22 pet. der landarbeiderswoningen in Zeeland zijn krotten Beste Zeeuwse grond is geschikt voor fruitteelt BEDRIJFSBEGROTING IN FRUITTEELT IS NODIG KERKELIJKE RUBRIEK!1 Kinderen kunnen ouders tot nadenken stemmen Glasspecialist Polderman koninklijk onderscheiden Bestelde foto's niet geleverd Een der oorzaken van de vlucht uit de landbouw VEERTIG JAAR IN HET GLAS HERDENKING JAN LIGTHART Opsporing verzocht Al op oprecht Standenlijsten junior envoetbal Grasbedekking en nachtvorst Gunstig jaar voor de Zeeuwse groenteteelt Politie te Goes grij pt in Meer aandacht voor reclame Als de kinderen*. V er nieuwf ng AANBESTEDING Kruidenierster met auto in de sloot Zaterdag 10 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Eigen nieuwsdienst Van de bijna 60.000 woningen (preciese aantal 59.784), die onze provincie in de gemeenten buiten Middelburg, Vlissingen en Goes heeft, zijn er bijna 9500 (9437) door landarbeiders bewoond. Procen- telijk betekent dit, dat 16 procent van de woningen in Zeeland land arbeiderswoningen zijn. Meer dan een vijfde deel daarvan, nl. 22 pet. zijn krotwoningen. Het hoogste percentage op dit punt vindt men streeksgewijs gezien in Zeeuwseh-Vlaanderen, waarvan het Ooste lijk deel 27 pet. krotwoningen onder de landarbeiderswoningen telt, het Westelijk 24 pet. Maar direct daarop volgt Noord-Beveland met 23 pet. Tholen en St.-Philipsland liggen daar met 18 pet een behoorlijk stuk onder. West-Zuid-Beveland heeft een aantal van 17 pet. Daarna maakt het percentage een sprong naar beneden voor Walcheren met 10 pet. en voor Schouwen-Duiveland en Oost-Zuid-Beveland met 7 pet. Wij putten deze cijfers uit een rap port. dat de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft opgesteld oVer ,,de woongelegenheid van de landarbeiders in Zeeland". De aan leiding tot het instellen van het onder zoek. waaraan de Plaatselijke Sociale Commissies en de gemeentesecretarieën meewerkten, was de vlucht uit de land bouw, waarvan men >k één der oor zaken zoekt in de tegenheid voor de landarbeiders. Gaven wij boven de spreekcijfers, als men de plaatselijke cijfers beziet, con stateert men, dat ZO plaatsen in onze provincie een heel ongunstig cijfer heb ben, omdat daar meer dan 40 pet. der landarbeiderswoningen de naam ,.krot" moet dragen. Deze plaatsen, die uiteraard een on- gunstige invloed oefenen op het streek- gemiddelde, zijn: Arnemuiden met 90%. St. Annaland met 66%, Groede met 65%, Colijnsplaat met 60%. 's H. H Kinderen met 60%, Hengstdijk met 60%, Ossenisse met 60%;, Stoppeldijk met 60%, Koudekerke met 55%, Boschkapelle met 56%, Retranche- ment met 51%, Hoek met 50%, Terneuzen met 50%, Noordgouwe met 48%, Dom burg met 48%, Eede mèt 47%. Aarden burg met 43%, Kloetinge met 40%, Sluis kil met 40%, Zaamslag met 40%. Acht van deze plaatsen liggen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, vier in West- iZeeuws-Vlaanderen, drie op Walcheren, 2 op West-Zuid-Beveland. één op Schouwen-Duiveland. op Tholen en St. Philipsland en op Noord-Beveland. Hoe hei percentage van enkele plaatsen een heel streekgemiddelde beïnvloedt, blijkt op Noord-Beveland, waar Kats en Kort- gene 4 en 3 pet. noteren, doch de 60 pet. van Colijnsplaat en de 20 pet. van Wissenkerke-Geersdijk-Kamperland het gehele eiland op 23 pet. brengen. Er zijn 17 plaatsen, waar geen krot woningen van landarbeiders zijn. Dat zijn: Brouwershaven, Dréischor, Dui- vendijke, Elkerzee-Scharendijke, Elle- meet, Noordwelle, Renesse en Seroos- kerke op Schouwen; St. Philipsland- Anna-Jacobapolder op Tholen- St. Phi lipsland; Heinkenszand op West-Zuid- Beveland; O. en W. Souburg, Ritthem en Westkapelle op Walcheren; Hulst, Philippine en Sas van Gent in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen; Sluis in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Wie deze plaatsnamen gerubriceerd overziet, ontdekt, dat oorlogs- en ramp- schadelierstel een invloed ten goede hebben gehad. Maar juist blijft, wat het rapport concludeert: Voor de hier boven genoemde twintig ongunstige plaatsen dient in eerste instantie te wor den gestreefd naar verbetering van de woongelegenheid voor de landarbeiders. Het totale beeld geeft voor de geor ganiseerde landbouw voldoende redenen om op dit terrein actief werkzaam te blijven. De koninklijk onderscheiden jubi laris F. P. J. Polderman en zijn echtgenote bij het radiotoestel dat hen door directie was aangeboden. (Foto Zeeuwsch Dagblad) GOES Veertig jaar onafgebroken de heer J. Polderman te Goes by de firma Wattez in het glas geweest en gis termorgen op de jubileumdag beeft bur gemeester II. K. Mich&ëlis die verdien sten mogen honoreren door de glasspe cialist de koninklijke eremedalje in goud, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau, op te spelden. De heer Polderman heeft niet alleen zijn beste krachten gegeven aan het glasbedrijf, maar ook aan de sociale sector. Uit de toespraken van burge meester en directie, bij monde van de heer J. A. C. Wattez, kwam duidelijk naar voren welk een veelzijdig man de ijubilaris is. Sinds de bevrijding heeft hij ziting in de gemeenteraad voor de Chr. Hist. Unie. is bestuurslid van het Gasthuis, hij gaf vele uren aan het werk van reclassering en Leger des Heils, j werd vertrouwensman van het personeel1 in het glasbedrijf en hoofd van de EHBO in de zaak. I Namens de directie, die voltallig met het personeel aanwezig was in de smaakvolle moderne kantine, bood de heer J. A. C. Wattez de jubilaris een prachtig radiotoestel aan, terwijl aan mevrouw Polderman een boeket bloemen werd geoffreerd. De heer T. Polderman bracht de ge- j lukwensen over van het personeel en bood een horloge en bloemen aan. De jubilaris haalde na alle lofuitingen aan zijn adres, herinneringen op aan de veertig jaren in het glas. Het was begonnen toen militair Polderman werd ingekwartierd bij de familie Jobse, waar hij Dina leerde kennen en door haar in het huwelijksbootje en in het glas terecht kwam. Hij sneed in de loop dei- jaren kilometers glas, reisde naar Vee- nendaal en Arnhem en werd specialist in spiegelglas. De heer Polderman sprak zijn dankbaarheid uit voor wat hem tot dusverre mocht worden geschonken. Ten slotte bleven het echtpaar Polder man met directie, personeel en genodig de gemeentelijke autoriteiten het vol tallig gemeentebestuur en de secretaris awren aanwezig nog geruime tijd ge zellig bijeen, temidden van bloemen. Namens de Chr. Bedrijfscentrale werd de jubilaris later op de dag een kist sigaren aangeboden. Eigen nieuwsdienst Niet alle Jan Ligthartscholen zullen vandaag deelnemen aan de herdenking in Amersfoort van de honderdste geboorte dag van Nederlands pedagoog, die het gehele onderwas in ons land op bijzonde re wijze de wegen van vernieuwing heeft gewezen. De Goese Jan Ligthartschool is niet van de partij, omdat het hoofd, de heer L. C. Broer, van mening is, dat Ligthart be hoort aan het gehele onderwijs en niet alleen aan de Ligthartscholen, terwijl bo vendien de grote reis in deze tijd voor de kinderen allerlei bezwaren oplevert. In overleg met de onderwijzers en de ou dercommissie is dan ook besloten, de naamgever van de school wel te herden ken, doch in eigen kring. Allereerst is gisteren het januarinummer van het con tactorgaan der school „Lichtflitsen" ver schenen met een hoofdartikel over Jan Ligthart. Bovendien is gisterenmiddag in alle klassen over hem verteld, waarbij enkele verhalen uit zijn herinneringen werden voorgelezen. Alle kinderen kre gen dit naar aanleiding van een be kend experiment van Ligthart, maar met tegengestelde bedoeling een sinaasap pel, waardoor de herdenking voor hen 'n feestelijke glans had. De Vlissingsc Jan Ligthartschool zal in Amersfoort, waar 1200 kinderen de zes de klassen van Jan Ligthartscholen aanwezig zullen ztfn, de verstkomende zijn. Morgen van zes uur tot 20 uur is de zesde klas op reis. Dit werd mee mogelijk door een royaal gebaar van het gemeen tebestuur, dat de reiskosten voor zjjn re kening nam. De kocgste klas is enthousiast over het uitstapje. Het is trouwens al voorbereid d.30r \ei tellingen in de klas en het hoofd der school, de heer A. W. de Vries, heeft op een ouderavond een referaat over de peetvader der school en zijn betekenis voor het Nederlandse volk gehouden. TERNEUZEN. Het negenjarige meisje N. H. uit Terneuzen, stak gis termiddag plotseling de rijweg over, met het doel zich naar ..Pro Rege" te bege ven, waar een kinderfilm werd vertoond. Hierbij lette zij niet op het verkeer, waardoor zij tegen een bestelauto, be stuurd door J. tfe K. uit Philippine, op botste. De auto liep geen schade op, het meis je kon na op het politiebureau aan het hoofd te zijn verbonden de filmvoorstel ling bijwo-nen. De commissaris van politie te Middel burg verzoekt de opsporing, aanhouding en terugbrenging van de 16-jarige Hen- drika Neeltje Jansen van Galen uit Mid delburg, die vorig jaar haar ouderlijk huis in de Zeeuwse hoofdstad verliet. Het meisje is op 16 juli 1942 te Goes geboren en woont thans te Middelburg in het Bastion 21. Enkele weken geleden verliet zij het ouderlijk huis. Later bleek, dat zij in een koffertje van een broer de nodige kleren meegenomen had. Ondanks vele naspeuringen van de Middelburgse poli tie, waarbij ook Interpol ingeschakeld werd, daar men meende het meisje in België gezien te hebben, bleven zonder enig resultaat. Evenmin liet het voort vluchtige meisje iets van zich horen. Het signalement luidt: lengte 1.65 me ter, flink postuur, blond haar, bloots hoofds, vermoedelijk gekleed in blauwe mantel (regenmantel) en witte lage schoenen met lage hakken; overige kle ding is onbekend. Bij aantreffen wordt verzocht de plaatselijke politie kennis te geven of zich in verbinding te stellen met de gemeentepolitie te Middelburg, telefoon 0-1180-2244. DIT JAAR is nog' maar pas aangevangen. Veel kan er in gebeuren. Het wekt verwachting en vrees. Hoe zal het verlopen? Wij hopen er het beste van. Wij hebben onze roeping te vervullen, maar hebben niet het laatste woord. Hoger hand beschikt. In zijn prille stadium doet dit jaar denken aan kinderen. Wij weten ook niet, wat er van hen worden zal en wij koesteren de beste wensen voor hen. Zij kunnen heerlijk ondeugend zijn. En daarmee bedoelen wij dan, dat zij zo nu en dan doen, wat eigenlijk niet door de beugel kan, niet deugt, maar dat wij ouderen toch ook wel begrijpen kunnen en waarvan wij het dikwijls geestige kunnen doorzien en waarderen. Zij kun nen ook echt stout zijn, bewust plagen, dwars tegen alles ingaan en de boel op stelten zetten met hun zeuren, treiteren en dwingen. Hoezeer wij er door hun gedrag en ook door het onze telkens aan herin nerd worden, dat wij in zonden zijn ont vangen en geboren, kunnen zij toch ook zo wonderlijk lief zijn, van die gave in vallen hebben en loutere opmerkingen maken, die ouderen tot nadenken stem men en tot voorbeeld strekken. Zo wil ik U tweeërlei voorbeeld geven als kompas voor dit jaar. Naar aanlei ding van de vraag ener moeder omtrent de grote oprechtheid van haar kind stelt de redacteur van het Maandblad „Moe der", Prof. Waterink, dit kind tot een voorbeeld in zijn antwoord. Ook vonden wij in een evangelisatie blad „Op reis naar Sion" een stukje he mel op aarde in de houding van een kind. Een moeder zit met een typische moei lijkheid. „De moeilijkheid met mijn 12- jarig dochtertje is, dat zij al te oprecht is. Natuurlijk vind ik oprechtheid goed, maar het is nu eenmaal zo in het leven, dat men niet alles kan zeggen. Wij heb ben bijvoorbeeld een kruidenier, waar wij alles halen, behalve koffie. Toen zij onlangs in de winkel was, vroeg de krui denier: „Moet u geen koffie meer heb ben?" Toen zei zij: „Nee, de koffie die jullie hebben, is niet lekker." Prompt A i i MIDDELBURG. rtiorenvoetbal KNVB met 10 januari 1959 Groep A I Vlissingen A I Zeeland Sport A I Middelburg A I Arnemuiden A I RCS A I Middelburg A II Vlissingen A II Zeelandia A I Groep a ii Wolfaartsdijk A I Goes A I Luctor A I Nieuwdorp A I Krabbendijke A I Kapelle A I Lewedorpse Boys A Goes A II Groep a iii Terneuzen A I Terneuzense Boys Clinge a I Hulst a I Hontenisse a i Hulst A II Graauw A I Steen A I Groep B i Vlissingen B I RCS B I Middelburg B I Walcheren B I Zeelandia B I VCK B I Veere B I Vlissingen B II Zeeland Sport B I Groep B ii Patrijzen B I Nieuwland B i Arnemuiden B I Middelburg B II Vlissingen B iii Heinkenszand B Borssele B I Nieuwdorp B i Groep B iii Dömburg B I Meeuwen B i Vlissingen B IV Oostkapelle B I RCS B II Serooskerke B I Middelburg B III Vlissingen B V Vlissingen B vi Groep B iv Walcheren B II Zeelandia B II Middelburg B IV Zeeland Sport B II Vlissingen B vii Vlissingen B VIII RCS B III Vlissingen B IX Middelburg B v Groep B V Goes B i Hansweertse Boys B Wemeldinge B I Yerseke B I Rlllandia B 1 Kapelle B I Kloetinge B I Hansweertse Boys B Kruiningen B r Groep B VI Kwadendamme B I Robur B I Wolfaartsdijk Luctor B I Beren B I SVD B I Goes B II Patrijzen B II Groep B VII Bevelanders B I Wlssenkerke B I Colijnspl. Boys B I Groep B Vni Zierikzee B I preischor B I De standenlijsten ju- afd. Zeeland tot en zien er als volgt Uit: B I 0 18 889 2 13 30—17 2 12 43—10 3 10 2713 5 8 18—38 7 4 11—38 7 3 7—37 7 2 8—58 0 15 31— 6 1 12 28—13 2 10 27—12 2 8 20—20 4 8 19—25 4 8 19—25 6 2 10—32 6 1 10—19 0 11 25— 8 1 11 18—11 25—10 16—17 17—14 10—20 11—27 8—23 0 0 1 1 1 0 1 1 0 19 57— 4 1 16 45— 7 1 12 37—10 3 9 11—12 3 9 25—2S 4 9 24—30 8 3 21—49 8 2 16—62 8 1 6—39 1 16 40—19 Burgh BI 8 3 3 2 9 22—24 Duiveland BI 8 3 2 3 8 22—16 Brouwershaven BI 7 1 0 6 2 1234 Sinoto BI 8 1 0 7 2 8—72 Groep B IX Renesse BI 9 8 0 1 16 3517 Mevo BI 8 7 0 1 14 36—11 SVOWK BI 7 4 1 2 9 13—16 Zierikzee B II 7 3 0 4 6 14—15 Bruse Boys BI 7 2 0 5 4 10—18 WIK BI 8 1 1 6 3 8—22 Zonnemóire B I 8 1 0 7 2 14—31 16 46—10 2 13 34—13 3 13 35—16 5 7 21—19 6 4 20—40 7 3 9—43 8 0 5-50 0 17 73— fi 1 16 61— 7 13 36—15 12 40—12 21—: 15—33 9—54 8-36 6—74 GOES. Het jaar 1958 is over het al gemeen gunstig geweest voor de Zeeuwse groenteteelt, doch wanneer men echter de buitenlandse markt beziet, dreigen zware wolken boven de tuinbouw. De concurrentie wordt nog steeds gro ter en spoort derhalve aan tot opvoering van kwaliteit en produktie. Het ledental van de Z.G.V. liep het algelopen jaar op tot 214. Een ernstig verlies heeft de vereniging geleden door het onverwachte overlijden van de heer W. Kweldam, financieel ad viseur. Sedert de oprichting van de ver eniging heeft de heer Kweldam de Z.G.V. met zijn gaven en krachten gediend, al dus de secretaris, de heer A. H. Geertse in zijn jaarverslag. Het afgelopen jaar stelde de vereniging weer winterbloemkoolzaad aan de leden beschikbaar, voldoende voor 25 ha. win- terbloemkool. j De zesde cursus met veertien deelne mers van de Groenteteelt Vakschool na dert zijn einde; de eindles zal waarschijn lijk in februari worden gehouden. In november werd in Middelburg een cursus in tuinbouwtechniek georgani seerd. doch een cursus in de teelt van kleinfruit kon wegens te weinig aanmel dingen geen doorgang vinden. GOES. De politie te Goes heeft aangehouden de 45-jarige M. D. P. te Goes. Hij oefende het beroep van colporteur uit en hield zich bezig met het ophalen van foto's, welke hij dan elders liet vergroten en inlijsten. Hij liet zich steeds vooruit betalen. De be dragen varieerden van 15 tot 100 gulden. Hij beloofde een levertijd van enige weken. De politie ontving talrijke klach ten, dat P. in gebreke bleef, de bestel de vergrotingen af te leveren en het was geen uitzondering, dat reeds lan ger dan een jaar verstreken was, dait hij de bestellingen had opgenomen doch aflevering achterwege bleef. Hoe wel P. met het opnemen der bestellin gen steeds doorging, had hij sinds ju li van het vorig jaar geen foto's ter vergroting of inlijsting besteld of afge nomen, zodat de klachten zich bij tien tallen opstapelden. Over het algemeen putte P. ;zijn cliën- tèle uit de dagbladen, namelijk uit de overlijdensadvertenties, waarna hij de naaste familie van de overledene be zocht, en gebruik makende van de om standigheden, viel het hem over hét al gemeen niet moeilijk de familie te be wegen een foto ter vergroting af te staan en het hiervoor verschuldigde contant te betalen. m i Bij huiszoeking werden ettelijke hon derden foto's gevonden, welke nog op af doening wachten, doch bij gebrek aan baten van de zijde van P, wel nimmer het atelier voor vergroting zullen be reiken. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in en proces-verba al zal te gen P. worden opgemaakt. Schaken te Kruiningen KRUININGEN. In haar wintercom petitie speelde de schaakclub „De Zwarte Dame" te Kruiningen de volgende par tijen. H. van de BergJ. W. Hasman 01, H. VolbedaM. J. Koole 54V*\ W. A. VerbeekJ. van Nieuwenhuijzen 10, A. J. DekJ. Vogel 10. GOES. Zaterdag a.s. zal de volley balcompetitie weer worden hervat. De prognoses voor deze wedstrijden zijn: Dames: Astra I—E.G.V.C. I. dames BazoAstra II 2; heren II SmashTer hole II 1: heren I Astra IOKK 1. heren II Terhole II—K.V.C. I 2. GOES. De grote zaal van De Prins van Oranje te Goes was gis teren weer tot de laatste plaats bezet met fruitkwekers uit alle delen der provincie, die waren ge komen om te luisteren naar het geen deskundigen hadden te zeg gen op de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt, georgani seerd door de Kring Zeeland der N. F. O. in samenwerking met de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. De bedoeling van deze vergade ring was een algemene lijn aan te geven, waarlangs de fruitteelt in Zeeland en West-Noord-Brabant zich verder en met succes zal kunnen ontwikkelen. Vier spre kers gaven een overzicht van wat is bereikt en bespraken voorts de toekomst. In de morgenvergadering -werd het woord gevoerd door de heer P. Meeuw- se, assistent A van het Rijkstuinbouw- consulentschap te Goes over: „De bo dem en de fruitteelt" en de heer M. Scharring, landbouwmeteoroloog te De Bilt over; „Klimaat en fruitteelt". In de middagvergadering sprak eerst de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent Ir. J. J. van Hennik over: „Betekenis en struc tuur van de fruitteelt in Zeeland en West Noord Brabant" en de heer S. G. Nooteboom, directeur van de veilingen in Goes en Krabbendijke over: „De af zet van het Zeeuwse fruit". Grote tegenstelling In zijn openingswoord kon de voorzit ter J. Q. C. Lenshoek uit Kloetinge een groot aantal gasten welkom heten, waar onder verschillende Belgische collega's. Hij memoreerde eerst het overlijden van Prof. A. M. Sprenger, die voor de Zeeuw se fruitteelt van grote betekenis is ge weest. Daarna gaf hij een overzicht van de Zeeuwse fruitteelt in 1958 en noemde het een jaar van grote tegenstellingen in vergelijking met voorgaande jaren, zeker met 1957. In dat jaar was namelijk een betrekkelijk geringe oogst met zeer hoge prijzen en zeer goede financiële resultaten en in 1958 was de oogst zeer overvloedig, maar de prijzen waren bui tengewoon laag. Hierdoor hadden enkel de fruitbedrij- ven een bevredigend financieel resul-, laat. De heer Lenshoek sprak ook over de veranderingen van het sortiment. Tien jaar geleden was de Goudreinette het hoofdras van de fruitbedrijven. Nu komt] dit ras in de moderne aanplantingen nietj meer voor. Hetzelfde geldt voor de Jo-' nathan, die niet meer wordt aangeplant. Cox's Orange Pippin en Golden Delici ous zijn nu de favorieten. Bij peren zijn er minder verschuivin gen. Wel is er steeds meer belangstel- Een harde wind stuwde gisteren het water hoog op langs de Zeeuwse kust. Bij Breskens steeg het peil zodanig, dat het Scheldewatcr een groot deel van de kade overspoelde. (Foto Zceuwsch Dagblad) ling voor de goede rassen. De klein- fruitteelt gaf het afgelopen jaar weer goede resultaten. De kersencultuur in Zeeland loopt nog steeds achteruit. Bodem Op zeer uitvoerige én duidelijke wij ze heeft de heer P. Meeuwse de aanwe zigen verteld hoe de Zeeuwse bodem is samengesteld en waar deze geschikt is voor de fruitteelt. In dit referaat heeft spr. de telers er met grote nadruk op gewezen dat er een doelbewust streven moet zijn om fruitteelt enkel te beoe fenen op de betere gronden en geen boomgaarden aan te planten op slechte grond. Ook betoogde hij dat type M IX de onderstam is waar men in de toe komst naar toe moet. Deze dient aan geplant te worden. Het rijkstuinbouwconsulentschap heeft een geschiktheidskaart voor de fruit teelt in Zeeland en West-Brabant samen gesteld en daaruit blijkt dat de voor de fruitteelt meest geschikte grond ligt in Zeeuwsch Vlaanderen, West-Brabant, Krabbendijke en omgeving en Noord- Beveland. Kapelle en omgeving en de buurt van Haamstede heeft overwegend grond, die voor de fruitteelt matig geschikt is. Klimaat Over het klimaat verstrekte de heer Scharringa vele interessante gegevens. Langs de kust van Zeeland heeft men gemiddeld per jaar 50 dagen harde wind, terwijl dit in West-Brabant gemiddeld maar tien dagen is en in Midden-Neder land gemiddeld maar twee dagen per jaar. Windsingels zijp in Zeeland inmis- baar. In de periode maart-augustus is de neerslag in Zeeland kleiner dan in ove rig Nederland. In augustus b.v. heeft Zeeland gemiddeld 63 mm neerslag en Midden-Nederland 82 mm. Voor de fruitteelt is belangrijk dat het verschil tussen dag- en nachttemperatuur in Zeeland belangrijk kleiner is dan in Midden-Nederland. De heer Scharringa wees er echter ook op dat voor het weinig voorkomen van nachtvorst in Zeeland niet in de eerste plaats de aanwezigheid van de zee belangrijk is, maar het feit dat de Zeeuwse boomgaarden geen grasbedek king hebben zoals elders in het land veelal het geval is. Zo lang het waait is de aanwezigheid van de zee belangrijk voor de temperatuur, maar het aantal windstille nachten in april en mei is in Zeeland even hoog als in Midden-Neder land. i 1 o 2 5 1 15 44- 6 l 14 42— 7 t 12 28—13 U 28—10 29—11 14-32 14-30 7—48 10—59 0 18 63—13 2 12 43—10 1 12 22—12 4 9 31—21 1 1 l 6 0 1 S 116 1 16—40 21— (L 11—37 14—50 5—35 17 86— 5 15 62— 4 10 54—24 10 43—25 8 43—37 4 32—57 2 12—60 0 2—122 4 J 2 l> $I2—« 4 1113 14-11 4 111 1 S I T 1 14 74— 9 5 1 2 13 3220 GOES. De belangstelling voor de middagbijeenkomst van de Zeeuwse fruitteeltdag was so mogelijk nog groter dan voor de morgenbijeenkomst. In de grote zaal van de ,,de Prins van Oran je" was geen plaats onbezet. Een speciaal welkomstwoord richtte de heer Lenshoek tot de burge meester van Goes, de heer H. K. Michaelis, die later nog een kor te, maar hartelijke toespraak hield. De eerste spreker in de middagbijeen komst was ir. J. J. van Hennik, die een uitvoerige en nauwkeurige analyse gaf van de betekenis en structuur van de Zeeuwse en Westbrabantse fruitteelt. Spr. schetste de grote betekenis hier van, maar wees er ook op, dat er een gevaar aanwezig is in de vorm van de gemiddelde grootte van de fruitbedrijven. Dit kan vooral in de oudere fruitcentra. en ir. Van Hennik dacht daarbij speciaal aan Kapelle en omgeving, een rem zijn voor de toekomstige ontwikkeling. Zeeland heeft namelijk 4500 ha pit- en steenvruchten en deze oppervlakte is verdeeld over 2600 grondgebruikers. Dal wil zeggen dat de gemiddelde grootte van een Zeeuws fruitbedrijf 1,7 ha is terwijl dit volgens ir. Van Hennik voor een rationele teelt 5 ha per bedrijf zou moeten zijn. Er is in Zeeland verder 923 ha klein fruit. Dat is verdeeld over 1268 bedrijven, dat betekent gemiddeld 0,73 ha klein fruit per bedrijf. Hoe belangrijk de fruit teelt voor Zeeland is blijkt ook het feit dat er ongeveer 4000 mensen hun werk in vinden en dat is dus voor onze provincie relatief veel, aldus spr. De gemiddelde fruitproduktie van Zee land en West-Brabant ligt de laatste vijf jaar rond 41 miljoen kg per jaar en de opbrengst hiervan is gemiddeld 17 mil joen gulden per jaar. Ir. Van Hennik had ook een berekening gemaakt van de investeringen in de Zeeuwse fruitteelt per 1957. Hij kwam toen aan een totaal bedrag van ongeveer 85 miljoen gulden. Hierin is dan begre pen de grond, boomopstanden, gebouwen, machines en werktuigen, alsmede de veilingen. De leeftijd van de Zeeuwse fruitaan- plant is over het algeméén zeer gunstig aldus ir. Van Hennik. Zeeland heeft rela tief weinig hoogstamboomgaarden en dat is gunstig. De laatste tien jaar zijn 1200 ha verouderde boomgaarden in Zeeland gerooid en een zelfde oppervlakte moest worden gerooid tengevolge van de waters nood van 1953. In dezelfde periode werd 2000 ha met fruit ingeplant. Hierdoor is op het ogenblik 40 pet. van de Zeeuwse fruitaanplantingen jonger dan tien jaar en 30 pet. is ouder dan 20 jaar. Ir. Van Hennik sprak ook over de grote betekenis van de kleinfruitteelt voor Zee land, vooral voor het kleine bedrijf. Hij waarschuwde voor eenzijdigheid door alles te zetten op de appel. TJit ervaring is bekend dat Zeeland goede mogelijk heden biedt voor de teelt van peren en dat mag zeker niet vergeten worden. Over de aanvoer op de Zeeuwse vei lingen kon ir, Van Hennik bevredigende klanken laten horen. Bijna 30 bestaat reeds uit appels van hoogwaardige ras- ren Jonathan en Goudreinette te samen. Dat zijn twee rassen, die thans op het i tweede plan staan. Slechts 15 van de appelaanvoer in 'Zeeland bestaat uit rassen waarvoor de belangstelling verdwenen is. Verder waarschuwde spr. voor een te grote aanplant van Golden Deli cious, een ras dat ook in de meeste andere Westeuropese landen even goed of misschien wel beter, geteeld kan worden. Over de mogelijkheden voor Cox's Orange Pippin in de toekomst was ir. Van Hennik hoopvol gestemd. Dat was hij ook over de ontwikkeling van de spillencultuur Aan het eind van zijn bijzonder inte ressante rede kon ir. Van Hennik con stateren dat de structuur van de Zeeuw se fruitteelt geen grote problemen op levert. hoewel op enkele punten enige aanpassing nodig is. De heer S. O. Nooteboom heeft in zijn referaat over de afzet vooral de nadruk gelegd op de noodzakeliikheid dat de telers gezamenlijk de afzet ter hand nemen. Hij was van mening dat als er ooit slechte tijden zouden aanbreken voor de fruitteelt, slechts hechte aan eensluiting de afzet zal kunnen redden. Hij vroeg alle telers er aan mee te werken dat het goede Zeeuwse produkt zo aantrekkelijk mogelijk wordt gepre senteerd en was ook van mening dat Zeeland wat meer aandacht moet gaan besteden aan doelmatige reclame voor zijn fruitprodukt. De heer Nooteboom merkte verder op dat Zeeland betrekkelijk een afgelegen gebied is en de veilingen zuilen iets moeten doen om een koperskring op te bouwen, te verbeteren en te behouden. Zeeland heeft een goede kwaliteit en sortering en de kooplieden zullen er van overtuigd moeten worden dat er op de Zeeuwse veilingen bfj de fruitaankoop meer meevallers zijn dan tegenvallers. natuurlijk de winkelier aan de telefoon. Waarom had zij niet kunnen zeggen; „Nee, vandaag niet?" Toen ik er met haar over praatte zei zij: „Maar als je nu zijn koffie niet lekker vindt, waarom mag je dat niet zeggen!" Onlangs was ik aan het rommelen in de kast in de huis kamer. Heel de boel stond overal. De vrouw van het hoofd van de school, die wel eens een enkele keer bij mij komt, belde en ik zei tegen Ineke (zo heet zij) „Zeg maar dat ik niet thuis ben." Met dat zij de deur uit gaat zegt zij: „Maar u bent er toen, en een minuut later komt die mevrouw toch de kamer bin nen en zegt: „Ineke zei, dat u mij niet kon ontvangen, omdat u met de kast be zig was, maar ik kom toch maar even, want ik heb alleen maar even een bood schap en overigens, het is bij iedereen toch wel eens rommel als je de kast doet." Ik was natuurlijk verschrikkelijk sneu. Later zei Ineke eenvoudig: „Ik ver pof het om aan de deur te liegen." Toen de Ds. op catechisatie naar de preek vroeg van zondag zei zij: „Ik weet het niet, dominee, ik kon er niets van begrijpen." Nu had mijn man gezegd, dat hij het ook niet had begrepen en toen de dominee zei: „Hé, zo moeilijk was het anders niet", zei zij: „Nou, va der heeft er ook niets van begrepen." Wat moet ik nu met dit meisje aan? Ik verbied haar wel eens zo te praten, maar zij doet het toch." Naar mijn indruk kan ik met mijn antwoord erg kort zijn. Mijn antwoord luidt: als inderdaad de voorbeelden, die moeder geeft, voorbeelden zijn van de ergste manier van openhartigheid van haar dochtertje; dan heb ik aan deze moeder maar één ding te zeggen, als zij mij vraagt wat zij doen moet. En dat is: God bidden, of ze zelf even eerlijk mag worden als haar kind. Een klein meisje moest geopereerd worden en werd de operatiekamer bin nengebracht. Met grote ogen keek ze om zich heen naar de glimmende instrumen ten, toch niet helemaal gei'ust wat die vreemde mensen met haar zouden doen. Het was nodig dat ze onder narcose zou worden gebracht. En een van de doktoren vertelde het kind, dat ze nou een poosje ging slapen. Het meisje lag al op de operatietafel, maar toen de dok ter dit zei, riep ze uit: „O dokter, en ik heb nog niet eens mijn gebedje opge zegd Toen gebeurde het merkwaardige in deze operatiezaal, dat het kleine meisje neerknielde op de tafel, met de dokto ren en de zusters om zich heen. Het be gin van de operatie moest maar even wachten. En door de stille kamer klonk het stemmetje hoog en helder: 'k Sluit nu bei mijn oogjes toe, Here houd ook deze nacht over mij getrouw de wacht Toen ging ze weer liggen, volkomen rustig en zonder enige angst. Waar zou ze bang voor zijn? De Heer zou immers voor haar zorgen? Zo mogen ook wij als volwassenen op God vertrouwen! Verder commentaar is hier feitelijk overbodig. Zullen wij ouderen met ons werk en onze problemen, met ons leven temidden van de mensen, ook met onze kritiek op de jeugd, hieraan voorbij gaan? O zeker, wij worden misschien even geroerd, maar gaan dan weer over tot de orde van de dag. Jezus, die een open oog en hart voor de kinderen had, stelt hen aan ouderen tot een voorbeeld, zelfs met deze waar schuwing: „Als gij niet wordt als de kin deren, zult gij geenszins in het konink rijk der hemelen binnengaan". Zij moeten geleid worden, maar heb ben ons ouderen dikwijls heel veel te zeggen, ook al zijn zij, evenals wij, vaak niet, zoals zij behoren te zijn. Maar als wij van hen mogen leren oprechtheid en kinderlijk geloof en dat ook werkelijk meer zouden tonen in ons leven, dan is dit jaar voor ons in geestelijk opzicht ook nieuw. O. COÖPERATIEVE VEILINGVERENIGING „WALCHEREN". MIDDELBURG, 9 januari. Fruit. Jonathan hl 80/85 31, 75/80 24—31. 60/70 16—29 60/65 16. h2 7—14, k 10—22. Golden delicious hl 75/80 46—49. 70/75 27—43. 60/70 30—37. 60/65 28. h2 15—21, k 18—39; Winston k 30; Lombarts calville hl 80/85 25 70/80' 22—27 60/70 20. k 1320; Groningen kroon hl 65/70 22,55/65 17, k 11; zoete ermgaard k 3441: goud- réinetten hl 75/85 26. 65/75 15—22, 60/65 14. k 18—23; giesen wildeman hl 55/60 33—34, h2 1214; comtesse de paris k 1516. Groenten: andijvie glas 7?1,04, rode kool 18—30. savoye kool 12—26, boerekool 11—20, wittekool 17— 21. prei 2027, veldsla glas 1.381,81. uien 613. spruiten geschoond 44—71, spruiten ongeschoond 1556. bloemkool 4 st. p. kist 92. idem 6 st. 57—78, idem 8 st. 38—56, idem 10 st. 24—30, idem 12 st. 11—28. witlof 33— 51, waspeen 2428, breekpeen 412, kroten kg. 8-11. GOES, 9 ian Groenten per stuk Bloem kool A II 57—58, B II 33, C I 20, afw. 10—18. Knolselderij 223, Per kg Spruiten A II 38— 42, B I 32, B II 27—30, afw. 20—37, Witlof A 11 51—60, B II 45—52, afw. 23—43, Peen 7, Prei 26—28, Andijvie 80—89, Veldsla 134, Gr. sav. kool 1026, Gele sav. kool 1320, Rode kool 18—23, Witte kool 6—12, Boerenkool 27 8. Per bos: Selderij 9—16. VEILING STAVENISSE Bonken 12.50. middel 11.96—12.10; drie lingen 13.80; picklers 13.— Aanvoer 80 ton. Herstel en onderhoud Nieuw-Neuzenpolder TERNEUZEN. In hotel Centraal te Terneuzen werd door het bestuur van de waterkering van ó'e Calamiteuzepol- der Nieuw Neuzen het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud van de aarde-, kram- en steenglooiingswerken, dienstjaar 1959 een aanbesteding gehou den met de volgende inschrijvingen: G. cn A. Sponselee. Kloosterzande, 58.150; J. F. Warrens. Ossenisse 58.230: L. v. d. Klippe, Vlissingen 59 500: N.V. Elk, Schoondijke 59 800; Fa. W. Dekker, Papendrecht 59.850; J. de Ouden. Bier vliet 59.950; Thomas Kambier 59.990; M. v. d. Velde. Bruinisse 60.000: Fa. de Ruyser. Biervliet 61.500; P. d'e Regt, Terneuzen 62.000; T. Hamelink, Hoek 62.500. BIGGEKERKE. Mej. De K. uil Vlissingen is gistermorgen met haar auto met kruidenierswaren in een sloot langs de weg van Koudekerke naar Biggekerke gekomen. De wagen begon te slippen, ten gevolge van de gladheid van de weg, nadat mej. De K. een drie- wielig autootje van de waterleiding had ingehaald. Noch de auto, noch de onfortuinlijk» kruidenierster, liepen letsel van belaid op.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4