Na vier jaar weer in de nabijheid van aarde Uranium „ergens in Overijssel" aangeboord MIKOJAN („PARTICULIER" AFGEZANT) HARTELIJK IN AMERIKA ONTVANGEN Rode raket stormde anderhalve Berekeningen spreken van baan Op de dag van Ruslands triomf dag na de start langs de maan van 343,6 miljoen kilometer arriveert Mikojan in New York SCHAT VAN GEGEVENS RUSSEN ZIJN OPGETOGEN Dader kwam bij bewustzijn Schot kwam om m bergen TANKER LEK GESLAGEN BIJ DE HOEK Rust op Cuba hersteld Soekarnobereid tot strijd Dr. THIADENS EERSTE KEER Dr. a. a. THIADENS te Aerden- hout, directeur van de Nederland se geologische dienst, vertelde ons dat op deze diepte in ons land al veel onderzoek is verricht maar dat ér nog nooit uranium is aangetroffen. Mocht het waar zijn, dan zou het wel erg prettig' zijn, zo zei hij. Geen rotjes, wel geleidehond De Koningin terug uit Engeland De Biltbuiig ONGENODE GAST HAD HAAST PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zie verder pag. 4 RUSSISCHE HULP VOOR INDONESIË Zwaar bewaakte Rus vandaag naar Dulles Geluk cwens „Verkeerd" Prinses Irene traint in Val dTsère Streekraad voor kop van Overijssel AMERIKANEN: WIJ SCHIETEN TERUC Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1497 Maandag 5 januari 1959 RUIMTESCHIP SUIST OM DE ZON HEEN Eigen nieuwsdienst LONDEN. De Sovjetunie is het nieuwe jaar begonnen met liet meest spectaculaire stuk vuurwerk in de geschiede nis van de mensheid. Ook het meest ontzagwekkende, want het vrijdag gelanceerde ruimtescheepje dat op de maan ge richt heette te zijn is de maan voorbij geschoten, de zon te gemoet. Indien de voorlopige berekeningen uitkomen zal het een elliptische baan van 343,6 miljoen (343.600.000) kilometer om de zon gaan be schrijven, telkens in 15 maanden. Het zal dan een kunstmatige ko meet worden en evenals een echte komeet, af en toe weer in de na bijheid van de aarde komen. Het deel van de n. utige Sowjetrussische meertrapsraket dat de wellicht eeuwige reis door de ruimte heeft aanvaard bereikte in minder dan 36 uur de omgeving van de maan en schoot in de nacht van zondag op maandag de maan voorbij. De ingebouwde zenders bleven ook daarna een grote verschei denheid van wetenschappelijke gegevens naar de aarde zenden. In het begin van deze week zal de afstand tot de aarde al zo groot zijn geworden dat de sei nen te zwak zijn geworden om nog op de aarde te kunnen wor den opgevangen. Het ruimtevaartuig ging in de richting van de elliptische baan die het om de zon zal gaan beschrijven toen het 422.000 kilometer van de aarde en 60.000 kilometer van de maan verwijderd was. Dat gebeurde gistermiddag om 2 uur. De snelheid, na de lancering maxi maal 11,2 kilometer per seconde, was toen verminderd tot 2,45 km per seconde maar zou daarna onder de invloed van de aantrekkingskracht van de zon weer geleidelijk toene men. Het ruimtescheepje zal volgons in Moskou gemaakte berekeningen het dichtst bij de zon gelegen punt van zyn elliptische baan bereiken op 14 januari, dan om de zon heendraaien en weer de richting van het punt van uitgang opgaan. Op dat punt van uit gang aangekomen zal het daar de aarde niet meer vinden. De aarde, die in 12 maanden om de zon draait, zal dan een en een kwart baan om de zon hebben beschreven en dat pünt drie maanden te voren hebben gepas seerd. Zou de aarde met de zon binnen de kometenbaan van het ruimtevaartuig komen te liggen dan betekent dit dat het pas over vier jaar weer in de na bijheid van de aarde zal zijn. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het grondboorbedrijf J. Z. Lierop heeft „ergens in Overijssel" uranium gevonden. De heer J. Z. Lierop een Rotter dammer gelooft dat op de door hem aangeboorde plaats het uranium in een exploiteerbare hoeveelheden aanwezig is. Dat zou voor het eerst zijn in de geschiedenis van het Nederlandse bodemonderzoek. De ontdekking van de uraniumaders in Nederlandse bodem is het resultaat van een reeks boringen die het Rotter dams boorbedrijf sedert enige maanden voor eigen rekening en eigen risico op particuliere terreinen in Overijssel ver richt. Deze terreinen vallen buiten het concessiegebied van de Nederlandse Aardolie Maatschappij en mede daarom moet de vindplaats voorlopig nog vage lijk worden aangeduid met de term: „Ergens in Overijssel". Men is in de Sowjetunie niet spoedig opgewonden over de inhoud van de naar onze smaak zeer saaie kranten, maar het nieuws over de geslaagde lancering van de raket die op het ogenblik in de richting van de zon door het heelal vliegt, deed de mensen overal naar de krant grijpen en op straat stonden groepjes Mosko- vieten druk het grote nieuws te be praten. De kranten waren binnen enkele uren totaal uitverkocht. (Telefoto). In tegenstelling tot de bekendmaking van vrijdag, volgens welke de raket was gelanceerd ,,in de richting van de maan" en waarin niet van de zon werd gerept deelde de directeur van het Moskouse planetarium, Viktor Bazikin, gisteren mede dat de opzet volledig was geslaagd. Het had nooit in de be doeling gelegen, zei hij, het ruimte vaartuig in een baan om de maan te brengen. Het was in de nabijheid van de maan gekomen, zei hij, en dat was geheel overeenkomstig de bedoelingen. De opgetogenheid onder de Russen was zeer groot. In Moskou en andere steden in de Sovjetunie vonden de dag- j bladen die het grote nieuws brachten gretig aftrek. Maar niet alleen het fei- I lelijke nieuws over de respect afd.win-1 gen de prestatie van de Sovjetunie werd verslonden. Ook luisterden de i Russen met ingehouden adem naar de stoute toekomstverwachtingen van staatslieden en geleerden en naar uit latingen die er op waren berekend de verrichtingen van de Verenigde Staten j op het gebied van de ruimtevaart nog verder te verkleinen. topprestatie tot verslagenheid en ont steltenis. DJAKARTA. (U.P.I.) Rusland en Indonesië hebben Zaterdag een reeds in 1952 gesloten overeenkomst getekend, die voorziet in hulp van de Sowjet-Unie bij verscheidene Indonesische projecten tot een totaal van honderd miljoen dollar. Russische technici zullen helpen bij de bouw van twee staalfabrieken, een kunst- mestfabriek en enkele grote wegen. Indo nesië krijgt bovendien financiële steun. Na aanslag op kinderen Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. Na drie dagen bui ten bewustzijn te zijn geweest door het inftemen van een plantengif is de 42- jarige Hilversumse boekhouder H. F H. zaterdag in het r.k. ziekenhuis öij bewustzijn gekomen. Nog diezelfde dag is hij naar het hospitaal van hét huis van bewaring in Amsterdam overge bracht H. heeft dinsdagavond met een hamer zijn zevenjarig zoontje Coen doodgesla gen en zijn twintigjarige zoon Hans met hetzelfde gereedschap levensgevaarlijk gewond. Het stoffelijk overschot van de jongen is zaterdag op de Noorderbe graafplaats te Hilversum teraardebesteld. De toestand van Hans is nog altijd zorgwekkend. Men vreest dat door de hamerslagen het gezichtscentrum is ge raakt, waardoor de kans bestaat, dat de jongeman, zo hij er het leven afbrengt, blind zal worden. DJAKARTA (A.P.-A.F.P.). „In donesië maakt niet alleen aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea, het is ook bereid er voor te vechten. Alle 85 miljoen inwoners zijn klaar voor de strijd." Dat zei president Soekarno zaterdag in zijn nieuwjaarsrede, direct na een betoog over vrede en verdraag zaamheid. Soekarno noemde 1958 „het jaar van de uitdagingen". Indonesië was alle moeilijkheden nog niet te boven. De kwestie Nieuw-Guinea bijvoorbeeld, was nog niet opgelost. „Indien men echter de eenheid be waart en die eenheid als instrument gebruikt zal met Gods hulp West-Irian weer Indonesisch worden, zo niet dit jaar dan in de komende jaren", aldus Soekarno. Nog vier vermisten DERTIG METER De heer Lierop, die van jongsaf is opgegroeid in het particuliere grond boorbedrijf, deelde ons mee dat hij het uranium op een boordiepte van dertig tot veertig meter heeft aangeboord in lagen en laagjes die variëren van drie tot vijfendertig centimeter dikte. Onmiddellijk na de eerste boring die dit verheugende resultaat opleverde zo deelde ons de heer Lierop mee werd besloten nog een reeks boringen in stervorm te doen teneinde bij be nadering de loop van de uranium-aders vast te stellen. Zeven van de aldus ver richte boringen vielen negatief uit, maar vijf van de twaalf leverden een positief resultaat. GRILLIG Het uranium aldus de heer Lierop kwam aan de oppervlakte in de vorm van grillige nerfjes ter lengte van - enkele centimeters. Alle gegevens over zijn ontdekking heeft hij zorgvuldig verzameld en het wachten is thans op belangstelling van officiële zijde. Al eerder heeft de heer Lierop goede resultaten gehad met waterboringen en met het aanboren van aardgasbronnen, zoals enkele maanden geleden in het Westland waar hij een onder 4.5 atmos feer druk staand aardgasbron in het concessiegebied van de N.A.M. aan boorde. Ook voor buitenlandse firma's heeft de heer Lierop tal van grondboringen verricht. Eigen nieuwsdienst met hen wil bespreken, als zij daarom vragen. Vandaag reeds zal hij een on- WASHINGTON. Anastas derhoud hebben met minister Dulles. Mikojan, vice-premier van de I Ipinnnstrfjtip Sowjetunie, oud-minister van han- De emge onaangenaamheid bij zijn del en naaste medewerker van aankomst was een kleine demonstratie premier Kroesitsief, is gisteren in van Hongaarse vluchtelingen. De ont- r J vangst door de pers daarentegen was be- daarover zei hij: ,.Als hij er de tijd voor heeft zou ik hem graag opzoeken. Wij hebben in ons land groot respect GLASGOW. (A.P.) Een reddings- 1 brigade heeft zondag tijdens een sneeuwstorm het lijk gevonden van een der vijf bergbeklimmers, die sedert nieuwjaarsdag in de Schotse hooglanden werden vermist. De vijf jeugdige bergbeklimmers wa ren donderdagmorgen vroeg vertrokken voor een tocht van bijna dertig kilometer naar een jeugdherberg in het gebergte. Toen zij zaterdagavond nog niet terug voor hem en ik zou hét prettig vinden gekeerd waren, trokken de reddingsploe^ hem te zien'". [gen tijdens zware sneeuwstormen het [gebergte in. Voorzorgen Gisteravond moest het zoeken wegens Alle mogelijke voorzorgsmaatregelen de duisternis ma" zijn genomen om te voorkomen dat een vandaag wordt de speui tocht Premier Nikita Kroesjtsjef zei in een openbare redevoering in Minsk dat uit deze prestatie van de Sovjet- russische ruimtevaartdeskundigen en rakettenbouwers was gebleken hoezeer het communisme de onstuimige voor uitgang op het gebied van economie, wetenschap, techniek en cultuur be vordert. En het centrale comité van de Sovjetrussische communistische partij verklaarde in een gelukwens aan allen die aan de lancering van de ..zonne- raket" hadden medegewerkt dat hun prestatie voor de gehele mensheid het bewijs was van ..het creatieve genie van het volk van de Sovjetunie". v diigo l UUUI <ac Mt-x o viclatcuicRV" vv co K/y- O-11 UI II bC VDDlKUlllCU Udl CCH New York aangekomen voor een|paaid hartelijk. Hij vertelde dat hij erjof andere fanatieke communistenhater vier vermisten voo tgeze Darticulier bezoek" van eniffe we- niet aan dacht, de journalisten te ont-;een aanslag op Mikojan pleegt. Het ,"p f tT u k A wijken, maar wees erop. dat hij ten slot-I vliegveld werd zwaar bewaakt en veer- ken aan de Russische ambassadeui te de gast was van de ambassadeur en tig man politie liepen voortdurend om „.1- e1A 1 T-T4 kom kann "RAimrvriion time ViJi KaVlcilt70 Mensjikof. Hij heeft echter reeds onderweg te Kopenhagen en dadelijk bij zijn aan komst te New York laten weten dat hij graag de Amerikaanse regeringsleiders zal ontmoeten en ook de kwestie-Berlijn dus als particulier in Amerika was. Hij zal ook in de woning van Mensjikof lo geren. Of Mikojan, die wordt beschreven als hem heen. Bovendien was hij. behalve van zijn zoon Sergei, vergezeld van vier adjudanten. Ondanks het gedrang van de met zijn veiligheid belaste mannen een zeer bekwaam en handig, maar ook konden de journalisten gemakkelijk met vasthoudend politicus. Eisenhower zal I Mikojan praten. ontmoeten, staat niet vast. Op een vraag Misschien was het ook een onderdeel van de veiligheidsmaatregelen, dat het programma van de eerste minuut af an ders was dan was aangekondigd. Hij zou eerst de gast zijn geweest van de Rus sische delegatie in New York en pas daarna naar Washington zijn doorge reisd. In plaats daarvan stapte hij al op Professor (en generaal) Anatoli Bla- gonrawof, hoofd van de afdeling tech niek van de Sovjetrussische Akademie van wetenschappen, hield de lezers van de Komsomolskaja Prawda in een commentaar voor dat de Amerikanen het verkeerd aanpakken. Zij zijn vol gens hem alleen op sensatie en op her winning van verloren gegaan prestige uit. Hun werk werd. in tegenstelling tot dat van de Sovjetunie, volgens hem niet verricht in het belang van de wetenschap. In de rest van de wereld varieerden de reacties op de lancering van de ..zonneraket" van diepe en oprechte bewondering voor een kort geleden nog voor in onze tijd niet mogelijk geachte VAL DTSÈRE (UPI). Na een ve: moeiende reis is prinses Irene zater-i iag in Val dTsère aangekomen, waar zij zal deelnemen aan de nationale ski-1 kampioenschappen voor senioren. De wedstrijden beginnen woensdag. Giste ren is de Prinses al aan de training l begonnen. In een blauwe ski-pantalon, _en wit nylon jack en een witte sjaal viotseer- de de Prinses de zware sneeuwval en Fidel Castro nog niet terug HAVANNA (Reuter) Hoewel de re bellen van Fidel Castro vrijwel alle re geringsgebouwen in de Cubaanse hoofd stad hebben bezet en de rust op het eiland geheel is teruggekeerd, is de re bellenleider zelf nog niet in de hoofd stad aangekomen. In de dagen na de vlucht van presi dent Batista op nieuwjaarsdag kwam het leven in de steden langzamerhand weer op gang. Bussen en trams reden tij dens het weekeinde weer normaal en winkels, cafés en restaurants, die op bevel van Castro uit protest tegen het bewind van Batista gesloten waren, werden weer geopend. Ook de verbindingen met het buiten land werden hersteld: De Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen kregen toe stemming hun lijnen op Cuba te her openen, het nationale wegverkeer werd hervat, zaterdag was het al weer mogelijk telegrafisch en telefonisch con tact van en naar het buitenland op te némen. J. Z. LIEROP JR. uranium aangeèoord Niet omdat uranium zo kostbaar is en moeilijk verkrijgbaar. Dat was en kele jaren geleden nog wel het geval, maar tegenwoordig is uranium overal op de markt verkrijgbaar en niet zo duur. Bovendien beschikken wij ge makkelijk over deze delfstof door onze relaties met België, dat hier volop van heeft. Niettemin zou het feit dat wij zelf onze uranium zouden kunnen delven, onze internationale positie verstevigen. Voor het overige is belangrijk, mocht er in Overijssel uranium in de grond zitten, in welke concentratie dit het geval is; hoe groot de hoeveelheid is en of het uranium gemakkelijk is vrij te maken. Wij hebben in ons land wel eens meer uranium gevonden, maar in zulk een geringe concentratie en onbeduidende hoeveelheid, dat het niet van belang was om ernaar te gaan delven, aldus dr. Thiadens. Eigen nieuwsdienst het vliegveld in een grote zwarte auto en reed met zijn gevolg, voorafgegaan door motorpolitie met loeiende sirenes, snel i-n de richting" van Washington. Verwachtingen Vandaag om zes uur in de namiddag zal Mikojan voor het eerst een gesprek hebben met Dulles. Men verwacht in I vaartverkeer echter gewaarschuwd de Washington zeer veel van zijn bezoek, havenmond te mijden. Er was een Het minste waar men op rekent is wel ,iZeer gevaarlijke situatie" ontstaan dat hij klaarheid zal brengen wat be-- treft de voornemens die het Kremlin tie. heeft HOEK VAN HOLLAND. In een krachtige noordwesten wind met nu en dan felle regen- en hagelbuien is gis teravond omstreeks negen uur een Duits tankschip bij Hoek van Holland in de monding van de Nieuwe Waterweg aan de grond gelopen. Het was de Nicola (909 ton) uit Bremerhaven. Om tien mi nuten voor elf kreeg men het schip vlot. Scheveningen-radio had het scheep- Eigen nieuwsdienst HENGELO. Jongens en meisjes uit Hengelo hebben geld. dat ze eigenlijk hadden bestemd om vuurwerk voor oud en nieuw te kopen, naar het politiebu reau gebracht als bijdrage voor de aan koop van een blindegeleidehond. De po- litie heeft hen knalonderscheidingen uit- 1 gereikt. Een vrouwelijke agent heeft de actie bedacht, toen ze op middelen zon om de baldadigheid op oudejaarsnacht te beperken. Haar idee is zo ingeslagen, dat er nu ruim tweehonderd gulden is binnengekomen, ook van ver buiten Hen gelo. Men hoopt de 350 gulden, die voor een blindegeleidehond nodig zijn, vol te krijgen. Mikojan zelf was nau welijks te zien tussen de veertig bewakers die hem omringden. Er wa ren Amerikaanse agen ten van de FBI, geüni formeerde manschappen van de Newyorkse po litie en Russen in bur ger. Zes motorfietsen van de politie reden voor zijn auto uit en de stoet die zeer snel reed, werd gesloten door en kele auto's met Ameri kaanse en Russische be wakers. (Telefoto) Eigen nieuwsdienst GIETHOORN De gemeentebesturen van negen gemeenten in de kop van Overijssel zullen een plan gaan bestu deren van Gedeputeerde Staten van hun provincie, dat de instelling beoogt van een streekraad. Het gaat om een praktische samen werking tussen Blankenham. Blokzijl Gierhoorn, Kuinre, Oldemarkt, Steen- wijkerwold, Vollenhove en Wanneper- veen. doordat de Nicola een lek had gekregen De raad zou zich bezig moeten hou- en grote hoeveelheden benzine verloor dén met maatregelen ter bevordering T, r, Tegen middernacht werd de waarsehu- van het rendement in de agrarische sec inzake Berlijn en de Duitse kwes-|wing opgeheven. tor. met het Tttou eren van de indus Hij is vroeger minister van handel ge- De opvarenden van de Nicola hadden trialisatie en met het scheppen van een weest en men herinnert zich dat Kroesj- het geluk, dat de sleepboot Schelde van goed woonklimaat tsjef nog vrij kort geleden aankondigde l. Smit en Co's Internationale sleep dat de Sowjetunie wilde proberen grote dienst in de nabijheid voer. toen de tan orders voor enkele miljarden dollars tejker op het lichthuis bij hel Noorder plaatsen in andere landen voor de leve-1 hoofd knalde. De eerste lijn. die de ring van fabrieksinstallaties voor de Schelde afschoot.- raakte in de mast op Russische lichte industrie. Mikojan wil- de wal verward, zodat een tweede moest de op de vraag of hij was gekomen voor worden afgeschoten. handelsovereenkomsten geen antwoord Om tien voor elf was de Nicola, nog geven en toen men hem vroeg of hij een steeds grote hoeveelheden benzine ver- SOESTDIJK Koningin Juliana en lening kwam sluiten, maakte hij zichliezend. los. De Schelde sleepte de tan- prinses Margriet zijn zondagmiddag uit met een grapje van het antwoord af: ker. waarvan de machines waren uitge- Engeland op het paleis Soestdijk terug ..Wilt u mij soms een lening aanbic- vallen, naar open zee. gekeerd. Zij hebben daar een driedaags den?" vroeg hij de verslaggever. Om kwart over elf werd het de Schel- bezoek gebracht aan prinses Alice gra de verboden de Nicola wegens brand- vin van Athlone. Volmachten gevaar de Waterweg op te slepen. De Prins Bernhard heeft Koningin en Het feit dat de Rus tenslotte slechtsbenzinelucht was aan de wal duidelijk Prinses in een door hem bestuurde een particulier bezoek aan Amerika e lulKen. Dakota opgehaald. brengt zou tot gevolg kunnen hebben dat] hij weer wegging zonder iets te hebben beloofd terwijl de Amerikaanse politici van hun kant zich blootgegeven zouden kunnen hebben, in de overtuiging dat (Mikojan als onderhandelaar tegenover hen had gezeten. Vandaar dat men verheugd is dat Dul les reeds direct een onderhoud met de Russische vice-premier zal hebben en zich op de hoogte zal kunnen stellen van de bedoelingen en de volmachten van de Rus. WASHINGTON (*AFP) - De beman ningen van Amerikaanse militaire vlieg tuigen zullen de instructie krijgen om terug te schieten wanneer hun vrijheid van beweging boven internationale wa teren wordt gehinderd door Russische vliegtuigen Het Kremlin is hiervan op de hoogte gesteld in een nota die zater dag te Moskou is overhandigd. Deze nota was het antwoord op een Russische beschuldiging dat Amerikaan se vliegtuigen boven de Oostzee het vuur .hadden geopend op Russische vliegtui gen die boven de Baltische kust vlogen BERGEN OP ZOOM. De heer H. K. uit Bergen op Zoom werd dit weekeinde, toen hij met zijn vrouw 's avonds laat thuis kwam en de voordeur opendeed, bijna ondersteboven gelopen. Uit de gang rende een man de voordeur uit en verdween in het donker. Een „goede avond" of „pardon" kon er niet af. De bezoeker was door de achterdeur binnengekomen en kennelijk verrast door de thuiskomst van de bewoners. Er werd niets vermist. oi5e.' in „De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Opklaringen JA/, m-■ maar ook plaatse lijk enkele bui en, vooral in het noorden van het land. Matige en af en toe krach tige tot harde wind tussen zuid west en noord west. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. MIESJE: Ik vind er niet* us. 6 januari: zon op 8.48. zon onder 16.44; maan op 5.30, maan onder 14.35.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1