RUSLAND WIL VREDESVERDRAG DUITSLAND KLM eens per week ;apore MET naar Sing; Ook Prinses Irene wist geen starttij d Westerse reacties koel maar niet af wijzend is het voorstel I GEACHT AMBTENAAR BLEEK MOORDENAAR Felle reactie op rede van de Gaulle De Bilt: Sneeuw Onverwacht Brits besluit L. von Matacic verlaat R.Ph.O. Negt ertjes om 7i kinderzoen naar gesticht Zilveren bruiloft viel in 't water 1 2 3 4 5 6 7 8 ZO MOOI KAN SNEEUW ZIJN Duits vliegtuig verongelukt, 36 doden MAAR OOK ZO GEVAARLIJK Eisenhower naar Europa PROTEST AN TS-CHRIS TE LIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 12 januari 1959 Ultimatum Berlijn van de baan Inleggeld toto aan Hoge (zijden d) Raad Appelen naar Ierland Appelexport West-Duitsland BEKENTENIS NOG EEN Beijnes verwacht grote tramorder OOK ONTEVREDEN ^dedronWestelijke mogendhede" te be" INTEGRATIE --A Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 1 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van f 1, 14e Jaarg. No. 1503 Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Wat er zal ge beuren, nu de voetbaltoto gisteren door de vele afgelastingen niet heeft gedraaid en de Koninklijke Neder landse Voetbalbond (K.N.V.B.) eerst de uitspraak van de Hoge Raad dinsdag a.s. wil afwachten inzake deze kwestie, is nog niet bekend. Eerst na de uitspraak zal de K.N.V.B. o.m. een beslissing nemen over de inleggelden, die voor pooi nummer 69 zijn gestort. De inleg was 455.315, hetgeen een eerste prijs van 127.490 en een tweede van 54.655 betekend had, als er volop gevoetbald was. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De dirigent Lovro von Matacic is ontheven van zijn enga gement bij het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. Hij heeft daarom verzocht, daar hem een aanbod is gedaan voor een langdurige gastdirectie bij de Scala te Milaan. Daar bovendien Eduard Flipse in het midden van februari in Florence zal di rigeren, zullen in die maand enkele con certen van het R. Ph. O. worden ge leid door Willem van Otterloo, en door Daniël Sternefeld van het Groot Sympho- nie Orkest van de Belgische omroep. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Britse re gering heeft besloten met ingang van 1 februari het aantal weke lijkse vluchten van de K.L.M. op Singapore van twee tot één terug te brengen. De Engelse ambassa deur in Nederland heeft dat zater dag aan minister Luns meege deeld. De beslissing is het resultaat van moeizame onderhandelingen, die in de loop van het vorige jaar tussen de Britse en de Nederlandse regering zijn gevoerd. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den aag heeft op de bood schap van Engelands eerste minister gereageerd met een scherpe verkla ring, waarin gewag wordt gemaakt van zeer grote teleurstelling over het be sluit. De Britse regering was ervan op de hoogte dat minister Luns het voorne men had om begin februari een bezoek aan Londen te brengen om de frequen tie van de KLM-dïensten op Singapore met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd te bespreken. Men had kunnen verwachten, aldus de verklaring van buitenlandse zaken, dat de Britse re- WASHINGTON (A.P.) Twee negerjongetjes, acht en tien jaar oud, zijn veroordeeld tot ver blijf in een opvoedingsgesticht tot hun 21e jaar omdat zij drie blanke meisjes van zes en zeven jaar zouden hebben gezoend. Dit is medegedeeld door de N.A.A.C.P., de Amerikaanse ver eniging die voor de belangen van de negers opkomt. Een in opdracht van de N.A.A.C.P. handelende advocaat heeft zich tot de justitie gewend met het verzoek de veroordeelde kinderen te laten ver horen. Dat schijnt de rechter die dc twee jongetjes naar het opvoedings gesticht zond niet nodig gevonden te hebben. Volgens de N.A.A.C.P. heeft die rechter Hampton Price is zijn naam in strijd met de wet gehan deld. De twee jongens werden op 29 oktober van het vorige jaar gearresteerd na dat zij ervan waren beschuldigd bij het spelen drie blanke meisjes van zes en zeven jaar op de wang te hebben ge zoend. De kinderrechter Hampton Price veroordeelde de twee jongens op 4 november tot opsluiting in een op voedingsgesticht tot hun 21e jaar. Volgens de N.A.A.C.P. staat in de staat North Carolina de staat waar deze rassenkwestie zich heeft voorgedaan op het zoenen van blanke kinderen door negerkinderen geen straf. De kinderen, aldus de N.A.A.C.P., hebben geen gelegenheid gehad zich door een advocaat te laten verdedigen. Vandaag komen de kinderen voor de rechter. Ook de directeur van het opvoedingsgesticht waar zij verblijven is gedagvaard. De strijd voor neerhaling van de rassen- slagboom op de scholen in het zuiden van de Verenigde Staten gaat voort. Een federale rechter heeft de onder wijsraad van Little Rock gelast spoed te maken met het opstellen van een plan voor opheffing van de rassen scheiding qp de scholen. De raad kreeg ook opdracht binnen 30 dagen rapport uit te brengen over de tot nu toe genomen maatregelen in die richting en zieh te onthouden van elke handeling die de opheffing van de rassenscheiding in de weg zou kun nen staan. Zaterdagavond had kapitein A. H. M. Jansen, de gezagvoerder van de Alhena na de afvaart van Ant werpen ztjti zilveren bruiloft willen vieren. Mevrouw Jansen en de beide kinderen bevonden zich daartoe aatt boord en de pagina in het scheeps journaal was ter gelegenheid van dat feest met vrolijke krabbeltjes versierd. In de kombuis legden kok en koksmaat de laatste hand aan een feestelijk „captainsdinner". Over de Schelde joegen sneeuw buien en die gunden de loods weinig zicht. Na het passeren van de Belgisch- Nederlandse grens zou op de Alhena het feest beginnen. Maar het is er niet van gekomen: vijf honderd meter vóór de grens, ter hoogte van Zandvliet, liep de Alhena vast en daarmee viel de zilveren bruiloftsviering van kapi tein Jansen en de zijnen op trieste wijze in het water. De versierde pagina in het scheepsjournaal werd onverwacht een wel heel zwarte'. gering geen definitief besluit zou ne men, alvorens het overleg tussen de twee ministers zou zijn beëigend. In tot oordelen bevoegde kringen is men van mening dat er een onmisken baar verband moet worden gelegd tus sen het feit dat de negatieve Engelse beslissing toch nog vrij onverwacht is afgekomen en de omstandigheid dat minister Sehvyn Lloyd op het ogenblik ziek is. Van hem was bekend dat hij veel begrip kon opbrengep voor dé wens var Nederland om de KLM twee maal per week, of zelfs driemaal, op Singapor' te laten vliegen. Van de zijde van de KLM heeft men laten weten dat men zich met de ont stane situaie niet kan verenigen, met het ministerie van buitenlandse zaken zal worden overlegd over een eventuele heropening van de besprekingen over de landingsrechten. De KLM constateert dat de EngelsNederlandse verhoudin gen er de laatste jaren op het punt van de burgerluchtvaart niet beter op zijn geworden. De Britse maatregel heeft de be drijfsstructuur van de KLM niet ernstig aangetast. Er bestaat nog altijd de mogelijkheid om de tweede dienst richting Singapore te handhaven, met dien verstande dat Bangkok, tot nu toe de laatste stopplaats voor Singapore, het eindstation van deze tweede lijn zal worden. In luchtvaartkringen ziet men de Engelse maatregel vooral tegen de achtergrond van de concurrentiestrijd, die de Engelse luchtvaartmaatschappij BOAC, met de KLM heeft aangebonden. Men wijst in dit verband ook op het feit dat toen vorig jaar een Neder landse delegatie in Australië bespre kingen opende over de vluchtfrequen- tie van de KLM op Sydney daar ook plotseling een delegatie van de BOAC verscheen. De KLM verkreeg toen niet de bepleitte uitbreiding van het aantal (eenmaal per week) vluchten op Sydney. De Ierse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat zij de invoer van appélen, o.a. uit Nederland, eerst zullen toestaan ingaande 1 maart, dus over zes weken. De exportperiode zal lopen tot 15 juni a.s. GOES Met ingang van heden komen er weer enkele wijzigingen in de appel export naar West-Duitsland. Het Produkt- schap voor Groenten en Fruit heeft na melijk besloten, dat met ingang van die datum het ras Present van Engeland zal worden toegevoegd aan de lijst van ras sen, die uitgevoerd mogen worden. De minimummaat voor dit ras is 65 mm. Verder mogen dan ook Goudreinette vanaf 75 mm en Winston vanaf 60 mm. worden uitgevoerd. Voor beide rassen is de minimum-expórtmaat met 5 mm ver laagd. Voor de rassen Laxton Superbe en Lombarts Calville is de minimum export- maat met 5 mm verhoogd en wel tot resp, 65 en 70 mm. Onverminderd blijft voor alle appelexport naar West-Duitsland van kracht, dat de minimum aankoopprijs op de veiling minstens 24 cent per kg moet zijn. Eigen nieuwsdienst LONDEN Een geweldige di plomatieke activiteit heeft zich in het afgelopen week einde ontwikkeld, nadat in de hoofdsteden van alle landen die tussen 1939 en 1945 met Duitsland in oorlog zijn geweest een Russi sche nota was ontvangen. In die nota deed het Kremlin het voor stel om binnen twee maanden te War schau of Praag een conferentie te hou den van 28 mogendheden de Chinese volksrepubliek incluis over een Duits vredesverdrag, waarvan het ontwerp bij de nota was gevoegd. Het vredesverdrag zou worden ge sloten tussen een herenigd Duitsland aan de ene kant en de Sow jetunie, Groot- Britannië, Frankrijk en de Verenigde Staten aan de andere kant. Volgens een officiële mededeling van de Franse minister van buitenlandse za ken, Couve de Murville, zal het Westen bereid worden gevonden over de her eniging van Duitsland en een vredes verdrag te onderhandelen, mits de Sow- jetunie geen verdere voorwaarden stelt. In de andere Westelijke landen wa ren de reacties minder positief, maar nergens is het Russische voorstel onmid dellijk verworpen. De Westelijke bondgenoten zijn reeds binnen enkele uren na ontvangst van de nota met elkaar in overleg getreden. De Atlantische Raad zal ter bespreking van het voorstel bijeenkomen. Wanneer in deze week of in het begin van de vol gende week de ontmoeting plaats heeft tussen president Eisenhower en Mikojan zal de Russische vice-premier waar schijnlijk reeds een voorproefje kunnen krijgen van het antwoord dat de Weste lijken in onderling overleg zullen geven. Nauwelijks was de nota in Washing- con, Parijs, Londen, Bonn en de andere hoofdsteden van het Westen ontvangen, of er werd gewezen op enkele punten die al onmiddellijk zonder nadere bestu dering als onaanvaardbaar voor het Westen moeten worden beschouwd. Het is duidelijk dat de Sowjetunie het Westen slechts heeft willen ergeren door voor te stellen in Warschau öf Praag de grote conferentie té houden, Steden binnen de Russische invloeds sfeer komen absoluut niet in aanmer king. Dergelijke onderhandelingen, zo is de overtuiging van het Westen, dienen op neutraal gebied (Genève bijv.) te worden gehouden. Ook is het voor het Westen onaan vaardbaar, dat er eerst een vredesver drag zou worden gesloten en dat dan pas Duitsland herenigd zou wor den. Het Westen eist (en zal daarbij blijven) dat Duitsland eerst op grond van vrije verkiezingen wordt verenigd. Daarna kan over een vredesverdrag wor den gesproken. In één opzicht was men wel ingenomen met de nota: het Kremlin heeft nu ten minste blijk gegeven van bereidheid om over de Duitse kwestie te praten en het ultimatum dat Kroesjtsjef vorige maand stelde (binnen zes maanden uit Berlijn andersschijnt van de baan te zijn. Behalve in Bonn. waar de nota in het voorstel met beslistheid van de hand werden gewezen, en in Parijs, heeft men nog nergens in het Westen officieel ge reageerd. Niet-officiële reacties waren koel. maar niet bepaald afwijzend. In het algemeen mag men zeggen, dat de Russische voorstellen ten minste een ba sis voor een nieuw gesprek schijnen op i te leveren. De inhoud van het ontwerp-vredesverdrag, dat door het Kremlin kennelijk is bedoeld als uitgangspunt van discussie, komt hierop neer: West-Duitsland trekt zich terug uit het Atlantische pact en Oost-Duitsland verlaat het pact van Warschau. De Duitse grenzen zullen die zijn, welke op 1 januari 1959 golden, en een herenigd Duitsland laat alle aanspraken op vroegere Duitse gebieden Sudetenland, Dantzig ewz.) varen. 6 Wanneer Oost- en West-Duitsland niet meteen worden herenigd, zullen beide staten afzien van geweld als middel om een hereniging te bewerk stelligen. Zolang de hereniging niet tot stand is gekomen is West-Berlijn een vrije stad zonder vreemde garnizoenen en met een bijzondere status. Een verenigd Duitsland zal strijdkrachten mogen hebben ter verdediging van zijn souvereiniteit. Een verenigd Duitsland zal in geen enkel opzicht de beschikking mogen hebben over of experimenteren met: a. kernwapens of andere wapens voor massale vernietiging; b. bommenwerpers: c. raketten of installaties voor het afvuren ervan; d. onderzeeboten. Organisaties van fascistische aard zullen in geheel zijn. Oorlogspropaganda mag niet worden gemaakt. Duitsland verboden Van Otterloo dirigeert de abonne mentsconcerten van 5 en 6 februari; De K.N.V.B. wacht dus af, hetgeenSternefeld het zondagmiddagconcert vaii duidelijk is geworden, toen de verem- 22 februari, gingen vrijdag jl. bij het inleveren van pool 69 niet, oals de gewoonte is, met nieuwe formulieren zijn bevoorraad, terwijl er ook geen zegels werden ver strekt. Bij informatie deelde men ons mede, dat de nieuwe formulieren (no. 71) nog niet zijn gedrukt. De drukkers kunnen evenwel onmiddellijk aan de slag, indien de uitspraak van de Hoge Raad gunstig uitvalt, zodat de clubs de formulieren alsnog bij de afdelings kantoren kunnen afhalen. Het Tweede-Kamerlid de heer Vro-1 lijk heeft aan de minister van justi tie a.i. schriftelijk gevraagd, of hij be reid is het door zijn ambtsvoorganger o.a. in verband met het vraagstuk van de voetbalpool gereed gemaakte ont werp tot wijziging van de loterijwet thans op korte termijn bij de Kamer in te dienen. In Groningen is opgericht het Noor delijk Televisie Centrum. Een reclame bureau is de eigenaar van deze onder neming, die tv-films wil vervaardigen en uitzenden, zo mogelijk ook regio naal. In afwachting van eventuele in voering van commerciële televisie zijn de organisatoren reeds begonnen met de produktie van hun eerste film. De economie van een verenigid Duitsland zal geheel vrij worden gelaten De bondgenoten uit de oorlog laten bij het van kracht worden van het vredesverdrag hun aanspraken op schadevergoeding varen. Eigen nieuwsdienst KREFELD Tot oktober vorig jaar was Ludwig Bellwinkel, Ober-Baurat van de Kreis Kempen-Krefeld voor het publiek een achtenswaardig man, die ondanks zijn zestig jaren ijverig en nauwgezet toezicht hield op de bouw activiteiten in dit Duitse district, dat grenst aan de gemeente Venlo. Nu verblijft hij in de gevangenis te Krefeld en heeft hij reeds toegegeven tussen 1928 en 1959 drie vrouwen té hebben vermoord. Met twee van hen was hij getrouwd, de derde was een toneelspeelster. Van de drie vrouwen werd destijds aangenomen dat zij zelf moord hadden gepleegd. Na uitgebreid onderzoek is geble ken dat er in de kennissenkring van Bellwinkel opvallend veel ..zelfmoor den" hebben plaatsgehad in de loop der jaren. Men probeert thans uit te vinden in hoeverre Bellwinkel hierin de hand heeft gehad. In Duitsland spreekt men thans reeds van „Baurat Blaubart"Bellwinkel werd in oktober vorig jaar gearresteerd, nadat in september zijn vrouw Ruth zelf moord" had gepleegd. In Kemp liep een tijd later plots het hardnekkige gerucht, dat Bellwinkel zijn vrouw om het leven had gebracht. De politie liet het lijk van de vrouw opgraven. Bij een hernieuwd onder zoek kwam vast te staan, dat er van zelfmoord geen sprake kon zijn. Toen werd de Ober-Baurat gearresteerd. Na enkele Verhoren gaf hij toe zijn vrouw te hebben doodgeschoten. Toen de politie het leven van Bell winkel naging, stuitte zij ook op ..zelf moord" van zijn eerste vrouw, Alma Dohm. die zich in 1944 in Berlijn van het leven zou hebben beroofd. Ook van deze vrouw werd het stoffelijk overschot opgegraven. Men vond twee kogelgaten in de schedel en op grond hiervan werd ook in dit geval zelfmoord twijfelachtig. Opnieuw werd Bellwinkel aan een verhoor onderworpen. Na enige gesprekken gaf hij toe ook zijn eerste vrouw te hebben doodge schoten met dezelfde revolver waar mee hij zijn tweede vrouw Ruth om het leven bracht. Hij had Alma neer geschoten tijdens een bombardement van Berlijn. Na deze twee bekentenissen volgde ten slotte een derde, want uit onder zoekingen was gebleken dat Bellwin- j kei in 1928. in Saarbrücken een ver- houding heeft gehad met een 26-jarige toneelspeelster, Hansi Sterner. Hij had haar een dosis vergif toegediend en was zelf bij haar doodsstrijd, die een uur duurde, aandachtig toeschouwer geweest zoals hij verklaarde. Overigens heeft de politie een soort dagboek gevonden waarin dez-e drie moorden minutieus zijn beschreven. Volgens Ba-urat Blaubart had hij de toneelspeelster met wie hij niet ge trouwd was vermoord, omdat hij last van haar kreeg, toen zij een kind van hem verwachtte. Zijn vrouw .Alma, die van de misdaad op de hoogte was, schoot hij dood omdat zij tijdens echtelijke ruzies vaak dreigde hem bij de politie aan te zullen geven. Enkele jaren na de tweede moord verhuisde Bellwinkel mét zijn gezin naar Kempen. Ook zijn nieuwe huwe lijk was ongelukkig en omdat ook zijn vrouw Ruth met aangifte dreigde, doodde Bellwinkel haar in september van het vorige jaar. Na zijn arrestatie werden de drie kinderen uit zijn laatste huwelijk, waarvan het oudste tien jaar oud is, in een kinderhuis opgenomen. Tijdens het onderzoek is komen vast te staan, dat Bellwinkel voortdurend contact zocht met vrouwen, waarmee hij verhoudingen aanging. Zelfs per advertentie probeerde hij met deze in contact te komen. De moordenaar toont weinig be rouw over zijn daden. Op het ogen blik schrijft hij in de gevangenis zijn „memoires". O HAARLEM. De verwachtingen van de Koninklijke Fabriek van Rij tuigen en Spoorwagens J. J Beijnes zijn voor 1959 gematigd optimistisch. Dit deelde de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Haarlem mee in zijn nieuwjaarsrede. Er bestaat een re delijk uitzicht op een verdere bestelling van de gemeente Amsterdam op 33 driedelige rijtuigen. De binnenlandse behoefte aan rollend materieel zal in de eerstkomende ja ren evenwel, veel geringer zijn dan de capaciteit van de Nederlandse wagonfa- brieken. Export is geleidelijk aan uiterst moeilijk geworden De Nederlandse wagonindustrie gaat een zware tijd tegemoet, aldus de voor zitter van de K. v. K., waarbij sommi ge moeilijkheden, als bijv. financierings- eisen. voor een kleinere onderneming extra zwaar wegen. Van onxe speciale verslaggever P. W. Russel VAL d'ISÈRE Het bestuur van de Nederlandse skivereni ging heeft zich dit weekeinde in Val d'Isère een eerste en onster felijke prijs in de afdeling „bla mage" op de hals gehaald. Toen zaterdag het tweede en beslis sende deel van de Nederlandse skikampioenschappen werd ver reden waren noch de voorzitter, noch de vice-voorzitter, noch de penningmeester van het bestuur aanwezig, terwijl niemand de deelnemers, onder wie prinses Irene, behoorlijk van de starttijd op de hoogte had gebracht. Mr. Frans Dony, de voorzitter, kon naderhand alleen verklaren: „We wisten niet dat de wedstrijd door zou gaan; ik schaam me dood" En prinses Irene vertelde: „Ik wist het ook niet. Ik ging gewoon skiën en toen ik voor de tweede keer boven op de Solaise aankwam werd me gezegd, dat ik maar moest starten". Intussen zijn de kampioenschappen zaterdag met een reuzeslalom besloten. In de damesklasse werd kampioene de zestienjarige Marina van de Wal uit Amsterdam: prinses Irene kwam op de tweede plaats met een achterstand van RIO DE JANEIRO (Reuter, U.PI.) De eerste vliegramp van de Westduitse Lufthansa na de oorlog heeft 36 mensen het leven gekost. Een Super Constellation van de Lufthansa die van Hamburg onder weg was naar Buenos Aires stortte gisteren vlak bij het internationale vliegveld van Rio de Janeiro neer en ging in vlammen op. De enige drie overlevenden de tweede be stuurder, de steward en de stewar dess werden naar een ziekenhuis overgebracht. Alle 29 passagiers en de overige 7 leden van de beman ning kwamen om het leven. Het toestel, dat werd bestuurd door een zeer ervaren piloot die de Luft hansa had geleend van de T.W.A., schoot over de landingsbaan heen, kwam terecht in de modderige bodem aan de rand van het door' water om geven vliegveld en vloog in brand. Het was de derde vliegramp op of nabij het internationale vliegveld van Rio in twaalf dagen tijds. Deze telefoto toont de voorzitter van de Nederlandse skiVereniging F. Doni, terwtfl hy aan prinses Irene haar prijs uitreikt. De prinses werd tweede bij de dames achter Marina van der Wal. ruim 52 punten op de winnares. Bij de heren was het de achttienjarige Peter Lukowski uit Utrecht, die nummer een werd. Tijdens de prijsuitreiking, zaterdag avond in een van de grote hotels van Val d'Isère bleek nogmaals, dat de organisatoren van de Nederlandse ski wedstrijden hier in Val d'Isère een klucht opvoerden in plaats dat zij een wedstrijd leidden- Prinses Irene kreeg voor haar drie tweede plaatsen drie medailles, maar die voor de reuzeslalom was niet te vinden. De voorzitter grabbelde tussen het metaal en zei: „Neemt u deze maar zolang" en hij stopte de Prinses de eerste de beste medaille in de hand. Freule Dora van Hannxma, vriendin van de Prinses, ontving ook een me daille voor een derde plaats in de tourklasse maar kwam later haar ere metaal ruilen omdat het een medaille voor de slalom bleek te zijn. Jan Boon, die tweede werd in de reuzeslalom-heren, kreeg een medaille met de boodschap: „Er zit geen lint aan Jan, sorry, maar dat was op." Toen Peter Lukowski zijn beker in ontvangst had genomen mcrést hij het bestuur erop opmerkzaam maken, dat hij ook nog recht had op twee medailles. Na wat zoeken in een paar papieren zakjes vond men ze en Peter kreeg zijn deel. Intussen hadden de organisatoren het zo druk, dat uw dienaar de ober moest verzoeken met serveren niet bij de journalisten, maar bij prinses Irene te beginnen. Hetgeen de man toen, ge schrokken, schielijk deed. Zie verder Gehoord en Gezien op pag 2. Van onze correspondent PARIJS. In Algerije is gedurende het weekeinde door Franse militairen en oud-strijders fel gereageerd op de rede, dié De Gaulle vrijdag heeft gehouden ter gelegenheid van zijn installatie als president van de Republiek. WASHINGTON. Volgens diploma- j„;i tieke kringen in Washington is president eerste optreden alspiesident_dui<delijk Eisenhower van plan binnen enkele gezegd heeft, wat Franknjk met Al0e-imaan(jen gen bezoe); te t>rengen aan rye van plan is. j Frankrijk. Engeland en West-Duitsland teneinde de goede verstandhouding tus- De federatie van oud-strijders en oor logsslachtoffers in Frankrijk heeft zon dag eveneens van haar ontstemming Zoals wij reeds meldden begon men blijk gegeven in een demonstratie tegen in Parijs zelf onmiddellijk na de plech- het besluit van de Gaulle de oorlogspen- tigheid met verwondering te pralen over, t f schaffen voor de leden die het beroep dat de president deed op de; mannen die de verantwoordelijkheidlonger zijn dan 65 .laar en geen nadelige dragen in Algerije, zonder dal hij in gevolgen van de oorlog ondervinden, concreto iets over de toekomstige status Hoe mooi sneeuw kan zijn toont de bovenste foto van een oude schuur in de buurt van het Gelderse dorp Putten, hoe gevaarlijk de onderste foto, genomen in het Kralingse bos te Rotterdam. De kinderen ademen niet alleen de uitlaat gassen van de auto's in, maar zij lopen ook het risico dat hun sleetje opzij glijdt en door een tegemoetkomende wagen wordt gegrepen. In een park is dat risico misschien niet zo groot, maar op de openbare weg des te meer. Hoe plezierig i t sleetje trekken ook kan zijn, doe het liever niet! van dal overzeese gebied zei. Het feit, dat de nieuwe Franse rege ring begonnen is met afkondiging van amnestie voor verscheidene groepen op standelingen, heeft kwaad bloed gezet bij de rechtse elementen in Algerije. In een felle verklaring die zaterdag werd afgelegd bedienen de oud-strijders zich van bijbelse beeldspraak en zeggen: „Generaal de Gaulle heeft ogen om te zien, maar hij ziet niet. Hij heeft oren. maar hij hoort niet." Volgens de oud-strijders moet de Franse regering toch weten, dat er maar één oplossing is voor de Algerijnse kwes tie, namelijk integratie. De verklaring eindigt met de vage dreiging: Laat het gehele Algerijnse volk in beweging ko men, als nog meer Algerijnse nationalis ten amnestie verkrijgen. De rechtse groepen van Fransen in Algerije nemen het de Gaulle hoogst kwalijk, dat hij niet onmiddellijk bij zijn De federatie, die ruim 1V% miljoen leden telt, die vrijwel allemaal trouwe aanhangers zijn van de Gaulle, heeft heel rustig geprotesteerd. Men volstond met een tocht naar de Champs-Elysées, waar een krans gelegd werd aan de voet van het standbeeld van Clemenceau, de „tijger die Frankrijk in de eerste wereldoorlog naar de over winning leidde en daarna plechtig ver klaarde: „De oud-strijders kunnen altijd rechten op ons doen gelden." Hoewel de expeditie en de be zorgers van ons blad al het moge lijke doen om ondanks de slechte weersomstandigheden de krant op tijd te bezorgen, moet er rekening mee worden gehouden dat er toch vertragingen kunnen optreden. Wy roepen daarvoor bij voorbaat uw clementie in. DE DIRECTIE Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Wisselende be wolking met nu i en dan sneeuw- buien. Wind tus- sen west en noordwest. In het binnenland over wegend krachtig, langs de kust hard tot storm achtig. maar aan- vankelijk in het 1 zuiden nog storm kracht. In het binnenland over wegend lichte vorst, aan de kust temperaturen om het vriespunt. MIESJE: Denk om de vogeltjes. 13 januari: zon op 8 44. zon onder 18.54. maan op 10.28. maan onder 22.10. JA—

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1