Grootse plannen voor Sloe en kanaalzone nader omschreven Olieboringen op Zuid-Beveland Restauratie stadhuis en Tempelierenhuis gestopt Belangrijke wegverbetering voor langzaam verkeer bij 's Heer Arendskerke Zuid-Sloe in 1962? Chefarine 4 Werkloosheid verdubbelde beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Zeeuwsch Dagblad Activiteit Prestatie Geslaagd weekend Goese Herv. Jeugd December was goede mosselmaand Modern gemaal te Kruiningen STEIGERS UIT ZIERIKZEE WEG GEEN GELD Middelburg telt 430 inwoners meer Inwonertal van Terneuzen steeg met ruim 400 Commissaris recipieerde in Statenzaal orale" wordt in stukken gebrand Ondersoek te Hoedekenskerke Koekoek Verlichting op sportterrein in Aardenburg Ontwikkelingsdag voor Zeeuwse fruittelers Geen bijsomlere luxe „De koopman van Venetië in Middelburg Tilburgse auto in Arnemuidse sloot Gereformeerde school kreeg nieuw hoofd 1 Woensdag 7 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk W JE MOETEN' VERWACHTEN Advertentie Lucii wc Jrev auwcio ian de komende ver- T) 7"7 7 7**7 7 7 Christelijke partijen neaiikuig zuicieliik deel van rvan hebben al m zo- J J MIDDELBURG. Het ligt in het voornemen van rijkswaterstaat in 1962 tot bedijking van het zuidelijke deel van het Zuid-Sloe over te gaan. Zoals bekend wenst de Kon. Maatschappij „De Schelde te Vlissin-| gen een gedeelte van de gronden in het zuidwestelijke deel van het' ZuidSloe voor het stichten van een werf ten behoeve van reparatie en nieuwbouw van schepen. Dit terrein ligt aan diep vaarwater en is bereikbaar voor geladen schepen tot 35.000 bruto-registerton (Ant werpen is bereikbaar voor schepen tot ten hoogste 25.000 b.r.t.). Het door de Kon. Mij. „De Schelde" beoogde terrein zal buiten de te ma ken afsluitdijk dienen te liggen. wensen dat aan kiezingen vier meedoen. Drie ervan verre het voorbereidende werk gedaan en daarover publikaties gegeven, dat we er wel op kunnen rekenen, dat de A.R. Partij over heel het land met een lijst uitkomt, waarop prof. dr. J. Zijlstra de eerste naam is. Voor de C.H. Unie zal dat dr. H. W. Tilanus zijn en voor de S.G.P. ds. Zandt. Wij schrijven dit neer, hoewel de lijsten nog officieel in kiesverenigin gen en hogere partijorganen aan de orde moeten komen. Maar toch willen we er aandacht voor vragen, juist omdat wij menen, dat die vergade ringen van de kiesverenigingen reeds alle belangstelling verdienen. Het is zeer gewenst, dat de leden van de Christelijke partijen in deze vergade ringen hun medeleven tonen. De komende verkiezingsstrijd zal be trekkelijk kort, maar hevig zijn. Men moet er mee rekenen, dat de P.v.d.A. alle moeite zal doen. om de verdrukte onschuld te spelen en zo de sympathie van de kiezers te winnen. Het is gewenst, de vergade- De directie Zeeland van Rijkswaterstaat heeft een plan gemaakt voor een indus triegebied van 1700 ha, waarvan 1450 ha. land. Dit komt overeen met de oppervlak te van de ontworpen haven- en industrie terreinen aan de Beer bij Hoek van Hol land. Ook de Quarlespolder en de schor ren van het Noord-Sloe zijn in dit plan betrokken. Door het gebied is een kanaal van het (her)-!Sloe naar de Zandkreek ontworpen, waar- idoor een verbinding te water wordt ver ruigen van kregen met de industriegebieden van de kiesverenigingen te be- - zoeken, om daar de argumenten op te doen en aan elkaar door te geven, die dit spel doen doorzien. En het is nood zakelijk, dat men zich geeft aan de verkiezingsstrijd, om de juiste opvat tingen over wat er in politiek opzicht m ons land aan de hand is, tot zeer velen, die niet in het organisatiever- band staan, te doen doordringen. Men kan er op rekenen, dat de V.V.D. het zo zal trachten voor te stellen, dat alleen zij een zuivere koers voor onze Nederlandse politiek kan uitzetten. Ook hier geldt hetzelfde laat u voorlichten over het karakter ervan en geef flat door. Wij hebben altijd het inzicht gehad, dat Nederland, als uit de Reformatie voortgekomen zelfstandige natie, al leen op de juiste wijze politiek leeft, als het dit leven laat bepalen door de Bijbelse beginselen. De historie van de laatste honderd jaar is daar, om te bewijzen, dat in deze weg veel goeds gebouwd kan worden, ook in deze zondige wereld. Daarom moet aan de Christelijke partijvorming wor den vastgehouden en daarom moeten de Christelijke partijen in deze ver kiezingsstrijd zoveel mogelijk ge steund worden, opdat ze geve God het daaruit versterkt te voorschijn komen. Daarom roepen we op tot medele ven en tot activiteit! De komende maanden mogen laten zien, dat ons volk begrijpt, welke grote vragen aan de orde zijn. rjE LANCERING van het Russische ruimteschip, dat voor de maan besjemd schijnt geweest te zijn, doch deze passeerde en in een baan om de zon terecht kwam, is een wetenschap pelijke en technische prestatie, waar voor men respect moet hebben, ook al staat men er met nog zo veel aar zeling tegenover. De tijd ligt definitief achter ons, waarin we ons konden vleien met de gedachte: het communisme beheerst wel een aantal landen, maar het ligt technisch en wetenschappelijk zover achter het Westen, dat dit vanzelf sprekend de superioriteit heeft. Met daden als het lanceren van spoetniks en ruimteschip weten de Russische autoriteiten de eigen bevol king stellig te biologeren, zodat ze te gereder de ongemakken van de dicta tuur verdraagt, te meer, omdat het Russische volk voor de heerschappij van het bolsjewisme toch geen werke lijke democratische vrijheid kende. De bevolkingen der satellietlanden zul len zich te wanhopiger gevoelen en te meer het besef krijgen, dat zij niet Jicht uit de greep van het machtige Rusland zullen bevrijd worden. Een hierneven optredende factor is, dat de successen der natuurweten schappen de positie van de kerk in de door het communisme beheerste ge bieden moeilijker zullen maken. Wij hebben er reeds meermalen op gewezen, dat deze ontwikkeling ook de gelovigen in andere landen voor grote vragen stelt. Is er met betrekking tot de ruimtevaart een grens en zo ja waar ligt die? Dat is een vraag stuk, dat ons sterk bezig moet hou den. Die vraag roept om een ant woord, dat het gewone volk bereikt. Hier ligt o.i. een taak voor onze theo logen te zamen met de Christenman nen, die de natuurwetenschappen be oefenen. Neen, het eenvoudige vrome volk wordt niet geschokt door deze i Midden-Zeeland en met het Roergebied. Dit kanaal kan grotendeels de nog ten dele bestaande geul in het Sloe volgen. Het heeft de afmetingen van het Amster dam-Rijnkanaal met de mogelijkheid van uitbreiding tot een kanaal, dat geschikt is voor zeeschepen. In de Sloedam is een beweegbare brug voor spoorweg en weg verkeer ontworpen. De uitvoering zou mogelijk zijn in vier fasen: 1.-vastleggen van de onderzeese oever en maken van een weg van Vlissingen naar het Zuid- Sloe ter ofitsluiting van het gebied; 2. het maken van een afsluitdijk met een suatiesluis; 3. het maken van buitendijkse aanlegplaatsen en een kanaal binnendijks tussen het Sloe en de Zandkreek en uit breiding van wegen- en spoorwegnet: 4. het maken van een schutsluis in de af sluitdijk en de aanleg van een spoorweg Advertentie lij pijn, griep ei „landerig" gevoel zorgt een enkel tefclet dat U «eer aet plezier Uw werk kant doen I van Vlissingen naar het Zuid-Sloe. De totale kosten zullen naar raming ongeveer 74 miljoen gulden bedragen. Kanaalzone Een commissie, ingesteld door de ge meenten Axel, Sas van Gent, Terneuzen, Hoek, Gent en Westdorpe heeft een struc tuurplan voor de Kanaalzone ontworpen. Dit plan houdt in: 1. uitbreiding bestaan de industrieterreinen langs het kanaal en vestiging van industrieën op de Axelse Vlakte; 2. een strook voor het meren van grote zeeschepen tussen Terneuzen en Sluiskil, 3. een terrein van 150 ha aan de zeezijde van de sluizen te Terneuzen en bewesten deze stadsvoor zeehaven en in dustriële ontwikkeling. Uitbreiding van de woonkernen van Terneuzen (tot 25.000 inw.), Sluiskil (tot 6000 inwoners). Sas van Gent (tot 9000 in woners), Westdorpe (tot 20.000 inwoners), Axel (tot 15.000 inwoners) en Hoek (tot 15.000 inw.). Totaal dus tot 31.000 inwo ners. Voorts wil men een verbinding be oosten het kanaal, aansluitende op de hoofd verkeersweg op Belgisch gebied en aanleg van een afvalwaterleiding van Sas van Gent naar de Westerschelde. In het bovenstaande is uiteraard nog slechts sprake van plannen, die echter met name wat het Sloe betreft al con crete vormen hebben aangenomen, al is wijziging nog mogelijk. Het is voor Zee land ook voor de bevolking van be lang de ontwikkeling van deze plannen nauwlettend te volgen en de wens mag worden uitgesproken dat nït ons gewest CADZAND. De Hervormde Jeugd- raad van Goes organiseerde een ont- spanningsweekend op het vormingscen trum „Hedenesse" te Cadzand, waaraan werd deelgenomen door een dertigtal Jongens en meisjes van 15 jaar en ouder. Zaterdagavond werd -in een der zalen welke op bijzonder geslaagde manier was „omgebouwd" in een gezellig Frans existentalisten café, gediscusseerd over enkele existentialistische begrippen. De avond werd gesloten door Wika R. Westerval, directeur van „Hedenesse", die er op wees, dat wij steeds moeten trachten om et geestelijk leven nieuw te zien en te beleven, daar zoveel traditio neel geloofsleven veel jongeren belem meren God te leren kennen en te erken nen. Zondagmorgen werd een kampdienst gehouden waarbij Wika D. E. Hiensch een preek hield over de weerstanden te genover het christelijk geloof en het le ren kennen van God. De deelnemers werden in de gelegenheid gesteld vragen te beantwoorden. In deze dienst werd de geschiedenis van de blindgeborene uitgespeeld, in een „mime" werden de begrippen „leven zon der God" en „leven met God" uitgebeeld. Hierna werd door mej. Petty Tiber en Jan Kees Duvekot de negrospiritual „He's got te wole world in his hands" gezongen en gespeeld. Voldaan gingen de deelnemers die avond naar huis. Dank zij een aantal ge meenteleden werden zij per auto naar Vlissingen gebracht. Op het weekend werd nog meegedeeld dat het de bedoeling van de Jeugdraad is, om deze zomer een jongerenkamp in Duitsland in de buurt van Monchau te organiseren. GOES. De maand december was voor de mosselexport een goede maand, doch het waren meest mosselen uit Duitsland en Denemarken, die de handel op gang hielden. De aanvoer uit de Waddenzee was ma tig en op het einde van het jaar bleven de meeste kwekers rustig thuis om-"de Kerstdagen te vieren, daar de meesten toch door hun voorraden heen waren. Van de Zeeuwse percelen werd zoveel I mogelijk aangevoerd, maar ook hier wa- j KRUININGEN. De commissaris van de Koningin der provincie Zeeland Jlir. A. F. C. de Casembroot, zal vrijdag officieel het nieuwe gemaal by de veerhaven te Kruiningen openen. Het gebouw, dat reeds in oktober van 1957 gereed was en in werking gesteld, doch in verband met de herverkaveling, welke pas gereed is, later zou worden ge opend, is voorzien van de nieuwste ma chines. De maximum capaciteit van de motor is 134 kubieke meter water, bij een tem peratuur van 17 graden en een opvoer- hoögte van' 50 -centimeter. - De aandrijfmotor van het sluislofê" ge maal, is een horizontale di*uipwaterdichte draaish'oommoter met sleepringanker. De tandwieloverbrenging geschiedt door middel van een elastische koppeling, verbonden met een electromotor. Bovendien is het zelfs mogelijk de schoepen tijdens het draaien te verstel len. Het fraaie gemaal, dat in de modern ste kleuren is geschilderd, dient uitslui tend om het polderwater te lozen. De machinist M. van der Klooster, die in het huis woont naast het gemaal, ver telde, dat het vroegere gemaal, een boe zemgemaal, dat een eindje verder stond, veel te lijden heeft gehad van de ramp van 1953; een week of drie na de her verkaveling is het dan ook buiten wer king gesteld. De uitvoering geschiedde naar plannen en onder leiding van het technisch bu reau van de Unie van Waterschappen N.V. Alvorens tot de opening over te gaan, maakt de commissaris der koningin met zijn gevolg een rondgang door de polder. xelf nog meer initiatieven komen. Zeeland zal, zoals Ged. Staten schreven, onder nemingslust, vertrouwen en eendracht moeten tonen. Hoewel wij daar t.z.t. uit voeriger op terugkomen, willen wii thans ook wjjzen op de noodzaak vaij tijdige pa raatheid t.a.v. de geestelijke ontwikkeling in zich uitbreidende gebieden. Van een onzer redacteuren GOES. Het aantal werklozen is in onze provincie gedurende december aan merkelijk gestegen. Het klom van 2729 op 5524. dat is dus een toename met 2795. Dat betekent, dat het meer dan verdub beld is. Doordat het aantal tewerkgestel- den op aanvullende werken met ruim 700 kon worden opgevoerd (van 339 tot 1042) bleef het aantal geheel-ledig-gaanden nog beneden de 454 duizend (4482). De stijging was het grootst in het dis trict Terneuzen, waar meer dan een ver dubbeling optrad, nl. van 980 op 2203. Dan volgt het district Zierikzee, waar het aantal werklozen steeg van 298 tot 960. Daarna komt het district Goes, waar in december bijna 600 werklozen meer kwamen (407 op 1002). Middelburg stond reeds boven de 1000 en ging nu met 1359 dicht naar de 1500. Het aantal vrouwelijke werklozen bleef nog gering (3J8). Maar dat is toch ook 88 meer dan een maand geleden. Geldlening kleuterschool SINT ANNALAND Het bestuur van de Christelijke Kleuterschool heeft een beroep gedaan op de burgerbevolking van deze plaats tot het verkrijgen van een vaste geldlening (looptijd 30 jaar) te gen een rente van 4 pCt met een jaar lijkse uitloting van een aantal schuldbe kentenissen. Er zal wel geen Sint Anna- lander zijn, die twijfelt aan de noodzaak van nieuwbouw, en zeer zeker niet de ouders van de desbetreffende kinderen, wier namen voorkomen op de wachtlijst, nu het oude gebouw in de Cureestraat niet meer dan 86 leerlingen kan bergen, terwijl er 80 zouden geplaats moeten wor den. Verder waarborgt de kleuterschool wet de veiligheid van een dergelijke le ning, zodat het bestuur gegronde hoop mag koesteren, ondanks het feit, dat de inwoners in 1958 al een groot bedrag voor kerkelijke en sociale instellingen afzon derden, dat de Sint Annalanders voor zo ver mogelijk, opnieuw van burgerzin blijk zullen willen en ook kunnen geven. Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE Twee bijzondere, historische gehouwen in Zierik zee zijn zojuist uit de steigers ge komen: het raadhuis en het z.gn. Huis van de Tempelieren. De ver wijdering van een steigerkorset mag gewoonlijk spoedig gevolgd worden door een officiële weer- ingebruikname van het gerestau reerde bouwwerk, in Zierikzee zullen er ditmaal zeer zeker geen sherrydrinkende en in jaquet ge stoken genodigden aan te pas ko men. Er is namelijk geen enkele reden om de vreugdetrompet te steken. Om de doodeenvoudige reden dat de ver wijdering van de steigers een noodge dwongen stap is, die de vele vrienden van historisch Zierikzee bedenkelijk het voorhoofd zal doen fronsen. De restauratie immers is halverwege stop gezet. Omdat de gemeente er geen geld meer voor heeft. Jarenlang hebben raadhuis en het Huis van de Tempelieren, gevangen ge zeten tussen steigers en stellingen en de jonge kinderen kennen het stadhuis niet anders dan schuilgaande achter een afschuwelijke schutting, die de entree tot een aanfluiting maakte en bovendien de straat aanmerkelijk ver smalde. Het stedelijk hoofdkwartier heeft nu het houten keurslijf van zich afge schud. Doch wat er tevoorschijn kwam, was niet een in zijn oude glorie her steld raadhuis. Juist de voorgevel, evenals bij het Tempelierenhuis, bleef verstoken van de schoonheidskuur en toont nog het bepleisterd en pokdalig gelaat. Van het raadhuis is alleen de noord zijde van de torenmuur met een bij zonder fraai trapgeveltje gereedgeko men. Frisse stenen steken echter be denkelijk af tegen het vale cemept van de nog niet behandelde torenhelft. Het Tempelierenhuis, dat volgens de gemeente-archivaris een van de merk waardigste voorgevels uit den lande rijk is en dateert uit de tijd van de vol le gothiek van vóór 1350, is van binnen geheel vernieuwd en op een nieuwe fundering gezet. Het huis van de (in 1312 vermoorde) Tempelieren zal ech ter voorlopig nog geen nieuw aanzicht krijgen. De gemeente, die 25 pet. van de restauratie moet bijdragen, kan niet voldoende financiën beschikbaar stellen en het stadsbestuur ziet ken nelijk, getuige het weghalen van de steigers, ook voorlopig nog geen op lossing. MIDDELBURG. In een jaar tijds is het inwonertal van de gemeente Middel burg gegroeid met 430 inwoners, waar door het inwonertal per 1 januari 1959 is gestegen tot 22.366. In de loop van het jaar werden 398 baby's geboren an in totaal overleden 214 personen. Het ge boorteoverschot bedraagt dus 184. Inge komen zijn 1652 personen en uit Middel burg vertrokken 1406 personen. De ge meente boekte op dit punt een winst van 430 personen. TERNEUZEN. Het inwonertal van de gemeente Terneuzen is gestegen van 15.036 tot 15.460, dus een vermeerdering in het afgelopen jaar van 424 inwoners. In Terneuzen vestigden zich 920 personen en er vertrokken 632 inwoners. Geboren werden 271 kinderen en 135 personen overleden. In het afgelopen jaar zijn 108 huwelijken gesloten: MIDDELBURG Der traditie getrouw vorig jaar maakte Zeelands eerste burger wegens omstandigheden een uit zondering heeft de commissaris der Koningin in de de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gistermiddag in de Statenzaal te Middelburg weer zijn nieuwjaarsreceptie gehouden. Jhr. De Casembroot werd daarbij bijgestaan door zijn echtgenote mevr. De Casembroot— baronesse Van der Feltz. Talrijke autoriteiten zowel gemeente lijke, provinciale, rijks- en militaire, ver tegenwoordigers uit de onderwijswereld, de bankwereld, van de rechterlijke macht, de advocatuur, predikanten en doktoren, leiders van organisaties en instellingen, bedrijven en dagbladen, enz., gaven acte de présence en boden de heer en mevr. Casembroot hun beste wensen voor het nieuwe jaar aan. Evenals andere jaren heerste in de Statenzaal een gezellige en geanimeerde stemming. Bovendien was er in deze historische zaal de juiste sfeer, die nog geaccentueerd werd al was het dan niet met muziek van eeuwen her door een vlot spelend strijkje. VLISSINGEN. De Nederlandse coas ter Corale, die in de nacht van 7 novem ber 1957 vlak voor de Vlissingse boule vard door het Russische stoomschip Nico- lai Bouman werd overvaren en op vijftig meter van de boulevardmuur in de diepte verdween, zal niet meer op de normale wijze gelicht kunnen worden. Er zijn, zoals bekend, door het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen twee po gingen gedaan het schip te lichten, maar het is niet gelukt. Inmiddels is de coas ter steeds dieper in het zand geraakt. De bedrijfsleider van Van den Akker, de heer W. Mange, wijt dit aan de werk zaamheden in verband met de boulevard verbreding, waardoor veel zand in be weging werd gebracht. Enige weken geleden zijn duikers be gonnen het schip in stukken te branden om te trachten het op deze wijze voor de boulevard weg te halen. Het wrak ligt op stuurboordzijde. De bakboordzijde van de machine kamer tot de boeg is thans afgebrand en boven water gebracht. Het schip wordt in drie delen gebrand. Zodra de weers omstandigheden dit toelaten zal worden begonnen met het voorschip, daarna met het achterschip en machinekamer en als laatste met het middenstuk. Bij de heer J. den Engelsman op de Molendijk te Sint Annaland kwam men tot de ontdekking, dat de schoorsteen plaat gloeiend heet was. Spoedig was dit obstakel uit de kamer verwijderd. De oorzaak was een schouwbrand, die echter vlug geblust werd, zodat de plaatselijke brandweer geen dienst behoefde te doen. De materiële schade was gering. sufe^j ■V. .i K t i- -vv 'ct;SS Eigen nieuwsdienst HOEDEKENSKERKE Zou de bodem van de provincie Zee land en dan met name die van Zuid-Beveland aardolie bevatten? Dit is een vraag, die burgemees ters van dit Zeeuwse schiereiland zich wel eens in een stil ogenblik hebben afgevraagd, maar zij zul len onmiddellijk na het stellen van deze heimelijke vraag de in houd ervan van alle serieusheid ontnomen hebben, omdat zoiets jeugd, die op de scholen en allerleivan de kwaliteitseisen, andere manier, zelfs door de stripver- Wanneer de vereiste J?R HEEFT ZICH voor de komende verkiezingen weer eens een boe renpartij aangediend. We hebben daar voor de oorlog niet al te beste ervaringen mee gehad met „Boer Braat" en op ander gebied met de partij van „Had-je-me-maar", de Am sterdamse bedelaar, die door recalci hebben zij hier en daar eens pools hoogte genomen. Op een terrein in de Poel zullen proefboringen plaatsvinden, waarna met troylladingen onderzocht zal worden of de bodem wellicht olie- lagen verborgen houdt. Ofschoon de belangstelling voor deze proeven na tuurlijk groot is, bestaat er althans volgens deskundigen nog geen aan leiding tot bepaalde verwachtingen van olievondsten. AARDENBURG. Tijdens de verga dering van de raad heeft burgemeester sumptiemosselen, maar" aan de schelp- Beveland niet eens zo heel erg gek, /aarsrede gej^ei^op^ sïechtL" tSestan" grootte mankeren enkele milimeters. want deze week zijn mannen van de -■ 8 -P - - - - Nederlandse Aardoiiemaatschappij in Zuid-Beveland om precies te zijn in Hoedekenskerke neergestreken i om te trachten door middel van struc tuuronderzoek na te gaan of er mis schien op zekere diepten lagen olie jzich bevinden. GOES. De kring Zeeland van de Ne- Op het ogenblik is de Nederlandse derlandse Fruittelers Organisatie houdtAardoliemaatschappij overal in den °P vrijdag 9 januari a.s. in samenwerking lande op speurtocht naar olie en heeft teGoes In .of P°rïISVvaf Oran!^'d,,S thans °°k ZeeIan<1 aan?edaan om ontwikkeling. Maar het ongeloof put. ren°d'e voorraden nife't groot; de gehele!: uitprinten zou ziin Wari er kracht uit. En met name onze kwekerswereld wacht op het verbeteren ,1 neer er ooit olie zou zitten dan scheipgrootte j zou het immers nog vee] te duur halen in de kranten met deze proble- betekenenren'zafookjzij" om deze naar boven te halen, matick m aanraking komt en moet de aanvoer veel ruimer worden. Vele Toch was die gedachte van een paar komen, heef, nodig, dat op dit ge- kwekers beschikken nog over goede con- burgemeesters in de Zak van Zuid- bied duidelüke Christelijke voorlich- ting wordt gegeven. Eigen nieuwsdienst den welke nog steeds in de vlasindustrie heerst, hoewel volgens sprekers mening wel het dieptepunt bereikt was. De burgemeester achtte het verheugend dat ook het toerisme in het afgelopen seizoen hier een grotere vlucht nam. Gezien het aan Zeeland toegewezen bouwvolume achtte hij de kans. dat de gereedliggende plannen, voor de bouw van woningen, dit jaar niet gerealiseerd kunnen worden. Het groot aantal werklozen in de ge meente noemde hij verontrustend. Dit Alleen de noordzijde van de torenmuur met het mooie trap geveltje kon tijdig (vóór de geld- schaarste) worden gerestaureerd De rest van toren en voorgevel zuchten nog onder het grauwe cement. (Foto Zeeuwsch Dagblad) Ds. J. G. Panhuise viert ambts j ubileum GOES. Ds. J. G. Panhuise hoopt woensdag 14 januari a.s. zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. De jubilaris werd 27 januari 1907 geboren. Na het voltooien van zijn theologische studie werd hij door het Provinciaal Kerkbe stuur van Zeeland in 1932 toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Op 14 januari 1934 werd kandidaat Panhuise bevestigd in zijn eerste gemeen te Aagtekerke, Op 6 september 1942 verwisselde hij deze gemeente met die van Druten, Leeuwen en Puyflijk), om in 1957 als tweede predikant de Herv. Gemeente van Hardenberg te dienen. In 1953 vertrok hij naar Eist (Gld.). Op 1 augustus 1955 verkreeg hij eervol ont heffing met bevoegdheid van Emeritus, wegens benoeming tot predikant-direc teur van het jongensinternaat van het Hervormd Lyceum te Zeist en leraar Godsdienst aan dit Lyceum. Op 18 janu ari hoopt hij te Aagtekerke een gedach tenisrede uit te spreken, terwijl er zater dagavond 17 januari in het jeugdgebouw Amicïtia een gemeente-avond gehouden zal worden, waarin ds. en mevrouw Pan huise zullen worden gehuldigd. Eigen nieuwsdienst 's-HEER ARENDSKERKE. —Voor de fietsers zal binnenkort op het trajekt 's-Heer ArendskerkeHeinkenszand een belangrijke wegverbetering gereedko men. Het rijwielpad, dat langs de pro vinciale weg van Heinkenszand naar 's Heer Arendskerke wordt aangelegd na dert namelijk zijn voltooiing. De rijweg, die ter plaatse over een dijk loopt, is voor het moderne verkeer beslist te smal. Het is dan ook geen bijzondere luxe, dat na een lange tijd van voorbereiding dit weggedeelte, dat voor de inwoners van Heinkenszand de „Arendskersediek" heet en in 's-Heer Arendskerke „Eindjeszand- sediek" wordt genoemd, een rijwielpad rijk wordt. Een belangrijk voordeel is hierbij, dat de weg over de dijk voor het snelver keer wordt bestemd, terwijl het onder aan de dijk liggende fietspad geheel van de rijbaan gescheiden wordt. Een bijko mend voordeel is, dat de ligging aan de oostzijde van de dijk een beschutting betekent tegen de westelijke winden. Voordat het rijwielpad er echter lag, is hier wel een en ander aan voorafge gaan en dit wordt werkelijk niet in de zuiver technische zin bedoeld. Voor de aanleg van het pad was het namelijk nodig, dat niet minder dan vijftig gro tere en kleinere perceeltjes werden aan gekocht. De onderhandelingen, die na mens de provincie door een commissie van schatters met de eigenaren hebben plaatsgehad zijn ten slotte tot een goed einde gekomen, waarna het plan kon worden uitgevoerd. Het werk zelf werd door de aanne mersfirma Otto uit Nieuwdorp met groot materiaal aangepakt, zodat binnen kor te tijd het pad is gelegd. De helling van de dijk werd met draglines van bomen en struiken ontdaan en de bestaande watergang werd enige meters over de gehele lengte van de weg v.erlegd. Waar voordien knoestige knotwilligen hun koppen verhieven, tekent nu een grijze tegelstrip het landschap. Voor de minnaars van natuurschoon houdt de totstandkoming van dit werk natuurlijk een verlies in van een mooie groengor- del in het landschap, maar het belang van de verkeersveiligheid heeft hier sterker moeten wegen. Ongetwijfeld be tekent het nieuwe rijwielpad een grote verbetering voor de weggebruikers. Van onze kunstredactie MIDDELBURG De Kon. Ned. j Schouwburg te Antwerpen heeft gister avond in de uitverkochte Middelburgse schouwburgzaal een zeer lofwaardige opvoering gegeven van William Shake speare's ,,De koopman van Venetië". Het publiek heeft de tooneelspelenden na afloop dan ook terecht een warm ap-i plaus gegund. Een klaterende beloning, een" rare" bocht",' heeffdè vrouw van welke niet m de laatste plaats gold de de Tiiburgse automobilist C. J. P. nog Eigen nieuwsdienst ARNEMUJDEN. ..Kijk eens, dat is ontwikkelingsdag voor Zeeuwsefruit": ,,,r/,c Wovmcie te oeircKKen m haar I ™°r telers. onderzoekingen van de bodem. Eer-c.W.-verband worden uitgevoerd, zoals In de morgenvergadering, welke om gisteren zi.in de NAM-werkers naar werken rondom de Elderschans terwijl trante lieden in de Amsterdamse raad balf tien zal beginnen, en door de voor- Hoedekenskerke gekomen en gisteren 1 men met het fietspad, St. Kruis—Aarden- j- ir burg binnenkort hoopt te beginnen. werd eekozen Met al deze «menen is zitter' de heer J- Q c- Lenshoek, zal werd gekozen. Met al deze groepen is worden geopend, zullen twee sprekers op- net steeds koekoek-een-zang geweest, treden: de heer P. Meeuwse. assistent bij waarbij ze het geluid van meest anti democratische lieden herhaalden en in positieve zin niets tot stand brach ten. Wij verwachten, gezien de groep, waaruit de boerenpartij voortkomt en het blad, dat deze groep steeds heeft gesteund, precies hetzelfde. Het ge luid van deze partij zal allicht zijn de ganzenzang „gak-gak". het R.T.C. te Goes, spreekt over: „Dë bodem en de fruitteelt" en de heer M. Scharringa. landbouwmeteoroloog te De Bilt. over „Klimaat en fruitteelt". In de middagbijeenkomst, die om twee uur aan vangt, voeren het woord; ir. J. J. van Hennik, rijkstuinbouwconsulent te Goes, over „Betekenis en structuur van de fruitteelt in Zeeland en West-Noord- Brabant" en de heer S. G. Nooteboom, directeur van de V.V.Z.B. te Goes en V.V.K.E.O. te Krabbendijke, over „De afzet van het Zeeuwse fruit". Koudekerke Bouw chr. kleuterschool KOUDEKERKE. Was bij de aanbe steding van de bouw van de nieuwe Christelijke kleuterschool de gunning nog aangehouden, thans is deze verstrekt aan de firma Van Schaik 8- Gilde te Middel burg. De in de Ned. Herv. Kerk te Bruinlsse gehouden Oudejaarscollecte voor het Al gemeen Kerkewerk bracht 467,— op. Verder staan op het programma nog de verbetering van de Havenstraat, verbete ring van de weg St. Kruis St. Margrieten en St. Kruis St Laureens. Na enige discussie werd besloten, op het gemeentelijk sportterrein een eenvou dige verlichting' aan te brengen, zodat ook 's avonds door de voetballers kan worden geoefend. kosten hiervoor worden geraamd op Tijdens de zomermaanden kan deze verlichting worden verwijderd en dan zo nodig elders in de gemeente worden ge bruikt. Koudekerke KOUDEKERKE. De Gereformeerde school te Koudekerke heeft sinds g'ister- I morgen een nieuw hoofd. Het is de heer :J. Weening, die de opvolger is van de heer D. Hoekstra. In aanwezigheid van het college van B. en W-, het schoolbestuur en het per soneel werd de heer Weening in zijn (nieuwe functie geïnstalleerd. Nadat de voorzitter van het schoolbestuur, de heer K. v. Sparrentak, de heer Weening' had verwelkomd, sprak het waarnemend hoofd der school, de heer J. Potappel, het nieuwe hoofd toe, namens het personeel. De burgemeester sprak in zijn toespraak dat de heer Weening niet alleen een goed hoofd van deze school zou blijken te zijn, maar dat hij, door leiding te geven aan het verenigingsleven, een aanwinst voor de gehele gemeente zal zijn. De W.S.V. „Kruiningen" organise«rd« voor haar leden en belangstellenden een gezellige avond in het Dorpshuis te Krui ningen. Het duo „Martens" uit Breda, dat uit zes personen bestaat, bracht het programma „Slag op Slag". hoofdfiguur in het blijspel, Shylock, de rijke Jood, die doör Luc Philips op su blieme wijze op de planken werd gezet. Voortreffelijk spel leverden ook Roger iCoorens als Bassinio en Tine Balder als Portia, de rijke erfgename, die door een belofte aan haar vader op merkwaar dige wijze een huwelijkspartner ver krijgt. In dit klassieke stuk, waarin de tegen stelling Jood—Christen zeer scherp wordt getrokken, zo zelfs dat men van een zwart-witverhouding kan spreken, wordt onwillekeurig de Shylockfiguur als de centrale persoon van het blijspel ge zien. Toch slaagde de regisseur, Fred Engelen, er in er een homogeen geheel van te maken. De waarde van het gehele opgemerkt, voor de personenauto, waarin zich zes volwassenen en een baby be vonden. in een naast de rijksweg gelegen sloot duikelde. De inzittenden kwamen er met enige schaafwonden af en de auto kreeg een bluts te incasseren. Met een kraanwegen werd de auto weer op het goede spoor gezet. Oliekachel was te vurig MIDELBURG. De pijp van de olie- kachel van de Middelburgse familie R. is gistermiddag gesmolten, waarbij enig vuur ontstond. De brandweer zette de oliekachel op een binnenplaatsje. stuk nam hierdoor ongetwijfeld toer Tref- JSrkl"mg. ™,as, 011 j fend komt in ..De koopman van Venetië" 5 a f" tv v l0n tot uiting de zielsdiepe geldzucht van de 'Jj® ?anu,r! Joodse koopman, die gespeend was van j e" kachel elke menselijkheid en de Venetiaanse 1 vullen laten openstaan wet „ligat" lief had boven het leven van 1 een schuldenaar. Gevonden voorwerpen Ondanks het feit, dat Vlamingen de opvoering verzorgden was de Nederland- MIDDELBURG. —Op het politiebureau se spraak uitstekend. Hetgeen de inle- zijn inlichtingen te verkrijgen over de ving in het toneelstuk zeer ten goede volgende gevonden voorwerpen: kwam. Vlot was de opeenvolging van decor wisselingen en voorts viel de techniek van de voordracht te loven. Kortom, de Kon. Ned. Schouwburg uit Antwerpen beeft Shakespeare in Middelburg weer doen ..herleven" wat vooral voor de in groten getale opgekomen middelbare schooljeugd bijzonder leerrijk was. P B. Diverse soorten wanten en handschoe nen; dasspeld; kinder handtasje; sleutel; ballpoint; schaal van fietsbel drie dubbel snoer imitatie parels; parapluhoes; sleu tel; wollen sjaal: damesparaplu (in een winkel blijven liggen); kinderkleding be staande uit jongensbroek, meisjesrokje en blouse; ruwharige hand, (reu. bruin met wit, naar Branco); kinderzakdoekje; das speld; paraplu.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3