Bodem Zeeuwse meer blijft nog jaren zout ZUID-BEVELAND Zeeuwsch Vlaanderen Alle C.H.U.-kamerleden zijn herkiesbaar GA FLITSEN door Zeeland Chefarine 4 E Verdubbelde rioolbelasting in W aterlandkerkje Pagina 3 Zeeuwsch Dagblad Vooruitgang V eiligheid Studie Voorbereidingen tot verkiezingen Ds. C. van der Waa 75 jaar Vijf punten BETER EN SNELLER van regeling petroleum DE HAARDOLIE Gezelligheidsrit „De Zeeuwen,, Kampioenschap jeugd sch aken Schoolschaken Dinsdag 30 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk k0rWij" I °ok wanneer het Zeeuwse meer, ove/K SZ LSI I f -als bekend zal ontstaan door nog voor het begin van 1959 weer in atslmtmg van het Brouwers- meer normale banen gebracht. havensegat en het leggen van een We zeggen hiermee niet, dat we dam door het Volkerak, is ontzilt, daar allemaal vandaag de dag iets van zullen, naar experts verwachten, zullen merken, maar het feit, dat de grote hoeveelheden opperwater geldsoorten van de verschillende lan- nodig blijvenvoor doorspoeling om den van Europa weer een heel stuk;dit meer zoet te houden vrner met elkaar inwisselbaar ziin. In Sint Jansteen staakten de stemmen SINT JANSTEEN. De gemeente raad van Sint Jansteen heeft in de deze Andere belangen, zoals die van land- week gehouden vergadering twee be- men te lozen. De aanvoer van vel-! doende opperwater, de capaciteit en de plaats der lozingsmiddelen, als mede de diepte waarop het te lozen water aan het meer zal worden ont trokken, vormen de voornaamste fac toren die op de tijdsduur van ontzil- vrijer met eikaar inwisselbaar zijn, biedt toch een stuk verademing en doet ons zien: ondanks de vele zorgen, die er dagelijks zijn, gaan we vooruit. Wie denkt aan de moeilijkheden, die we vlak na de oorlog voorgescho teld kregen, als het ging om „devie zen", ook wie weet, dat het daarmee al gemakkelijker ging, beseft te dui delijker, dat we in de veertien jaar, j-luien uic up ue uiusuuui van uutt,u- \oo bij gingen, een heel eind zijn ting invloed zullen kunnen uitoefenen, gevorderd op de weg naar een vrijer Een termijn van enkele jaren lijkt een goederen- en geldverkeer. De maat- aannemelijke schatting, regelen zijn het eerste deel van het De ontzilting van de ondergrond zal sluitstuk naar een verkeer, zoals we daarna echter nog vele tientallen jaren dat Duitsland dan daargelaten in beslaS nemen. Daarom zullen, ook wanneer het Zeeuwse meer eenmaal is de oorlog kenden. ontzilt, grote hoeveelheden opperwater WAT ONS VOORAT VBDRinn voor doorspoeling nodig blijken om dit VUOKAL VERBLIJD mee[. ZQel te houden. Het bekken zul heett, is dat Engeland in deze i namelijk nog gedurende lange tijd wor- operatie want dat was het op den belast met het uit de ondergrond af- geldgebied voHedig heeft meegedaan, XlL'omhoo^fijgï Zeker, deze koerswijziging was nodig en op het meer wordt geloosd, in verband met het inwerkingtreden van de Euromarkt op 1 januari a.s. hoeveelheid zout die op deze wijze V?- met het uitslagwater der polders op het Maar men weet, dat Engeland op dit Zeeuwse meer zal worden gebracht punt nogal zwarigheden heeft in ver- wordt geschat op ongeveer 1,2 miljoen band met de vrijhandelszone. Dat het ton chloorionen per jaar. d.w.z. bijna nu meegedaan heeft, houdt in, dat het ^mUjoen pond keukenzoutHerwordt de Euromarkt mee mogelijk wil ma ken en dus ook, dat het wel hoop heeft op de vrijhandelszone, waaraan mm fij S het was gaan twijfelen en waarbij ons TT |J T Cl JS *ra A land met de andere Benelux-landen 1 M groot belang heeft. 1 1 Verblijdend is daarnaast, dat Frank rijk de veel diepere ingreep, die het moest doen, om in de pas te komen met de andere Europese landen, heeft De kerstfeestversiering voor bejaarden aangedurfd. Premier binnenkort j clie gehouden werd in het verenigings- president De Gaulle durft wel een j gebouw te KLOETINGE is bijzonder ge- zwaar beroep te doen op het Franse volk. ding" door deskundigen ontraden om schutsluizen in de dammen door het Brouwershavensegat de Oosterschelde en het Veersegat te bouwen. In het driemaandelijkse bericht van de Delta dienst wordt o.a. opgemerkt, dat bij Vlissingen en Hansweert speciale maatregelen zullen moeten worden ge troffen om het zout dat met het schut ten binnendringt aanstonds terug te spoelen. Door het peil van het Zeeuwse meer op te zetten, wordt een watervoor raad gevormd waaruit men in tijden van waterschaarste zal kunnen putten, zon- Het meer, dat op N.A.P. een opper- ^er dat dit ten koste behoeft te gaan vlakte krijgt van bijna 52.000 ha, za! van het watergebruik elders in het kunnen worden ontzilt door zoet water Delta-gebied of van de zoutbestrijding uit het Haringvlietbekken in te laten op de Rotterdamse waterweg, en zouter water nabij de afsluitdam j aanwinning een recreatie streven naar een verkleining van de kombergngs- oppervlakte ofwel naar de handhaving van een constant peil. Deze kunnen hier door in strijd komen met de belangen die betrokken zijn bij de veiligheid en de zoetwatervoorziening. Hetzelfde geldt voor eventuele inrichting van oesterbassins ter vervanging van de be staande percelen. Ook andere belangen zijn betrokken bij de nrichting en peilregeling van het Zeeuwse meer. Primair moeten hierbij veiligheidsoverwegingen worden gesteld, waarbij het er om gaat om bij grote af voeren van Waal en Maas en hoge stan den op zee, voldoende water naar het Zeeuwse meer te kunnen aflaten. Een zekere kofnberging dient hiervoor be schikbaar te blijven. St. Maartensdijk Benoeming ST. MAARTENSDIJK De heer C. Krieger, hoofd van de Chr. school te St. Maartensdijk is, ingaande april 1959 in gelijke functie benoemd te Tuyl bij Zaltbommel. Slechts door nauwgezette studie en tal van proefnemingen zullen de ohzeker- hedendie aan de vele problemen met be trekking tot de inrichting en peilrege- ling van het Zeeuwse meer nog kleven kunnen worden weggenomen. Eerst daarna zal het mogelijk zijn om de ver schillende belangen tegen elkaar af' te wegen en kan men rekening houdende met de beperkingen welke op grond van waterloopkundige factoren kunnen wor den gesteld tot een oplossing komen waarmee zo menen de deskundigen het algemeen belang het beste zal zijn gediend. langrijke agendapunten niet afgewerkt. Het voorstel tot aankoop en ruiling van grond ter uitbreiding van het kerk hof werd na uitvoerige discussies met een vijf-vijf stemmenverhouding in het slop gerangeerd. Sommige raadsleden wilden een nieu we begraafplaats buiten de bebouwde kom aanleggen. De anderen vonden het niet nodig om nu al tot uitbreiding over te gaan. De burgemeester, mr. J. I. M. Reuser, bracht naar voren, dat het kerk bestuur al lange tijd op uitbreiding had aangedrongen. De stemmen staakten echter, omdat wethouder L. de Kerf als belanghebbende partij (hij is een der eigenaren van de aan te kopen grond) niet mocht stemmen. In de volgende ver gadering zal het voorstel opnieuw wor den behandeld. De behandeling van de gemeentebe groting voor 1959 kon evenmin afgewerkt worden, omdat de heer P. Blommaert had voorgesteld de begroting eerst in een speciale commissie te bespreken. An dere leden wensten ineens aan de alge mene beschouwingen te beginnen, maar het voorstel daartoe werd met vijf tegen zes stemmen verworpen. (Van één onzer verslaggevers) GOES. De Statuten van de Christelijk-Historische Unie bevatten t.a.v. de vaststelling van kandidatenlijsten enkele voorschriften, die een rustig verloop van de te volgen procedure waarborgen. Nu ech ter op zo korte termijn verkiezingen zullen worden gehouden voor de Tweede Kamer, is het niet mogelijk, de gewone gang van zaken aan te houden. Er moet snel gehandeld worden en het dagelijks be stuur van de CHU heeft daartoe dan ook de nodige maatregelen ge troffen. Resultaat daarvan is onder meer, dat reeds op 17 januari a.s. de groepsvergaderingen gehouden zullen worden, waar de afgevaar digden der CH Kiesverenigingen de kandidatenlijst zullen samen stellen. kiesverenigingen wordt toegezonden. Er blijven dan nog slechts twee dagen over, waarop de kiesverenigingen kunnen ver gaderen ter bespreking van de groslyst en tot afvaardiging van stemgerechtigden naar de byeenko»—' van de 17de. Stavenisse Gevonden voorwerpen Ter gemeente-secretarie zijn inlichtin gen te verkrijgen over een paar gevonden bromfietswanten en een zakmes. AT WEL TREFT, slaagd In grote getale waren de oudjes opgekomen. De leiding berustte- bij de plaatselijke predikant der Ned. Herv. ge meente, ds. P. Kloosterman, die het kerst- is, dat klaar- evangelie vertelde Mevrouw Reijnhoudt- W. blijkelijk de Franse socialisten Verhage declameerde en mevrouw Ba het met de impopulaire maatregelen, ^J^van m^land" hTeu" een boeiende die de Franse regering moest nemen,kerstvertelling. niet eens zijn en overwegen, om in A In de hervormde pastorie te S c h ojr e oppositie te gaan. Laatste kookles WESTKAPELLE. In aanwezigheid 1 van alle leerlingen en enkele genodigden werd de laatste kookles van de serie, georganiseerd door de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten platte- lande, gegeven. Tijdens deze laatste les werd in het bijzonder aandacht geschon ken aan de 'bereiding van het kerst- «menue. Mej.. De Keizer, de lerares, kreeg aan het einde van deze les enkele fraaie lepeltjes aangeboden. In de periode, die daaraan voorafgaat, dient nog heel wat te geschieden! Om te beginnen hebben de C.H. kiesverenigin gen de kans vóór 6 januari ten hoogste tien namen te noemen van personen, die zij in aanmerking wensen te brengen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Deze opgave dient gericht te worden aan de secretaris van de Unie: Mr. J. W. van Gelder, p.a. Bureau CHU, Wassenaarseweg 7, Den Haag. Gebleken is, dat de aftredende Kamer leden zich allen bereid hebben verklaard, een nieuwe kandidatuur te aanvaarden: Dit betreft, in dë volgorde van de oude LANDBOUW-CONGRES Tussen de bedrijven door wordt intus sen op 14 januari in de Buitensociëteit te Zwolle, het Landbouw-congres gehou den. De Agrarische Commissie van de CHU is er ingeslaagd, daarvoor een keur van sprekers aan te trekken. Het hoofdreferaal wordt gehouden lijst: Dr. H. W. Tilanus, Mr. H. K. J. !door prof. dr. L. M. Koyck, hoogleraar Beernink, F. H. van de Wetering, Dr. J. J. R. Schmal, Jkvr. Mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen. H. Kikkert, Tj. Krol, J. de Ruiter, C. J. van Mastrigt, M. R. H. Calmeyer, C. F. van der Peijl, Dr. I. N. Th. Diepenhorst en Drs. D. F. van dei- Mei. TWEE DAGEN VOOR K.V.'S Op 10 januari zal de Unieraad bijeen- komen ter vaststelling van de groslijst. Waarschijnlijk zal hier tevens worden beslist, of de CHU over het gehele land met eenzelfde koplijst zal uitkomen. In '56 waren de eerste 20 kandidaten in alle kieskringen gelijk, terwijl op de plaatsen 2130 personen stonden, die meer regio naal bekend waren. Over de lijsttrekker kan pas zekerheid verkregen worden bij aan de Ec. Hogeschool te Rotterdam, onder de titel: „De positie van de Neder landse landbouw in de internationale economische ontwikkeling". Op basis hiervan zullen vervolgens drie sprekers het nationale landbouwbeleid behandelen, 's Morgens is dat Ir. M. A. Geuze, lid van de Eerste Kamer en voorz. van de Zeeuwse Mij v. Landbouw, over: „Langs prijspolitieke lijnen". In de middagvergadering zal het woord worden gevoerd door de heren M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen („Enkele grepen uit het tuinbouwbeleid") en Ir. G. J. ter Brugge, inspecteur van de Cultuurtech nische Dienst („Is de structuur van de Nederlandse landbouw verouderd?") 0 Ingelanden van de Polder Dreischor hebben per 1 januari a.s. tot waterbouw kundig-ambtenaar benoemd de heer J. J. Van onze correspondent OOSTBURG. Tien minuten „zit" lijkt zo eenvoudig, maar men moet al een flinke portie training achter de rug hebben om aan het commando van trainer Piet Simpelaer te kunnen vol hield de hervormde vrouwengroep „Ta-!de Wilde te ZONNÊMAIRE. Voorts werd bitha" een kerstwijdinsavond onder lei-1 de heer L. C. van der Linde als machi- Hier zien we een merkwaardige ding va^'mevrrM.^Mooy-Van Zeben. Na I nist-wegwerker in vaste dienst met te Nederlandse het volgen van de kerstliturgie werdenjrugwerkende kracht tot 1 juli 1958 aan overeenkomst met de socialisten en met die van andere lan- kerstliederen gezongen. Ook werden gesteld den. Wij hebben het al eer gezegd: In de vergadering van de Christelijke Jongeren Boeren- en Tuindersbond te BIGGEKERKE werd als onderwerp inge leid: „Plezier in en door je werk". Ook het technische en culturele C.J.B.T.B.- werk kwam ter sprake. De Chr. Meisjesvereniging „Advendo" te SCHORE hield onder presidium van mevr. M. Mooij-van Zeben een Kerstwij- dingsavond. Na de Kerstliturgie en het zingen van Kerstliederen werden nog twee Kerstverhalen voorgelezen. kerstverhalen voorgelezen. De zieke men- sen in de gemeente kregen een kleine socialisten zijn typische mooi-weer- kerstgave. Ook de bejaarden boven de regeerders; zodra het weer slechtertachtig jaar werden niet vergeten. wordt, trekken ze zich liever terug. De hervormde mannenvereniging te Dat hebben we ook in ons land er- Kapelle hield een kerstfeestviering, Dat neooen we ook in ons ïanci er waarbij ook de echtgenoten aanwezig varen. waren. Het programma bestond uit zang „Het Vrije Volk" was er onmid- en declamatie. De heer Jos de Jager ver- (lelliik bij, om sis teren te schrijven:telde een kerstverhaal. Na de pauze was dat de Nederlandse gulden als „harde T^Tfdèling Kloet in ge van de gulden" kan meedoen, is te danken n.C.V.B. hield een kerstavond in het aan minister Hofstra. Tot uw dienst, verenigingsgebouw. Twee leden lazen de Maar nu het er ook in Nederland op Onde^tadmg^n mevr. zal kunnen aankomen, dat er impo- - velde declameerde, mevr- Wagenaar las pulaire maatregelen genomen moeten een kerstgedicht voor en mevr. Buteijn uririlpn oic iTifrpkkpn van subsidies sen Zuidafrikaans liedje en mej. 5Von- worden, als intreKken van suosiaies d m las een kerstverhaal voor. hebben de socialisten en heeft In st. Annaiand is gisteren in de met name minister Hotstra een uit- kerv. kerk een kerstzangdienst gehouden, weg gezocht, om de benen te kunnen waaraan medewerking werd verleend nemen, voordat de socialistische po- Zangkoor en het KAPELLE. In de nederlands her- j Kinderkoor- Samen met het kinderkoor vormde kerk te Kapelle werd dinsdag- pulariteit ernstiger schade zou kunnen werd een kerstcantate uitgevoerd. Ds. P. avond een uitvoering gegeven van GOES Oudejaarsdag hoopt ds. C. van der Waa, Van Dusseldorpstraat 144 te Goes em.- predikant van de Ned. Herv. kerk 75 jaar te worden. Ds. v. d. Waa, die thans zie kenhuispredikant te Goes is, werd 31 dec. 1883 te Dedemsvaard geboren. Hij stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en werd op 7 aug. 1911 in zijn eerste ge meente, Koop en Waal op Texel beves tigd. Van 1918 tot 1924 stond hij te Hoog vliet, van 1924 tot 1929 te Waarde, van 1929 tot 1933 te Biggekerke en van 1933 tot 1948 te 's-Heer Arendskerke. Na zijn emeritaat diende hij de Herv. gemeente te Etten een jaar als hulpprediker en vertrok daarna naar Goes. In het kerke lijk leven heeft hij tal van bestuurs functies vervuld. Kapelle Kerstoratorium lijden dan reeds bij de staten- en Westland vertelde de kerstgeschiedenis raadsverkiezingen aan de dag was i en drie meisjes zegden gedeelten van LUKas getreden. jn herv. kerk te Yerseke werd een interkerkelijke zangdienst gehouden. In deze dienst werd gesproken door ds. Reijenga, herv. predikant, ds. Timmer man, vrij ev. pred. en door kap. Goos Willegen van het Leger des Heils. De afdeling Kapelle van de N.C.V.B. hield een kerstsamenkomst. Een koortje zong onder leiding van mevr. Balken- ende-Sandee, mevr. Mol-Krijger decla meerde en mevr. Slabbekoorn-Balken- ende vertelde een kerstverhaal. Voorts was er een kerstliturgie. Het kinderkoortje „De zangvogeltjes" te Kapelle heeft onder leiding van mevr. Leys een geslaagde uitvoering gegeven. Uitgevoerd werd het zangstuk „Klein kerstspel". De belangstelling was bijzon- der groot. In de hervormde kerk te Kats heeft de mannenvereniging een kerstavond ge houden. De heer A. de Wilde hield een bijbelinleiding en de heer J. de Boo las een verhaal. De muziekvereniging „Ex- onder- celsior" verleende medewerking. Mej. D. Nieuwenhuise te Nisse is 25 jaar leidster aan de zondagsschool. Dit Het is zo jammer, dat bij belang rijke ontwikkelingen ook zulke kleine dingen aan de dag treden. IJ ET C.N.V. heeft er goed aan gedaan, nu de kabinetscrisis voorlopig is opgelost door het optreden van het interimkabinet, vijf punten te noe men, waaraan naar zijn inzicht ook onder een interim-regering kan wor den voortgewerkt. Die vijf punten zijn: 1 bevordering werkgelegenheid: 2 weduwen- en wezenwet; 3 woningbouw: 4 collectieve contracten; 5 herziening rechtsvorm neming. Advertentie Wij zijn het er van harte mee eens. jubileum werd op hartelijke wijze ge- dat het C.N.V. door het poneren van vierd. deze punten uitspreekt: al is er stil- - stand ten aanzien van de directe po- j iitieke onderwerpen, dit behoeft niet te betekenen, dat het regeringswerk, waarover in politieke kringen een sterke gemeenschappelijke overtui ging heerst, wordt stopaezet. En de vijf punten, die het C.N.V. noemt, lig gen althans goeddeels in het vlak, dat buiten de directe politieke sfeer ligt. \|ET NAME GELDT DAT met be- trekking tot punt 1 en 3. Hoe de politieke constellatie zich ook ont wikkelt, vrijwel ieder zal het erover eens zijn, dat de werkgelegenheid moet worden bevorderd en dan niet alleen in het noorden, dat het C.N.V. noemt, maar op alle plaatsen, waar structurele werkloosheid dreigt en dus ook in Zeeland. En vrijwel iedereen is het ermee eens, dat de woningbouw verder bevorderd wordt, om het spook van de woningnood terug te drijven. Hetzelfde geldt voor de ontwikke ling van de loonvorming via de col lectieve contracten. Hier mag geen stilstand zijn. En wij weten, dat het C.N.V. op dit punt het oog gericht heeft naar grotere vrijheid. Daarmee zijn we het van harte eens. De weduwen- en wezenvoorziening heeft ook de sympathie van het over grote deel van ons volk. Het wetsont werp ervoor ligt bij de Kamer. Niets behoeft te beletten, dat de behandeling ervan normaal voortgang vindt, zodat ze nog spoedig kan worden ingevoerd. Het vijfde punt is een punt van stu die en onderzoek. Dat daaraan wordt voortgewerkt, kan ook hij niemand bezwaar ontmoeten. Het zou alleen jammer zijn, als men op dit en de andere punten uit een zekere over- consequentie alle activiteit staakte. het Kerstoratorium ,,'s Heilands Geboorte". De zang hiervoor werd geleverd door het zangkoor van de Vrij Evangelische gemeente te Goes onder leiding van haar dirigent, de heer Gommert de Kok. De orgelbespeling was in handen van de bekende organist Dirk Jansz. Zwart, die, voordat aan de uitvoering begonnen werd, eerst ten gehoren bracht de suite Kerstfeest II van Jan Zwart. Het was een prachtige avond, waarbij zowel de zang als het orgelspel waarde ring vond. Jammer was, dat er niet m,eer belangstelling voor dit kerst-oratorium bestond. 's-Heer Abtskerke Afscheid leidster zondagsschool 's-HEER ABTSKERKE Tijdens de Kerstviering der zondagsschool werd af scheid genomen van mevr. G. W. Nieu- wenhuize-Minnaard, wegens haar vertrek naar 's-Heer Arendskerke. Ruim acht jaar heeft zij haar krachten gegeven voor het zondagsschoolwerk. Zij werd toegesproken door ds. Warffe- mius, die haar werk ten zeerste prees. Als stoffelijk blijk van waardering werd een boekwerk aangeboden. Botsing te Yerseke Yerseke. Op de kruising Kerkplein- Oude Markt-Wijngaardstraat en Noord- zandstraat kwam gisteravond de motor rijder P. uit Yerseke in botsing met de film van de Ned. Heide Mij. vertoond „Langs ongebaande klingen". Kapelle Kerstfeest In het verenigingsgebouw „Obadja"te Kapelle vierde de christelijke jongens club „Samuel" het Kerstfeest, voor de eerste maal gecombineerd met de meis jesjeugdclub „Bouwen en Bewaren". De leiding berustte bij de heer P. G. Ver- maire. Door mevr. Sinke-Goesseije werd de Kerstgeschiedenis verteld, terwijl na de pauze de C.J.V. kerstliturgie werd gevolgd. Het kerstverhaal werd verteld door de heer P. Oele. doen. Dat een twintigtal gezonde ke rels in de Oostburgse gymnastiekzaal dit kan, komt doordat nu reeds het derde seizoen aan de gang is van de centrale schaatstrainingdie voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ge houden. Vooropgegaan door de wedstrijdrij ders Piet van Acker, J. Kools en I. de Bruijne uit Cadzand, Ko Rieteco en Piet Baas uit Oostburg en Wim den Hamer uit Schoondijke, zweten 20 West-Zeeuws-Vlamingen in die zaal. Het feit dat ze nu nog steeds geen ijs onder de voeten kregen, doet niets af aan hun ijver. Wie deze mensen zo bezigziet, krijgt de indruk, dat men in Oostburg als het ware elke dag ijs verwacht en dat men niets aan het toeval wil overla ten. Vooral niet nu in Middelburg de Zeeuwse kampioen Jan de Jager is begonnen met een centrale training. Drie jaar geleden zijn de West- Zeeuws-Vlamingen op het ijs naar voren gekomen en zodra er ijs is, zal de familie De Jager weten, dat er aan de „overkant" gewerkt is. de stemming van 17 januari. Het Dagelijks Bestuur heeft toegezegd. BoillV- etl Woningtoezicht er zorg voor te zullen dragen, dat de Wnnrlt TViccaa rlimaa groslijst vóór 14 januari aan de CH. LPiLli. tlloat: 1111 pL Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wond eren I De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen en doet werkelijk wonderen BEROEMDS GENEESMIDDELEM IN ÉÉN TABLET 1 Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (helaroi. WATERLANDKERKJE. De rioolbelasting in Waterlandkerkje zal met 100 procent worden ver hoogd. Moesten de huiseigenaren tot nu toe drie rijksdaalders be talen, in de toekomst zullen zij 15 moeten neertellen, als riool belasting. Tijdens de maandagavond ge houden raadsvergadering, deelde de voorzitter, burgemeester M. J. TERJSEUZEN Lyceumclub gaf litvoering TERNEUZEN. In het Concertge bouw gaf de Terneuzense lyceumclub de jaarlijkse uitvoering. Nadat de voorzit ster, mej. Ria Dubois, een woord van welkom had gesproken werd het gedeel te voor de pauze gevuld met zang door het schoolkoor en het MMS-koor en de opvoering van Engelse volksdansen. Na de pauze werd het stuk „De storm" van Shakerpeare op de planken gebracht. Gevonden voorwerpen TERNEUZEN Als gevonden voorwer- |een bestelauto, bestuurd door P. uit Yer- zl^n aanS®§even: ^0<3dscihaptas, zwart seke. De motor werd zwaar, de axitoui.n(?.®rsf en Je' sPortbroekJe< beige kap licht beschadigd. De bestuurders kwa- rt» kZXV? da~ men er zonder letsel van betekenis af. mesSlace' ongeadresseerde brief, beige wolen want, damespolshorloge met rek band, verschilende wanten, kinderbroche met' geel kinderwantje, koperen gewicht Bieselinge Jaarvergadering Z.L.M. In de hervormde school hield de afde ling Biezelinge van de Z.L.M. onder voorzitterschap van de heer P. Scheele haar algemene jaarvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het verscheiden van de heer A. de Waard |en deelde voorts mede, clat het secreta ris-penningmeesterschap in twee aparte functies is verdeeld. Secretaris is nu de heer K. Dees, terwijl de heer M. Land man tot administrateur is benoemd. Het jaar kon worden afgesloten met een ba tig saldo. Tot afgevaardigde naar de al gemene vergadering van de Z.L.M. werd benoemd de heer P. Gijzel Lzn. Ten slotte werd door de adjunct secretaris M. J., z.v. G. H. A. A. Aper en N. E. de Bruijn; Janna L., d.v. J. A. Janse en L. M. L. van der Hage; Edmond, z.v. G. Andries- sen en J. Reyerse; Guido E. A. E., z.v. H. A. V. Cörtvriendt en M. J. van den Bulck; Ma- rinus, z.v. M. de Jonge en J. C. van dei- Bent; Cindy I. C., d.v. R. A. M. Baert en G. L. H. van Paemel Ondertrouwd: Y. M. L. C. Waterloos, 28 j. en W. M. de Ridder, 23 j. Gehuwd: G. A. Vioen, 25 j. te Hulst en A. M. de Bakker, 26 j.; W. F. A. de Koek, 33 j. en C. M. van der Peijl, 24 j.; O. A. T. de Waele, 22 j. en A. N. Moes, 20 j.; P. G. Ha melink, 25 j. en M. A. P. van Hecke, 22 j, Overleden: M. Dees, 68 j. te Axel, e.v. H. Dieleman: P. B. Goethals, 81 j. te Sas van Gent, wed. v. C. Meireson; J. Jansen, 78 j. te Hoek, e.v. A. Koole; J. Boogaard, 81 j., wed. v. K van Rooijen; G. P. van Gaaien, 79 j., e.v. J. A. Meertens; A. R. Kouijzer, 71 j.. wed. v. F. Destombes. AXEL ,Asaf zanguitvoering gaf goede Verbrugge mede, dat in de be groting voor 1959 d2e inkomsten door middel van rioolbelasting tweemaal zo hoog zijn geraamd als in de voorgaande jaren. De begroting voor 1959 werd vastge steld. In het ontwerp was een tekort ge raamd van f 10400,Door overboeking uit de saldi-reserves is dit tekort ge dekt. De kapitaalsdienst heeft een na delig slot van f 84739,75. Het fietspad langs de weg Postburg WaterlandkerkjeIJzendijke is aanbe steed, en gegund aan C. de Ruysscher en zn. te Biervliet. Naar aanleiding van het verzoek van het Groene Kruis om de subsidie te verhogen, besloot de raad f 0,50 per lid meer te verstrekken, zodat de bijdrage is gebracht op f 2,50. Het Groene Kruis had een verhoging van f 2,gevraagd. Dezelfde verhoging is aan het Wit-Gele Kruis verstrekt. Met algemene stemmen werd wethou der J. C. van de WaXle benoemd tot on bezoldigd ambtenaar van de burger lijke stand. NISSE. De leden van de gemeente raad hebben uitvoerig gedebatteerd over het voorstel tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling bouw- en woningtoezicht voor Baarland, Driewegen, Ellewoutsdijk. 's-Gravenpolder, Hoede- kenskerke, Nisse en Oudelande. De heren Bogaard en Kramer meenden, dat het rayon te groot is en waren huiverig, dat de kleine gemeenten, zoals Nisse, de dupe zullen worden van die gemeenten, die veel bouwen. Burgemeester Jansen heeft lang en veel moeten praten om de heren te kunnen overtuigen, dat hiervoor geen andere weg mogelijk is. Uiteindelijk werd het voor stel zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Met ingang van 1 januari 1959 zal aan de burgemeester een auto-toelage worden verstrekt. De Ned. verenigig tot Rheumabestrij- ding kreeg een subsidie van 1 cent per inwoner. Het voorstel tot aankoop van een perceeltje, b.ouwgrond van de ge zusters De Kuijper, gelegen aan de Wil- helminastraat werd aangenomen. De heer L. Nieuwenhuize Gz. wérd herkozen als lid van het Burgerlijk Arm bestuur. In de rondvraag klaagde de heer Bogaard over de slechte toestand van de Achterweg. De burgemeester zal dit bekijken. Ook vroeg de heer Boogaard het een en ander over de rattenbestrij ding. Naar zijn mening pakt de gemeente deze materie niet hard genoeg aan. De burgemeester verklaarde echter, dat de gemeente niet verplicht is de ratten te bestrijden. Dit is een particuliere aan gelegenheid. Advertentie voor oliehaarden AXEL. Op tweede kerstdag gaf het christelijk gemengd koor en kinderkoor 50 gram, rode damesportemonnee, sier- „Asaf" een goede zanguitvoering in de ketting aan veiligheidsspeld, bruine bal. sleutel nr. 10 en sleutel aan ring nr. 12. „Schuttevaer" heeft vele wensen TERNEUZEN. Bij de behandeling van de voorstellen voor de algemene vergadering bleek, dat de afdeling Ter- neuzen van „Schuttevaer", in 's Lands Welvaren bijeen, vele wensen heeft met betrekking tot Zeeland. Zo werd o.m. de noodzaak uitgesproken, nu de havens geheel gevulde gereformeerde kerk. Met grote aandacht werd geluisterd naar de nummers, die onder leiding van de heer P. C. Brakman op schitterende wijze ten gehore werden gebracht. Ook het chr. gemengd koor uit Zaamslage dat mede werking verleende, liet zich van de beste zijde zien. Mevr. M. Riemens-De Fouw uit Terneuzen, een oud-soliste van „Asaf" bleek de zangkunst nog goed machtig te zijn. Kiesvereniging mei hel hoogste rendement zuinig - geen roef - meer warmte MIDDELBURG. De M.A.C. „De Zeeuwen" organiseerde een gezellig heidsrit door Walcheren, waaraan 23 rijders deelnamen. De rit was verdeeld in drie trajecten, die samen een lengte hadden van 40 km. In elk traject moesten de deelnemers diverse opdrachten uitvoeren en daarvoor kreeg men ongeveer 3 uur toegewezen. De start en finish van de rit vonden plaats in „De Eendracht" te Middelburg. Hoofdprijs was een kaas, die werd ge wonnen door de heer De Ruyter uit Vlissingen. Voorts was er voor iedere rijder een prijs beschikbaar. De uitslagen waren als volgt: 1. H. Tavenier, Vlissingen 17 strafp.; 2. J. Wattel, Middelburg47; 3. S. Jongepier, Serooskerke 48; 4. P. Louws, Serooskerke 52; 5. J. Tavenier. Marknesse (N.O.P.) 60; 6. P. v. Hese, Middelburg 73; 7. De Ruy ter, Vlissingen 95; 8. J. v. d. Kreeke, Middelburg 107; 9. B. Schuilwerve, Vlis singen 130: 10. N. Zandee, Vlissingen 182; 11. W. de Visser, Ritthem 183; 12. J. P. Meijers, Souburg 183; 13. J. van Wezel, Middelburg 186; 14. J. de Visser. Seroos kerke 186; 15. N. de Rijcke, Vlissingen 188; 16. J. v. Loenen, Vlissingen 211; 17. W. Flipse, Nieuwland 243; 18. Faber, Vlissingen 248; 19. F. N. Baan, Middel burg 301; 20. L. D. Vercouteren, Yer seke 453. Er was één uitvaller. GOES. De volgende wedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap jeugdschaken Zeeland 19581959 zijn ge speeld: Groep A: A. D.ubbeldamA. den Hamer (Sluiskil) 10. Groep B: L. Lammens, TerneuzenW. v. Wijnen, Middelburg 10. Groep O: J. C. Goedhart, Middelburg W. Schltem, Middelburg 10; J. Gom- mers, SluiskilJ. J. Dubbeldam, Sluiskil 1—0. i van St. Maartensdijk en Scherpenisse in verband met het Deltaplan op het punt!. staan te verdwijnen, andere havens aan eei Francke vergaderde de A.R.-Kies- te leggen, die ook bij half-tij te bereiken verem^mg- .De heer 9: Smee? besprak van de Z.L.M., de heer C. J. v Iwaarden. zullen zijn. Verder werd opgemerkt, dat zeer Uitvoerig en duidelijk de uitslag van de sluizen in de Zandkreek bij Katse- d.e Jaatfte gemeenteraadsverkiezing. In veer niet lang genoeg zullen zijn voor het passeren van schepen. Ook werd de noodzaak uitgesproken voor het aanbren gen van gasboeien in het Gat van Hon- tenisse. Nogmaals zal met klem worden verzocht alles in het werk te stellen om meerpalen te plaatsen bij de spoorbrug in Gent. Schietvereniging Vrouwenpolder VROUWENPOLDER. De schietver eniging „De Treffers" hield de jaarverga dering o.l.v. de heer A. Duvekot Jz. Na het uitbrengen van de jaarverslagen werden de prijzen bekend gemaakt en door burgemeester A. de Kam uitgereikt. C. Corbijn le pr. (beker van Burge meester A. de Kam); M. de Gruyter 2e pr. (beker van de heer Jo Tax); J. K. Boyink 3e pr. (beker „Oranjezon"); M. Louwerse 4e pr. (beker v. d. vereniging): A. Duvekot 5e pr. (lauwerkrans); C. Til- roe 6e pr. (lauwertak). De bestuursverkiezing had het volgen- j gevën" de resultaat: A. Duvekot, voorzitter; J. K. Boyink, TERNEUZEN vice-voorz.; W. Duvekot Pz„ tweede' Geboren: Ronald M., z.v. M. E. Buysse en secr.; A. Schout, penningmeester. |P. van den Brande te Sas van Gent; Peter In zijn openingswoord deelde de voor zitter mede, dat de vereniging 253 leden telt. Hij deed een beroep op alle aanwe zigen voor het onderbrengen van schip perskinderen, welke in september 1959 met de lessen start, zullen bezoeken. De heren A. P. Vermeulen, T. C. Leu- AXEL Onder voorzitterschap van de Axel leden A.R., C.H. en P.v.d.A. verlie zen, het G.P.V. boekte winst. Spreker wekte op tot meer activiteit. Ook t.a.v. de praktische politiek gaf hij diverse wenken. Sint Annaland Voor hel laatst SINT ANNALAND. De oude haven ligt momenteel vol met schepen. Een dertigtal schippers heeft de haven opge zocht, teneinde de kerstdagen en ook de nis en J. van Putten werden in het"^- ^"'wisseling in de familiekring door te stuur herkozen. Op 29 december a.s. zal|k""n™ brengen. Gezien de vorderingen „Schuttevaer" de traditionele feestavond aa baven zal dlt "aal a'le waarschijnlijkheid wel de laatste keer zijn, dat de oude haven vol schepen ligt. Een oud vertrouwd dorpsbeeld zal met de afsluiting van de oude haven ver dwijnen. GOES. De wedstrijden om het kam pioenschap schoolschaken werden voort gezet. Ditmaal speelde het Kon. Wilh. lyc. „Hulst" tegen Chr. H.B.S. II, Middel burg, welke strijd eindigde in remise (33); R.H.B.S. I Vlissingen tegen Gym nasium II. Middelburg (51); Chr. H.B.S. I, Middelburg tegen St. Jansenius Lyc., Oostburg (4!.V/a); en Gymnasium I. Middelburg tegen R.H.B.S. II, Vlissingen (5/2—16). Na deze tweede ronde is de stand: Groep A: Kon. Wilh. Lyc. Oostburg R.H.B.S. I Vlissingen R.H.B.S. I Middelburg Chr. H.B.S. II Middelburg Sted. Gym. II Middelburg 2 110 3 7 1 1 0 0 2 5 110 0 2 4 2 0 1115 2 0 0 2 0 3 Zanguitvoering te Oostkapelle OOSTKAPELLE Het Chr. gemengd koor „Sursum Corda" gaf een uitvoering in de Geref. kerk. Niet minder dan twin tig nummers werden uitgevoerd, waar onder de bekende liederen: Serenade van een Landsknecht en Oesper van Beetho ven. Onder leiding van de dirigent de heer Gommert de Kok werd goed en met overgave gezongen. Niettemin is dit koor bij intense studie tot grotere prestaties in staat. Met alle waardering voor het gebodene is ook de nuancering voor ver betering vatbaar. De klank was zeer goed en het koor beschikt over goede stem men. Het hoogtepunt bereikte het koor in: ,.Hör mein Bitten Herr", van F. Men- delsohn-Bartholdy. De soliste mevr. S. Maas-Rothe gaf een prachtige vertolking van de sopraan solo en werd aan de pia no uitstekend begeleid door mevr. J. Vis ser-Walraven. Een geslaagde uitvoering waarvoor zeer goede belangstelling be stond. Groep B: Sted. Gym. I Middelburg 2 2 0 0 4 10" Jansenius Lyc. Hulst 2 10 12 7G Chr. H.B.S. I Middelburg 1 1 0 0 2 4 Rijkskweekschool M'burg 10 0 10 1 R.H.B.S II Vlissingen 2 0 0 2 0 J4 Gedetailleerde uitslagen: R.H.B.S. I (Vlissingen)—-Gymnasium II in de kerk van de H.H. Martelaren (Middelburg) 51. 'van Gorkum te Bergenop Zoom blekef R. RuijgR. v. Amerongen 10; M. Dom-1 onbevoegden het zich bij de kerststal b®» zeD. de Jong 10; K. LoevertP. Hbn-I vindende offerblok te hebben geledigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3