KRIS 36™ Wal is eigenlijk die opruiming? Laatste vergadering Breede Watering bewesten Y erseke Uniforme gedragslijn van provincie t.a.v. recreatie Beloofde strandboulevard brengt schrik in Breskens „Sport steunt Zonneveld" ontving ruim 5400 gulden HISTORISCHE BIJEENKOMST IN GOES Geschiedenis van een der oudste waterschappen P. J. J. Dekker dijkgraaf Brede Watering Waterschap Sint-Annaland nam afscheid van griffier-ontvanger door Zeeland CADZANDSE RAAD SPRAK LANG OVER GOLFRAAN Jubilea en afscheid bij Vitrite te Middelburg SUS-krant Nagekomen predikbeurten ZEEUWSCH DAGBLAD LAATSTE BEGROTING VASTGESTELD Krijgt Heinkenszand een nieuw gemeentehuis STELLE GETUIGEN Gevonden voorwerpen Kandidaten K.V.P. REEDS TOEN ONDERSCHEID MET VERTROUWEN GEMEENSCHAPPELIJKE REGELINGEN - in besloten zitting - Motorrijder brak beide benen waarschuwing Nu het opruimfestijn nadert Bod op Batoe Sumatra gaat niet door MEDISCHE DIENSTEN OP NIEUWJAARSDAG HUISARTSEN APOTHEKEN ZIEKENAUTO DIERENARTSEN Woensdag 31 december 1958 MIDDELBURG. Bij Koninklijk Be sluit van 30 december dus fiateren is benoemd tot dijkgraaf aan het nieuwe waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland" de heer P, J. J, Dekker t€ Wemeldinge. Voorts zijn benoemd tot gezworenen de heren: W. H. van Gorsel, Lewedorp; A. Koert, Wolfaartsdijk; P. Th. de Baar, 's-Heeren- hoek; P. Dekker, Borssele; J. P. Linden- bergh, s-Heer Arendskerke; D. J Dees, Oudelande; Ir. J. Minderhoud, Wiihelmi- nadorp; J. C. van t Westeinde, s-Heer Abtskerke; W. Boonman, Nisse; B. M. v. Nieuwenhuijze, Kioetinge; J. van Over- beeke, Kapelle; J. L. de Jager, Kapelle; H. Glerum, Schore; J. Glerum, Kruinin- gen; I. J. Smallegange, aarde; Ir. W. Ka- kebeeke, Rilland-Bath. Hiermee staat dus vast, dat het nieuwe waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland' op 1 januari in werking kan treilen, waarmee de polderconcentra tie op Zuid-Beveland een feite is. Van een onzer verslaggevers. GOES. De begroting 1959 voor het waterschap „De Breede Watering bewes ten Yerseke" is tijdens de gistermiddag in „De Prins van Oranje" gehouden ver gadering, zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Hoewel het waterschap na 1 januari zal hebben opgehouden te be staan, is het toch nodig, dat deze begro ting werd vastgesteld, omdat de begro ting van het nieuwe waterschap „De Bre de Watering van Zuid-Beveland" aan de hand van de begrotingen van de verschil lende ex-waterschappen, waaruit zij zal zijn samengesteld, de verwachte rekening voor 1959 zal moeten opmaken. De begroting van het waterschap sluit met een bedrag van f2.748.060,55 aan in komsten en uitgaven en een post onvoor zien van f31.193,95. De dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker, deelde mede, dat de overeenkomsten, gesloten door de Breede Watering bewes ten Yerseke, zullen worden verlengd. In de loop van 1959 zullen deze overeen komsten door de Brede Watering van Zuid-Beveland worden bezien. In het nieuwe waterschap zullen geen uitgaven kunnen worden gedaan, zonder dat toestemming van Gedeputeerde Sta ten is verkregen. Voor huishoudelijke uitgaven hebben G.S. reeds goedkeuring gegeven, maar voor kapitaalswerken zal steedjs verlof moeten worden gevraagd. Tijdens de gisteren gehouden vergade ring zijn de volgende voorstellen zonder hoofdelijke stemming aangenomen: het verlengen van de rekening-courant-over- eenkomst met de N.V. Waterschapsbank. Machtiging aan het bestuur tot het aan gaan van geldleningen, groot f4500, tot het verbeteren van de glooiing aan de Oosterschelde, f 105.000 voor het verbete ren van wegen en f325.000 voor het her stel van ^zwakke plaatsen aan de Ooster schelde. Machtiging van het bestuur tot het verlengen of sluiten van kasgeldle- ningen, waarvan het geld ten goede zal komen aan verhoging en verzwaring van de Zeedijk langs de Westerschelde (f875.000). Voorts werden enkele stukken grond verkocht en andere aangekocht. Ook met het plan voor uitvoering van werken aan de westelijke kanaaldijk te schoren in verband met het stichten van een elektrisch hulpgemaal. Van onze correspondent. HEINKENSZAND. De gemeenteraad besloot in zijn zitting van maandagavond over te gaan tot verbouw of nieuwbouw van het gemeentehuis. Ook werd op voorstel van de heer Mol besloten, dat b. en w. de mogelijkheid tot het bouwen van een dorpshuis zullen onderzoeken. De raad besloot voorts een subsidie van f 10,per leerlingen uit onze ge meente te geven aan de vereniging voor handelsonderwijs te Goes. Daartegenover werd afwijzend beschikt op subsidiever zoeken van de Fed. van verpleeginrich tingen voor langdurige ziekten, het Ned. Genootschap voor reclassering en het Zeeuws Bureau voor alcoholisme. De woning Slaakweg B 131 werd onbe woonbaar verklaard. In verband met het uitbreidingsplan zal een perceel grond van de heer C. A. Mol onteigend worden. Vastgesteld werd het krediet in reke ning-courant bij de Bank voor Ned. Ge meenten, dat maximaal f 100.000 zal mo gen belopen. Besloten werd het onderhoud van de Zuidsaksendijk over te dragen aan het waterschap 's-Heer Arendskerke, terwijl daartegenover de gemeente van dit wa terschap het beheer van de Slaakweg en de Molenweg zal overnemen. Met de N.V. Destructor Zeeland werd een overeenkomst aangegaan. In verhand met de nieuwe huisnumme ring werd beslofpn alle wegen in de ge meente van een naambord te voorzien. De schoonhoudster van het gemeente huis, mevrouw F. van der Linde-De Wit te en de badjuffrouw, mevrouw M. Fran- se-Bordui. zullen een vaste aanstelling krijgen. GOES Het Waterschap 'De Breede Watering bewesten Yerseke' is gistermiddag voor het laatst in vergadering bijeengekomen, onder voorzitterschap van de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker. '1 januari 1959 wordt een historische dag in de geschiedenis van het Zeeuwse polderwezen. Het is om deze reden, dat de laatste vergadering van De Breede Watering bewesten Yerseke' van historische betekenis is voor allen, die bij het beheer van ons waterschap zijn betrokken Dit zei dijkgraaf Dekker in zijn openingswoord, aan het begin van de al gemene vergadering van ingelanden. Met deze Breede Watering verdwijnt een der oudste waterschappen. De heer Dekker gaf in het kort de geschiedenis van het waterschap dat, weldra geheel tot de geschiedenis zal behoren, weer. De geschiedenis van de Breede Wate ring gaat terug tot 1300. In een rentmees ters-rekening van Gilles Serpieterse uit het jaar 1330 wordt melding gemaakt van de West Wateringh, welke naam later is gewijzigd in Breede Wateringh. Er was in die dagen een wateringh bewesten Yerseke en een wateringh beoosten Yer seke De laatste was de grootste en om- stieeks het jaar 1457 naar schatting wel 24 000 gemeten (9600 ha) groot. Deze wa teringh beoosten Yerseke is echter na de St. Felix vloed in het beruchte rampjaar 1530 voor een groot deel verloren gegaan. Toen werd de West Wateringh het groot ste gebied en vanaf die tijd wordt de naam De Breede Watering dan ook regel matig gebruikt. Volgens de oudste bewaarde rekening van 1501 in het archief, behoorden tot de Breede Watering de volgende parochiën Vlakè, Schore, het Oostambacht van We meldinge, Kapelle, Kioetinge, Eversdijk, s-Heer Abtskerke, Sinoutskerke, Baars- dorp, 's-Heer Arendskerke (met uitzon dering van de polders), allen tesamen 14.761 gemeten (ruim 5.904 ha) en tot de buiten watering behoorden: het ambacht van der Goes (zonder het gedeelte binnen de muren), 's-Heer Hendrikskinderen, Wissekerke, Oude Nisse, Yerseke, Catten- dijke en het west-ambacht van Wemel dinge, samen 5.670 gemeten of totaal 20.400 gemeten (8.160 ha). De eerste vorm van organisatie op het gebied van het polderwezen heeft Phi lips de Goede gebracht aan wien ons land ook de unificatie heeft te danken. Voor de polders op Zuid-Beveland gaf hij een or ganisatie of regelingsbrief. Deze regeling is van kracht gebleven tot de Franse overheersing, tot 11 januari 1811, toen b(j keizerlijk discreet een algemeen reglement voor de polders In Zeeland werd vastge steld. Walcheren en Schouwen vielen er niet onder maar verkregen een eigen re glement. De geschiedenis leert, dat in de Bree de Watering vanouds de beveiliging of bescherming van het land én haar be woners tegen de zee als de primaire taak werd beschouwd met daarnaast de an dere taak van de ontwatering van het land. De talrijke voorzieningen, die in de loop der jaren moesten worden getroffen tegen de herhaalde oever en dijkvallen voorzieningen bestaande uit het aan brengen van zinkwerken, steenbestortin- gen en het leggen van inlaagdijken over de gehele lengte van Kattendijke tot Wemeldinge vormen een aaneengesloten verdedigingsstelsel en zijn reeds vele ja ren stille getuigen van de voortdurende ^-Gravenpolder Dam- en schaakvereniging 's-GRAVENPOLDER. De dam. en schaakvereniging 's-Gravenpolder hield de jaarlijkse algemene vergadering. Na een openingswoord van de voorzit ter, de heer A. Dubbeldam, werden de prijzen aan de damkampioen van de se nioren en de jeugd, resp. G. Blom en B Harthoorn, uitgereikt. Voorts werden er woorden van gelukwens gericht tot Jan Blom, kampioen van Zuid-Nederland. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden goedgekeurd Het batig saldo bedroeg ruim f74, De bestuursleden L. Boogert en J. op tljof werden herkozen. Na afloop van de vergadering werd de jaarlijkse wedstrijd om het sneldamkam- pioenschap verspeeld in twee groepen Winnaar van elke groep werd G. Blom en H. Nieuwdorp, terwijl als kampioen G. Blom te voorschijn kwam. De korpschef van de Gemeentepolitie te Terneuzen maakt bekend dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen: zwarte alpinomuts, wit kinderwantje, fietssleutel, creme blouse en geruit overhemd, witte kip, kerstpakket.!e en radiozegel, gele kinderdas, zwarte recht' se damesglacé, fietstas, inhoud een hamei- rood kinderwantje, gekleurd kinderwantjje, bruine pantoffels. MIDDELBURG De afdeling Middel burg van de K.V.P. heeft als voorlopige kandidaten voor de Tweede Kamer ge steld de heren J. A. C. van Dongen te Anrdenburg en Th. Andriessen te Ove- zande. Kamperland Bietencampagne is afgelopen Het waarnemend hoofd van de open bare lagere school, de heer P. Sönke, tershoek 5.500.000 werd definitief in deze functie benoemd. 300.000 kg. KAMPERLAND. De bietencampagne is afgelopen. Voor de suikerfabriek Din- teloord werden op de haven verladen 22.800.000 kg; voor de suikerfabriek Put kg. Aanvoer pulp Van onze correspondent SINT-ANNALAND. In de gisteren gebonden vergadering van het water schap Sint-Annaland is op hartelijke wijze afscheid genomen van de ontvan ger-griffier, de heer F. M. Boogaard, die van 1 november 1923 af in dienst van hel waterschap is geweest en per 1 jamiarri 1959 eervol ontslag Is verleend. In zijn openingswoord memoreerde de dijkgraaf, de heer A. de Wilde de concentratie van polders of waterschap pen in Zeeland. De ontvanger-griffier deelde mede dat de ontvangsten in het afgelopen jaar bedroegen 244.938,71 en de uitgaven 231.788,86, zodat er een batig saldo is van 13.149,85. De begroting voor 1959 werd vastge steld. De ontvangsten en uitgaven be dragen voor de polders: .St. Annaland 56.671,22. algemene waterkering 89.101.58, oude land en Annavosdijk 92.848.85. Suzanna 4.712,13, Bredevliet 385,226, Maria 17.03, Pluimpot 18.28. Medegedeeld werd dat een districtsver gadering van het nieuwe waterschap zal worden gehouden te Tholen. De scheidende ontvanger-griffier werd toegesproken door dijkgraaf De Wilde, die er aan herinnerde, dat de heer Boo gaard zijn oom, wijlen de heer J. Polder- lam in deze functie is opgevolgd. Op 1 novemberj.l. was de heer Boogaard 35 jaar in dienst van het waterschap. Als blijk van waardering werd hem een gou den polshorloge aangeboden. Voors werd nog gesproken door de waterbouwkundig opzichter, de heer J. D. Jagt, wethouder J. Moerland van St. Annaland, burge meester J. v. d. Bos en de heer J. Leune Dijkgraaf De Wilde die dankte voor het vertrouwen als dijkgraaf steeds te hebben genoten, sprak ook woorden van afscheid tot de bode, de heer A. L. M. Weijler en de waterbouwkundig opzich ter, de heer Jagt. De laatste zal in dienst treden by het nieuwe waterschap. strijd tegen het buiten water. Ook de suatiemiddelen, die de polders van het overtollige water moesten ver lossen, zijn in de loop der jaren ingrijpend gewijzigd en verbeterd, en aangepast aan de eisen, die land- en tuinbouw steeds meer stellen. In 1565 had men de Vlaecksche sluis bij Yerseksedamme, de sluis te Wijtvliet ten westen van Kattendijke, de sluis te Bor- delop tussen Kattendijke en Kioetinge, de sluis te Ter Locht onder 's-Heer ArendS' kerke. Door het indijken van de voorlig gende aanwassen of schorren werd ook hierin verandering gebracht. Vermeldenswaardig is het feit, dat men in die tijd reeds dacht aan grotere eenheden op polder gebied, wat blijkt uit de oproe pingsbrief van 8 augustus 1592 voor de vergadering van de Staten van Zeeland, die toen werden ge vormd door de 5 steden en de eer ste edelen van 16 december 1592, waarin staat: „Is gerolveert ter naester dachvaert weder een poinct van beschrijvinge te maken om die polders van Zuyt-Beve- landt te mogen brigen onder een contributie van dijckage". De dijkgraven werden eertijds door de Graaf van Zeeland aangesteld. Ze werden ingeschreven in een boek. het zgn. com- missieboek. Vanaf 3 april 1392, toen een zekere Willem de Vriese als dijkgraaf werden ingeschreven kennen we de lange onafgebroken reeksen van namen van hen. die dit ambt hebben bekleed. Het aantal gezworenen heeft nogal ge wisseld. In de tijd van Philips de Goede bedroeg het aantal 13. In de Franse tijd werd het aantal op 17 gebracht, dat in 1873 tot 10 werd teruggebracht, wat tot heden zo gebleven is. Wel heeft men ge durende lange tijd onderscheid gemaakt tussen gezworenen van de binnen- en van de buitenkwartieren, de laatste hadden een dijkvak onder hun toezicht. Het verschil in verantwoordelijkheid werd mede tot uitdrukking gebracht in het verschil in vergoeding. Aan deze minder gewenste toestand kwam later een einde, het be- stuui in haar geheel is en blijft verant woordelijk, ook voor elk onderdeel. De eisen van stembevoegdheid waren in het begin van 1800 hoog, n.l. 100 gemeten, kort daarna werd deze eis verlaagd tot 8 ha, terwijl in het nieuwe waterschap deze 3 ha zal zijn. Tot 1841 werd de ingelandenvergade ring, waarin rekening en verantwoor ding werd gedaan, gehouden op het stadhuis te Goes. In 1842 vergaderden de ingelanden voor de eerste maal in ,,De Prins van Oranje". Deze traditie is tot heden voortgezet. Hoewel we uiteraard ons van oordeel zullen onthouden over de jaren dat we zelf bij het bestuur en het beheer zijn betrokken geweest, zeide de heer Dekker aan het slot van zijn overzicht, hebben we toch behoefte om vanaf deze plaats en op dit ogenblik ons diep respect en on ze grote erkentelijkheid en dankbaarheid te betuigen voor de vele belangrijke be slissingen, die soms zelfs van zeer in grijpende aard waren, welke onze voor gangers zo dikwijls hebben durven ne men, beslissingen, die tot op heden tot zegen van het waterschap en de ingelan den hebben gestrekt. Aan het einde van de bijeenkomst werd de heer Dekker van verschillende zijden hartelijk toegesproken, onder meer door de heer D. Lindenberg, namens de in gelanden. De dijkgraaf besloot de vergadering met een rede, waarin hij dank bracht aan al len, die hebben meegewerkt aan de bloei en de vooruitgang van het waterschap, zowel maatschappijen als personen. Zich richtend tot de vergadering, zei de heer Dekker: „Het is voor mij een voorrecht en een eer geweest om het waterschap ,,De Breede Watering bewesten Yerseke" als dijkgraaf te mogen dienen. Voor de loyale medewerking van u allen dank ik u uit de grond van mijn hart. Laten we de toekomst met vertrouwen tegemoet zien!" Dat de Kapelse padvindersgroep „De ridder van de Maalstede" een actieve groep is, is maandagavond bewezen toen in het C.J.M.V.-gebouw een ouderbijeen komst was georganiseerd. Een prima war me maaltijd werd geserveerd en er wer den verschillende spelen gedaan. Vele ouders waren aanwezig. Er werden vijf nieuwe leden geïnstalleerd. De leiding be rustte bij hopman M. C. Duynhouwer. De vereniging „Thalia" te Dreischor hield haar jaarlijkse toneeluitvoering in het café „De Drie Schapen". Voor een talrijk publiek, dat welkom werd gehe ten door de voorzitter, de heer L. J. A. Klompe, werd opgevoerd het stuk „Iemand in dit huis", een spel in drie be drijven. In het jeugdgebouw aan de Kerkhof laan te Terneuzen gaf de jeugdclub „De Hoepel" gisteravond een feestavond met een gevarieerd programma. De opbrengst van deze geslaagde avond is voor het Kon. Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding. De afdeling Biggekerke van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij hield 'n ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer P. Lampert. Het aftredende bestuurslid, de heer J. Poppe, werd herkozen. De heer Schlingeman hield een lezing over het onderwerp „Actuele landbouw problemen en over termijnmarkt van aardappelen". Op deze onderwerpen volg de een drukke bespreking. MIDDELBURG de Staten van Zeeland hebben zich niet gedistancieerd van de plannen van een achttal gemeen tebesturen met betrekking tot de recreatie in het Drie-eilandenge- bied. Zoals bekend willen deze ge meenten komen tot een gemeen schappelijke regeling en tot de vorming van een orgaan, zoals het recreatiegebied De Brielse Maas. Geruchten hebben de ronde ge daan, dat Ged. Staten zich van de ze aangelegenheid zouden hebben gedistancieerd. Ged. Staten delen echter thans aan Provinciale Staten mede, dat op initia tief van het college de acht betrokken gemeenten een commissie hebben ge vormd tot voorbereiding van een samen werking op basis van de wet gemeen schappelijke regelingen, terwijl de heren M. J. van Poelje en A. J. J. M. Mes, le den van Ged. Staten, resp. als voorzitter en als vice-voorzitter van die commissie optreden. Een ontwerp-regeling tot sa menwerking is tot stand gekomen en door verschillende gemeenteraden reeds aanvaard. Daarom hebben Ged. Staten zich bereid verklaard de heren Mes en Van Poelje aan te wijzen in het bestuur r^pHpnntppr- van het te "vormen rechtpersoonlijkheid ueuepuicci bezittende lichaam. Bovendien hebben Ged. Staten zich in beginsel bereid ver klaard Provinciale Staten t.z.t. een voor stel aan te bieden tot het verlenen van financiële steun aan dat lichaam, omdat Ged. Staten er, met de betrokken ge meentebesturen van overtuigd zijn, dat hierbij niet slechts plaatselijke, maar ook grote provinciale belangen in het geding zijn. In tegenstelling tot de commissie zijn Ged. Staten echter van mening dat het thans voorbarig zou zijn reeds aan Prov. Staten een voorstel te doen tot deelne ming van de provincie in de gemeen schappelijke regeling. De ontwikkeling van de recreatie is namelijk, aldus Ged. Staten, niet tot het drie-eilandengebied beperkt. Ged. Staten wensen daarom ampel te overwegen, welke zo mogelijk uniforme ge dragslijn aangewezen moet worden voor deelneming door de provincie in gemeen schappelijke regelingen. Van onze correspondent. CADZAND. De raadsverga dering van Cadzand was nauwe lijks door burgemeester J. J. Leenhouts geopend toen de raad op voorstel van de burgemeester in besloten zitting overging. De kennelijk verblufte raadsleden kregen niet eens de gelegenheid met dit burgemeeste/svoorstel hun instemming te betuigen. Nadat de zitting na ruim 2 uur weer heropend was, legde de burgemeester 'n verklaring af, waarin by zei dat de raad van Cadzand beslist niet tegen de aanleg van een miniatuur golfbaantje is, doch dat het plan dat de heren P. van Cruö- ningen en J. A. de NUs ter tafel brachten niet uitgevoerd kan worden, daar het uit breidingsplan in dat gedeelte van de kuststrook geen plaats heett ingeruimd voor een golfbaan. Wei zijn hiervoor el ders enkele terreinen beschikbaar. Een stemmig besloot de raad een schryven aan de aanvragers, de heren De Nys en Van Crnyningen, te riehten. Hierin wordt gesteld, dat omdat de heren in beroep zUn gegaan by de Kroon, de raad op dit besluit terug zal komen, als de Kroon het beroep ontvankelijk heeft verklaard. Bij de behandeling van de begroting 1959, die sluit met een voordelig saldo Botsing; te Lewedorp (Eigen nieuwsdienst) LEWEDORP Gisteren is op de rijks weg te Lewedorp de motorrijder C. Sv uit Bloemendaal in botsing gekomen met een auto, bestuurd door M. M. te Vlaardin- gen. Het motorrijwiel werd totaal ver nield cn S. moest met twee gebroken benen in het ziekenhuis St. Joanna te Goes worden opgenomen. De heer M. sloeg met zijn auto vanaf de rijksweg de Parallelweg te Lewedorp in en merkte te laat de 25-jarige motor rijder S. op, die uit de richting Middel burg kwam rijden. Een poging van de autobestuurder om de motorrijder te ontwijken, mislukte en S. werd naar de linkerzijde van de weg tegen een boom geslingerd. Hierbij kwam hij nog in aanraking met een uit de rich ting Middelburg genaderde volkswagen, bestuurd door N. L. L. uit Maastricht. Beide auto's werden licht beschadigd. in de gewone dienst van f 1846,59, hield alleen de heer A. Bril (P. v. d. A.) een algemene beschouwing, waarin hij o.m. ruime aandacht van b. en w. vroeg voor het sociaal toerisme. De huidige situatie op het kampeerterrein is onhoudbaar. Het is veel te klein, er moet gewoekerd worden met de ruimte, aldus de heer Bril. Van rustig kamperen komt op deze wijze erg weinig. Ook de situatie inzake het beschikbare sportveld bevredigt niet. Het is bij ge bruik hoogst gevaarlijk te noemen. Hij vroeg b. en w. maatregelen te treffen tot verbetering. Voorts vroeg de heer Bril hoever het staat met de aanleg van de tennisbanen in de kuststrook. Mevrouw Joz. Adriaansen-De Neef vroeg aandacht van b. en w. voor krot opruiming. Zij achtte de huidige toestand van sommige woningen ongewenst. Burgemeester Leenhouts verzekerde haar, dat ook b. en w. hiervan op de hoogte zijn en onlangs een onderhoud hadden met de. directie voor volkshuis vesting in Zeeland. Met klem heeft men toen gevraagd om toewijzing van meer woningwetwoningen, mede in verband met de opruiming van enkele zeer ur gente gevallen op het gebied van krot woningen. De raad voteerde f 3400,voor het herstel van de toren der Hervormde kerk. Volgens een door Monumentenzorg uitgebracht rapport zal de toren worden hersteld. Aan de heer M. W. de Zwart werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de lagere school, in verband met het teruglopen van het aantal leerlingen van de V.G.L.O.-afdeling. Het ontslag zal echter maar van korte duur zijn, ver zekerde de burgemeester, omdat de kans groot is, dat reeds aanstaande zomer de V.G.L.O.-afdeling voortgezet kan worden. Men verwacht weer een toename van het leerlingental. Dit was voor de heer P. C. de Bruyne (C.H.U.-A.R.) aanleiding om op te mer ken, dat nu de dorpen steeds kleiner worden wat inwonertal Detreft, en ook de gezinnen minder kinderen hebben, het wel wenselijk zou zijn, als men tot cen tralisatie van het onderwijs zou kunnen komen. Aan de onhoudbare tor, snd van een onderwijzer voor drie of vier klassen zou dan een einde komen. De burgemeester meende, dat dë op lossing erg simpel is gesteld, doch dat het voor Cadzand met 'n driemansschool nogal meevalt. Men moet de moeilijk heden van gecentraliseerd lager onder wijs beslist niet onderschatten. w Uit een 8-tal sollicitanten is benoemd tot schoonmaakster van de protestants christelijke kleuterschool te 's-Graven- polder mej. J. Kole. Van een onzer verslaggever» MIDDELBURG Gistermorgen zijn in Advertentie Radio-uitzending éénmalig. Lees de SUS-krant en handel overeenkomstig instructies. Luister aandachtig naar KRO-programma 402 meter 0.30-2.00 uur hedennacht. TELEFONEER NIET. Noch KRO - noch SUS geven inlichtingen! Telefoneren nutteloos - kostbaar - gevaarlijk. (Openbare diensten: Geneeskundige diensten - Brandweren kunnen stoornis ondervinden bij massaal telefoon-verkeer) LUISTER AANDACHTIG. SLAPENDE RIJK WORDEN KUNT U OOK HEDENNACHT NIET. Eigen nieuwsdienst BRESKENS. De raad van Breskens is door rijkswaterstaat voor een moeilijk probleem geplaatst. Minister Algera be loofde in de afgelopen zomer Breskens een strandboulevard als compensatie voor de verplaatsing van de Veerhaven. Doelt uit het thans door rijkswaterstaat gemaakte plan blijkt, dat na uitvoering daarvan een aantal woningen en bedrij ven zullen moeten verdwijnen en ook het groothandelsbedrijf in vis zal moeten overgeplaatst. Het kunstduin zal volgens het geprojecteerde plan vlak achter de hulzen van de huidige boulevardbewo- ners komen, waardoor de achter deze woningen gelegen tuinen en schuurtjes zullen moeten verdwijnen. Het plan, zo als het thans ligt, kan men in Breskens niet toejuichen. Dit plan voorziet in een zeer ruim duinplateau, waarop een rijwielpad, een wandelweg en een autoweg zijn gepro jecteerd, terwijl er voorts plaats is voor de bouw van twee grote hotels. Bijna drie uur heeft de gemeenteraad gisteren in besloten zitting over dit plan gesproken. In de openbare vergadering werden er zeer weinig woorden aan ge wijd, hoewel van de zijde der raadsleden werd opgemerkt, dat openbaarheid wen selijk is. Burgemeester J. Eekhout deelde mede, dat B. en W. zeer verheugd zijn, dat rijks waterstaat voortgang maakt met de plan nen, doch dat het voorgestelde ontwerp niet het fiat van B. en W. heeft. Besloten werd, aan de bevoegde instanties te ver zoeken het kunstduin zodanig te creëren, Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. Het comité „Sport Steunt Zonneveld" heeft in het afgelopen jaar in totaal ont vangen een bedrag van 5455,13. De uitgaven bedroegen 5072,72, dit bedrag was namelijk nodig voor de inrichting van een speel kamer voor „Zonneveld", uitbrei ding van bibliotheek en discotheek en aankoop speelgoederen, piek-up met platen en een trapauto. Ook Ipenoord en Welgelegen ontvin gen speelgoed. In het jaarverslag van het comité zwaait de secretaris-penningmeester, de heer Harry Plompen lof toe aan de orga nisatoren van de Zonnevedl-rit. Een nieu we bron van inkomsten was de doelpun- ten-actie. De opzet was, dat elk gemaakt doelpunt zou worden gehonoreerd met tien cent. De opbrengst was f 350.—. Sportmensen an allerlei takkven van sport droegen weer hun steentje bij. Reeds vorig jaar werd de mogelijk heid overwogen, ondanks het feit dat het comité is opgericht ten bate van .Zonneveld", of niet enige uitbreiding aan de bestemming der gelden kon wor den gegeven. Hoewel uiteraard het hoofd doel ongewijzigd blijft, meende het co mité toch. gezien de tot heden flinke op brengst, dat op bescheiden wijze een begin moest worden gemaakt om ook anderen in de opbrengst te laten delen. Dat dit voor de twee instellingen, t.w. het tehuis voor zwakzinnige kinderen „Ipenoord" te Serooskerke en het kin dertehuis van de vereniging kinderzorg „Welgelegen" eveneens te Serooskerke op prijs werd gestld behoef! nauwelijks betoog. liet» ligt in de bedoeling, wanneer de geldelijke uitkomsten zulks mogelijk ma ken, ook in de toekomst op de thans in geslagen weg voort te gaan. Het comité deelt mee, dat iedere actie, door wie ook ontketend, voor een soortgelijk doel, van ganser harte wordt toegejuicht en zelfs zo mogelijk gaarne wil steunen, maar meent dat anderen bij het ontkete nen van hun actie er goed aan zullen doen vooraf overleg te plegen. dat persoonlijke eigendommen zoveel mogelijk gespaard blijven. Eveneens werd voorgesteld een commissie uit de raad te benoemen, die bij bevoegde in stanties zal aandringen op een meer aan vaardbar^ oplossing. In deze commissie zal van iedere fractie een lid zitting heb ben. Benoemd werden de heren Th. Cam- bier (Gem. Belangen), J. W. Carels (Vrije Lijst) en F. Goethals (K.V.P.). De Partij van de Arbeid zal nog een kandidaat voorstellen. Besloten werd de raad op de hoogte te houden van de ontwikkeling t.a.v. het boulevardplan. de kantine van de Vitrite Fabriek te Mid delburg vier personeelsleden gehuldigd, Het veertigjarig jubileum werd gevierd door de heren A. Bodbijl, metselaar en de heer J. G. Pluymers, timmerman en het vijf-ën-twintig-jarig jubileum door de Tie ren J. F. Burgs, fitter-lasser en,J. A. L. van Gemert van de magazijndienst, die op hartelijke wijze werden toegesproken door de directeuren de heren ir. J. B. Ber denis van Berlekom en B. A. Hesselink. Uit handen van de heer Berdenis van Berlekom mochten de jubilarissen een ge tuigschrift van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel ontvangen. Dit was de eerste maal dat iets derge lijks op de Vitrite Fabriek plaats vond. De heren Bodbijl en Pluymers werden nog toegesproken door de opzichter de heer A. Dingemanse; de heer Burgs door de heren H. C. van Eenenaam, baas van de fitterij en de heer B. Meliefste, namens het bestuur van de ondernemingsraad. De heer van Gemert werd toegesproken door de heer I. Joziasse. magazijnmeester ook werden cadeaus aangeboden. De jubilarissen dankten voor de ge sproken woorden en de geschenken. De volgende personen verlieten de fa briek met pensioen; J. Westerweel, 46 jaar machinesteller glasperserij; A. N. Broodman, 44 jaar slijper hulzenfabriek; J. van Boven, 30 jaar opperman; J. de Klerk, 27 jaar magazijnhulp messingma gazijn; en J. de Nooijer, 25 jaar glasper- ser en reparatie-afdeling en koffiedienst. Zij werden toegesproken door de direc teuren en door vertegenwoordigers van hun.afdelingen, t.w, de heer H. de Vlie ger, chef van de personeelsafdeling, de heer A. Poortvliet, lid van het dagelijks bestuur van de ondernemingsraad de heer W. Janse, chef instructieafdeling, de heer A. Leenhouts, chef van de afdeling perserij, de heer J. Schrier en de heer B. Meliefste. De scheidenden mochten enkele fraaie geschenken ontvangen. Van onze middenstandsmedewerker. Wanneer januari in zicht is gaan vele huisvrouwen al weer den ken aan het immer terugkerende festijn van de opruiming. Een fes tijn inderdaad wanneer we letten op de drukte die een opruimings- tijd met zich brengt, al heeft dit festijn ook kanten die niets met feest te maken hebben. Maar goed, nu dan de tijd weer nadert, willen wij hierover toch eens iets meer zeggen. Waarom? Omdat telkenmale weer uitlatingen gehoord worden met betrekking tot de uitverkoop, die beslist fout zijn. AMSTERDAM. Slechts iets meer dan 60 procent van de uitstaande aan delen van de Batoe Sumatra Rubber Maatschappij is voor verkoop aange meld Aangezien dit aantal veel te ge ring is, wordt het aanbod niet gestand gedaan. Het betrof hier een bod op de aandelen van 5 procent netto. Bij liqui datie van de vennootschap, zo werd des tijds m het begeleidende bericht gezegd, zou de uitkering ongeveer 3 procent be dragen. Wat is de bedoeling van de opruiming? Het zal een ieder duidelijk zijn, dat deze niet anders is dan het spuien van de overtollige voorraden. Wanneer komen er overtollige voor raden en in welke zaken zullen we die het meest aantreffen? Wel hiervoor zijn vele oorzaken mogelijk. Naast het feit van verkeerde inkopen (teveel of verkeerd ingekochte artikelen), conjunctuurverschijnselen (de prijzen zul len dalen, ofwel de koopkracht mindert, enz.) is het voornaamste element toch wel de mode. Daarom zullen wij de grootste oprui mingen in die zaken aantreffen, welke artikelen voeren, die hevig aan mode zijn gebonden zoals textiel en schoeisel bijvoorbeeld. Er is oog nog een andere categorie goederen, die in de opruiming komt, n.l. die, welke door bepaald oorzaken niet verkoopbaar zijn tegen normale prijzen (artikelen, die verschoten zijn in de eta lage, die schoonheidsfoutjes vertonen e.d.). De opruiming is er dus, om al deze goederen tegen verlaagde prijzen van de hand te doen. Ja maar, zult u zeggen, het is ons be kend, dat vele winkeliers, vooral in de textielbranche, speciaal voor de oprui ming goederen inkopen en daar dan nog op verdienen ook. Alsof dit laatste een ongehoordheid is. Jnderdaad gebeurt dit. Maar dat is ook, weer logisch, want net zo goed als de winkelier minder goed verkoopbare arti kelen heeft (om het nu maar algemeen te stellen) hebben de fabrikant en de grossier deze ook. Zij zijn echter niet in staat, deze direct aan de man of meestal aan de vrouw te brengen. Daarom ver kopen zij deze goederen tegen zéér lage prijzen aan de winkelier, die hiermede weer goederen in huis haalt, waarvan hij maar moet afwachten, of zij verkocht zullen worden. Is het daarom niet juist, dat hij op deze goederen iets verdient? Een ander veel gehoorde klacht is, dat de winkelier onwaarheid vertelt bij de opruiming. Nu willen wij niet beweren dat dit niet zo is. Overal zijn er men sen, die het met de waarheid niet zo nauw nemen en waarom zullen deze niet ook onder de winkeliers te vinden zijn? Wij zullen dit niet goedkeuren. Dat nien dit echter algemeen mag stellen, moeten wij beslist ontkennen. Er wordt hier ge doeld op de prijskaarten, waarop zowel de oude als de thans geldende prijs ver meld staat. Verondersteld wordt, dat men de oude prijs eerst opvoerde om de uit- verkoopprijs zo voordelig mogelijk te la ten uitkomen en het te doen voorkomen of men een groot voordeel heeft ge kregen. Nogmaals, dat dit gebeurt zullen wij niet tegenspreken en wij kunnen al leen tegen die winkeliers zeggen: Doe dit niet. Met klem weigeren wij onzerzijds echter aan te nemen, dat dit een alge meen euvel is. Wanneer u in de zaak, waar u geregeld koopt, opruimingsartikelen wilt kopen, GOES: chr. geref. O. 7.30 ds. Van Dij ken; N. 10 leesd.; HAAMSTEDE: chr. ge ref. N. 10 leesd.; KERKWERVE: chr. ge ref. O. 6 ds. v. d. Klis; N. 10 ds. Meije- ring; OUD-VOSSEMEER: geref. O. 7 ds. Koning; N. 10 idem; chr. geref. O. 7 ds. Van Doorn; N. 7 leesd.; geref gem. in Ned. N. 10 leesd; POORTVLIET: geref. O. 7 ds. Pontier; N. 10 idem; geref. gem. O. 6 leesd.; N. 10 stud. Wisse; SCHERPE- NISSE: geref. gem. O. 7 leesd.; N. 10 leesd.; ST. MAARTENSDIJK: oud geref. gem. N. 9.30 leesd.; oud geref kerk: N. 9.30 leesd.; STAVENISSE: geref. gem. O. 6 dhr. Slager; N. 9.30 idem; RITTHEM herv. O. 7 ds. Van 't Hof; THOLEN; ge ref. gem. O. 6.30 leesd.; N. 10 leesd.: chr. geref. O. 7 ds. Van Doorn; N. 10 idem; VLISSINGEN: geref. (vrijgem.L N. 10 ds. Dóuma; Z1ERIKZEE: chr. 'gèref. O. 7.30 ds. v. d. Klis; N/10 idèm; VEE- RE: herv, O, 7.30. ds. Wieringa;-,.,KLE- VERSKERKE: herv. O. 6 ds. Wieringa; •s-GRAVENPOLDER: geref. gem. O 6 leesd.; N. 9.30 stud. Bosschaart. Middelburg: W. Feikema, Dam 16, tel. 2993. Vlissingen: C. C. Sluijter, Badhuis straat 70, tel. 2225. Goes: T. F. v. d. Werff, Wijngaardstraat 43, tel. 2121. Ter neuzen: A. van Breda Vriesman, Heren gracht 11, tel. 2003. Zierikzee: C. M. van Hoorn, Havenpark 35, tel. 2080. Kruinin- gen en Rilland: J. P. Roos, Krabben- dijke, tel. 01134-544. Hoedckenskerke en Kwadendamme: A. P. Kole, tel. 01193- 262. Kapelle-Biezelinge, Kioetinge en Wemeldinge: E. F. Facee Schaeffer, Ka pelle, tel. 01102-260. Heinkenszand, 's-H, Arendskerke en Wolphaartsdyk: H. P. v. Manen, Heinkenszand, tel. 01106-234. In Middelburg, Vlissingen en Goes wordt de dienst normaal voortgezet, in Terneuzen heeft dienst Haman, Noord straat 69, tel. 2060. De ziekenauto Goes is te bereiken on der nummer 01100-2907. Op Zuid-Beveland hebben de dieren artsen A. A. Elzerman, Goes, tel. 223S en M. Gaakeer, Ovezande, tel. 01195-283 van Oudejaarsavond tot en met Nieuw jaarsdag dienst. In Oost-Zeeuwsch-VUan- deren heeft dienst dierenarts De Haan, Zaamslag, tel. 01153-366. dan geloven wij, dat de winkelier, in zijn eigen belang, u ook hierbij juist zal ad viseren. V moet er echter wel rekening mee houden, dat de service by deze artikelen anders komt te liggen dan by de gewone artikelen. U kunt niet verwachten, dat de winkelier op deze artikelen, waarop h(j praktisch niets of in het geheel niets (en dit laatste is meestal het geval) verdient, krediet verleent of ruilingen toestaat. Waarom wij hierop nog eens extra dé nadruk leggen? Omdat het nog maar al te veel voorkomt, dat klanten in de op- ruimingstijd van de winkelier dingen eisen (daarbij een beroep doende op hun „klant-zijn"), die deze winkelier eigen lijk niet kan doen, maar waartoe hij als het ware gedwongen wordt. Tot slot nog iets over de prijzen in het algemeen. Vaak wordt door de klant ge zegd: „Dat is geen opruimingsprijs". Ook bij de opruiming zult u tot op zekere hoogte de prijs moeten waarderen naar de waarde, die u ervoor krijgt. Dit gaat natuurlijk slechts gedeeltelijk, omdat de verhoudingen vaak niet te vinden zijn. U kunt b.v. een artikel, dat van eerste klas kwaliteit is. voor een lagere prijs kopen dan een ander artikel van mindere klasse. Dit kan b.v. komen doordat de kleur van het eerste artikel uit de mode is en dat het daarom geruimd moet wor den. Is het echter zo, dat een prijs aan de hoge kant is, dan kan het zijn, dat het hier alleen maar een artikel betreft, waarvan de winkelier nog maar één stuk voorraad heeft en dat hij opruimt voordat het overblijft. Het is dus nog in de mode en er is alle kans, dat de win kelier het na de opruiming nog voor de oude prijs zal verkopen. U mag van dit artikel geen ,fopi-uimings"prijs verwach ten in die zin van het woord. Beoordeel dus altyd de prijs op z(jn juiste merites. Vraag desnoods aan de winkelier, waarom die prys hoger ligt dan u zou verwachten. Veelal zult u aan deze artikelen een groter voordeel be halen dan^ aan vele andere, die lager genoteerd zyn. Wy meenden er goed aan te doen, u enkele aspecten van de op ruiming voor te houden, opdat u b(j uw inkopen nog voordeliger zult slagen. Laten wR besluiten, met u een prettig opruimingsfestiin te wensen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4