IT DE PROVING r Commerciële t.v. ook voor Nederlandse kijkers Ontwikkeling van de christelijke vakbeweging in Afrika Zaalhandbal te Middelburg QELEZEN rajf j^r V «Bf 1 Hl HET NEDERLANDS FAMILIEBLAD 'N BLAD WAAR PIT IN ZIT! BON VOOR GRATIS ROMAN Kees Denik komt "N SERIE EXCLUSIEVE ARTIKELEN OVER HET LEVEN VAN Ontspanningsavond L.J.G. en Z.P.M. P.V. „De Hoop" Vervolging tegen schuldigen Feest ontaardde in bloedbad speelt weer Duitsland start op 1 april Liedjesfinale uit San Remo op t.v. Filmacteur hield niet van film HET DRAADLDZE I 1 Plus of min in mineur Mieke Telkamp op tv N Dinsdag 13 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Hotel ,,De gouden leeuw" ST. ANNALAND. Hotel „De Gouden Leeuw" in de "Voorstraat te St. Annaland. dat jarenlang werd gedreven door de heer Fr. Rijnberg, krijgt met ingang van donderdag een andere eigenaar- De heer Rijnberg heeft zich teruggetrokken uit het hotelbedrijf. Opvolger is de heer N. Burggraaf, die reeds zijn intrek in het pand heeft genomen. Donderdag zal het hotel officieel worden heropend. Motorschip liep vast BRUINISSE Het Belgische mo torschip „Edmund" uit Antwerpen was met zand op weg van Doodewaard naar Gent en is tijdens een sneeuwbui za terdag in het Volkerak omlaag geva ren bij boei rood 16. Het schip is door de sleepboot Temsie 2, gestationeerd in de vluchthaven te Zijpe, vlot ge trokken. Het schip maakte water en is op enkele plaatsen gescheurd. Het bergingsvaartuig Walrus van Van der Tak uit Rotterdam verleende assisten tie. De „Edmund" ligt thans in de vluchthaven te Zijpe. Axel AXEL. Naar wij vernemen zal de bekende bariton Kees Denik op 28 februari zingen in de Hervormde Kerk. Medewerking verlenen dan het Hervormd kerkkoor en de Chr. gemengde zang vereniging „Asaf". De deelname van het laatste koor staat echter nog niet geheel vast. De zangavond gaat uit van de Bijbelkioskvereniging. Bruinisse Werfactie C.J.V. BRUINISSE Bruinisse was de eerste plaats waar het Christelijk Jon geren Verbond zijn werfactie 1959 be gon. De belangstelling was matig. De heer Kempers van Rijswijk sprak een openingsreferaat uit getiteld Wat is het C.J.V. Na de pauze werd het to neelspel „Zij die gestuurd, was" opge voerd, de heer B. Schot las na het to neelstuk de ballade van Johin Meyaard voor. Auto slipte: chauffeur ernstig gewond Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM. Zaterdag is op de Wouwsestraatweg te Bergen op Zoom een ernstig verkeersongeluk ge beurd. Een auto, bestuurd door de internist V. van Gelder uit Axel, reed over de Wouwsestraatweg in de richting van Bergen op Zoom. Even voorbij het R.K. kerkhofslipte de auto tengevolge van het gladde wegdek en reed, toen de be- j stuurder de wagen niet meer in bedwang kon houden, tegen een langs de weg staande boom. De bestuurder werd hierbij zeer ern stig verwond en bewusteloos uit de I zwaar vernielde auto gehaald. Hij werd daarna zo snel mogelijk per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis ver voerd, waar hij ter verpleging werd op genomen. De 'totaal vernielde auto moest met een takelwagen worden weggesleept. 3 - 7 SHIP Ei smi1 E>e geschiedenis van twee rasartiesten: Piet Muyselaar en Willy Walden. Voor de eerste maal verteld en kostelijk geïllustreerd met talrijke kleuren - en zwart wit foto's. Het onopgesmukte relaas van twee écht Nederlandse jongens van de schoolbanken af tot ach ter de coulissen toe. Het leven van twee harde werkers met al z'n lief en z'n leed. 'n Revue in REVUE, mem eerie mrtikelen «tooi, dmt V *e voor geen geld %om willen missen U boft tóch maar alsünü RE VUE geregeld leest. REVUE, het enige weekblad, dat U regelmatig verrast <X met grote kleurenplaten van Nederlandse voetbal clubs. De ene eredivisie-ploeg na de andere komt U tegemoet uit de bladzijden van dit prettige, moderne, écht Nederlandse familieblad. En V, die REVUE linil HUI, IHHIIllIjJIl U doet Uzelf een heleboel te kort! Vul daarom nu meteen onderstaande bon in en U ont vangt bovendien nog - geheel gratis - de schitterende roman „De patiënt van kamer 10". Stuur mij GRATIS .DE PATIËNT VAN KAMER 10" en noteer mij tevens als abonnee van REVUE a 35 cent per week. Naam Straat Plaats: Provincie Det« bon uitknippen er in ©per enveloppe toezenden aan REVUE. Postbu» 245. Amsterdam. U kunt ook een briefkaart sturen R 902 KtVUt DEN HAAG. De partij van over heidspersoneel heeft het vlak voor de Tweede-Kamerverkiezingen laten afwe ten. Op een algemene vergadering is besloten de partij op te heffen. In het laatste communiqué gaf het par tijbestuur als motivering dat gezien dé huidige politieke ontwikkeling de positie van het overheidspersoneel bij de aan staande kabinetsformatie zeker aan de orde zal worden gesteld. De partij haalde bij de gemeentever kiezingen over het gehele land povere resultaten. Pogingen om voor de komen de verkiezingen samen te werken met andere groeperingen zijn zonder resul taat gebleven. BIERVLIET Voor de jaarlijkse ont spanningsavond van de L.J.G. en Z.P.M. was zaterdagavond te Biervliet grote be langstelling. De heer D. Dekker heette in zijn be groetingswoord de delegaties van de L.J. G.-afdelingen uit Oostelijk Z.-Vlaanderen hartelijk welkom, alsmede een deputatie van de Z.P.M.-afdelingen. De heer Dekker schetste de wereldtoe stand, welke er voor de jongeren niet zo erg rooskleurig uitziet. Hij vroeg begrip van de ouderen voor het standpunt van de jongeren, die hij de toekomst der landbouworganisaties noemde. Na dit openingswoord volgde er een vlotte revue, ingezet door de gez. Dhont met accordeon en pianospel. Mej. Haak declamec ie enkele stukjes evenals Wim Dhont en Cor van Belois, op verdienste lijke wijze. De volksdansjes waren alleraardigst, vooral de ouderwetse mazurka. De dol komische klucht in drie bedrij ven werkte danig op de lachtspieren „Drie vliegen in één klap" werd wel erg vlot op het toneel gezet. De jongelui had den er zelf kennelijk plezier in. Tijdens de pauze de traditionele ver loting om de kas op peil te brengen. Na de pauze de hoofdmoot van de avond het toneelspel „Zonsopgang" van Joh. van Eekelen. Zonder andere spelers te kort te doen willen wij graag het sublieme spel noe men van de heer Jas Haak, die als hoofd rolspeler met zijn vlotte spel, de andere spelers meetrok. Als zoon Tom had hij een zeer moei lijke rol, met als tegenspeler een zeer stugge vader, en een liefdevolle moeder. Het gehele spel werd vlot op het to neel gezet, en zo aannemelijk gespeeld, dat in de zaal vaak heimelijke traantjes gedroogd moesten worden. Mej. J. Dreve sloot als voorzitster van de Z.P.M.-afdeling de avond, waarvoor grote belangstelling was en die zaterdag 17 januari te Schoondijke zal worden her haald. BIERVLIET De Postduivententoon- fetelling, die de postduivenver. „Hoop" te Biervliet jaarlijks voor haar leden orga niseert, werd ditmaal zaterdag j.l. gehou den in het clublokaal van café Willem Beukelszoon. Keurmeester was de heer C. Knappers te Roosendaal, die zaterdag morgen reeds om 9 uur met de keuring der 165 tentoongestelde duiven begon, wat geen kleinigheid was. Om drie uur kon de heer Knappers zijn werk als ge ëindigd beschouwen. Kampioen der Dof fers werd de heer M. Deveneijns en kam pioen der duivinnen de heren Gebrs. du Puy. De andere eerst geklasseerden wa ren Oude Doffers: G. v. d. Veire. Jarige Doffers M. Deveneijns. Jonge Doffers, Joh. Ducheine, Najaarsdoffers G. v. Pou- cke. Oude Duivinnen C. de Regt. Jarige Dui vinnen Gebrs. <^u Puy, Jonge Duivinnen G. v. d. Veire en Najaarsduivinnen Joh. Ducheine. Op 7 en 8 januari 1959 is in Zwitser land een vergadering van het bestuur der Protestants-Christelijke Arbeiders Internationale gehouden onder leiding van de heer M. Ruppert. Een belangrijk gedeelte der beraadsla gingen was gewijd aan de ontwikkeling van de christelijke vakbeweging in Afri ka en in verband daarmede aan de positie van het Internationaal Chris telijk Vakverbond. Het bestuur van de P.C.A.I. stelde met grote dankbaarheid vast, dat de moeiza me arbeid van zending en missie in Afrika rijk gezegend is en dat de jonge Afrikaanse kerken zich snel ontwikke len. Eveneens constateerde hef P.C.A.I.- bestuur met blijdschap, dat tienduizenden Afrikaanse arbeiders, waaronder ook ve len, die nog niet gedoopt zijn zich aan getrokken gevoelen tot de christelijke vakbeweging. Het bestuur van de P.C.A.I. is er zich van bewust, dat de ze ontwikkeling de leiding van de Afri kaanse christelijke vakbeweging en die van de internationale christelijke vak beweging voor bijzondere problemen plaatst. Het bestuur sprak als zijn mening uit: dat al het mogelijke in het werk moet worden gesteld om de ontwikkeling van de christelijke vakbeweging in Afrika te bevorderen, in de eerste plaats omdat daardoor de dringende sociale belangen van de Afrikaanse arbeiders het beste gediend worden en in de tweede plaats omdat de Afrikaanse arbeiders daardoor het beste bewaard blijven voor de a-so ciale dictatuur van het bolsjewisme; dat mede op grond van missionaire overwegingen ook de Afrikaanse ar beiders, die nog niet gedoopt zijn doch instemming betuigen met de beginselen en doeleinden der christelijke vakbewe- ging, als lid dienen te worden toegela ten, echter op zodanige wijze, dat het christelijk karakter der christelijke vak beweging ongerept bewaard blijft; dat handhaving van de christelijke grondslag in leer en praktijk de beste I waarborg is voor het verkrijgen van een werkelijke vrijheid van de Afrikaan se arbeidende stand; dat binnen het kader van de intercon- jfessionele christelijke vakbeweging in Afrika ruimte moet zijn voor de vor ming van protestantse groepen, die re ligieus en sociaal gevoed kunnen wor den door de jonge protestantse kerken en die contact kunnen onderhouden met de Protestants Christelijke Arbeiders In ternationale. Inzake Canada gaf het bestuur uiting aan zijn bijzondere waardering voor het werk, dat in dat land onder moeilijke om standigheden wordt verricht door de se- cretaristgeneraal van de P.C.A.J, de heer F. P. Fuykschot. Voor Zuid-Oost-Azië, waar de christe lijke vakbeweging voor soortgelijke pro blemen is geplaatst als in Afrika, wordt in de loop van deze maand in Saigon een internationale vakbewegingsbijeen komst gehouden onder auspiciën van het I.C.V. In Nieuw-Guinea wint de christelijke vakbeweging, mede dank zij de volhar dende arbeid van de heer H. J. Moes Te lichte helmen Eigen nieuwsdienst HAARLEM. De substituut-officier van justitie in Haarlem, mr. J. J. Bre- dius, vroeger te Arnhem, heeft een ver volging aangespannen tegen de volgens hem verantwoordelijke personen ivegens de levering van 3500 ondeugdelijke hel men aan het Luxemburgse leger. Deze personen bevinden zich onder het perso neel van de Verenigde Blikfabrieken in Doesburg, welke indertijd zowel met de levering van deze helmen voor Luxem burg als voor het Nederlandse leger werd belast. Verwacht wordt, dat de aangeklaagden protest zullen aantekenen tegen bepaalde elementen in de dagvaar ding. Voorlopig wordt aangenomen, dat de vervolging zal worden ingesteld tegen degenen uit het bedrijf, die de helmen ten onrechte voorzagen van het stempel van de Dienst Materieel Landmacht. MIDDELBURG EMM won [zetten. Er werden goede schoten gelost, verdiend van Marathon met 14-6 ^^SrSSlrt en Volharding versloeg Walcheren Stand op 3—3. Walcheren probeerde nog met de cijfers 15—9. De wedstrijdvan aUes' maar de scheidsrechter blies E. M. M. 1Marathon 1 was een goed gespeelde wedstrijd. JOHANNESBURG (Reuter) Een danswedstrijd tussen leden van enkele Afrikaanse stammen in de buurt van Johannesburg is in een bloedbad ge ëindigd. Dit heeft vier mensen het le ven gekost; 24 raakten gewond. Het dansfeest dat werd gehouden op de terreinen van een kolenmijn in Har- tebeestfontein, ontaardde al spoedig in een verwoede vechtpartij. De mijnpolitie had anderhalf uur no dig voor orde en rust waren hersteld. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen terrein. In Nederland en Zwitserland blijft de christelijke vakbeweging zich gestadig ontwikkelen. Met betrekking tot Duitsland kon met voldoening worden vastgesteld dat de arbeid der 'evangelische arbeidersbewe ging zij het langzaam doch regelmatig blijft groeien en intensiever wordt. De keeper van Marathon was er niet en dus speelde Marathon met een reser ve keeper. De wedstrijd was nog geen minuut oud, toen J. de Roos het eerste doelpunt voor Marathon achter de kee per liet verdwijnen. Kort daarna was het A. Wisse, die de stand gelijk maak te. Daarna was het weer Marathon, dat door een schot van K. Beunne de lei ding nam (12). Marathon liep uit tot 3—1. maar daar na ging E.M. uit een ander vaatje tap pen. C. van de Berge maakte er 32 van. Uit een aanval van E.M.M. werd een speler zo zwaar gehinderd, dat hij een penalty kreeg te nemen. Deze pe nalty werd feilloos door C. van de Ber ge ingeschoten. Marathon kwam er voor de rust niet meer aan te pas. E.M.M. liep nog uit tot 73 door schoten van J. Loef (tweemaal) en K. Sanderse (een maal). De rust ging in met een 73 voorsprong voor E.M.M. Kort na de rust was het H. Seybel die uit een goed opgezette aanval de stand op 83 bracht. E.M.M. kreeg een vrije worp te nemen en die werd door J. de Loof goed ingeschoten. Daarna was het E.M.M. wat de klok sloeg en, uit een van die aanvallen scoorde H. Seybel en het was L. Pol- vliet die er 113 van maakte. K. Beun voor de laatste maal en de wedstrijd eindigde in een gelijkspel 33. DAMES OLYMPUS 2—NEPTUNUS 1 Het was een harde wedstrijd. Olympus kreeg in de eerste helft veel kansen, maar toch duurde het tien minuten eer Olympus kon scoren en de stand op 10 bracht. Alhoewel Olympus sterk in de meerderheid was konden ze dit niet in doelpunten omwerken. Neptunus wist echter wel een doelpunt te maken, zodat de stand 1I werd waarmee de rust tevens inging. Na de rust was het een vrij gelijk opgaande strijd, maar geen van beide wist nogmaals het doel te vinden, zodat toen het indsignaal weerklonk, de stand nog dezelfde was, n.l. 1—1. HEREN NEPTUNUS 2—EMM 3 5—3. Uit deze eindstand blijkt wel, dat Nep tunus de meerdere was van E.M.M. het eerste doelpunt in deze wedstrijd, kwam echter van E.M.M. die met een ver schot de stand op 1—0 wisten te brengen. Kort daarop wist Neptunus ge lijk te maken. Toch nam E.M.M. weer de leiding; maar ondanks de uitstekende vorm van de E.M.M. keeper kon deze het niet beletten dat de stand gelijk kwam, 22. Dit was ook de stand waar de rust mee inging. Na de rust bleek duidelijk wie de sterkste was, Neptunus wist nog driemaal een doelpunt te ma ken. terwijl E.M.M. nog eenmaal de bal in de touwen joeg. In deze wedstrijd ging de rust in met nti bic ca aa1» v au niaaiviv.. ai. ajcmii- nt ne verkleinde de achterstand op 11-4. 4-43 woorsprong voor Neptunus; na de maar kort daarna was het J. de Loof 'rust had E.M.M. zich echter wat hersteld die er 124 van maakte. Uit een vrije en wist vlak na elkaar 2 maal de bal worp bracht K. Sanderse de stand op achter de keeper te doen verdwijnen, 134. P. de Leeuw maakte er echter zodat de stand op 4 2 werd gebiacht. 135 van. E.M.M. kreeg daarna een i Hierna nam dan de een en aan de an- vrije worp te nemen en ook die werd der de overhand. De eindstand was 9— door C. van de Berge ingeschoten. Nogj^ m het voordeel van Neptunus voor het eindsignaal bracht J. de Roos De keepster van Marathon was uit stekend. De rust in met een 31 voor sprong voor Marathon. Na de rust kwam E.M.M. er niet meer aan te pas en Marathon liep uit tot 9—1. Dit was te vens de eindstand. (Ingez. med.-advertentie Van Nelle bestellen de stand op 614 Heren Walcheren 1Volharding 1 Voor de rust was Volharding sterk in de meerderheid. Volharding nam de lei ding en stond die niet meer af. Door schoten van Francke, G. van de Loo en en D. van de Wege voor Walcheren 1 ging de rust in met een 73 voorsprong in het voordeel van Volharding. Daarna was het Walcheren dat door een schot van Van de Wege de stand op 84 bracht. Het duurde echter niet lang, jFTl TlmvihAT7Ar» want G. van de Loo bracht de stand op) X Oil V IJUlflflUVCI1 94. P. Milderburg maakte er eohtër 5 van, maar kort daarna scoorde C. Francke tweemaal en de stand werd 115; weer was het P. Milderburg die uit een doorloopbal de achterstand tot 116 verkleinde. En weer een mooie Eigen nieuwsdienst - - - ROTTERDAM Ton van Duinho- doorloopbal bracht de stand op 11 Uit yen js gebeurtenissen van Oude een goed opgezette aanval scoorde D. v. d. Wege uit een vrije worp 118. Blijk baar had Walcheren hiermee bijna alle kruit verschoten, want de wedstrijd ein digde in het voordeel van Volharding met 159. Deze wedstrijd werd door beide par tijen goed gespeeld. De keepster van Walcheren was in prima vorm. De rust ging in met een 32 voorsprong voor Walcheren. Na de rust werd er goed sa mengespeeld en uit een aanval van Walcheren werd een speelster zo zwaar geblokkeerd dat Walcheren een penalty kreeg te nemen. De penalty werd niet benut. Daarna kwam Zeeland-Sport op- jaarsnacht weer te boven. De onver wacht ontploffende voetzoeker heeft weliswaar nog enkele sporen in zijn gezicht achter gelaten, maar gister avond heeft de acteur weer in Mer- cadet te Utrecht gespeeld. De littekens zijn overigens niet van blijvende aard, over enige tijd zal de acteur weer he lemaal gaaf zijn. Publiek en collega's toonden zich gisteravond verheugd hem weer op de planken te zien. Na afloop van het stuk werden hem bloemen aangebo den. (Ingez, med.-advertentie) Van Nelle bestellen «aa radio vandaag 1 In The Times (Londen): Moskou heeft zijn voornaamste oogmerk niet veranderd en de stap die het thans h- Hl ondernomen, waar mee het hoopt zijn doel te bereiken is niets dan een samenvatting van voorstellen die in het verleden al eens afzonderlijk of gezamenlijk zijn gedaan. Een herbewapend Duitsland, uitgerust met kernwapens, is de ko mende vijf tot tien jaar te verwach ten. eer formidabele macht. Zelfs wanneer generaal de Gaulle een Frans wonder tot stand brengt zal West Duitsland het grootste leger hebben in West Europa. Hoe kan Rusland d'at voorkomen? Dat is Kroestjsjefs probleem! In The Manchester Guardian Er ijn twee mogelijkheden om de Russische 'ongste voorstellen te be antwoorden. De ene is de Russen op gelijke wijze van repliek dienen en de maximale eisen van het Westen op de voorgrond plaatsen met in begrip van een Duitse hereniging door middel van vrije verkiezingen in beide delen van Duitsland en de vrijheid eisen van een herenigd Duits land om zijn toekomstige buitenlandse politiek en bondgenootschappen vast te stellen. Een akkoord op een beperkt aantal punten kon wel eens een beter klimaat scheppen waarin een vredes regeling mogelijk is. De Britse, Franse en Amerikaanse regeringen zouden dr. Adenauer eens kunnen polsen of zijn regering bereid is een erkenning van het regiem van Ullbricht te overwegen in ruil voor de erkenning van., West Berlijn als i deel van de federale republiek met I volledige garantie van vrije toegang. In The New York Herald Tribune: Daar een samengaan op de Russi sche voorwaarden een ongemakkelijk i huwelijk zou betekenen van twee on-| gelijksoortige regeringen de enei vrij en de andere onderhorig en daar door de voortzetting van het kwaad dat Rusland heeft opgelegd aan Oost Duitsland, de vorm van een com munistische satelliet, daarom is een ierg jk plan niet aanvaardbaar voor ié westelijke bondgenoten of voor West Duitsland. In Die Welt (Hamburg): De Russen eisen (met hun nieuwe voorstellen) een tweede capitulatie van Duitsland. Dit vredesverdrag eist alles van ons en geeft ons niets. DINSDAG. Hilversum^ biedt van avond een zeer interessant, ernstig hoorspel. Het is De Grootmeester van Santiago, door Henry de Montherlant. Albert van Dalsum vervult de hoofdrol in dit spel over een Spaans edelman, die het middeleeuws ridderideaal on verzettelijk handhaaft, maar door een nieuwe tijd langzaam in het ongelijk wordt gesteld (20.30). Luchtig amusement vindt u op Hil versum 1, waarin Gastenavond (20.05) o.a. Nina en Frederik, en het Amster dams Journalistencabaret van de partij zijn. Verder op deze zender: Tip Top Taptoe (19.10), en operettemuziek (21.15). In de rubriek Venster op de hedendaagse mu ziek (22.35, Hilv. 1spreekt Ton de Leeuw over de Amerikaanse componist Char les Ives Om 22.15 (Hilv. 2) voert de VCNSWC opoe pianiste Janine Dacostatezamen HeoeNOAA&e mutTck. met de violist Jacques Dumont, de Sonate voor piano en viool in a van Cé sar Franck uit, en om 23.21 klinkt over Hilver sum 1 Van Beethovens Septet opus 20, gecomponeerd voor klarinet, fagot, hoorn, viool, altviool, violon cel en contrabas en uitgevoerd door de Kamermuziekvereniging van de Berlijnsê Filharmonie. Een interessant symfonisch concert kunt u om 20.00 over Brussel 1 (484 m) beluisteren. De Italiaanse dirigent en componist Bruno Ma- derna leidt dan het Groot Symfonie orkest. Medewerking aan dit pro gramma wordt verleend door de sopraan Catherine Berio, die soliste is in Strawinski's Pribaoutki en Ber ceuse du Chat voor zang en instru menten. Het programma vermeldt verder composities van Debussy en Clementi. DE NATIONALE finale van Italië voor het Eurovisie-Songfestival verschijnt zaterdagavond 31 januari in de Nederlandse huiskamers. Piet te Nuyl jr., die deze uitzending zal toelichten, vertelde dat mot de Italianen is overeengekomen, dat alle tien liedjes de revue zullen passeren. Vorige keren was dit niet het geval. Deze reportage uit San Remo beginl om 22 uur en duurt 70 minuten. KEULEN. Op 1 april a.s. zullen Nederlandse televisiekijkers voor het eerst Duitse t.v.-reclame op hun scherm zien verschijnen. Op die da tum begint de W.D.R. in Keulen met een dagelijks halfuur commerciële televisie, dat 's avonds van half acht tot acht uur zal worden uitgestraald, ook op de zondag. Kijkers in het zuiden en oosten van ons land zullen dit programma normaal kunnen ontvangen via de zender Lan gen berg op kanaal 9. „Zwischen Halb und Acht" gaat dit programma heten, en hel zal bestaan uit cabaret, korte tv-spelen, quizzes, muziek, films e.d., afgewisseld met reclameflitsen van ten hoogste enkele minuten. De exploitatie van de commerciële uitzendingen is in handen van de West- deutscher Rundfunk. Tn de raad van toezicht hebben vooraanstaande figuren zitting, zoals J. H. Dufhues, minister van binnenlandse 2aken van het Land Noordrijn-Westfalen, en staatssecretaris dr Karl Mohr. Ondertussen is alle voor reclame beschikbare zendtijd al bij voorbaat uitverkocht voor heel het komende jaar. Ook elders in West-Duitsland is de belangstelling der adverteerders voor tv-reclame zeer groot Beieren. Baden- Baden en Stuttgart zijn tot eind van dit (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen jaar volgeboekt, en hebben al wacht lijsten geopepd voor adverteerders. Hetzelfde geldt voor de zender Vrij Berlijn, die zelfs toestemming heeft gekregen om de zes minuten reclametijd per dag met één tot drie minuten uit te breiden. Al deze commerciële uitzendingen hebben dus plaats op het bestaande Duitse tv-net. Daarnaast wordt de in voering verwacht van een tweede tele visieprogramma, met een eigen zender net en geheel op commerciële grond slag. HET GEBEURDE op de Oostenrijks® -televisie;1 Tn 'eëfn - prograiftrna, ge titeld Blijf thuis. Een bekende Weense toneel- en filmacteur scheurde voor d'e tv-came- ra's demonstratief twee bioscoopkaart jes in snippers, en ging daarna vol welbehagen in een diepe fauteuil lig gen om naar de tv te kijken. Dat werd de Oostenrijkse filmpro ducenten, die lelijke concurrentie van de televisie hebben te verduren, toch te bont. Zij zinnen nu op maatrege len om acteurs, d'ie de tv-kijkers het bioscoopbezoek tegenmaken, te tref fen. Arie van Vliet, Jef Scherens en Toto Gérai'din zullen elkaar vanavond bekampen in een kleine wielerwed strijd voor de t.v.-camera's van België- Frans. Dat gebeurt in de traditionele sportgala, waarin de sportlieden van het jaar worden aangewezen (Palma res van de sport 1958, om 20.30 vanuit het Brusselse Sportpaleis). (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen programma's I In het kort} WOENSDAG 14 JANUARI kritisch bekeken televisie vandaag (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen 1 DINSDAG Vanavond een geva rieerd en aantrekkelijk filmprogram ma. Allereerst een kort culinair film pje: het eerste van een serie waarin nationale gerechten van verschillende landen zullen worden klaargemaakt. Daarna de eerste aflevering van de vervoig-documentaii-e over Borneo. En tot slot een vrolijke komedie van Engel- je familie moet je se makelij: Van 't hebben. Vlaanderen geeft een volksconcert uit Antwerpen, en de rubriek Vergeel niet te lezen. Op België Frans: 20.30 Palmares van de spott 1958; 21.15 de film Les heros sont fatigues. De Duitse televisie vertoont om 2Q.45 de Franse film Les jeux interdits. KRO in topvorm TAE macht van Koning Winter is groot. Niet alleen dat hij prak tisch geheel Europa in zijn macht heeft, ook op het televisiescherm deed hij zich gisteravond gelden. Zo was een belangrijk deel van het journaal aan hem gewijd, terwijl Jan Cottaar in zijn sportrubriek eveneens alle eer bewees aan deze despotische vorst. Het is overigens ondanks deze koude bedoening hartverwarmend te consta teren dat Cottaar zijn rubriek op een zeer hoog levendig niveau weet te hou den. Hetzelfde geldt overigens voor Jan Willem Hofstra, die bepaald verraste met een voortreffelijke toneelrubriek, waarin hij o.m. met Albert van Dal sum een allergenoegelijkst. interview hield, waardoor deze befaamde acteur in een wel bijzondere en gemoedelijke creatie onze huiskamer binnentrad. Georgette Hagendoorn en haar be geleider Pierre Verdonck waren even eens bijzonder prettige gasten, die zijn rubriek tot een uitnemende pres tatie maakten. Ook Van Domburg was in zijn film rubriek op dreef, zodat deze televisieavond hiermede al een zeer geslaagd karakter kreeg. Niet minder interessant was het daarna volgende interview van Wim Bary met dr. Paul Julien, die zijn faam als auteur van kampvuren langs de evenaar op een wel zeer innemen de wijze bevestigde. Het optreden van de Portugese zangeres Amalia Ro- drigeus besloot dit in alle opzichten voortreffelijke KRO-programma. Het was jammer dat haar optreden niet veel verschilde van haar radiovoor dracht. Het kwam ons voor dat voor al een zekere nervositeit een bepaalde vlakheid in de hand werkte. Dc heer H. G. M. Maas Jr. in Rotterdam schrijft ons: N DE NCRV-televisiequiz Plus of min van zaterdag maakte Johan Bodegraven het onjuiste gebaar, om op eigen gezag de naam Tanja te geven aan de blindengeleidehond, die door mejuf frouw Marga Kerklaan ter beschik king werd gesteld. Gelukkig werd deze fout later hersteld, en werd de hond alsnog Marga gedoopt. Maar waarom moest dan die tweede hond, die vanuit Dordrecht werd geschonken, nu opeens Tanja heten? Ik vond dat nogal kinder lijk: zo van „Als Jantje een fiets krijgt, dan moet Keesje er ook een hebben Is Johan Bodegraven overigens wel geschikt voor quizmaster? Ik betwijfel het. Een quizleider moet vriendelijk, vlot, hartelijk met de deelnemers kunnen omgaan. Mies Bouwman bijvoorbeeld kan dat. Laat de heer Bodegraven „bij zijn leest" blijven: de liefdadigheids acties: daar was hij enorm in Mieke Telkamp komt na een lange afwezigheid weer eens op de televi sie. Donderdag 5 februari treedt zij op in een eigen programmaatje, dat ongeveer twintig minuten zal duren; zij zingt daarin vijf liedjes. Vertolking in discussie FjE verschillende interpretaties, door ^verschillende dirigenten, van één zelfde muziekwerk vormen het onder werp van een nieuw serie-programma van de NRCV-radio: Vertolking in dis cussie. De dirigenten Eduard Flipse, Ber nard Haitink en Jan van Epenhuysen zullen hierin steeds de verschillende uitvoeringen van één orkestwerk on der de loep nemen. Eerste uitzending vrijdagavond (20.30, Hilv. 2). „Problemen van leven en dood" is een nieuwe serie radiovoordrachten van de VPRO. Een bioloog, een godsdiensthistoricus, een arts, een dichter en een godsdienstfilosoof zui len hierin aan het woord komen. Elke veertien dagen op de vrijdagavond; eerste uitzending 23 januari. RADIO HILVERSUM II 298 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Grarn; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtdub; 9.00 Gym vdhuisvr; 9.10 Gram (9.35—9.40 Waterst); VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Vd huisvr; 11.00 Gevar progr. middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.38 Gram; Nws en tentoonstellingsagenda; 13.20 Dans- muz; 13.50 Medische kron; 14.00 Jeugd- conc; 14.45 Gram; 15.00 V d jeugd; 17.00 De kat van de stoel; 17.50 Regerings- uitz: Emigratiepraatje. avond 18.009N\vs en comm; 18.20 Hammondor gelspel; 18.40 Act; 18.50 Gram en VARA- Varia; 19.00 V d kleuters; 19.10 Joods progr VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20 05 Comm; 20.15 Weense muz; 21.00 Maanlicht over de fjord, hoor- sp; 22.10 Gram; 22.20 Lichte muz; 22.45 T\issen mens en nevelvlek, caus; 23.00 Nws; 23.15 Gram; 23.30 Hammondorgelspel; 23.50 —24.00 Soc. nws in Esperanto. HILVERSUM I 402 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber; 7.10 Ge wijde muz; 7-50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 V d zieken; 9.30 V d vrouw: 10.15 Gram; Morgendienst; 11.00 Gram; 11.05 De schilder met solda tenbloed. hoorsp. middag 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Omr koor; 12.53 Gram en act; 13.00 Nws; 13.15 Met PTT op pad; 13.20 Lichte muz; 13.50 Gram; 14.00 De C.H.U over het prijsbeleid in de landb, caus; 14.45 Gram; 15.00 Volksliedjes; 15.45 Gram; 16.00 V d jeugd; 17 20 Meisjeskoor, en instr kwint; 17.40 Beursber; 17.45 Gram. avond 18.00 Leger des Heilskwartier; 18.15 Spec trum v.h. Chr. Organisatie- en Verenigings leven. caus; 18 30 Jazzmuz; 18.45 Boekbe- spr: 19.00 Nws en weerber; 19.10 Koor zang: 19.30 Radiokrant; 19.55 Op de man af; 20.00 Gram; 20.20 Concertgebouwork en sol; 21.35 Gram; 21.45 Geestelijke liederen; 22.15 Electr muz; 22.35 <Gram; 22.45 Avond overdenking; 23.0A Nws; 23.15 Sportuitsl; 23.20—24.00 Gram. TELEVISIE middag NTS: 17.00 V d lenid: NCRV: 17.10 Idem. avond NTS: 20.00 Journ en weeroverz; AVROi 20.30 Sportpanorama; 21.00 Film.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6