Amerikanen bladeren in pak folders in natura Nederlander door Duitse jongen neergeschoten Steekpartij op woonschip I KAPPIE en de zeezeef I ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 VIERDUIZEND KILOMETER IN BUS Gedeputeerden wijzen i Doodslag in Nieuwjaarsnacht weer Wilsveen af Mr. J. Cornelissen naar Doetinchem BIJ RUZIE IN HEERLEN Uit de kerken Terug naar Indonesië Nieuwjaar in Indonesië Doel voor 1959: Nieuw-Guinea Benzinebommen in Bulgaarse legatie te Brussel Minder verkeersslachtoffers in 1958 in Amsterdam Nota over industrie in Zuid-Holland Huis van Nederlands gezin afgebrand DE NATUUR in en om uw huis Pakistan staakt alle deviezenuit gaven YPRO-plan voor nationale omroep ■fWBWütal» OOM BAZURKA Nieuw record in Dorus Rijkers in de dop Hartaanval trof ds. J. Fokkema 3 n n 22 üf m 2? m 3/ 33 if Wintersport eist slachtoffers Vrijdag 2 januari 1959 Van een onzer verslaggevers SILVER CIRCLE TOUR, Golden Circle Tour, Diamond Circle Tour. Onder deze klinkende namen verkoopt het Amerikaanse reis bureau trips door Europa. U ziet twaalf landen, loeien felgekleurde affiches. Maar er slaat niet bij dat speldepuntjes als Liechtenstein, San Marino, Monaco en dergelijke zijn meegerekend. Geeft niet. Acht en veertig uur in Gay Paris, een halve dag achter het ijzeren gordijn, ontelbare grensovergangen, evenzovele keren geld wisselen, en de tel ling van het aantal bereisde landen is rijp voor het elektronisch brein. V7IER weken duurt een Golden Circle bevolking. Een ehef-de-bureau, een oude v Tour. Laten we de middensoort t dame in haar laatste poging de jeugd te nemen. De prijs is rond duizend dol-I herroepen, een keiharde boer uit Texas, lar inclusief rie vliegreis New Vnrt een compleet artsengezin met drie kinde- incJusiet de vliegreis New York ren_ kortom er is bijna geen maatschappe- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Mr. J. M. J. Corne lissen is met ingang van 16 januari ont slagen als burgemeester van Oldenzaal en benoemd tot burgemeester van Doe tinchem. Hij is lid van de K.V.P. DEN HAAG. Gedeputeerde Staten van ZuicLHolland hebben nogmaals met! tal van argumenten, nu vervat in dej beantwoording van vragen over de be groting, het plan voor de bouw van de satellietstad Wilsveen afgewezen. Dit plan wordt te veel beschouwd uit het Haagse standpunt, zo menen zer wordt te wéinig rekening gehouden met de gehele stedengroep van de randstad. Het plan Reijens tot geleidelijke ont wikkeling van Pijnacker trekt Gedepu teerden veel meer aan. Voor het college telt daarbij mee, dat het gemeentebe stuur van Pijnacker achter het plan Reijens staat en dat de gemeenten Zoe- termeer en Leidschendam gekant zijn te gen Wilsveen. heen en terug. Die prijs wordt door een leraar uit Washington contant betaald, maar door het kantoormeisje uit Min neapolis in twaalf termijnen. Voor het grootste deel na de reis. Want dat kan in de States. De redenen van een reis naar Europa zijn: Mijn oom is er geweest en heeft ons nieuwsgierig gemaakt. Ik heb er in de oorlog gevochten en wil het terugzien ditmaal niet op m'n buik liggend. Ik wil mij eens laten schoonwaaien door lijke groepering aan te wijzen. Vanzelf sprekend selecteert de prijs van duizend dollars, hoewel die alweer onbetrouw baar is geworden door de vele crediet- reizen. Enthousiast HOE vinden zij het eerste contact met Europa? In dit geval Amsterdam? H Enthousiast zijn ze over de grach vele indrukken. Mijn buurman (met die tentocht een dag na aankomst. Overigens rooie Chevrolet) is er geweest, ik dusverbazen zij zich_in hoge mate over de Eigen nieuwsdienst nok. Maar de meerderheid wil iets meer volle terrassen van zijn voorouders en afkomst te weten vragen zij. Nee? Werken die mensen hier HEERLEN Bij een ruzie tus- Zijn dat ook toeristen, j sen Duitse en Nederlandse jon komen, olwel heeft familie in het oude Europa. Vermoeiend JN een bijzonder l vermoeiende bus- toer leggen zij bijna vierduizend kilo meter af. Vrijwel zonder uitzonde ring verschijnen zij op tandvlees en wenkbrauwen op het vliegveld voor de terugreis. Uitrusten doen we wel in het toe stel zeggen zij. Europa werkelijk gezien? Nee, dat hebben zij niet. Maar daarvan zijn zij zich wel bewust. We hebben wat gebladerd in een pak reisfolders in natura zegt de kri tische Amerikaan en een land gevon den voor de volgende vakantie. YJEESTAL is dat Zwitserland of Italië. L Landen, waar de bevolking niet met dan nooit? Hoe komen ze aan al die auto's? Wat zeggen zij van de fooien in de verscheidene landen? Zij zijn doodsbenauwd teveel te geven, gens in een voetgangerstunnel te Heerlen is nieuwjaarsmorgen tus sen vijf uur en half zes een dode lijk schot gevallen. De 32-jarige ik hoor dikwijls: Wij willen niet voor ongehuwde Adrianus J. A. uit dwaze Amerikanen worden aangezien. Hoeveel geeft men hier gewoonlijk? Dat mopje van dollarsstrooiende Amerikanen is uit de tijd. Misschien zijn velen uit snobisme aan zo'n reis begonnen, maar zij waken er voor dit te laten merken. Wat vertelt u hen allemaal onder weg? Belangstelling TK begin meestal met een bemoedigend 1 toespraakje door de microfoon, name lijk dat ik niet van plan ben iedere mi nuut aan hun hoofd te zeuren met jaar tallen en hoogten. Van ieder land geef NED. HERV. KERK Beroepbaarstelling. Ds. J. Sierat, zen dingspredikant van Hollandia, Nieuw- Guinea, die met verlof in Nederland ver toeft, is beroepbaarè Zijn adres is: Mors- weg 130 te Leiden. GEREFORMEERDE KERKEN. Tweetal te Utrecht-Oost (5e pred. pl.), A. Broek te Groningen-Noord en J. Wil schut te Zeist. Beroepen te Ten Post (Gron.), W. Ha- ik een earning IHesMs Vriezenveen; te Groningen-West, D. Visch te Emmen, die dit beroep ook aan nam. (in honderd regels), noem de belang rijkste kenmerken van steden, economie en dergelijke, maar laat alles na wat zij toch zouden vergeten. Niettemin worden mij de oren van het hoofd gevraagd. U diiiricliike anti gevoelens rondlooot "Se maS hierm'f afleiden dat velen een wezen- o^r"hetalalgem<re^Vwordteaangenori^n1m'zif vragen na°a°r heTTm tefug "Evenfnwetendlk b?aaSst" l:jtrok de Hervormde zendingspredikant Hy^o^geenleCT^nVmetilof^kant Sbcst. tan "af3"1 k°mt mSeStal E' Duyverman opnieuw naar 's-GRAVENHAGE. Gisteren ver in Brussel, geen wijn in Bourgondië of' H glas in Venetië. Maar hun aantal is min- met de joelhemden der groot dan men denkt. builen de pantalon? Tour conductor schiphol de deur zie opengaan zeg weJ eeng StiHe- ïtjes tegen mezelf; Laten wij evenLex, jongen, daar een man aan het.komt je handel. vegen. Lex van Teerling is zijn naam. Naar schatting zo rond de veertig, kennelijk geen gelegenheid gekregen te goed in het vet te geraken en een vlotte prater met gèvoe) voor humor. Hoe groot is zo'n groep en hoe is deze samengesteld? Een gezelschap bestaat uit dertig personen uit alle mogelijke lagen van de woord die als „Tour jMaar geloof me. conductor met zul- ais zij terugvliegen, ke gezelschappen zijn zij beter ge maand tn maand k]eed Vooral Italië uit rondreist. Hetgeeft een discreet hele seizoen door i lesje en zoetjesaan blijft de nogal non van maart tot no- chalante vakantiekleding in de koffer, vember. Een gast- Tussen haakjes, hoe vermoeid of zij ook heer dus. die hetzjjn> voor tafel kleden zij zich zonder huis van Europa uitzondering om! laat zien, de voor- Hoeveel zakgeld geven zij uit? deur wijst, de gang., Gemiddeld per hoofd zevenhonderd- de keuken en die j vijftig dollar. Die worden overigens niet zegt: dames enbesteed aan extra eten en drinken, want heren, nier graaggezellige gastronomen zijn zij niet, maar even de voeten aan dure, exclusieve souvenirs Weten zij iets van Hitiers gas kamers, onze watersnood van 1953, kort- Makassar, waar hij als docent verbon den is aan de Theologische School van de Kerken van Oostelijk Indonesië. Eveneensgisteren vertrok prof. J. Verkuyl weer naar Indonesië om zijn arbeid aan de Theologische Hogeschool te Djakarta en aan de lectuurcommis- sie van de Raad van Kerken voort te zetten. DJAKARTA (AFP, UPI). De Indo nesische minister van voorlichting, Su- dibjo, heeft in een te Djakarta uitge sproken nieuwjaarsboodschap onder meer gezegd,, dat de „materiële" uitda ging van Nederland mét betrekking tot „West-Irian" beantwoord moet wolden met mobilisatie van het hele nationale potentieel. Sudibjo noemde zowel de besprekin gen tussen Australië en Nederland over Nederlands Nieuw-Guinea als de ver sterkingen van de Nederlandse troepen daar, uitdagingen aan Indonesië. Voor de zoveelste keer. aldus de be windsman, begrijpen de Nederlandse sol daten niet waarom zij naar West-Irian zijn uitgezonden. Zij beseffen niet dat zij het slachtoffer zijn geworden van reac tionaire groeperingen in Nederland. Ook Nasoetion. de stafchef van het Indonesische leger, heeft een nieuw jaarsrede gehouden. Het leger, zo zei hij, heeft in 1958 de ..hoofdmacht" van de rebellen vernietigd Maar ook in 1959. vervolgde hij, zal de taak van het leger nog zwaar zijn. In de Indonesische kranten werd de „bevrijding" van Nederlands Nieuw- Guinea als een van de voornaamste doe len voor 1959 genoemd. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL Een groep onbekend gebleven Brusselaars heeft in de nacht van woensdag op donderdag een zeer luidruchtige betoging op touw gezet voor de Bulgaarse legatie aan de Mo- Heerlen kreeg de kogel in de borst. Hij viel op de grond, bloed de hevig en overleed nagenoeg onmiddellijk. Toen de politie in de tunnel aan kwam, was de dader verdwenen. Ter stond werden de Duitse jongelui, die geen vervoer meer naar huis hadden, verhoord. Zo kwam naar voren wie er geschoten moest hebben. De speurhond Joep kon het spoor van de vermoedelijke dader door een groot deel van de stad volgen. De gezochte moest gewond zijn want overal zag men druppeltjes bloed op de straatstenen. Intussen waren de politie van de om liggende gemeenten en de grensposten gewaarschuwd. Een douanier van de grensovergang Rimburg-Palenburg hield de negentienjarige Gunther B., wonende te Ubach-Palenberg. aan. De jongen had een schotwond aan de linker hand. Op hem werd een revolver gevonden. Hij verklaarde dat hij met het wapen had geslagen, waardoor het was afge gaan en hij zichzelf in de hand schoot. Toen slaan niet afdoende bleek, had hij enkele schoten gelost om af te schrik ken. Een daarvan bleek fataal. Het slachtoffer, mijnwerker van be roep, h^d niets met de ruzie te maken. Hij had met zijn vriend bij zijn hospita oud en nieuw gevierd en was een luchtje gaan scheppen. Het was giste ren de dag van zijn 32ste verpaardag. GRONINGEN Een oude vete tus sen twee Groningers kwam nieuwjaars morgen na veel drank tot uitbarsting in een woonscheepje te Groningen. De 33- jarige ongehuwde los arbeider W. van der Steeg kreeg een messteek in de halsslagader. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De 46-jarige invalide werkman W.S. is gearresteerd, verdacht van doodslag. Hij is vader van eén groot gezin en is te werk gesteld bij de werkplaats voor min der validen te Groningen. Het mes waarmee de steekwond wérd toege bracht, is nog niet gevonden. Het drama voltrok zich in het woon scheepje van de vrouw, met wie het slachtoffer samenleefde. Er was ruzie ontstaan om een kleinigheid. Aangezien er al lange tijd wrijving was tussen beide mannen én men tevoren vfeel had gedronken bij de viering van oude jaarsavond in een ander woonscheepje, vlogen weldra de scheldwoorden over en weer. Ten slotte gingen de mannén elkaar te lijf. Toen de vrouw haar minnaar badend in zijn bloed op de grond zag storten, begon zij te gillen. De geneeskundige dienst werd gewaarschuwd, maar kwam te laat. AMSTERDAM (ANP) Hoezeer de invoering van de maximum snelheid in de bebouwde kommen van invloed is ge weest op het aantal slachtoffers van verkeersongelukken komt wel bijzonder duidelijk tot uiting in Amsterdam. In 1Q55 stierven 82 mensen in het verkeêr. In 1956 was dit cijfer iets gedaald tot 75. 1957 gaf echter een verontrustende stijging te zien: 07 doden. Nu 1958 met de maximum snelheid: In Amsterdam zestig doden bij verkeersongelukken. DEN HAAG. Over de toekomstige industriële ontwikkeling in Zuid-Holland zal binnenkort een nota van Gedeputeer de Staten van deze provincie verschij nen. Daarin zullen ook vragen betref fende de positie van Voorne en Put ten en vestiging van industrie in West- Brabant worden behandeld. De studie van de problemen Randstad en Delta wordt voortgezet, zo delen Ge deputeerden in hun antwoord op de pro vinciale begroting mee. Gedeputeerden kunnen de verwachtingen van de werk- commissie Westen des lands niet geheel onderschrijven in die zin, dat zij een zeer sterke groei van de bevolking in West-Nederland verwachten. BRAMPTON (AP). Het huis van de Nederlandse emigrantenfamilie Nuis uit Utrecht te Brampton, Ontario, is woens dag tot de grond toe afgebrand. De heer en mevrouw Nuis en hun twee kinderen vertrokken twee jaar gele den met niet meer dan twee koffers naar Canada. In korte tijd hadden zij zich een goed bestaan opgebouwd. Het nieuwe jaar moeten zij nu weer met vrijwel niets beginnen. De schade bedraagt tienduizend dol lar: het gezin was voor slechts vijftien honderd dollar tegen brand verzekerd. Poinsettia pulcherrima wordt ook wel de kerstster genoemd; een rijk bloeien- de plant. Overigens; hetgeen u voor de bloemen aanziet zijn de schutbladeren; de kleine gele bloempjes zitten tussen het rode schutblad en vallen niet op. Het zijn prima snijbloemen die men in een normaal verwarmde kamer moet plaatsen, doch vooral niet te kort bij de kachel; die droge warmte kunnen ze niet hebben. Tegenwoordig wordt de kerstster ook veel als kamerplant ge kweekt en dan kan men er veel langer plezier van hebben. HIJ zou deze beide mannen wil len ontmoeten, hen horen pra ten en vragen ,hoe ze dit aange legd hebben. Maar hij voelt zich onhandig en niet in staat daar toe. Hij heeft nu een positie en een titel en misschien ook macht, maar kracht en moed bezitten alleen de anderen. Rij werkt als een paard. Steeds heviger wordt het verlangen juist Galilea voor zich te winnen. Maar het land sluit zich voor hem. Al vijf We- ken leeft hij hier nu reeds, maar is nog niet verder als op de dag van zijn aankomst. Een van deze winteravonden doolt Jozef door de straten van de kleine stad Capernaüm, een centrum van de „wrekers van Is raël". Uit een arm, verwaar loosd huis hangt een vlag: het te ken van de waard, dat nieuwe wijn is aangekomen. Jozef heeft zijn Galileërs nu vaak genoeg ge zien bij vergaderingen van de raad, bij commissiebijeenkom sten, in synagoges en scholen. Hij wil hen nu wel eens gade slaan bij een glas wijn en gaat dus naar binnen. Een armoedige, lage ruimte, die door een gewone kuip, waar in men afval verbrandt, ver warmd wordt. In de kwalijk rie kende rook herkent Jozef onge veer een goed dozijn mannen. Men kijkt wat verwonderd als de goedgéklede vreemdeling binnen komt en monstert hem gereser veerd, hoewel niet onvriendelijk. De waard verschijnt, vraagt wat er van zijn verlangen is en zegt, dat hij het treft vandaag. Een koopman is vandaag langs geko men met zijn karavaan en heeft rijkelijk laten opdissen, zodat er nog wat in melk gekookt gevogel te over is. In melk gekookt vlees eten is streng verboden, maar de landelijke bevolking van Galilea vindt dat gevogelte geen vlees is en laat zich niet van haar gewoon te afbrengen het in melk te ko ken en te braden. Men tapt goei ige moppen als Jozef deze deli catesse hoffelijk weigert. Men informeert wie hij is, waar hij overnacht en merkt aan zijn dia lect, dat hij uit Jeruzalem komt. Jozef geeft vriendelijk maar wat onduidelijk inlichtingen. Hij weet niet goed of men hem herkent. De waard gaat bij hem zitten en raakt op zijn praatstoel. Hij KARATSJI (Reuter) De regering van Pakistan heeft bepaald, dat alle over makingen van deviezen voor ingevoerde goéderen voortaan onder toezicht van de staatsbank staan. Tevens bevroor zij alle geheel of gedeeltelijke ongebruikte in voervergunningen. Volgens Waarnemers wil de regering tijdelijk alle deviezenuitgaven staken ten einde de gehele deviezenpositié te kun nen bezien. Naar hun mening streeft de regering naar een centrale controle op alle deviezenuitgaven. heeft Theophil maar noemt zich tegenwoordig Giora wat vreem deling betekent. Hij sympathi seert namelijk met hen en heeft het plan tot het Jodendom toe te treden. In Galilea is de bevolking vermengd met niet-Joden. Velen sympathiseren met het Joden dom en voelen zich tot de on zichtbare God Jahve aangetrok ken. Ook Theophil-Giora hadden de geleerde heren naar hun voorschriften afgeraden Jood te worden want %olang hij nog geen Jood was, verloor hij de goddelijke genade niet, ook al hield hij de geboden niet. Als hij zich eenmaal verplicht had, was zijn ziel bedreigd, als hij de wet niet nakwam en de wet was zwaar en streng. Theophil-Giora was nog niet besneden, de woor den der geleerde heren hadden indruk op hem gemaakt, maar juist hun strengheid lokte hem. De anderen begonnen weer uit voerig, langzaam en wat onbe holpen, maar aangespoord door de aanwezigheid van de vreem deling uit Jeruzalem over hun grootste zorg te spreken: de zwa re druk der regering. Chalafta, de timmerman, had zijn laatste wijnberg moeten verkopen. Hij had geiten geïmporteerd van ge ne zijde van de Jordaan; de Ro meinen hadden hoge invoerrech ten verlangd, hij had de geiten toen willen smokkelen, maar was daarbij betrapt. Hoe men ook te werk gaat, zeker is, dat men met beambten van de douane verkeerd te werk gaat. Wee degene, die zijn waren aangeeft en wee de gene, die ze niet aangeeft. Nu hebben ze hem toenmaai zo zwaar gestraft omdat het voor de tweede keer was en hij heeft zijn wijnberg moeten verkopen. En voor de derde keer al heeft de marktinspecteur van Magdala nu beslag gelegd op een weefgetouw, omdat hij achter was met het le veren van volgens de wet vereis te waren. De VPRO heeft een plan ontwik keld voor een nationale omroep. Het plan is gebaseerd zo deelt de VPRO mee op de inzichten zoals die sinds lang leven in Vrijzinnig Protestantse kring. Dit schetsontwerp voor een natio nale omroep is nu gereed, en het zal woensdag worden gepubliceerd. um: wat er is gebeurd in de landen die lièrelaan te Vorst (Brussel). Er klon- zij bezoeken Ontstellend weinig. Maar dat mogen wij hen niet kwalijk nemen omdat het volgens mij in de voorlichting zit. Als ik die dertig roerloze gezichten in het spie geltje boven mij in de bus zie, wanneer ik vertel over de lijdensweg in de oor logsjaren. dan ben ik overtuigd dat het bij hen geen gebrek aan belangstelling is. Zij zijn onderweg oprecht begaan met de mensen die in nieuwe dorpen wonen, omdat de oude werden weggevaagd. Hoe ik de Amerikanen nu vind? Fijne mensen. Recht door zee. Grijpen niet allemaal even hoog, en zijn in hun enthousiasme soms bijna kinderlijk. Daarom' kan ik niet alleen veel van hen hebben, maar mag ik hen graag. No. 28. Van dit kruiswoordraadsel geven wij nu eens niet de omschrijving maar de oplos sing, echter zijn de letters van de sleutel woorden vervangen door andere letters, zo dat in feite de oplossing in geheimschrift gegeven is. Gevraagd wordt met behulp van het kruiswoordschema de oorspronke lijke oplossing terug te vinden. Horizontaal: 1 E/J/K/C/L/C/ D/M; 9 G/G/K; 10 K/C/C; 11 F/B/J/ J/C/H; 14 E/K; 15 K/C/B; 16 D/C/C; 18 G/H/C/P: 20 C/M/C/D: 22 K/C/l/ ken luide ontploffingen en een hagel van zelfgemaakte benzinebommen trof het gebouw, waarin spoedig brand uit- brak. Men had van tevoren al lappen met benzine door de brievenbus en door de ramen geworpen. Buren maakten het eerste alarm, waarop politie en brandweer spoedig arriveerden. Maar zij vonden niemand meer van de betogers. Er konden dan ook geen arrestaties worden verricht. Ook de brandweer kon niets uitrich ten, want het personeel van de legatie, dat blijkbaar op soortgelijke gebeur lijkheden was voorbereid, had de bran den met eigen middelen geblust. Toch moet er vrij wat schade in het gebouw zijn aangericht, want door de ramen, waar van de gordijnen waren wegge brand, kon men zien dat het meubilair geblakerd was. Later op de dag gingen de luiken voor de ramen. Sinds donderdagmiddag staan er nu twee agenten voor het gebouw op wacht, hoewel herhaling weinig waar schijnlijk lijkt. De aanval had eigen lijk meer het karakter van een oude- jaarsviering die ontaard was in brand stichting, dan van een politieke aan slag, die nauwkeurig was beraamd. ■wat gebeurt er als ahnetts de spijioka-bar, stamkroeg van vele dichters £h schrijvers» 13 sihhehgegaan 18 G/H/C/P: 20 C/M/C/D; 22 K/C/J/ T~» 1 1 I/C/D; 24 C/H; 26 N/G/F; 27 L/L; 29 Kfvl-ternaiTIS haVCn =iiu D/C/E; 31 B/C/]: 33 Vf/O/E/B/E: 34 HULU lUttllliJ liaVULl ÏTIIJ1 Eigen nieuwsdienst VROOMSHOOP. Ben Dekker uit 1 Vroomêhoop is met zijn veertien jaar aardig op Weg een tweede Dorus Rij- kers te worden. Enige jaren geleden haalde hij op het laatste nippertje een vriendje uit het water. Op de laatste dag van het voi ig i jaar kreeg hij van het Carnegie Hel denfonds een polshorloge, omdat hij in 1957 nog eens twee jongens van de ver drinkingsdood redde. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG In de trein op weg van Den Haag naar Ede is het Tweede Ka merlid ds. J. Fokkema. wethouder te Ede. door een hartaanval getroffen. De conducteur van de trein zorgde ervoor, dat aan het station te Ede een auto klaar stond om hem naar het zieken huis te Bennekom te brengen. Ds. Fok kema ia 6ö jaar. D/C/E; 31 B/C/J; 33 M/Q/E/B/E; 34 J/L/O. Verticaal: 2 J/G/J/B/C/K, 3 K/G/J; 4 C/K/C/D; 5 C/K; 6 D/C/E; 7 M/C/K/C/D; 8 E/F/K/G/H/C/D'M; 12 B/C/H; 13 H/C/C/l/F/C; 17 C/M/C; 19 P/C/N; 21 C/D/L: 23 1/G/B/E; 25 H/C/Q; 28 L/A/O; 30 E/E; 32 J/J. A/B/C/D/E F/G/G/H 1/C/D E/J/ K/C/C/L/F M/B/C/D E N/B/C/H l/C/D 0/C/C/P/F vormen een gezegde. m 2 4 6 7 9 Wk O a a /5 '4 5 !6 '7 IS '9 20 2/ m 25 24 25 26 26 *9 JO 52 m, v/4, 54 ROTTERDAM In 1958 deden 22.252 schepen de Rotterdamse haven aan. Dat zijn er slechts 112 méér dan in 1957, maar het totaal aan tonnenmaat was in het afgelopen jaar ongeveer zeven procent groter dan in het voor gaande jaar. Ir. N. Th. Koomans. directeur van het Havenbedrijf der gemeente Rotterdam, die in zijn oudejaarsrede, uitgesproken in de Burgerzaal van het raadhuis, het scheepvaartverkeer te Rotterdam aan een beschouwing onderwierp, memo reerde dat ondanks de recessie in 1958 het totaal van de goederenomzet zonder bunkermateriaal nog onge veer 70 a 71 miljoen ton bedraagt, slechts 3 a 2 pet. minder dan in 1957. Tot de omvang van het scheepvaartver keer droegen voor het eerst tankers bij die in het Botlekgebied werden be handeld. Dat waren er 149 met een to taal aan tonnenmaat van rond 750.000. Op de steenkoolomzet heeft de recessie een bijna katastrofale invloed gehad. Ten aanzien van de omzetten van aard olie, graan en kunstmeststoffen vielen belangrijke toenemingen waar te ne men. Het stukgoed hield zich goed: de verwerkte hoeveelheid zal met elf miljoen ton vermoedelijk iets hoger blijken dan in 1957. jyilliiiiiliiiiliilllllllililiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: 1 Abe: 4 sterk; 7 lijval: 8 Ie: 9 tea; 10 aluin; 12 op; 13 knij pen; 16 D.G.; 17 notie; 18 ruim; 20 er; 21 pin; 22 hit; 24 grutten. Verticaal: 1 abt; 2 bijeen; 3 Eva: 4 slapen; 5 etui; 6 rei; 11 negeren: 12 op: 13 kappa; 14 ijzing; 15 nooit; 16 die; 19 ai; 22 hu; 23 t.C ROME (Reuter) Ten minste dui zend mensen zijn in geheel Italië in zie kenhuizen opgenomen met kwetsuren die zij tijdens de traditioneel zeer luidruch tige viering van de jaarwisseling oplie pen. De meesten kregen letsel toen zij getroffen werden door oud vaatwerk en lege wijnflessen, die te middernacht uit de ramen werden gegooid. Het afsteken I van vuurwerk liep op vele plaatsen uit op brand. 15. De Kraak en zijn bemanning be vond zich in een akelige situatie. Het kompas onklaar de professor spoor loos en dat kwam allemaal door de geheimzinnige cylinder waarvan nie mand de bedoeling snapte en die nog steeds in een griezelig blauw waas ge huld achter het schip op de golven danste. „Waar moet dat heen? Waar moet dat heen?" jammerde de Maat met overslaande stem. „Nergens heen" antwoordde de mees ter, die zich juist met Okki bij het tweetal in de kajuit voegde. „Die ge leerde heeft gezegd, dat we juist ner gens heen moeten varen, nietwaar? Nou maar als je het mij vraagt is het technisch onverantwoord om dat sinis tere ding op sleeptouw te houden! Zo varen we vast en zeker nog onze on dergang tegemoet Op dat moment werden zij door een opgewekte stem aangeroepen en toen zij in de richting van het geluid keken, zagen zij professor Zifter, die van de sleep op de Kraak oversprong. „Alles gaat naar wens, klopt dat?" vroeg hij handenwrijvend. „Drommels nog an toe! Zat u op die overgehaalde toverbus van u?" riep Kappie. „Waar anders?" was het antwoord. „Dat is immers mijn werk? Dat klopt toch?" Kappie wierp hem een wrevelige blik toe. „Ons kompas klopt niet meer Dat is dan zeker ook uw werk!" zei hij. De geleerde knikte verheugd. „Prachtig!" sprak hij. „De uitstra ling van de zeezeef is dus nu zo he vig, dat hij de kompasnaald fixeert! Vooruit, mannen.. varen maar!" „Varen maar?" riep Kappie boos. „Als jij ons kompas fixeh, ver knolt? We raken helemaal uit de koers!" „Welke koers?" vroeg de geleerde verwonderd. „Ik heb toch duidelijk ge noeg gezegd dat wij NERGENS héén gingen?" En hoofdschuddend over zoveel dom heid verdween hij naar zijn hut. SALZBURG (Reuter) De winter sport heeft dit seizoen in Oostenrijk al 18 mensen het leven gekost. La wines maakten tot dusverre 6 slacht offers. Twee bergbeklimmers vielen te pletter. Gisteren werd melding gemaakt van tien doden. Vijf Oostenrijkste studenten kwamen om toen zij tijdens een ski tocht op de hellingen van de Loosbichl bij Salzburg door een lawine werden gegrepen. Hetzelfde lot trof een jonge Westduitse skiër in de buurt van Schwarzwasser en twee Oostenrijkse jongelui in de omgeving van de Dach- stein. De twee bergbeklimmers die te pletter vielen waren Zwitserse schooljongens. Zij vielen tijdens de beklimming van de Klaraspitze van ongeveer honderd meter hoogte van een steile rotswand. DJAKARTA (UPI, AP). President Tito van Zuidslavië heeft zijn bezoek van tien dagen aan Indonesië beëindigd. Aan boord van zijn jacht Galeb is hij naar Birma vertrokken. Tito en president Soekarno van Indo les1® hebben samen verklaard dat machtsblokken niet bevorderlijk zijn voor de vermindering van de internatio nale spanningen. Tito heeft de oudejaarsnacht als gast van Soekarno te Tampaksiring op Ba4 doorgebracht. Het feest duurde tot ladt na middernacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2