Geringe toewijzing bouwvolume remt ontwikkeling van Zeeland Thoolse drieling vandaag 150 jaar Zeven Zeeuwse problemen Groot tekort aan arbeidersplaatsen Kamperlandse dames hebben nu koelruimte genoeg NIEUWJAARSREDE COMMISSARIS DER KONINGIN Zeeuwsch Dagblad Spannend Industrialisatie zeer urgent „Das Schauspiel" bracht „Faust" HEIe Beperkte dijk- wacht ingesteld MASSAKAMP SCHAKEN ZEELAND-BRABANT Prof. Kuenen over de waterhuishouding van insekten DIEPVRIESINSTALLATIE GEOPEND Propaganda-avond „Sonneheerdt" V oetbalprogramma week opgeschoven Oudste trio van ons land Dinsdag 13 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Ch ristelijk jQEZE WEEK zal voor Frankrijk een kritieke week zijn. Donderdag zal de minister-president het nieuwe ka binet, dat hij onder de supervisie van De Gaulle heeft gevormd, aan de Na tionale Vergadering voorstellen. Dan zal moeten blijken, of het de instem ming van deze vergadering zal heb ben al komt het niet te vallen, als dit niet zo blijkt te zijn, .zoals dat voor De Gaulle de regel was dan wel, of het tegen zware stromingen zijn toegewezen. De Commissaris merkte op dat het streven om het vertrek der Zeeuwen tegen te gaan door aan de behoeften van het bedrijfsleven en de industrie tegemoet te komen en een verdere in dustrialisatie te bevorderen nu 0wel zeer ernstig wordt belemmerd. In zijn rede gaf de Commissaris der Koningin voorts een overzicht van de vele problemen, die thans in Zeeland aan de orde zijn en wees voorts op diverse facetten van het met het oog op de toekomst te voeren beleid. MIDDELBURG Bij de gisteren gehouden zitting van Provinciale Staten van Zeeland heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in een nieuwjaarsrede het zeer betreurd, dat band met de problemen welke aan de noordzijde van Zeeland beide provincies gemeenschappelijk raken. Nog afgescheiden van het vorenstaan de noopt de mate van de werkloosheid om Zeeland te zien als probleemgebied, merkte de Commissaris op: Door de ac tiviteit ten aanzien van de wederopbouw aan de provincie Zeeland voor 1959 slechts 650 woningwetwoningen ^geie^enhe^^ in, ook in de eigen kringen, van hen, die De Gaulle omhoog brachten, zal moeten oproeien. Zowel de plannen inzake Algerië als de bestedingsbeperking ontmoeten grote bezwaren. De plannen inzake Al gerië kunnen de instemming niet heb ben van degenen, die in elk geval de band tussen dit gebiedsdeel en Frankrijk alleen vaster willen snoe ren, de rechtse extremisten dus. De bestedingsbeperking vindt bezwaren bij de vakbeweging, omdat zij de ar beiders zwaardere lasten oplegt en bij de boeren, omdat zij hen van sub sidies berooft. In bepaald opzicht ko men de laatste moeilijkheden overeen met die in Nederland. Ook in Frank rijk heeft men moeten zien, dat de socialisten eerst meededen, om de plannen op te stellen, maar dat ze, nu het op uitvoeren aankomt, liever in de oppositie gaan. Hoe dit zij, het kan spannen in Frankrijk. En de vraag blijft aan de orde, wat er zal gebeuren ais de span ningen tot actie leiden. Zal De Gaulle dan met harder hand en dus in werke lijkheid dictatoriaal gaan regeren, o! zal hij doen, wat hij in het verleden deed en tegen het Franse volk als het ware zeggen: als ge dan niet gehol pen wilt worden, ga ik weer weg. geconfronteerd, de ontwikkeling van ons gewest is, bezien in het raam van het deltaplan en van het randstad-probleem. Van de bevrijding af is bij voortduring getracht in Zeeland bedrijven te verkrij gen en te behouden. Door het ontbrejren van elders wel van rijkswege toegeken de vestigingsfaciliteiten is de strijd daar voor met afwisselend succes gevoerd. Toch is bereikt, dat Zeeland thans niet meer uitsluitend kan worden gekenmerkt als een zuiver agrarisch gewest. Het aan tal werknemers in bedrijven buiten de agrarische sector is thans groter dan in te vraagstukken hebben in het af. CIJ. fers van de geregistreerde arbeidsreser ve aan het licht getreden. Van het intus sen tot verdeling gekomen bedrag van 18M miljoen gulden voor aanvullende werken is aan Zeeland toegewezen een miljoen gulden voor andere zogenaam de dure werken. De toewijzing is ver houdingsgewijs belangrijk hoger dan vo rig jaar. doch zeker niet voldoende, al dus spreker. Vele oorzaken werkten samen om Zeeland gedurende zeer lange tijd te maken tot een gebied, dat zich zag genoopt een zeer belang rijk deel van haar bevolking uit te stoten. Niettemin treedt in de Van een onzer verslaggevers GOES. De Duitse toneelgroep ,,Das Schauspiel" gaf in ,,De Prins van Oran je" maandagmiddag een opvoering van het drama „Faust" van Goethe. Deze voorstelling werd gegeven in het kader van de Z.V.U-voorstellingen voor de jeugd. Het waren dan ook de leerlin gen der hogere klassen van middelbare scholen uit Goes en omgeving, die de opvoering bijwoonden. De taal- en begripsmoeilijkheden wa ren er waarschijnlijk oorzaak van, dat een aantal leerlingen zich niet tot de vol- jongste tijd een groot gebrek aan le honderd procent door Goethes trage- arbeidsplaatsen op de voorgrond. I ^eeen$!f^nv:a^ de wijze blijk gat betwijfelén wij. De wijze waarop ..Das Schauspiel" Beide factoren tezamen maken Zeeland tot een probleemgebied bij uitstek. Verdere industrialisa tie is noodzakelijk. Zeeland is daartoe bereid. Een meer billijke toewijzing van het bouwvolume voor woningwetwoningen zou van betekenis zijn voor het grote aan tal beschikbare bouwvakarbeiders. Ook voor de industrialisatie is een snellere vergroting van de wo ningvoorraad absoluut noodzake lijk. ..Faust" ten tonele bracht, verdiende in ieder geval een andere manier van han deling. Een applaus, dat met recht de naam ovatie mocht dragen, brachten de jonge lui aan Albert Lichtenfeld (Faust) en Sigrid Blancha (Gretchen). Wilhelm Mi chael Murid, die Mephistopheles was, bracht een demon, die zeer satanisch en wat meer zegt knap gespeeld werd bleek. In zijn handen was ook de regie, die een sobere, krachtige ensce nering gaf aan Goethes toneeltechnisch zeer ingewikkeld drama. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Diverse gro- wy We kunnen, aldus de Commissaris, tot f p onze spijt niet constateren, dat het afge- i j0pen jaar een gemakkelijk en voldoening VALT TE VERWACHTEN, -atj socialistische vakbeweging al heeft ze altijd bezwaar tegen die aanduiding zoals die in het NVV is georganiseerd, ingerset zal worden bij de verkie,zingsactie. Dat blijkt wel uit het feit, dat de voorzitter van de beambtenvakgroep in de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, de heer D. W. van Hattem, blijkens een verslag in ,.Het Vrije Volk" zater dag de uitslag van de verkiezingen van groot belang voor de vakbeweging heeft genoemd en daaraan de wens heeft verbonden, dat „deze uitslag een ontgoocheling voor de reactie zal worden". Nu zouden wij dat laatste ook kun- ons niet alleen voor grote moeilijkheden geplaatst, maar helaas ook voor teleur stellingen, terwijl er nog andere punten zijn geweest, die veel stof hebben doen opwaaien. Na herinnerd te hebben aan de polderconcentratie, die heeft plaatsge vonden, vervolgde spr.: Een van de laat ste dagen van het afgelopen jaar werden niet alleen Ged. Staten, maar de gehele provincie, opgeschrikt door de bijzonder onaangename mededeling, dat aan Zee land niet meer dan 650 woningwetwonin gen voor 1959 werden toegewezenen. Ged. Staten hebben volkomen begrip voor het feit, dat het zeer moeilijk is om de 40.000 woningwetwoningen zo eerlijk mogelijk te verdelen, doch moeten helaas consta teren, dat het absoluut onmogelijk is om met dit geringe aantal een ook maar enigszins bevredigende verdeling tot stand te brengen. Door het te kleine con tingent voor 1958 moest de verdeling over nen zeggen, maar waarschijnlijk be- dat jaar dusdanig gebrekkig zijn, dat on doelen we dan een andere reactie dan billijkheden onvermijdelijk -waren.- -Het is fle snreker en dan Het Vriie Volk". ook thans no« niet mogelijk deze onbil- de spreker en aan net vrije vont iykheden te notificeren. Verscheidene Wij moeten er in dit verband even gemeenten hadden in de periode 'van de aan herinneren, dat het kaderblad van bouwcapaciteit enkele continucontracten het NVV nog in november ernstige be-aangegaan, waaraan zij weliswaar niet ju- i ridisch zijn gebonden, maar het zou mo- zwaren maakte tegen de politiek \an reej onbehoorlijk zijn geweest deze ge- minister Hofstra. Vervolgens dat mee i heel te negeren. met de handtekeningen van de socia- „et streyen om het vertrek der Zeeu_ Iistische ministers aan de SER is ge- wen tegen te gaan door aan de behoeften vraagd, hoe te komen tot een wezen- i van het bedrijfsleven en de industrie te- lijke verlaging van de prijssubsidies. gemoet te komen en een verdere indu- J? ._x. 4striahsatie te bevorderen, wordt nu wel zeer ernstig belemmerd. Dit is te meer te betreuren, nu de Minister van Economi sche Zaken voornemens is in Zeeland een aantal ontwikkelingskernen aan te wij zen. Nadat enkele besprekingen vóór de toe wijzing hebben plaats gevonden, hebben Gedeputeerde Staten zich terstond na het bekend worden van dit schamel volume met een krachtige wei-gedocumenteerde nota tot de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gewend, teneinde hierin verbetering te brengen. De bevolkingsaanwas mag voor een buitenstaander niet onbevredigend lijken, men vergete echter niet, dat per 1 januari de in Zeeland woonachtige Ambonnezen (ten getale van 1631) in de gemeentelijke bevolkingsregisters moesten worden in geschreven. Het spreekt vanzelf, dat een van de allerbelangrijkste zaken, waarmee het De punten lagen trouwens direct op het terrein van de socialistische mi nisters van financiën en van sociale zaken. Het NVV keerde zich direct] tegen deze gedachten en voor een niet gering deel zijn de moeilijkheden, waardoor de kabinetscrisis ontstond, te verklaren uit de omstandigheid, dat er spanning ontstond tussen de socialistische ministers en de partij genoten in het land. Uit reactie daarop zijn toen de socialistische ministers scherp gezet door de zgn. fakkeldra gersdag van de P.v.d.A. en het gevolg is geweest een nogal gezochte oorzaak tot aftreden. Wij vermoeden dat noch de heer Van Hattem, noch „Het Vrije Volk" deze reactie bedoelen, als ze die een neder laag toewensen. Maar wij geloven wel, dat het goed zal zijn, deze reactie deze nederlaag toe te brengen. Niet voor niets tipten we hierboven al aan de gelijkenis tussen de Franse zorgen en die in Nederland. De socialisten willen alleen regeren, als het mooi weer is. Als het moeilijk wordt, laten ze dat liever aan anderen over. Welnu, dat is een reactie op moeilijkheden, waar aan de kiezers een halt moeten toe roepen. We wensen hier geen „Franse toestanden". die sector. Nu zijn de kansen groter als gevolg van de gewijzigde structuur onzer provincie. De belemmeringen, aanvankelijk voortko mende uit de oorlogsvernielingen, nader hand uit de watersnoodramp, is Zeeland in economisch opzicht bijkans te boven gekomen. De uitvoering van het Delta plan brengt in belangrijke mate de op heffing van de nadelen, voortvloeiende uit de uitzonderlijke geografische ligging. Gedeputeerde Staten constateren met voldoening, dat indertijd met de instelling van de werkgroep Deltazaken een zeer 1 gelukkige greep is gedaan. Aan de randstad-problemen zijn ver scheidene belangrijke studies gewijd. De publicaties aan de Rijksdienst voor het Nationale Plan, waarin ernstige bezwaren naar voren werden gebracht tegen de verdere concentratie van de bevolking in de randstad, pasten geheel in de gedach- tengang van Ged. Staten van Zeeland. Met de verwerkelijking van deze visie wordt, naar Ged. Staten menen, tevens een groot nationaal belang gediend. Probleemgebied Het stemt Ged. Staten tot zeer grote voldoening, aldus spr., dat ook bij de Minister van Economische Zaken het be sef van de noodzaak is doorgedrongen om de provincie Zeeland tot probleem gebied te verklaren en tot aanwijzing van ontwikkelingskernen over te gaan. Maar minstens even belangrijk is het feit, dat ook daar het idee heeft post gevat, dat Zeeland dank zij haar unieke ligging aan de Westerschelde in deze nota wordt ge lijk gesteld niet het Westen des lands. Hiermee blijken dus eindelijk de ver wachtingen, die Ged. Staten van de ont wikkeling van Zeeland hadden, ook in regeringskringen te worden gedeeld. De uitvoering van het Sloeplan begint zich steeds meer te concretiseren. Vati' grote betekenis is, dat er serieuze belang stelling voor deze ontwikkeling is in de ihdüstriële en financiële wereld, zowel nationaal als internationaal. Het schep pen van industriegebieden heeft een ze kere bekoring, maar zonder deze belang stelling is het een onvruchtbare zaak. Ontwikkeling van de industrialisatie eist inzicht in de daarmede samenhangende financiële en economische problemen en dat men in deze kringen bekend is. Juist daarom hebben Gedeputeerde Sta ten ernstige pogingen gedaan om daar voor bekwame en geschikte personen als industrie-promotor aan te trekken. Hier voor zijn reeds contacten gelegd. In dit stadium is het evenwel nog niet moge lijk daarover verdere mededelingen te doen. Se gelopen jaar de aandacht van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland gehad. De Commis saris der Koningin noemde giste ren in zijn nieuwjaarsrede, gehou den in de vergadering van Provin ciale Staten een aantal punten. 1. Een door Gedeputeerde Staten inge stelde commissie heeft haar eindrap port uitgebracht omtrent de verplaat sing van de Veerse vissersvloot. Dit rapport is door Gedeputeerde Staten aanvaard en ter kennis gebracht van de schadevergoedingscommissie, inge steld door de Ministerraad. De inhoud van dit rapport zal binnenkort worden gepubliceerd. 2. Over het moeilijke en zeer ingewikkel de vraagstuk van de schadevergoeding aan de oester- en mosselcultuur heeft een door Ged. Staten ingestelde com- Kanalen Zeeland heeft met zijn ligging aan een ook voor grote zeeschepen bevaarbare rivier zeer goede kansen. Dit wordt zeer tot voldoening van Gedeputeerde Staten ook ingezien, zoals ik reeds opmerkte door de Minister van Economische Za ken. Niet alleen Zeeland maar ook Noord- Brabant heeft grote belangstelling voor de ontwikkeling van het Westerschelde- bekken. Hieruit is geboren een contract tussen de colleges van Ged. Staten en bei de provincies. Naast overleg met Noord-Brabant vindt ook overleg plaats met -de colleges van Gedeputeerde College in deze tijd wordt i Ged. Staten van Zuid-Holland, in ver- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De Provinciale Waterstaat van Zeeland heeft met het oog op door storm te verwachten hoge waterstanden overal langs de dijken in onze provincie een beperkte dijkbewa king ingesteld. Het geldt hier dan hoogwater, zoals dit gemiddeld één a tweemaal per jaar voorkomt. Persoonlijk kampioenschap jeugdschaken Van onze schaakmedewerker MIDDELBURG. Na de kerst- en nieuwjaarsdrukte zijn ook voor het per soonlijk jeugdkampioenschap voor Zee land weer verschillende wedstrijden ge speeld. In groep B is zelfs de kampioen al bekend, nl. W. v. Wijnen te Middel burg, die alle twee de wedstrijden won. Hiermede is gelijk de vergissing van doorgeven gerectificeerd, daar we in ons laatste verslag meldden dat de heer W. v. Wijnen verloren zou hebben van F. Lammens. No. 2 in deze klas is M. Don- ze te Vlissingen, die won van F. Lam mens. welke laatste eindigde met nul punten. In groep A leidt momenteel A. M. Verspoor met 4 punten uit 2 wedstrijden. A. Dubbeldam volgt hem met 3 uit 2, J. K. Bartel is nummer drie met 1 uit 2, en A. den Hamer sluit de rij met 0 uit 1. In groep C is de volgorde 1. en 2. J. C. Goedhart en J. Gommers elk 3 uit 2, W. Scheltens.2 uit 1 en J. J. Dub beldam 0 uit 1. Gedetailleerde uitslagen groep A: J. K. BartelA. M. Verspoor 01: J. K. BartelA. Dubbeldam A. M. Ver spoorA. den Hamer 10. missie haar rapport dezer dagen vast gesteld. Waarschijnlijk kan dit rapport binnenkort voor publicatie worden vrijgegeven. 3. Een op instigatie van Ged. Staten ge vormde commissie van de acht ge meenten in het drie-eilandengebied, waarvan twee leden van Gedeputeerde Staten resp. als voorzitter en onder voorzitter optreden, heeft een rapport openbaar gemaakt over de ontwikke ling en de recreatie in dat gebied. Bo vendien heeft deze commissie de sa menwerking tussen die gemeenten voorbereid en een daartoe strekkende gemeenschappelijke regeling is al door de meerderheid van die gemeenten aanvaard. 4. Gedeputeerde Staten hebben een com missie ingesteld, welke tot taak heeft te adviseren over de meest-wenselijke beheersvorm van het haven- en in dustriegebied in het Sloe. 5. Een van de belangrijkste voorwaar den voor de industriële ontwikkeling is het beschikbaar zijn van voldoende zoet water. Het mag bekend worden verondersteld, dat reeds een belangrijk deel van de thans bestaande behoefte aan zoet water moet worden gedekt door aanvoer uit Noord-Brabant. Met de industriële ontwikkeling zullen evenwel hoeveelheden zijn gemoeid, welke de huidige behoefte vele malen zullen overtreffen, Dit vraagstuk is bij verscheidene instanties in studie, waarbij onderling overleg plaats vindt. De verwachting lijkt gerechtvaardigd, dat op betrekkelijk korte termijn een oplossing voor dit probleem zal zijn gevonden. 6. Het probleem van de volkshuisvesting in al zijn facetten zal de bijzondere aandacht blijven vereisen. 7. Naast het voortdurende streven naar vergroting van de bedrijvigheid en dus naar verwerving van meer arbeids plaatsen, zal elke mogelijkheid moeten worden aangegrepen tot vermeerde-1 ring van de werkgelegenheid door aanvullende werken. Tenslotte deelde de Commissaris mede. dat de map Documentatie Deltazaken, i binnenkort zal worden uitgebreid en j sprak de wens uit dat met Gods hulp in f het thans begonnen jaar veel voor de pro- vincie Zeeland zal worden bereikt. Eigen nieuwsdienst GOES. Onder auspiciën van de Zeeuwse Schaakbond zal op zaterdag 7 februari te Goes, op een nader te bepa len plaats een massakamp schaken plaatsvinden tussen Zeeland en West- Brabant. De wedstrijd zal beginnen om 3.15 uur nm. en eindigen om ca. half acht. Dit is voor de Zeeuwse schakers een unieke gelegenheid om zich te meten met sterke spelers van buiten de provin cie. De laatste ontmoeting vond in 1948 plaats te Breda. Als de voortekenen ons niet bedriegen belooft het in Goes een echte „Caïssa-dag" te worden. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Prof. dr. D. J. Kuenen uit Leiden sprak in het Schut tershof te Middelburg voor de leden van het Natuurkundig Gezelschap over ,,de waterhuishouding van de insecten". Spreker betoogde, dat water een es sentieel bestanddeel is voor het leven. Voor verschillende fysiologische proces sen is water noodzakelijk. Bovendien gebruiken de landdieren het water als temperatuurregulator. Dreigt hun li chaamstemperatuur te stijgen dan vindt er een verhoogde afscheiding van wa ter aan het lichaamsoppervlak plaats, waardoor afkoeling plaatsvindt door i het verdampen van het water. Ver der kan het water de nodige stevigheid geven aan het lichaamweefsel. Het be nodigde water kunnen de dieren gedeel telijk zelf produceren: door oxydatie van waterstof. Normaal wordt water als zodanig opgenomen of vermengd met het voedsel. Een bijzonder vermogen van wateropname en -afgifte bezitten de Isopoda. Wanneer de relatieve damp- spanning van hun omgeving hoog is, dan nemen zij water uit de lucht op, en bij lage dampspanning vindt het te gengestelde plaats: er wordt water af gegeven, zodat deze dieren dan uitdro gen. Om de afgifte van water aan de om geving tegen te gaan, hebben de insec ten op hun chitinehuid een voor water ondoordringbare monomoleculaire was- laag. Om te kunnen ademen hebben zij stigmata op het lichaamsoppervlak, daar waar de luchtbuizen eindigen. De ze openingen kunnen door spieren geslo ten worden, waardoor de afgifte yan water aan de omgeving tot een mini mum beperkt kan worden. Een andere mogelijkheid om water in het lichaam vast te houden, is het onttrekken van water van de opgeloste stofwisselings producten in de buizen van Malpighi. Aan het eind van zijn helder en interes sant betoog beantwoordde prof. Kuenen nog verschillende vragen. GOES. Ondanks de minder gunsti- j ge weersomstandigheden was de opkomst voor de propaganda-avond van het Christelijk Blindeninstituut „Sonne- heerdt" te Ermelo, gisteren in de Oos- terkerk te Goes toch bevredigend te noe men. Het is een bijzonder geslaagde avond geworden, en de aanwezigen hebben ten- volle kunnen aanschouwen, dat ook de blinden tot veel in staat zijn en geen achterblijvers in de maatschappij behoe ven te zijn. Prachtig klonk de zang van dé blin de tenor G. Bras, met goede orgelbe geleiding van J. Hubregtse. Ook de de clamator G. Datema liet de aanwezigen van zijn voordrachten genieten. De propagandist van het instituut de heer J. H. de Gans, hield een gloedvol le speech; medewerking aan het pro gramma verleende „Jubilate Deo" en het Vrij Evang. Zangkoor. Ds. E. Jan sen sprak een inleidend' en ds. C. Met selaar een slotwoord. Eigen nieuwsdienst) KAMPERLAND Sneeuw, ha gel, regen en wind. Wie kan zich slechtere weersomstandigheden denken bij de officiële installatie van een diepvriesinrichting? Ter- wyl het weer zich gisteren bij zonder goed leende om achter de warme haard te kruipen is het in de middaguren te Kamperland toch maar gebeurd. „Langeviele-Pottenmarkt" in feeststemming MIDDELBURG. In „Gouden poor- tc" hield de buurtvereniging ..Langevie le-Pottenmarkt" een feestavond, die op een verheugend peil stond. De Oprech te amateur, afd. Zeeland verzorgde deze bijeenkomst. De heer Henk Ras, „lei der van de afdeling jeugduitzendingen van de A.V.R.O." leverde na afloop kri tiek. Het hoogtepunt van deze avond, was het optreden van het Middelburgs kamerkoor onder leiding van Bart Leyn- se. De conferencier Piet Romyn bleek tevens een verdienstelijk goochelaar te zijn. Simon Berrevoets vermaakte de aanwezigen met versjes van Annie Schmidt en Clinge Doorenbos. Jan Ver- wey toonde zijn kunnen op een chroma tische mondaccordeon. MIDDELBURG. Het voetbalpro gramma van de KNVB afdeling Zeeland zoals dit was vastgesteld voor zaterdag 10 januari 1959 is opgeschoven naar za terdag, 17 januari 1959. en van fotograferen kwam ook niet veel. De oudste kiek die van de Thoolse drieling is (zie foto) werd ge nomen toen de jongelui achttien waren. Wel zijn er aardige herinneringen uit die tijd blijven hangen, vooral met de beide knapen die zo sprekend op el kaar leken dat zelfs zus Koos ze al leen maar uit elkaar kon houden als ze verschillend gekleed gingen. Vrijer" Kerk en recreatie GOES Voor de aldeling Jonge Kerk spreekt woensdagavond a.s. in de „Prins van Oranje" ds. H. M. Strating, directeur van het maatschappelijk werk vanwege de Provinciale kerkvergadering over het onderwerp: „Kerk en recreatie". Tot president-kerkvoogd van de Ned. Hervormde Kerk te Sint Anna ter Mui den is benoemd de heer J. P. de Bruijne. THOLEN „Vader, we hebben een tweeling gekregen. Net ge boren. Allebei jongens." Dat was de boodschap die de Thoolse mosselvisser Johannes Schot op getogen kwam brengen en opa en pa drukten elkaar dankbaar de hand. „Nou weet je 't dus: twee jongens. Ik ga d'r maar gauw weer heen." Maar drie minuten later stond ie al wéér op de stoep. „Vader, 't Bin d'r geen twee, maar drie! D'r is ook nog een meisje biege- komme!" Zo werd op 13 januari 1909 de Thoolse drieling geboren: Jo hannes, Simon en Jacoba Schot, elk vier pond „schoon aan de haak". Vandaag viert dus dit trio, de oudste drieling van Ne derland, z'n vijftigste verjaar dag. Pa Schot hield niet van publiciteit Zo gebeurde het ook eens, dat Jo hannes (thans bakker te St. Maartens dijk) die vol grapjes zat, op een za terdagavond naar de woning van Si mons meisje ging en daar echt voor zijn broer werd versleten. Er werd ge zellig met de pseudo-Simon gebabbeld en toen ging het verliefde stelletje wandelen. Maar toen kwam spoedig de aap uit de mouw, want Simon" bleek zich niets meer te herinneren van wat zijn dubbelganger de vorige keer aan zijn meisje had beloofd. .Maar dan ben jij niet Simon, maar Johannes De gelijkenis was dikwijls aan leiding tot de merkwaardigste verras singen. Simon werd op zekere dag door véld wachter Van Os gezocht om dat door zijn schuld een kar in de sloot was beland. Hij greep de dader in de kraag, maar deze riep benauwd: „Je hebt de verkeerde, man. Dat heeft Simon gedaan." Toen ging de diender op jacht naar nummer twee, maar Johannes riep even hard: ,,Je moet m'n broer hebben. Simon heeft 't gedaan." Pas toen de beide knapen tegelijk op het bureau waren gebracht kwam de dader te voorschijn. Opa Schot was een royaal man. Op Nieuwjaarsdag mochten zijn kleinkin deren een fooitje komen halen en dan kreeg elk de voor die tijd respecta bele som van een gulden in de hand gedrukt. Johannes ging met veel ani mo zijn fooitje halen, maar Simon had er wel eens een hekel aan. Geen nood, Johannes ging prinsheerlijk voor de tweede maal een fooitje halen en werd braaf voor zijn broer versleten. Schoenendoos Alle drie de Schotten zien er gezond en stevig uil. Toch woog het drietal bij de geboorte gezamenlijk amper 12 pond. De jongens Johannes was de eerste gaf men nog wel hoop, maar Koosje was zo'n mager scliarminkel- tje, dat de dokter zei: ,,Het meisje is dood", en zich alleen tot de beide jongetjes bepaalde. Maar de jonge va der haalde een spiegeltje te voor schijn en riep toen: „Kijk eens dok ter, ze leeft wel, want het spiegeltje beslaat. Koosje bleek inderdaad nog in leven te zijn en omdat ze toch maar zo klein was werd ze in een schoe nendoos gelegd. Het was een zorgen kindje, maar wie haar thans ontmoet, ziet dat er heus niet meer aan. Bij de officiële opening van de diep vriesinrichting te Kamperland kreeg mevr. Fan Halst uit handen van Josje van Langeraad de sleutel. De echtgenote van de burge meester J. van Halst was bereid gevonden om de diepvriesinrich ting officieel in gebruik te stellen. Ondanks het feit dat de koude ril lingen over het lijf liepen en vele genodigden koude voeten opliepen (het leek echt op diepvries) heer ste er toch blijdschap. Vooral bij de dames. Zij hebben immers nu voldoende ruimte om hun waren koel te houden. Tevens was deze inrichting de eerste op Noord- Beveland. Nadat de voorzitter van de coöp. diep vriesvereniging te Kamperland, de heer K. A. van Langeraad, een kort begroe tingswoord had gesproken was het ogen blik aangebroken, dat zijn vijfjai'ige kleindochter Jos van Langeraad aan me vrouw van Halst de sleutel mocht aan bieden. De burgemeestersvrouw opende daarmee de diepvriesdeur, waarna het gezelschap zich naar binnen begaf. Het was echter maar van korte duur. („want dit is nu bepaald geen plaats om warme voeten te halen", aldus de voorzitter). De Pas na jaren heeft het trio Schot weer eens een gezamenlijke foto laten maken. Die is vandaag pas klaar, om dat de drieling die nog altijd niet graag in de krant staat daarmee kon voorkomen dat hun conterfeitsel tijd was net lang genoeg om de archi- in de pers werd afgedrukt. Dat het tect, de heer J. van der Stoep uit Rhoon, tocli gebeurd is, is een ondeugendheid- die voor een efficiënt en modern ontwerp je van onze fotograaf en mij, wat de had gezorgd, de dames de gebruiksaan- jarigen mij hopenlijk wel willen ver- wijzing bij het koelen te vertellen. Mijnerzijds van harte jarigen! P.S.: Bij voorbaat mijn excuses als ook ik de beide broers nog eens heb verwisseld Fooitje Zo reden ze op eikaars rijbewijs c. op school maakten de kwajongens e. kaars sommen en verwisselden gv makkelijk ongemerkt van plaats. ,.A1 ze allebei hun zondagse pak aanheb ben, dan kan ik ze zelfs nu nog wc eens door elkaar halen," vertelde nu. mevrouw J. A. de Korte-Schot. alia:- drielingzus Koos, die getrouwd is met een Thoolse kapper en in de Hoog straat woont. Het koelen berust op een caroussel- systeem, het tweede dat tot nu toe in Zeeland is toegepast. Men behoeft maar op een knopje te drukken en automa tisch komt het loket voor, waarin de produkten opgeslagen kunnen worden. De vereniging heeft 64 aandelen en elk aandeel heeft recht op 200 liter inhoud. Als dank bood de voorzitter mevrouw van Halst een niet te versmaden diep vrieshaantje aan. Ook in hotel „Havenzicht" kregen de dames (en ook heren) de nodige voor lichting. De voorzitter deelde het een en ander mede over de diepvriesinstallatie en in de avonduren gaf mej. Lansu uit Middelburg een demonstratie, toegelicht met film. Temidden van verscheidene bloemstuk ken heeft de voorzitter nog dank ge bracht aan de heren van der Stoep en A. C. van Hee (de bouwer), die beiden een presentje kregen aangeboden. In Kamperland blijkt er grote belang - j stelling te bestaan voor de diepvriesin- i richting, want niet minder dan vyf de- putaties van verscheidene vrouwenver enigingen waren by de officiële opening aanwezig. MIDDELBURG Herexamen Chr. Kweekschool Na herexamen werd aan de Chr. i Kweekschool te Middelburg alsnog de j volledige bevoegdheid van onderwijzer (de nieuwe „hoofdakte") behaald door de heren P. van Donk te Goes. A. J, A. van Moort te Wemeldinge en E. Ta» ge te Souburg A

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3