Einde van automatische kredietverlening Een onverwachte zege van Olmedo op Anderson nu gevitaliseerd ZEEUWSCH DAGBLAD Finale Davis Cup: Australië-Amerika 1-1 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 6 GRATIS Zeeuwsch Dagblad voor al Uw familieberichten wenst allen een voorspoedig 1959 LIKDOORNS verwijderd met WONDEROLIE woning nette meisjes (i. A. v. d. Berg Abonneert U Gevolg van opheffing Europese Betalings Unie STAP TERUG NAAR DEL1BERALISATIE IS NU VEEL MOEILIJKER GEWORDEN Antillianen slaags met Zweden Beursover zicht Rustig, maar vast Cooper versloeg MacKay vlot door verse sinaasappeloogst Dinsdag 30 december 1958 de Oranjekalender 1959 Stuur mij: ter beoordeling een recent nummer van de WEEKEDITIE N.R.C., lucht posteditie van de Nieuwe Rotterdamse Courant een opgave van de abonnementsprijs bij verzending per luchtpost naar als premie gratis de Oranjekalendet 1959, uitgave van Pro Juventute, met unieke toto's van het koninklijk ge zinwanneer ik een abonnement neem op de WEEKEDITIE N.R.C. voor een Nederlander BUITEN EUROPA. NAAM STRAAT WOONPLAATS: De kantoren van Architec tenbureau Irs. Rothuizen 't Hooft te Middelburg en Goes zijn vrijdag 2 januari GESLOTEN Lange Delft 72-74 Middelburg Weg met onhandige likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en ai. Bevat gezuiverde won derolie. jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.60 bespaart XI veel ellende. TE KOOP GEVRAAGD: een bakkerij te Goes Brieven met uitvoerige in lichtingen onder nummer A 5413, Bureau van dit blad te Goes. TE KOOP: SPOORSTRAAT 30 Direct te aanvaarden. Adres: Nieuwstr. 7, Souburg Gevraagd: voor de zaadwinkel door SERRARENS, - Zaad- handel, Jac. Valckestraat 5, Oogarts, Molenwater 129, Middelburg Woensdag 31 dec. 1958 en vrijdag 2 jan. 1959 GEEN SPREEKUUR op het De Zeeuwse krant met een sterk groeiende oplage. Abonnementsopgaven aan Zeeuwsch Dagblad, Postbus 4, Goes. de edelste vruchtenlimonade uit VRUM0NA-FABR1EKEN - 8UNNIK 57 cent per rijke familiefles In 't handige visiteflesje: 27 cent! HET verdwijnen van de Europe se Betalings Unie, waarvoor de Europese Monetaire Overeen komst in de plaats komt, is een van de zeer belangrijke monetaire maatregelen, die in de laatste da gen zijn genomen. Het is een maat regel, die vooral door de grote crediteuren in de E.B.U. wordt toegejuicht. Vrijwel elke maand boekten zij voornamelijk West- Duitsland, Nederland en België grote overschotten in het Europese betalingsverkeer, dat over de E.B.U. werd geleid. Hiervan werd maandelijks 75 procent afgerekend in goud of dollars, terwijl het res tant van 25 procent automatisch aan de vordering van deze landen werd toegevoegd. Op deze manier bicven de vorde- f 272 milfoen en uit contributies van cm_„„ aleoenlanden van totaal 328 miljoen, ringen aanhoudend stijgen Aan de Nederland deelneemt voor 30 andere kant zagen de landen met mil;oen grote tekorten in het Europese beta- De instening van de E.M.O. betekent Iingsverkeer maandelijks hun schuld tot stand brengen van feitelijke ex- toenemen. Vooral de Franse schuld terne convertibiliteit van de valuta's der i deelnemende landen ten aanzien van het onderlinge betalingsverkeer voor toege- stane transacties. Het verschil tussen de zg. transferable en convertibele valu- verdwijnen en wordt omgezet in een ge consolideerde vordering op lange ter mijn, verdwijnt uit de diviezenreserve van de Nederlandsche Bank deze grote post, die op 31 december 1958 de 400 miljoen ver zal hebben overschreden. In de komende weekstaat van de Ne derlandsche Bank of in de weekstaat, die in het begin van 1959 zal verschij nen, zal men dan ook een daling van de deviezenreserve zien, ongeveer ge lijk aan het bedrag van de lopende vor dering in de E.B.U. Schatkistpapier Tussen de Nederlandse regering en de Nederlandsche Bank vinden nu bespre kingen plaats, waaruit de overneming van de te consolideren vordering in de E.B U. door de Nederlandse regering zal resulteren. Dit zal een toeneming tot gevolg hebben van de schatkistpor tefeuille van de Nederlandsche Bank. Zoals gezegd zal de nieuwe overeen komst. de E.M.O.tweejarige niet- automatische kredieten gaan verstrek ken. De E.M.O. krijgt een kapitaal van 600 miljoen. Het zal worden gevormd uit het kapitaal van de E.B.U. van en uit contributies heeft grote vormen aangenomen. JVu sterk yenoey De reden waarom men destijds de Europese Monetaire Overeenkomst, die al op 15 augustus 1955 tot stand kwam, opzij heeft geschoven en de Europese Betalings Unie in stand bleef houden was, dat men zich nog niet sterk ge noeg voelde om het gehele verkeer voor de volle honderd procent in dollars af te rekenen. ta is hiermee vervallen. De laatste tijd was dit Verschil al minimaal geworden De Nederlandse deviezenbepalingen worden aan de gewijzigde omstandig heden aangepast. Voor het gewone zakenleven in ons land verandert er niet veel. Men ver keerde hier al in een toestand van volledige liberalisatie. Er is een iets Voor de economisch zwakke landen, zo-gro^ere spreiding van de marges tus- als bijvoorbeeld Turkije en Griekenland. gen valuta's gekomen en daarmee was het voortbestaan bijzonder gunstig )een grotere noodzakelijkheid van dekking Maar het was slechts uitstel van execu- termijn tie. Zij wisten dat t.z.t. de inwerking-1, treding van de nieuwe overeenkomst.De transitohandel, die wel profiteer- waarin de automatische kredietverlening ide van de kleine onderlinge verschil- volledig is komen te vervallen, toch zout jen tussen de valuta's, zal een werkter- komen. rein minder krijgen. De switch gaat ver- nu een toestand van volledige aaneen sluiting van twee circuits, die altijd ge scheiden zijn geweest, nl. die van de dollar en die van de overige valuta's, maar bovendien is daar nog de devalua tie van de Franse frank bijgekomen. Door de nieuwe monetaire maatrege len zal de belangrijkheid van Zürieh als centrum van internationale valuta- handel minder worden en zal die van Londen en ook van Amsterdam toene men. De landen, die in de E.B.U. nog een zekere kredietruimte hadden zullen nu alle zeilen moeten bijzetten. Zij krij gen in de nieuwe overeenkomst, die wij zullen afkorten tot E.M.O.. ook nog wel krediet, maar dit zijn slechts tweeja rige kredieten. Voor de schulden, die zij in de Europese Betalings Unie aan het eind van het jaar nog hebben, worden met de crediteuren afzonderlijke akkoor den afgesloten. Zeer binnenkort zullen de ministers van financiën van de bij de E.B.U. aangesloten landen bijeenkomen om de nieuwe akkoorden te sluiten. Minder deviezen In ons land krijgt men al direct een verandering te zien. De vordering, die ons land in de Europese Betalings Unie had, werd altijd gerekend tot de devie zenreserve. Zij vormde daarvan een on derdeel. Nu deze lopende vordering gaat dwijnen. is weg. De prikkel op valutair gebied \Vey temy afyesnetlen Al zijn de nieuwe maatregelen voor ons van weinig belang, toch is het wel van betekenis dat de bestaande toe stand is vastgelegd. De kans immers op deliberalisatie de stap terug is hierdoor belangrijk minder geworden. Het effectenverkeer zal weinig veran deren. De effectenarbitrage speelde zich ai af in de dollarsfeer of in die van de vrije Zwitserse frank, dus dat blijft nor maal doorgaan, terwijl in het Neder landse deviezenregime geen enkele ver andering komt. De valuta-arbitrage heeft het moeilij ker gekregen. Niet alleen heeft men Heet voetbalgevecht WILLEMSTAD (Curasao). Een elftal van de Nederlandse Antillen heeft met 12 zijn meerdere moeten erkennen in het Zweedse Malmö, ofschoon het met de rust met 1—0 leidde. Uit een straf schop werd het beslissende doelpunt gescoord na ruim twintig minuten spe len in de tweede helft. Deze strafschop duidt reeds in de rich ting van hard spel, maar dit alles was nog niets vergeleken met datgene, wat zich in het laatste kwartier afspeelde, toen tot tweemaal toe de politie op het veld kwam om de orde enigszins te herstellen. De eerste aanleiding was een „molesta tie" van twee Zweden, die tijdens het spel omver werden gelopen, terwijl de Antillianen een dreigende houding aan namen. De tweede keer om reserve spelers terug te houden, die zich in de woelige strijd wilden mengen. De verwarring was tegen het einde zo groot, dat de gouverneur de politie het bevel gaf, de wedstrijd te stoppen. Het bevel werd echter genegeerd mo gelijk drong het niet tot de scheids rechter door en de wedstrijd ging voort. Met tien tegen elf. Want we gens het schoppen van een tegenstan der was een Antilliaan uit het veld ge stuurd. Het eindsignaal van de scheids rechter kwam kort daarna. Nog heter BUENOS AIRES. Twee weken gele den is de Racing Club voetbalkam pioen van Argentinië geworden, maar nog steeds verkeren de supporters van Racing in een stemming, die wel wat al te uitbundig is. Zaterdag speelde Racing haar laatste competitie-wedstrijd tegen San Loren zo, op het veld van die club. Ongeveer 20 minuten voor het einde van de wed strijd, werkte een groep supporters van Racing zich over de bijna drie me ter hoge afrastering en stroomde het veld op, terwijl minder acrobatische Racing-aanhangers vuurwerk gooiden naar de tribune, die voor vrouwen en kinderen gereserveerd is. De scheids rechter staakte de wedstrijd. Racing-supporters verlieten toen het sta dion en richtten vervolgens hun aan dacht op winkels in de omgeving. Eta lageruiten werden ingegooid en drie winkels werden geplunderd. AMSTERDAM, 29 dec. Hoewel de nieuwe maatregelen op valutagebied meer rechtstreeks tegen de geldmarkt aanleunen was één en ander voor de kapitaalsector, waarvan de effectenbeurs een belangrijke exponent is, blijkbaar toch voldoende aanleiding om er met optimisme op te reageren. Met name v/as de internationale afdeling op het Damrak weer eens vast. Men vroeg zich ter beurze af of het ruimer wordende valutaverkeer nu ook zou leiden tot een verruiming van het kapitaalverkeer wat ongetwijfeld meer rechtstreeks invloed zou kunnen hebben op de beurs. Aan de andere kant kan het buitenland indien het wil ook nu reeds voldoende aan delen van het Damrak wegkopen hetgeen in het afgelopen jaar met Philips, de leidende cultuurfondsen en de scheep vaartwaarden wel duidelijk is gebleken. Kon. Petroleum steeg vanmiddag per saldo f 4,50 of 22 punten op oude basis. Voor Philips kwam een koer sa vans van bijna 10 punten uit de bus terwijl voor oude aandelen Unilever een prijs van 407 of 7Vz pet. meer werd betaald. Aku deed het kalmer aan en kon niet meer dan lVz punt oplopen. Voor KLM kwam zelfs een daling van f 1 uit de ous. Scheepvaart verdeeld De scheepvaart kwam wat verdeeld te voorschijn. Een tikkeltje lager waren de Holland-Amerika Lijn en Kon. Boot, Van Ommeren verspeelde 2 punten, maar de Stv. Nederland was IV2 punt hoger en de R. Lloyd zelfs 3JA punt. Kon. Paket bleef ongewijzigd. Van Nievelt wist 1 puntje aan te trekken. De handel was van beperkte omvang. Onder de leidende cultures vielen Am. Rubber en Dellmaatschappij met forse koersstijgingen op. Am. Rubber wist 3¥2 punt op te lopen terwijl Delimaatschap- pij een avans van f 2 kon binnenhalen. HVA en Senembah bleven nagenoeg on gewijzigd. Obligatiemarkt vast De obligatiemarkt reageerde op de nieuwe valutaire maatregelen met een vaste tendens. De meeste staatsobligaties waren iets hoger. De nieuwe staatslening bereikte op een haar na de parikoers. De leningen Bank Nederlandsche Ge meenten liepen eveneens iets op evenals de rentespaarb1- wen 1957. De nieuwe van 1958 bleven daarentegen op het peil van voor de Kerstdagen. De kalme beurshandel betekende voor de lokale sector over het algemeen dunne markten waardoor een bepaalde vraag of een zeker aanbod naar verhouding vrij scherpe koerswijzigingen kon teweeg brengen. Zo liep de Kon. Zout 11 punten op, maar moest Kemo 8 punten afstaan. Overzeese Gas reageerde op de bonus- aankondig'ing' van 5 pet. met een koers stijging van 8 punten. Het Nederlandse publiek komt blijkens de koersstijging van 11 punten voor v. d. Heem blijkbaar ook onder de ban van de transistor. Voor j Excelsior kwam een winst van bijna i 2 punten uit de bus. Eigen nieuwsdienst BRISBANE De Australische zelf verzekerdheid kreeg in de eerste par tij van de tennis finale om de Davis beker een schok. Op het door regen doorweekte grasveld waarop het spe len met „spikes" direct werd toege staan en dat daardoor meer en meer doorploegd werd, ging de artiest An derson onder tegen de atletische Ame rikaan Olmedo in vier felbevochten sets met herhaalde setpunten voor de Australiër: 68 62 79 68. De Pe ruaan nam daarmee revanche op zijn nederlaag in drie sets, twee maanden geleden. De 18.500 toeschouwers waren spor tief genoeg om het nimmer opgevende vechten van Olmedo toe te juichen, maar in hun hart was er een des illusie. Zowel om de nederlaag als om het matige spel. Zij voelden nog groter teleurstelling, toen Cooper de eerste set verloor van MacKay, maar de koele, efficiente i Australiër had in die set de zwakke punten van de Amerikaan ontdekt en won onbedreigd met 46 63 6—2 64. Waarmee de eerste dag dus af sloot met een, overigens niet ver wachte, gelijke stand: 11. te loor door Olmedo's onbegrüpeljik „halen". Nog- drie, zegge driemaal kreeg de Australiër een kans op de set. Tot acht deuces liep de game. Ten slotte werd Anderson tweemaal wegge- voileerd en het was Olmedo, die met 97 de leiding had met twee sets tegen één. In de vierde set opnieuw een service- duel met vele ups and downs. Tot 5—5 gelijk opgaand, Olmedo steeds gelijk makend. Na 54 twee uitstekende re turns van Cooper, setpunt.Olmedo serveerde een ace, won de game. Na 76 brak hij door de service van Ander son, kwam op 40.0 (drie matchpoints), verwisselde van racket wegens een ge sprongen snaar, verspeelde twee kan sen, doch sloeg op het derde matchpoint een service-ace: 86. Cooper te sterk Omzetten Kon. Olie 5.000 stuks, Unilever ouae 119.000, Unilever nieuwe 114.000, Unilever stocks 287 stuks, Philips 330.000, 5 pet. jConv. obl. Philips 193.000, A.K.U. 106.800, Deli 589 stuks, H.V.A. 42.000, Am. Rubber 87.000. Senembah oude 48.000. Senembah nieuwe 16.000. K.L.M. 80 stuks. H.A.L. 52.000. K.N.S.M. 14.500, Scheepv. Unie 45.000. Nievelt 31.500. Van Ommeren oude 6 000, Van Ommeren nieuwe 34.000, Hoogovens 20-000. Ned. Kabel 15.000, Mül- ler 19.000, Excelsior 28.000, Heineken oude 23.000. Heineken nieuwe 32.000. Nabeurskoersen Kon. Olie 181181,50, Unilever oude 408410%, Unilever nieuwe 401404, Unilever stocks 1.000,, Philips 474%—478, 5 pet. conv. obl. Philips 217%219%, A.K.U. 246%248. Wisselvallig Verrassend was al direct in de eerste set de taaiheid, waarmee Olmedo zich GOES Geboren: Maria E., dv H. Capello en A. J. v. d. Borgt; Johanna A. M., dv C. M. Baarends en V. S. Peeters; Marinus, zv M. J. Reijerse en A. M. Francke; Hendrika R., dv J. Tuankotta en E. Pattinama te Kruiningen: Maria E., dv J. C. Saaman en J. J. C. Rijn te Kruiningen: Marinus J., zv P. Sinke en P. van de Vrie. Ondertrouwd: W. P. Wondergem, 20 j. en A. J. M. Buijsrogge, 21 j.; J. Knuist, 26 j. en P. Verburg. 20 j.; j. Burger, 27 j. en J. Wisse. 26 j. Gehuwd: P. A. Kievit en J. C. Potter; J. L. Stam en H. Haantjes; J. Schipper en M. M. J. Janssens. Overleden: M. de Looff, 67 j., e.v. G. M. Breas; P. Vader, 81 j., e.v. K. F, Sandijck; M. de Jonge, 53 j., wedn. v. A. M. van Oeveren te Oud-Vossemeer; A. M. v. d. Ende, 91 j., wed. v. A. Sinke; L. P. Kom mer, 2 m. te Dreischor. Er was een grote belangstelling voor l het Kerstfeest met de bejaarden te OOS- ,TERLAND. De leiding berustte bij ds. G. J. Rijks. Ook burgemeester Laurense en j wethouder Zeijler waren aanwezig. Er werden Kerstliederen gezongen. Ds. Rijks las het aloude Kerstverhaal. Mej. A. Boot las een Kerstgedicht en de bekende be jaarden-dichter H. van der Maas decla meerde een gedicht uit eigen werk. Verder kwam een delegatie van de Plat telandsvrouwen een Kerstspel ten beste geven. ALEX OLMEDO de Peruaan, die Amerika in de finale de leiding bezorgde door een onverwachte overwinning op Anderson. tegen een licht overwicht in returns en 1 in passeren van Anderson verweerde. Hij vocht als een terrier en dank zij zijn services ging de strijd gelijk op. Toch leek het verlies van de set voor hem te komen, toen de Australiër bij 65 door twee return-aces op twee setpunten kwam. Hij zag ze beide te niet gedaan miste twee kansen (66) verloor zijn i service game en verloor met een love game van Olmedo de set. Een belang-1 rijk verlies zoals later blijken zou. Hij vond zijn sterkste spel in de twee-1 de set, rustiger spelend, scherper pas serend: via 30 werd het 62. En uie-i mand gaf Olmedo meer een kans. Docli I in de derde wachtte de Amerikaan zijn kansen wat rustiger af. Zijn volleys j maake hij beter af. Sterk spel was er niet, kon er op dit veld niet zijn. On- danks achterstand in enkele games handhaafden belden zich op de service. Na 76, verkregen door een love gamel op zijn service, kwam Andersons kans. i twee setpunten en weer gingen beide' Matig was Cooper in de eerste set I tegen MacKay. Zelden grote vaart, zei den naar voren en in zijn passings nog niet de dodende scherpte: 4—6. Herinne ringen aan het uitstekende spel van de Amerikaan, vorig jaar, toen hij Ander son versloeg, doemden bij de toeschou- wers op. Doch Cooper ging in de twee de set meer en meer zijn controle vin den, ging laag richten op de backhand van MacKay, ging missers of zwakke terugslagen ontlokken. Ritmisch en ze ker werd zijn spel, terwijl de Amerikaan j niet bij machte was de pressie te vinden, welke dit kon doorbreken. Geen enkele j maal kwam de Australiër meer achter. Met 46 63 62 64 won hij en bracht zijn land op gelijke voet. In het dubbelspel zullen voor Australië, tot veler verrassing, Anderson en Fra- ser uitkomen, een combinatie, welke slechts éénmaal in een tornooi is uit gekomen. Voor Amerika spelen Olmedo en Richardson. ASHLEY COOPER die voor Australië de stand gelijé maakte. Si-Si Wèt 'n rijke heerlijke verbetering! Dèt is even 'n verschil. De hele zoele zomer lijkt nu wel door Si-Si gestroomd te zijn. Geur, aroma, smaak - alles is jonger, tintelender! Drink rrü Si-Si. Proef nu de gevitaiiseerde Si-Si! GenietI Ook üw leverancier biedt u zo'n rijké familiefles voor slechts 57 cent! Oergezond! Met echt sinaasappelsap veredeld! ^ruchtenlimonaAe

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 6