Oudste Zeeuw wordt morgen honderd jaar „Schuttevaer" vraagt uniforme verlichting van binnenschepen BELGISCHE KLACHTEN OVER DE KLARING IN HANSWEERT BAAYENS Regenval te Bruinisse Zeeuwsch Dagblad Een nieuwe maatschappij Yersekenaar volgt hem op de voet Verhardingen in „De Zeekant" Tegenvaller bij verbouwing Ongenoegen in raad Noordgouwe over centraal beleid Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden Commissaris kerkte in Noordgouwe Cumulatie functies gemeente-ontvanger A. M. Geluk dijkgraaf waterschap Schouwen Groene Kruis te Bruinisse nam afscheid van dokter Quaak Enige verbetering zou inderdaad wenselijk zijn Weinig animo voor bestuursfunctie Desoeciaalzaakvoor uw Bril Tweeërlei vrede DE OPEN DEUR B 3t prachtig kerstnummer van het tijd schrift „De open deur" is geheel gewijd aan de roep: vrede op aarde. Daar wordt gezegd, dat het „vrede op aarde" niet alleen bedoeld is voor onze straat en onze buurt, maar voor ale volkeren der gehele wereld. Want de bijbel gewaagt van het kerstkind Jezus-Christus. „Bij. zijn komst heeft Hij vrede verkondigd aan hen. die veraf zijn en aan hen, die, dichtbij zijn." Het gebeuren in de kerstnacht blijft niet gevangen als een romantisch lichtje bin nen de stalmuren van Bethlehem. Het licht, daar en toen ontstoken in onze donkere wereld, werkt als een schijn werper. Het bestrijkt ale terreinen van het leven, zowel voor de enkeling als voor de volkeren. Het heeft een politiek, sociaal en internationaal karakter. Het vangt hemel en aarde in één vrede. Het wérkt onder oorlogen en geruchten van oorlogen voort. Zoals zijn tijd van de kerstnacht tot aan de voleinding der wereld. Aan de staldeur begint een pad, dat uitloopt op de wijde vergezichten van het vrederijk. De bergen zulen vrede dra gen. Het is Gods bedoeling, dat niet alleen een mens hier en daar, maar die mens met de zijnen, met z'n gezin zal leven binen de omheining van Zijn vrede. Als in de februari-stotm, heeft het leven veelzins het aanzien van een verdronken land, hulpeloos uitgeleverd aan het getij van boze machten. Maar het uur van om keer sloeg met de komst van Christus in de verdronken wereld. De weg naar Bethlehem mag niet versperd zijn voor enig ras. De engelenzang van boven en het roepen van het bloed van de aard bodem ontmoeten elkaar boven Bethle hem. Zij stromen samen in Hem, die zelf Zijn bloed ter verzoening gegeven heeft en aan wie daarom ale ïpacht in hemel en op aarde gegeven is. INLEIDING DAAR IS VREDE Onderhoudswerk Suzannepolder Zaterdag 3 januari 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk TTR WAREN in die tijd zoveel andere dingen, waarover dringend ge schreven moest worden, dat we twee weken geleden niet bijzonder de aan dacht konden vestigen op goede woor den, die één van de nestoren van het Rotterdamse bedrijfsleven, de 78-jarige mr. K. P. van der Mandele, gesproken heeft ter gelegenheid van zijn ere promotie tot doctor in de economische wetenschappen aan de Rotterdamsche Economische Hoogeschool. Er zijn er wellicht, die geneigd zijn, te zeggen: dit was een Rotterdams ge beuren en we zijn het niet altijd met dr. Van der Mandele eens geweest. Maar men behoeft toch geen Rotter dammer te zijn, om te erkennen, dat dr. Van der Mandele grote betekenis gehad heeft voor de gehele Neder landse economie en men behoeft zijn humanistische uitgangspunt niet te delen, om te erkennen, dat van deze man grote stuwkracht is uitgegaan en dat hij bij allerlei gelegenheden ook heel juiste opvattingen heeft getoond. Zo was het ook bij de rede, die hij hield ter gelegenheid van zijn erepro motie. Vooral het slot daarvan heeft ons ge troffen. Hij zei daarin: „Ik geloof, dat de westerling zijn geesteliike vrijheid boven materiële offers stelt, en dat hij niet alleen zijn arbeid, maar ook zijn geest het nrimaire productie middel zal verdedigen, teneinde een nieuwe maatsehaonii tot stand te bren gen, waarin allen heer en knecht zijn." W AT ONS in dit woord allereerst trof, was het verlangen naar een nieuwe maatschappij. Men meent wei eens, dat de grote handels- en indu striële kringen, waarvan dr. Van der Mandele toch altijd één van de woord voerders is geweest, wel tevreden zijn met de maatschappij, zoals die nu reilt en zeilt. Uit dit woord, door deze man op deze leeftijd gesproken, blijkt, dat dit niet het geval is. En wat stelt hij dan voorop? Het verdedigen van het geestelijke boven het materiële. Zeker, wij rekenen er mee, dat dr. Van der Mandele daar mee iets anders bedoelt dan wij dat over het algemeen doen, dat hij mis schien meer denkt aan het intellec tuele dan aan het dieper-geestelijke, maar dat is nog niet eens zeker, al zou het feit, dat hij het geestelijke ziet als „primair productiemiddel", dus fei telijk toch ook weer als een materiële kracht, daaraan doen denken. Doch ook als men daarmee rekent, kan men de inhoud van dit woord toch wel er kennen als iets van grote waarde. Ten slotte wenst hij dan een nieuwe maat schappij, „waarin allen heer èn knecht zijn". Wij hebben op dat verbindende woordje „en" een klemtoonteken ge zet, omdat wij menen, dat de nieuwe doctor honoris causa dat zo heeft be doeld. En juist met deze woorden heeft hij, ook in het verband waarin ze staan, ons in het hart geg^»nen. Want hiermee schetste hii een ideaal voor een nieuwe maaiaehannii. zoai« do Bijbel ons dat de eeuwen door heeft voorgehouden. J7EN NIEUWE MAATSCHAPPIJ.... -1 door de eeuwen heen hebben mil joenen mensen dat begeerd. Zien we in de latere tijd rond, dan weten we, dat de liberalen die wilden bereiken door vrijheid, gelijkheid en broeder schap, die echter van de wortel, waar op zij rusten, waren losgesneden en die nu eenmaal, los van die wortel, alleen in hun tegendeel kunnen uitlo pen en dat dan ook deden. Het- socia lisme heeft feitelijk aan datzelfde ide aal vastgehouden, maar keerde niet terug tot de wortel, doch zag de op lossing in de striid van klasse teven klasse tot de ondergang van de één, waarna de vrijheid, geliikheid en broe derschap vanzelf zonden opbloeien. Ook dat bracht begrijpelijkerwijs de uit komst niet. In de anderhalve eeuw van strijd rondom deze opvattingen, werd het Bijbels geluid van een maatschappij, waarin allen heer èn knecht zouden zijn. stellig gehoord. Het klonk niet alti'd even duidelijk. Het ging in het strijdrumoer vaak verloren. Maar het bleef gehandhaafd Heeft onze Heii3T,u het niet gezegd' wie onder n groot W»1 worden za1 ud i n7ipn Wie opder ti rle rercfe ttnl zitti_ z„ï slaaf 7,iin" Heeft Ui, Zati daad van de voetwassing, ntet getoond, wat de nractiik daarvan is? UIE WOORDEN van dl'. Van der Man dele moesten ons hieraan wel her inneren. Het verheugde ons, dat deze grijze dienaar van het algemeen welzijn, op zijn hoge leeftijd deze gedachten ver tolkte, toen hij zijn verlangen naar een nieuwe maatschappij uitsprak. En het leek ons daarom niet onvruchtbaar, in ons eerste hoofdartikel in het nieu we jaar daarbij stil te staan. Het leek niet onnuttig, dat we er niet direct na het uitspreken van die woorden op konden reageren. We zijn het nieuwe jaar met ge mengde gevoelens ingegaan. Er zijn zoveel spanningen in de wereld, er is zoveel, dat benauwt, dat men haast tot pessimisme zou vervallen. Maar dan is het goed. dat een uitspraak als deze ons eraan herinnert, dat het toch niet zo hopeloos is. Dat ze bewijst, dat een man van grote kennis en wijsheid, die een lang leven van hard en vruchtbaar werken achter zich heeft, in dat lange leven een ont wikkeling heeft doorgemaakt, waar door hij nu zegt ook al is bet niet in die woorden: keer ierug tot de wiisheid en de waarde van waf het Fvangelje u voorhoudt als de enige mogelijkheid voor wat wij mensen dan noemen „een nieuwe maatschap- pii". Daarnaar te leven is inderdaad een ideaal voor 1959 en voor verdere toe komst. GEEN DRUKTE IN RILLAND BATH Van een onzer verslaggevers RILLAND-BATH In een huis aan de Adriaan Buteijnweg in Rilland woont een oude man, j die morgen in het middelpunt van de belangstelling zal staan. Het is de heer M. Magielse, die zondag zijn honderdste verjaardag viert. In alle stilte overigens, want veel drukte zou zijn gezondheid scha den. Alleen zijn kinderen en klein kinderen zullen de oude vader ko men gelukwensen. Het „welgefelici- teerd" zal de heer Magielse horen, en aan hun stemmen I zal hij misschien de personen herken nen; met zijn ogen kan hij het niet meer. Een uitzondering op de regel van alle stilte vormt het ge meentebestuur van Rilland-Bath. Dit college wil niet na- laten de oude heer Magielse en zijn dochter, die hem al jaren trouw ver zorgt, geluk te wensen. Ten slotte is de heer Magielse de oudste inwoner van Rilland-Bath, ja, wat meer zegt, van de provincie Zee land, na het overlijden van „Opa Kip". De bijna honderjarige was van be roep landarbeider. Niet minder dan vijftig jaar werkte hij in dienst van de familie Van Gorssel. Voor deze trouwe dienst kreeg hij een koninklijke onder scheiding. yERSEKE. In liet oude oester dorp Yerseke woont een tweede Zeeuw, die binnenkort de honderd jarige leeftijd hoopt te bereiken. Simon Paautue is het, die op 31 januari die legendarische leeftijd de zijne zal kunnen noemen. „Tk ben TE BERGEN OP ZOOM werd aanbe steed het uitvoeren van grondwerken en het aanbrengen van verhardingen met bij komende werken in de Van de Spiegel straat, de Anthonie Dijckstraat en de Adriaan Pauwstraat in het uitbreidings plan „De Zeekant". Er waren een achttal inschrijvingen en wel: Gebr. Johs en M. Moerland te Sint Annaland voor 9.400; W. van Vossen en Zonen te Sint Anna- land voor J 9.864; J. en K. den Ouden te Biervliet voor 10.475; N. V. Aug. van Dijck Petit te Bergen op Zoom voor 10.650; Aannemersmaatschappij Zeeland n.v. te Middelburg voor 11.203; A. Klip- pel te Stavenisse voor 11.370; Baren- drecht Aannemersbedrijf te 's-Gravendeel voor 19.200; Gebr. Van den Bergte Bergen op Zoom voor 11.745. Dè begro ting was 9.800. De gunning werd aange houden. Tijdens de te Sint Annaland gehouden klopjachten werden niet minder dan 217 oatrijzen geschoten, terwijl er op de eer- I ;te dag 108 hazen. 34 patrijzen, 2 fasan- J ten en op de tweede dag 148 hazen, 24 pa trijzen en 9 fasanten het „haasje werden". Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG De verbouwing van het door 'de provincie aangekochte pand voor de huisvesting van de Provinciale Planologische Dienst is een financiële tegenvaller geworden voor de provincie. Een gedeelte van het gebouw moest wor den gesloopt en toen daarna de grondbo ringen werden verricht, vielen deze on gunstig uit. De kosten van de verbouwing stegen daardoor met ongeveef 20.000,—. In de afdelingen van Prov. Staten is by de bespreking van de begrot.ng voor 1959 op deze tegenvaller gewezen. Ged. Staten hebben hierop schriftelijk geantwoord dat vooraf grondonderzoek niet mogelijk was en dat het onmogelijk was in Middelburg te komen tot de bouw van een nieuw kantoorgebouw voor de provinciale planologische dienst, waarom dan ook door Prov. Staten werd besloten het pand. waarin de dienst sedert de op richting was ondergebracht, aan te ko pen, te verbouwen en gedeeltelijk te vernieuwen. stokoudzegt hij er zelf van, ik hen d'r noghoor". Op 16-jarige leef tijd ging de he ex- Pa auwe varen, op een steenschip,. In de tijd dat hij op een beurt schip uit Middel burg voer, leerde hij in Westkapelle zijn vrouw kennen. Zijn hart trok toch weer naar Yerseke en ja renlang heeft hij het Yerseke-beroep ♦bij uitstek uitgeoe fend; de oester- en mosselvangst. Later kon men hem nog in de han del aantreffen: de heer Paauwe ver kocht baekens (palen ter afscheiding van oester- en mosselpercelen). En en kel jaar geleden ging hij nog dagelijks naar de haven. En ook thans profiteert hij bij mooi weer van de buitenlucht. Maar verre reizenneen, daar voelt de heer Paauwe toch niet meer voor. Als het er over gaat, zijn mede aan staande honderdjarige eens op te zoekenzegt hij: laat-ie maar hier komen Bij leven en welzijn woorden die hier by zonder letterlijk moeten worden opgevat zal de 100ste verjaardag van de Yersekenaar in het jeugdgebouw wor den gevierd. Bietencampagne Baarland Van onze correspondent. BAARLAND. Op het spoorwegem placement in Baarland zijn in de afgelo pen bietencampagne de volgende aantal len kg. suikerbieten aangevoerd: CSM 5.873.785 kg, VCS 641.115 kg en Sas van Gent 38.605 kg, wat dus een totaal van 6.553.505 kg maakt. Van onze correspondent NOORDGOUWE. Tot tweemaal toe was er In de laatst gehouden raadsver gadering van de gemeente Noordgouwe ontstemming over het beleid van de een- I trale overheid ten aanzien van de ge meenten. ,,Waar zitten we voor", vroeg de burgemeester, de heer N. A. van Wijk, in zijn terugblik op het jaar 1958. „We zijn nog meer zetbazen van de centrale regering geworden, dan voor heen!" Reacties van soortgelijke aard kwa- men naar voren bij de behandeling van 1 het voorstel tot aansluiting van de ge meente bij het Centraal Bureau inz. ge meenschappelijke behandeling van ge meentelijke personeelsaangelegenheden, in verband met de invoering van de „merit rating" bij de overheid. B. en W. stelden noodgedwongen voor, zich aan te sluiten, gezien het feit dat werkclas- sificatie bij de centrale overheid is ge koppeld aan de drie procents uitkering aan de werklieden der gemeente. Mevrouw Motmans (v.v.d.) vroeg zich af. of men nu noodzakelijk de door de minister voorgestelde gang van zaken moet volgen? Zij vond dat er toch al zoveel aan de leiband van de centrale overheid wordt gelopen. De heer N. W. Flikweert (a.r.) was van mening, dat, waar invoering van. hogerhand wordt voorgeschreven, deze overheid dan ook de kosten moet betalen. Ten slotte werd toch besloten/dat de gemeente zich aan zal sluiten bij dit Centraal Bureau. De burgemeester deelde in deze raads vergadering mee, dat besprekingen, ge voerd om te komen tot de bouw van een nieuwe o.l. school, gunstig waren verlopen. De begroting van de gemeentelijke in stelling voor Maatschappelijke zorg. die sluit met een bedrag van 11.468,73, werd aangenomen. Als gemeentarts werd benoemd jhr. H. Backer. In verband met de financiële toestand van de gemeente, besloot de raad de verzoeken om subsidie, overeenkomstig het voorstel van B. en W., van de Fe deratie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken, en de Ned. Ver. tot reumatiekbestrijding, af te wijzen. Advertentie MIDDELBURG. Tijdens de jaar vergadering van de afdeling Middel burg van de Kon. Schippersvereniging „Schuttevaer" werd gepleit voor meer uniformiteit bij de verlichting van de binnen? chepen, aangezien sommige schepen zo'n sterke verlichting voeren, dat tegenliggers hierdoor gehinderd worden. Voorts was men van mening dat de verschillende kabels die door de rivie ren etc. zijn gelegd de schippers veel hinder bezorgen. De plaatsen waar de kabels door de rivieren zijn gelegd, worden weliswaar door borden aangege- Eigen nieuwsdienst GOES. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilan den hoopt op woensdag 7 januari in ho tel „De Korenbeurs" te Goes te ver gaderen. De agenda vermeldt o.a. instal latie van de nieuw benoemde leden dei- kamer, de heren A. P. Geluk te Zierik- zee en C. H. J. Vroom te Middelburg, jaarrede van de voorzitter en benoe ming van een lid in de commissie voor dé winkelsluiting in de vacature ont staan door het bedanken van de heer J. P. Maljers. Voorts zullen twee on der-voorzitters diénen te worden geko zen. NOORDGOUWE Op oudejaarsavond heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot met zijn Echt genote de kerkdienst bijgewoond in de gerestaureerde Hervormde kerk. De plaat selijke predikant, ds. H. W. Buinink, ging in deze dienst voor en medewerking ver leende de muziekvereniging „Con Amore". ven, doch in heel Nederland zijn slechts enkele borden verlicht, die men echter bij mistig weer niet kan zien. Werpt echter een schipper in zijn onwetend heid in het Jonker of bij mist als vei ligheidsmaatregel zijn anker uit en trekt dan een kabel stuk, dan wordt de schip per voor de schade die meestal niet gering is aansprakelijk gesteld. Men meende, dat de schippers onredelijk be handeld worden, daar vele kabels bo vendien niet of slechts weinig in de bo dem zijn ingegraven. Uit de vergadering werd voorts opge merkt, dat de drie opgelegde schepen in de Zandkreek soms helemaal geen verlichting hebben. Ook meende men, dat het wenselijk zou zijn om meer af- bakeningstonnen in de Zandkreek van reflectoren te voorzien. Het aftredende bestuurslid, de heer W. van Ouwerkerk sr. werd bij accla matie herkozen. Borssele Van onze correspondent. BORSSELE. De gemeenteraad van Borssele kwam onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Dominicus in spoed eisende vergadering bijeen. De bespre king kwam de cumulatie van functies van de gemeente-ontvanger voor Borsse- de en Ellewoutsdijk. Van Gedep. Staten was een schrijven ingekomen, waarin het college overweegt de minister te verzoe ken de Kroon voor te stellen om inge volge de gemeentewet de gemeenten Borssele en Ellewoutsdijk aan te wijzen als gemeenten, waar één gemeente-ont vanger zal zijn. Bij aanvaarding van deze maatregel zou de gemeente-ontvanger van Borssele gemeente-ontvanger van Ellewoutsdijk worden. B. en w. hadden voorgesteld hiertegen geen bezwaar te maken. De raad kwam tot de conclusie, dat het werk van de ontvanger in Bors sele niet in gevaar zou komen wanneer hij meer arbeid zou aanpakken. Het voorstel van b. en w. om G.S. een gunstig advies te geven werd dus aangenomen. TERNEVZEN Auto tegen lantaarnpaal TERNEUZEN. Toen gistermiddag de heer A. G. uit Terneuzen met zijn auto op het kruispunt bij het postkan toor rechtsaf wilde slaan, weigerde het stuur. Het gevolg was. dat de auto te gen een lantaarnpaal reed. die werd ge havend: ook de auto liep schade op. NOORDGOUWE De heer A. M. Ge luk is bij Kon. Besluit van 31 dec. 1958 ber»oema tot dijkgraf van het waterschap Schouwen. Ten huize van burgemeester N A. van Wyck had op oudejaarsavond de beëdiging plaats. Van onze correspondent Eigen nieuwsdienst HANSWEERT - In een Bel gische tijdschrift, de Lloyd Anver- sois. dat voornamelijk handelt over de zee- en binnenvaart, is kortge leden ernstige kritiek geleverd op dat het douanekantoor te Hans- zweert slechts negen van de vieren twintig uur is geopend, terwijl ver der wordt opgemerkt, dat de Bel gische douanekantoren langs de weg het gehele etmaal geopend zijn om ook de Nederlandse auto's zo vlot mogelijk te kunnen helpen. Daarmee vergeleken, zo zegt het blad, slaat de Nederlandse douane in Hansweert dan ook maar een pover figuur. BRUINISSE. In de jaarver gadering van het Groene Kruis is op hartelijke wijze afscheid geno men van het bestuurslid dokter P Quaak wegens zijn vertrek naar Haarlem. 1 Dertien jaar lang heeft dokter Quaak inet ernst, toewijding en energie in Brui nisse gewerkt. Als blijke van waarde ring werden hem drie grammofoonplaten en een boekwerk aangeboden. De schei dende arts verklaarde dat er een nauwe band was ontstaan tusen hem en de be volking van Bruinisse en dat de reden van zijn vertrek uitsluitend is. dat in Haarlem meer studiemogelijkheden voor zijn kinderen zijn. Hij dankte het Groene Kruis en de wijkverpleegsters voor de prettige samenwerking. Vervolgens sprak zuster Fluit de heer Quaak toe. Eigen nieuwsdienst j MIDDELBURG. Het blijkt niet I mogelijk te zijn geweest een geschikte West-Zeeuws-Vlaamse kandidaat te vin den voor het vervullen van een bestuurs functie in de KVNB, afdeling Zeeland. De kandidaatstelling is derhalve weer opengesteld en het is te verwachten dat West-Zeeuws-Vlaanderen het zonder vertegenwoordiger zal moeten doen. De kans. die hun daartoe in ruime mate werd gebod m. heeft men voorbij laten gaan. Het betreft hier de vakature. ont staan door het reeds maanden geleden bedanken van de heer K. C. Praat te Breskens. In het betreffende artikel wordt ge suggereerd dat dit anders moet worden, vooral omdat de Rijnvaart op België al zoveel oponthoud ondervindt door de moeilijke vaarweg en 'de weersomstan- De voorzitter, de heer W. van den digheden, waardoor vaak de aansluiting Berg Dzn., deelde mede met het oog op zijn leeftijd te willen aftreden als be stuurslid. In zijn plaats werd gekozen de heer S. A. Jumelet. Bij acclamatie werd in de vacature Quaak dokter Van Leeuwen gekozen. In een vacature, ont staan door het vertrek van de heer J. van Waardenburg naar Loosdrecht werd gekozen de heer Steketee. De aftredende bestuursleden de heren J. D. de Korte en W. van der Have werden bij acclamatie herkozen. Uit het jaarverslag bleek dat het le dental in het afgelopen jaar vrijwel con stant bleef: er zijn ongeveer 600 leden elDe2IwUkvaethpleegster legde pl.m. 25001 ^normaal. In deze maand kwamen bezoeken af. De exploitatie van het nieu we wijkgebouw verloopt naar wens. BERGEN OP ZOOM Aanrijding BERGEN OP ZOOM. Vrijdagmid dag had op de Antwerpsestraatweg ter BRUINISSE. In de maand december registreerde men op het proefbedrijf Scheidemonden te Bruinisse 75,6 mm neerslag tegen een hoeveelheid van 63 ls' naar de mening van het op de zeeboot wordt gemist. Er wordt op gewezen, dat de mogelijkheid tot nakla ring na de kantooruren bestaat, maar de meeste aanvragen daartoe worden zonder meer geweigerd. Het blad concludeert, dat de Belgische Rijnvaart uitsluitend bestaat bij de gra tie van de Nederlandse douane te Hans- weert, waarvan „het hoofd heerst als een kleine koning". Te bevoegder plaatse in Brussel, nog steeds volgens de Lloyd An- versois, zijn reeds klachten ingediend, doch deze hebben tot dusver geen resul taten opgeleverd. Het Antwerpse orgaan dringt er nu op aan bevoegde internatio nale organisaties in te schakelen om iri de ongewenste toestand verbetering te brengen. De Hansweertse «correspondent van „Schuttevaer" heeft zich in het geweer gesteld tegen deze verwijten en vastge steld, dat de Nederlandse douane langs de weg ook op vele plaatsen op de Bel gisch-Nederlandse grens continu dienst doet. Daarin bestaan geen verschil, zegt hij, maar klaren op de weg is iets heel anders dan klaren op een schip. Inderdaad bestaat de mogelijkheid tot klaren na het sluiten der kantoren. Ook worden er wel eens verzoeken gewei gerd. Elk verzoek voor naklaring wordt evenwel grondig overwogen en er moe ten fundamentele motieven zijn alvorens de verzoeken worden ingewilligd. Het lykt „Schuttevaer" te bout gesproken, dat het niet aansluiten van binnenvaart op zeevaart in de Antwerpse haven te wijten zou zijn aan het klaren te Hans- weert. Er zijn nog meer factoren in het spel. Zoals men weet is de Westerschelde een moeilijk vaarwater en de schippers, die vaak hun gezinnen bij zich aan boord hebben, nemen doorgaans geen enkel ri sico bij de oversteek van Hansweert naar In het blad wordt namelijk gezegd, de klaringsdiensten te Hansweert:. Antwerpen. Bovendien voldoet de toe gang tot de dokken in de Belgische ha venstad evenmin aan de eisen en veroor zaakt zij veel oponthoud. „Schuttevaer" twijfelt bovendien aan de voortreffelijke Belgische klaring. Dit alles neemt niet weg, dat de kla ring te Hansweert voor verbetering vat. binnenvaartschippersorgaan aanbeveling verdien de administratieve dienst van de zestien regendagen voor, normaal dertien Op tWee dagen daalde het kwik beneden ?°uanc ^"s deze winterperiode 'n half nul graden tegen normaal in december eerder te lafcen beginnen. De actieve op twaalf dagen. De grootste hoeveelheid .viel op 10 en 13 december resp. 11,8 en 11,3 mm. op reed, toen deze moest afremmen. Al leen de auto van De F. werd bescha digd. 0 Nieuwjaarsmorgen had op het kruis punt Bernhardstraat—Beatrixstraat een botsing plaats tussen twee personen auto's. resp. bestuurd door de heren W. en v. O. uit Axel. W. kwam vanaf de Sin- gelweg gereden en v. O. reed in de rich ting Bylocquestraat. De nog zo goed als nieuwe wagen van v. O. werd ernstig beschadigd. Normaal Zeeland Bruinisse 56 90 februari 39 58.5 46 22.5 47 40 mei 47 30 juni 55 48.6 juli 67 72 augustus 67 58.7 september 66 84 oktober 77 61.5 november 70 49.1 december 63 75.6 Totaal 700 mm 690 mm Anders dan het gemiddelde over ge- heel Nederland, waar 75 mm te veel viel, was de neerslag in oostelijk Duiveland dus normaal en zelfs nog 10 mm daar beneden. dienst kan dan om acht uur meteen aan de slag. Deze goede gang van zaken wordt nog bevorderd wanneer de schip pers keurig hun beurt afwachten. De gehele klaring zou nog vlotter ver lopen indien de marechaussee in het zelfde gebouw als de douane dienst kon worden ondergebracht. Dan zou er even wel weer een nieuw plekje voor het wis selkantoor moeten worden gezocht. Advertentie #8? De vredesklanken, die ons hart hebben vervoerd op de kerstdagen, klirfken nog na in ons gemoed. De Vredevorst is «e- boren op aarde. Engelen hebben er van gezongen en Simeon, toen zijn ogen de zaligheid van het Kind gezien hadden, kon in vrede heengaan. Later zou dit Kind zeggen: Zalig zijn de vredestich ters,v want zij zullen Gods kinderen ge naamd worden. En Paulus getuigde: Hij is onze vrede. Alle sferen heeft Hij met zijn vrede doortrokken. Want Hij heeft de muur van afscheiding tussen Gbd en mens doorbroken en verzoening met God teweeggebracht, door Zijn kruisofferande. In Hem hebben wij vrede met God en ook in ons eigen hart. Maar ook in de inter-menselijke verhoudingen wil zijn vredesboodschap doorkinken. Want in Hem is noch Jood en Griek, noch dienst knecht en vrije, noch man en vrouw. En toch vrede op aarde, niet hier of daar, niet slechts ergens bij enkelingen in bepaalde verhoudingen, maar verbreid over heel de aarde, klinkt het niet als een sprookje? Hoe weerbarstig, gebroken en opstandig tegen Gods Koninkrijk! Ligt zij niet in het boze? En zulen er niet oorlogen en geruchten van oorlogen zijn tot het laatste der dagen? Wat moeten wij doen met deze kerstzang? Vertikaal en horizontaal Is er niet tweeërlei vrede? Jezus heeft hiervan gesproken: „Mijn vrede geef ik U, gelijk de wereld die geeft, geef Ik hem U". De vrede in de wereld heeft overwegend een negatieve betekenis. Als er geen oorlog is, dan is er vrede. De bijbelse betekenis van vrede is echter positief geladen. Zij heeft een eigen in houd. Deze is vertikaal gericht. Hoe kunnen wij vrede hebben, als wij geen vrede hebben met God? Daarom ook de waarschuwing inde Schrift tegen de valse gerusten, die zeggen: „vrede, vrede en geen gevaar", maar een haastig verderf zal hen ovèrkomen. Er is een tegenstel ling tussen de vrede Gods. die alle ver stand te boven gaat en de schijnvrede, die overal in de wereld gevonden wordt. In zijn nieuwe boek, Vijfstromenland, dat in het afgelopen jaar reeds in derde druk verschenen is, spreekt Prof. P. J. Bouman op geheel andere wijze over tweemaal vrede. Hij tekent ons daarin, hoe geheel anders de weerklank van de vredesboodschap was onder de mensen in 1918 dan in 1945. Zijn beschrijving ligt geheel in het horizontale vlak. Elf november 1918 was er vreugde, zo zegt hij. Het enthousiasme verdrong voor enige uren. voor enkele dagen zelfs, de rouw om hen, die vielen. De offers zou den niet tevergeefs zijn gebracht. De vrijheid was gered, de agressie gestuit. Men sprak van duurzame vrede. Overal kon een herleving van het 19e eeuwse vooruitgangsoptimisme beluisterd wor den. Ruim 26 jaar later op V.-dag werd weer in de Westerse wereld de overwin ning gevierd en opnieuw herdacht men spontaan de doden, zonder echte geest drift ditmaal. Het gevoel van opluchting werd getemperd door herinneringen, die niet meer waren af te schudden. De toe komst léék vertroebeld. Eens had men door de tijd gereisd als passagiers op een luxe schip, gekoesterd door al hét comfort, dat de moderne techniek te bieden had. In de tweede wereldoorlog echter wist men zich op drift geslagen. Meedrijvend in de stroom der historie, hadden vele westerlingen de oer-angst leren kennen, die hun verre voorouders in duistere bossen en holen doorstonden. Het was wel. duidelijk: de vrede van 1945 week af van die van 1918. Geen vage hoop op terugkeer naar nor male tijden; onzekerheid aan alle kanten Berustoing Berusting, pessimisme en ver zaking van de cultuur, waarop men zich in Europa gaarne liet voorstaan, maar toch ook soms: argeloosheid. lYflij is verzocht, deze rubriek voor T'Jenige tijd geregeld te verzorgen. Twee maal per week, des woens dags en des zaterdags, zal deze ru briek verschijnen in dit of wat klei ner formaat. Bedoeling is, telkens niet zelf alleen aan het woord te zijn, of een breed artikel te schrijven over een bepaald onderwerp, veeleer om, in het kader van een protestants- Christelijk dagblad, de lezers op de hoogte te stellen van wat er zo om gaat in de kerkelijke en aanverwante pers en om deze mededelingen van enig commentaar te voorzien. Zo zal dan onder meer uw aan dacht worden bepaald bij wat wij voor u lezen over kerk en kerken, kerk en samenleving, kerk en gezin, jeugd en zending, ook zakelijk en toch weer geestelijk, over cijfers en ver houdingen in de kerken onderling of meer vèrweg over emigratie enz., ter wijl zo nu en dan, bij wijze van sprokkelingen, u in een kort over zicht allerlei wetenswaardigheden zullen worden voorgezet. Actueel en in oecumenische geest, dus zo veel mogelijk samenbindend, zal onze voorlichting zijn, in de sfeer van mensen, die zich in Jezus Christus, hun Heiland en Zaligmaker, saam veerbonden weten, als het grote en Dlijde geheim van hun leven, boven alle verschillen uit. Zijn er wensen, waaraan kan wor den tegemoetgekomen, staan wij hiervoor gaarne open. Bedenk echter wel, dat niet alles tegelijk kan wor den behandeld. Maar vriendelijke wenken en opmerkingen kunnen heel dienstig zijn. Nu teken ik nog met, mijn bescheid den eigen-naam, voortaan nog be--, scheidener met een beginletter daar van. Als iemand dan ondeugend zou willen opmerken: je kan wel zien dat het niet veel is, antwoord ik: blijk baar is het toch zeker niet on-be- nullig. •'uilen wij onze handen in de schoot leggen, omdat de vrede op aarde toch niet overal verwerkelijkt zal worden en wij mensen niet het laatste woord spx*eken? Daar is nog zoveel strijd en honger, daar is nog zoveel zielenood en onvrede. Het leven is geen vrede hier, zolang miljoe nen de vrede in Christus niet kennen. Wij moeten daarom de kruisbanier tot in Gods handen dragen. En dan komt het vrederijk niet op onze tijd en door onze kracht. Het is God, die de weg en de tijd bepaalt, maar zalig de mens die de klank van de engelenzang maar niet kan kwijt raken en wiens voetstappen ruisen van vrede. Daar is werk, voor U en mij, in onze naaste omgeving en overal waar de stem van de vredevorst nog niet wordt gehoord en Zijn heil nog niet wordt gezien. A. W. M. Odé Aanbestedingen SINT ANNALAND Voor rekening van de waterkering calamiteuze Suzanna- polder werd aanbesteed het onderhouds werk aan deze waterkering. Er werd als volgt ingeschreven: Anth. van der Werf te St. Maartensdijk voor 14.800,Johs. den Engelsman te Sint Annaland voor 14.800,Jan Moerland te Sint Anna land voor 14.750,— Gebr. Johs. en M. Moerland te St. Annaland voor 14.600. H. Stouten te Brouwershaven voor 14.400: W. Vlot te Sliedrecht voor 14.100; W. van Vossen en Zonen te Sint Annaland voor 13.500,K. J. Moer land te Sint Annaland voor 13.365, De raming bedroeg 16.000.—. Het werk is behoudens goedkeuring gegund aan de laagste inschrijver, de heer K. J. Moer land te Sint Annaland voor 13.365, Sloop van woning in Zoutelande ZOUTELANDE Het college van b. en w. heeft gistermiddag aanbesteed het slo pen van het pand Langstraat 15, bewoond door de heer W. Leijnse. Er waren drie inschrijvingen: A. Huibregtse. Westkapel le 410.Gebr. J. en C. Wallenburg, Middelburg 500.W. Sturm, Oostka- pelle 760.Het werk is gegund aan de firma Sturm. Kapelle Nutsspaarbank KAPELLE. Op hel plaatselijk kan toor van de Nutsspaarbank werd in de maand december ingelegd f 7583,89 en te rugbetaald f 6929.Het spaartegoed steeg hierdoor tot 1 135.338.96 en het aan tal rekeninghouders nam met 3 toe tot 173. Over het gehele jaar 1958 bedroegen de inlagen bij deze spaarbank f 125.958.96 en de terugbetalingen 196.305.69 wat dus een netto spaaroverschot opleverde van 129.653,27. Er kwamen in 1958 bij de Nutsspaar bank Kapelle in totaal 66 nieuwe reke ninghouders bij en er gingen er twee af. De actie voor het instrumentenfonds van de muziekvereniging „Luctor et Emerge" te Zontelande heeft 2.015,— opgebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3