KROESJTSJEF WIL OOK NAAR AMERIKA Ballonvaarders veilig geland Hevigeonlusten in Belgische Congo Voorbereidingen tijdens historisch gesprek Dulles-Mikojan Rus loopt dwars door verkeer in Washington Fransen paraat MEISJE ZAG RAILBREUK op OVERWEG rtrJWffaMur! gUfsus Jsrtss. r* Brief kwam te laat De Bilt: natte sneeuw UIT ZUID-AMERIKA BEREIKTEN ONS TWEE FOTO's VAN DE ONVERWACHTE AANKOMST VAN „DE KLEINE WERELD" OP HET PALMENEILAND BARBADOS Doden bij gevecht tegen opstandige massa werklozen Laatste 1900 km op het water Bonn antwoordt Moskou's nota WERKLOOSHEID GROEIDE Russische kunst slecht ontvangen Dinsdag 6 januari 1959 LAATSTE NIEUWS Leider spoorloos Zie verder pag. 4 Museum Nederlandse keramiek in Amerika Monteur overleed na val van 18 meter WESTDUITSE MARK .WORDT VOLLEDIG INWISSELBAAR Kindertekeningen bekroond NA VLIEGRAMP: Tweede slachtoffer óók overleden Zeist doet beroep op regering FRANSEN LANGER NAAR SCHOOL Het Oude Testament in de prentkunst Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1498 Van onze correspondent WASHINGTON Mikojan heeft bij aankomst in Washington geen tijd verlorei en onmiddellijk anderhalf uur met Dulles gepraat. Daarbij onthulde hij de twee voor naamste redenen voor zijn bezoek J Om de crisis over Berlijn vreed zaam op te lossen; 2 Om een weg te banen voor een bezoek aan Amerika door Kroesjtsjef. Westerse diplomaten hier nemen aan dat Kroesjtsjef overhaast han delde met zijn Berlijns ultimatum, zijn fout inzag, en nu zijn „tweede man'' naar de Verenigde Staten j heeft gezonden om olie op de gol ven te storten. Het onderhoud, dat anderhalf uur duurde werd na afloop door de Russische vice-premier be schreven als „een nuttig ge sprek". Infectie Nog terwijl de beide staatslieden con fereerden werd te Washington bekend gemaakt dat minister Dulles, die zeven tig jaar oud is, zijn plannen om naar de Canadese hoofdstad Ottawa te gaan (waar hij economische onderwerpen zou bespreken), heeft moeten laten varen vanwege een infectie. Zijn lijf arts zou hem hebben afgeraden, op reis te gaan. Onihïddellijk werden daaraan specu laties vastgeknoopt: Dulles zou uit de loop van het eerste onderhoud met Mikojan hebben opgemaakt dat er de mogelijkheid bestond om tot bepaalde resultaten te komen en daarom zou hij er de voorkeur aan geven in Washing ton te blijven. Het onderhoud schijnt hartelijk te zijn verlopen, hartelijker in elk geval dan men had mogen verwachten op grond van de zeer slechte betrekkingen tussen de Wreingde Staten en de Sow jetunie van de laatste maanden. Dulles kwam zijn gast halverwege tegemoet, reikte hem cie hand en zei. met kennelijke hartelijkheid in zijn stem: „Ik ben erg blij u te zien." In het geheim Het merkwaardige is, dat er nooit een ofltciele poging van de kant van Dulles ol van Mikojan is gedaan om elkaar te ontmoeten In het diepste geheim schijnt deze ontmoeting voorbereid te zijn Na afloop werd bekend gemaakt dat dit een eerste inleidend onderhoud was geweest en dat nog meer van der gelijke ontmoetingen zouden volgen Ook staat het nu vast dat Mikojan eei. ontmoeting zal hebben met presi dent Eisenhower Een datum werd niet genoemd, maar daar de Russische diplomaat nu eerst tien dagen lang een rondreis dour de Verenigde Staten zal maken ligt het voor de hand dat hij pas na zijn terugkeer ip Washington Eisent.owei zal ontmoeten. Niet zonder ontzag hebben de kranten m Washington gewag gemaakt van de doodsverachting waarmee Mikojan het Amerikaanse verkeer trotseert. Hij ne geert alle verkeerslichten, kijkt noch naar links noch naar rechts en stort zich te midden van de zee auto's als het hem belieft over te steken. Hij dwingt de automobilisten eenvoudig tot stoppen en menigmaal gierden de remmen wan neer de kleine Russische staatsman met zijn gevolg een straat probeerde over te steken Hij heeft er bovendien al een paai maal blijk van gegeven, geen prijs te stellen op de tientallen mannen van de veiligheidsdienst die hem zijn toe gevoegd door de voor zijn veiligheid COTONOU (U.P.I.) Franse strijd krachten worden in de kolonie Dahomey gereed gehouden voor het snel onder drukken van een poging van Afrikaans- nationalistische zijde om zich van de macht meester te maken in Frans Togo- land. Een zwarte jeugdgroep zou op het punt staan een greep naar de macht te doen. Togoland wordt door Frankrijk namens de Verenigde Naties bestuurd. LEOPOLDSTAD f Reuter) In Leopoldstad, de hoofdstad van de Belgische Congo, zijn gisteren ten minste drie doden gevallen bij onlusten die volgens de officiële lezing het gevolg zijn van werkloos heid. In deze baai werd de- wat ont redderde (rechts, in de branding) gondel tenslotte door de vissers binnengesleept. Een waardig decor voor de laatste scène van wat ge makkelijk een afschuwelijk drama had kunnen worden. (Eigen telefoto) Van onze correspondent LONDEN. De vier Britse avon turiers, die op 12 december met hun ballon De kleine wereld van de Canarische eilanden waren vertrok ken voor een tocht over de Atlanti sche Oceaan, zijn gisteren vier uur uit de kust van het eiland Barbados nabij Venezuela door de bemanning van een vissersboot gered. Op 14 december had men voor het laatst iets van de stoutmoedige ballon vaarders. de 51-jarige Bushy Eiloart, diens 21-jarige zoon Tim en het echt paar Colin en Rosemary Mudie, ver nomen. Ondanks dagelijkse speurtochten viel geen spoor van de ballon meer te vin den en gisterochtend nog sprak de directeur van de organisatie die de tocht financierde, zijn ongerustheid uit. Heel zwak klonk zijn hoop op de mo gelijkheid, dat de ballonvaarders toch nog hun einddoel zouden bereiken. DOLFIJNEN Gisteravond echter kwam uit Barba dos het telegram over de redding en de aankomst van Eiloart en zijn tocht genoten. Maandagmorgen omstreeks 8 uur zagen de 62-jarige visser Costa Braithwaite en diens zoon de ballon gondel nabij de kust van Barbados. De vier Britten hadden, een klein wit zeil gehesen op hun gondel. De autoriteiten menen de toe stand geheel in de hand te hebben, doch van de overzijde van de ri vier de Congo, uit Brazzaville, wordt gemeld, dat de gevechten nog steeds voortduren, dat er branden woeden in Leopoldstad en dat er zeker dertig doden en honderd gewonden zijn gevallen, toen inlandse Congolese troepen het vuur openden op baldadige onruststokers. Volgens de officiële Belgische lei ders zijn de onlusten ontstaan als ge volg van het feit, dat er alleen al in Leopoldstad vijftigduizend werklozen ingeschreven staan. In totaal wonen er in de stad 300.000 inlanders onder zeer uiteenlopende omstandigheden. Velen leven in armoedige hutten van klei of plaatijzer, maar er zijn er ook die in villaatjes wonen. De berichten uit Brazzaville, de hoofdstad van de Franse Congo, ma ken gewag van zeer ernstige ongere geldheden. Auto's zouden omverge worpen zijn en in brand gestoken, ge bouwen zouden bestormd worden en de inlandse troepen zouden met salvo's geweervuur proberen de rust te her stellen. Een gebouw van de missie zou in een puinhoop zijn veranderd. Tanks en pantserauto's, bemand met beduchte Amerikaanse regering en hij inlandse en blanke soldaten, patrouil-' schijnt hel tot een soort sport te maken, j zijn escorte te ontlopen. I leren in de straten en op de pleinen, waar de onruststokers zich hadden verzameld. Het zou de troepen moeite kosten zich te handhaven tegenover de opdringende Congolezen. Van Belgische zijde is slechts toe gegeven, dat 28 Europeanen met ver wondingen in ziekenhuizen zijn opge nomen en dat er een groot aantal in heemsen was gewond, nadat er relle tjes waren uitgebroken omdat een politieke bijeenkomst van inheemsen was verboden door de politie. De man aan wie men de onlusten wijt, Kasabavoe, het hoofd van een Afri kaanse organisatie, is volgens de politie spoorloos verdwenen sinds het uitbre ken van de troebelen. Er is een arres tatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Men geeft overigens wel toe, dat de politie tenslotte de hulp heeft moeten inroepen van het leger. Tenslotte is dc staat van beleg voor de hoofdstad af gekondigd. De berichten zijn zeer ver warrend en het is moeilijk om een beeld van de situatie te verkrijgen. In Brussel is men niet bereid iets naders mee te delen. Eigen nieuwsdienst APELDOORN. Het negentienjarige meisje J. W Kamphuis uit Apeldoorn fietst niet met haar ogen in de zak. Op j j weg naar Jiuis ontdekte zij dezer dagen een breuk in de rails van een onbewaakte spoorwegovergang in het traject Apel doorn—Deventer. Met de gedachte aan de mogelijkheid van een treinontsporing fietste zij ijlings naar huis. Zij vertelde haar vader wat zij had gezien. Costa riep hen toe: „Zijn jullie van De kleine wereld." Commandant Filoart j schreeuwde terug: „Ja! Wilt u ons naar1 de wal slepen?" Dat was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, want een aantal dolfijnen zwierf m de nabijheid van de gondel. Na die onschadelijk te hebben gemaakt, namen de vissers de ballon vaarders op sleeptouw en bereikten na enkele uren het strand. Inmiddels verzamelde zich een dichte i menigte op het gloeiend hete. witte i strand van het eiland, terwijl het nieuws van de redding zich verbreidde. Velen klommen in palmbomen om de landing van de gondel goed te kunnen zien. OP DE SCHOUDERS De enige vrouw aan boord, de dertig jarige Rosemary Mudie, was de eerste die aan wal sprong. Toen kwam de bebaarde commandant Eiloart die on middellijk door vissers op de schouders gehesen werd en zo heen en weer werd gedragen voor de luid juichend® toe schouwers. De kleren van de vier avonturiers stonden stijf van het zout. Tim Eiloart, de zoon van de commandant, en Rose mary's echtgenoot Colin, zagen er het meest vermoeid uit van de vier. Zij vertelden echter tijdens hun angstig avontuur niets tekort zijn gekomen. Dank zij de meegenomen voorraden was er nog altijd genoeg voedsel aan boord. In het Cranehotel zaten zij spoedig na hun aankomst aan bij een feest maaltijd, hun aangeboden door de directeur van het hotel. Bij de vliegen de vis, die tot de gerechten behoorde, maakte het viertal grapjes over de vliegende vis die op de laatste dag van hun roemruchte reis aan boord van de gondel was gesprongen. Geen van de ballonvaarders had toen trek in het beest gehad. Commandant Eiloart vertelde, hoe hij reeds verscheidene dagen geleden de gondel had losgesneden, toen de bal lon op drift geraakte. De plasticgondel van 5 bij 3% meter bewees zijn dien sten als reddingsboot op uitstekende 'wijze gedurende de ruim 1900 km. die nog moesten worden afgelegd. BONN (AP) Ook de regering van de Westduitse bondsrepubliek heeft nu geantwoord op de Russische nota waar in werd voorgesteld, de bezetting van Berlijn door de vier grote mogendheden te beëindigen en van West-Berlijn een vrije stad" te maken, omringd door territoir dat in handen is van de com munisten. De antwoordnota was na tuurlijk afwijzend evenals die van de Verenigde Staten, Groot -Br itannië en Frankrijk. De Westduitse regering wijst erop, dat de toekomst van Berlijn alleen be schouwd kan worden tezamen met het gehele probleem van de Duitse eenheid. Daarover wil West-Duitsland gaarne onderhandelen, maar niet onder de druk van een ultimatum. WASHINGTON (UPI). Wiley Buchanan jr., chef van het protocol van het (Amerikaanse) departement van bui tenlandse zaken en oud-ambassadeur in Luxemburg, heeft het Smithsonian In stitute in Washington ruim 600 stukken Nederlandse en Rijnse keramiek ge schonken. Deze collectie is thans te zien op een speciale tentoonstelling van het museum, die de titel draagt Historie pottery from Holland. Zij geeft een beeld van de ve- schillende stijlen huishoudelijk aarde werk in Nederland vanaf het Romeinse tijdperk tot aan het begin van de negen tiende eeuw. RENKUM (ANP). De 56-jarige monteur W. Daams uit Arnhem is gis termiddag om het leven gekomen bij een karwei op de papierfabriek van Van Gelder zonen te Renkum. De heer Daams wilde een takelmast van 24 meter hoogte strijken. Hij wilde zich hiervoor met hulp van twee kame raden in een bootsmansstoeltje omhoog laten takelen. Op achttien meter hoogte brak een touw en viel de heer Daams naar beneden. Hij was meteen dood. De blijdschap over het slagen van de eerste transatlantische ballonreis leest men van de gezichten van de beproefde reizigers af. Op de voor grond zitten in de gondel Rosemary en Colin Mudie. Achter hen staan vader en zoon Eiloart. (Eigen telefoto) „Ik ben direct zelf gaan kijken", ver telde de heer Kamp huis later. „Er lag een stuk rail van dertien centimeter uit de lijn. Ik heb direct de politie ge beld. Even latei kwam er een trein aan. Dat wordt brokken, flitste het door me heen. Ik durfde niet te kij ken en ik draaide me om. Maar de rail hield het nog." 9 De negentienjarige mejuffrouw J. W Kamphuis heeft door haar oplettendheid j en snel handelen i wellicht een trein ontsporing voor komen. Dulles (rechts) heeft gisteren voor het eerst e onderhoud gehad met Mikojan en zij zuilen elkaar ten minste nog een keer ontmoeten voor Miko jan naar Rusland teruggaat. Het onderhoud schijnt zeer aangenaam te zijn verlopen en de sfeer was bepaald hartelijk. (Telefoto) Nadat de afdeling weg en werken van jde N.S. op de hoog te was gebracht van de breuk, werd het treinverkeer stopge- zet. Een groot deel van arbeiders bezig geweest met het herstel werk. De treinen werden over het andere I spoor geleid I „De breuk moet in de loop van de i ochtend zijn ontstaan", vertelde het meisje Kamphuis, „want toen ik naar mijn werk ging, was er nog niets tt zien." Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het werkloosheidscijfer is in december met ruim 35.000 toe genomen. Eind november bedroeg het aantal werk lozen 81.103, eind december 116.371. Van dit aantal waren er ruim achttien duizend werkzaam op aanvullende wer ken, tegen ruim twaalfduizend aan het, eind van november. Het aantal werk- o loze vrouwen bedroeg eind december heeft de Franse minister van onderwijs 6941 tegen 6894 eind november. Berthoin ingrijpende veranderingen in p. 1Q(-r7 n„v,4„ilhet Franse onderwijsstelsel aangekon- Eind december 1957 bedroeg het aantal q a z„i Je leernlichtigp Wftiid dat was dus een stijging die groter Jaa was dan in de afgelopen maand. Over de oorzaken van de snelle stijging is nog maar weinig te zeggen. De analyse van de cijfers, die wordt ge maakt door de directie voor de ar beidsvoorziening. is nog niet gereed. ROTTERDAM De directrice van het Oudheidkundig museum heeft giste ren de prijswinnaars aangewezen in de tekenwedstrijd, die het museum gedu rende de kerstvakantie heeft gehouden Everien Lingeman uit de Jan van Loons- laan, Aleid Ringers van de Schieöim- sedijk, Margo de Hoog van de Vrede- hofweg, Willy de Nies uit de Bellamy- straat, K. van der Sterre uit de Ame thiststraat en Bas IJsselstein uit de Donckselaan in Bolnes wonne- de prij- Eign nieuwsdienst ZEIST. In een ziekenhuis in Zeist is de 32-jarige W. van den Hoven overleden. Hij had ernstige brandwon den opgelopen, toen vrijdag een straal jager op een terrein in Huis ter Heide bij Zeist was neergestort. Het aantal doden door dit ongeluk is daardoor tot twee gestegen. Het ongeluk is voor de gemeenteraad van Zeist aanleiding geweest de regering, de minister van defensie en de chef van de lucht machtstaf om maatregelen te vragen. Op de eerste vergadering van de Zeis ter gemeenteraad in het nieuwe jaar vroeg burgemeester mr. A. P. Korthals Altes de aandacht voor het ongeluk met de straaljager. Besloten werd de regering, minister Staf en de chef luchtmachtstaf een bood schap te sturen, waarin werd gevraagd ..maatregelen te nemen opdat het vliegen in de druk bevolkte omgeving van de vliegbasis Soesterberg tot een minimum beperkt wordt en de verzekering te wil len geven dat niets zal worden nage laten waardoor het gevaar en de hinder van militaire vliegtuigen voor de inge zetenen zoveel mogelijk wordt voor komen". Het oudste raadslid, de heer Scheps, drong' er bovendien op aan om de be voegde instanties te bewegen financiële bijstand aan de getroffen gezinnen te verlenen. Expositie in Londen LONDEN (UPI). De tentoonstelling van „realistische" kunst uit Rusland in de Royal Academy te Londen is door de kunstkritiek bijzonder slecht ontvangen. Realisme van bonbondozen met elk detail op zijn plaats. De raketten in het luchtruim mogen een triomf zijn van de Russische techniek de schilderijen aan de wanden van de Royal Academy herin neren er aan welke prijs het Russische volk anderzijds heeft moeten betalen", zo luidde een van de commentaren. De expositie bestaat uit 40 doeken, waarvan er vele op de Expo te Brussel te zien zijn geweest. De 21-jarige F. de Hoop uit Sint Ni* kolaasga in Friesland is gisteren over leden aan verwondingen, die hij zondag nacht heeft opgelopen toen hij te Schar- sterbrug met zijn bromfiets tegen een autobus is gebotst. BONN (AP). De Westduitse mark zal de vierde volledig inwisselbare munteenheid ter wereld worden, zo ---■ heeft het Westö'uitse ministerie van eco- ze?-.in versc"illende. leeftijdsgroepen, nomische zaken meegedeeld. Prof. Er- i Misschien kwam het dodr de beperk- hard zal dezer dagen een regeringsbe- opdracht van de wedstrijd een sluit tekenen, waarbij de mark zowel P°.r'Tet te maken dat het resultaat voor Duitse burgers als voor buiteiüan- goed WJS dan vorige malen. De ders volledig inwisselbaar wordt gesteld. sprak blLde Door deze maatregel zal d'e mark op P1 W^uifreiking haar spijt daarover uit. dezelfde internationale basis worden ge plaatst als de Amerikaanse en Canadese dollar en de Zwitserse frank. PARIJS (Reuter). Ten einde meer technici en natuurkundigen te vormen ROTTERDAM. ïn het prentenkabi net van het museum Boymans-van Beumngen wordt tot 22 februari een tentoonstelling gehouden: Het Oude Tes tament in de prentkunst. De expositie bevat gravures, etsen en houtsneden uit de zestiende en zeventiende eeuw, o.a. van Albreeht Dürer, Lucas van Leyden, Marcantonio Raimondi en Rembrandt. Op woensdag 7 en 21 januari en 4 en 18 februari wordt er om 20.15 uur een rondleiding gehouden De stijging deed de middag zijnvincies het zich voor in alle pro minst in Utrecht, heti meest in Zeeland, Groningen, Drente en Zuid-Holland. Het aantal aanvragen van personeel is' in december gedaald van ruim zestien duizend tot veertienduizend voor man nen en ruim 21.000 tot twintigduizend voor vrouwen. I BONN (Reuter) Een brief aan H J. Chr. von Grimmelshausen te Gelm- hausen in West-Duitsland is door de Westduitse posterijen naar de afzender in Jeruzalem teruggestuurd met de mededeling: ..Geadresseerde overleed op 17 augustus 1676." De afzender in Israël, die onlangs een boek over de Dertigjarige oorlog, geschreven door de zeventiendeeeuwse schrijver Grim- melshausen las, verkeerde blijkbaar in de veronderstelling dat de auteur een hedendaagse historicus was. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk regen of sneeuw vooral in het zui- den van het land. f Overwegend ma tige wind tussen zuid en oost. Tem peratuur om het vriespunt. MIESJE: Geef m\j maar droge sneeuw. 7 december: zon op 8.47, zon onder 16 45; maan op 6.37, maan onder 15.30. 3 0 0.1 0 0 3 4 0 0.1 2 0 0 0.4 0 0.1 0 0 ft 0 0 Helsinki sneeuw WNW 1 Stockh. geh. bew. WZW 6 Oslo sneeuw N 7 Kopenh. onbew. WZW 2 Aberdeen on bew. w 0 Londen regen ozo 3 A'dam regen zw 5 Brussel geh. bew. z 4 Luxemb. sneeuw zw 1 Parijs regen z 5 Bordeaux zw. bew. zw 10 Grenoble onbew. stil 2 Nice onbew. NNW 12 Berlijn 1. bew. W 4 Frank!. 1. bew. zw 3 München geh. bew. WZW -1 Zürich h. bew. WZW 0 Genève I. bew. stil 1 8 Locarno onbew. O Wenen zw. bew. WNW 2 Innsbr. 1. bew. WNW 2 Rome onbew. O 8 Mallorca onbew. NNO 11 JJ

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1