Oók al aan de sigaar? e visie van jhr. De asembroot op reservediensten Verrassende nederlaag van Anderson tegen Strooband Autobus door de gladheid geslipt; echtpaar gedood Goes krijgt haveninstallatie Prov. schietwedstrijden te Goes slaagden uitstekend Zeeuwsch Dagblad MOOI WIJKGEBOUW TE KOUDEKERKE Overgang naar nieuw polderregiem Maandag 12 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Document DS. L. P. W. GROENVELD NAM AFSCHEID Winnaars Vier gemeenten werkten ervoor samen B. en W. van Middelburg bieden toch sluitende begroting aan DAMKAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND Op rijksweg bij Krabbedijke Twintig gewonden;S1S'„1,ÏS?Uïi^S.AkÜ Intrede ds. Ten Rouwelaar bij Evang. Luth. Gem. Operette „Clivia" Zes reservisten onderscheiden Einde bietencampagne Sint-Annaland Tachtig BETers in Vlissingen onderscheiden A.R.-kiesvereniging Nieuw restaurant „De Blauwe Keet Protestants-Ch ristelijk TAF CIJFERS, die we zaterdag publi- ceerden over het grote aantal krotten, dat de naam „landarbeiderswoning" draagt zijn een heel duidelijke illus tratie van de werkelijkheid, waarin Zeeland leeft, als zijn het de normale groei van zijn bevolking naar andere provincies ziet afvloeien en als het ge- J vaar toeneemt, dat ook de landarbeid op de duur over zo weinig arbeids- broot krachten kan beschikken, dat verdere p0ljt«. Dit standpunt heeft jhr. De Casembroot zaterdagmiddag tijdens extensivering onontkoombaar is. ter-ij - J wijl juist intensivering meer in het,de Provlnciale schietwedstrijden nog eens heel nadrukkelijk onder- belang van ons gehele land zou zijn. streept. Deze cijfers demonstreren ook dat een zeer openhartige toespraak heeft hij zijn waardering en de woningtoewijzing aan Zeeland aan sympathie voor de reservisten geuit en gewezen op het grote belang de heel lage kant is, klaarblijkelijk, ervan voor onze bevolking en voor ons land. „Het is mijn grote wens," omdat er in Den Haag niet voldoende aluds de commissaris, „dat de reservediensten niet worden inge- gerekend wordt met de werkelijkheid, krompen, maar juist zullen toenemen.' die niet alleen uitbreiding van het aan tal huizen, maar ook vervanging van een vrij groot aantal krotten door wo ningen noodzakelijk maakt. maar ook in het persoonlijk kampioen schap ging een Goesenaar met de hoogs te eer strijken. Uitslag: 1. M. v. d. Ma le, Res. Gem. Pol Goes 2 58 p; 2. J. de Visser, Res. Gem. Pol. Westkapelle 58 p; 3. D. Kort, Res. Gem. Pol. Goes Van onze correspondent SLUIS. Na zeven jaar de gemeen ten Sluis en St. Anna ter Muiden te heb ben gediend, heeft ds. L. P. W. Groen veld gisteren afscheid genomen van de ze Ned. Herv. Gemeenten. Hij deed dit in een drukbezette dienst waarin hij een afscheidspredikatie hield naar aanlei ding van een der verzen uit Mattheus 17: 9. In zijn predicatie zei hij, dat het verleidelijk is te blijven op een plaats (Van een onzer verslaggevers) GOES. Onze Commissaris der Koningin jhr. A. F. C. de Casem- een warm voorstander van nationale reserve en reserve 2 57 p; 4. M. J. van Tiggelen.' idem 57 p; waar het goed is. Maar we hebben een 5. R. J. Geldof, Rijkspol. Kortgene 57 taak m het leven die we moeten ver- ip; 6. R. de Rijk, Nat. Res. Vlissingen voise" en er komen ogenblikken waar- j 57 p; '7. J. v. d. Hage, Rijkspolitie Kloe- tinge 57 p; 8. J. A. Beekman, Nat. Res. Jhr. De Casembroot zei er voorstan der van te zijn dat de wapenen in ons vaderland gespreid worden. Wapendepots en legerplaatsen kunnen ingeval van De toewijzing voor Zeeland zal het j oorlog vernietigd worden. Ons volk moet provinciaal bestuur, dat voor de taaklte allen tijde weerbaar zijn. En daarom staat, de 650 te bouwen woningwet-Casembroot graag zien dat n heel Nederland het werk van de reser- woningen over de gemeenten te verde- vediensten steunde en er aan deelnam, len, weer voor een haast onoplosbare j Bij wijze van spreken zou elke Neder- puzzle plaatsen. Het moet rekenen met !ai?<?er zijn eigen wapen thuis moeten de steden, die woningnood hebben, ge registreerd en wel. Het moet rekenen met de dorp, waar dit ook het geval is. Maar het zal er toch niet aan kun nen ontkomen, te denken aan de nood zaak, in onderscheiden gemeenten landarbeiderskrotten te vervangen door landarbeiderswoningen. Indertijd was er voor verschillende gemeenten een aantal industriewonin gen beschikbaar. Wij hebben niet ge hoord. dat er ook wel eens landbouw- woningen beschikbaar gesteld werden als extrakwantum voor een provincie. Wellicht geeft het waardevolle docu ment, dat het Landbouwschap (met een zekere verwondering denken we aan sommigen, die menen, dat dit PBO-orgaan geen waarde heeft) op tafel legde, het provinciaal bestuur aanleiding, om op deze bijzondere nood, die in Zeeland zo sterk spreekt, de aandacht te vestigen. Ook de Zeeuwse bouwpatroons en -arbeiders zullen daar dankbaar voor zijn. hebben, om paraat te kunnen zijn, zo als het Hongaarse volk dat moest zijn toen het lafhartig werd overrompeld. „Jullie hebt schandalig weinig mede werking ondervonden van bepaalde over- heidszijde". aldus de Zeeuwse commis saris, „maar wees ervan overtuigd dat mijn sympathie en medeleven daarmee omgekeerd evenredig is. Ik ben een fa natiek voorstander van jullie prachtige werk. Jullie behoren tot de beste Zeeu wen. Mensen die iets over hebben voor ons land en volk." Veel belangstelling trok de schietserie. waarin de commissaris zijn krachten op het Lee Enfield geweer mat met burge meester Michaëlis van Goes, overste Y Meeter, territoriaal commandant Zee land en nog enkele autoriteiten. Naar wij vernemen zijn er geen records ge broken Na spannende series kwam ten slotte het schuttersquintet van de reserve ge meentepolitie Goes 2 als beste team te voorschijn met 279 punten en veroverde daarmee de koninklijke medalje. De uit slag is voorts: 2. Res. Gem. Politie Goes 1 275 p; 3. Nat Reserve Goes 1 271 p; 4. Nat. Reserve Vlissingen 1 265 p; 5. Res. Gem. Politie Middelburg 264 p; 6. Nat. Res. Goes 2 260 p; 7. Res Gem Politie Goes 249 p; 8. Res Gem. Politie Vlis singen 1 241 p; 9. Nat Res. Middelburg 240 p; 10. Res. Rijks Pol. Souburg 219 p; De organiserende en jubilerende reser ve politie van Goes had een zeer goede dag, want niet alleen bij de korpsen Jhr. De Casembroot stal de harten van alle Zeeuwse reservisten, toen hij zijn krachten mat op het geweer. Links van de commissaris burgemeester Michaëlis en de heer P. de Kam, secretaris-penning meester Steun Wettig Gezag Zeeland. (Foto Zeeuwsch Dagblad) Middelburg 57 p; 9. C. Vreeke. Nat. Re serve Goes 2 57 p; 10. N. Fièrloos, Res. Gem. Pol. Goes 1 56 p. De commissaris der Koningin reikt\ na afloop de prijzen uit met ^en humo ristisch toespraakje. De jury bestond uit burgemeester Mi chaëlis voorz., de heer Ph. Wessels, secr. majoor H. A. P. Speek, distv. comm. Zeeland Nat. Reserve en inspecteur S. E. Siebels van de gemeentepolitie Goes. Aan de heer Wessels werd als dank voor zijn vele organisatorische werk aan deze dag een rokertje aangeboden door het jubilerende korps. SINT LAURENS. Onder leiding van de heer J. Riemens kwam de A.R. kiesvereniging in het gemeentelijk vergaderlokaal bijeen. Deze vergade ring was belegd met het oog op de ko mende Kamerverkiezing. De door het centraal comité toegezonden advies- lijst van kandidaten werd met enkele wijzigingen vastgesteld. Ook werd het ontwerp-programma van aktie bespro ken. In de rondvraag kwamen verschil lende vragen aan de orde die verband hielden met de gemeentepolitiek. Het nieuwe wijkgebouw van de Christelijke Vereniging voor Zie kenverpleging „Het Groene Kruis" (aangesloten bij het Oranje- Groene Kruis) voor de gemeenten Koudekerke, Biggekerke, Melis- kerke en Zoutelande, dat sinds 15 september reeds in gebruik is, doch zaterdagmiddag officieel werd geopend, is, naar het oordeel van de districtsverpleegster van het Groene Kruis, zuster A. Gelton, een bijzonder -mooi gebouw, dat precies voldoet aan zijn bestemming. Het omvat een •wachtkamer en dokterskamer, een'ZuigeliHgeiTfeüreau- spteekkamer, magazijn en garage en op de bovenverdieping een woning voor de wijkverpleegster. Het staat aan de Weststraat te Koudekerke en maakt ook door zijn vorm een prettige indruk. De genodigden kwamen gisteren, na dat zij het gebouw hadden bezichtigd,, bijeen in Hotel Walcheren, waar de voor zitter, burgemeester J. L. Dregmans, hen hartelijk welkom heette. In zijn te rugblik op de totstandkoming van dit ge bouw herinnerde hij eraan, dat de tot standkoming bijzondere moeilijkheden opriep. Bij de samenwerking tussen vier gemeenten was de eerste vraag na tuurlijk: waar zal het gebouw komen. Toch was dat niet het moeilijkste. De vraag was: zou het subsidie van het rijk verkregen worden. Bijzondere hulde sprak de heer Dregmans aan de secre taris-generaal van het Oranje-Groene Kruis, de heer R. Smit, die deze zaak bij het departement van sociale zaken had warm gehouden tot het verheugend bericht van de subsidieverlening kwam. Spreker deelde nog mee, dat het in de bedoeling ligt. zodra er weer enige re serve is en subsidie verkregen kan wor den, mettertijd ook te Zoutelande een wijkgebouw te stichten. De kosten van het huidig gebouw heb ben belopen 55.000, waarvan 10,000 subsidie en 2975 als bouwpremie voor de zusterwoning. terwijl er 15.000 eigen kapitaal in gestoken werd en heit res tant geleend kon worden, waarvoor de gemeente Koudekerke garant is. De heer R. Smit was de eerste, die een woord van gelukwens sprak. Namens de landelijke en provinciale organisaties bood hij een weegschaal aan. Namens de provinciale organisatie Zeeland spra ken de voorzitter, burgemeester D. Kod de. van Zoutelande en de secretaris, de heer A. J. Leenhouts, die de afdeling Koudekerke roemden als ,,de parel dei- Zeeuwse afdelingen" in haar trouw me deleven met de organisatie. Wethouder J. Jasperse bracht de ge lukwensen van het gemeentebestuur over. Dokter L. Sloot, de plaatselijke arts, sprak zijn grote vreugde uit over de totstandkoming van dit gebouw, waar van hij in de toekomst een belangrijke invloed voor de preventieve geneeskun de zag uitgaan. Ds. A. Elshout vertolk te de gelukwens van de predikanten. Mej. E. Voorberg bood namens de pro vinciale commissie voor de hygiëne van moeder en kind een bedrag van 3000 aan. Mej. A. Gelton feliciteerde aller eerst de wijkverpleegster, zuster L. van der Bent, met dit mooie centrum voor haar werk. Architect J. Jobse, die een electrische klok had laten plaatsen, sprak mede namens de aannemer, de fa. Huysman (die de kapstok aan het meubilair had toegevoegd) en de onder aannemers. Grote waardering hadden zij voor de dokter en de wijkverpleeg ster die zoveel nuttige wenken voor de bouw hadden gegeven. Mevrouw M. van Splunder-de Zeeuw voerde het woord na mens de moeders en kinderen, die een bedrag hadden bijeengebracht, waar door een maatlat, een schilderij voor de doksterskamer, vier stoeltjes en twee tafeltjes plus speelgoed voor de kleuter ruimte en een dienblad met serviesgoed voor de bestuursvergaderingen konden worden aangekocht. ZOUTELANDE ONTVING NIEUWE PREDIKANT Van onze correspondent Nadat in 123 jaar Zoutelande steeds kandidaten had beroepen (de laatste dienstdoende predikant die Zoutelande beriep was ds. Hagoort in 1836) werd gisteren voor het eerst weer een reeds in een andere gemeente dienstdoende predikant bevestigd als leraar der Ned. Herv. gemeente. Het was ds. J. van Dullemen, die in 1944 hulpprediker werd te Watergraafsmeer en daarna de ge meenten Aarlanderveen en Oudega diende. Zoutelande had het voorrecht slechts drie maanden vakant te zijn. Gistermor gen werd ds Van Dullemen in zijn ambt bevestigd door ds P. van Ooijen (uit Gaast) die als tekst had 1 Petrus 5:2 en 3: Hoedt de kudde Gods die bij u is. In de middagdienst, waarbij de mooie kerk geheel gevuld was, deed ds. Van Dullemen zijn intrede met een predika tie over 2 Corinthe 5 20. De grote vraag, aldus de nieuwe predikant is: wat zegt het Woord, dat tot u komt. De verkondiging van het Woord moet de werkelijkheid zijn van elke dag. Ik ben, sprak de nieuwe predikant een schakel in de keten van de gezanten die God uit zendt. Eerst na de zegen werd gelegen heid gegeven tot het houden van toe spraken. waarbij de consulent ds. Ros- cam Abbing de leiding had. Wethouder P. Leijnse sprak een woord van welkom namens de gemeente, ouderling C. Pat- tenier namens kerkeraad en kerkvoog dij, ds. Roscam Abbing namens de ring Vlissingen Op zijn verzoek werd de nieuwe leraar toegezongen Gezang 269 2. Van de Geref, Kerk van Meliskerke was bericht binnengekomen dat zij door viering van het Heilig Avondmaal niet in de gelegenheid was een afgevaardigde te zenden. Van onze Middelburgse redactie MIDDELBURG. In het voorstel tot vaststelling van de ontwerp-gemeente- begroting voor 1959 schreven B. en W. destijds, dat het hun niet bekend was op welke wijze middelen tot dekking van het geraamde tekort moesten worden gevonden. Voor 1958 werd ten slotte nog de mogelijkheid geopend een subjectie ve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds aan te vragen. Op het raadsverzoek van 9 december 1957 aan de ministers van binnenland se zaken en van financiën met ingang van 1 januari 1958 het basisbedrag per inwoner der algemene uitkering uit het gemeentefonds te verhogen, is, zo schre ven B. en W., nog geen beslissing ge nomen. het daarna gelukt op deze basu. in com binatie met een aantal andere maatre gelen het tekort op de begroting voor 1958 op te heffen. De raad van Middel burg besloot daartoe in zijn vergade ring van 15 december jl. B. en W. van Middelburg kunnen thans meedelen, dat het mogelijk is, mede dank zij de reeds genoemde verhoging van het basisbedrag, die ook voor 1959 en volgende jaren geldt, nu een nota van wijzigingen aan te bieden waarin het tekort op de ont werpbegroting voor 1959 is opgeheven. Uiteraard liggen hieraan tevens een aantal andere maatregelen en fakto- ren ten grondslag. B. en W. stellen nu voor de volgende (restant)-kredieten in te trekken: a. bouw brandweerkazerne en reinigings- garage 293.018.42; bouw van een gym- nastieklokaal 162.500: bouw van kleed- kamers op het sportterrein 60.000. op we van de berg waarop we staan, hebben af te komen en af te dalen naar de wijde vlakte. Nadat de kinderen der zondagsschool hem hadden toegezonden voerden ver scheidene afgevaardigden het woord om ds. Groenveld dank te zeggen voor de wijze waarop hij op breed vlak in Sluis heeft gewerkt. Namens het provinciaal kerkbestuur werd gesproken door de heer J. Slager, namens de classis IJzendijke door ds. Jeijgendaal (Hoofdplaat), namens de ring Sluis door ds. L. S. Blom (Aar denburg). Burgemeester F. A. van Ro- sevelt (Schoondijke) sprak' namens de stichting Rozenoord, burgemeester P. F van Hootegem namens de burgerlijke gemeente Sluis. Laatstgenoemde bracht de scheidende predikant vooral dank voor de wijze, waarop hij heeft mee gewerkt aan de restauratie van het kerkgebouw te St. Anna ter Muidon. Pastoor J. Smits voerde het woord namens het R.K. deel van de bevolking. De heer J. Ketele. voorzitter van de diaconie en president kerkvoogd J. de Bruine memoreerden de voortreffelijke leiding die ds. Groenveld gaf aan het jeugdwerk en de catechisatie. Ook me vrouw Groenveld-de Boer werd in deze waardering betrokken, omdat zij de band tussen de vrouwenorganisaties zo stevig had gelegd. De heer A. Lako bracht het werk voor de christelijke school in herinnering, waarbij hij de ge legenheid benutte om te wijzen op de noodzaak van een nieuw gebouw. Me vrouw Lako memoreerde het grote aan deel dat ds. Groenveld had in de bouw van het kleuterschooltje. Ds. Stijmstra (Retranchement) die als consulent enige weken het ambt zal waarnemen had de leiding bij deze toe spraken. In het jeugdgebouw was hierna gele genheid om persoonlijk afscheid te ne men. De heer De Bruine bood hier na mens de beide kerkeraden een foto aan van de Ned. Herv. Kerk te Sluis. men daarbij om het leven. Boven dien liepen twintig personen ver wondingen op. Het echtpaar laat drie kinderen na, van wie de oud ste 22 jaar is. De heer -Sio was tevens "dorzitter van de Zeeuws- Brabantse Turnkring (Zebra). Het Bredase turngezelschap was op weg naar "lissingen om in de Schelde- stad deel te nemen aan de jaarlijkse vierstedenontmoeting. Door de voortdu rende sneeuwbuien was de rijksweg bij zonder glad geworden. Ter hoogte van de molen gekomen maakte de bus plot seling een schuiver, sloeg geheel over dwars en kantelde in de sloot. Het voer tuig lag met het front weer in de rich ting Bergen op Zoom. De gevolgen waren vreselijk. Tijdens de zwenking van de bus werden de por tieren opengeslagen, waardoor het echt paar Sio uit de wagen werd geslingerd en in de sloot geworpen. Enkele secon den later kantelde de bus in de sloot. De heer en mevrouw Sio konden de bus niet meer ontwijken en werden doodge drukt. Twintig passagiers liepen, de een meer de ander minder, verwondingen op. De chauffeur van de bus bekwam geen let sel. Dr. J. P. Roos uit Krabbendijke was spoedig aanwezig om eerste hulp te ver lenen, bijgestaan door een staf van EHBO-ers. Het heeft heel wat moeite gekost om de slachtoffers van onder de bus te halen. Met twee tractoren van de gebr. Weststrate en met de hulp van vele omstanders gelukte het om de au tobus enigszins op te trekken. Hierdoor was het mogelijk om het dode echtpaar te bereiken en te ber gen. De vrouw vooral bleek zeer ver minkt te zijn. Het echtpaar werd naar het lijkenhuisje op de begraafplaats te Krabbendijke overgebracht. Nadat de gewonden waren verbonden werden zij naar zaal Verburg vervoerd waar zij wat op verhaal konden komen. Des avonds zijn de Bredanaars, diep verslagen, huiswaarts gekeerd. Tegen zessen, in een hevige sneeuw bui, slaagde een takelwagen van de AMZ erin de zwaar beschadigde bus op de kant te krijgen. Het voertuig, eigen dom van de firma Marijnussen uit Roo sendaal, werd naar een garage ge sleept. Het verkeer moest enkele uren door het dorp geleid worden. De politie stelde een uitgebreid onder zoek in. Het echtpaar Sio uit Breda, dat zater dagmiddag bij Krabbendijke in een sloot onder een autobus terecht kwam en verdronk. Het laat drie kinderen achter. De heer Sio was technisch leider van de gymnastiekvereniging Prins Hendrik en sinds enkele maanden voorzitter van de Zeeuwsch-Brabantse turnkring van het K.N.G.V. Hij stond bekend als een goed sportman en gymnast. Kortgeleden legde hjj met zijn 54 jaar voor de 37e keer de vaardigheidsproeven van het K.N.G.V. af. Eigen nieuwsdienst KRABBENDIJKE. Twee do den en twintig gewonden. Dit is de droeve balans van de drama tische slippartij, die een autobus met 35 inzittenden, allen leden van de gymnastiekvereniging „Prins Hendrik" uit Breda, zaterdagmid dag tegen half vier op de rijksweg maakte. De leider van het gezel- Van onze sportredactie MIDDELBURG. In „De Eendracht" te Middelburg is zaterdag een begin ge maakt met de finales om het persoon lijk damkampioenschap van Zeeland. Zoals de wedstrijdleider, de heer P. Goedbloed, in zijn openingswoord op merkte, was het te betreuren, dat de titelhouder, de heer J. Blom uit 's-Gra- venpoider, wegens ziekte zijn kampioen schap niet kon verdedigen. Op het laat ste moment heeft hij zich moeten terug trekken. De heer Blom hoopt echter wel te kunnen deelnemen aan de wedstrij den om het kampioenschap van Neder land. Verheugend is dat er voor de finales meer belangstelling bestaat dan verle den jaar. De heer Goedbloed sprak er zijn vreugde over uit, dat de heer Kaam niet bevroeden, dat G.S. korte tijd daar na zouden berichten, dat zij de verde re afdoening van de begroting voor 1958 niet langer zullen vertragen, maar aan Ten slotte ..prak' de secretaris, de i die begroting hun goedkeuring zullen heer Chr. Schipper, die in het bijzonder woorden van waardering richtte tot de voorzitter, die voor de totstandkoming van dit gebouw ontzaglijk veel werk heeft verzet. hechten, indien zij sluitend wordt ge raamd met inachtneming van een ver hoging van het basisbedrag der alge mene uitkering uit het gemeentefonds van 3,50 per inwoner. Zoals bekend is Oude bestuursleden nog half jaar in functie In het Provinciaal Blad van 29 december 1958, nummer 71 is een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland gepubliceerd, waarin het tijdstip waarop de waterschappen Schouwen-Duiveland, Tholen, Noord-Beveland en De Breede Watering van Zuid-Beveland worden geacht te zijn tot stand gekomen, wordt bepaald op 1 januari 1959. Het zal in de praktijk niet mogelijk zijn, dat deze nieuwe water schappen onmiddellijk alle taken van de oude polders en waterschap pen kunnen overnemen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dan ook aan de besturen van de polders en waterschappen, zoals deze voor de concentratie bestonden, richtlijnen gegeven, om de bestuurlijke en administratieve taak gedurende de overgangstijd uit te oefenen. In de ontwerp-begroting is een post opgenomen van 93.265 wegens kapi- taallasten. Van dit bedrag is 33.265 be stemd voor de vernieuwing van de Ned'. Herv. school aan de Zuidsingel. Van het restant a 60.000 zal ruim 30.000 no dig zijn voor de bouw en inrichting van een nieuwe lagere school in de Stromen- wijk. Voor het restant a 30.000 gaan de gedachten van B. en W. uit naar het aanbrengen van een loswal op het klein industrieterrein, een brandweer- en reinigingsgarage, en kleedlokalen op het sportterrein. MIDDELBURG. Op zondag 18 ja nuari zal ds. W. F. .ten Rouwelaar in de Evang. Lutherse Kerk aan de Zuid- singel te Middelburg zijn intrede doen als predikant van de Evang. Lutherse Gemeente te Middelburg. De nieuwe voorganger zal bevestigd worden door ds. J. Happee, Luthers predikant te Groede. De dienst vangt aan om drie uur. uit Terneuzen na jarenlange afwezig heid weer van de partij was. Op de eerste wedstrijddag werden interessan te partijen gespeeld. Een verrassing was, dat in de hoofdklasse Anderson verloor van Strooband. Een fraaie par tij vooral was die tussen De Jonge en G. Blom, alsook die tussen Lere en Sin- ke, waarin Lere aanvankelijk in het voordeel stond, maar Sinke later zijn grotere routine openbaarde. In de eer ste klasse duurde de partij tussen Mes en De Vlieger, die ten slotte in remise eindigde. Verkerke toonde in deze klas se het sterkste spel. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: Kaan—Schuitema 11, Lere—Sinke 02; Anderson-—Strooband 02; De JongeG. Blom 11; Heydra Van Sorge 02. Ie klasse: MesDe Vlieger 11, Ver kerke-v. d. Mark 2—0; GrevingaNijs- (ve—Krijger 0—2; Lou- werseVeenstra 20; Boog er tDuse- 'oout 20. Jeugd: PriemMol 20: v. d. Hove Elenbaas 20: KosterMar anus 02; Kriekaartv. Rijswijk 11. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. Zaterdagavond or ganiseerde de personeelsvereniging van de Kon. Mij. „De Schelde" in het Schel- dekwartier de eerste van een serie van drie operette-uitvoeringen. Onder regie van de heer Jac. Touw werd de operette „Clivia" van Nico Dostal met tekst van C. Amberg op de planken gebracht. De vlotte, onderhoudende en moderne ope rette. waarvan de cast met het or kest mee uit niet minder dan 76 per sonen bestond, handelde over een in op zet berekenend huwelijk, dat later een huwelijk uit liefde blijkt te zijn gewor den. Het Bergen op Zooms Operettege zelschap, dat in Berlijn reeds meer dan 256 opvoeringen van dit stuk te zien en te horen heeft gegeven, zal zijn ge slaagd en gewaardeerd optreden op 17 en 24 januari herhalen. KAPELLE Bij de postcommandant van de Rijkspolitie zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: 1 paar dames glacé handschoenen. 1 paar wollen hand schoenen en een schroevendraaier. 9 De stand van de Rijkspostspaarbank te Wemeldinge bedroeg in december 1958. aan ingelegd geld f 29668,72 en aan terug betaald geld f 25506,26. Er werden 15 nieuwe boekjes uitgereikt. GOES De gemeenteraad is bijeenge roepen tegen woensdagavond 21 januari a.s. Het meest interessante voorstel ojp de agenda is o.i, het voorstel van b. en w., om een krediet van 25.000,beschik baar te stellen voor het aanschaffen van mechanische hulpmiddelen voor het los sen en laden in de haven. Het begin van een havenoutillage dus voor het pas inge stelde havenbedrijf. De werkzaamheden in de haven worden thans verricht door een vaste ploeg van zes man, die alle werk totdusver met lichaamskracht doen. Gedeputeerde Staten achten het wen selijk, dat de bestuursleden van de opge heven» polders en waterschappen, voor zo ver zij niet een bestuursfunctie hebben in de nieuwe waterschappen, hun oude taak nog voor een half jaar blijven uit oefenen. Gedurende deze periode, die mo gelijk in bepaalde gevallen korter kan duren, zal aanspraak bestaan op een ver goeding, zoals voor de concentratie geno ten werd. Teneinde de nieuwe waterschappen de gegevens te verstrekken voor het opma ken van de begroting voor het dienstjaar aan de oude besturen, een begroting 1959 samen te stellen, alsof van een concen- j tratie geen sprake is. Deze begroting dient dan bij het nieuwe waterschap te; worden ingediend. Voor wat betreft de vaststelling van de rekening over het dienstjaar 1958, die door de nieuwe ingelanden moet worden vastgesteld, merken Gedeputeerde Staten „v-? op. dat het wenselijk is. bij de verant- - - Van een onzer verslaggevers GOES. Aan het begin van de con tactavond die zaterdag in het Schutters hof te Goes werd georganiseerd ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de Goese reserve-politie heeft burge meester H. K. Michaëlis de zes primi inter pares, die gedurende al die tijd reeds in politiedienst zijn. de koninklij-! ke vrijwilligersmedalje op de boerst ge-, speld. De Goese heren die tien jaar onafge- j broken trouwe reservedienst bij de ge-: meentepolitie hebben gedaan zijn: D. Eggebeen; J. Filius: D. Gorsse: P. J. Hamelink: M. L. de Jonge en J. Ver- hage. De burgemeester prees de reservisten j voor hun toewijding en opoöeringsge-1 zindheid en zei trots op het Goese korps te zijn. dat na al die jaren nog steeds op sterkte is en op zo'n hoog B. en w. achten dit uit sociaal oogpunt onverantwoord, omdat soms schier boven menselijke prestaties worden gevergd, doch menen ook, dat een meer efficiënt en rationeel havenbeheer kan worden bereikt door het afschaffen van verouder de werkwijzen, die de ontwikkeling te genhouden. De uitbreiding van de gemeente op Kloetings gebied komt ook weer aan de orde door het voorstel tot aankoop van het terrein op de hoek van Heernisseweg en C. de Graaffstraat, dat thans in bezit is van het burgerlijk armbestuur van Kloetinge. De prijs van de grond is 19550,waarbij dan nog komen de kos ten van verplaatsing van de afscheiding en van het aanbrengen van drinkwater voorziening. Goes doet ook aan opruiming van krot woningen. B. en w. stelen voor, aan te ko pen voor de prijs van 1.300,— de onbe woonbaar-verklaarde woningen 's-Heer Hendrikskinderendijk 10 en 12. Met de firma Louisse zal ter verbete ring van de verkeerssituatie voor haar perceel aan de West wal en de verplaat sing van het pompeiland een grondrui- ling worden aangegaan. Tenslotte vermelden we nog het voor stel van b. en w. tot het instellen van een ouderraad voor de openbare lagere scholen, een overkoepelend orgaan van de oudercommissie dus. Bijzondere hulde bracht hij aan woording een advies tot vaststelling aan v™. de nieuwe algemene vergadering over te die* ja^XUel' leggen. De inkomsten en uitgaven van de dienst ST. ANNALAND. In Sint-Annaland behoort de bietencampagne tot het ver leden. Ook de in het zogenaamde ..Do mineeshof", gelegen aan de Ooststraat alhier, zijn de bieten verscheept of per as vervoerd naar de diverse suikerfa brieken. Op de weegbrug „De Waar borg" op het Havenplein werden de vol gende bedragen gewogen en wel voor: Dinteloord 2.693.513 kg. Voor Roosendaal 2.671.503 kg. Voor Puttershoek 3.626.837 kg. En voor C.S.M. (De Centrale Suiker maatschappij) 2.625.999 kg. is geweest. Deze contaclavond vormde de afslui- jubileumviering ïziinrie oude nntvanaer eriffiers wordenetT 's midda«s in he* Schuttershof de pro- i daan De beveischdftën tot betMing moe- Ymciale schietwedstrijden waren gehou- 1959. verzoeken de Gedeputeerde Staten'1958- die alsnog moeten worden gedaan, tj e co kunnen door de (tijdelijk) nog in functie - B - - - Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN In Britannia te Vlis singen belegde de Vlissingse afdeling nadat |van Bescherming Burgerbevolking de 1 de Mej. C. L. Rommeloo te Terneuzen is te Amsterdam geslaagd voor het diploma lerares coupeuse. ten echter afgegeven worden door het dagelijks bestuur van het nieuwe water schap. Gedeputeerde Staten achten het echter wenselijk, dat deze stukken na mens het oude bestuur worden gefiat teerd. Voor de aanvankelijke betalingen ten laste van de dienst 1959 wordt een soort gelijke gedragslijn aanbevolen. Onder voorzitterschap van de heer"j. Balkenende werd vrijdag een vergadering gehouden van de A.R.-kiesvereniging ter j bespreking van de kandidatenlijst voor de i komende Kamerverkiezingen. In af wij- king van het advies van het Centraal Be- I stuur werd de naam van dr. J. van Baal aan de lijst toegevoegd evenals die van ds. C. v. d. Zaal. Verder werd de Zeeuw- I se kandidaat de heer J. A. van Benne- kom enkele plaatgen opgeschoven. den, waarover men elders meer kan lezen. De avond werd voorts gevuld met het vertonen van een interessante film. Aan burgemeester Michaëlis werd het erevoorzitterschap der gemeentepolitie Goes aangeboden, welke onderscheiding de Goese burgervader in dank aan vaardde. zaterdagavond een feestelijke bijeen komst. Voordat de kleinkunstenaars hun talenten konden tonen, vond de uit reiking plaats van onderscheidingen aan niet minder dan tachtig BB-'ers. De gedecoreerden ontvingen uit handen van burgemeester mr. B. Kolff een zil veren ster, ten teken van vijf jaar trouwe dienst. In een korte toespraak wees de bur- Dp nieuwe cabaretgroep van de Vlissingse BB, die geheel met eigen krachten zoveel succes boekte op de zaterdag gehouden feestavond. (Foto Zeeuwsch Dagblad) gemeester erop, dat het aantal nood- wachters, dat thans 166 bedraagt, lang niet toereikend is. Het aantal leden van de BB bedraagt thans 1000. Het is de bedoeling er nog vijfhonderd aan te werven. Verheugend voor de leden is, dat zij binnen drie maanden in nieuwe uniformen zullen zijn gestoken. Tot die tijd zullen de nieuw onderscheidenen moeten wachten met het opspelden van hun insigne Daarna brachten zestien debutantjes een vlot klemkunstprogramma, terzijde gestaan door de Marine-band o.l.v. de heer M. Bosch, De leiding was in han den van mevr. Chr. Kozlowski. Een hoogtepunt was stellig het optreden van de accordeoniste Henny Verhoe ven. l OOSTERLAND Vrijdagmorgen half twaalf had de eerste steenlegging plaats voor het verkeersrestaurant „Blauwe Keet", dat verrijst ongeveer op de plaats, waar op 10 april jl. het oude café tenge volge van brand werd verwoest. De plech tigheid geschiedde door het dochtertje van de eigenaar, de heer A. R. Deurloo, die op deze dag juist haar vierde jaardag vierde. Behalve de familie waren de ar chitect, de heer Bodegraven en de aan nemer, de heer Deurloo aanwezig, zome de het personeel. Na afloop werd de heer Deurloo geluk gewenst. In verband met de gure weersgesteldheid bleven toespra ken achterwege. Het nieuwe gebouw gebouw krijgt een zaal van 7.60 bij 22.50 m, die door een schotwerk in tweeën kan worden gedeeld. De oppervlakte van het gehele bouwwerk is 375 vierkante meter Onder het gebouw is een kelder gemaakt van ongeveer 50 vierkante' meter, waarin ook de kachel voor de centrale verwar ming zal worden geplaatst. Omdat het ge bouw wat naar achter is geplaatst, is er meer ruimte beschikbaar voor een terras Wanneer de weersgesteldheid meewerkt hoopt men begin mei met de bouw klaar te zpn. Advertentie Rook met verstand rook met smaak rook sigaren!

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3