RUSSISCHE RAKET IS OP WEG NAAR MAAN Straaljager stort op kwekerij Radio Moskou: verkeer m Tijd ens vlucht bestuurd Nederlandse werf bouwt tankers van 73000 ton Als een vurige fakkel Meisje verdacht van hulp bij moordaanslag Meer buien TOREN WON De Bilt: buien PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Engeland en F.S. al op de hoogte Mikoyan zondag in New York Timmerman maakte valse Munch Vanavond nog eens Wim Kan Opdracht van 240 miljoen EEN DODE EN ÉÉN GEWONDE Svetlana Beriosova trouwt psycholoog man Zestig Meisje van vijftien jaar aangerand Niet naast elkaar Russen strandden op Schiphol Ontploffing Duurtetoeslag in voorbereiding Roofmoord op Haagse vrouw Koningin bezoekt Londens theater MACHTIG OLIEBOLLENGEBAK Britse deviezenreserves met 52 min. gedaald Vandaag !k Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuren, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1496 Zaterdag 3 januari 1959 Van onze correspondent LONDEN Een uit verscheidene trappen bestaande Sovjetrussische raket is gisteren gelanceerd in de richting van de maan en zal volgens Radio Moskou zondagmorgen de omgeving van de maan bereiken. Op onze Londense redactie hebben wij gisteravond om even over elven de signalen die de in de neus van de maanraket geplaatste zenders uitzenden gehoord. Het waren hoge fluittonen, die telkens ongeveer twee secon den aanhielden. Er lag een pauze van ongeveer een seconde tussen. De inlichtingendiensten van En geland en Amerika waren voordat Radio Moskou de lancering van de Sowjetrussische maanraket be kendmaakte daarvan al op de hoogte. De maanraket werd volgens Radio Moskou gisteren gelanceerd. Hij pas seerde de oostelijke grens van de Sov jetunie, bewoog zich, steeds stijgend, over de Hawaii-archipel en zou daarna op 110.000 kilometer boven de aarde de zuidpunt van Sumatra passeren. Daaruit blijkt dat de raket, in te genstelling tot de vier Amerikaanse voorgangers, niet in noordoostelijke rich ting werd gelanceerd. De laatste trap van de raket weegt volgens Radio Moskou 1.472 kilo, niet de brandstof maar wel 361.3 kilo aan in- trumenten meegerekend. De golflengten van de zenders in de raket zijn 19,997, 19,995 en 19.993 megahertz. Uit de opmerkelijke omstandigheid dat Radio Moskou tot ver na het ge bruikelijke einde van de nieuwsuitzen ding berichten over de maanraket bleef geven maakt men op dat de Russen erg zeker van hun zaak zijn en een goede kans van slagen menen te hebben. De meertrapsraket beschrijft volgens Radio Moskou een ,,te voren berekende baan in de richting van de maan." Uit de eerste gegevens zou al zijn gebleken dat de eindtrap de zogeheten ontsnap pingssnelheid 11,2 kilometer per se conde had bereikt. „Hierdoor", zo verklaarde Radio Mos kou triomfantelijk, „zijn interplanetaire vluchten binnen het bereik van de mo gelijkheden gekomen." Radio Moskou sprak niet van een maanraket maar van een „kosmische raket". Engelse deskundigen op het gebied van de ruimtevaart vertelden ons gis teravond dat zij ernstig rekening hou den met de mogelijkheid' dat de Sovjet russische poging zal slagen. Veelbetekenend was hetgeen een van hen, professor Massey, zei: „Het lijkt mij zeer wel mogelijk dat de Russische raket de maan zal bereiken. Zij beschik ken over de daarvoor benodigde mach tige raketten. Maar het moet nog blijken of hun instrumenten zo nauwkeurig zijn dat zij d'e raket op het juiste moment de juiste richting kunnen geven." Professor Massey had dus uit de ge gevens van Radio Moskou begrepen dat, anders dan de Amerikanen, de Russen hun raket niet in een vlakke haan onbe- stuurd in de richting van de maan hebben gezonden maar deze tijdens de vlucht op afstand hebben bestuurd. Dat kon wel eens het belangrijkste aspect van deze lancering blijken te zijn. De directeur van de reusachtige radio telescoop van de universiteit van Man chester, professor Lovell, zei dat Jodrell Bank zo heet de telescoop de maan raket niet zou volgen in zijn baan. De tijd was nu weer gekomen voor het nor male werk, zei hij. NEW YORK. De Russische vice- premier Mikoyan, die een particulier bezoek van twee weken aan de Ver enigde Staten zal brengen, wordt reeds zondag te New York verwacht. Hij reist met een Scandinavisch vlieg tuig. Het Rusische volk is nog steeds niet van zijn bezoek aan Amerika op de hoogte gebracht. De straaljager nadat hij een schuur in Huis ter Heide met twee man erin voor een 'deel had ver pletterd. Zo nu en dan schoten brokstukken in het rond als gevolg van explosies. Met gevaar voor eigen leven maakte de fotograaf deze plaat Mr. R. F. H. Hempenius uit Rijswijk is met ingang van 16 januari benoemd tot burgemeester van de gemeente Fra- nekeradeel in Friesland. Twee en een half keer zou de Utrechtse dom (op zijn kant) langszij van de nieuw te houwen mammoet- tankers voor Standard Oil en Esso- Nederland gelegd kunnen worden. Of er voor de zestig opvarenden straks nog speciale vervoersmiddelen wor den aangeschaft is niet hekend het ltjkt over deze 260 meter lengte wel nodig. OSLO Terwijl in het museum Boy mans-Van Beuningen te Rotterdam een grote Edvard Munch-tentoonstelling wordt gehouden, is in Oslo nog een ver valst schilderij van deze expressionist ontdekt. Een timmerman had de Weg bij zonsondergang in drie uur gemaakt, toen hij op een dag wat timmerwerk had in de Noorse kunstenaarskolonie Ekeley. Hij deed het om zijn vrienden ervan te overtuigen, dat hij een echte Munch had. Maar later, toen hij ziek werd, ver kocht hij zijn werkstuk aan een kunst handelaar voor 17.800 kronen. Van deze ging het naar een grotere kunsthande laar en vervolgens naar een zakenman in Oslo. De vervalsing werd ontdekt, toen de zakenman een waarschuwing van de politie tegen vervalst werk van Munch las. Het staat echter wel vast, dat de tim merman niet de maker is van andere valse Munchs, die in omloop zijn. Wim Kan's Oudejaarsconfe rence wordt herhaald. Vanavond kunt u om vijf over acht nog eens genieten van dit radio-evenement (Hil versum 1). Na afloop, om vijf over negen, wordt er nog een kort overzicht aan vastgeknoopt van wat de pers over Wim Kan's optreden heeft ge schreven. Van een onzer verslaggever* SOESTERBERG. Een stuurloze, brandende straaljager de piloot had hem per schietstoel verlaten is gistermiddag neerge stort op een kwekerij te Huis ter Heide bij Soesterberg. Het vliegtuig boorde zich in de broeikassen. Een van de brandende benzinetanks echter, kwam op een schuur terecht, die vrijwel onmiddellijk in lichterlaaie stond. Twee mannen, die daar werkten, konden niet meer wegkomen. Zij werden overdekt door brandwonden; één van hen is daaraan bezweken. Om 15,19 uur was de 34-jarige ma joor B. C. Ruys uit Amersfoort, vlie ger-instructeur bij het 700ste squadron op Soesterberg, met zijn straaljager van het type f86k, opgestegen. Vrij wel onmiddellijk meldde hij motor storing. Hij zei even later, dat hij een open plek probeerde te vinden omdat zijn toe stel inmiddels in brand was gevlogen en niet meer kon worden gered. Boven Huis ter Heide drukte hij op d'e knop, die zijn schietstoel losmaakte van het vleugellamme toestel. Eigen nieuwsdienst "D OTTERDAM Drie gewelde- naren van tankers, elk 73.000 ton deadweight groot en bestemd voor het standard-concern zullen ge bouwd worden in het onlangs ge reed gekomen dok van Verolme's Verenigde Scheepswerven N.V. op het eiland Roozenburg. Eén van deze schepen, die de grootste tankers wor den ooit in Nederland gebouwd, is bestemd voor Esso Nederland N.V. Het gevaarte zal in 1963 te water moeten gaan. Naar schatting is met deze drievoudige opdracht een be drag van 240 miljoen gemoeid. De heide andere tankers zullen worden gebruikt voor de Standard oil com pany of New Jersy, de moedermaat schappij van Esso Nederland N.V. Vanmorgen om elf uur wordt het dok op Roozenburg, gebouwd door de Haagse aannemingsfirma Ver stoep, officieel overgedragen aan Verolme. Het is als een der grootste ter wereld zes weken geleden ge reed gekomen en de aanleg ervan maakt het mogelijk te voorzien in de vraag naar de allergrootste sche pen, die de wercldtankvloot als ge volg van de ontwikkeling nodig gaat LONDEN. De ballerina Svetlana Beriosova gaat trouwen met een Pakis taanse psycholoog, Masoed Khan, die zijn praktijk in Harley-street te Londen heeft. De heer Kahn heeft Svetlana Beriosova al van haar zestiende jaar inzake haar balletcarrière geadviseerd. De danseres is nu 26 en wordt beschouwd als de opvolg ster van Margot Fonteyn, de prima ballerina assoluta van het Royal Ballet. krijgen. De totale inhoud van het dok is 110.000 ton. Met deze omvangrijke opdracht is de bouw van vier Essotankers, die per stuk 47.000 ton hadden moeten meten, ingetrokken. Esso Nederland geeft de voorkeur aan grotere sche pen, mede als gevolg van de bouw van Europoort. Het Europoort pro ject is immers een duidelijk ant woord op de groei van de tanker tonnage, waar het internationale olietransport al enige jaren naar toe drijft. Voor Esso Nederland wordt de 73.000-tonner verreweg de grootste van haar vloot en voor de Neder landse scheepsbouw is deze opdracht tevens de meest omvangrijke in haar geschiedenis. De inrichting en de zeer moderne accommodatie van deze grote tankers, die per stuk 260 meter over alles lang zijn, zijn voldoende voor een bemanning van zestig man, en een lading van 101a miljoen liter olie. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Een jonge jongen, in gezelschap van een vriend, heeft donderdagavond op de Aagje Deken- laan in Den Haag een vijftienjarig meisje aangerand. Het meisje is daarop naar huis ge rend en met haar moeder op zoek ge gaan naar de dader. Hij was ver dwenen, maar de vriend werd wel gevonden. De moeder greep hem, ge holpen door een voorbijganger, om hem aan de politie over te leveren, maar hij wist zich los- te rukken en verdween. Bij een lengte van 260 meter (de IJmuidehse Noordersluis is 500 me ter lang, maar twee van deze reu zeschepen kan de grootste sluis van Europa niet naast elkaar bevatten wegens de te geringe breedte van de sluiskolk, die 40 meter bedraagt), meten de tankers 34.30 meter in de breedte bij een afgeladen diepgang van 13 meter en een holte van 18.30 meter. Het vermogen van de stoomtur bines, die bij Werkspoor gebouwd zullen worden, bedraagt 26.500 ipk. De motoren zullen hoogstwaarschijn lijk twee schroeven aandrijven. Het schip krijgt een snelheid van 17,5 mijl per uur. SCHIPHOL Tachtig zingende, musi cerende en dansende Russen zijn giste ren op Schiphol gestrand. Met een ge charterde Super Constellation van de K.L.M. was het Wolgagezelsehap uit Nice gekomen met het plan onmiddel lijk door te vliegen naar Moskou met de Tupolev 104 van de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot. In verband met het slechte weer kwam het Russische straalvliegtuig drie uur te laat aan. De zangers en dansers kortten de tijd van het wachten met een geïmproviseerde uitvoering in de aan komsthal, hetgeen uiteraard veel be langstelling trok. De Russen zijn gisteren echter in het geheel niet weggegaan, want wegens de weersomstandigheden vertrok de Tupo lev niet. Zo bleef de grote groep on verwachts een nacht in Amsterdam over. Vanmorgen zouden zij met hun 2600 kilogram bagage weggaan. De 78-jarige C. van Asperen uit Leeu warden is door gasvergiftiging overle den. Een zoon. die zijn alleenwonende vader donderdag gelukkig nieuwjaar wil de wensen, trof hem dood in zijn huis aan. Als een brandende fakkel schoot de straaljager door. Met kloppend hart sloegen voorbijgangers het vliegtuig, waarin munitie ontplofte gade. Gelukkig miste het toestel juist de huizenrij op de Prins Alexanderweg, waar de mensen in paniek wegrenden, en het gebouwencomplex van d'e Prins Alexanderstichting. In de brandende schuur werkten de 58-jarige kolenhandelaar C. Rondeel en zijn knecht Willem van der Hoven. Op hun angstig hulpgeschreeuw kwam me vrouw Rondeel toesnellen. Met gevaar voor eigen leven bespoot zij de mannen met water. Niemand dbride het echter aan de mannen te naderen, daar er zich steeds weer explosies voordeden. Pas toen die ophielden kon men bij hen komen. De kleren van de mannen waren gro tendeels van het lichaam gebrand, toen zij eindelijk naar buiten strompelden. Zij werden naar een Zeister ziekenhuis gebracht, waar de heer Rondeel kort na aankomst overleed. Het stukje grond, waar de straaljager zelf terecht was gekomen, ligt tussen een groot aantal huizen. Direct nadat het toestel daar was neergestort, volgde een verschrikkelijke ontploffing. Brandende brokstukken slingerden in het rond. De hoog oplaaiende vlammen zetten de om geving in een onheilspellende gloed. De piloot kwam in de kruin van een denneboom terecht en liep geen noemens waardig letsel op. Hij werd naar het ■militair hospitaal Oog in al in Utrecht gebracht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Beel heeft in zijn kwaliteit vail minister van so ciale zaken en volksgezondheid a.i. op een vraag van het Kamerlid de heer Van Thiel geantwoord, dat hij voor nemens is zo spoedig mogelijk een ontwerp van wet duurtetoeslag in te dienen, gelijk aan die van 1958. Dat gebeurt in overeenstemming met een SER-advies. De duurtetoeslag wordt verstrekt aan de laagst bezoldigden in combinatie met kinderbijslag. WINTERSWIJK Verdacht van me deplichtigheid aan een poging tot moord is in Winterswijk de 21-jarige mejuf frouw B. gearresteerd. Zij is kantoor bediende bij de procuratiehouder K„ die in de nacht van 31 oktober zou hebben geprobeerd zijn vrouw om het leven te brengen. Het was in Winters wijk algemeen bekend dat de twee al lang een verhouding hadden. De procuratiehouder zou zijn echtge note in de bewuste nacht naar de bad' kamer hebben gelokt onder het voor wendsel dat hij gas had geroken. Toen de vrouw zich bukte, sloeg K. haar met een hamer op het hoofd. Zij raakte ech ter niet bewusteloos, zoals zijn bedoe ling was, maar vluchtte naar de buren. De dader werd koTt daarop totaal overstuur in een ziekenhuis opgenomen. Enkele dagen later bekende hij de be doeling te hebben gehad zijn vrouw te vermoorden. Hij had na de aanslag de gaskraan willen openzetten om het te doen voorkomen of er sprake was van zelfmoord. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Haagse poli tie heeft de 47-jarige vrouw M. G. van E. vermoord in haar kamer aangetroffen. Mejuffrouw Van E. woonde op de eerste etage in een woning aan de Nieuwe Haven. Buren waarschuwden donderdag avond een jeeppatrouille met de mededeling dat zij de vrouw al enige dagen niet hadden gezien en dat haar kamerdeur op slot was. Mej. Van E., die bij de politie ge registreerd is als prostituee, lag op de divan in haar kamer. Een eerste onderzoek heeft uitgewezen dat zij door wurging om het leven is geko men, waarschijnlijk in de nacht van 30 op 31 december. Als motief voor deze moord neemt de politie roof aan. Een kistje, waarin de vrouw gewoon was geld te be waren, was opengebroken en leeg gehaald. De Haagse recherche heeft gisteravond omstreeks zes uur een arrestatie ver richt in verband met de moord op mej. Van E. Rechercheurs hebben geconsta teerd dat de 26-jarige Haagse schilder A. S. juwelen te koop heeft aangeboden, die aan de vermoorde hebben toebehoord. Van onze correspondent LONDEN Koningin Juliana, ver gezeld van prinses Margriet, heeft gis teravond een bezoek gebracht aan het Londense Duke of York-theater. Zit tend op de eerste rij van de stalles, zagen zij het stuk Breath of Spring. In de pauze werd de ster van het stuk, Athene Seijler, aan hen voorge steld. De Koningin toonde zich enthou siast over het spel en ook over de tref fende decors van Oliver Messel. Eigen Nieuwsdienst WIERDEN Een inwoner van Wierden kan voorlopig geen oliebol meer zien. Hij stond zo lang in een kleine keuken te bakken, dat hij door de lucht werd bedwelmd en bewusteloos achter de pan in elkaar zakte. Een zuurstof apparaat was nodig om hem weer bij te brengen. LONDEN (Reuter). De Engelse reserves aan goud en convertibele va luta's zijn in december met 52 miljoen gedaald. Bovendien had Engeland in de Europese Betalings Unie in december een tekort van 40 miljoen. De Engelse reserves worden in het vervolg niet meer genoteerd in goud en dollars, maar in goud en convertibele valuta's als gevolg van de nieuwe monetaire maatregelen. Zij bedroegen eind 1958 1.096 miljoen. De daling is o.m. een gevolg van een betaling van 70 miljoen op Amerikaan se en Canadese leningenen. Een omwenteling heeft zich gisteren bij het weer voltrokken. Een diepe de pressie heeft zich van Schotland naar Zuid-Noorwegen verplaatst en is niet gevolgd door een nieuwe depressie, waar voor eergisteren enkele aanwijzingen be stonden. Daardoor is de koude lucht, die in het hoge noorden in grote hoeveel heden werd opgehoopt, sneller naar het zuiden gekomen en heeft deze gisteren al ons land overspoeld. Dit binnendringen ging gisternacht met stormsnelheden gepaard, windstoten van 110 km per uur zijn geregistreerd. Geluk kig duurde de storm maar kort, spoedig nam de wind aanzienlijk af om telkens tijdens buien, die in overvloed voorkwa men in de koudere stroming, weer korte tijd aan te wakkeren. De buien gingen behalve met regen ook met hagel en sneeuw gepaard, in IJmuiden onweerde het gistermiddag bovendien. Tal van plaatsen ontvingen in het gisteravond om zeven uur geëindigde etmaal een hoeveelheid van meer dan 20 mm neerslag, in Soesterberg was het al 23 mm, evenals op Ypenburg. Op de luchthaven te Rotterdam was het 22 mm. De depressie bewoog zich gisteravond hinderlijk weinig meer, zodat gedurende het weekeinde het weer onder haar in vloed zal blijven. Dat betekent, dat de lucht uit het Poolgebied, die gisteravond het eilandje Jan Mayen met stormsnel- heid passeerde bij tien graden onder nul, in een steeds dikkere laag over de Noord zee met omstreken zal uitvloeien, waar door de kans op buien groot blijft, buien die afgewisseld zullen worden door op klaringen tijdens welke het zicht voor treffelijk zal zijn zoals gewoonlijk in lucht van polaire oorsprong. Ook blijft er nogal wat wind. De tem peratuur zal over het algemeen nog wat omlaag gaan. Wat lichte vorst tijdens opklaringen in de nacht is mogelijk. t. K. PISA (U.P.I.) Na een uitgelaten viering van de jaarwisseling hebben Franse toeristen geprobeerd de scheve toren van Pisa recht te trekken. Zij reden in een auto naar de to ren. Twee van hen klommen naar boven. Zij maakten een kabel van staaldraad stevig vast. Het andere einde van de kabel bevestigden zij aan de achterbumper van de auto. De meest nuchtere Fransman ging achter het stuur zitten. Hij zette zich schrap en gaf vol gas. Opeens was er een luide knal. De auto schoot met een vaart het plein voor de scheve toren over, zonder achterbumper. Die was van de auto losgescheurd. De scheve toren is nog even scheef als altijd. Het K.N.M.Ï. In De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Ma tige tot krachtige, en in de kust provincies af en toe harde noord westelijke wind. Vrij koud. MIESJE: Een kwestie van tegenop tornen. 4 januari: zon op 8.48, zon onder 16.42, maan op 3.02, maan onder 13.11. 5 januari: zon op 8.48, zon onder 16.43, maan op 4.18, maan onder 13.49. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Gaim. P. Zürich Genève Locarno Wenen Innsbr. Rome Ajaccio Madrid Majorca Algiers weer sneeuw regen regen zw. bew. sneeuw h. bew. I. bew. regen regen onbew. regen regen onbew. regen geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen regen geh. bew. onbew. geh. bew. h. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. max. temp. wind gr. c. OZO Z O zzw wzw stil W wzw w WZW 9 w NW N ZW zw z zw w wzw O zzo w z w stil stil zzw neer sl 719 uur in mm 1 3 10 0,2 4 0,2 7 5 5 9 T 0,1 0 0,8 0,1 0 0 0,1 0,1 0 0 0 0 0 0 f

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1