Kamer van Koophandel helpt zakenmensen Ruzie te Biervliet op feest van haringkaker x ers&s scs GEMAAL BI] SCHORE NOG DEZE MAAND VOLTOOID GZiepaei/AAa Förmamint- NIEUWE VESTIGINGSVERGUNNINGEN VOOR TWEEDUIZEND ONDERNEMERS Mogelijkheden en gevolgen van Deltaplan Groepsvergadering van CHU Brandweerexamens te Wölfaartsdijk Sportveld en zwembad in IJzendijke GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Rotterdams Toneel speelde „Suiker" KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP Politierechtre Middelburg GOEDENNACHT Vrijdag 9 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Witte kool naar België GOES. Lange tijd is het verboden geweest, maar met ingang van 8 januari mag de witte kool uit ons land weer naar België worden geëxporteerd. Wel is hierbij vastgesteld dat de veilingprijs moet corresponderen met de vastgestelde minimum importprijs. Deze bedraagt voor de maand januari 140 Bfrs. of f 10,64 per 100 kg. Wanneer de veilingprijs in ons land hier beneden komt zal een hef fing worden opgelegd. De hoogte van deze heffing kan dagelijks wisselen. Advertentie fijn als u iets in huis hebt! im wm MIDDELBURG. Met ingang van 1 januari 1959 is de nieuwe vestigingswet Bedryven 1954 op een aantal bedrijven van toepassing verklaard. De bedrijven kennen reeds de Vesti gingswet 1937, die echter verscheidene lancunes vertoonde. Diverse bedrijven konden ook niet onder deze wet worden gebracht. Daarom is een nieuwe wet in het leven geroepen, waaronder een groot aantal ondernemingen hieronder nader genoemd nu reeds vallen. Het gevolg daarvan is, dat alle ondernemers, dus ook die, welke reeds in het bezit zijn van een krachtens de Vestigingswet 1957 afgege ven vergunning, opnieuw een vergunning, thans op grond van de nieuwe wet. zul len moeten aanvragen voor 1 april a.s. De Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg heeft besloten de ondernemers in het district van de Kamer zoveel mogelijk behulp zaam te zijn bij het invullen van de for mulieren, die voor het aanvragen van de vergunningen nodig zijn. Naar de secre taris van de Kamer van Koophandel, de heer A. S. de Jonge, ons mededeelde, heeft de Kamer geschoold personeel in dienst, dat de ondernemers belangrijke diensten, kan bewijzen. Op deze wijze wordt voorkomen, aldus de heer De Jonge, dat de betrokkenen naderhand moeilijkheden ondervinden, omdat aanvraagformulieren niet juist zijn ingevuld of te laat zijn ingezonden. Wordt namelijk niet op tijd dus binnen drie maanden na 1 januari 1959 een vestigingsvergunning aangevraagd ook al is men in het bezit van een ver gunning krachtens de oude vestigingswet, clan xs aan het verkrijgen van een ver gunning veel werk verbonden en zijn ook de kosten aanmerkelijk hoger. Het is daarom dat de Kamer van Koophandel voor 1980 ondernemers, die thans onder de nieuwe wet vallen en samen 2561 ver gunningen nodig hebben, een belangrijk deel van het administratieve werk wil overnemen. Om dit werk vlot te doen verlopen, worden 24 zitdagen gehouden, verdeeld over diverse plaatsen in de provincie. Men heeft uitgerekend, dat op iedere zitdag per kwartier twee ondernemers kunnen worden geholpen. Op deze wijze denkt het personeel van de Kamer in drie maanden dit dienstbetoon aan de Zeeuwse ondernemers te kunnen ver richten en men hoopt dat de betrokkenen zullen medewerken om op tijd de for mulieren in te vullen, opdat woi'dt voor komen, dat na 1 april a.s. ondernemers, die geen vergunning hebben aangevraagd en dus ook niet hebben ontvangen, boe tes zullen moeten betalen. De medewerking van de ondernemers, die persoonlijk bericht ontvangen van de secretaris der Kamer, is dus wel zeer gewenst. Op 12 januari wordt met de zittingen gestart te Middelburg. De nieuwe wet is van toepassing op alle ondernemers, die de volgende takken van bedrijf, hetzij als hoofdbedrijf, hetzij als nevenbedrijf uitoefenen: bontwei'kers- bedrijven, aannemersbedrijven (burger lijke en utiliteitsbouw), metselaarsbedrij ven, schildersbedrijven, constructieschil dersbedrijven, loodgietersbedrijven, wa- terfittersbedrijven, gasfittersbedrijven, stukadoorsbedrijven, terrazzobedrijven, houtgi'anietbedx*ijven, steenhouwersbe- drijven, tegelzettersbedrijven, rietdek- kersbedx'ijven, herenkappersbediTjven, dameskappersbedrijven, tandtecbnisch- laboratoi'iumbedrij ven, begrafenisbedi'ij - ven, logiesveretrekkingsbedrijven (hotel), pensionbedrijven, restaurantbedrijven, cafetariabedi-ijven, cafébedrijven, vakan- tiegelegenheidsbedrijven, leesbibliotheek- bedrijven, autoi'eisbureaubedrijven, kleinhandelaren in muziekinstrumenten, kleinhandelax-en in gebruikte en ongere gelde goederen, kleinhandelaren in vaste bx*andstoffen, kleinhandelaren in vuur wapenen en munitie, schoonheidsverzor- gingsbedrijven, gelaaisverzorgingsbedrij- ven, koeltechnische bedrijven. Kamperland A. R.-Kiesvereniging KAMPERLAND. Onder leiding van de heer I. Tange kwam de Anti Revolu- tionnaire kiesvereniging bijeen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereniging thans 166 leden telt, het gemiddelde bezoekersaantal op de ver gaderingen was 60. De aftredende be stuursleden de heren I. Tange en A. Fi- lius werden herkozen. Nadat de kandidatenlijst voor de Twee de Kamer was vastgesteld, hield de heer H. Huyze een inleiding over het Com munisme, waarop een zeer drukken be spreking volgde. IJZENDIJKE. Tijdens de gehouden flr/vtp (WPr^uHotl Ptl VilII raadsvergadering sprak de loco-burge-UV Cl MIIULICII Ydli meester de heer A. J. Termote een nieuwjaarsrede uit, waarin hij o.m. naai PTaail VPrWHPm voren bracht, dat ondanks het geboorte-1 overschot, de bevolking met zes perse- 'S-GRAVENHAGE Na aanvankelijke neJ} - - teruggelopen. daling in de laatste jaren was de wereld- Bruinisse De haven in 1958 BRUINISSE. In de haven kwamen binnen en vertx'okken in het afgelopen jaar 470 vaartuigen, hierbij waren zes kustvaarders. Er wei'den 22 draglines verscheept. De aanvoer van zand was 3591 ton, van grind 2075 ton, van cement 263 ton, van steenkolen 60 ton. Er werden slechts 11000 stuks stenen aangevoerd, wat er op wijst dat de aanvoer van stenen hoofd zakelijk door het wegvervoer wordt ver- zox'gd. De aanvoer bestond uit 395 ton mest, 1051 ton aardappelen, 20 ton uien en dan tenslotte de suikerbieten: 1.569.962 kg voor de Centi'ale Suikermaatschappij en 2303091 kg voor Dinteloord. Kerkiverve AR-kiesvereniging KERKWERVE. In het VerenigingS' gebouw vei'gaderde de anti-revolutio naire kiesvereniging afdeling Kei'kwerve onder voorzitterschap van de heer J. Boot. Deze vergadering stond in het teken van de komende kamerverkiezing. De lijst van kandidaten werd enigszins ge wijzigd vastgesteld. In een volgende ver gadering hoopt men te spreken over de financiële verhouding tussen Rijk en Ge meente. Anna Jacobapolder AR-kiesvereniging A.J. POLDER. In het dorpshuis ver gaderde de A.R. kiesvereniging Neder land en Oranje. De kandidatenlijst voor de aanstaande verkiezingen werd vastge steld en in de rondvraag werd een terug blik geworpen op de laatste Staten- en Gemeenteraadsverkiezingen. Getracht zal worden een spreker voor de verkiezings campagne te krijgen. A R. 's H. Arendskerke 'sHEER ARENDSKERKE. Voor de -Anti Revolutionaire kiesvereniging te 's-Heer Arendskerke/'s-Heer Hendriks- kinderen sprak de heer M. de Jonge, landelijk secretaris van de Chr. Jeugd bond van Natuurvrienden, over het on derwerp „mogelijkheden en gevolgen van het Deltaplan". Spreker zette uiteen, hoe de delta door zijn insulaii'e positie gedwongen is te le ven in de feitelijke gerichtheid oost-west, tei'wijl de eigenlijke gerichtheid nooi'd- zuid is, waardoor het deltagebied niet meegeroeid is in de ontwikkeling van overig Nedei'land. De noord-zuid vex-bin- ding ligt nu door middel van het delta plan in de nabije toekomst. Daarnaast heeft de agi'arische structuur van het deltagebied een grote verspreiding en beperktheid in omvang van de woonker nen ten gevolge. Landarbeiders zullen door industrie centra aangeti'okken worden. Een mate riële en culturele „gelijkwoi'ding" zal het gevolg zijn. Het groot aantal kleine gemeenten staat een goede bestuursvorm van het Deltagebied in de weg. Spreker vroeg zich vervolgens af. of de waterstaatkundige belangen bij het totstandkomen van het deltaplan niet te veel zijn gaan overheersen. Hij bepleitte een juiste i'uimtelijke ordening, waai*bij de planoloog de velschillende plannen en belangen coöi'dineert en de bestuurder de uiteindelijke beslissing heeft. Het huidige interprovinciaal overleg is daar bij niet voldoende en het totstandkomen van een partieel Nationaal Plan zal moe ten woi'den bevordei'd. Voor de recreatie te water zullen de afgesloten riviercnonden mogelijkheden bieden. Speciaal aan de beplanting van oeverstroken en droogvallende zandpla ten moet de nodige aandacht worden be steed. Het huidige karakteristieke land- schapsschoon zal welhaast totaal verdwij- neiT. Door het wegvallen van eb en vloed- beweging en het afnemen van het zout gehalte zal zich in flora en fauna een enorme ï-evolutie volti'ekken. Tenslotte bepleitte spreker bij het tot ontwikkeling komen van de industi'ie een concentratie van woonkernen. De be perkte ruimte laat een versnippering van woongebieden niet toe. 's Heer Arendskerke „Soldaten van Christus" 's-HEER ARENDSKERKE. De plaat selijke afdeling van de Jonge Kerk hield onder voorzitterschap van de heer M, J. Geuze een vergadering in de consistorie kamer. De heer G. Steenaard behandelde het onderwerp „Soldaten van Christus". Spreker ging in zijn betoog in op de hou ding van de christen in deze wereld, die de strijd niet schuwen mag. Vanzelfspre kend zal hij deze niet in eigen kracht voeren en niet met wapenen, waarmee de wereld strijdt. De wapenrusting van de christen zag spreker het duidelijkst gete kend in het bekende gedeelte uit de Efeze-brief. De waarnemend voorziter de Ijeer M. ,T. Geuze, die de leeftijdsgrens voor de Jonge Kerk spoedig hoopt te overschrij den, nam om deze reden afscheid van de •roep. Het bestuur wees uit zijn midden <lc heer G. Steenaard als zijn opvolger aan. GOES Van onze kunstredactie GOES Het was bepaald geen suiker zoet stuk, dat het Rotterdams Toneel gisteravond in de „Prins van Oranje" te Goes op de planken bracht. Geen stuk, dat brave leraren op middelbare scholen hun leerlingen zullen voorlezen en geen stuk, dat vrouwenverenigingen op hun jaarvergaderingen zullen laten spelen. In tegendeel, het toneelspel in zes taferelen van de Vlaamse schrijver Hugo Claus, en dat „Suiker" heet, was een bikkelhard ge beuren, een brok massief realisme, en wel i zo werkelijk dat men zich schier waande temidden van de naar bieten en pulp riekende werkers, die elk jaar in Noord- Frankrijk hun pover loontje plegen te verdienen. Het moet onmiddellijk worden gezegd,, een stuk als „Suiker", dat de toestanden hekelt in deze mannenmaatschappij, kam niet anders dan een toneelspel zijn waar in de woorden kernachtig klinken, de drank en de vrouwen op ieders lippen zijn en waarin men zich maar zo ver draaid weinig met geestelijke dingen op houdt. De auteur Hugo Claus die zelf jaren vertoefde temidden van die aan alcohol en rokken verslaagde levensgenieters en ploeteraars, is er uitstekend in geslaagd de sfeer te tekenen, een sfeer zo klem mend en explosief, dat Claus zich met recht mocht scharen onder de uitblinken de hedendaagse toneelschrijvers. Leek het in de aanvangstaferelen dat het stuk te weinig diepte zou hebben, in de latere en vooral in het vijfde bereikte „Suiker" juist door zijn diepgaande ont rafeling van het verleden van de courti sane Malou, een der hoofdrolspeelsters, subliem gespeeld door Ina van Faassen een hoogtepunt. Onder de voortreffe lijke regie van Ton Lutz heeft het Rot terdams Toneel een op hoog niveau staande voorstelling gegeven. Een op treden, waarin elk detail, hoe klein ook, die aandacht kreeg die het verdiende. Leo de Hartogh als Kilo kon zonder twijfel genoemd worden als de acteur die zich het sterkst in zijn rol had ingeleefd. Hij slaagde erin Kilo zo levensecht en zo geladen te poneren, dat hij mede door zijn gloedvolle overtuigingskracht bij het publiek grote sympathie verwierf. Guus Hermus was als Max de Lady killer, en de berekenendste eonder de bietenarbeiders, voortreffelijk. Vooral zijn typering in de ontmaskering van Malou was eminent. Treffend was ook Ton Lutz als de oud ste Minne, een goedmoedige, bedisselende maar tegelijkertijd kinderlijk onverschil lige werker, die zijn broer de jongste Minne (Jan Lemaire sr.) bevaderde. De overige rollen werden door Pim Dikkers, Rob van der Linden en Hans Polman goed vertolkt. Resumerend kunnen we zeggen, dat het Rotterdams Toneel met Suiker heeft aan getoond, dat het in afgelegen barakken van de bietenvelden in Noord- Frankrijk geen „gezellig onderonsje" is, maar er een samenleving heerst waarin de hartstochten van de mens van de hoogste tot de laagste aanleiding kun nen geven tot de meest felle konflikten. Konflikten die uiteindelijk toch door de mensen zelf onderling moeten worden op gelost. P. B. Kloetinge N.C.V.B. bijeen KLOETINGE. De N.C.V.B. organiseerde een bijeenkomst met als spreker de heer I. van Noppen uit Middelburg, wiens le zing tot titel had: Zij vliegen het nest uit, en wij? Na afloop van deze drukbezochte bijeenkomst deelde de pi-esidente mevr. D. Koole-Blomaai*d nog mede, dat de jaarvergadering zal woi'den -gehouden op 4 februari. Oostburg Bestuur VVV treedt af OOSTBURG. Op de algemene leden- vex-gadering van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Oostburg, die vrijdag a.s. zal worden gehouden, zullen alle bestuursleden hun functie neerleg gen. Op de laatst gehouden bestuursverga dering der thans zes jaren bestaande ver eniging, bleek dat alle zeven bestuurs leden het plan hadden af te treden. Dooi'gaan met een vereniging waarvoor zo weinig belangstelling van de zijde der gemeente bestaat, oordelen zij volkomen nutteloos. De Nederlandse Vereniging van Rheu- matiek Bestrijding zal een subsidie van 'a cent per inwoner ontvangen. Op deze vergadering werd uitvoerig gediscussieerd over het al dan niet aan stellen van een derde schoolarts. B. en W. achtten echter geen termen aanwe zig het reeds eerder ingenomen stand punt te wijzigen, waardoor dit voorstel van de hand gewezen werd. Verder werd aan de katholieke wo ningbouwvereniging een oppervlakte van 519 vierkante |meter 'bouwgrond ver kocht voor het bouwen van vier wonin gen. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten tot aankoop van vier hectare 53 are en 6 centiare grond, voor het aanleggen van een sportveld. Bovendien is het de bedoeling om op korte tei-mijn plannen gereed te maken voor het aanleggen van een instructiezwembad; ook werd de mogelijkheid) van ihet aanleggen van tennisvelden overwogen. Wanneer deze plannen doorgang vinden, ligt het in de bedoeling ze te doen uitvoeren in D. A. C. W. verband. In de rondvraag pleitte de heer Corne- lis voor meer luister op Koninginne-dag, waarvoor op de begroting een subsidie van 100 staat aangetekend. Zierikzee Raad vergadert ZIERIKZEE. Donderdag 15 januari a.s. zal de Zierikzeese gemeenteraad in een openbare zitting bijeenkomen. De agenda vermeldt o.a. de vaststelling van de begroting voor 1959, alsmede de begroting van de dienst voor Maatschap pelijke Zorg en van het gemeentelijk gasbedrijf. Verder is er een voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening van Renesse krijgt nieuwe muziektent RENESSE. Nu de laatste boom op het dorpsplein is gerooid, zal binnenkort een begin worden gemaakt met de uit voering van het plan tot vernieuwing van het dorpsplein. De op dit plein aanwezige muziektent zal hierdoor echter moeten worden af gebroken, daar verplaatsing door rotting onmogelijk blijkt te zijn. Gelukkig komt Renesse niet zonder muziektent, want er bestaan plannen tot aankoop van een mobiele kiosk. Nog de ze week zal met een dergelijke kiosk ge- demonsti'eerd worden. oogst aan tarwe en voedergranen in 1958 zo groot, dat, met inbegrip van het over schot van de oogst-1959, op een graan overschot als nooit tevoren aanwezig was, gerekend moet worden. Dit zeide ir. T. P. Huisman, voorzitter van het Hoofdproduktschap voor akker- bouwprodukten tijdens een bestuurs vergadering. Ondanks de overschotten worden de prijzen door de uitvoerlanden nog be heerst. Ten aanzien van speciale tarwe- verkopen uit overschotten aan landen met hongersnood hebben Canada, de Ver. Staten en Argentinië een gentlemen- agreement gesloten. Bij dergelijke zaken zal steeds vooruit overlegd worden om aan de wereldhandel geen schade te be rokkenen. Tijdens de laatste bijeenkomst van de int. tarwe-overeenkomst te Ge- nève is zelfs gesteld deze speciale tarwe- verkopen onder beheer van de overeen komst te brengen. Zowel in F.A.O. als in G.A.T.T.-kringen wint het inzicht veld, dat gepoogd moet worden de graanproduktie in hoog-be- schermde landen te beperken. Door een vrijere graanhandel moet worden ge streefd naar een groter verbruik tegen lagere prijzen. Tevens acht men het ver strekken van gratis voedsel aan landen met hongersnood een niet juiste methode om uit de moeilijkheden te komen. Indien immers geen overschotten aanwezig zijn, kan men daar niet helpen. Het ware beter financieringsmiddelen ter beschikking te stellen om dergelijke landen te helpen een zodanige landbouw en nijverheid op te bouwen, dat zij in staat zouden zijn hun bevolking behoorlijk te voeden. Ir. Huisman zeide voorts, dat de Ne derlandse aardappeloogst goed is en het er op het ogenblik naar uit ziet, dat de uitvoer van het surplus tegen behoorlijke prijzen zal plaats hebben. Jammer genoeg beschikt de Nedex*landse industrie niet over voldoende aardappelmeel om aan de vraag o.a. uit Frankrijk te kunnen voldoen. Hij deelde ook mede, dat ons land, van wege enig prijsvoordeel, hoofdzakelijk Russische tarwe koopt. Advertentie BI] de een is het vocht, bij de ander kon of tocht dia Rheum&tische pijnen SCHORE Het nieuwe gemaal aan veroorzaakt. Maar in legio gevallen het kanaal door Zuid-Beveland, aan de Slt de oorxtak heel ergens anders. noordzijde van de Vlakebrug, is nage- n, -noeg gereed. Het gebouwtje is geheel Onzuiver bloed, onzuiverheden die zich j voltooid, de persleiding is gelegd en vastzetten in gewichten en ledematen, I thans is de fa. Leijs uit Kapelle bezig zijn oorzaak van veler lijden. met het maken van de damwand. Nog Als dan de bloedzuiverende organen deze maand zal het gemaal gereed met de jaren trager geworden in hunzijn. Nu het gebouwtje gereed is, wordt de laatste hand gelegd aan persleiding en dwnwand, die over veertien dagen ook voltooid zullen zijn. (Foto Zeeuwsch Dagblad) Waarde werking met Kruschen's minerale zou ten jeugdige energie krijgen toegevoerd, dan gaan deze allengs weer krachtiger werken, het bloed gaat sneller stromen, de onzuiverheden worden afgevoerd langs natuurlijke weg en daarmee is dan ook de oorzaak van die slopende pijnen er niet meer. Wie nog niet die verlossende werking van Kruschen aan den lijve ondervonden heeft, neme de proef! Een kustvaarder, die te St. Annaland uien en aardappelen kwam laden, raakte op 7 december op de schorren, die zich daar ter weerszijden van de haveningang uitstrekken, aan de grond. Ruim drie we ken zat het schip daar aan de grond, pas vrijdag kwam er bij springtij opnieuw ongeveer een meter verhoging. Na 26 da gen kon de kustvaarder zijn reis voort zetten. In de maand december 1958 werden ten gemeentehuize van Bruinisse 24 slachtvergunningen voor varkens en 71 slachtvergunningen voor runderen afge geven. „Vooruit" vergaderde WAARDE. Onder voorzitterschap van de heer H. M. Dek, hield de muziek vereniging „Vooruit" haar jaarlijkse le denvergadering. De voorzitter memo reerde het plotseling overlijden van een der leden, de heer D. Sonke, wat voor de vereniging een groot verlies beteken de. - - --- Tot bestuursleden werden gekozen de ln tr0/1 iFa?88??. 01+ 'bouwIan-ti te j heren K. van Houte en A. Schrier. In- ïï,eJl bestrijkt de driehoek dien mogelijk zullen er dit jaar weer uit- tu^sen de Postweg ?n spoorlijn Roo- J wisselingsconcerten worden gehouden en kanaal ^6n wes^en van het j zal_men deelnemen aan het concours. De sïuis was beslist onvoldoende vooi een geregelde afwatering. Het nieuwe j gemaal, dat zal werken met twee pom pen van elk 28 kub. meter per minuut, I betekent dan ook een belangrijke verbe- Het nieuwe gemaal zal de in 1918 ge bouwde sluis bij Schore vervangen. Een verandering die -door de landbouwers in de ruim 1000 ha grote polder van de Breede Watering bewesten Yerseke (die zoals bekend thans is opgenomen in de nieuwe Zuidbevelandse polderconcentra tie) met vreugde zal worden begroet. Dit laaggelegen gebied heeft veel te lei den van het water, dat ook thans weer In Zoutelande wordt hard ge werkt aan de bouw van de nieuwe christelijke school. Deze foto geeft een duidelijk beeld hoever de bouw gevorderd is. Ook krijgt men nu enig idee hoe de school er aan de buitenkant komt uit te zien. Het zal echter nog wel mei-juni worden eer de school geopend kan worden Ontwikkelingsdag Zeeuwse Groenteteelt MIDDELBURG. In de afmijnzaal van de veiling „Walcheren" zal woens dag 14 januari a.s. de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse groenteteelt worden gehouden, uitgaande van de Zeeuwse groentetelersvereniging. In de morgenvergadering komen eerst de huishoudelijke zaken aan de orde en daarna wordt gesproken door de heer C. J. v. d. Ven, hoofdassistent van het Rijkstuinbouwconsulentschap te Baren- drecht over de teelt van spruitkool. De middagvergadering begint om half twee. Dan spreekt de heer G. J. van Opstelten van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen over de Neder landse tuinbouw en de Euromarkt. Verder is er dan een samenvatting van de gehouden inleidingen en zullen enkele tuinbouwfilms worden vertoond. Advertentie GOES. Overal in het land zullen op 17 januari a.s. de groepsvergaderingen van de C.H.U. worden gehouden voor de vaststelling van de kandidatenlijsten voor de komende verkiezingen voor de Twee de Kamer. Voor de Kamerkringen Middelburg, Tilburg, 's-Hertogenbosch en Maastricht omvattende dus de kiesverenigingen in Zeeland, Branbant en Limburg, zal deze groepsvergadering voor de kandidaatstel ling worden gehouden volgende week za terdag in het Protestants Chr. Militair Tehuis aan de Keizerstraat 3a te Breda. Deze vergadering waarvoor van alle kiesverenigingen de afgevaardigden zijn opgeroepen, begint om half elf. GOES Zangavond ten hate van „Sonneheerdt" GOES. Ten bate van het Chr. Blin dentehuis „Sonneheerdt", te Ermelo, zal op maandagavond 12 januari, 's avonds om 8 uur. in de Oosterkerk te Goes een zangavond worden gehouden. Aan deze avon'd wordt medewerking verleend, door drie blinden uit het te huis. de heer G. Bras, bariton, de beer H. Hubregtse, orgel en de heer G. Date- ma. declamatie. Verder is welwillende medewerking toegezegd door de Goese koren: „Jubi late Deo" o.l.v. de heer J. van Westen en het „Vrij Evangelische Koor", o.l.v. Gommert de Kok. Jaarlijkse uitvoering lyceumvereniging OOSTBURG. De lyceumvereniging N.A.R. uit Oostburg heeft in het Ledel- theater haar jaarlijkse uitvoering ge geven. Na het openingswoord van de voorzit ter Joop Kolijn, die enkele leerkrachten welkom heette, werd voor de pauze een vlot bont programma voor het voetlicht gebracht, dat bestond uit zang, declama tie en muziek. Vooral het ballet onder leiding van me vrouw Soesman viel erg in de smaak, alsmede de ritmische gymnastiekoefe ningen. Na de pauze werd de komische thriller: „Boeven en madeliefjes", van George Batson opgevoerd. De geslaagde uitvoering dwong bij de aanwezigen veel bewondering af. remruaie, die tussen de families G. en M. bestaat. Hij eiste 20 boete of vier dagen hechtenis. De politierechter von niste conform. Het was op dezelfde dag in het huis van de IJzendijkse metselaar-aanne mer C. A. de P. niet helemaal nor maal toegegaan. Bioscoophouder F. J. L. kwam tenminste met een aantal blauwe plekken naar buiten. De P. was in woede ontbrand, toen L. hem had medegedeeld, dat de verbouwing van de bioscoop niet aan hem werd ge gund. De aannemer sprong op en trachtte L. de deur uit te duwen, wat niet lukte, omdat die gesloten was. Toen L. viel trapte De P. hem. Ook Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Heeft de Biervlietse constructiewerker S. F. L. op 6 september 1958 zijn stad genoot A. W. tegen het hoofd ge stompt en hem een verwonding aan zijn pols toegebracht? De Middelburgse politierechter mr. A. W. Theune, vonniste in deze zaak gistermiddag conform de eis va nde officier van justitie, mr. J. L. Andreae, 25 boete of vijf da- gen hechtenis, maar L., die vol- sloeg hij hem in de gang zijn sigaar bield nnsrihnlriio- te ziin verklaar- uit z'i" 'nond. Zelfs buiten kreeg de meid onscnuiaig ie zijn, veikiddi (bioscoophouder nog enige ki;lpl,en te in de in hoger beroep te zullen gaan. casseren. De officier wilde rekening houden met het feit dat De P. een hardwer kend man is en eiste 20 boete of vier tering. Brandweer rukte uit TERNEUZEN. Donderdagmiddag was er groot brandalarm te Teimeuzen; het bleek namelijk dat op Vemerling bij de gemeente Hoek een schuurtje in brand stond. De Terneuzense en Hoekse brandweer wisten met behulp van nevelspuiten de brand meester te worden, geassisteerd door omwonenden die druk met emmers water in de weer waren. De brand was ontstaan, doordat twee kinderen een vergasser hadden aange stoken om baaltjes te drogen. Deze was door het omvallen van een laddertje in brand geraakt. Zorgeloos als kinderen zijn was de een naar huis en de ander naar school gelopen. ai jjjc.ii uccjij.cu.ien ctctll uei cuiicuurs. WOLPHAARTSDIJK. Op het ge meentehuis werd gistermiddag door de inspectie van het brandweerwezen te Breda examen afgenomen voor brand wacht 2e klas. Alle aan het examen deel nemende bï-andweerlieden slaagden hier voor t.w. de heren L. de Blaij, H. B. Broijl, M. T. Schuit, A. Verschuur, J. Moerman, P. Houtekamer, J. M. Meijaard J. B. Koert, Jac. Katsman, J. Wisse en C. J. van Goudswaai'd. programma's Advertentie Slaapt u slecht door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en daardoor slaapt u heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, 2,40, BURGERLIJKE STAND )ln het kort RADIO Het was tijdens de feesten ter her denking van de beircemde haringkaker Willem Beukelszoon, dat L. W., die tegen het tuinhekje van L. stond ge leund, sommeerdie weg te gaan. W. zei de, dat hij gezegd had dat hij zich op de openbare weg bevond en dus het recht had daar te staan en dat L. hem vervolgens in het gezicht had ge stompt. L. hield echter vol, dat hij na dat hij W. had gezegd zich te verwij deren, zicih im zijn huis had teruggetrok- dagen. De politierechter ging hiermee akkoord. „Ik heb meer dan een kistje bier op", verklaarde de Wemeldimgse stof feerder C. de S. op 1 november, toen hij door de politie werd gearresteerd. De S. had ,,in kennelijke staat" een motor bestuurd. De officier eiste hier voor twee weken voorwaardelijke gevan- - 1 -- genas-straf met een proeftijd van twee ken. Als ik had gestompt, zo voerde)jaar, zes maanden ontzegging van de L. aan, zouden er in een minimum bevoegdheid een motorvoertuig te bestu- RITTHEM. De zangvereniging „Ons lied" heeft een zeer geslaagde uitvoering gegeven. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer A. M. Dellebeke, zong het koor enkele nummers. Vooi-al de uitvoering van de wals „Rosen aus den Stiden" van Strauss viel in de smaak. Na de pauze, waarin een verloting werd ge houden, brachten de eigen leden het blijspel „De surprise" op de planken. Marionettentheater oogstte veel succes RENESSE. Onder auspiciën van de Z.V.U. werd in het dorpshuis door het alom bekende Nederlandse Max'ionetten- theater van Bert Brugmans, een opvoe ring gegeven van Der barbier von Bag dad. Een en ander geschiedde in samenwer king met de Culturele vereniging en het fanfarekorps „Luctor et Emergo" uit Renesse. Deze komische opera van Pieter Cor nelius werd zo bijzonder „echt" weer gegeven, dat men in de zaal af en toe de indruk kreeg met echte spelers te doen te hebben. Hieraan werkte ook niet weinig het bewegingssysteem van Bert Brugmans mee, waardoor de poppen kunnen zingen. Na afloop spx*ak de heer De Nooijer, voorzitter van Culturele vereniging, nog een dankwoord. De opkomst was redelyk. van tijd een aantal mensen rond ons hebben gestaan, want het was heel druk in Biervliet. Een als getuige ge hoorde wachtmeester verklaarde echter dat er op dat moment niemand in de straat aanwezig was geweest. Op de vraag van de politierechter, welke re- dien W. zou hebben om L. zwart te ma ken, antwoordde de verdachte, dat in verband met het feit, dat er ongenoe- v. S. j M. de ren, waarvan vijf maanden voorwaarde lijk, onder toezichts telling van het Zeeuwse consultatiebureau voor alcoho lisme en een boete van 100. De po litierechter maakte er twee weken voor waardelijk, ondertoezichtstelling. zes maanden voorwaardelijke ontzegging van rijbevoegdheid en f 100 boete (20 dagen) van. landarbeider J. C. K. uit DordrechtSEROOSKERKE gen tussen hem en W. was over zijn had op 1 jum te Goes zich tegen de po-, Gehuwd: m. Dtngemanse 24 j en p Ho„ hond, reden voor W. kon bestaan om L. Iitie verzet, toen hij werd gearresteerd 'tennan. 23 j.; w. j. Goedhart 27 i n een hak te zetten. wegens dronkenschap. In de cel had hij p' Vreke. 30 j. J' cn nog een meubelstuk vernield voor hii Een schetstekening van de situatie entot kalmte kwam De officier eiste hier KATTENDIJKE een aantal omstandige verklaringen voor twee weken voorwaardelijk met t vi1,011c' 73 i- wedn. van waren niet genoeg om mr. B. S. Sie- j een proeftijd van twee jam- onder toe- Ve< HOEDEKENSKERKE von-Geboren: Elisabeth H ARNEMUIDEN Geboren: Geertje, d. .v K. van Belzen en M. van Hemert; Johanna c., d. v. H. Pelijte en C. c. Meulmeester. Jan, z. v C. Marijs en c. Meerman: Cornelia c., d. v. G. van Belzen en G. de Nooijer; Mar-) tina A., d. v. p. Meertse en P. J. Bouw- j man; Jannetje A., d. v. M. Minheere en' J. de Nooijer; Prins, d. v. J. van Belzen en A. de Ridder. Gehuwd: A. Meerman. 24 j. en C. Siere- veld. 21 j.; G. v. d. Beek, 22 j. en j. van Belzen. 20 j.; J. van Belzen. 25 i. en G v. d. Gruiter, 23 j. Overlijden: W. Jacobusse, e. v. L. Kra mer, 80 j. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Bevallen: A. van Eenennaam-Van Belzen d.: N. P. Markusse-Wisse, d. Ondertrouwd: W. Poppe, 27 j. en G. Rijk- se, 25 j.P. j. de Visser, 30 i, J. w de; Voogd, 24 i. Gehuwd- J Moes —23 i pi-, r t do„ Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 doui il j W Onderdi k 35 cn 9 S Gram: 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonne- 38 jaar. °ndeidl3k' 35 3' en S* Vader-j wijzer: 13.20 Licht muz;_ 13.45 V. d. kind: Overleden: G. Schoolmeester, Bliek. 94 j. OUD-VOSSEMEER Geboren: Henricus, z. v. H. M. Plompen cn W. p v. d. Biesen; Harmen, z. v G v. Minheere en J S. van Berkheij: Johanna M. C., d._v. J. A. Henraath en M. c. van ZATERDAG 10 JANUARI HILVERSUM I 402 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.23 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 Voor u en uw gezin, caus; 9.00 Gyn\ v. d. vrouw; 9.10 9.10 Gram; (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw; 10.45 Annemarieke, hoorsp; 11.15 Buitenl. weekoverz; 11.30 Pianorecital. middag 12.00 Amus muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz; 13.40 Sportnws; 14.05 V. d. jeugd; 14.40 Kooi'zang: 14.55 Streekuitz; 15.20 Is de maat vol?, caus; 15.35 Kamer- ork en sol; 16.20 Boekbespr; 16.40 Gram; 17.00 Lichte muz; 17.30 Weekjourn. avond 18.00 Nws en comnv. 18.20 Gram; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus; 19.40 Machten en men sen, caus; 19.55 Deze week caus. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Thuis best?, sketch; 20.13 Gevar progr; 21.30 Socialistisch comm; 21.45 Twintig vragen; 22.10 Lichte muz; 22.40 Hoorsp „Laat geluk"; 23.15 Nws; 23.30 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 V. d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en lit kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V. d. huisvr; 10.00 V. d. kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram. 12.00 middag Middagklok - noodklok; 12.03 Bosters: Elisabeth J„ d. v. P. Leenhouts E. T. Timmer; Johanna C. G d Kollenberg en C. M. Bijl. Overleden: J. j. Geuze, 84 I Jonge, 53 j. J 14.00 V. d. jeugd: 14.10 Harmome-ork; 14.30 I Kron v. letteren en kunsten; 14.55 Mannen koor; 15.15 V. d. jeugd: 17.00 Englse les; 17.20 Strijkork; 17.40 Lichte muz. avond 18.00 Journ weekoverz; 18.10 Amateurs- progr; 18.30 Gram; 18.45 Vragenbeantw; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Lichtbaken 19.40 Gram; 20.30 Ja, met mij, schets: 20.35 Gevar progr; 21.55 Pol caus; 22.05 Lichte muz; 22.35 Wij luiden tfe zondag in: Aansluitend* Avondgebed en. lit kal; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.22—24.00 Nouveauté's. TELEVISIE middag KRO: 17.00—17.4» V d. kind. avond NTS: 20.00 Journ en weerber. NCRV: perda, de politierechter voor wie de zichtstelling van de Piot Chr reclame landbouwmachine-monteur C. P. G. ringsverenieine De umlifi-erechtei- ueooren- FH.,wh moest verschijnen, te overtuigen van niste conform.' Rljlt en d. Jansen- Jmdna' a' d v j j') ----Hobby-progr; 21.10 de onschuld van de verdachte. „Ik kan niet eens rijden", verklaarde Fli,nse en E. M. Clarijs: Erica, d. 'v. Th! de Rotterdammer A. J. L.. die er van iv r-RoeseJaa' en M Meeuwse. van de landbouwerV<A B. "L^hSSf" VÏ 1 "uie'n. It A' buurman, met een stok geslagen, toen voor joy-riding. Om over meer getutoen F L B het dier op het erf van de monteur te kunnen beschikken werd ,11 s Cabaretprogr: 21.25 Het gelaarsde katje de markies van Kar en Bas; 22.05 Dag sluiting. Advertentie aan, want het dier brak een poot, G. i De' laatste "die gistermiddag wierp de haan vervolgens over de af- Middelburgse politierechter m WOLFAARTSDIJK. De A.R. kies vereniging „Nederland en Oranje" hield, onder voorzitterschap van de heer M. W. van de Vrede, haar derde vergadering in het winterseizoen. Spreker was de heer C. Balkenende te Kapelle, die voor een druk bezochte vergadering het on derwerp „Crisis in de democratie" be- I handelde. scheiding naar het erf van zijn buur man terug. De officier, mr. Andreae zag G.'s daad in het licht van de bu- Hoogwater zaterdag 10 januari 1959 Vlissingen: 2.17 u. 216 m.. 14.47 u. 235 m. Terneuzen: 2.49 u. 230 m., 15.19 u. 249 m. Wemeld.: 4.13 u. 185 m„ 16.38 u. 187 m. Zierikzee: 3.49 u. 159 m., 16.18 u. 161 m. voor de moest ver schijnen was A v. d. V. uit Hoofdplaat, die. toen hij wüde gaan vissen een aan tal uitstaande fuiken had gestolen mi deze later had willen verkopen. De of ficier achtte dit een ernstig misdrijf, maar wilde, omdat het de eerste keer was, dat V.d. V. terecht stond, nog geen gevangenisstraf eisen. De politierechter ging met de uitspraak van 60 of twaalf dagen akkoord. Ir. de Muynck, tot diaken de heer G. van Liere. In plaats van de heer J. Paar- dekooper werd tot diaken gekozen de heer Maljaars. Na een „gemis" van vier jaar is in Koudekerke weer een moedercursus be gonnen, die door 32 dames wordt be zocht. De voorzitter van het Groene Kruis, burgemeester J. L. Dregmans sprak een kort openingswoord. De cursus wordt gegeven door de districtsverpleegster van het Groene Kruis, zuster Gelton. I BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET de keelonfsmeffende tabletten

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4