1958 Lia Dorana - de vrouw als actrice Beroemde mannequins (26) luiden - op weg naar nieuw - het oude uit Vaarwel was de mode Slanker worden met veertig niet langer een probleem Voor Nieuwjaar panier en pli-Watteau LANCÖME ...en ivat de jeugd er van maakte ^J-ranóe ^Bont-Uoedjeó BONTIA MEENT 40 Parfumerie de Winter Tussen vijf en vijftien Ook zij nu wat minder MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Zaterdag 27 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 Zesentwintig be kende mannequins uit verschillende lan den kwamen als af scheid van 1958 nog éénmaal voor de lens. Die zesentwintig slanke jonge vrou wen, het afgelopen jaar in kranten en tijdschriften overal de blikvangers als het over kleding ging, ziet u hier bijeen. WAT het meest uw aandacht trok als mode de afgelopen twaalf maanden, dragen zij. Japonnen in Empire-lijn, vlot te, losse sweaters van zach te mohairs met touch-appeal, mantels met kragen van langharig bont, jur ken met franjes in ruiten als plaids, tonvormige jasjes, enzovoorts, enzo voorts Allemaal hebben zij een pruikachtig kapsel en allemaal korte rokken, de belangrijkste erfenis die de mode 1958 ons na zal laten! De smalste taille is 54 in dit ge- zel-chap van topmannequins uit ver schil' nde landen. De Engelse Sandra Paul. bij het eerste trapje, heeft zo'n smalle leest. De Italiaanse Maria Scarafia, voor het tweede trapje, doet daarvoor niet onri'er. Barbro Mendoza, de blonde Spaanse, die in lichte jumper bij de laatste trap poseert, is de langste van deze internationale modesterren. Hun foto's hebben u de afgelopen twaalf maanden van menig tijdschrift toegelachen, want zij waren ook de covergirls nummer één voor de mode in 1958. Wat er in de praktijk van die mo de teiecht kwam, bijvoorbeeld bij de jongeren? Dat toont u de tweede foto, waarop vlotte teenagers op hun eigen manier de 1 "-ding anno 1958 interpreteren. Hoge hakjes, gekleurde kousen, heel korte rokken, nonchalante kapsels lange kettingen en slob-truien, dat maakten zij er van. Het ziet er naar uit dat zij zo nïet vaart ook 1959 in willen stappen. Maar de mode nam reeds een eerste aan loop naar de volgende start! Wat drar het resultaat van zal zijn, gaan wij u de volgende maand vertellen. door Rita Beukman TOEN WIJ op, de Rotterdamse €oolsingel kort geleden de eerste moderne bontmuts tegenkwamen, bleek die op het hoofd van de actrice Lia Dorana te prijken. Bij die charmante bontmuts droeg zjj een pakje met hetzelfde bont gegar neerd, wat van haar een opmerkelijke verschijning maakte, tussen het druk voor oudejaarsavond winkelende publiek. Lia heeft ,,echt een hoedcngezicht", dachten wij, ons herinnerend met hoe veel soorten hoofddeksels uit verleden en heden wij haar reeds op het toneel hadden gezien. Ook ifi ons land verwacht v een actrice steeds meer, dat zij er al tijd goed Uit ziet. Dat is vanzelfspre kend maar nie- -and vermoedt eigen-, lijk, hoe moeilijk dit dikwijls juist voor ons kan zijn. Pruiken-puzzels Ne bijvoorbeeld je kapsel, dat wordt een zorgenkind, als je met een stuk bezig bent, waarin je een pruik moet dragen! Het is natuurlijk wel leuk -o'n mooie haardos te hebben op het toneel, maar je eigen kapsel heeft onder ie pruik heel wat te lijden. Als je met zo'n rol bezig bent, kun je dan ook wel elke dag naar de kapper gaan. Een puzzel, om daar ook nog tijd voor te vinden! Achter de coulissen is het altijd een hele consternatie, wanneer 'er na een première met pruiken een receptie is. Alle meespelende vrouwen gillen Vlotte jongeren anno 1958 De zesentwintig van de grote foto weten er al meer ran, want zij waren de afgelopen weken druk bezig met pas n bij de couturiers, die voor ons nu weer andere lijnen verzinnen. /Va di- hen Heten dragen mogen zij echter niet verklappen. Tot mid den januari staat op de nieuwe mode nog met grote letters: GEHEIM! I Als vrouw van de wereld in Het kind van de rekening. Het is heerlijk om met kleren te kunnen spelen zei Lia Dorana, toen wij over kleren en theater met haar spraken op de gezellig ingerichte zol der. die haar in Rotterdam tot pied- a-terre dient. Vooral costuumstukken zijn zalig, met mooie toiletten, pruiken, waaiers en w t daar verder zoal bijkomt. Het is voor een vrouw dan altijd weer fascinerend, je daarbij telkens weer heel am" rs te kunnen tooien. Wel wordt het echter daardoor soms moeilijs, voor eigen garderobe heel precies binnen de perken van de gang bare mode te blijven. Hoe beeldig een toilet of hoed je op het toneel ook staat, als die kleding tot het verleden behoort, kun je er privé nu eenmaal niet in uitgaan. Romantische toets Dat spelen met kleren voor het to neel brengt je er gauw toe, ook voor eigen garderobe van een romantische toets te gaan houden. Daarom vind ik die Tsjechow-achtige bontmutsen zo prettig. Als het maar even kan zet ik er sen op, nu het 'mode is. Een cape draagt Lia Dorana ook graag, geluk kig dus dat de mode weer .diezelfde voorkeur heeft. Voor de avond liet zij er een maken van zwarte fluweel met ec i ering van .affierblauwe satin. Daar ast vind ik echter kwas: sportie ve kleding prettig zegt Li.t. Chemi- siers bijvoorbeeld in mooie stoffen, ha: 'i sweaters, alles wat een beetje ..slobby" is, wat gewild nonchalant, en dat dan in aparte kleur m. Eend, Medea, de Parvenu, Het kind van de rekening, Wals der Toreadors enzovoort, met :even maal een totaal veo-chillend uiterlijk. Zulke ervaringen kun je eigenlijk alleen in een klein land als actrice op doen, zegt Dia. In het buitenland is het gewoon ondenkbaar, zoveel ver schillende rollen in zo'n korte tijd. Als daar ren stuk het doet, zoals dat heet, loopt het praktisch een heel jaar, wat in ons land m: de huidige toneelcon stellatie vrijwel niet mogelijk is. Susanne Flon, de actrice die ik erg bewonder, speelde bijvoorbeeld in tien jaar tijd slechts vier verschillende rol len. De gevarieerdheid die het beroep hier heeft, vind ik echter juist heel prettig, al is het ook extra inspan nend. Nog altijd Liesbeth Veel tijd voor zichzelf houdt een Ne derlandse actrice meestal niet over, zeker niet wanneer men druk in de repetities zit. Dan wordt het gewoon een kunst even de kans te krijgen ^.voor jezelf wat boodschappen te doen en thuis nog wat te redderen. Over boodschappen doen gesproken, wat Lia ook draagt, „juffrouw Doorsnee" noe men de winkeliers haar nog dikwijls. Voor Liesbeth uit de familie Doorsnee houdt men haar dab! Maar u bent toch geëmigreerd?, vraagt men haar herhaaldelijk verbaasd, immers voor een groot deel van het publiek heeft deze radio-familie echt bestaan. De kruidenier, de bakker en de wa terstoker weten beter wat er met mij als Liesbeth Doorsnee allemaal ge beurd is, dan ik mij dat zelf nog herin ner, zegt Lia Dorana. De vreemdste vragen stelt men mij soms over die familie en dan moet ik echt mijn best doen dat allemaal weer thuis te bren gen, anders is men zo teleurgesteld Van man en vrouw Van Pierre Dubois, een der meest talentvolle schrijvers van de generatie die kort vóór de tweede oorlog debuteerde, ver scheen in de Nimmer Dralend Reeks van Nijgih en Van Ditmar de tweede druk van de roman ,,De ontmoeting". Het verhaal heeft de\liefde tus sen man en vrouw tot onderwerp en de schrijver laat zijn hoofdper soon René Cascol diens liefdeser varingen en belevenissen vertel len. Daarin as de hunkering in Re né e.n van hem in iedere mens naar liefde en geluk tast baar. Even tastbaar tevens als de teleurstelling en de droefheid, die de liefde tussen man en vrouw bijna wezenlijk in zich draagt, omdat elk van de geliefden leeft in de gesloten werkelijkheid van het eigen ik, waarbinnen niemand toegang heeft. Zelden is in de Nederlandse li teratuur over het geluk en de tragiek van de liefde zo mooi ge schreven als in „De ontmoeting" van Dubois. Men herkent in da roman daarenboven de essayist, die in ra-ke aforismen waardevolle dingen zegt niet slechts over de liefde, maar ook over het leven, de kunst en de gemeenschap. Advertentie J TJET SLANKER WORDEN zit in de lucht overal, want niet alleen de vrouwen doen tegenwoordig aan hun lijn vooral zo tegen de veertig, maar óók de mannen. De een volgt dit, de ander dat diëet, wel of niet met resultaat en het uitwisselen van verslankingspro- gramma's is het onderwerp van ge sprek in menig gezelschap. Sinds dokter Horace S. Le Marquand Met matelot van tulle als pikante -1 schoonheid, in Wals der Toreadors. da' om de kapper, die er heel han dig in is met kunst en vliegwerk nog vlug iets behoorlijks van je eigen kap sel te maken. O ner, een actrice hoeft tegenwoor dig zeker geen slechte huid te hebben, ook al moet zij voor het toneel veel en telkens weer andere make-up ge- -bruiken. Integendeel, juist daardoor raakt zij er helemaal op ingesteld, de huid al tijd grondig te reinigen. Schoonheids- spclisten hebben vastgesteld, dat vrouwen die geneigd zijn 's avonds hun crèmes en .ions nog al eens niet te gebruiken, in doorsnee een veel minder goede huid hebben dan een actrice. Zeven vrouwen In één seizoen heeft Lia Dorana on- ian~- niet mineer dan zeven zeer uit eenlopende vrou elijke typen uitge beeld In zeven verschillende stukken, zoals Thee en sympathie, De Wilde Casper de Jong heeft voor Van Goor Zonens Gulden Sporenserie gepoogd, het beroemde boek Moby Dick van Herman Melville voor dé jeugd na te vertellen. Het is hem, eerlijk gezegd, niet hele maal gelukt. Nu is het voor jonge le zers bevattelijk navertellen van Melvil- les werk ook wel een heksentoer; Mei- villes romans zijn veel meer dan „het •verhaaltje alleen". De Jong heeft zijn best gedaan, maar er zijn zoveel goede oorspronkelijke kinderboeken en zo veel andere grote werken uit de wereld literatuur, die zich beter lenen tot „be werking voor de jeugd" dat deze uit gave van Melville een wat overbodige indruk maakt. Even onafscheidelijk met de vie ring van Oudejaarsavond verbonden, als de wensen die we klokslag twaalf ontvangen, is de baklucht waarvan het huis die dag doortrokken is. Spe ciaal om het de huisvrouw bij dat bakken en braden makkelijk te ma ken, kwamen verschillende fabrikan ten nog juist voor het einde van het jaar met enkele nieuwe produkten op de markt. Die nieuwtjes troffen we reeds in de vakken van de goed gesorteerde levensmiddelenbedrijven aan. Mocht het juiste deeg voor een bepaald soort banket niet altijd even goed willen lukken, behoeft dat geen bezwaar te vormen om toch zelf te bakken. Kant en klaar deeg in ver- schillcnde samenstellingen is in elke goed gesorteerde zaak verkrijgbaar. Ook suikerzoete garneringen in ro se, bleu en zilver om aan dat gebak een extra verzorgd tintje te geven, kunt u zo kopen. Voor het opmaken van de" har tige hapjes kan men naast de inhoud van een groot aantal blikjes nu ook een keuze maken uit verschillende lekkernijen in tubes. Paling- of zalm mayonaise en enkele pikante kaas soorten bijvoorbeeld, zijn speciaal voor dat doel in die vorm verpakt. Geklonken wordt er bij het fees telijk inluiden van het Nieuwe Jaar natuurlijk ook. Een bekende Neder landse conservenfabriek kwam nog juist voor de feestdagen met een uit zuiver druivensap vervaardigde nieu we rode vermouth uit. Om het meel voor het bakken te zeven, wordt er een handige me talen zeef in de vorm van een be ker gebracht waarin een soort vork is bevestigd. Voor het bakken zelf zijn er verschillende vormen in de handel met een siliconen binnenlaag, waarin eventueel ook zonder vet ge bakken Kan worden. Klassiek met glad kapsel en antieke bijoux, in Medea. dat „Liesbeth zelf" het niet meer weet! Op Nieuwjaarsdag zal Europa aan Lia Dorana'.s voeten liggen op het to neel. Een Italiaan, een Spanjaard, een Engelsman en een Fransman omzwer men haar als aanbidders, in „Wie krijgt de weduwe" van Goldoni, dat dan door het Rotterdams Toneel wordt opgevoerd. Fraaie costuums, geïnspireerd op de doeken van Watteau, worden daarbij gedragen, wijds en sierlijk met grote paniers en de pli-Watteau. Heerlijke costuums om je als vrouw in te be wegen zegt Lia, maar zo'n costuum stuk kan je ook voor vreemde verras singen plaatsen. Wij gaan nu bijvoor beeld in de onderjurken met paniers repeteren, want aan de costuums wordt nog hard gewerkt maar het is heel belangrijk tevoren precies te we ten, hoeveel plaats je wel inneemt op het toneel in zulke wiid uitstaande gewaden. Lia met bontmuts werpt een blik ir de spiegel en rent dan de trappen ai naar de repetitie, om als kokette Ita liaanse even later in panier tussen haar aanbidders 'van vier verschillen de nationaliteiten te staan. Nu reeds zelfbeheersing bij eten eh snoepen. Verstandige voeding als kind, kan strijd tegen dikte als volwassene voorkomen. Advertentie voor Uw It uidverzórging EEN WERELDMERK Het volledige assortiment Ss voorradig bij ROTTERDAM Karei Doormanstvaat 374 Tel. 137998 de resultaten van een onderzoek van twintig jaar naar het verband dal er bestaat tussen heel mollige kinderen en te dikke volwassenen bekend heeft gemaakt, wordt er in Amerika, Enge land en Frankrijk, ook op de voeding van de kinderen meer gelet. Dokter Horace heeft namelijk vast gesteld, dat al te mollige kleintjes grote kans lopen later als volwassenen veel last van hun omvang te krijgen, wanneer zij tenminste niet tijdig slan ker worden. Tussen de vijf en vijftien jaar kan door al te overvloedig eten en snoepen de basis worden gelegd voor een levenslange strijd tegen een te hoog gewicht. Een teenager die voortdurend met haar lijn te kampen heeft omdat zij veel zwaarder is dan normaal voor haar leeftijd, heeft dat bijvoorbeeld dikwijls te wijten aan verkeerde voe ding tussen vijf en vijftien jaar. Tot op zekere hoogte kan dik wor den erfelijk zijn. In de meeste geval len kan ook onder die omstandigheden het toenemen in gewicht echter be perkt worden, door een juiste manier van eten. Veel meer mensen lijden tegenwoor dig aan de nadelige gevolgen van een te hoog gewicht, dan aan ondervoe ding. Om te voorkomen dat uw kind later voortdurend moet kampen tegen te dik worden, is het nuttig als ouders er nu reeds op te letten, dat het niet teveel eet en vooral niet teveel snoept. Is een kind eenmaal te dik, dan is daar heel moeilijk iets aan te veran deren zonder de voeding streng onder controle te houden. De dikte belemmert het in zijn be wegingen, zodat het minder actief wordt bij sport en spel, waardoor het gewicht nog meer gaat toenemen. Tijdens de feestdagen heeft Iedereen weer wel wat meer gegeten en ge snoept dan anders, óók de kinderen. Wanneer u nu zelf wat minder brood, cake, chocolade en andere din gen die niet bevorderlijk zijn voor de slanke lijn gaat gebruiken om uw ge wicht weer op peil te brengen, let dan eveneens op de voeding van de kinde ren. Geef hen meer vlees, kaas, vis, groenten en fruit en minder meelspij zen of zoete lekkernijen. Het is beter dat zij er jong reeds aan wennen zelf beheersing te hebben, als het om eten en snoepen gaat. Wanneer zij tegen de veertig niet tot degenen behoren, die alsmaar tegen te dik worden moeten vechten, zullen zij u daar dankbaar voor zijn! Vorstelijk boek over wijn Bij ons weten is er in het Ne derlands niet eerder een zo ver rukkelijk, zo prachtig uitgevoerd boek over de wijn verschenen als De edele wingerd en de grote wij nen van Frankrijk, door André L. Simon, vertaald door J. W. F. We- rumeus Buning. Een boek dat een liefhebber van wijn met vele vreugden vervult. Het is,'om te beginnen, vorstelijk in zijn ver schijningsvorm; de uitgever Don ker heeft er een typografisch ju weel van gemaakt en bovendien is het boek gesierd met een aan tal kleurenfoto's van druiven, wijn, wijnflessen en glazen die uiter mate fraai zijn. Het is voorts een boek dat de meesterhand van Bu ning in een uitnemend, sierlijk Nederlands heeft vertaald, zodat het een vreugde is, deze soepele volzinnen te lezen. Het is, tenslot te, een boek waarin een groot ken ner van druiven en wijn niet al leen zijn visie op de wijnen heeft neergelegd, maar bovendien kwis tig is met raadgevingen aan er varen en beginnende wijnliefheb bers. Kaartjes van de wijngebie den, beschrijvingen van talloze Franse wijnen, het kweken der druiven, het bereiden der wijnen, geschiedenissen van wijnen vol anecdotes, pittig verteld, dit al les kan men vinden in dit boek dat, om het eens heel vreemd te zeggen, een lezer zijn glas wijn een avond lang zou kunnen doen vergeten. Advertentie Lia Dorana bontmuts.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7