Nota' s in Moskou overhandigd GROTE DRIE STUREN AAN Stor m OP. TOPGESPREK b™» mei klaterende kan Noodweer schepen Westen wijst voorstel Van onze correspondent |XVx J- -X -i- J ld. f Z—V _X. over Berlijn af Boekhouder slaat zoontje met hamer dood Politielegertje slaags met feestende Jordaan De Bilt: kond Half leven achter tralies vstt naar stembus 1 kartnft PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Maand gevangenisstraf voor roekeloos rijden VOETZOEKER VERWONDT ACTEUR Duitse nota volgt Hoop op Mikojan Nu geen hoop meer Een slachtoffer uit mergelgroeve geborgen Nieuwe strip Straatgevechten in Londen T-, Dader en tweede zoon Lerste schoorsteen van Centrale- Waalhaven in levensgevaar Haagse wethouder was onbaatzuchtig Jaarwisseling op zee stormachtig Koningin en prinses Margriet in Londen Boris Pasternak multi-mil jonair Geval van pokken in Kaiserslautern Vreugdevuren met geweld geblust Prof. Zijlstra nummer één op A.R.-lijst Vandaag Gisteren bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; Zeeuwscli Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1495 Vrijdag 2 januari 1959 Van onze weerkundige medewerker Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Te Moskou zijn op de laatste dag van 1958 de nota's overhandigd waarin het Westen antwoordt op het Rus sische voorste] om de hezetling van Berlijn te beëindigen en van West-Berlijn een vrije stad te maken. De Verenigde Staten. Groot- Britannië en Frankrijk zeggen in hun antwoorden dat zij: weigeren hun verplichtingen in Berlijn als bezettende mogend heden op te geven; ROTTERDAM Met een gezicht vol rode brandvlekken zit de acteur Ton van Duinhoven thuis, terwijl hij j gisteravond in de Nieuwjaarswens van het Rotterdams Toneel op de plan ken had moeten staan. ..Als een le- vend bewijs, hoe gevaarlijk vuurwerk is", zegt hij. „Ais een waarschuwing", voegt hij eraan toe. Met Ina van Faas- sen. Lia Dorana en Pim Dikkers ging hii in de eerste mi nuten van het nieu we jaar naar bui ten om met voet zoekers het feeste lijk gewirwar van geluiden te verho gen. Pim Dikkers hield eeh voetzoe ker in zijn hand en stak hem aan. Het ding ontplofte di rect en verwondde Dikkers vrij ernstig aan zijn hand. De lading kwam echter in het gezicht van Ton van Duinhoven terecht. Dit veroorzaakte tal van brand wonden. maar ook leek het alsof er een oog was geraakt. Gelukkig bleek dat al leen het ooglid oppervlakkig was aange daan en het oog zelf in het geheel niet was beschadigd. Lia Dorana. die de hoofdrol speelt in het nieuwjaarsstuk Wie krijgt de wedu we. en Ina van Faassen hielden van dit ongeluk slechts een hevige schrik over. Pim Dikkers kon gisteravond al weer op het toneel staan, zij het met pleisters op zijn hand. Ton van Duinhoven zal men de eerste tijd niet zien. 2 weigeren het voorstel voor een vrije stad Berlijn te aanvaar den; weigeren over de status van Berlijn te onderhandelen onder de druk van het Russische ul timatum waarin hun zes maan den de tijd wordt gegeven om zich uit Berlijn terug te trek ken; daarentegen voorstellen het ge hele Duitse vraagstuk, inclu sief de kwestie-Berlijn en de Europese veiligheid, te bespre ken op een internationale con ferentie. Het Westduitse antwoord, dat in grote lijnen dezelfde inhoud zal hebben, zal over enkele dagen te Moskou worden overhandigd. De nota's van de Verenigde Staten, Groot-Britannië en Frankrijk ver schilden onderling ook alleen in woorden en lengte. De Britse was het langst; zij bevatte o.a. het verwijt dat de Sowjet- unie nog altijd niet had geantwoord op de Britse voorstellen van eind september om een confërentie te beleggen over de hereniging van Duitsland op welke wijze dan ook. Het Westen hoopt, al staat dat niet met zoveel woorden te lezen in de antwoord nota's, dat de Sowjetunie bereid gevon den zal worden nu eindelijk in te stem men met het houden van de lang-ver- wachte topconferentie, waarover vooral in de eerste helft van het vorige jaar zoveel is gesproken. De Britse verwijzing naar de Westelijke nota van 30 september wijst daar duidelijk op. Daarin was na melijk het voorstel gedaan om, ter voor bereiding van een topconferentie, een Amerikaans-Brits-Frans-Russische com missie in het leven te roepen die midde len zou moeten beramen om de kwestie van de Duitse hereniging op te lossen. Zou die commissie overeenstemming hebben bereikt dan zouden die resultaten aan een conferentie van de Grote Vier worden voorgelegd. In Washington, Londen en Parijs hoopt TTj t rn men, dat de Sowjetunie alsnog zal ant- zichtigheid. Het eerste slachtoffer van W00rden op dit oude voorstel. In de Ame- de dertien, die zich nog m de groeve rikaanse hoofdstad heeft men de indruk bevinden, is bereikt dat Kroesjtsjef zijn „harde houding" in- De reddingsploeg bereikte een zake de Duitse kwestie nog niet heeft vrachtauto. Daar vlak bij staken twee laten varen, maar men stelt zich veel handen uit het puin. Na vele voor van het overigens particuliere uren van omzichtig werk slaagde men bezoek dat Kroesjtsjefs naaste medewer- er in een arm vrij te maken. Het zou ker- Mikojan. deze maand aan Amenka vannacht nog vele uren duren voor-"-gen. TONGEREN Bijzonder langzaam verloopt het reddingswerk in de inge storte mergelgroeve bij Ziehen. Ge vaar voor nieuwe instortingen noopt de redders namelijk tot uiterste voor dat men het slachtoffer kon bergen De dramatische vondst is gedaan in de frigo. de koelkamer voor champig nons. Dat was de plaats waar men nog overlevenden hoopte te vinden. De hoop is nu ijdel gebleken. Vandaag verschijnt op pagina 2 van ons blad de eerste aflevering van een nieuwe strip: Flits Gor don in het heelal, dat wordt ver zorgd door Dan Barry. Al vele jaren achtereen geniet Flits, zowel in de binnen- als de buitenlandse pers een grote popu lariteit. Wy verwachten dat zyn avonturen ook onze lezers in hoge mate zullen boeien. jan de gelegenheid te baat zal nemen om tegenover hoge Amerikaanse ambtenaren het Russische standpunt uiteen te zetten. Men rekent er eigenlijk al op dat de Russische minister een persoonlijk onder houd zal hebben met minister Dulles en zelfs met president Eisenhower. correspondent LONDEN. Tenzij drastische wijzi gingen optreden in de Britse binnen>- landse politiek en in het economische beeld zal premier Macmillan waar schijnlijk op 14 of 28 mei algemene verkiezingen doen houden. De voornaamste leiders van de conser vatieve partij zijn reeds van het voor nemen der regering op de hoogte ge bracht en hebben opdracht gekregen de eerste toebereidselen te treffen. Toch worden op het ogenblik vervroeg de verkiezingen ontkend om de op positie zo lang mogelijk in het onzekere te laten. Betere situatie Verkiezingen in mei zouden voor de conservatieve regering onder een zeer' gunstig politiek gesternte plaatshebben. Het pond sterling staat namelijk bijzon-' der sterk, en wordt meestal door sei-l zoensinvloeden in de herfst weer zwakker. De Britse uitvoer is afge lopen weken en maanden 'boven ver wachting toegenomen en men verwacht dat de industriële produktie tegen mei ook gestegen zal zijn. Lager disconto Bovendien lijkt een topconferentie met Rusland over Berlijn en de gehele Duitse kwestie lang niet onmogelijk.1 Verder is in het afgelopen jaar het bankdisconto drie maal verlaagd; mis schien zal voor mei nog een nieuwe verlaging volgen. Ook worden in de nieuwe begroting (in Engeland loopt het financiële jaar van april tot april) i aanzienlijke verlagingen in de omzet belasting verwacht. Ook een verlaging van de inkomstenbelasting lijkt lang niet onmogelijk. Van onze correspondent LONDEN Bij de nieuwjaarsvie ring in Londen zijn in de vroege och tend van gisteren veertig men sen gearresteerd nadat er een hevig straatgevecht was ontstaan waarin een man door een pistoolschot zwaar werd gewond terwijl tientallen andere ge wonden in ziekenhuizen verbonden moesten worden. De achtergrond van het gevecht was opnieuw de haat die sommige jon gelui koesteren jegens de Westindiërs. De strijd begon dan ook met het bom barderen met lege bierflessen van een café dat eigendom is van een West indiër. De politie heeft enkele belha mels gearresteerd. In de wijk Notting Hill, waar vorig jaar bloedige gevechten uitbraken tussen kleurlingen en blanken werden gisterochtend vroeg gevechten gele verd tussen Londense jongens en Ame rikaanse soldaten. Een agent die de orde wilde herstellen werd aangeval len en gewond. WIM KAN: „Af en toe denk ik, zou 'ie ze wel verstaan" INZET: minister. Staf Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het spookt op zee. Kort voor het ter perse gaan van deze editie bereikten ons ver scheidene berichten van schepen, die met moeilijkheden hebben te kampen en om hulp vragen. Het Duitse schip Heinrich Lutter Zou dat niet het geval zijn, dan zal de] (driehonderd ton) meldde, dat het in crisis om Berlijn in de komende weken een vliegende storm bij het lichtschip -1/-IAr.v,t>n rtn-r* rornktoT" en maanden een steeds ernstiger karakter aannemen. Het Westen is, zoals uit de nota's van 31 december blijkt, nu eenmaal niet bereid om zijn positie in Berlijn op te geven. Texel ronddreef met machinestoring. De sleepboot Simson is uit IJmuiden vertrokken om het schip assistentie te verlenen. Hoogste punt in Zuid-Holland Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Meer dan en kwart kilometer vlaggelijn hadden de schoor steenbouwers nodig om op oudejaarsdag de vaderlandse driekleur te kunnen hij sen op de eerste schoorsteen van de Centrale-Waalhaven die nog dit jaar zijn hoogste punt bereikte. De hoogte van die schoorsteen is 125 m of om het helemaal precies te zeg gen: 124.38 m. boven N.A.P. Maar met of zonder die 62 cm vormt de top hei hoogste punt in de provincie Zuidhol land en in heel Nederland zijn er maar twee fabrieksschoorstenen die hoger zijn. De schoorsteen rust op een beton plaat van drie meter dik, geschoord door 105 betonpalen van 25 m lengte. Een ploeg van twaalf vaklieden, deel uitmakende van het personeel van de Rotterdamse schoorsteenbouwer P E Vermeul jr. heeft deze met vuurvaste steen gevoerde betonnen fabrieksschoor steen met toepassing van een klimbe- kisting in 164 dagen gebouwd. Met het bouwen van een tweede schoorsteen van hetzelfde formaat is reeds begonnen. Voorlopig worden er drie gebouwd en later, na uitbreiding van de centrale ko men er nog drie bij. HILVERSUM. Een Hilvereumse boekhouder heeft dinsdagavond even nadat hij hem naar bed had gebracht, zijn zevenjarig zoontje uit het twee de huwelijk, dat op zolder lag te slapen, met een hamer doodgesla gen Daarna probeerde hij hetzelfde te doen met een twintigjarige zoon uit het eerste huwelijk. Men neemt aan dat de 42-jarige H. F. H. in zijn woning aan de Jo- han Gerardtsweg heeft gehandeld in een vlaag van verstandsverbijstering als gevolg van zwaarmoedigheid. Dc twintigjarige, die niets vermoe dend op zijn kamer postzegels in een album plakte, overleefde de eerste klap. Hij kon zich nog verdedigen tegen een tweede en volgende. De jongeman raakte echter zo ge wond, dat hij in levensgevaarlijke toe stand in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Voor zijn leven wordt ge vreesd: hij was vannacht nog steeds bewusteloos. Na zijn daad meldde de vader zich bij de politie. Kort daarop zakte hij in elkaar. Hij heeft geprobeerd ook de hand aan zichzelf te slaan door het innemen van een sterk plantaardig ver gif. De man werd eveneens naar het ziekenhuis gebracht, waar ook hij nog altijd buiten bewustzijn verkeert. Zijn echtgenote was tijdens het wat er was gebeurd, raakte zij zo van streek, dat ook zij in het ziekenhuis moest worden verpleegd. Tijdens het afschuwelijke misdrijf was wel een grootmoeder van de slachtoffers thuis. Zij had de juiste toedracht echter niet begrepen. De vrouw zou slechts de dokter hebben geroepen voor gevallen van zware shock. De politie heeft in de woning een afscheidsbrief van de boekhouder ge richt aan zijn vrouw gevonden. Daaruit blijkt dat de man een grote angst voor armoede heeft gevoeld. bloedbad niet thuis. Toen zij hoorde stig was gelegen. DEN HAAG. De Haagse wethou der Van Lissa Nessel heeft van het col lege van B. en W. een sterke verdedi ging gekregen in de affaire rond het verplaatsen van een bushalte in de Van Alkemadelaan. Deze halte, die precies voor het woon huis van de wethouder lag, is verplaatst om redenen van verkeerstechnische aard. De suggestie, in vragen van het gemeenteraadslid, de heer Tobi vervat, dat de wethouder zijn invloed zou heb ben aangewend om de bushalte ver plaatst te krijgen te eigen gerieve, wijst het college met beslistheid af. De politie is wel door de wethouder op de situatie opmerkzaam gemaakt. Zij deelde de mening, dat de halte niet gun- SCHIPHOL Met een hoofd nog vól oudejaarsgein hebben Wim Kan en Corrie Vonk gister middag op Schiphol even zitten uitblazen van alle emoties rond de jaarwisseling. Wim Kan kon zijn geluk niet op. Met zijn programma was alles gegaan zo als hij het zioh had voorgesteld. „In mijn prullamand ligt nog een uur. Allemaal weggesmeten dingen, die ik niet meer kon ge bruiken", vertelt hij. „Een hele boel over het kabinet natuur lijk." „Moet u weten", kwam Corrie Vonk ertussen, „ik strijk die verfrommelde papieren al tijd voor hem op. En dan leg ik ze weer in zijn map. Als ie ze dan vindt, staat ie er van te kij ken dat ie nog zoveel goeie din gen in portefeuille heeft". Over al die goeie dingen en nog veie andere zaken heeft Wim Kan ons opgetogen verhalen gedaan. Zijn nieuvvjaarsbabbels kan men op pag. 7 lezen. Op honderdvijftig mijl van het eiland May bevond zich het Duitse schip Charlotte in moeilijkheden. Op zijn verzoek om hulp is de Engelse sleepboot Industry uitgevaren. Van het Noorse schip Tungus kwam bericht, dat het zich in de buurt van Dungeness bij een klein schip bevindt, dat motorstoring heeft. De Noor vroeg zo spoedig mogelijk hulp. DEN HELDER Opvarenden Van honderden Nederlandse schepen, die tij dens de jaarwisseling buitengaats ver toefden. beleefden een stormachtig oud op nieuw met een windkracht zeven. De storm bereikte in het Kanaal uitschieters tot tachtig kilometer per uur. In de middag van 31 december raakte de 228 ton metende Nederlandse kust vaarder Janny uit Appingedam nabij de Theemsmond in moeilijkheden doordat de deklast begon te schuiven. Het schip gaf noodseinen op de lamp. die door het Engelse schip Ariel werden opgemerkt. De reddingboot van Margate voer uit en begeleidde de Janny naar rustiger water. Een andere Nederlandse kustvaarder, de Pionier liep gistermiddag op vijf mijl( ten westen van Aalborg, Denemarken.! tijdens het ruwe weer aan de grond. Een lawine van rtoodberichten vloog ,rn+«„^4-„. D door de ether toen het nieuwe jaar nau- ^J.^5-ratHHr Bons Pasternak zal welijks zijn intrede had gedaan. Zij wer-1 ,ljn' a, s hlJ in *?.et bezit den uitgezonden door schepen die rode ^prt^van^ue inkomsten van zijn boek en groene lichtkogels zagen afvuren, Eigen nieuwsdienst LONDEN. Koningin Juliana is gis teren samen met prinses Margriet in Londen aangekomen voor een bezoek van drie dagen aan haar nicht prinses Alice, gravin van Athlone. Zij waren van Soesterberg vertrokken in een door prins Bernhard bestuurde Dakota en landden op het vliegveld Nort- holt bij Londen. De prins is dezelfde dag naar Neder land teruggekeerd. Hij Zal zaterdag de Koningin en prinses Margriet weer uit Engeland ophalen. De gravin van Athlone is een dochter van een zuster van wijlen koningin Em ma, een volle nicht dus van .prinses Wil- helmina. LONDEN (UPI) De Nobelprijswin- A1 die berichten liepen op niets uit, zodat mag worden aangenomen, dat op varenden in feeststemming niet zo nauw hebben gekeken bij het afschieten van vuurwerk en ook naar de noodpijlen hebben gegrepen. Zonder dat te willen heeft de kapi tein van de Nederlandse kustvaarder Hada II op oudejaarsavond de/reddings dienst op Wight in rep en roer'gebracht. Om een kleine reparatie uit laten voeren had de kapitein de motoren af gezet en lichten opgestoken, die beteken den „onbestuurbaar". De lichten waren bedoeld om andere schepen te waar schuwen. Zij werden echter op Wight op gemerkt en een reddingboot koos zee. Negentig minuten vochten de redders met de golven, voor zij de Hada II be reikten. Met een rood hoofd heeft de kapitein excuses geschreeuwd. Bij de Nutsspaarbank in Groningen werd in het afgelopen jaar 1,8 miljoen meer ingelegd dan terugbetaald. In 1957 werd 5,3 miljoen meer terugbetaald dan ingelegd. Dr. Zjivago. Zijn uitgever in Engeland heeft reeds 250.000 gulden op een rekening van Pas ternak bij een Zwitserse bank gestort, zijnde het hem toekomende deel van de 192.000 exemplaren die tot dusver in Engeland zijn verkocht. Men verwacht dat het boek over de gehele wereld in totaal 3.000.000 gulden voor de auteur zal opleveren. Of de Russische regering het hem ooit zal toestaan aan het geld te komen, is echter de vraag. E overgang van het oude naar het nieuwe jaar heeft in het teken ge staan van depressies. Eerst deed op oudejaarsdag een depressie die uit de Golf van Biskaje afkomstig was, de wind sterk toenemen. Toen aan het einde van de middag en de avond het front van deze depressie, die inmiddels boven de Noordzee was aangekomen over ons land trok, verdween de wind nog sneller dan hij gekomen was; bo vendien klaarde het op, zodat op heel veel plaatsen behalve de vuurpijlen ook de maan en de sterren zichtbaar waren toen het oude nieuw werd. Op nieuwjaarsdag had eerst de zon de overhand maar geleidelijk nam de bewolking 's middags toe en daarbij ook de wind. Een nieuwe depressie die zich midden boven de oceaan had ont wikkeld, werd snel dieper en was er de oorzaak van dat het boven de hele Noordzee gisteravond hard woei uit zuidwest. Aan onze kust werd de wind om acht uur gisteravond stormachtig en verdere toeneming werd toen nog verwacht. Het centrum van de depressie was gisteravond boven Schotland aangeko men, het zal zich vermoedelijk naar Zuid-Noorwegen verplaatsen. In Schot land vielen regen-, sneeuw- en hagel buien. Aan de noordzijde van de de pressie stormt het uit noordoost en wordt koude lucht over IJsland de oceaan op geblazen. Het hangt er helmaal van af of er zich nog nieuwere depressies achter de genoemde zullen ontwikkelen of de koude lucht ook in ons land zal kun nen binnenstromen; gisteravond zag het er naar uit dat alweer een nieuwe depressie boven de Oceaan tot ontwik keling kwam, hetgeen de koude lucht zal verhinderen spoedig hierheen te komen, maar waardoor met de moge lijkheid van meer stormweer rekening moet worden gehouden. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Op de laatste dag van het oude jaar heeft de Arnhemse politie rechter een Duitser, die een ernstig au to-ongeluk had veroorzaakt, conform de eis tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld. Het was de 26-jarige G. K. L. K. die op 22 december bij Spankeren, tussen Dieren en Zutphen ondanks een dichte mist was gaan inhalen. Een te genligger merkte hij daardoor te laat op. Om de tegenligger wat ruimte te ge ven, week hij verder naar links uit. De andere auto week echter juist naar rechts uit om hem te ontwijken. De twee inzittenden van de aangereden au to, pnder wie de voetballer G. Brouwer van Sportclub Enschede, werden zwaar gewond. De Duitser had een snelle berech ting gevraagd om Kerstmis en Oud en Nieuw thuis te kunnen vieren. De offi cier van justitie voelde daar niet veel voor: de twee slachtoffers waren deze feestdagen ook niet thuis, maar in het ziekenhuis, meende hij. De Duitser kreeg bovendien een boete van vijftig gulden, omdat zijn remmen niet in orde waren. BONN (Reuter) Ook in Kaiserslau tern is een geval van pokken geconsta teerd. Aangezien de zieke een caféhou der is, zijn zeven cafés gesloten ter voorkoming van verdere uitbreiding van de ziekte. Tot dusverre waren alleen in Heidel- berg pokkenpatïënten. Heidelberg ligt 85 kilometer van Kaiserslautern. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Voor enkele tientallen Amsterdamse politieman nen is het bepaald geen zachtzinnige jaarwisseling geweest. De bezetting van het bureau Mar- nixstraat kreeg omstreeks één uur be richt, dat een aantal Jordaners naar aloude traditie het nieuwe jaar in luidde met „fikkies-stoken". De brand weer deelde niet in de wat al te ge vaarlijke feestvreugde en probeerde er mét een flinke straal water een einde aan te maken. Dat zinde de Jordaners weer niet. Zij begonnen de brandweerlieden met stenen te bekogelen. Daarop ruk ten negen en twintig agenten naar het rumoerige hartje van de Jordaan. Met auto's en motoren probeerden zij de straat schoon te vegen; het was slechts olie op het vuur van a'e Jor- d'aanwoede. De politiemannen werden van alle kanten met stenen bekogeld. Ook de wagen van Amsterdams hoog ste politiechef moest het ontgelden. De voorruit werd verbrijzeld en een zij ruit werd er met knuppels uitgeslagen. Een andere knuppel kwam neer op het hoofd van een agent. Hij moest met bloedende wond'en in het Wilhel- minagasthuis worden opgenomen Hij was pas hersteld van een schedelbasis- fractuur die hij een half jaar geleden opliep toen zijn wagen in de Raadhuis straat na een botsing met een dronken voorbijganger tegen de zuil van een vluchtheuvel opvloog. Met veel moeite lukte het tenslotte om twee racfdraaers in de kraag te grijpen. Het was ver na twee uur toen de rust terugkeerde in de met glas, stenen en vuilnisbakken bezaaide An jelierstraat. In het Jan van Schaffelaarplantsoen probeerde een knaap voetzoekers door de brievenbussen naar binnen te wer ken. Toen hij werd aangehouden, be moeiden vier andere jongens zich er mee. De politie was gedwongen de gummistok te trekken. Vijf agenten kwamen eraan te pas toen de brand weer op de Singelgracht de in brand gestoken inhoud van een vuilnisschuit wilde blussen. Ook ö'aar gooide men de brandweermannen met stenen. De politie moest een cordon om de spuit gasten trekken. Rotterdam heeft de jaarwisseling niet zonder ongelukken zien passeren. Al in de ochtend van de oudejaarsdag ontplofte op de binnenplaats van een huis aan de Dordtselaan een eigen gemaakt kruitmengsel. waarvan de zeventienjarige U.T.S.-leerling R. Leen- ders vuurwerk had willen maken. De jongen raakte de rechterpink kwijt en liep ernstige wonden aan de hand en de ogen op. Hij werd met zijn twaalf jarig broertje Peter, die ook brand wonden had, in het Zuiderziekenhuis opgenomen. FiCn paar jongens, die op de vroege nieuwjaarsmorgen achteloos rotjes rond strooiden, stichtten daarbij brand op de zolderverdieping van een lompenpak huis aan de Anna Paulownastraat. Toen de brandweer erbij kwam, was er wei nig meer te redden. De schade loopt in de duizenden. Rond het middernachtelijk uur werd op de hoek van de Hudsonstraat en de Bootsmanstraat een fikse „fik" van afgedankte kerstbomen aangericht. Een automobilist meende er dwars doorheen te kunnen rijden. Twee toekijkende jongens vielen door de zuiging of de schrik in het hoogöplaaiende vuur. De- zevenjarige Teunis van Vliet kreeg ernstige brandwonden over het hele lichaam; de zestienjarige Jacob v&n Schie kwam er met lichter letsel af. RUST IN DEN HAAG De Haagse politie in extra sterkte opgekomen had het rustiger dan vorig oudjaar het geval was. Het enige werkelijke incident deed zich voor in de Maasstraat, waar bij het blussen van een brandje op straat een jeep met stenen bekogeld werd. Nadat assistentie was verschenen ging de verzamelde menigte direct uit elkaar. VERHUISD In Emmen heeft ae jeugd ter gelegen heid van de jaarwisseling alles wat voor het wegpakken lag versleept. Een auto werd in een muziektent geplaatst; op het dak van het bureau van een plaatselijke krant stonden marktkra men. Een landbouwer in het dorp Noordbarge bij Emmen, die om een uur tot de ontdekking kwam, dat de jeugd een aantal landbouwwerktuigen op het dak van zijn boerd'erij had gezet, bracht de eerste uren van het nieuwe jaar op het dak door. De jeugd trok de ladder weg toen de man de werktuigen naar beneden wilde halen. In de omgeving van het Zuiderdiep te Groningen heeft de politie enige charges moeten uitvoeren om jongelui, die wat al te vreugdevolle vuren hadden ontstoken en de brandweer hinderden, uit elkaar te jagen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Voor de Anti-revolu- tionaire partij zal minister Zijlstra bij de aanstaande verkiezingen optreden als lijsttrekker in alle districten. Aldus ad- viseert het centraal comité van de partij aan de kiesverenigingen. Miniser van Aartsen, nog zo kort in j functie als minister van verkeer en wa terstaat, zal zich voor de a.-r. kandidaat! stellen voor de Tweede Kamer. Prof. Gerbrandy bedankt Het Tweede-Kamerlid prof. Gerbran dy heeft meegedeeld wegens zijr. leeftijd niet meer in aanmerking te willen ko men voor een kandidatuur. De oud-minis terpresident van de Londense kabinetten in de oorlogsjaren zal na maart dus niet meer in de Tweede Kamer terug keren. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond te 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Tamelijk gum- weer met lagere temperaturen dan gisteren. Krach tige tot harde wind en aan de kust storm tus sen west en noordwest. MiESJE. Een zonnig 1959! 3 januari: zon op 8.48, zon onder 16.40, maan op 1.45, maan onder 12.38. max. neersl. temp. 7—19 Eigen Nieuwsdienst AMSTERDAM. Meer dan de helft van zijn leven namelijk 35 jaar heeft de 66-jarige Amsterdammer R. H. in de gevangenis doorgebracht. Hij is sinds 1911 29 keer veroordeeld, 26 keer onvoorwaardelijk en drie keer voor waardelijk. Twee keer werd de voorwaardelijke straf in een onvoorwaardelijke omgezet. Op oudejaarsdag stond hij weer voor zijn rechters, omdat hij met een valse sleutel enkele arbeiderswoningen was binnengedrongen. De officier van jusütie eiste een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes voorwaar delijk. De dossiers zeggen over H., dat hij niet meer reclassabel wordt geacht. in uur weer wind gr. C. in mm Helsinki sneeuw Z 1 8 Stockh. 1. bew. wzw 3 3 Oslo onbew. NNO -1 0 Kopenh. regen ZW 7 0.1 Aberdeen onbew. ZZW 6 2 Londen zw. bew. ZW 10 0,1 A'dam geh. bew. ZZW 8 0 Brussel 1. bew. ZZW 8 0 Luxemb. zw. bew. WZW 4 0 Parijs onbew. zw 9 0 Bordeaux onbew. stil 12 0 Grenoble geh. bew. NW 7 0.2 Nice h. bew. NNW 13 0 Berlijn onbew. ZZW 7 0 Frankf. 1. bew. WZW 7 0 München 1. bew. zw 7 2 Garm. P. regen stil 3 0.5 Zürich zw. bew. ozo 7 1 Genève 1. bew. stil 8 0 Locarno zw. bew. w 9 0 Wenen onbew. WNW 11 0 Innsbr. zw. bew. stil 2 0 Rome onbew. stil 13 0 Ajaccio geh. bew. NO- 14 0 Madrid geh. bew. N 7 0 Majorca regen ONO 16 0,1 Algiers zw. bew. ZW 12 0,2

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1