groeten van tante Mies DE NATUUR Petsie Pelle Pingo Nieuwe eis in het koektrommel- dr ram a Soekarno en Tito over Nw.-Guinea DAG-PUZZEL 8 7 m fü 8 Ut m if H if fit KAPPIE en de zeezeef Uit de kerken Pag. 2 SCHï? tn TWEEËN Goud in Parijs iveer vast Arbeiderstekort bij visserij in onderzoek in en om uw huis en CANADESE HULP VOOR INDONESIË H ILVERSUM. „Dag Ruudhier is je ragebol. Ja, ik ben weer eens naar de kapper geweest en moest daarvoor om kwart over vijf uit bed. Wat een moed, hé? Het pakje is onderweg. Toen zag ik de bodem van mijn portemonnaiemaar voor de goede gang van zaken heb ik het toch maar gedaan. Tot een vol gende brief, waarin bijzonderheden over deze dagen. Dag!" Dat hoort derde stuurman R. van der Woerd uit Zwartewaal van het mo torschip Wonosobo nu pas vrydag, 2 ja nuari. In Khorramhabr is hy dan, er gens aan de Perzische Golf. Maar gis teren heeft mevrouw Van der Woerd het al gezegd, in hotel Gooiland in Hil versum. Voor een microfoon van de Wereldomroep, die vastgehouden werd door Guus Weitzel. En iemand naast me zei: „Fantastisch, dat enthousiasme van Guus; al elf jaar doet hij dit werk, week-in week-uit, telkens een „Schip van de Week". En iedere keer lykt het, of het zyn allereerste uitzending Is, waar hij zich maanden op kon voorbe reiden en verheugen". Uit alle hoeken „Het Schip van de Week". Ja, zo heet het programma van de Wereldomroep, dat om de zeven dagen de lucht in gaat, naar een van de vier windstreken. Het laatste Weekschip van 1958 was dit, of hst eerste van 1959, als u wilt. Want de uitzending valt dus in het nieuwe jaar. Telkens andere schepen en deze keer waren het er twee van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Het ms. Wonoso bo en het stoomschip Samarmda, dat Nieuwjaarsdag voor de kust van Oost Afrika ligt. En zestig familieleden van de opvarenden waren uit alle hoeken Boven: En zo ging dat gisteren in Hilversum bij die groeten-naar-over- zee: perschef C. Knijff (1) is voor de microfoon aan het woord, Mies Bouw man (2) kijkt de papieren nog eens na, Guus Weitzel (3) zit tegenover de eerste groetenbrengster, Godard Kal (4) beluistert het door hem samenge stelde programma en Harry de Groot (5) wacht op het sein voor de muziek. Rechts: Jasper Bloem- heuvel vertelt zijn vader over de bouwdoos, terwijl zijn moeder en zijn zusje Annemieke naast Guus Weitzel met microfoon tegenover hem zitten. AMSTERDAM. Een oude klom penmaker te Ouderkerk aan de Am- stel en zijn vrouw houden star en stijf vol dat een wijkverpleegster van het Wit-gele kruis ruim duizend gulden heeft gestolen uit een koektrommeltje in de bedstee. De verpleegster wijst de beschuldiging even star en stijf van de hand. Anderhalf jaar De rechtzaak daarover werd in ok tober aangehouden opdat de rechters dc situatie van de bedstee ter plaatse kon den opnemen Gisteren is het proces voortgezet. De officier van justitie eiste t< gen de verpleegster anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek en voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de re gering met een proeftijd van drie jaar. De vorige keer had hij twee jaar met artrek geëist en ontzetting uit haar be- ro-m ged'i"ende zeven iaar. Een intus sen uitgebracht psychiatrisch rapport was de aanleiding tot de wijziging van zijn eis. Hersenschudding De raadsman van de 37-jarige me vrouw Th H. D.-M. bepleitte vrijspraak of anders een straf waarvan een gedeel te voorwaardelijk is met een proeftijd, zodat verdachte onder toezicht komt. Zo een gecombineerde straf kan volgens de wet niet hoger zijn dan een jaar. Pleiter vond het namelijk best mo- gel'ik dat de klompenmaker, die bij een val »en hersenschudding had opge- lonen, zich had vergist over de grootte van het bedrag in het koektrommeltje. NEW YORK (Reuter) Het Libe riaanse tankschip African Queen is op de kust van de Atlantische Oceaan bij de rnond:ng van de rivier de Delaware aan de grond gelopen en in tweeën ge- b-oken. De twee delen van het schip zijn waargenomen op ongeveer 10 mijl van kaap May. De bemanning van een vliegtuig van n'e Amerikaanse kust nam gisteren on het ach'erste deel van het schin eerst slechts 25 van de 47 opva renden waar. maar toen ondanks het slechte weer een zwerm helikopters was nnopsfeoen om de onvarenden te redden pi^ek al gauw d°t rilen nog op de tanker aanwezig waren Tn groepjes van twee en drie man 've-ó'en zij ner helikopter in veiligheid gebracht. Het oostelijk viaduct over de Schelm- seweg in Arnhem is gisteren voor het verkeer geopend. Over enkele maanden zal ook het westelijk viaduct klaar zijn. door P. W. Russel naar Hilversum gekomen; uit Viaar- dingen en Zwartewaal. uit Rotterdam, Enschede en Leeuwarden. IS iet sentimenteel Sinds jaar en dag wordt „Het Schip van de Week" samengesteld door dé oud-marconist Godard Kal. Een grote, brede man, die alles van de zee weet, omdat hij alle plassen heeft bevaren. Maar, en dat is belangrijker, die ook alles van de zee-mannen-en-vrouwen weet. Die begrijpt hoe „de zenuwen" re geren bij al die mensen, die naar Hilver sum komen en die ook weet, dat je het allemaal niet sentimenteel moet maken, maar gezellig. „Het moet een uitbrei ding van het contact per brief zijn, een gezellige groet van huis. En dan, geloof me. slinkt menige grote zeebonk toch nog een paar keer flink en wordt hier en daar heus een zakdoek gehanteerd, wanneer ze daar in de Perzische Golf de stem van hun vrouw of kind horen", vertelde de heer Kal me. Prettige stem Met z'n zestigen in een grote zaal, in een kring. Guus Weitzel met Vie hand micro in het midden, het orkest van Harry de Groot op de achtergrond en perschef C. Knijff van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd achter de micro-1 foon. Guus Weitzel haU allang gezegd: „Vijf tellen van af nu" en het program-1 ma draaide. Iedereen aan boord van de Wonosobo is een voorspoedig 1959 gewenst en de perschef vertelt de opvarenden wat rederijnieuwtjes. Ja, en daar tussendoor is de gastvrou- we van „Het Schip van de Week" aan het woord geweest. Charmant als altijd, met een graag-iachende mond die een rij schitterende tanden omsluit, zat daar aan een tafeltje- Mies Bouwman. „Op alle schepen waar ik zo pleeg door te dringen: u allemaal eerst van harte een gelukkig nieuwjaar toegewenst, met voorspoedige reizen, veel verlof, pro motie en goede tantièmes". Ik stel me voor, dat het een prettige stem is om naar te luistereen, ergens in die Per.Asche Golf of bij Oost Afrika, die stem van Mies Bouwman. En dan nog over verlof en tantièmes Knots van een villa En dan komen de groeten. Guus Weitzel wipt van tafeltje naar tafel tje, Mies Bouwman introduceert tel kens de familieleden en zegt, voor wie de groeten bestemd zijn, „Vanaf deze plaats wil ik je, ook namens familie en kennissen, een heel gelukkig en voorspoedig nieuwjaar toe wensen. Je ouders zijn met Kerstmis geweest En wat verder: „Ingrid kon niet mee, maar je moet de groeten van haar hebben. En ze zei: Vraag aan papa of er nog altijd Chinezen in China wonen". Het was mevrouw F. Bloemheuvel uit Rotterdam, die het woord richtte fot haar man in de Perzische Golf. de chef-hofmeester van de Wonosobo De kleine Bloemheuveltjes waren er ook en zoon Jasper vertelde zijn va der: „Dag pap, ik heb met Sinter klaas een fantastische bouwdoos ge had Ben een knots van een villa voor je aan het bouwen, maar dat ding stort steeds in elkaar als het klaar is". En dochter Annemieke zei in de micro foon: „Pap. je vroeg of we ook een hoelahoepel hadden. Nou en of!". Beste balkenbrij En zo ging dat verder. De as-! sistent-hofmeester A. E. van Hoorn j hoorde van zijn moeder „dat de bal-| kenbrij weer best was" en een lief i meisje zei tegen haar verloofde, een werktuigkundige: „Heerlijk dat je, over een paar maanden met verlof j komt. Dan gaan we naar het Stania- bos eh dan zeg je niet meer van boe!". Muziek aan het begin, muziek aan het slot en muziek in het midden en de opname was voorbij. Even maar, want direct er achteraan die voor de Samarinda Ik ben zelf eens drie maanden met Inzet: de sprankelende en heerlijk charmante Mies Bouwman, de gast- vrouwe van „Het schip van de Week". toen dertig keer gelezen, als ik me niet vergis. En als ik dan denk aan de olieman nen Adema en Van Haastrecht, die al bijna drie jaar en de matroos Ver hoog die al veertig maanden van huis is, dan geloof ik, dat die 2-de januari voor de opvarenden van die twee Lloyd-schepen toch wel een dag is, die anders is dan anderen. Dankzij al die mensen, die ik al voor u opsomde. voor geval u vanavond niet op zee. maar thuis achter de gordijnen en een glaasje zitvan mij dan ook voor 1959: een goede rit, een beetje meer vriendelijkheid om u keen, wat minder ergernis, veel gezondheifl en wat meer parkeerruimte. O ja, denkt u aan het schillenmandje? PARIJS. Op de goudbeurs in Parijs is de activiteit gisteren zeer groot ge weest en de koersen zijn niet onbelang rijk gestegen. Er is voor 2825 miljoen francs omgezet in goud en gouden mun ten tegen U7Q miljoen francs eergisteren. De koersstijgingen en de grote ómzet bewijzen wei. dat een deel van het Fran se publiek npg niet direct vertrouwen neeft"i'n de'bi'éuwe économische en finan ciële maatregelen van de regering. Mo gelijkerwijs verwacht het ook dat de sociale rust nog wel eens zou kunnen worden verstoord in de eerstkomende periode. Goud in staven van een kilo noteerde aanvankelijk fr. 560.000,— doch sloot op fr. 561.000.(vrige koers fr. 555.000, de Napoleon deed eerst fr. 3640,—, sloot op fr. 3620.— (vorige koers fr. 3600,—), de sovereign noteerde fr, 4550,(vorige koers fr 4430.munten van tien Ame rikaanse dollar fr. 9060,(vprige koers fr. 8760,en gouden tientjes" waarvan het voor de Parijs beurs uitzonderlijk hoge aantal van 12 000 is verhandeld, no teerden fr. 3700,tegen fr. 3500,vorige koers. NATUURLIJK behoren die finan ciële kwesties tot het ressort van van dr. Jannai, maar Jozef kan het de mensen hier in Galilea niet kwalijk nemen, als zij deze doc toren, die de regering hun gezon den heeft, niet zo erg vrolijk aan kijken, wanneer die door hun slu we en verdraaide uitleg van de Schrift hun het beste onder hun neus weggoochelen. Geen wonder, dat zê tegenover hem hun plaatsvervanger ook zo zijn. Hij heeft in Rome en in Jeruza lem geleerd hoe men ontevreden elementen moet behandelen, met kleine concessies, door ze ernstig en vriendelijk toe te spreken, met plechtige decreten en goed kope eerbewijzen. Maar met zul ke middelen schiet hij hier niets op. In Jeruzalem lacht men meest al hoogmoedig over de bewoners van Galilea. Dat zijn boeren, mensen uit de provincie zonder enige ontwikkeling en zonder fij ne manieren. Reeds de eerste week weet Jozef, dat de goedko pe hoogmoed, welke geleerde he ren zo dikwijls kenmerkt, on juist is. Natuurlijk zijn deze men sen wat langzaam bij het vervul len der geboden en hechten ze weinig waarde aan een geleerde uitleg van de Schrift. Maar aan de andere kant zijn ze buitenge woon streng en fanatiek. Ze wei geren absoluut zich tevreden te stellen met de bestaande toestand. Ze beweren, dat de staat en het hele leven in hun fundamenten veranderd moeten worden en de woorden van de Schrift zich eerst dan zullen vervullen. Ieder een kent in dit land het boek van de profeet Jesaja uit het hoofd. Veedrijvers praten over eeuwige vrede en havenarbeiders over het rijk Gods op aarde en pas on langs had een wever hem terecht gewezen, toen hij een citaat uit Ézechiël niet precies woordelijk kende. Deze mensen zijn lang zaam, hebben een dikke huid en zij rustig en tevreden voor het oog van de wereld, doch diep-in helemaal niet vredig, maar ge welddadig. Jozef merkt duidelijk: deze mensen bevallen hem. Hun wild geloof was een betere basis voor een man en een grote on derneming dan nuchtere geleerd heid en het koude scepticisme van Jeruzalem. Op alle mogelijke manieren probeert hij ijverig met de men sen in Galilea op goede voet te komen. Hij wil, dat ze merken, dat hij niet alleen in opdracht van Jeruzalem hier toeft, maar ook ter wille van hen. Zijn colle ga, de oude dr. Jannai, laat hem zijn gang gaan, en legt hem niets in de Weg. Hem interesseert al leen zijn eigen financiële afdeling. Hij heeft zich met een ongelofe lijke hoop acten en andere pape rassen in Sepphoris genesteld en is druk bezig, joviaal maar taai en koppig de financiën te regelen. Al het andere laat hij aan zijn jongere collega over. Hoewel Jozef kan doen en la ten wat hij wil, komt hij niet veel verder. Hij werpt alle academi sche deftigheid en aristocratische trots overboord, laat er zich niet meer op voorstaan, dat hij een priester is en praat met vissers, werfarbeiders, boeren en handwer kers als met zijn gelijken. Die zijn vriendelijk en vereerd, maar uit hun woorden en manier van doen merkt hij hun innerlijke ge reserveerdheid. Galilea had andere leiders. Jo zef wil het niet erkennen en met die mannen niets te maken heb ben, maar hij kent hun namen heel goed. Het zijn de leiders van de burgerwachten, die door Jeru zalem niet erkend worden; de lei der van de boeren, Johannes van Gischala, en een zekere Sa- pita uit Tiberias. Jozef ziet, dat de mensen hier een heel andere uitdrukking in hun ogen krijgen als deze namen genoemd wor den. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft, in overeenstemming met zijn ambt genoot van landbouw, visserij en voedselvoorziening, een commissie in gesteld, die zal nagaan of en zo ja, welke arbeidsomstandigheden en ar beidsvoorwaarden van werknemers op vissersschepen de oorzaak vormen van het gestadig toenemende tekort aan werkkrachten ter visserij. In ruimstezin In het. bijzonder zal de commissie be studeren: de mogelijkheid van invoering van een sociale verzekering in de kotter- visserij, de instelling van een regeling voor arbeids- en rusttijden in de visserij; de loonsystemen; de mogelijkheid van de bevordering van een continudienst- verband in de haringvisserij; de moge lijkheid tot verbetering van de accom modatie op vissersschepen; de problemen, samenhangende met de vakopleiding: het personeelsbeleid in de ruimste zin en de mogelijkheid van de instelling van de bedrijfspensioenregeling voor de visserij. Tot voorzitter van de commissie is benoemd mr. J. A. Berger, voorzitter van het College van r;ijk$bemiddela$M?s in,Den HaaS- 2 'I ttü BREDA Het transportbecirijf"'firma Stoof te Breda heeft een kraan van een kraan gekocht. Hij kan zeventig me ter hoog reiken en heeft een hefvermogen van vijftig ton. DJAKARTA President Soekarno van Indonesië en president Tito van Zuid- slavië die een bezoek van tien aagen aan Indonesië brengt hebben een ge meenschappelijk communiqué gepubli ceerd. Daarin wordt West-ïrian een voor- beeld genoemd van de pogingen van 5 koloniale mogendheden om andere lan- j s den te overheersen. Als het weer mee zit kan de kerst roos bloeien. De eigenlijke naam luidt: Helleborus niger en met een gewone tuinroos heeft deze overblijvende plant niets te maken. De tere, witte bloemen zijn allerliefst, doch worden nog wel eens bevuild door opspattende modder. Als men een plant in eigen tuin heeft ver dient het aanbeveling de plant af te dekken met een bodemloos kistje en daar overheen komt een glasruit. Bij droog weer dient men die echter te verwijderen. De kerstroos groeit bij voorkeur on eer> licht schaduwplekje. Omschrijving Horizontaal: 1. voornaam v. bekend voetballer; 4. krachtig: 7. adhesie; 8. voor zetsel', 9, dagelijkse drank (Eng.); 10. dub- belzout; 12. voorzetsel; 13. benauwen, drukken; 16. afkorting; 17. begrip; 18. wijd; 20. daar; 21. pen; 22. klein paard; 24. grofgemalen boekweit. Verticaal: .1. kloosterling; 2. bij elkaar; 3. Bijbelse figuur; 4. dutten; 5. koker; 6. koor; 11. veronachtzamen; 12. voorzetsel; 13. Griekse letter; 14. gruwel; 15. nimmer; 16. aanw. vnw.: 19. bolgewas; 22. uitroep; 23. geheel de uwe. 2. 3 4 5 b WA yirz W1, 9 m to H /2 W/s w U, 15 10 '7 /J> '9 zo 2/ 23 93-6 Ja, hij heeft ook maar 16 uur rig, dat ik hier weg moet. Maar hartelijk geslapen. We mogen hem nog niet wak- dank hoor, je bent een lieve buurvrouw niet mee wilt, je hebt hier je familie ker maken. We zullen maar een paar geweest. gevonden. Blijf maar rustig in het huis wielen onder zijn stoel maken. Ja, ik begrijp wel, muisje, dat je wonen het is voorlopig wel groot ge- Ach, ik ben een klein beetje treu- noeg. Q)inillllliniltllittlllimil»llinitll»l»>lll1llll1tlimiUI!llll!lllUIHlHHIIIIIlllltlllllllllllllllllllllllllUlll1lllllllltll(llllllllllllltll|illillUlllUlllUtlllllllllll!llllllUllllllUHllll!(llHlllllll!llllll!tlllllllllHlllltJi Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: 1. ep: 3. raffia; 8. lava; 10. Ufel; 11. raken; 13. ds; 14. via; 15. stee; 17. r.k.; 19. Eire; 21. enter; 24. ui; 25. parade; 27. gewin; 29. nel; 30. dra; 31. gade. Verticaal: 1. el; 2. pari; 3. raik; 4. fijnte; 5. f.f.; 6. ieder; 7. als; 9. vaart; 12. es; 14. vreugd; 16. eiland; 18. kepi: 20. ezel; een schip weggeweest en kreeg onder- weg twee telegrammen. Die heb ik| *2. ni®r> 23. rang, 26. Dee, 28. wa. 14. Kappie, die juist in zijn kooi heerlijk lag te dromen, werd door de felle kreten van de Maat ruw tot de werkelijkheid teruggeroepen. „Wat is er, klont?" vroeg hij, zich de slaap uit de ogen wrijvend. „Kan ik ja niet eens rustig een tukje doen. zon der dat je deining begint te maken?" „M-maar er is b-brand aan b-boord!" stamelde de stuurman met een wit ge laat. „W-we gaan in vl-viammen op!" Ongerust haastte Kappie zich met de Maat naar het spookachtig verlichte dek. K-kijk zelf maar", riep de Maat met overslaande stem. „H-het is met ons gedaan!" Kappie gromde. Het viel niet te ont kennen dat de sleep, die daar in een blauwe gloed ronddreef en dartele von ken in de richting van de Kraak zond, een akelige indruk maakte. Hij snoof eens diep. „Ik ZIE het wel mompelde hij, „maar ik RUIK het ja niet! Er is geen brandlucht! Maar het is duidelijk, dat die overgehaalde sleep er de oorzaak van is. Ik ga de professor halen". De Maat keerde met lome schreden terug naar de stuurhut. „Zat ik maar in Lutjewierdacht hij en hij slikte moeilijk. „Die ellendige sleep ook Maar wacht eens! Het doet er toch niet toe WAARHEEN WIJ VAREN?" Opgewonden greep hij het stuurrad en boog zich over het kom pas. „Dan maak ik RECHTSOMKEERT." Toen moest hij helaas tot de ontdek king komen, dat er ook met het kom pas iets eigenaardigs was gebeurd. Hoe hij ook met het stuurrad manoeuvreer de, de naald bleef naar het noorden wij zen. En toen kwam Kappie de stuur hut binnen om te zeggen, dat professor Zifter nergens te vinden was DJAKARTA (AP). Canada zal In donesië een halfmiljoen dollar fourneren voor de aankoop van meel en melkpoe der. Ook zullen in Canada begin 1959 veertig jonge Indonesiërs tot ingenieur worden opgeleid. Dat heeft de minister van buitenlandse zaken, Soebandrio mee gedeeld. Tot deze transacties is besloten op de conferentie van de landen van het Colomboplan. die m Seattle .5 gehouden. NED. HERV. KERK. Beroepen te Zoetermeer, A. Klein Kra nenburg te Hilversum', te Veghel en Uden S. Brandsma, vicaris te Uithoorn; te Streefkerk en Uden, S. Brandsma, vi caris te Uithoorn; te Streefkerk, J. Wieman te Oudewater. Bedankt voor Waspik, J. J. de Heer te Babyloniënbroek. GEREF. KERKEN Beroepen te Assen, K. A. Firet te Rot - terdam-Overschie. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Avereest-Dedemsvaart, H. Pool, kand, te Zeist. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Edmonton en Red Deer (beide Canada). C den Hertog te Ymui- den. Bedankt voor Doornspijk-Elburg, J. Brons te Mijdrecht.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2