zij brandde,^ gedurende 56 uur onafgebroken, tot' een Amerikaanse torpedobootjagerl de haven van Iskenderoen binnen- voer en met schuim een einde aan de brand maakte. Men wist niet: beter of het vuur was voorgoed verstikt. Bij die eerste brand waren; ook p) vier mensen om het leven., gekor an. Een van de gevolgen van de" nieuwe brand, die onmiddellijk op; de ontploffing van gisteren volgde, was dat alle schepen de haven, moesten ontruimen omdat hefé wateroppervlak bedekt geraakte met* brandende olie die uit de zwaar gehavende tanker stroomde. DEN HAAG. In' de gisteren ge houden vergadering van de Provincia le Staten van Zuid-Holland heeft het communistische lid de heer S. Groe nendijk geëist, dat de heer J. Hoog- carspel zijn zetel in de Provinciale Staten ter beschikking zou stellen. In de verklaring, die hij aan het be gin van de zitting aflegde, verklaarde de heer Groenendijk, dat de heer Hoog- carspel als lid en functionaris van de C.P.N. is geschorst. Hij had geweigerd de kandidatenlijst, door de zogenaamde bruggroep opgesteld voor de aanstaande verkiezingen, af te keuren. De heer Hoogcarspel, die zelf niet op de zitting aanwezig was, is oud-lid van de Tweede Kamer. BUNSCHOTEN-SPAKENBURG. De praeses van de Generale Synode der Ge reformeerde Kerken (vrijgemaakt) te Bunschoten-Spakenburg, ds. J. van Brug gen te Assen, heeft schriftelijk aan de Synode medegedeeld, dat hij door een plotseling opgetreden keelaandoening verhinderd is de Synodezittingen verder bij te wonen. Zijn toestand maakt op neming in het ziekenhuis noodzakelijk. De assessor der Synode, ds. J. A. Vink te Amersfoort, opende daarom gis termorgen als waarnemend praeses zitting en op zijn- voorstel werd besloten de afscheidsbrief van ds. Van Bruggen schriftelijk te beantwoorden en tevens een blijk van medeleven te- zenden aan ouderling J. van der Molen te Lopper- sum, dié door ernstige ziekte eveneens de Synodezittingen niet meer kan bij wonen. Tot assessor secundus werd benoemd, ds. P. K. Keizer te Groningen. De Synode ging vervolgens over in' comitézitting voor de verdere -behande ling van de zaak ds. Goossens. kende munt worden omgezet. Na de vijftiende gaat de actie nog door. Als er meer dan de 3500 gulden aan bouwkosten binnenkomt, zal van de rest een fonds voor het tweetal wor den gevormd. Hoewel de expeditie en de be zorgers van ons blad al het moge lijke doen om ondanks de slechte weersomstandigheden de krant op tijd te bezorgen, moet er rekening mee worden gehouden dat er toch vertragingen kunnen optreden. Wij roepen daarvoor bij voorbaat uw clementie in. DE DIRECTIE Eigen nieuwsdienst LOS ANGELES Vice- premier Anastas Mikojan van de Sowjetunie kan vandaag in het vliegtuig dat hem in een ruk van de Amerikaanse west kust naar New York zal brengen rus tig mijmeren over een allerplezierig ste dag Niet alleen ontbraken gisteren, de laatste dag van zijn bezoek aan Cali- fornië, de werpers van rotte eieren en overrijpe tomaten, maar bovendien mocht hij een knappe actrice omhelzen en wedijveren met een van de meest gevierde filmkomieken van het land. Natuurlijk weken ook gisteren de vele HAARLEM De Haarlemmer Hout, spelewei van Lodewijk Napoleon, van Hildebrandt en de Haarlemse gelieven, het eeuwenoude restant van de Kennemer duinbossen waar ooit Laurens Jansz. Coster zijn eerste houten letter moet hebben gesneden maar vooral de trots van de Spaarnestad zal over een kwart eeuw geheel zijn vernieuwd. Volgende week al gaat het „oude hout" voor de bijl. De jonge bomen konden er niet door komen en dreigden te verstikken onder het zware lommer van de oude eiken, linden en beuken. Hout en Plantsoenen in Haarlem heeft een omvangrijk rooiplan opgesteld. Hierin is ook rekening gehouden met het bejaarde hout. Er zijn verscheidene houtkopers komen opdraven voor het gave deel ervan. Sproetige linden zijn maar voor één doel bijzonder geschikt: dameshakjes. Hetgeen toekomstige Haarlemse geslachten wellicht een herinnering zal meegeven aan die oude Hout, die in haar voormalige staat al door zoveel hoge hakjes is betreden. detectives geen ogenblik van zijn zij de maar in tegenstelling tot de voor gaande dagen was er voor hen niets anders te doen dan uitkijken en oplet ten. De emigranten uit Oost-Europa schenen het demonstreren moe te zijn. Zij ontbraken zelfs op het vliegveld tijdens Mikojans afreis naar New York. Hij genoot Mikojan genoot intens van zijn bezoek aan een filmstudio van Paramount in Hollywood waar de filmkomiek Jerry Lewis en de knappe actrice Nina Mer rill bezig waren met opnamen voor de film Don't give up the ship. Hij schudde Lewis, die veel langer is dan hij. de hand en begroette daarna Nina Merrill met een omhelzing. „Zij wordt veel hartelijker begroet dan ik", beklaagde Lewis zich. ,,Dat komt door dat ik beter met vrouwen dan met mannen kan omgaan", grapte Mikojan. Samen met Sophia Mikojan praatte ook met Marlon Bran do, Clark Gable, Bob Hope, Cornel Wilde en Sophia Loren. Met de knap pe Italiaanse onderhield hij zich ze ker twintig minuten bijzonder leven dig. Van alle kanten liet hij zich met haar fotograferen. Zij kreeg van hem een uitnodiging voor een bezoek aan de Sowjetunie. Een van haar grootste wensen, zo vertrouwde zij hem toe, is mee te doen aan een verfilming van Tsjechofs Drie zusters. Sophia Loren zei later: „Meestal ben ik bang wanneer ik aan belangrijke men sen wordt voorgesteld. Deze keer had ik daar geen last van. Hij is werke lijk heel charmant. Een aardige man, en zo écht menselijk. Ik zat veel meer in mijn rikketik toen ik aan vice-presi dent Nixon werd voorgesteld." Aan de administratie Postbus 4 - Goes Ik ben nog geen abonnee Ien wens het Zeeuwsch Dagblad tot 5 februari a.s. te ontvangen voor 56 cent. 19 en verder per week voor 56 ct.; per maand voor 2.43 of per kwartaal voor 7.—, (Doorhalen wat niet ver- langd wordt.) INaam Straat ^^laats

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1