EISENHOWER: BERLIJN kan GERUST ZIJN „Macht moet weer plaats gaan maken voor het recht ONVERWACHTE GLADHEID ZAT AUTO'S DWARS Meeloorlog brengt bakkers in 't nauw Jaarlijkse boodschap aan Congres dringt aan op matiging Irene werd tweede ondanks valpartij Waterwals verplettert Spaans dorp De Bilt: Buiig Staatslening van 400 min a 4% SCHOUWSPEL IN DE KOU Ernstige kritiek op N.L.S. MEER BUIEN Rode prestatie KONINKLIJK GEZIN TROTSEERT DE SNEEUW Oud strijders zij n tegen B.B.-dienstplicht BEVANGEN INCIDENTJE Diefjes van zes, zeven en aclit jaar 150 DODEN TIJDELIJKE VERLAGING BROODPRIJS? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 10 januari 1959 Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. President Eisenhower heeft in zijn jaar lijkse boodschap aan het Congres het Amerikaanse volk aangespoord zich te matigen, de volkeren van de vrije wereld een hart onder de riem gestoken en in het hijzonder de bevolking van West-Berlijn de verzekering gegeven dat alles zal worden gedaan om de vernietiging van haar vrijheid te voorkomen. De matiging die het Amerikaanse volk moet betrachten ligt in het vlak van de steeds groter wordende aandrang op verhoging van de bewapenings uitgaven en op het terrein van de rassenstrijd. President Eisenhower, wiens grote rede in geheel Amerika per radio en televisie was te volgen, stalde het Amerkaanse volk een jaar in het vooruitzicht dat door het hoogste welvaartspeil in de geschie denis van het land gekenmerkt zal kunnen worden. Het is het streven van de Verenigde Staten, zei de president waar ook ter wereld het uitbreken van een oorlog, klein of groot, te verhinderen. Daarom vroeg hij het gehele Amerikaanse volk in verband met de zeer zware verplich tingen die de Amerikaanse regering in dat opzicht heeft aanvaard de regering te steunen in het streven naar hand having van een gezond economisch be stel en naar vermindering van het infla- tiégevaar. Over die verplichtingen zei hij dat de militaire kracht van de Verenigde Staten alleen niet toereikend is om te voldoen aan de eisen van voldoende beveiliging van de gehele vrije wereld. Daarom heeft Amerika bondgenootschappen gesloten met bijna vijftig andere landen in de vrije wereld. Elk van die landen moet Hoewel de expeditie en de bezorgers van ons blad al het mogelijke doen om on danks de slechte weersom standigheden de krant op tijd te bezorgen, moet er rekening mee worden ge houden dat er toch vertra gingen kunnen optreden. Wij roepen daarvoor bij voor baat uw clementie in. zijn deel van de gezamenlijke zware de- fensielast dragen, zei hij, ter bescher ming van de uiterste grenzen van* de vrije wereld. De Amerikaanse regering blijft streven naar perfectionering van het Amerikaanse aandeel in die collec tieve verdediging. De toestand- in West-Europa leek hem gunstiger te zijn geworden. De met Ame rika bevriende landen in West-Europa tonen een vergroting van hun vitaliteit, zei hij, en blijken steeds beter in staat te zijn zich te weer te stellen tegen een eventuele bedreiging van hun grenzen. Er valt volgens hem niet te denken aan isolationisme omdat het Ameri kaans volk zich dan in eon gevangenis zal bevinden in plaats van zoals de isolationisten menen in een ,,fort Amerika". De gehele wereld is het nu volgens hem duidelijk geworden dat Amerika onverschillig waar agressie dreigt op de bres zal staan. Dat was gebleken in de Libanon, in het gebied van Formosa en in Berlijn. Over de kwestie-Berlijn zei hij: Samen met andere vrije,landen hebben wij plechtig beloofd de bevolking van vrij Berlijn te verdedigen tegen elke poging haar vrijheid te niet te doen. Wij zullen blijven streven naar zinvolle overeen' komsten ter regeling van dit vraagstuk en van andere problemen. Wij doen dat in het besef dat niet alleen de integriteit van een stad maar de hoop van de ge hele vrije wereld op het spel staan. Wat hij met zinvolle overeenkomsten bedoelde werd duidelijk toen hij, de minachting van de communistische we reld voor internationale verdragen be sprekend, zei: „Het meest recente voorbeeld van hun minachting voor plechtig aangegane in ternationale verplichtingen is hun bekend gemaakte voornemen zich aan hun ver antwoordelijkheden met betrekking tot Berlijn te onttrekken. Daarom hebben wij hoegenaamd geen vertrouwen in onverschillig welk ver drag met communistische landen tenzij in een dergelijk verdrag de nalevings- maatregelen zijn vastgelegd." Uitvoerig schetste de president de mili taire paraatheid van de Amerikaanse strijdkrachten en de voornaamste presta ties in het afgelopen jaar op technisch gebied, zoals de lancering van verschei dene kunstmanen en de tochten van de Nautilus en de Skate onder het poolijs door. Aan de werkzaamheden m de Sovjet unie op het terrein van de ruimtevaart wijdde hij maar één zin Deze: „Tevens beseffen wij ter dege dat sommige van de prestaties van de Sovjetunie op dit i bijzondere gebied van de techniek inder daad schitterend zijn. Mocht de regering er in slagen de be groting in evenwicht te houden na aan de defensiöbehoeften te hebben voldaan dan zou er uitzicht kunnen komen op j belastinghervormingen De president bond het Amerikaanse volk op het hart de rassenstrijd niet weer te laten opvlammen. De ogen van de ge hele wereld zijn op ons gericht, zei hij. „Het beeld dat men zich in het buiten land van Amerika vormt zal er niet beter op worden", zei hij, „wanneer school kinderen door de sluiting van sommige scholen, geheel buiten hun schuift worden verstoken van de gelegenheid onderwijs te krijgen." U1TG1FTEKOERS 99 pet. DEN HAAG. De minister van fi nanciën a.i. is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 4*4 pet. lening groot 400 miljoen tegen een koers van 99 pet. Aflossing van de lening zal geschie den in 30 jaarlijkse termijnen en wel afwisselend 3 pet., 4 pet. en 3 pet. per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgende jaren 10 pet. van de lening wordt ge delgd, te beginnen op 16 februari 1960. Versterkte of algehele delging is de eer ste tien jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 16 februari 1959. de coupons verschijnen jaarlijks op 16 februari. De storting op <fe toegewezen schuldbewijzen zal moeten geschieden op maandag 16 februari 1959. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van 1000 en 100, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregister inschrijvingen zal kunnen geschieden tot bedragen van tenminste 100.000. Hét ligt in de bedoeling de inschrij ving open te stellen op 22 januari van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam. Opneming van deze lening in de note ring ter beurze van Amsterdam en Rot terdam zal worden bevorderd. Het prospectus zal binnenkort, vermoe delijk op 15 januari verschijnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het is onbillijk de sol daten, die drie jaar dienst in Indië achter de rug hebben, nu nog weer op te wil len roepen voor noodwachtplicht. Dat heeft de Haagse afdeling van het oud strijders legioen aan de minister van binnenlandse zaken geschreven. Te meer is dit niet rechtvaardig, aldus de brief, omdat vele duizenden jonge mannen als buitengewoon dienstplichtigen te boek staan, nooit in dienst zijn opge roepen en nu ook weer buiten de B.B.- dienstplicht gaan vallen. Gisteravond Iaat bereikte ons deze telefoto uit het ingesneeuwde Val d'Isère: prinses Irene suist over de eindstreep. VAL d'ISÈRE. Om zeven minuten over drieën gistermiddag stoof prinses Irene na een snelle start de Franse alpenberg Solaise af als derde deelneemster bij de Nederlandse skikampioenschappen en twintig seconden later schoten zeven mannen, tot hun middel wadend door de meer dan een meter hoog liggende losse sneeuw, naar de Prinses toe, die een ferme val had gemaakt. Een zucht van verlichting steeg op uit de monden van de wedstrijdorganisatoren toen bleek dat de Prinses niet was gewond en al weer overeind krabbelde, tegelijkertijd haar kwijtgeraakte ski zoekend. Dat was tijdens de eerste manche van de slalom waarmee dan gisteren toch eindelijk de Nederlandse ski wedstrijden in Val d'Isère zijn be gonnen. Bij de tweede afdaling miste de Prinses een van de poortjes en moest terug. Wat de kenners hadden gedacht werd niet bewaarheid. De algemene mening was namelijk dat de strijd om de eerste plaats bij de dames afdeling zou gaan tussen prinses Irene en de studente in de medicijnen uit Utrecht, de 20-jarige Olga Lukow- sky. Het Utrechtse meisje viel bij de afdaling drie keer en kon de verloren tijd niet meer inhalen. De derde deel neemster. Paula Stevens uit Den Haag. maakte ook een val en gaf meteen op. Toen gebeurde waar iedereen in Val d'Isère vierentwintig uur eerder alles om verwed zou hebben dat niet zou gebeuren: de zestien jaar oude Marina van der Wal uit Amsterdam, dochter van de directeur van de Jaarbeurs, eindigde als eerste en prinses Irene werd tweede na haar met een achterstand van 115 seconden op de eerste dag. Majoor Bischoff van Heemskerck vertelde mij: Prinses Irene heeft het geheel goed opgenomen, en zij acht haar kans op de eerste plaats in de alpine-combinatie nog helemaal niet verkeken". Zie verder gehoord en gezien op pagina 2. TNE NATTE SNEEUW joeff gister- middag over de Dam in Amster dam, toen daar bet Koninklijk paar vergezeld door één van de dames du palais, mevrouw W. A. Repelaer van Driel-van der Willigen ver trok na de gebruikelijke nieuwjaars receptie. Tegen het middaguur waren konin gin Juliana en prins Bernhard ge arriveerd. Daarna waren minister Luns, 39 ambassadeurs, drie gezanten en dertien zaakgelastigden aangeko men. Namens liun regeringen boden de diplomaten het Koninklijk paar de nieuwjaarswensen aan. Velen sloegen het schouwspel gade. Toen de laatste auto van het corps diplomatique echter weer weg reed nam de sneeuwstorm in hevigheid toe en de toeschouwers zochten een goed heenkomen. Een van de leden van de kapel van de Koninklijke luchtmacht de luchtmacht leverde dit jaar voor het eerst de erewacht voor het paleis werd door de kou de bevangen. Hij leunde even tegen de paleismuur, maar kon later zijn plaats weer innemen. Een tweede incidentje deed zich voor toen de chauffeur van de am bassadeur van Nicaragua zijn wagen in plaats van langs de zogenaamde „kleine steentjes" voor het paleis te sturen er pardoes overheen en tussen de dirigent en het eerste gelid van tamboerkorps en kapel door reed. Hoewel hij werd gewenkt een gro tere bocht te maken reed hij door. Dat noopte de twee palfreniers, die bij de rand van het trottoir stonden om het portier van de auto's te ope nen, zich ijlings terug te trekken tot vlak voor de paleisingang, om daar behulpzaam te zijn bij het uitstap pen. Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN. Drie jongetjes van zes, zeven en acht jaar blijken de da ders te zijn van de reeks diefstallen van portefeuilles en portemonnaies uit kle dingstukken, die in de garderobes van theaters en openbare leeszalen te Nij megen hingen. Het onderzoek naar aanleiding van de laatste aangifte van diefstal van porte feuilles uit de garderobe van de open bare leeszaal aan de Nassausingel leid de tot de aanhouding van de knapen. Zij hadden veertig gulden gestolen. Er was niets meer van over. MADRID (Reuter, UPI) Een vreselijke ramp heeft zich in de nacht van donderdag op vrijdag in Spanje voorgedaan bij het meer Sanabria vlak bij de Portugese grens in het noordwesten van de provin cie Zamora. Miljoenen kubieke me ters water stortten zich kort na vier uur in het nachtelijk duister op het stille dorp Rivadelago, waar de bevolking van 500 zielen niets vermoedend lag te slapen. Zeker 150 mensen uit het dorp zijn omgekomen. Hun lichamen zijn ge vonden; ze werden uit het water op vist. Van 250 inwoners van het onge lukkige plaatsje weet men al zeker dat ze zijn gered. DAM BRAK De enorme watervloed is veroor zaakt door een plotselinge breuk in de dam Vega de Tera, een stuwdam die daar is aangelegd voor een water krachtcentrale bij het Sanabriameer. De centrale is nog in aanbouw. De huizen van Rivadelago werden door de brullende muur van water die als een alles vernietigende wals kwam aanrollen opgelicht als lucifersdoosjes, vertelden geredde inwoners van het dorp. Honderden meters verderop werden ze met woest geweld uiteen geslagen. Er bleef vrijwel niets van over. Ook een kamp van arbeiders die aan de centrale werkten is door de vloed golf overspoeld. Een groep van on geveer honderd houthakkers heeft kans gezien op tijd naar hoger gelegen grond te ontvluchten. Het reddingwerk is onmiddellijk met grote kracht aangepakt. Leger, politie, Rode Kruis en brandweer zijn met grote hoeveelheden materiaal en in grote sterkte naar het rampgebied ge stuurd. Onder leiding van de gouver neur van de provincie Zamora en de minister van openbare werken zijn zij het bergachtige gebied rond het stuw meer ingetrokken op zoek naar moge lijke ovérlevenden. Telefonisch was er gisteravond nog geen contact met het ramiDgebied te krijgen. Op het nog altijd wild kolkende water van het stuwmeer drijven delen van vernielde huizen, huisraad en kadavers van omgekomen vee. De eerste reddingploeg heeft Riva delago gisteren tegen de middag be reikt. WATERMASSA De bezweken stuwdam was ruim 30 meter hoog. Zij sloot een waterreser voir af van meer dan zeven miljoen kubieke meter: Het water in het stuw meer werd gevoed door de rivier de Tera, die door de aanhoudende regen van de laatste tijd sterk was gezwol len. De was is blijkbaar te veel ge worden voor de dam. Vanuit het meer DEN HAAG. De Raad voor de lucht vaart heeft gistermiddag ernstige kritiek geoefend op de technische dienst van de Nationale luchtvaartschool. Hij deed dat naar aanleiding van het het ongeluk dat de heer A. M. Dwinger uit Amsterdam 25 mei overkwam met een Piper Cub van de N.L.S.. omdat de stuurknuppel losschoot. Een monteur en een werkmeester bleken de stuurknuppel vijf dagen te voren in de sok te hebben gestoken, hoewel de pen met borgveer ontbrak. Bij de raad is ernstige twijfel gerezen of aan het interne voorschrift voor dage lijkse inspectie van de vliegtuigen van de N.L.S.. dat voor de gebruikers van zo groot belang is. wel streng de hand is gehouden. Hij had de indruk dat met name de technische dienst van de N.L.S. ernstig in gebreke is gebleven. HAARLEM. Prins Bernhard heeft gisteren in Haarlem het nieuwe labora torium van de n.v. Koninklijke pharma- ceutische fabrieken v.h. Brocades Sthee- man en Pharmacia geopend. Van onze weerkundige medewerker Twee depressies in één week over ons land, het is van het niet bepaald goede te veel. Woensdag was de route van de depressie west-oost, gisteren ongeveer noord zuid. Kort na het middaguur be reikte de depressie gisteren Den Helder, vervolgens trok zij even na vieren over De Bilt om bij Venlo gisteravond ons land weer te verlaten. Heel wat sneeuw heeft zij daarbij gebracht: in Eelde was de dikte van de sneeuwlaag gister avond 18 cm, evenals in Leeuwar den; in Twente lag 11, op de Veluwe 6 en in De Bilt 4 cm sneeuw. In het westen van het land ligt praktisch niets. Tussen het gebied van hoge druk, waarvan het centrum bij Groen, land is gelegen en de depressies boven Scandinavië en Centraal- Europa blijft voortdurend koude lucht uit het Poolgebied naar het zuiden stromen. Daaraan zal dit weekeinde geen einde komen. In ons land liep de temperatuur gis teren uiteen van nul graden in het noorden tot 5 graden in Hoek van Holland. Het water van de Noordzee heeft een temperatuur van 6 a 7 graden, dat is wel als de voornaamste oor zaak van de buien te beschouwen. Die temperatuur is nog boven nor maal, dank zij het vele zachte weer van december. Dit weekeinde zul len ongetwijfeld weer buien komen en ook weer depressies, zoals zich gisteravond reeds op de weerkaar ten aftekende, die de buiïgheid verder zullen aanmoedigen. Daar tussendoor zijn ook opklaringen te verwachten; komen deze 's nachts,' dan zal het enkele graden vriezen. Maar veel vorst komt er tijdens het weekeinde niet omdat de lucht van de Noordpool tot de Waddeneilan den vrijwel ononderbroken over zee stroomt en daardoor wordt ver warmd. In grote delen van ons land werd het gisteravond een hache lijke zaak om van de weg gebruik te maken door plotseling optre dende gladheid. Zo telde Amster dam gisteravond in twee uur tijd vijftig aanrijdingen. Daar waren een kleine honderd auto's bij be trokken. De kantonniers van rijkswaterstaat heb ben trouwens gisteren de hele dag een drukke dag gehad met het berijdbaar- houden van de wegen. Beneden de grote rivieren was nogal wat natte sneeuw gevallen, waarna het licht begon te vriezen. Het kwaadst hadden gisteren de drie noordelijke provincies het echter. Daar werd op tal van plaatsen meer dan twintig centimeter sneeuw gemeten, nadat gisteravond om zeven uur opnieuw een sneeuwbui was losgebarsten, 's Mid dags lag er al een laag van 8 tot 10 cm. Het verkeer ondervond veel overlast maar kon op gang blijven, zij het met grote vertraging. Overal in de drie noordelijke provin cies zijn de sneeuwploegen uitgerukt. Er is rijkelijk gewerkt met zand en pekel om althans de belangrijkste wegen be gaanbaar te houden. Ook in de stad Groningen moesten alle hens aan dek komen om de voornaamste straten be rijdbaar te maken. De autobussen van de lijndiensten in de provincies Groningen, Friesland en Drente,, bleven rijden, maar ondervonden vertraging, op sommige trajecten van wel drie kwartier en langer. De spoor, wegen ondervonden ook hinder van de sneeuw. Op de lijn GroningenNieuwesch$ns waren op sommige plaatsen de wissels NEW YORK (Reuter, A.P.) De North Atlantic Conference zal de vrach ten voor graanvervoer van de oostkust van de Verenigde Staten naar Antwer pen en Rotterdam verlagen met 1 tot 5 dolalr per ton. De vrachten naar En geland worden verlaagd met 70 dollar cent tot 5.95 dollar per ton. Deze vrachtprijsverlaging is bedoeld als concurrentiemiddel tegen de tramp schepen, die over dezelfde route het graan Vervoeren tegen 4,50 dollar. Het Nederlandse bedrijfsleven en hon derden particulieren hebben in 1958 een ton bijengebracht voor het erefonds voor oud-verpleegsters. Het geld is no dig voor de vele oud-verpleegsters die in behoeftige omstandigheden leven. komen vast te zitten; de vertraging be droeg op deze lijn een kwartier. Op de lijn GroningenLeeuwarden ontstonden aanvankelijk ook enige moeilijkheden, maar die waren spoedig overwonnen. Het sneeuwgebied strekte zich uit tot voorbij Amersfoort. Van Zwolle af werd het sneeuwdek steeds dunner, tot onge veer 5 a 10 cm in Huis ter Heide. In Itteren, een dorpje langs de Maas bij Maastricht, heeft het gistermorgen even gespannen. Het water wees bij de stuw Borgharen 4.40 m plus N.A.P. Dat be tekent alarm. De bewoners hadden zich al op de eerste verdieping geïnstalleerd. Het water begon de weg van Itteren naar Meerssen te overstromen. Na acht uur gistermorgen evenwel werd drie centimeter val gemeld. Die van Itteren konden weer verlicht ademhalen. In Midden-Limburg moest het veer over de Maas tussen Wessem en Maas- bracht uit de rivier worden genomen. De stuwen in de Maas in Limburg moes ten alle voor het wassende water worden gestreken. Sanabria werd het water door de ri vier de Douro naar Portugal afgevoerd. Kilometers in de omtrek heeft men het geweld van het neerstortende wa ter, dat Rivadelago vernietigde, ge hoord. Onophoudelijke stortregens maakten alles nog triester dan het al was en verhinderden bovendien dat vanuit de lucht hulp kon worden ge boden aan de ongelukkige inwoners van het dorp. Het feit dat de enige weg die naar het dorp leidt ook al is overstroomd heeft er toe bijgedragen dat de hulp zo laat arriveerden- De stuwdam is twee jaar geleden ge reed gekomen. Het project voor de bouw van de waterkrachtcentrale heeft destijds stormen van protest ge wekt, omdat men bevreesd was dat veel van het natuurschoon rond het meer verloren zou gaan. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur.- Wisselend be wolkt met enkele sneeuw of hagel buien. Matige tot krachtige noor delijke wind. Weinig verande ring in tempera tuur. MIESJE: Mooi karweitje voor het weekeinde. 11 dec.: zon op 8.45, zon onder 16.51; maan op 9.35, maan onder 20.03. Voor het Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. In kringen van de particuliere bakkerijen en kleinere maalderijen is een gespannen toestand ontstaan door de drastische prijsver laging van het meel, met als mogelijk gevolg een verlaging van de brood prijs. De normale buitenlandse marktnoteringen gaven geen aanleiding tot verlaging van de prijs van de bloem, aldus zegt men in deze kringen. De verontrusting is vooral ontstaan, doordat de grote bedrijven, die tot verlaging van de prijs hebben besloten, hebben laten doorschemeren, dat deze verlaging slechts van korte duur zal zijn. Mocht deze tijdelijke maatregel wederom ongedaan worden gemaakt, dan zal het zeer moeilijk zijn de even tueel verlaagde broodprijs wederom op het huidige niveau terug te bren gen. Bij de zelfstandige bakkers bestaat daarom de vrees, dat zij tenslotte het gelag zullen betalen van de meel oorlog. De bij de Stichting Maalderijbelan- gen aangesloten kleinere maalderijen, zijn noodgedwongen met de prijsver laging meegegaan, ofschoon zij daar voor geen enkele aanleiding zien in de economische situatie. Ondertussen nemen de meeste kleinere maalde rijen een afwachtende houding aan. Zij voelen er weinig voor onder de huidige omstandigheden contracten voor lange duur op deze basis af te sluiten. Verwacht wordt dat de prijs van het meel, na twee of drie weken naar het oude peil zal stijgen. In deze kringen vindt men het op merkelijk, dat de prijs niet over de gehele linie is verlaagd naar hetzelfde niveau. In Limburg ligt de meelprijs nog een gulden per honderd kilo hoger het land. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1502

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1