Washington kan niet zonder Formosa - wèl zonder Tsjang VIER OUDE JAAR EENS SM0RREBROD MET Gemeenten mogen niet meer met premie bouwen TSJANG KAI-SJEK NIET HERKIESBAAR Tussen de twee China's blijft een kloof Stuurloos schip binnen gebracht CNV legt dringende wensen voor aan nieuwe kabinet Maximumsnelheid voor België 5 5 imm&tmett Paul de Groot eist berouw van groep uitgestotenen ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina - 6 Niet om Tsjang Een bastion Eerste gerepatrieerden naar de Ver. Staten (jiipmov-Matsoe Kerstrust rond Quemoy Eredoctoraat voor Tito in Indonesië Alleen Formosa Een GROENE kerstmis heeft misschien te betekenen een WITTE pasen SUS-loten geven zekerheid van 5000 andere waardevolle prijzen totaal f 225.000.< BELASTINGWETTEN VLOT DOOR EERSTE KAMER i Ratjetoe Motorman door gas vergiftigd De enige ware Deense koning ziek Geen beïnvloeding door aard kabinet of pol. richting Pittige worst voor pientere speurhond Nieuwe Waterweg ontving 25.000ste schip Zaterdag 27 december 1958 DE BEKENDMAKING dat generalissimo Tsjang Kai- sjek zich niet opnieuw verkiesbaar stelt voor het pre sidentschap zal ongetwijfeld voedsel hebben gegeven aan de gedachte, dat de tijd niet meer zo heel ver is, dat de moeilijk heden in het Verre Oosten tus sen de beide China's kunnen worden gelikwideerd. Tsjang immers is de vleesgeworden on verzoenlijkheid en miljoenen mensen in de Verenigde Staten en Groot-Britannië beschouwen hem als het grote struikelblok op de weg die kan leiden naar een permanente oplossing van de moéilijkheden die maken dat Formosa een kruitvat is, dat voortdurend op ontploffen staat. HET IS ECHTER niet zo, dat „vesting Formosa" staat of valt met de figuur van Tsjang Kai-sjek. Formosa vervult sinds enkele jaren een nieu we functie die slechts zijdelings te maken heeft met de verbitterde strijd tussen nationalistische en communis tische Chinezen. Het is langzamer hand geworden tot een van de sterk ste bolwerken van de Verenigde Sta ten tegen het opdringende communis me en het kan als zodanig in het Amerikaanse verdedigingsstelsel niet worden gemist. Wie het bevel voert over de Chinese troepen is daarbij een kwestie van zeer ondergeschikt belang geworden, zolang hij niet pro beert tot een vergelijk te komen met Peking of Moskou. Waar het op aan komt is dat Formosa niet in han den van de communisten valt. TVTANNElpR DE Amerikaanse vloot W in spannende ogenblikken de wacht betrekt rondom Formosa, dan is dat niet in de eerste plaats om Tsjang te steunen, maar om te voor komen dat Formosa verloren gaat als belangrijkste steunpunt in het anti communistische front dat de Verenig de dt en ten koste van vele miljarden in de Stille Oceaan hebben gevormd. De AMERIKAANSE luchtmacht in de Pacific beschikt op Formosa ROTTERDAM. Zoals bekend is voor 3136 uit Indonesië gerepatrieerde Neder landse gezinnen de mogelijkheid ge schapen boven het normale quotum naar de Verenigde Staten te emigreren. Onder de passagiers van het s.s. Ryn- dam, dat 29 december naar New York vertrekt, zullen zich enkele gerepatrieer den bevinden, die tot het groepje men sen behoren, dat als eerste onder dit speciale schema zijn visum heeft gekre gen. De Amerikaanse consul-generaal te Rotterdam, de heer Robert E. Wilson, is voornemens aan dit vertrek enige ex tra aandacht te schenken. Bij het ver trek zal de heer Wilson persoonlijk aan wezig zijn, evenals mr. ir. B. W. Have- man, regeringscommissaris voor de emi gratie, en enige vertegenwoordigers van organisaties. Tsjang Kai-sjek over een van haar grootste en mach tigste bases, die dertig miljoen dol lar heeft gekost. Batterijen van de modernste raketten voor middelbare afstanden beschermen het eiland. De vloot is zelden meer dan enkele da gen stomens van het eiland ^verwij derd. Vele honderden militaire in structeurs en adviseurs leiden al ja ren lang hun Chinese bondgenoten op tot de beste soldaten die er in Azië te vinden zijn. Uit alles blijkt dat de mannen in het Pentagon die de plannen ontwer pen om het communistische deel van de wereld te omringen met een sta len band die niet te doorbreken is Formosa zien als een bastion dat nooit prijsgegeven mag worden. Of de grijze generalissimo dan wel een ander er het hoogste gezag uitoefent is van geen belang. Formosa vormt een integrerend deel van het Ameri kaanse defensiestelsel en moet dat blijven. HET VERBETEN vasthouden aan het bezit van de eilandjes en eilandengroepen voor de kust van de Chinese volksrepubliek, zoals Quemoy TAIPEH, 'A.P.) De Chinese com munisten hebben het kanonvuur op dè eilandengroep van Quemoy gestaakt als gevolg van een kerstbestand" waartoe de nationalisten het initiatief hadden genomen. Eerst had het nationalistische opperbevel de order gegeven, dat de batterijen op Quemoy het eventuele vuur van het geschut aan de kust van het Chinese vasteland niet mochten be antwoorden vanwege Kerstmis. Een hal ve dag later riep de radio in commu nistisch China om dat het bombarde ment van Quemoy de beide Kerstdagen zou worden gestaakt. BANDOENG (UPI) President Tito van Zuid-Slavië ontving donderdag het eredoctoraat in de rechten van de uni versiteit van Bandoeng. Hij verklaarde bij die gelegenheid, dat de koude oor log tussen de „blokken" moet worden beëindigd door ,,het dynamische, pro gressieve proces van vreedzame coëxis tentie". Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben hun goedkeuring gegeven aan het Amsterdamse raadsbesluit, een krediet van 240.C00 gulden beschikbaar te stellen voor de verbouwing van de voormalige Hollandse schouwburg tot een plaats van gedachtenis voor is gede porteerde Joodse Amsterdammers. en Matsoe. is een andere zaak. Tsjang wil ze onder geen beding prijsgeven en de Verenigde Staten willen er niet voor vechten omdat zij nu eenmaal geen deel uitmaken van de Ameri kaanse verdedigingsgordel. Op het ogenblik dienen zij o.a. als oplei dingsschool voor Tsjangs troepen, die er leren hoe zij zich onder vijande lijk vuur hebben te gedragen. Boven dien is het natuurlijk voor de verde diging van Formosa zelf nuttig om voorposten te hebben die twee belang rijke havens op het Chinese vasteland met hun geschut beheersen. Elke eventuele invasiepoging wordt er on middellijk opgemerkt, zodat een ver rassende aanval op Formosa zelf een onmogelijkheid blijft zolang Rood- China niet de beschikking heeft over een grote zeegaande oorlogsvloot die uit verder gelegen havens een poging zou kunnen ondernemen. HET ZOU kunnen zijn dat de man die Tsjang als staatshoofd zal op volgen wie dat is, weet nog nie mand van mening is dat het on derhouden van grote garnizoenen op zulke kleine buitenposten getuigt van een verkwistende aard, vooral omdat men diezelfde troepen op Formosa zo bitter nodig heeft. Hij zou gevoelig kunnen zijn voor het aa'vies van Wash ington om de eilandjes' te ontruimen en de vrijkomende troepen te gebrui ken voor de defensie van Formosa zelf. Zoals destijds bij de ontruiming van de Tatsjeneilanden door natio nalistische troepen, zou de Ameri kaanse vloot zeker bereid worden ge vonden om hem bij die operatie te helpen. Men zou in Washington niets liever zien. Maar wie zijn hoop op beëindiging van de noodtoestand in het Verre Oos ten stelt op het heengaan van de ver bitterde en stug doorzettende Tsjang K sa"' zal bedrogen uitkomen. Wash ington kan niet meer zonder het bol werk Formosa en het zal het samen met de voortreffelijk opgeleide troepen van Nationalistisch China verdedigen als ware het Amerikaans territoir. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De avond voor Kerstmis kenmerkte zich door een vrij grote drukte in de mond van de Nieu- p we Waterweg. Tal van schepen wilden .'blijkbaar voor Kerstmis binnen zijn. Ook het Franse tankschip Petro Noir (856 brt.) bereikte dat doel, echter niet I zonder sleepboothulp. Door een defect aan de stuurinrichting kwam het op on geveer 30 mijl ten Westen van Hoek van Holland in noodtoestand te verkeren. D.e sleepboot Schelde verleende hulp en bracht het schip met assistentie van een haven.^-eepboot veilig binnen de pie ren. Nog voor de kerstklokken begonnen te luiden lag de Fransman veilig ge meerd bij de Nieuwe Matex te Vlaar- dingen. DEN HAAG. De minister van so ciable zaken en volksgezondheid, zal het gebruik van sulfiet in gehakt blijven verbieden om redenen van volksgezond heid en eerlijkheid in de handel. De sla gers gebruiken sulfiet om het gehakt mooi rood te houden. Het produktschap voor vee en vlees en het bedrijfschap voor het slagersbe- drijf hadden herhaaldelijk bezwaar ge maakt tegen het verbod. Advertentie Nederland.75 gOpbr. t.b.v. Kath, Hoger Onderw. fonds en het Land. Secr. v.d. Kath, Actie advies van SUS: stel niet uit hetgeen u vandaag nog kunt doen. Ga naar uw bekende winkeliers of gireer: 4028 SUS-Rotterdam 88 Adres vooThïïicht'ingenr*Heemraadssinget 303. Rotterdam* ttl, 01800-50000'% Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De belastingwetter die dinsdag door de Tweede Kamer wer den aangenomen, zullen ook de Eerste Kamer vlot kunnen passeren. Dit blijkt uit het voorlopig verslag, waarin de ka merleden zich bereid verklaren egtoe mee te werken, dat voor het einde van het jaar een beslissing zal kunnen val len. In het verslag willen de leden niet in gaan op de huidige politieke situatie, noch in bijzonderheden treden over de ontwerpen zelf. Dit komt straks wel bij de openbare behandeling. EN VERDER Een netelig punt wordt in het verslag echter wel naar voren gebracht. Vele leden immers vragen aan minister Zijl stra, als minister van financiën ad in terim, of hij ook niet een verlenging met twee jaar van de belastingverhogin gen gewenst vindt, in plaats van de thans voorgestelde verlenging met een jaar. Het voorstel tot twee jaar verlen ging was indertijd immers een beslissing van het gehele kabinet, zo menen de leden. Nu is in de Tweede Kamer wel toe gezegd, dat in april 1959 het overleg tussen regering en kamer over een ver dere verlenging zal plaats hebben, maar wie zegt, dat Nederland in april 1959 al een regering heeft? De verkiezingen zijn in maart en een kabinetsformatie zal zeker tijd vergen, zodat een nieuwe regering door tijdnood al bij haar op treden in een dwangpositie tegenover de belastingen komt te staan. De kamerleden vragen minister Zijl stra, welke maatregelen hij denkt te ne men om te voorkomen; dat men straks opnieuw met deze belastingzaken over hoop komt te liggen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De scheuring, die zich dit jaar in de gelederen van de Communistische partij Nederland en de daarbij aangesloten Eenheidsvak centrale heeft voltrokken, is gisteren bij de opening van het vierdaagse 19e congres van de C.P.N.uitvoerig ter sprake gekomen. Partijsecretaris Paul de Groot, die de 250 congresgangers in het Amsterdamse Felix Meritis met een forse rede de basis voor hun dis cussies verschafte, deed een scherpe uitval in de richting van de uitge treden en geroyeerde communisten van de groep Wagenaar c.s. Deze groep, die zich vooral richt tegen het dictatoriale optreden van de partij secretaris, heeft kort voor het begin van het congres een open brief uitgegeven. Daarin word aangedrongen op openbaar making van alle meningsverschillen bin nen de C.P.N. Bovendien stellen de brief schrijvers voor dat commissies zullen worden gevormd, die het doen en laten van het partijbestuur tijdens en na de oorlog zullen nagaan. Laatdunkend Zoals bekend denkt men in de groep- Vagen nogal laatdunkend over het 'andee' van Paul de Groot in het verzet, 'n de onderzoekscommissies zullen naar iet inzicht van de dissidente communis- en ook geroyeerde leden van de C.P.N. fitting moeten hebben. De uitgestotenen moeten bovendien deel kunnen nemen aan de beraadslagingen over de resul taten van het onderzoek. een broederlijke terugkeer van de ge- royeerden binnen de C.P.N. De partijsecretaris vroeg zich daarbij echter af of de vraag van de dissidente lieer Gortzak in de Tweede Kamer om zendtijd voor zijn eigen groep niet in houdt dat hij plannen smeedt tot het vormen van een eigen partij. Moclit dat zo zijn dan voorzag de heer De Groot dat de gehele werkende stand de ban vloek naar de hoofden van de groep Wagenaal- c.s. zou slingeren. In zijn beschrijving van de uitgetreden groepering gaf de partijsecretaris de vol gende karakteristiek: „Achter deze groep staan de rechters en de politie, ge üniformeerd en niet geüniformeerd, de gehele burgerlijke staat. Het is een ratietoe van rechtse sociaal-democratie en trotzkisme. van opportunisme en sectarisme". Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De reddingboot van Hoek van Holland is woensdagavond uit gevaren om van een Zweedse tanker, de 25.00.0 tonner Sven Salem, onderweg van Gothenburg naar de Perzische golf een lijk over te nemen. Dat was het stoffelijk overschot van de 24-jarige Een dergelijke eis nu is een flagrante mtkenning van elk organisatiebegnp. lordeelde gisteren partijsecretaris De Groot Het congres behoort dan ook aan 3e uitgestoten communisten de eis te dellen dat zij hun groepering, de z.g. MAASTRICHT. Een comité uit de Maastrichtse burgerij gaat geld inzame len om de gemeentelijke politie'een te levisietoestel cadeau te doen. Het vindt dat de politie dat verdient omdat zij altijd present is bij processies, sport gebeurtenissen. militaire plechtigheden, op de kermissen en met carnaval. Mot to: De ene dienst is de andere waard. heeft het natuurlijk met de Kerstdagen ontzettend druk gehad, en ziet waarschijnlijk tegen het soupertje op Oude jaarsavond een beetje op. Heel begrijpelijk, dat u er weinig voor voelt opnieuw lang achter het gasfornuis te gaan staan om een of andere warme schotel klaar te maken. En om u wat tegemoet te komen in dat streven wil ik u voor Oudejaarsavond slechts enkele suggesties geven voor open sand wiches; dit „open" in tegenstelling tot de bij ons zo dikwijls geserveerde dubbele sandwiches. Maar kom, laat ik u maar ineens uitleggen hoe ik het bedoel. Ik neb namelijk op het oog het zogenaamde Deens sm0rrebr0d, niet volkomen origineel toebereid vanwege het gebrek aan diverse broodsoorten en andere ingrediënteh, maar toch wel een eerlijk streven naar een nette imitatie. Serveer bij die hapjes wel wat originele Deense Aquavit en voor de dorstige kelen een slok bier. Laten we nu eerst onze aandacht eens aan de vis-hapjes geven en beginnen met het GARNALENSNEETJE: Neem hiervoor ge een aardappel-slaatje rangschikt, shrimps uit blik en leg deze dakpans- klaargemaakt volgens de regelen der gewijs - een gesmeerd sneetje wit- kookkunst! Dus aangemaakt met ge- brood verheen spuit ge streepjes snipperde uitjes, mosterd, gehakt mayoi.. en strooit hierop met kwis tige hand geprakt hard eigeel en ge hakte peterselie. ANSJOVISSNEETJE: op het sneetje brood legt ge een blaadje groene sla en hierop een aantal ansjovisjes (eerst ontzouten in melk) die ge tot ringetjes hebt opgerold. Tussen de ruimte van de ringetjes plaatst ge wat kleine blok jes pikant aangemaakte rode bieten- sla, wat hoopjes gehakte rauwe ui en op het midden van de ansjovisrolletjes strooit ge wat gekruimeld hard ge kookt eiwit en eigeel. Om en om! HARINGSNEETJE: neem haringen In 't zuur (uit een pot) en leg ze enige uren in melk, waardoorheen ge wat ringetjes rauwe ui, in dunne plakken gesneden peen, kapertjes, en een beetje suiker roert. Haal er vervolgens de haringen weer uit, ontdoe ze van de graat en leg op het sneetje brood de in twee helften gesneden haring met erop wat van de ingrediënten, die in de melk lagen. Bedek er de helften als het ware mee. Doe er naar smaak wat peper en citroensap op. HARING-EIERENSNEETJE: voorzie het sneetje brood (eerst van een blad groene sla en leg hierop een bodem van plakjes hard gekookte eierplakken. Daarop komen dan de haringhelften. En na onze visvariaties-reis stappen we over op de vleessuggestie-trip. HAMSNEETJE: een niet te vet stuk gekookte ham wordt op een sneetje brood uitgespreid, en op het laatste moment garneert ge dit rozerood met een goudgeel, luchtig toebereid roer eitje. waarop ge wat gehakt groen strooit en een paar wolkjes paprika poeder. Alles om te laten zien dat ge uit het land van Rembrandt komt! SALAMI-A AKDAFPELSNEETJE: een hapje voor hen, die het probleem van de slanke lijn domweg van zich af schuiven. (Al was 't alleen maar op Oudejaarsavond). Dus voor de oprecht hongerige magen: een besmeerd sneetje bruin brood dat ge als het ware in twee delen bekleedt. Op de ene helft legt ge een rij dun gesneden plakken salami-worst, dakpansgewijs waar mede ik wil zeggen, zo'n beetje royaal over elkaar gerangschikt, en op de andere helft ligt een blad sla, waarop groen, olie, azijn, en als verras sing wat kapertjes, SNEETJE KOUD VLEES: rol een plak kalfsfricandeau en een plak gerookte ossetong op, maar verstop in de eerste rol enige gesnipperde zoetzure augur ken en in de ossetong wat koude aspergepunten uit blik. Neem een ge smeerd sneetje bruin brood en bedek dit met een blad sla. Hierop legt ge uw twee rollen. Al de vis- en vleessneetjes krijgen dan een plaatsje op een grote-platte schaal. Erbij kunt ge een kleurrijke sla serveren. Stellig smaken naast al deze koude hors d'oeuvre heerlijkheden ook een- paar warme hapjes voortreffelijk. Ik beveel u voor oude jaar 1958 het vol gende aan: NIER-SPEKHAPJES: kalfs- of varkens nieren worden even opgekookt in zout water en dan direct ln plakjes gesne den. Laat die plakjes even in een ver giet uitlekken en „bepoeder" ze dus heel dun met bloem, waardoorheen ge wat kruiden en peper hebt gedaan. Bak ze in bruingeworden plakken vet en mager rookspek vlug, ja zeer vlug bruin en leg dit heerlijke mengsel nadat ge het gezouten hebt op bruine sneetjes brood. FRANKFORTER VERRASSING: bruin brood is gesmeerd en voorzien van een blad sla. Daarop legt ge een in tweeën gesneden frankforter worst, die ge in hete olie (een klein beetje in een koekepan) bruin hebt gebakken met enkele plakken ui en een mespuntje kruiden. Op het brood vindt ge nog wel enkele kale plekken, die ge gar neert met een toefje pickles en zoet zure augurken. Met al deze gerechten versiert ge een tafel waarop kaarsverlichting brandt en fleurige doylees liggen. Tenslotte: ook een „zoete" schaal hoort erbij, en ik zou u willen aan raden daarvoor een kleurige fruitsla te kiezen, wat compote gemaakt van handappelen en peren en gegarneerd met geconfijte Vruchten gember of i jam. En toe, vergeet dan niet nog wat kaassneetjes: brie, roomkaas, holland- se kaas, gecombineerd met ananas en groene sla! Mag ik u nu bij het einde van diti jaar mijn allerbeste wensen aanbie den voor een heel gelukkig en voor spoedig 1959. Ik hoop, dat u en ik elkaar nog dikwijls op onze gemeen schappelijke culinaire reizen zullen ontmoeten. Mocht u wensen hebben in het nieuwe jaar. laat u ze mij dan gerust weten! Tot in 1959! Micky Woodhouse ingediend. Wat de woningbouw betreft, meent de raad, dat met name voortge gaan dient te worden met de bouw van woningen, waarvan de huur door -de ar beiders kan worden opgebracht. In het laten voortbestaan van het huidige uniformistisclie stelsel van loon vorming ziet de verbondsraad een der belangrijkste oorzaken van de vertra ging in het doen delen door de arbei UTRECHT (A.N.P.) Bevordering van de werkgelegenheid, de ver- Hpre hehanrlflintr van rip werlii ders de toegenomen welvaart. Hij ctere Denanaeiing van ae weau acht Wijzigii-ig van dit stelsel daarom wen- en wezenverzekering, de be- dringend geboden, strijding van het woningtekort,; Aan het lot yan buitenge. een rechtvaardige verdeling van wQne v deri deJed de v°er. de toeneming van het nationale 5ondsraads de uitspraak, dat de inkomen en het onderzoek naar de christelijke vakbePweging haar structuur en de rechtsvorm van hou jn dg de moderne onderneming behoren, zal beïnvloeden door de aard tot de zaken d.e door het thans een ziUend kabjnet f door f end,e^ m korte/erml-1B de politieke richting. De Christe- behandeld dienen te worden, aan-' r KOPENHAGEN. (Reuter, U.P I.) Koning Frederik van Denemarken, die met zijn gezin de kerstdagen doorbracht in zijn jachtverblijf in Trend (Jutland), is op tweede kerstdag in een ambulan cevliegtuig naar de hoofdstad terugge bracht. Hij zal in het koninklijk paleis enige dagen het bed moeten ho"den. De dag voor kerstmis kreeg hij aan het ontbijt een hoestbui waarna ademha lingsmoeilijkheden optraden. Uit een medisch onderzoek bleek dal zich een longperforatie had voorgedaan. Koningin Ingrid en de Deense prin sessen keren vandaag naar Kopenhagen terug. Verwacht wordt dat de koning over enige dagen weer hersteld zal zijn en dat hij gevolg zal kunnen geven aan zijn voornemen op nietnviaarsdag een radiotoespraak tot zijn volk te richten. DEN HAAG (ANP) De minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid zal de sedert juni 1958 in beperk te mate gegeven gelegenheid tot pre- miebouw door gemeenten na 31 de cember ^niet continueren. Dit is on der meer een gevolg van de grote be langstelling, die in de laatste tijd van particuliere zijde voor de bouw van woningen met rijkspremie wordt on dervonden. In het algemeen zal premiebouw door gemeenten voortaan nog slechts worden toegestaan ter voorziening in een drin gende behoefte aan één of enkele ge meentelijke huurwoningen, voor bijvoor- beeld de huisvesting van een hoofd van een school, een gemeenfesecretaris, e.d.. als voor de bouw van deze woningen bij 1 particuliere zijde geen belangstelling be staat. In uitzonderingsgevallen zal voorts nog toestemming kunnen worden gege- lijke vakbeweging wenst evenals .SllfUlim vraf'htspllin Zweedse motorman T. B. R. Dahlgren. gezien ze geen uitstel kunnen lij- J verleden haar nordeel zelf- I V 1 die daags tevoor door gasvergiftiging ln net \erieaen naar ooraeei zen om het leven was gekomen. uc standig te bepalen zonder zich te ZOllK! tWclUll (lOUdl H.Dfl.S kMs?n?neVn°eviere^man°van 'het' Tot deze conclusie kwam de verbonds- laten beïnvloeden door politieke ,APl m.,.,.,, de Deense kust toen vier man van tiet raa(J van het christelijk Nationaal Vak- v BILBAO, (A.P.) Twaalf opvaren. de uitlaat van een dieselmotor pareren. Motorman Dahlgren voelde zich onwel worden en nadat hij ter kooi was overgebracht overleed hij enige uren later. Met zijn lijk werden door de redding boot ook de drie overige varensgezellen „enen aan land gebracht. Dat waren de 36- iruggi'oep, onvoorwaardelijk opheffen jarige V. J. Anderson, de 39-jarige A. Hun zetels in het parlement en provin- w. Leiming en de 32-jarige K. F, ciale staten moeten zij ter beschikking Wernqvist. Zij werden ter observatie van de enig ware C.P.N. stellen. Als de opgenomen in het havenziekenhuis te leden van de bruggroép daarenboven Rotterdam. Vermoedelijk tullen zij nog de "besluiten van het 19e congres aan- voor het nieuwe jaar naar hun vader- vaarden en zij voorts zelfkritiek op hun lan. -en terugkeren, eigen activiteiten zullen oefenen, dan Met vier man minder heeft de Sven zijn naar de mening van de heer De Salem zijn reis naar de Perzische golf Groot de voorwaarden geschapen voor I Voortgezet. Naties gehouden buitengewone vergadering aanzien van de weduwen- en wezenver- zekering sprak de verbondsraad de ver- U A) S jyl hpctf» t VIPP wachting uit, dat regering en Staten- Generaal de behandeling van dit ont- t ohtcohanon werp met spoed zullen aanvatten, opdat 1 lllOlOl VI clClltöCllCpUll de wettelijke regeling uiterlijk 1 janu- „i-nwsilienrt ari 1960, doch zo mogelijk reeds op ElKe" n" lnvstl"",st oktober 1959 zal kunnen worden inge-AMSTERDAM (A.N.P.» De Ko- voerd. Het CNV is eveneens van oor- ninklijkeNederlandsche stoombootmaat deel, dat de voorbereiding en indiening van een wetsontwerp betreffende de in validiteitsverzekering niet opgeschort mag worden. Dé"rau'l vestigde er voorts de aandacht op, dat nog steeds geen wetsontwerp inzake de verlenging van de duurtetoeslag -op cij kinderbijslag is schappij n.v. te Amsterdam heeft op dracht gegeven voor de bouw van vier motorvrachtschepen, die elk een draag vermogen zullen hebben van ongeveer 950 ton. Deze order is geplaatst bij E. J. Smit en Zonos scheepswerven te Wes terbroek (Gr.). den van het 840 ton metende Spaanse I vrachtschip Sierra Bermeja - zijn ver dronken toen het vaartuig ter hoogte I van Bilbao lek sloeg en zonk. Drie overlevenden hebben het wrak kunnen i verlaten in de enige scheepsboot die onbeschadigd was gebleven. Na een moeilijke tocht van zestien uur door zware zeeën gelukte het hun de kust te bereiken, waar men van de schipbreuk niets had bemerkt. Het schip was on derweg van Antwerpen naar Bilbao en was geladen niet stukgoed. AMSTERDAM (ANP) Op het politiebureau Linnaeusstraat te Amsterdam is dezer dagen g een brief met een grote worst p ontvangend 5 De inhoud van de brief ver- klaarde deze voor de politie P wat opvallende zending: „Mijn- heer. Hiermede stuur ik u voor P de speurhond, die zo goed zijn best gedaan heeft om de lafaards P van de Kruislaan op te sporen, X een worst toe. Wij zagen het op n de televisie en ik zei: ik zou 3 best een uiorst willen sturen. Mijn zusters zeiden: dat durf je 2 niet. maar ik heb de worst toch p maar gestuurd. Hoogachtend. P meofouw De Wit-Hekkers plus p fier zusters, Pomonaslraal 7, P Amsterdam." De brief met de worst is door- P gestuurd naar de rijksspeur- hondgeleider S. Wagemaker te P IVeespde eigenaar van de spitse 2 speurhond, die zo veel heeft bij- P gedragen tot de ontmaskering 5! van de daders van de laffe aan- P slag op de Harderwykst slagers- 2 zoon. ven voor de bouw van premiewoningen door gemeenten, bijvoorbeeld in een pro bleemgebied, waar ten behoeve van de vestiging van een nieuwe industrie de bouw van een aantal woningen voor lei dinggevende functionarissen noodzake lijk is en deze langs andere weg niet te verwezenlijken is. De voorwaarden, waaraan tot dusver re bij de bouw van gemeentelijke pre miewoningen moest worden voldaan, blijven in bovenbedoelde gevallen volle dig van kracht. DEN HAAG (ANP) In België is een voor het motorverkeer zeer belang rijke bepaling van kracht geworden, zo deelt de A.N.W.B. mee. Op alle Belgi sche wegen, slechts de autosnelwegen uitgezonderd, zal op zaterdagen en zon dagen, benevens op alle wettelijke feestdagen en de daaraan voorafgaande dag, een maximumsnelheid gelden van 80 km per uur. Autowegen zijn in België kenbaar aan een wit bord met rode rand en op het witte vlak de letter A. De maximum snelheid geidt op bedoelde dagen van s middags vijf uur tot 's nachts een uur. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. - Om tien minuten voor middernacht is in de nacht van donderdag op vrijdag het vijfentwintig- duizendste schip bij Hoek van Holland binnen de pieren van de Nieuwe Water- j g^dn?.en' Pet was de 6127 brt me- SHnn.^ti'W"urS Va" de rederi» HuS° RnftBrLS, maurg'-dl J °Ps'°°mde naar S. D-"(daar,m de RÜPhaven bij Hudig en Pieters afmeerde Het vijfentwintigduizendste schip op de Nieuwe Waterweg kwam dit jaar zes dagen eerder binnen dan verleden jaar. Toen was het het Israëlische ms Ked- ma, dat op Oudejaarsavond binnenko- 1957 rondgmaakte°P tiid g6tal V001' ,.Les tendres soupirs, 6 méditations sur un thme de J. Ph. Rameau", een werk van de Haagse componist Wim H. Ihijsse, krijgt dinsdag zijn eerste radio- uitvoering via Brussel Vlaams, door de claveciniste Lida Claus.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 6