STEEDS MEER TROEPEN NAAR DE CONGO Vandaag regeringsverklaring in Brussel EUR OPA Nieuwe moeilijkheden in ZOEKT Leopoldstad verwacht Molotof als ambassadeur naar Den Haag? LUCHT MACHT B Kostbaar oud papier Geen dure t.v. meer uit buitenland Mark volledig inwisselbaar GELUKKIGE OUDERS HEBBEN III N ONTVOERDE KIND TERUG De Bilt: Sneeuw STAPPEN TEGEN BRITSE LUCHTVAARTPOLITIEK PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tegen Amerikaans protectionisme A' LAATSTE NIEUWS Humberto Delgado gevlucht Opbieden Stroom verwarde berichten Ds. Jacobs te Breda 80 jaar Zie verder pag. 5 VOORZICHTIGE KOPER BLEEK 400.000STE KIJKER Snelle groei Machinist gooide ondergeschikte over boord Ds. Niemöller naar Amsterdam MINDER WIND Minister Luns bitter teleurgesteld Dr. J. W. van der Meene tijdelijk in Nederland Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week.f 7,per kwartaal Losse nummers 13Bcent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14c Jaarg. No. 1504 Dinsdag 13 januari 1959 Van onze correspondent Eigen nieuwsdienst RUSSEL De tweehonderd parachutisten, die zaterdag en zon dag per vliegtuig naar de Belgische Congo zijn vertrokken, zijn door de gouverneur-generaal gerequireerd nog voor zij hun be- J stemming, de basis Kamina, bereikten en naar Leopoldstad over gebracht. Dientengevolge, zo zegt ae minister van landsverdediging, blijven de parachutistencommando's te Kamina beneden de gewenste sterkte. Daarom zijn driehonderd parachutisten, die op terugreis van de Congo naar België waren en zich aan boord bevonden van het Belgische troepentransportschip dat ook Kamina heet, in Lissabon van boord gegaan en vandaar per vliegtuig naar de Congo terug gebracht. BRUSSEL Dè luchtvaart maatschappijen van Bel gië, Nederland, West- Duitsland, Frankrijk -en Italië zoeken samenwerking op het IJ IERVOOR zijn DC 4 toestellen van de Sabena gebruikt. Door de gebied van de luchtvaartpolitiek li terugkeer van deze manschappen bevinden zich thans een dui- Tijdens een conferentie te Brussel zenc^ parachutisten in Midden-Afrika, de meesten daarvan in eind december hebben de kop- Leopoldstad. stukken van deze maatsehanniien De eerste Parachutisten die zaterdag en zondag naar de Congo zijn over- stukken an cleze maatschappijen geviogen zouden anders eerst met de Kamina tegen het einde van april naar de kolonie zijn vertrokken om hun opleiding te voltooien. Hun scholing was thans echter ver genoeg gevorderd om ze te kunnen gebruiken. gesproken over de mogelijkheid West-Europa als gemeenschappe lijk gebied te stellen tegenover de machtige, Amerikaanse onderne mingen. Tot nu toe onderhandelen de regerin gen steeds afzonderlijk over de mogelijk heid tot uitbreiding van hun luchtlijnen België heeft daarbij, evenals Nederland, in Amerika de kous op de kop gekregen bij zijn wensen een lijn naar Amerika's westkust te verkrijgen. Eén lijn LLE Europese maatschappijen onder vinden in toenemende mate de con currentie van de Amerikanen, die zelf een zeer protectionistische politiek voeren. Daaruit is het denkbeeld geboren dat, wanneer West-Europa als één luchtvaart gebied zou kunnen optreden, men bij luchtvaartonderhandelingen veel meer zou kunnen bereiken dan elk land af zonderlijk. Amerika zou zeker aarzelen de deur voor België en Nederland te sluiten, als het zou weten dat haar lijnen op Duits land, Frankrijk en Italië daarmee in de waagschaal werden gesteld. Dat geldt overigens precies zo voor de drie laatst genoemde landen. Te duur EEN tweede punt, dat op de conferen tie is aangesneden, ziin de enorme investeringen voor elk der afzon derlijke maatschappijen met het komen de tijdperk der straalvliegtuigen. De kosten van deze vliegtuigen liggen zo hoog, dat een zeer intensief gebruik nodig is om ze in de gebruikelijke vijf jaar af te kunnen schrijven. Uithreiding van de luchtlijnen met opvoering van de frequentie is daarom nooö'zakpliik. terwijl tevens de mogelijkheden moeten worden bestudeerd deze dure machines gezamenlijk te gebruiken. De eerste conferentie te Brussel zal spoedig worden gevolgd door een tweede, die begin februari te Parijs wordt ge houden. Onderzoek van K.L.M. OP de besprekingen in Brussel zijn nog geen concrete beslissingen gé vallen. Maar zowel in luchtvaart kringen als op het ministerie van bui tenlandse zaken vindt men de ontwik keling zeer belangwekkend. De K.L.M. is thans doende, in dit kader van oriën tatie op internationale samenwerking, in tern een uitgebreid onderzoek uit te voeren, teneinde na te gaan op welke gebieden die samenwerking kan worden ingevoerd of verstevigd. In hoeverre de andere Westeuropese maatschappijen hiervoor belangstelling hebben, is nog niet na te gaan. Het feit echter, dat een conferentie van zodanig niveau tot stand is gekomen en straks door een tweede wordt gevolgd, geeft reden aan de veronderstelling dat een nieuwe fase in de ontwikkeling van de Westeuropese luchtvaart is ingegaan. Een voorbeeld van deze ontwikkeling zou men haast gaan zien in de reis van de president-directeur der K.L.M., de heer Aler, met zijn directieleden mr. L. H. Slotemaker de Bruine en dr E van Konijnenbrug naar Brussel. Zij vlogen van Rotterdam naar Brussel in een helikopter van de Sabena. LISSABON (Reuter) De 52-jarige generaal Humberto Delgado, die zich vorig jaar opwierp als tegenkandidaat van de door de Portugese regering gestelde kandidaat voor het president- De para-commando's zijn de enige Belgische troepen die naar de Congo kunnen worden gestuurd. De parachu tisten zijn namelijk vrijwilligers, die zich bij het begin van hun diensttijd ver binden een deel van hun opleidingstijd in Congo door te brengen. De Belgische grondwet staat niet toe dat gewone sol daten hun dienstplicht buiten het moe- H^Hand vervullen, anders dan in oorlogs tijd. E RUSSISCHE regering -s.gravENHAGE. Vandaag viert schijnt de Nederlandse ds. D. Jacobs te Breda, emerituspredi- reeering'agrement te heb- kan.t de/ Ned< Herv- Kerk' z«n 80ste 6 verjaardag. ben gevraagd voor de be- Ds. D. Jacobs werd op 13 januari 1879 noeming van Molotof, de voor- te Rotterdam geboren Hij studeerde aan de R.U. te Utrecht theologie, waar hu rnalig-e Russische minister van jn 1919 cum iaude zijn doctoraal exa- buitenlandse zaken, tot ambas-; men deed en °p 18 februari 1921 promo- j -r-v xjrt veerde tot doctor in de theologie op een sadeur m Den riaag. dissertatie getiteld: ,,De verhouding tus- Dit valt te kristalliseren uit een sen de plaatselijke en de algemene kerk stroom van zeer verwarde en elkaar! in de eerste drie eeuwen". Tevoren was tegensprekende berichten, een stroom i hij in 1919 kandidaat geworden in Fries land en nadat hij een halfjaar als hulp prediker te Maassluis werkzaam was geweest, werd hij op 9 mei 1920 te Nij- kerkerveen in het predikambt bevestigd. Dr. Jacobs diende de gemeenten van Hoogmade. Krimpen a.d. IJssel. 't Waal en Boskoop, waar hij op 1 mei 1944 met emeritaat ging. Hij was daar na drie jaar werkzaam als hulppredi ker te Sirjansland en zes jaar te Alt forst. In 1954 nam hij voorgoed afscheid van zijn ambtelijk werk en vestigde zich metterwoon te Breda. Dr. Jacobs heeft door zijn geschriften van zich doen spre ken. Hij bezorgde in de korte verklaring van de H. Schrift de commentaar op de Brief 'aan de Romeinen, schreef het Evangelie naar Johannes in de uitgave .,De Bijbel toegelicht voor het Ned. de i volk" en deed ook enkele geschriften het licht zien in de uitgaven van de Willem 1 Het is duidelijk dat de parachutisten niet alleen maar overhaast naar de Congo zijn overgebracht of teruggekeerd om de bezetting van de basis Kamina op peil te houden. Zij zijn er natuurlijk schap, heeft zijn toevlucht gezocht bij ook heen gestuurd met het oog op even tuele reacties op de regeringsverklaring die vandaag wordt afgelegd over de politieke toekomst van de Congo. Wat deze verklaring ook zal inhouden, zij zal in eerste instantie de inheemse politieke leiders in Leopoldstad teleur- de Braziliaanse ambassade te Lissabon. Nadathij bij de presidentsver kiezingen verslagen was, kreeg hij herhaaldelijk waarschuwingen van zijn meerderen bij de luchtmacht wegens vermeende wetsovertredingen. O.K. en W. waarschuwt Eigen nieuwsdienst BUSSUM Dit jaar wordt het byzonder schaars met de televisie uitzendingen uit het buitenland. Het ministerie van O. K. en W. heeft de N.T.S. op het hart gedrukt de toegestane zendtijd niet telkens te overschrijden, daar dit allerlei financiële moeilijkheden met zich brengt. Men kan er dus op rekenen dat het goeddeels afgelopen is met de spectaculaire programma's uit het buitenland. Dus geen Hans Joachim Kulilenkampff meer, geen opera's en balletten. Vooral de grote schare sportlief hebbers moet het bezuren. Van de vele schaats- en ski-evenementen die de Eurovisie deze maand uit Davos eli Garmiseh Partenkirchen uitzendt, komt er geen enkele op de Nederlandse schermen. Ook het aantal relais uit België zal worden ingekrompen en van de ongeveer tien nationale finales voor het ko mende Eurovisie Songfestival zal alleen die van Italië overgenomen kunnen worden. Het ziet er zeer somber uit voor onze vaderlandse televisie en dat in een jaar waarin naar men mag aannemen de halfmiljoenste tele- visietoestelbezitter in de bloemetjes zal worden gezet. stellen. Om tegen elkaar te concurreren zijn deze leiders steeds meer tegen elkaar gaan opbieden en zij zijn de een na de ander directe onafhankelijkheid gaan eisen zonder dat de meesten goed beseffen welke de gevolgen daarvan zullen zijn of wat onder onafhankelijk heid is te verstaan. AD mach 21 Voor een deel van de opgewonden massa betekent onafhankelijkheid een voudig het einde van de misèrea en deze misère kan bestaan in werkloosheid, in het tobben met de afbetaling op een scooter of in ergernis dat men in een woning leeft, die het in de verste verte niet haalt bij de behuizingen van de Europeanen. De verklaring die a'e regering vandaag zal afleggen kan daarom alleen maar een duidelijke verbetering ten goede in-, houden, indien ze naast toezeggingen voor een nabije toekomst, ook concrete en constructieve maatregelen mhoudt. waaraan de zwarte bevolking van de hoofdstad' meteen iets denkt te hebben. Zij zal dus duidelijke aanwijzingen moe ten inhouden omtrent de sociale en eco nomische problemen. De economische problemen meer werkgelegenheid voor steeds meer zwarten met een zekere schoolopleiding kunnen echter slechts I worden opgelost indien a'e investeerders er niet worden afgeschrikt, nieuw geld j in de Congo te beleggen. Eigéii nieuwsdienst NEW YORK Een overgelukkige vader kon maandagmiddag in New- York een elf dagen oude baby iden tificeren als zijn eigen kind. Sinds het moment waarop de baby Lisa Rose Chionehio twee en een half uur na de geboorte uit een New Yorks ziekenhuis was gekidnapt, had de va- Eigen nieuwsdienst HELMOND De vierhonderdriuizendste televisiekijker van Ne derland is er. Hij woont in het Brabantse Peeldorp Liessel en heet Piet Bastiaans. Zijn vrouw en hij hebben er wel een tijd over gedacht voordat zij tot aankoop van het kostbare toestel besloten: zij hebben nameliik twee kinderen. Jan l9t en Annemieke (7) en zij waren wel bang dat met het binnenkomen van het tele visie apparaat de opvoeding van het twee tal moeilijker zou worden. Daarom kre gen Annemieke en Jan te horen dat zij altijd om half acht naar bed zullen moe ten blijven gaan. En als zij beginnen te zeuren, dan moet het kijkkastje onmid dellijk de deur uit. V errassmg De heer Bastiaans was gisteravond niet thuis toen wii hem verrassen wilden met de mededeling dat hij de officiële vier- honderdduizendste kijker was Ziin vrouw was in de buurt en de kleine Jan ging haar onmiddelliik halen Zij wist niet goed wat zij hooide toen wij haar vertelden van het heuglijke feit en besefte helemaal niet wat onze komst te betekenen had. Zij vertelde al een telefoontje te hebben gehad van „een of andere directeur" maar zij had het toch niet door. Haar man was op zijn werk bil de N.V van Vlissingen in Helmond en zat in de De televisie is in ons land met sprongen vooruitgegaan. Onder staand geven wij de cijfers van het aantal televisietoestellen in de af gelopen twee' jaar. Januari 1957 99.000, april 1957 134.000, juli 1957 160.000. oktober 1957 190.000, januari 1958 239.000, april 1958 291.000. januari 1959 400.000 gisteren: 400.792. IS os enkele beperkinsen BONN. (Reuter) De Deutsche Bun- jdesbank zal met ingang van woensdag j 13 januari alle nog bestaande beperkin gen op transacties in buitenlandse valu ta's afschaffen. Hierdoor zijn de West- I duitse marken voor ingezetenen en voor niet-ingezetenen volledig inwisselbaar geworden. Voortaan kunnen zowel in West- Duitsland als in het buitenland geld transacties worden uitgevoerd tn bank biljetten, munten, chèques of travellers cheques in iedere gewenste valuta. Zo wel in West-Duitsland als in het buiten land zullen rekeningen in buitenlandse valuta's kunnen worden aangehouden. Beperkingen zullen blijven bestaan voor bepaalde kapitaaltransacties, als mede voor enige gevallen in het goe deren- en dienstenverkeer De beperkin gen op de in- en uitvoer van films blij ven van kracht, evenals de getroffen re gelingen voor verzekering en vervoer. ..late ploeg" bij de verfstoffenafdeling Hij was pas om elf uur 's avonds afge werkt. Goed beeld Maar ja zij belde hem toch voor de zekerheid op. zodat hij zou weten dat er wat bijzonders aan de hand was En in tussen zette zij zich met de kinderen bij het nieuwe toestel neer en keek naar het werkelijk voortreffelijk beeld van de Duitse zender ..die toch zo goed door komt, net als België". Stil en gelukkig kijken Frank Chionehio en zijn vrouw naar hun kindje, dat zij reeds doodgewaand hadden. Ruim een week geleden was de baby, een meisje, enkele uren na de geboorte door een blonde vrouw uit de kraam- afdeling van het ziekenhuis gekidnapt en pas maandag vond de politie het gezond en wel terug. (Telefoto) der, de 28-jarige advocaat Frank Chion ehio in angstige twijfel verkeerd of hij zijn kind ooit zou terugzien. Het bleek gisteren dat de ontvoerde baby zich gezond en wel bevond in de woning van een weduwe in Brook lyn, de 43-jarige Jean Iavarone. Zij is moeder van acht kinderen. Toen de politie na een anoniem telefoontje een inval deed in haar huis en de baby vond, ontkende zij heftig Lisa Rose uit het ziekenhuis ontvoerd te hebben. De vrouw is in verzekerde bewaring gesteld. Tranen stroomden over het gezicht van Francis Chionehio, (26) de moeder van de baby toen men haar het blijde nieuws vertelde dat haar kind was gevonden. Naarmate de dagen waren verstreken sinds de ontvoering en er op de smeekbeden van haar en haar man om de baby terug te brengen niet werd gereageerd was haar hoop ge slonken het meisje nog levend terug te zien. Het echtpaar Chionehio heeft nog een kind, een meisje van een jaar. BLONDE VROUW De baby was op 2 januari gekidnapt uit ziekenhuis St. Pieter in het New Yorkse stadsdeel Brooklyn. De ontvoe ring is vermoedelijk uitgevoerd door een ongeveer 30-jarige blonde vrouw die men op verdachte wijze in en rond het ziekenhuis heeft zien rond lopen. Het kind lag bij de andere baby's in de babyzaal. Onder haar mantel verborgen heeft de onbekende vrouw het pasgeboren kindje uit het ziekenhuis gesmokkeld, zo wordt aangenomen. Over de neweegredenen voor de ont voering tast men nog altijd in het duis ter. Er was aan wraakneming gedacht en aan chantage. Maar evenzeer aan het werk van een geesteszieke. Een briefje, vastgespeld op een luier die op 6 januari bij de politie werd bezorgd, deed sterk het laatste vermoeden. „Was niet de bedoeling iemand kwaad te doenIk heb geprobeerd haar warm te houden. Goede God, ver geef mij", stond er op het briefje, dat het ergste deed vermoeden. JEAN IAVARONE Ontvoerde zij de baby? AMSTERDAM. Zondagavond 13 januari a.s. (19 uur) zal ds. Martin Nie- möller uit Wiesbaden, in de Westerkerk te Amsterdam komen spreken over .,De kerk in de wereld". Na afloop is er ge legenheid tot discussie. Ds. Niemöller is Kirchenpraesident van Hessen. die al vele uren aanhoudt. Gisteravond kwam er enige teke ning in dit nieuws. Drie internationale persbureau's meldden uit Moskou een ongeveer gelijkluidend bericht. Associated Press meldt: Van Neder landse zijde in Moskou is bevestigd, dat Rusland de Nederlandse regering gevraagd heeft- haar agrement te ver lenen aan de benoeming van Molotof als ambassadeur in Den Haag. De zegsman voegde hieraan toe niet te kunnen zeggen, of Den Haag reeds het agrement had verleend. 4") A.F.P. verneemt in kringen, „die in nauw contact staan met de Neder landse ambassade te Moskou", dat de regering van de Sovjet-Unie bij Nederlandse regering agrement --- vraagd heeft voor de benoeming van Zwijgerstichting. Binnenkort zullen de hier Molotof tot ambassadeur van hand de commentaar op de TTn\r^nv.innA Brieven van Johannes en het Geloof in de Sovjet-Unie in Nedeiland. de Zoon naar het Evangelie verschijnen. Desgevraagd deelde een woordvoer-0ok schreef hij: Katholiserend protestan der van het Nederlandse ministerie tisme. van buitenlandse zaken ons mede. dat j zoals internationaal gebruikelijk is j geen mededelingen worden gedaan over het aanvragen van agrements. U.P.I.: In diplomatieke kringen in D Moskou werd maandag gemeld dat de voormalige minister van buiten landse zaken Molotof misschien benoemd zal worden tot ambassadeur in Den Haag. Men zei daar dat aan de regering in Den Haag gevraagd is of zij aan die benoeming haar agre ment zou kunnen verlenen. Geen bevestiging Er is van dit bericht nog geen be vestiging beschikbaar bij de Russische regering, de Nederlandse ambassade in Moskou of de Nederlandse regering. Geen officiële bekendmaking* over deze zaak wordt verwacht' voor Den Haag de benoeming afwijst of accep teert. Het eerste nieuws over deze zaak werd vernomen uit Washington. Daar meldde de New York Times zondag, dat- d'e Nederlandse ambassade te Washington had bevestigd, dat Moskou de Nederlandse regering had benaderd over een benoeming van Molotof tot ambassadeur in Den Haag. Maandag wist de New York Times te melden, dat de Nederlandse am bassade met dit bericht een abuis had gemaakt. Geen gebruik Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag zwijgt. Het stelt zich op het standpunt, dat het volgens goed diplomatiek gebruik geen enkele me dedeling doet over de benoeming van een ambassadeur van een vreemde mogendheid voordat van de zijde van die mogendheid zelf een benoeming openbaar is gemaakt. Geen verschil Onze correspondent te Washington seinde ons gisteravond, dat men daar de mogelijkheid van een benoeming van Molotof niet uitgesloten acht. Aan de Russische plaatsvervangend premier Mikojan, die thans in de Ver enigde Staten is, werd zo meldt U.P.I. nog gisteren in Los Angeles op de man af gevraagd of het gerucht over de nomi natie van Moltof juist was. Mikojan antwoordde: „Ik meen dat u het beter op onze manier kunt bekijken. Molotof was het niet eens met de her vormingen en dus werd hij vervangen Daar de geschilpunten 'tussen Molotof en het presidium) geen verschil zouden maken in Nederland, zou hij daar naar toe kunnen gaan." Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselende be wolking met en kele sneeuwbuien. Overwegend matige wind uit noordelijke rich tingen. Tempera turen om het vriespunt. MIESJE: Drinken we straks Haag Molotof-cocktails? Van onze weerkundige medewerker De depressie boven de Duitse Bocht zal vandaag veel van ons weer bepalen. Zij trekt naar het zuiden en wordt daarbij minder diep. Bovendien lopen de barome ters in het noorden en ook bij de Golf van Biskaje achteruit; alles wijst erop dat de wind verder zal afnemen. Dat heeft natuurlek zijn goede kanten, maar als het minder gaat waaien, zal de lucht gemakkelijker kunnen afkoelen, temeer omdat er op de meeste plaatsen, ook in het buitenland, sneeuw ligt. Gisteravond begonnen de wegen in ons land trouwens alweer op te vriezen. De gladheid 's avonds, 's nachts en 's morgens vroeg en de blubber voor de rest van de dag zijn wij dus nog niet kwijt. Bovendien blijft de kans op sneeuw buien bestaan; het einde van dit lastige weer is dus nog niet in zicht. V? 's-GRAVENHAGE. Na een afwezig heid van zeven jaar is in ons land ge arriveerd dr. J. W. van den Meene. pre dikant van de Nederlandse gemeente in de Presbyterian Church in Brisbane in de staat Queensland, Australië. Vóór hij naar Australië emigreerde diende dr. Van den Meene de Hervormde Gemeen te van Utrecht. Hij zal hier te lande besprekingen voeren met de Hervormde Emigratie commissie. contact zoeken met predi kanten. die bereid zijn een beroep naar Australië te overwegen en voordrachten houden over het kerkelijk en maat schappelijk leven van de Nederlandse emigranten in Queensland. Op 17 maart gaat dr. Van den Meene met de ,,Siba- jak" als geestelijk verzorger naar Aus tralië terug. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De tweede ma chinist van het Nederlandse schip Cornelia B. is op 11 oktober, toen het schip in de haven van Bor deaux lag, door de eerste machi nist over boord gegooid. Zijn lijk werd korte tijd later opgehaald. De dood van a'e zeeman werd bij de Nederlandse consul te Bordeaux aan gegeven als een ongeluk. Geruchten brachten de politie er toe een onderzoek in te stellen, toen de Cornelia B op 27 december de Waterweg binnenkwam. Is er in werkelijkheid sprake van een mis- orijf? Volgens de lezing van de kapitein, de 29-jarige A. J.. tegenover de Nederlandse consul, zou het slachtoffer, de 54-jarige J. van Reede, over ooord zijn gevallen toen hij op de reling van het schip wilde gaan zitten. De kok van d'e Cornelia B vertelde de politie een geheel ander verhaal. Hij was de kombuis komen uitlopen en had toen de eerste machinist, de 31-jarige A. K. aan de reling zien staan, met de tweede machinist in zijn armen. Zonder d'at er sprake was van een wor steling (was het slachtoffer toen al be wusteloos?) gooide de officier zijn on dergeschikte over boord. Op het ge schreeuw van 'de kok waren de eerste machinist zelf en andere opvarenden het slachtoffer onmiddellijk nagesprongen. De reddingspoging mislukte De eerste machinist heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Hij weigerde te zeggen, waarom hij zijn ondergeschikte in het water heeft gegooid. Ter obser vatie is hij in het Deltaziekenhuis op genomen. De kapitein van het schip wordt er van verdacht, een valse verklaring te hebben opgemaakt. Hij staat don derdag voor de Rotterdamse rechtbank terecht. Eigen nieuwsdienst TELEFOONTJE HILVERSUM Minister Luns heeft de Nederlandse ambassadeur in Lon den opdracht gegeven onverwijld stap pen te doen bij de Britse regering in Het intensieve speurwerk van politie verband met de Britse beslissing om en federale recherche is ten slotte zon-'de K.L.M. nog maar één landing in de dagavond beloond. Men had een spoor week in Singapore toe te staan. Dat zou gisteren nog gebeuren. gevonden, dat leidde naar de woning van de weduwe in Brooklyn. Een ano niem telefoontje heeft de politie op het spoor gebracht. Vader Chionehio heeft zijn kind her kend in de eerste plaats omdat het duidelijke familietrekken heeft en voor al door een eigenaardig vlekje op een der oogleden. De baby heeft dezelfde bloedgroep als mevrouw Chionehio. De vrouw bij wie de baby gevonden is beweerde dat zij op 2 januari van het meisje was bevallen. Daar is niets van waar gebleken. Hoewel de expeditie en de be zorgers van ons blad al het moge lijke doen om ondanks de slechte weersomstandigheden de krant op tijd te bezorgen, moet er rekening mee worden gehouden dat er toch vertragingen kunnen optreden. Wij roepen daarvoor bij voorbaat uw clementie in. DE DIRECTIE De minister heeft dat gisteravond meegedeeld in het journaal van de Nederlandse televisiestichting. Hij noemde de Engelse beslissing, die hem is meegedeeld in de vorm van een persoonlijke boodschap van de minister-president van Engeland, teleurstellend en plotseling. Temeer, omdat de Nederlandse regering in de stellige overtuiging leefde dat over deze kwestie door de twee regeringen nog nader overleg zou worden ge pleegd. Verband „Ik had dan ook op dinsdag, 6 januari, nog aan de Britse ambas sadeur meegedeeld, dat ik van plan was op het eind van deze maand of begin februari naar Londen te gaan om onder meer deze aangelegenheid met mijn Britse ambtgenoot, de heer BANDOENG (A.P.) Een uitdrager en handelaar in oud papier te Bandoeng bleek onlangs documenten als oud papier te verkopen. Het waren documenten, die werden vermist bij de grondwetgevende vergadering, die sinds 1955 in Bandoeng bijeenkomt en verder bijzonder weinig van zich laat horen. Enige dagen later werd een loopjongen van de Constituante gearres teerd. Hij bekende de documenten per kilo te hebben verkocht om zich een extra zakcentje te verschaffen. Selwyn Lloyd, nogmaals te bespre ken", aldus minister Luns. Minister Lloyd is thans ziek. Minis ter Luns vroeg zich af of de bruuske wijze, waarop deze zaak is afgehan deld, misschien verband hield met de afwezigheid van minister Lloyd. Over het algemeen evenwel, achtte hij de Britse luchtvaartpolitiek jegens Nederland teleurstellend. De laatste acht jaar heeft Engeland alle ver zoeken, die Nederland op luchtvaart- gebied heeft gedaan, waar ter wereld ook, afgewezen. Kortom", aldus minister Luns, na andere teleurstellende ervaringen de wapenleveranties aan Indonesië en wat zich direct na de oorlog heeft afgespeeld met het Indonesische vraagstuk kan ik de Nederlandse regering niet anders zeggen dan dat deze Britse houding be paaldelijk onze betreekkingen niet heeft verbeterd". Niet optimistisch Minister Luns deelde mee dat het onze regering bekend is dat de plaatselijke autoriteiten in Singapore deze Britse stap beslist niet zullen toejuichen. De minister toonde zich overigens na de ervaringen van de laatste acht jaar. niet optimis tisch over de mogelijkheid dat de Britse regering nog van haar beslis-'-- —t te rugkomen. De vorm, waarin de mededeling werd gedaan, aldus minister Luns, was wel vrij definitief. Een woordvoerder van het Britse mi- nistevie van buitenlandse zaken heeft gisteren in Londen verklaard niets te hebben afgeweten van het plan van mi nister Luns om nog eens naar Londen te komen voor een bespreking over de lan dingsrechten van de K.L.M. te Singapo re. De verklaring van minister Lum voor de N.T.S. gisteravond, stelt dit verklaring wel in een vreemd daglicht

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1