Zeeland heeft ondernemingslust en eendracht ln Vlissingen worden zeeschepen gesloopt nodig Grote verwachtingen Westerscheldebekken PEP-S ELS Ged. Staten voelen zich bitter teleurgesteld Nog dit jaar begint de bouw van chr. streekziekenhuis te Goes Raad Kerkwerve had geen lust om te discussiëren Randstad Holland oefent grote zuigkracht uit op Schouwen GEDEPUTEERDE STATEN CONSTATEREN Vehhcdk (25 Mogelijkheden niet onderschatten In maart gesprek met minister Van Aartsen Verbetering wegen Publikatie van kabinetsbrief Ged. Staten willen hetere verbindingen bevorderen Uit de kerken TOEWIJZING WONINGWETWONINGEN Stagnatie veerdienst Vlissingen-Breskens voor drukke seizoen In Hoedekenskerke minder inwoners GEMEENTEBEGROTING AANVAARD Geen tweede gemeente werkman Schetsplan van architect is praktisch voltooid l nolenaren worden voorgeiicnt over uitgewerkt. Zoals bekend zal dit grote complex, waarvan u hier de verhoudingen in de wereld Geen verhoging tarieven Zierikzee-Katseveer Dinsdag 6 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Advertentie Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben grote verwachtingen van de mogelijkheden, die de ontwikkeling van het Westerscheldebekken biedt. In grote trekken komt dit neer op de verdere industriële ontwikkeling van de havenzóne, het uitbreiden van het haven- en industriegebied rond Vlissingen met inbegrip van het Zuid-Sloeplan en in interprovinciaal verband de ontwikkeling van de Kreekkrakplannen. Bjj het overleg tussen de colleges van Ged. Staten van Noord-Brabant en Zeeland is steeds van Zeeuwse zijde nadruk gelegd op de prioriteit van het Zuid-Sloeplan. In verband met de mogelijkheden, die in het Zuid-Sloe liggen, zijn de gedachten van Gedeputeerde Staten van Zeeland uitgegaan naar het aantrekken van figuren met nationale en internationale contacten in de financiële en industriële wereld, die bereid zijn als industriepromotor hulp en bijstand te verlenen. Dit schrijven Ged. Staten naar aanlei ding van opmerkingen, die over de in dustrialisatie zijn gemaakt in de afde lingen van Provinciale Staten. Ged. Sta ten voegen hieraan nog toe: ,,De ligging aan de Westerschelde is in het verleden oorzaak geweest, dat Zeeland een be langrijk aandeel nam in de vaderlandse zeevaart en hetgeen daarmede op het terrein van handel en bedrijf samenhing. De veranderingen in het economisch be stel, het te laat verwerven van een spoorweg, enz. zijn oorzaak geworden dat deze takken van bedrijf zijn verdwe nen, dan wel niet tot ontwikkeling zijn gekomen. Nu de ontwikkeling in ons land noopt tot spreiding van zeevaart en in dustrie. de uitvoering van het Deltaplan onmiddellijke verbindingen verschaft met het industriebekken van de rand stad Holland, terwijl de Westerschelde de poort vormt naar het industriebek ken van de Beneluxpartner, liggen hier mogelijkheden, welke niet moeten wor den onderschat. Voor het verwezenlijken dezer mogelijkheden is eendracht en vertrouwen nodig. Wil men de ge schiedenis zich zien repeteren ten aanzien van de plaats, welke Zee land straks inneemt op het terrein J van zeevaart, handel en bedrijf, dan zal de ondernemingslust niet kunnen worden gemist. De huidige en mogelijk meer nog de komende generatie zullen Zeeland moeten kiezen tot het terrein waar zij hun streven naar welvaart ten uitvoer leggen. De zegswijze, dat men de energie der Zeeuwen beter te Rot terdam kan naspeuren dan in Zee- werken aan de groei en bloei van Zeeland." Ged. Staten delen voorts mede van mening te zijn dat het in te polderen Zuid-Sloe zich leent voor vestiging van middel- en groot-industrie, welke zee- verkeer behoeft. Naast metaalnijverheid denken zij daarbij o.a. aan chemische industrie. De plannen bevinden zich in het stadium van proefnemingen in het waterloopkundig laboratorium. De gega digden voor vestiging stellen er, aldus Ged. Staten, thans nog geen prijs, op hun plannen publiek te maken. Ged. Staten hebben een commissie in gesteld, welker taak het is te adviseren omtrent de beheersvorm, die het haven en industriegebied in het Sloe zou moe ten krijgen. Ook zijn voorzieningen voor verkeer en vervoer, energie en zoet water in studie. On twikkeli ngskernen Met betrekking tot de vijf ontwikke lingskernen, die door Ged. Staten aan de minister van Economische Zaken zijn voorgesteld, wordt door Ged. Staten aan Prov. Staten medegedeeld, dat nog niet bekend is of de minister de vijf kernen zal accepteren, het college blijft evenwel hoop koesteren. Kanaalzone en Sloeplan moeten echter afzonderlijk van deze ker nen worden gezien, menen Ged. Staten. MIDDELBURG. Ged. Staten heb ben een onderhoud gehad met de minis ter van Verkeer en Waterstaat waarin de tarieven voor de veren over de Wes terschelde werden besproken. De minis ter bleek er zich aldus, Ged. Staten in een mededeling aan Prov. Staten, vol komen van bewust te zijn, dat het vraagstuk van de tarieven niet slechts uit een oogmerk van de hoogte der ex ploitatie-tekorten dienit te worden be oordeeld. Echter zullen, naar het oordeel van de minister, de gevolgen van de in voering der tarieven, met ingang van 1 augustus j.l., voor het vormen van een juist oordeel over een langere termijn moeten worden gemeten, dan thans nog mogelijk is. De bewindsman was echter, geheel overeenkomstig de met zijn voor ganger gemaakte afspraak bereid daar over in maart/april a.s. verder te on derhandelen. Ged. Staten delen mede dat het kabi net ee beslissing heeft genomen om trent de moties Westerhout en Van den Heuvel. De thans geldende tarieven zullen dus in ieder géval tot de bespreking met de minister blijven gehandhaafd. Ten aanzien van de vervoercijfers van de Westerschelde-veren delen Ged. Sta ten mede de indruk te hebben dat het personenvervoer is terug gelopen, ter wijl het autovervoer enigermate is toe genomen. Bevorderd is aldus Ged. Staten dat, Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. In de loop van ja nuari zal de verbetering van liet weg vlak Tholen-Poortvliet worden aanbe steed. Het vrijliggend rijwielpad van de weg TerneuzenAxel zal worden doorgetrok ken tot Axel. De aanbesteding zal dit voorjaar plaats vinden; na verbetering van het rijwielpad zal de weg zelf een beurt kunnen krijgen. De verbetering van het wegvlak van Zaamslag tot Zaamslagseveer zal ook dit voorjaar plaatsvinden. Omtrent de weg Hoek- Sluiskil is door Ged. Staten nog geen beslissing genomen in verband met de kanaalwerken. Dit delen Ged. Staten mede aan Prov. Staten naar aanleiding van in de afdelingsvergaderingen der Staten gemaakte opmerkingen. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG Naar aanleiding van het tot ir. Dikötter gerichte ver wijt dat door hem bekendheid werd ge geven aan een van het college van Ged. Staten aan de Kamers van koophandel uitgegane kabinets-brief, delen Ged. Sta ten aan Prov. Staten mee, dat zij hun medelid ir. Dikötter op diens verzoek destijds de volledige beschikking heb ben gegeven over de dossiers betreffen de de tarieven voor de veren over de Westerschelde, waarin zich ook de ka binetsbrief bevond. Evenals ir. Dikötter zich klaarblijke lijk onvoldoende heeft gerealiseerd, dat het hier een kabinets-brief betrof, wel ke niet voor publikatie vatbaar was, is ook het college er niet op bedacht ge weest aldus G. S., in verband daarme de de bijzondere aandacht van ir. Di kötter op het karakter van dat schrij ven te vestigen. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. Het college van Gedeputeerde Staten van Zee land is voornemens Schouwen- voorzover zulks mogelijk is tijdig wordt Duiveland meer in het Deltagebied aangegeven dat in daartoe leidende ge vallen moet worden omgereden naar de oude Veerhaven te Breskens. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Utrecht (vac. D. v. d. Plas), M. Groenenberg te Amsterdam. Bedankt voor Baarn (toez.) H. Harkema te Zeist. GEREF. KERKEN. Beroepen te 's Gravenhage-Oost (vac. F. E. Hoek- geadviseerd, stra) J. Wilschut te Zeist; te Dussen W. Haverkamp, kand. te Kampen. Be dankt voor Maassluis (vac. H. Vollenho ven) H. Tien te Nijkerk. CHRIST. GEREF. KERKEN. Bedankt voor 's-Gravendeel, G. J. Buys te Pa- pendrecht. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Ederveen, H. Ligtenberg te Rotterdam- West. te betrekken dan tot op heden is gebeurd, ter voorkoming dat Schouwen-Duiveland te veel zou worden aangewezen op de rand stad Holland. In dit verband wordt onderzocht welke mogelijkheden er op het eiland zelf zijn, terwijl Zierikzee als te stimuleren kern is Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. Ged. Staten van .Zeeland schrijven aan Prov. Staten, bit- land, moge onjuist Zijn, straks kan; ter teleurgesteld zijn door het bericht, elk spoor daarvan zijn verdwenen, dat voor 1959 aan Zeeland slechts 650 mits overheid en bevolking samen- woningwetwoningen zijn toebedeeld. Uit b i bestuurlijk oogpunt is, aldus Ged. Staten, een zo gering aantal niet met het in acht (Ingez med. -advertentienemen van regelen van verdelende recht- Van Nelle bestellen vaardigheid over de zes afzonderlijke delen, waaruit Zeeland bestaat te ver- „CD,,..V delen. Een minimum van duizend wo- p°f„ ,,'jn ningen achten Ged. Staten nodig om tot Tuqn, een tandarts uit Putte, en een arijrfc7;«- vprripdiErhare rp^nltatpn fp K°J? 'voor' De f^.%h^deri^0:; !ddor in gene dele zijn goedgemaakt. Ged. stellende Christus voor Zijn rechters. Het is thans niet uitgesloten, dat het een werk van een oude meester is. De vorige week bezocht de tandarts een verkoping in Antwerpen en zag dat tussen de vele te verkopen schilderijen een werk zonder lijst hing. Veronderstel lend. dat het wel eens een waardevol werk kon zijn bleef hij totdat het werd verkocht. De veilingmeester zette het in voor 1000 Belgische francs en het eerste bod hierop volgend was f 1500 francs. Toen waagde dokter Van Tuijn zijn kans en bood 2000 francs. Hij had geluk, ^ige personen"Zeeland te verlaten. Deze want niemand bood meer zodat hij de gang Van zaken, welke mede schuld eigenaar werd. j draagt'aan het benauwende vraagstuk van Bij een nader onderzoek bleek, dat het overbevolking van randstad Holland, schilderij reeds enige keren moest zijnvvorcjt bestendigd door het tekort aan verdoekt. Ook was het op sommige j moderne woningen. Pogingen tot sprei plaatsen zeer ondeskundig bijgewerkt. Achter op het werk zat een strookje pa pier waarop de letters .,ay' en er naast Staten merken op dat de bouw van wo ningwetwoningen mede van beslissende betekenis is voor de verdere ontwikkeling van de provincie. Zeeland was meer dan een eeuw lang een gebied, dat zich door allerlei omstandigheden genoopt zag een belangrijk gedeelte van de jeugdige be volking uit te stoten. Daardoor is een relatieve veroudering der bevolking ont staan, die voor bepaalde streken en plaat sen meer dan vijftig procent hoger ligt dan gemiddeld in Nederland. Het gebrek aan behoorlijke en aan de thans te stellen eisen beantwoordende woningen noopt ook thans nog vele jeug ding van werkgelegenheid zijn tot mis lukking gedoemd, wanneer het beleid der regering, de verdeling van het bouw volume inbegrepen, niet strikt wordt ge coördineerd, aldus Ged. Staten. In Zeeland is niet alleen het aantal krotwoningen groot, maar zijn er boven dien 1613 noodwoningen. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen gen opgemerkt, dat Schouwen-Duive land een economisch niemandsland wordt. Ook is in een der afdelingen de op merking gemaakt dat ervoor gewaakt moet worden, dat Schouwen-Duiveland in de randstad Holland wordt opgeno men. Allerlei grote werken daar oefenen een grote zuigkracht uit en indien de Oosterschelde open blijft, is het gevaar groot, aldus een der statenleden in een afdelingsvergadering, dat Schouwen- Duiveland geheel op Rotterdam aange wezen raakt. Het laat zich aanzien, dat de dam door de Oosterschelde het laatste grote werk zal zijn ter uitvoering van het Del taplan. Voordien zal, aldus Ged. Staten, Schouwen-Duiveland door middel van een landweg aan de randstad Holland zijn verbonden. Juist in verband hiermede hebben Gedeputeerde Staten zich reeds geruime tijd bezig gehouden met het ontwikkelen van plannen om de veer- verbinding van dit eiland met Midden- Zeeland te verbeteren. Het streven is er op gericht een frequente verbinding met koplading en -lossing t in bedrijf te stel len. Indien hierdoor metterdaad een be langrijke vervoersstroom door Schou wen-Duiveland wordt verkregen, ont staat mede een impuls, aldus Ged. Sta ten, voor de economische ontwikkeling van dit gebied. Gedeputeerde Staten hebben zich be ijverd door middel van het verwerven van een rijkssubsidie de aanleg van een industrieterrein door de gemeente Zie rikzee te bevorderen. Ook is van de zijde van Ged. Staten vestiging van industrie te Zierikzee bevorderd. Druk van Rotterdam Gedeputeerde Staten maken deze op merkingen naar aanleiding van opmer kingen, die in de afdelingen van Pro vinciale Staten zijn gemaakt. In de af delingen was o.a. opgemerkt, dat Schou wen-Duiveland onder zware druk van Rotterdam dreigt te komen. Vooral moet worden voorkomen, zo is in de afdelin- Een overzicht van het haventerrein van de Vlissingse Binnenhaven, waar op het ogenblik hard gewerkt wordt aan de sloop van zeeschepen. Met tientallen snijbranders wordt het oude zeekasteel in kleine moten gebrand. Na anderhalve maand is het gehele schip gesloopt. voerd kan worden In 1953 is de Rotterdamse firma met 8 man personeel in het Vlissingse filiaal begonnen. Thans heeft de N.V. 45 man in dienst. Degene, die het tenondergang gedoemde schip nog wil aanschouwen, moet er vlug bij zijn, want over goed anderhalve maand zal alleen nog de bo dem van het schip te zien zijn. Het gehele schip zal dan in stukjes van bepaalde afmetingen gebrand zijn en per schip of trein naar de Hoogovens vervoerd wor den. De bodem van het schip kan uiter aard niet gesloopt worden zolang het schip nog drijft. Het is de bedoeling voor deze laatste fase van de sloop gebruik te tijden zich aangenaam kunnen verpozen. ma^en van het droogdok van de N.V. Het eerste sloopschip, de 3250 ton me- Kon. Mii. De Schelde. tende oude Shell-tanker Rosa, valt mo- menteel onder de slopershamer. Het schip is in Paramaribo gekocht en naar Vlis- singen gesleept. Op de laatste reis heeft het vaartuig zich nog verdienstelijk kun- nen maken door een flinke lading schroot j naar Vlissingen te brengen. De N.V. Si- j mons-Metaalhandel. zo vertelde ons de Vlissingse bedrijfsleider, de heer Hen- Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN Op het Westelijk ha- I venterrein van de Vlissingse Binnenhaven is de N.V. Simons Metaalhandel uit Rot terdam sedert enige dagen bezig met het slopen van zeeschepen. Zoals bekend, heeft deze Rotterdamse metaalhandel reeds enige jaren een filiaal aan de Edi- sonweg te Vlissingen. Totnogtoe werden hier uitsluitend oude metalen verhandeld. Met de N.V. Haven van Vlissingen heeft Simons-Metaalhandel een overeen komst afgesloten, waarbij zij voorlopig voor een jaar op proef een groot haven terrein met twee rijdende loskranen van zwaar kaliber gehuurd. Van de gemeente Vlissingen heeft men, eveneens voorlopig, de kantines van het vismijnbedrijf ge huurd. waarin de arbeiders, die in weer en wind op de roestige schepen hun da gelijks brood verdienen, tijdens de schaft- Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen sing, laat geen lege sloopschepen arrive ren. In de plaats van vertrek is altijd wel een partij oud iizer te koop, die op deze wijze naar Vlissingen of Rotterdam ver- (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG Ged. Staten zijn van mening, dat het risico, verbonden aan het inrichten van een aanlegplaats voor de oudere en smallere schepen in de veerhaven te Breskens niet wordt ontgaan door het tijdelijk in stand hou den van de oude aanlegplaats in de visserij- en hahdelshaven aldaar. Ook de oude aanlegplaats te Vlissingen moet voor herstelwerkzaamheden buiten ge bruik worden gesteld. Onderzocht is, al dus Ged. Staten in hun antwoord op vragen, die in de afdelingen van Prov. Staten over de stoombootdiensten zijn gesteld, of met de smallere schepen aan de nieuwe aanlegplaatsen kan wor den gemeerd. Dit is niet mogelijk ge bleken.. De periode, waarin door het on verhoopt uitvallen van het motorschip Prinses Beatrix" het veer Vlissingen- Breskens ernstig zal worden gestag neerd, zal, menen Ged. Staten, van kor te duur zijn, en vóór het drukke sei zoen vallen. De bouw van een dienstgebouw te Breskens, tegelijk met net door een particulier daarbij stichten van een wachtgelegenheid. is aanbesteed en ge gund. Ook het stichten van het dienst gebouw te Vlissingen is gegund. Het gerucht, dat de kapitein in geval van een schadevaring als gevolg van het varen door mist, gevaar loopt voor ontslag is volgens Ged. Staten zonder enige grond. (Ingez med.-advertentie) Van Nelle bestellen ..Trial of Christ". Het strookje vertoon de de gelijkenis met een uitgeknipt stuk je uit een catalogus, daar er ook nog een nummer op stond. De heer Van Tuijn spoedde zich naar een vriend in Antwerpen, die verstand had van schilderkunst en deze haalde er op zijn beurt boeken en encyclojledie's HOEDEKENSKERKE. - Het inwonertal Men ging toen zoeken naar schilders! van de gemeente Hoedekenskerke vermin met de letters „ay" als uitgang van hun derde m 19o8 met 24 Op!f december 1957 naam en toen bleek dat het een schilderii ®droeg het zielental 1644 (835 mannen en kon zijn van de Nederlandse kunstschil- 809 vrouwen). Dit aantal vermeerderde in der Jan de Bray, die van 1627-1697 ge- hetafgelopen jaar door geboorte met 41 Ieefd heeft en leerling is geweest van '-2 mannen en 19 vrouwen) en door vesti- Rubens en Jan Steen. gmg met 32 (14 mannen en 18 vrouwen). Een reproduktie van het werk „Het bet verminderde door overlijden met 14 kleden der wezen", een schilderij van en 8 vrouwen) en door vei trek Bray, vertoonde in stijl veel overeen- met 83 (37 mannen en 46 vrouwen). Op 31 komst met ..Christus voor Zijn rechters" zodat het zeker niet onmogelijk is. dat het van hem is. december 1958 bedroeg het aantal inwo ners dus 1620 (828 mannen en 792 voru- wen). BERGEN OP ZOOM. Op donderdag 8 januari a.s. za) in het verenigingsge- i te en wiens werken ook in" Engeland houw bij de gereformeerde kerk een ver- j werden gevraagd. Ook op ditgadering van de A. R. kiesvereniging De Bray was een bekend schilder, die tal van Bijbelse voorstellingen maak- wel worden gehouden. Het agendapunt is kandidaatstelling voor de verkiezing. Op woensdag 18 februari is er een openbare vergadering. De spreker zal zijn prof. W. F. de Gaay Fortman. schilderij staan deze teksten in het Engels, zodat dit mogelijk een voor Engeland bestemd schilderij was, dat later in Antwerpen is gekomen. Het ligt in de bedoeling van dokter v. Tuijn het schilderij door Nederlandse ex perts te laten onderzoeken, ook heeft hij. nog geinformeerd bij de veilingmeester. Pe heer J. Oppe uit Zaamslag her- waar het werk vandaan kwam. Het dacht zaterdag j.l de dag. dat hij veertig bleek reeds geruime tijd in de veiling- laar geleden m dienst trad bu de PTT. hal aanwezig te zijn en werd pas bij de^U heeft per 1 februari a.s. on .slag ge- J vraagd vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer (Ingez med -advertentieBakker uit Stoppeldijk is als zijn plaats- Van Nelle bestellen vervanger aangewezen. Van onze corespondent gen tot ruim f 3500. De heer Kloet was bang dat Kerkwer ve zal worden gebruikt om de tekorten van de andere gemeenten te dekken, wat volgens hem niet juist was. De voorzitter verklaarde, dat men niet mag aannemen, KERKWERVE. In de jongste raads- i dat ook in de toekomst Kerkwerve een vergadering van Kerkwerve, welke onder sluitende begroting zal kunnen houden. Hij leiding stond van burgemeester S. Fran- i wees in dit verband op de nieuwe finan- cke, bevond zich bij de ingekomen stuk ken een mededeling van het gemeentebe stuur van Zierikzee, dat de nieuwe ge meenschappelijke regeling betreffende de Beatrixschool te Zierikzee is goedge keurd. Naar aanleiding hiervan deelde de voorzitter mee, dat voor de gemeente op nieuw een vertegenwoordiger dient te worden aangewezen. Uit de stemming bleek, dat wethouder M. M. Hanse de meeste stemmen had verkregen. Deze aanvaardde zijn benoeming. Voorts deelde de voorzitter mee, dat met betrekking tot de bouw van een wo- j ning met postkantoor te Kerkwerve het j college van G.S. gegevens heeft gevraagd ciële verhouding tussen rijk en gemeen ten, welke misschien voor Kerkwerve on gunstig zou kunengaan werken, waar door het sluitend maken van de begroting onmogelijk zou kunnen zijn. De heer L. W. v. Kooten informeerde naar de vergoeding, die de gemeente werkman geniet bij het lossen van bie ten op de haven Flaauwers. In dit ver band deelde de voorzitter mee, dat b. en w. ook voor 1959 nog niet willen overgaan tot het aanstellen van een tweede gemeentewerkman. De thans ge vonden oplossing is voorlopig het voor deligst. B. en w. willen dan ook geen wijziging in het tot nu toe gevoerde be leid aanbrengen. De raad ging hiermee over een exploitatie van het te bouwen objekt. Besloten werd aan de architect j akkoord. gegevens te vragen omtrent de opzet van Namens de commissie uit de raad, belast de exploitatie. 'met het onderzoek van de begroting, De heer M. M. Hanse werd herbenoemd bracht de heer A. G. Kloet verslag uit en als lid van het burgerlijke armbestuur, adviseerde tot ongewijzigde vaststelling. De raad benoemde jhr. H. Backer te De gewone dienst geeft in ontvangst en Eigen nieuwsdienst GOES. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden wordt al gemeen de verwachting gekoesterd dat nog voor de tweede helft van 1959 begonnen kan worden met de bouw van het nieuwe protestantse christelijke streekziekenhuis te Goes. De architect, de heer L. L. rpi 1 i 1 i Sijmons uit Amsterdam, heeft voor een groot gedeelte het schetsplan - 1 fraaie maquette ziet, een plaats krijgen in het Valckeslot. Eigen nieuwsdienst SCHERPENISSE. Het bestuur van de Stichting Gemeenschap Noordgouwe tot gemeentegeneesheer. De benoeming geschiedde op voorstel van de inspecteur voor de volksgezondheid, dit in verband met de op handen zijnde samen voeging van gemeenten, in tijdelijke dienst. Zonder hoofdelijke stemming bepaalde de raad het bedrag per leerling, dat voor het openbaar onderwijs in de gemeente Kerkwerve voor 1959 zal worden beschik baar gesteld op f 50,96. Bij de behandeling van de begroting uitgaaf aan een bedrag van f267.526.31 met een post onvoorzien van f 1765,93. De kapitaaldienst vermeld in ontvangst een bedrag van f 1.064.282,70 en in uitgaaf f 1.060.708,41, een batig slot dus van f 11.574,29. Op de kapitaaldienst is o.m. uitgetrokken een post voor het aanleggen van een bluswètervoorziening, het ver nieuwen van de bestrating en andere werken voor de haven Flaauwers, een post voor het bouwen van een woning met postkantoortje. van het burgerlijk armbestuur voor 1959 werd enige kritiek uitgeoefend op het«JJf d?arna. d<" ''eRr°- normbedrae. dat wordt aangehouden i hoofdelijke stemming. Tevens oortT,„ii«v.^ werd aangenomen de le wuzigmg van de normbedrag, voor de toekenning van aanvullende Eiland Tholen is zich ervan bewust dat de verhoudingen in de wereld voortdurend veranderen en dat deze wijzigingen hun invloed hebben op het gebied van de politiek en de strijdmiddelen. Een van deze strijdmiddelen zijn de kern wapens. De uitwerking hiervan en n ihet bijzonder die van de radio-actieve neerslag houdt de bevolking over de gehele wereld in buitgewone mate bezig. Het bestuur van de stichting heeft dan ook gemeend een gelegenheid te moeten scheppen om vertegenwoordigers uit alle sektoren van het maatschappelijk leven op het eiland in te lichten over deze zeer belangrijke materie. Het heeft twee des kundigen bereid gevonden op maandag 12 januari des middags om half drie in het Holland Huis te Scherpenisse een inleiding te houden en na afloop eventueel gerezen vragen te beantwoorden. Als in het ontwerp niet veel verande- j wordt ingericht voor 30 bedden; op deze i ringen worden aangebracht zal het zie-1 hoogte komt ook de verloskamer en, ten- kenhuis bestaan uit vier verdiepingen, j slotte, op de vierde verdieping is plaats Op de begane grond is plaats voor 36gereserveerd voor 37 bedden, alsmede bedden, de behandelafdeling laboratori-1 voor de baby- en kinderafdeling, umruimte. apotheek en dergelijke terwijl Van de foto is af te leiden, dat behan- op hetzelfde niveau, maar in een aparte i del en .beddenhuis in een vleugel zijn vleugel de polikliniek met vijf behandel-1 ondergebracht, waarvan de beddenkamers kamers zijn geprojecteerd. j op het zuiden zijn gerealiseerd. Voor dit In het souterrain zijn gevestigd de ma- beddenhuis verbonden met een gang gazijnen, eetzalen en werkplaatsen. Een afzonderlijke, maar met het hoofdgebouw in verbinding staande ruimte, zal als keuken dienen. Op de eerste en tweede verdieping is eveneens plaats voor 36 bedden. Op de tweede verdieping komen tevens twee operatiekamers. De derde verdieping gesitueerd de kapel en daarachter de zusterhuizen. Op 28 november jl. verleende de mi- j nister van sociale zaken en volksgezond heid zijn goedkeuring aan de plannen tot bouw van het ziekenhuis te Goes met een bedcapaciteit van 175 bedden. In het officiële orgaan van hét Inter kerkelijk Protestants Ziekenhuisbureau heeft de voorzitter van het stichtingsbe- j stuur, de heer S. A. N. van Oeveren, het een en ander meegedeeld over de; plannen. In het kort memoreert hij ook de voorgeschiedenis. Voor wat de stich tingsvorm betreft wijst hij er op, dat voor het eerst op 12 september 1950 statuten zijn vastgesteld van de stichting; Protestants Christelijk Streekziekenhuisi te Goes en dat deze stichting als grond-jvan de pachtkontrakten de pacht bij het slag heeft het evangelie zoals dat ver- inpachten tot het geldende peil zal wor- staan wordt in de zin van de belijdenis-1 den verhoogd. Thans wordt onderzocht of beschrijving der reformatie. met tussentijdse pachtverhoging het ver- De gemeenten hebben een gemeen- schil dat ontstaan is kan worden opge- -- schappelijke regeling, waarvan de uit- lost. De begroting, welke sluitend is met treft het varen van de ..Zandkreek" de- voering is opgedragen aan een zoge-gebruik van een gemeentelijk subsidie van jlen Gecl- Staten aan Prov. Staten mede. naamde financiële commissie zieken-1 f 5000. werd ten slotte aanvaard. dat men vooralsnog dit schip ondanks huizen Geen der raadsleden verlangde bij de Op 12 januari 1954 is door de stichting j behandeling van de gemeentebegroting aan de minister om medewerking ge-j voor 1959 algemene politieke beschouwin- steun en kolentoeslag, een normbedrag, dat door de raad in zijn vergadering van 16 december werd vastgesteld. Op voor stel van de voorzitter zal een onderzoek worden ingesteld naar de normen, die in andere gemeenten gelden. Ook de te innen pachten vond men aan de lage kant. De voorzitter deelde mee, dat na afloop begroting, o.m. noodzakelijk geworden door de tussentijdse Kamerverkiezingen in dii jaar. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. Ged. Staten over wegen niet de tarieven op de lijn Zie rikzee-Katseveer te verhogen. Wat be is de administratieafdeling gelegen. Ten vraagd. De minister stelde het bedden oosten van het behandelhuis is de eco- aantal vast op 150. welk aantal te laag nomieafdeling gevestigd met daarboven de polikliniek. De ingang van de polikliniek is aan de Bergweg en derhalve geheel afgeschei den van de ingang van het ziekenhuis. Ten zuiden van het hoofdgebouw zijn werd geacht. Het eerste plan werd in oktober inge diend. Uit het bestuur van de stichting werd een bouwcommissie in het leven geroepen. Uiteindelijk is het toch gelukt het beddenaantal op 175 te brengen. gen te houden. Wel vroeg de heer A. G. Kloet (C.H.) zich af hoe het nu zal gaan als de gemeenten op Schouwen-Duiveland de gebreken die het vertoont, niet uit de vaart durft te nemen omdat de mogelijkheden voor Schouwen Duive land dan benadeeld zouden worden. In de toekomst zullen echter aldus Ged. Staten ongetwijfeld nadere maatregelen zullen worden samengevoegd. Kerkwerveoverweegt contact op te nemen met de heeft nu een sluitende begroting met een genomen moeten worden. Het collega post onvoorzien van f 1765,93. welk bedrag streek om een oplossing te vinden, di« Mi de eerste wijziging van de begroting minder geld kost en in de behoefte voo». voor 1959 nog met ongeveer f 1800 zal stfl- ziet.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3