Prinses Irene: van Koning W inter gevangene ■cROHE DE NATUUR BSÏPm^C Pingo KAPPIE eri de zeezeef Vrijdag 9 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 DE LAATSTE BUS IN VAL D'ISÈRE ZENUWRUST Miljoenste M-logboek verliet Zuivelbureau Ratten verdreven woonwagens J' Ongeluk in Heerlense mijn eist dode in en om uw huis 7 Uit de kerken Samenwerking in luchtvaart Wim Kan op de grammofoonplaat handen llefaj&fy Eredoctoraat voor prof. Bretsclmeider Advertentie Zwaarmoedig* gedacht**, tobberijen •n ang(tg*vo*l worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN V*rst*rken het zelfvertrouwen *n stemmen U weer moedig *n rustig. DEN HAAG. In het kader van de grootscheepse actie om het melkver- i kruik op te voeren is bij het Nederlands j GOUDA Een rattenpiaag, vuil enzuivelbureau dezer dagen het miljoen- i -i sr.p fifnopk- waarin u-ini-lpvpn van t Eigen nieuwsdienst SINDS gistermiddag vier uur is het dorpje in de Franse Alpen, op nog geen steen worp van de Italiaanse grens, hermetisch van de buitenwereld afgesloten. En tussen de kleine duizend mensen, die door de met twee meter sneeuw bedek te Alpenmassieven gevangen worden gehouden, zit prinses Irene en leest een boek. Voor haar op tafel staat een dampen de kop thee en naast haar borduurt Dora van Harinxma aan een tafelkleed. Buiten viert een sneeuwstorm de over winning: kletterend striemt de bevro ren, witte stuifpoeder de ramen van hotel Perce-Neige en de kleine orange wimpel aan de Nederlandse vlag hangt stijfbevroren als een plank te kraken in de wind. De Prinses huivert even in het rood gebloemde vest, dat zij over een groene broek draagt en springt dan op. Ping-pongen „Laten wij gaan ping-pongen", zegt zij.en de twee meisjes zoeken de sport- kamer van het hotel op. Ja, prinses Irene ping-pongde gisteren en dat doet bijna heel Val d'Isère: ping pongen, dammen, bridgen en lezen. Geen mens, die zich na een uur of drie in de middag nog buiten waagde. Met liters werd de thee gezet en de wijn- grocs marcheerden en masse, op kel nershanden gedragen, door de conver satieruimten van de hotels. De laatste In de vroege ochtend was het al be kend: alle skiwedstrijden ook voor deze dag weer afgelast. Daarna volgden de sombere berichten elkaar snel op. Etuk voor stuk werden de skiliften en de banen gesloten en rond het middag uur stonden de honderden paren ski latten doelloos voor hotelingangen en in garages. 6 Om tien uur in de ochtend was de enige verbinding met de lager gelegen buiten'weifelt* naw: het dorp je Bourg —I door sneeuwploegen open gebroken; maar een uur later zat alles weer volkomen dicht Daartussendoor had net één bus kans gezien Val d'Isère te bereiken. Het was Jean Martin, al zestien jaar chauffeur op deze route, die dit huzarenstukje uithaalde. „De zweet druppels stonden op mijn voorhoofd toen ik door de haarspeldbochten ging", vertelde hij mij, terwijl hij de klompen ijs van zijn sneeuwkettingen afhakte. „Voor vandaag ben ik de laatste ge weest die er doorkomt, dat weet ik zeker." Jean Martin had het goed gezien en in het gloednieuwe postkantoortje sor teerde men de post, die hij had mee gebracht „Dat wordt de komende dagen duimen draaien", sprak een opgewekte facteur. Hy wist wel beter Ik heb een wollen muts gekocht en diep over mijn oren getrokken, om ten minste een beetje bestand te zijn tegen de bijtende vrieswind. En terwijl ik dit nieuwe attribuut in de dorpsstraat liep te beproeven op zijn deugdelijkheid, dook er uit het niets een figuur op, die mij toeschreeuwde: „Is het waar. dat de Prinses weggaat?" Het was een Franse cameraman en hij wist wel beter. In de ochtend nl„ zo rond elf uur, wandelde het in heel Val d'Isère beken de Nederlandse gezelschap het dorp in Verder dan de hoofdstraat kwamen prinses Irene, de heer en mevrouw Bi- schoff en freule Van Harinxma echter niet. Met de handen voor de ogen baanden zii zich voorzichtig een weg door de sneeuw en zochten een toe vlucht in een van de twee theesalons l of u ij Onmiddellijk vlogen een paar man nen van de Franse televisie en film journaal naar binnen, maar daar kregen zij van majoor Bischoff te horen: ,.Als| u niet weggaat, gaan wij weg en anders vertrekt de Prinses uit Val d'Isère, wanneer zij nog niet eens rustig een kopje koffie kan drinken". Kwaad en mopperend trokken de Fransen weer naar buiten en daar moest rijksrechercheur Van der Heiden de felle kou trotseren om hen ook daar te houden 1 stank waren voor ongeveer honderd be. ste logboek waarin kinderen van I woners van het woonwagenkamp vijftien jaar hun dagelijkse M- Gouda aanleiding naar een doodlopende daad kunnen aantekenen - de deur uit straat in de buurt te verhuizen. Zij had-1 gega,an; Gemiddeld worden er dagelijks den daarvoor geen vergunning van het c buizend ingevuld terugontvangen, gemeentebestuur en hedenochtend om negen uur moeten zij daarom weer naar hun oude plekje terug. De gemeente is intussen zo vriendelijk'geweest het ter-: rein van vuil te zuiveren. Het woonwagenkamp was al eens eer der van gemeentewege schoon gemaakt. Korte tijd daarna was het weer ontoon baar. Ten dele' komt dat doordat naast j het kamp een poel ligt die steeds wordt I volgestort met huisvuil. Dat trekt ratten I aan die daar 's avonds voedsel komen I zoeken. B. en W. van Gouda hebben al enkele malen vergaderd over de onhoudbare toestand van het kamp. Het is voor hen moeilijk een oplossing te vinden omdat de stad geen ander terrein voor de woonwagenbewoners heeft. HEERLEN (ANP) De 55-jarige houwer FHousen uit Heerlen is gister morgen omgekomen in de ondergrondse werken van de Oranje-Nassaumijn III te Heerlen. Een van een helling afko- mende slee heeft hem zo erg aan het l hoofd geraakt, dat hij aan de verwon dingen is overleden. No- 3 Omschrijving Horizontaal: 1 telwoord. 4 tijding, 8 tandeloos zoogdier, 9 voorzetsel. 10 zwartsel. 12 deel van kledingstuk, 13 af voerbuis, 15 trekkende beweging. 17 gissen, 20 denkbeeld, 22 smalle strook, 24 orgaan, 25 lofdicht, 26 eetlust, 27 vlug. Verticaal: 1 inborst, 2 gemeenschap pelijk contract, 3 op deze plaats, 5 koraal eiland, 6 mann. dier, 7 peulvrucht, II al leenheerser, 12 grote hamer, 14 bejaard, 16 ironie, 17 volkswoede, 18 gasvormig element, 1-9 ontspanning, 21 vod, 23 gar nizoensplaats 1 tO to 20 u 26 3 tz 2/ '1 '4- J 2 22 2S '9 De kamerazalea zal misschien nu zo ver zijn dat ze in de warme kamer ge zet kan worden, doch dat geldt alleen voor de vroege soorten; planten die men velleden jaar of eerder pas in maart m bloei ontving behoren tot de late soor ten en zij zullen dus nog niet zo ver zijn en iaat hen dan voorlopig nog maar m het volle licht in de koele, doch wel vorstvrije kamer staan. Ais vroeg oloeiende soorten nu binnen gebracht worden dient men wel dagelijks een paar maal mei lauw water te sproeien Oplossing van dc vorige puzzel Horizontaal: 1 spin, 5 volt, 9 menu, 10 oker, li er, 12 lus, 14 e.a.. 15 tuf, 17 arm, 18 immer, 19 abt, 21 mat, 24 do, 25 ons, 27 re, 28 edel, 30 Leie, 32 leem, 33 arak. Verticaal: I smet. 2 Peru, 3 in, 4 nul, 5 vos, 6 OK,, 7 leer, 8 tram, 13 urmen. 16 fit. 17 arm. 19 adel. 20 bode. 22 aria, 23 teek, 25 olm, 26 sla, 29 Ee ai er. 73 OHANNES VAN GISCHALA, de commandant van de goedbe wapende burgerwachten, die de boeren van Galilea hadden ge vormd, was zichtbaar verheugd, toen Jozef hem bij zich ontbood. Hij bezat in de buurt van zijn ge boortestad Gischala, een klein berg dorp, waarnaar hij zich noemde in de registers heette hij Johannes Ben Levi een klein en niet bij zonder rendabel landgoed, waar olijfolie en vijgen werden gepro duceerd. Hij was fors, laks in zijn beweging en goeiig, heel sluw en een man zoals de Galileeërs graag hadden. Tijdens de veldtocht van Cestius had hij hier een listige, verbitterde guerrilla tegen de Ro meinen georganiseerd. Hij was vaak wekenlang afwezig, en ken de iedere uithoek. Jozef begreep niet goed, toen Johannes eindelijk bij hem verscheen, waarom hij zich reeds niet eerder met hem had ingelaten. Niet groot, maar fors en potig van figuur, zat Jo hannes voor hem. Zijn gezicht was bruingebrand, hij droeg een korte snor, zijn neus was ingedrukt, maar zijn ogen waren blauw en sluw. Maar bij al zijn sluwheid was hij toch een goeiige, openhar tige kerel. Dadelijk kwam hij met een voorstel voor de dag, dat aan dui delijkheid niets te wensen overliet. Koning Agrippa zou overal in den lande, grote hoeveelheden graan hebben opgeslagen en zonder twij fel waren die voor de Romeinen bestemd. Johannes wilde dat graan voor zijn burgerwachten re- quireren en vroeg Jozefs toestem ming voor deze maatregel. Hij klaagde erover, dat Jeruzalem on der invloed van de geldzakken en aristocraten zijn connecties met de burgerwachlevi verloochende. Van Jozef had hi.i de indruk ge kregen, dat hij anders was dan de meeste halfzachte heren van de tempel „In uw hart hoort u toch bij de „wrekers van Israël", dr. Jozef. Dat ruikt men al op drie mijlen afstand. Ik zoi' mijn bur gerwachten graag onder uw bevel stellen", zei hij trouwhartig en gaf hem een nauwkeurige lijst der or ganisaties. Ze omvatte 18000 man. Jozef gaf zijn toestemming om het graan te requireren. Hij was niet bang voor de storm, die deze maatregel moest ontke tenen. Als hij de autoriteit, die zijn positie hem verleende, zoveel mogelijk aanwendde, zonder zich aan iets of iemand te storen en hij dus werkelijk in Galilea de macht in handen kreeg, waagde Jeruzalem het misschien niet hem terug te roepen. En als het toch gebeurde, berustte de beslissing of hij zich terugroepen liet of niet immers toch bij hem. In een bijna vrolijke spanning wachtte hij af wat er gebeuren zou. Ook Johannes van Gischala was verheugd over zijn onderhoud mét Jozef. Hij was een man van grote moed en niet zonder humor. Heel Galilea wist, dat hij degeen was, die het graan van koning Agrippa in beslag nam. Hij deed heel on schuldig en wist van niks. Wat ge beurde, geschiedde op bevel van de commissaris uit Jeruzalem. Heel openlijk reisde hij naar het gebied van de vijand, naar Tibe rias, om daar in de hete bronnen van zijn reumatiek te genezen Hij wist, dat zijn aanhangers de stad Tiberias zouden bestormen als Justus iets tegen hem ondernam. Jozef lachte. Zo verderfelijk als hem de daden van deze aanvoer der der boeren ook leken, zo goed beviel hem zijn optreden. Naar Jeruzalem en Sepphoris zond hij echter een bericht, waar in hij zijn verontwaardiging over deze handelingen uitsprak. Opge wonden en rood van woede kwam dr. Jannai bij Jozef binnenvallen. Dat graan moest natuurlijk on middellijk worden teruggegeven. Jozef ontving de opgewonden oude man heel beleefd. Helaas kon het graan niet teruggegeven worden, daar het al verder verkocht was. Onverrichter zake moest Jannai terugkeren. Jozef haalde beleefd zijn schouders op. Een kleine troost bleef: Jozef zond een aan zienlijk deel van de opbrengst naar Jeruzalem. Wordt vervolgd Maar toen het gezelschap weer naar buiten kwam en snel de weg naar het hotel insloeg, sprong een tiental came ramensen als dollen door de bergen sneeuw, over elkaar heen struikelend vlak voor de Prinses. Het geheel was Trainer Toni Marth kijkt toe hoe prinses Irene haar ski's vast bindt voor één van de laatste oefenronden in de ijskoud prikken de stuifsneeuw. Voorlopig is de pret nu voorbij. leven", roepen vette koppen op de eerste pagina de lezers toe. Hoogstens 48 uur Terwijl ik dit schrijf valt het licht in het hotel uit. Dat is al de derde keer vandaag en weer steek ik mijn kaars aan Het zijn de bovengrondse elektriciteitsleidingen, die de bevroren laag sneeuw van tientalen centimeters niet langer kunnen torsen en breken. En ik moet zeggen dat ik vreselijk veel ontzag heb voor de mannen, die kans zien de verbindingen na verloop van een paar uur toch .weer op gang te brengen. Maar burgemeester Petri, die tegelijk de arts van Val d'Isère is heeft mij gezegd: „Twintig jaar woon ik hier al, maar ons dorp is nog nooit langer dan achtenveertig uur ingesneeuwd geweest. Zo gauw de wind gaat liggen, rukken van vier punten de sneeuwploegen weer uit en eten hebben wij voorlopig meer dan genoeg binnen onze ge meentegrenzen". En als dr. Petri dat zegt, dan zal het heus wel waar zijn. SCHIPHOL Eind januari komen vijf Europese luchtvaartmaatschappijen bij elkaar teneinde de mogelijkheden van verdere coördinatie en rationalisa tie van hun activiteiten te bespreken. De vijf de KLM, de Sabena, Air - France, de Lufthansa en Alitalia heb- een vertoning ver beneden peil. vooral ben al eerder zulke besprekingen ge- toen men prinses Irene tot op de houden met het oog op het verdrag van trappen van het hotel achtervolgde En Europese economische gemeenschap, het is plezierig te kunnen vaststellen hoeWel de luchtvaart als zodanig niet dat de Nederlandse cameramensen oncjer werking van het verdrag valt. hier niet aan meededen. b - Levensgevaarlijk Overigens zitten de Nederlandse fotografen en filmmannen er hier bij zonder slecht voor. Er is niemand, die zijn foto's of films weg kan krijgen. In de Raad van Europa is eens ge constateerd, dat het schema van de luchtdiensten in Europa niet logisch is opgebouwd en zekér niet rationeel wordt uitgevoerd. Reeds toen werd de gedach te geopperd, dat eventuele samenwer king tussen de luchtvaartmaatschappijen in Europees verband tot stand diende te komen op basis van vrijwilligheid De A.N P -fotograaf Gé van de Werff Daar is dus nu een begin mee gemaakt heeft het gistermiddag nog geprobeerd, maar een kilometer buiten Val d'Isère draaide hij schielijk zijn auto om. „Geen hand voor ogen te zien en je ruitenwissers bevriezen onmiddellijk", vertelde hij. „Bovendien is alles zo intens wit. dat je niet meer kunt zien j waar de weg en waar de berm is. liet is levensgevaarlijk om door te zetten Dat bewijzen ook wel de foto's uit de plaatselijke krant van Chambéry. waarvan gisteren het laatste exemplaar hier arriveerde. „Een Peugeot^ van 80 1 meter naar beneden gevallen", meldt de ene pagina „Vier auto's inge sneeuwd lussen Val d'Isère en Bourg", vertelt de volgende en daartussendoor staan de foto's van volkomen vernielde auto's, die, ergens duizend meter lager dan ik hier zit, tegen bomen of elkaar reden. „Automobilisten, betracht de uiterste voorzichtigheid en speelt niet met uw 'VOUDT u nog éven Wim Kan willen horen in zijn Oudejaarsconference? Het liedje van Jazz bij de nozempjes, of Die goeie ouwe radio? Dat kan allemaal, want gelijk met de radio-opname in het Amsterdamse Concertgebouw, is er een bandje ge maakt voor de grammofoonplaat. Die plaat is inmiddels als 45-toerenplaatje in de winkel. Behalve bovengenoemde liedjes, hoort u daarop ook Waardig over de drem- pel. en Dag Drees bedankt. Brokjes van Kan's gesproken conference dienen l s als verbindende tekst. Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling: J. de Ridder, zen dingspredikant, Eendrachtspark 25 Bussum. Geref. Kerken Aangenomen naar Oldemarkt, Heemskerk, kand. te Den Haag. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Klundert, F. Bakker Huizen (N.H.). Baptisten Gemeenten Beroepen te Treebeek, H. van der Werf te Emmen. was het verhaal van de man, die na veertig jaar zijn zuster en broer terugvond, voor mij één dei- boeiendste in de krant. Het is Ver heugend, dat bij alle spanningen en schokkende dingen in de wereld zo'n menselijk verhaal toch eruit springt en ongetwijfeld veler aandacht heeft. Men verheugt zich mèt dat drietal. Het ligt zo dicht bij ons. Het zou ons allemaal heb ben kunnen overkomen. Wat een voorrecht, dat de meesten kunnen zeggen: wij hebben onze ouders be houden, zijn niet gescheiden van onze broer en zuster, hebben altijd gewoon onder onze eigen naam ge leefd en hebben alle dag gelegen heid tot contact met onze hele familie. Een verhaal als dat van gisteren doet ons weer beseffen, dat dat allemaal voorrechten, zegeningen zijn. Niet elke dag be seffen we dat. Want het komt toch ook voor, dat mensen, die hun ouders nog hebben, feitelijk leven, alsof ze ze niet hadden. Dat men sen, die verheugd zouden moeten zijn over het bezit van broers en zusters en het verhaal toonde, hoe men daarnaar kan verlangen, als men ze niet heeft geen contact met die broers en zusters onderhouden om allerlei futilitei ten soms, ja, dat de verhouding in plaats van één broederliefde er één is van bedekte of onbedekte vijandschap. Misschien dat er zijn, die uit dat verhaal wat kunnen leren. Feitelijk ook op breder ge bied. Want zij we niet allen broe ders en zusters? Geboren uit' één bloed? En moeten we niet zien, dat er onder de mensen, die zo dicht bij elkaar behoorden te staan, zoveel onhartelijkheid, zo veel naijver en vijandschap be staat? En toch horen velen ten minste eenmaal per week de samenvatting van de wet van het Koninkrijk, waartoe ze mogen be horen: heb God lief boven alles en uw naast als uzelf. Als we dat eens meer in toepassing brachten, zou er in de wereld veel verande ren. Ieder kan op dit punt bij zich zelf. ten aanzien van zijn eigen naasten beginnen. 3-7) Oh, zeg, we hebben onze melstoel. Maar nee, we hebben geen bezittingen weg te geven? Nu kunnen loopplank helemaal niet gebruikt. Nu plaats. Nou, jullie mogen hem houden alle schildpadden van het hele eiland weten we niet, of het een goeie is. Maar hoor Maar wees er netjes op, ik heb in mijn stoel schommelen. O, wat zul- het is toch eigenlijk veel eleganter, om zo vaak prachtig gedroomd als ik er in len die draaierig worden, zo aan boord te springen. zat. Wist je dat schildpadden helemaal Ach, mijn beste lieve goeie schom- Is er iets heerlijkers dan je liefste niet lui zijn, Zeebeer? ^'IIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIllMIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllia Advertentie ruw of schraal HAMEA-GELEKMÜÜI 21. „Waarom hebt u ja al die deksel- se apparaten in mijn schip gebouwd?" S riep Kappie verhit, terwijl hij op de ap- jg'paratuur in de hut van de professor wees. „En waarom doet het er ja niet toe waarheen wij varen en waarom kon nie mand meer een stap verzetten, toen de Kraak bijna de lucht in vloog?" „Laten we beginnen bij het begin, dat is vraag één, klopt dat?" vroeg profes sor Zifter. „Welnu dan. Wat u hier ziet, is het laboratorium waarin ik de resul taten aan een nauwkeurig onderzoek on derwerp." „Wat voor resultaten?" wilde Kappie weten. „Van de zeezeef, uiteraard," ver klaarde de uitvinder geduldig. „Het is allemaal heel duidelijk! Op deze meter kunt u aflezen hoe hoog het uranium- gehalte van het zeewater is. Op die daar, de reeds geëxtraheerde kwantiteit. Heel simpel.. het klopt allemaal, zo als u ziet." „Simpel?!" sprak Kappie. „Ik snap er ja geen biet van! Ge-geëxdingeste kwantiteit? Uranium?" „Jawel," beaamde professor Zifter, „Uraniumjuist, ja! Een zeer kost baar metaal, dat onder andere in het zeewater voorkomt. Mijn zeezeef nu „Wat is dat, wat bedoelt u ja met die zeezeef?" vroeg Kappie. „Dat zal ik u laten zien kapitein Daarop begaven beide mannen naar het dek en daar wees Kappie's opdrachtgever naar de raadselachtige sleep, die nu vreedzaam op de golven dobberde. „De sleep?!" riep Kappie ongelovig uit. „Sakkers! Dus dat ding dient om uranium uit de zee te zeven?" „Dat klopt. U heeft het door," sprak de geleerde glimlachend. „Ik weet nu wat dat ding doet," ver beterde Kappie, „maar wat dat is, wat het doet en hoe het 't doet, weet ik ja niet!" „Het is anders heel eenvoudig," meen de de wonderlijke professor, „maar het is daarbij een groot geheim AMSTERDAM (ANP1 De senaat van de Gemeente universiteit van Am sterdam hieft gistermiddag het eredoc toraat in de wis- en natuurkunde ver leend aan prof. L. H, Bretsclmeider uit Utrecht. Hij is als buitengewoon hoog leraar in de wis- en natuurkunde en als gewoon hoogleraar in de diergeneeskun de verbonden aan de Rijksuniversiteit zich te Utrecht. Prof. Bretschneider, die in Wenen is geboren, heeft door de omstandigheden waaronder hij heeft gestudeerd, het ge wone doctoraat in de wis- en natuur kunde nooit kunnen verwerven. Zijn we- tenschr ppelijk werk, zo zei de promo tor, prof. dr. E. J. Slijper te Amster dam, getuigt echter van zoveel grondig heid, veelzijdigheid en oorspronkelijk heid dat een eredoctoraat daarvoor een passende erkenning is. Nederland, West-Duitsland en Israël hebben het nieuwe Cubaanse bewind of ficieel erkend.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2