Persoonlijke levenshouding beslissend voor toekomst NATTE KERST IN EUROPA ONGELUKKEN IN DE V.S. Vier spelers Voorburgs moordspektakel gegrepen Reddingswerk mergelgroeve Schacht naar centrum van instorting Signalement van vermist knaapje ■3E53323 !_5ADI2J KONINGIN JULIANA EN HAAR KERSTREDE INSTRUMENTEN IN BALLON BALLONTOCHT OVER OCEAAN GELUKT Paus bezocht gevangenen Lijk was van vluchtelinge Zaterdag 27 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Paging 5 Schepen vast in de St. Lawrence üj In hel kor! televisie"*) radio televisie Altijd Verantwoordelijkheid Fonkelend geheel Waarheen Er is altijd hoop Opvolger van Serof benoemd Engelse communist mocht Nederland niet in PAUS SPRAK BEDEVAART VEEL DODEN Zestig jaar Algemene Rij nschippersbond SLECHTS VERKEERSOVERTREDINGEN.... Geen kans „Wij ook" Duivebloed Geslaagd Cafébezoeker steekt kelner in dij been Politieke partijen in volle actie NOG 13 VERMIST MEER INSTORTINGEN i Vervolg van pag. 1 Wat de spoorloze verdwijning van Jacky Vonk betreft het was daags voor Kerstmis zeer druk op de Oude Gracht. Als Jacky in het water zou zijn gevallen, zou dat ze ker zijn opgemerkt. De rijweg is ook druk. Langs de §ehele Oude Gracht staat een hek, dat weliswaar voor het huis van Jacky tijdelijk is vervangen door een houten balustrade, maar tus sen de rijweg en het grachtwater, ligt toch nog altijd de vrij brede werf. Het is bepaald ónmogelijk, dat Jacky naar beneden is gevallen. Aanvankelijk dacht men aan de mogelijkheid, dat hij de trap naar de werf was afgegaan, maar de speurhond, die lucht had ge kregen aan kleertjes van Jacky, rea geerde niet. Hij vond noch op de trap noch op de werf (waar haast nooit iemand komt) enig spoor. Het dreggen bleef ook zonder resultaat. Tot het donker hebben de ouders met de buren overal gezocht. Ook zijn alle poortjes in de steeg nagekeken. Ten slotte ging men naar de politie. Het signalement van het verdwenen jongetje luidt als volgt: Lang plm. 1.25 meter, vrij tenger postuur, rond gelaat, donkere huids kleur, bruine ogen, donkerbruin sluik haar, afstaande oren, dromerige blik.. Hij was gekleed in een bruin overjas je, soort auto-coat, met ovaalvormige houten knopen en bruine capuchon, don kergrijze lange broek, donkergrijze wol len trui, geel-zwart geruite blouse, wit te wollen sokjes en bruine lage schoen tjes. Een ieder, die over Jacky Vonk in lichtingen kan verschaffen, wordt ver zocht zich in verbinding te stellen' met de afdeling recherche te Utrecht of met de politie van zijn woonplaats. De poli tie in Utrecht is telefonisch te bereiken onder netnummer K 30, abonneenummer 26151, toestel 304 of 305. MONTREAL, (Reuter) Geen enkel schip heeft tijdens de kerstdagen over de St.-Lawrence kunnen varen tussen Montreal en Quebec. IJsbrekers slaag den er niet in door te breken naar 14 buitenlandse schepen die in de haven van Montreal waren vastgevroren. Een ander schip zat ongeveer 50 kilometer stroomafwaarts van Montreal op de ri vier in het ijs vast. Een van de 14 sche pen die in Montreal zijn ingevroren is het Nederlandse vrachtschip Prins Fre- derik Hendrik. ZONDAG 28 DECEMBER HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.25 Hoogmis; NRCV9.30 Nws en waterst; 9.45 Geestelijke liederen; Convent van ker ken 10.00 Geref kerkdienst; NCRV: 11.30 Kerkmuz. middag KRO: 12.15 Apologie; 12.35 Instr Octet; 13.00 Nws; Ï3.Ó5 Be hand -aan de ploeg, caus; 13.10 De wadders, hoorsp; 13.30 Lachte muz; 13.45 Boekbespr; 14.00 V <2 jeugd; 14.30 Pianorecital; 14.55 Fluit, fagot en harp; 15.30 Muz caus; 16.00 Sport; 16.30 Vespers; ÏKOR: 17.00 Herv kerkdienst; avond 18.00 Het geladen schip, causerieën; 18.30 De Kerk aan het werk, caus; 18.40 Bijbelvertellingen; NCRV: 19.00 Kerkelijk nws; 19.05 Koorzang; 19.30 De mens en ik; Gods laatste vraag aan de mens caus; KRO: 19.45 Nws; 20.00 Act; 20.10 Amus m.uz; 20.30 Kempen, land van mijn hart, klankb; 21.15 Cabaret; 22.05 Promenade ork en sol 22.45 Avongebed en liturg kal; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend VARA: 8.00 Nws; 8.18 Voor het platte land; 8.30 Gevart progr; 9.45 Geestelijk le ven toespr; 10.00 Gram; 10.35 Boekbespr; 10.45 Cabaret; 11.15 Omr ork; middag AVRO: 12.00 Theaterork en soliste; 12.30 Sportspiegel; 12.35 Lichte muz; 13.00 Nws; en S.O.S.-ber; 13.07 De toestand in de we reld, caus; 13.17 Meded of gram; 13.20 Gevar progr v d strijdkrachten; 14.00 Boek bespr; 14.20 Radiophilharmonisch ork en so list, I d pauze (plm 15.0015.25): Ter- tulia bij Anita en Juanita (III); 16.10 Jazzmuz; 16.30 Sportrevue; VARA: 17.00 Gram; 17.30 V d jeugd; 17.50 Nws, sport- uitsl en sportjourn; avond VPRO: 18.30 Nieuwjaarstoespraak; IKOR: 19.00 V d jeugd; 19.30 De Open Deur; AVRO: 20.00 Nws; 20.05 Lichte muz; 20.50 Zijn zeven vrouwen, hoorsp; 21.30 Lichte muz: 21.45 Comme ci, comme ga, stemmingsbeelden; 22.00 Dansmuz; 22.15 Act; 22.30 Gram; 23.00 Nws; 23.15 Sport- uitsi; 23.20—24.00 Gram. ochtend KRO: 11.00 Hoogmis. MAANDAG 29 DECEMBER HILVERSUM I 402 m. ochtend NCRV: 1.00 N\VS en SOS-ber; 7.10 Gram: 1-40 Idem; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Sportuitsl: 8.25 Gewijde muz: 9.00 V d zieken; 9.?0 Gram; 9.35 Waterst: 9.40 V d vrouw; 10.15 Theologi sche etherleergang; 11.00 Gram; 11.25 Ge- var progr. middag 12.00 Koorzang; 12.25 Voor boer en tuin der; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 12.53 Gram en act: 13.00 Nivs- 13.15 Promenade ork en solist; 13.45 Gram- 14.05 Meisjeskoor; 14.30 Gevar progr; I5.3Ó Gram; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Zang en Piano; 17.00 V d kleuters; 17.15 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Rege- ringsuitz: Venezuela buurland van de Ne derlandse Antillen. avond .o1ns„-°?TOrgelsp0l; IS-30 sP°rt; 18.40 Gram; .n N^,sJ e? weerber; 19.10 Volksliederen; oHS Radl0krant; 19.55 Op de man af; 20.00 Gram: 20.30 Die merkwaardige man hoorsp; 21.05 Celloconc; 21.35 Metropole ork: 22.00 Volk en Staat caus: 22.15 Vo caal ens; 22.45 Avondoverdenldng; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend «™A™A: 7'»°, NuS: 7'10 Sym: 7-20 Gram; 7óL^rVS; S 8 5e rnatrijspoort. VPRO: 10.00 Voor de oude dag. caus; 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Gram; 10.55 Dansmuz; 11.30 Pianorecital. middag 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- -en tuinb meded: 12.33 Voor het platteland; 12.38 Pianoduo; 13.00 Nws; 13.15 Voor dé Mid denstand; 13.20 Instr trio; 13.45 De weg naar volwassenheid, caus; 14.00 Gram- 15.20 Lichte muz; 15.45 Zestig mtauteA voor boven de zestig; 16.45 Nederlandse bedjes en volksdansen; 17.00 Gram- 17 20 Dansmuz; 17.50 Mil. Comm. avond 18.00 Nws en comm- I8.20 Lichte Jïeï J 50 Openbaar kunstbezit, caus- 19.00 Parlementair overz; 19.15 Muzikale ïwL l9,45 R®g«ringsuitz; Emigratierubr Emigratiepraatje door de heer H. A. van Luyk; 20.00 Nws; 20.05 Gevar muz; 20.30 Cabaret; 21.00 Etherforum; 21.40 Marim ba; 22.10 Trombone-ensemble' 22.25 Striik. kwint; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. avond NTS: 20.00 Journ en weeroverz. VARA- 20.20 Mensen dingen nu; 20.30 Pol over» v 1958; 21.00 Anders dan anderen. KONINGIN Juliana heeft op Eerste Kerstdag in een nationaal programma over de beide Hilver- sumse radiozenders de volgende kerstrede uitgesproken: In de warreling van onze tijd, is het voor de enkeling moeilijk te bepalen, waar wij staan, -en waar wij heen gaan. Wij zijn hoogst onrustig. Wij zijn onrustig en rusteloos Tot de kerstboodschap hoort het „vrede op aarde", en dat houdt mede in: een diepe zielerust, die is de vrucht van al onze innerlijke rust. Nu is er een hemelsbreed verschil tussen onrust en rusteloosheid. Rus teloosheid is dat zenuwslopende euvel dat, samen met de drukte en de haast, is opgewekt door ons men sen, die de moderne samenleving vormen. Met „gesloopte" zenuwen ontstaat er veel meer ruzie dan er anders toch al is. Maar onrust is dat gedurige on gedurige gevoel van: het kan an ders, het moet anders, ik heb er zo geen vrede mee. Wie onrust zegt, zegt goede strijd die niet ver af is van de vrede. Gelukkig is, wie onrustig zoekt, want in hem tintelt het leven, en dus ook de voortdurende levensvernieu wing. Hij zoekt de weg, de waarheid en het leven. Het Kindeke Jezus was een tijdge noot van keizer Augustus, in wiens handen de ganse macht van de toen bekende wereld was geconcentreerd, en die nog bovendien pretendeerde goddelijke macht te bezitten ook. Maar Augustus is verdwenen en nie mand raakt er meer ontsteld door al zijn macht. Men bekommert zich niet meer om het spoor, dat zijn leven in de geschiedenis trok. Jezus Christus daarentegen ls er altijd, en zijn leven op aarde liet tot in lengte van dagen een spoor van heilige onrust bij de mensen na. Het begrip van wat deugt en wat niet deugt, het besef van wat verkeerd en wat rechtvaardig is, dat vergezelt ons voor altijd. Deze eeuwige onrust laat ons geen rust of vrede vinden, tot dat wij Zijn vrede gevonden hebben die gerechtigheid is, waarheid, le ven en liefde. Totdat die grote rust alleen over blijft voor ons is het leven een reis op zoek ernaar. Toch zullen wij die zoals velen uit eigen ervaring kun nen getuigen na onze omzwervin gen en dwalingen ééns kunnen berei ken: het Kind van Bethlehem, Gods zoon, is Zijnerzijds gekomen, om de verloren zoon te vinden, zijn broeder, de mens. Met ons geestesoog kunnen wij hem zien en de weg, die leidt naar het licht van zijn vrede. Maar wij dragen dan ook allen, zon der uitzondering, de volle verantwoor delijkheid voor ons eigen leven en voor dat van de gehele mensheid. Het heeft geen enkel werkelijk voordeel, zich achter anderen te versohuilen en achter andermans rug tegen de wind op te tornen. Wij mogen een ander onze eigen verantwoordelijkheid niet laten overnemen. Zelfs onbaatzuchtige steun van die ander is maar als tijde lijk hulpmiddel te aanvaarden, en ver plicht ons tot steun geven op onze beurt. De heilige onrust staat ons geen gemakzucht toe. God heeft a ah elk mens een eigen aard en aanleg toegestaan, en het is aan ons, om het aan een ieder dan ook te gunnen, daar op zijn eigen wij ze mee te leven en er de verantwoor delijkheid voor te dragen. Alleen wanneer we dit in elkander erkennen en eerbiedigen, zijn we op dat peil gekomen, waarop diepere en wezenlijkere toenadering tot anderen mogelijk is of zij ons nu zeer na staan, of dat zij zich nog juist binnen de rand van onze gezichtseinder be vinden. In ons kleine, volle land bij voorbeeld, komt men er maar te gauw toe, elkaar onder de voet te lo pen of onder handen te nemen of juist om zich achter een ander te verschuilen. Wij mensen vormen tezamen een veelkleurig en daardoor levendig, fon kelend geheel. Zo geeft de mensheid nooit een eentonig, eenVormig beeld dat zou alleen maar dodelijk ver velend zijn. Ons lot is innig met el kaar verweven en wij zijn voor el kaar totaal onmisbaar. Maar alleen als iedereen geheel naar zijn waarde tot zijn recht komt, kunnen wij samen een geheel vor men, dat naar eigen waarde tot zijn recht komt. Op onze gemeenschappelijke levens weg komen wij op menig kruispunt waarbij wij ons afvragen: Waarheen? Onze eeuw lijkt vol van dergelijke kruispunten te zijn. Een voorbeeld: is ons streven eigenlijk gericht naar een cultuur van steeds comfortabeler apparatuur, van een almaar groter ge mak in ons bestaan, of is het: strijd tegen elke nood, die hier en ginds on ze medemensèn lijden, en een zinvol ler leven voor onszelf en de onzen? Dit is maar één van de vele vragen. Ons antwoord is alleen van waarde voor God, en dus ook voor de men sen, wanneer ieder voor zich trouw is aan hoe hij persoonlijk het hoogste en het heiligste ziet, en het steeds zuiverder gaat zien. Onze eigen per soonlijke levenshouding is beslissend voor de toekomst van de mensheid. Deze houding wordt pas ten volle openbaar in het alles onthullend licht, dat wij vandaag gedenken en vieren. Hoe het oordeel over ieder van ons ook zal blijken te moeten luiden, en in welke mate wij ons innerlijk ook zullen hebben te schamen, er is al tijd hoop: de heilige onrust zal ons blijven voortdrijven en ongedurig la ten zijn, net zolang, totdat wij in lijn zijn met de richting, die de mensheid uit moet gaan voor haar heil. Geen prijs geen enkele is daarvoor ooit te hoog. Het kan wonder lijk toegaan in ons aller levens en het wenden van onze weg kan voor ons het wonder blijken. Wij kunnen op onze levensweg het wonder, het mysterie, niet ontlopen. Dank zij Kerstmis voelen wij de verwachting tot zekerheid uitgroeien, dat wij als mens, als mensheid, het ook eenmaal ontmoeten zullen. MOSKOU (Reuter) Als opvolger van generaal Jwan Serof, die twee we ken geleden werd afgezet als hoofd van de Sowjetrussische staatsveiligheids dienst, is benoemd Aleksander M. Sje- lepin. Sjelepin, die 40 jaar oud is, was tot april van dit jaar eerste secretaris van het centrale comité van de Komso mol. de Sowjetrussische jeugdbeweging. Het nieuwe hoofd van de staatsveilig heidsdienst heeft een belangrijke rol ge speeld bij de actie voor de onderwijs hervormingen in de Sowjetunie die de Opperste Sowjet dezer dagen goedkeur de. Sjelepin staat op goede voet met de premier van de Sowjetunie, Nikita Kroesjtsjef. Over de nieuwe functie die Serof na zijn ontslag zou krijgen is nog niets be kend gemaakt. Serof woonde dezer da gen de vergadering van de Opperste Sowjet in generaalsuniform bij. CARACAS (U.P.I.) De ballon The Small World is volgens radioberichten uit het kustgebied in het oosten van Venezuela geland. De vier opvarenden, die in een kleine gondel de tocht vol brachten, zouden op kleine kwetsuren na ongedeerd zijn gebleven ondanks een ruwe landing. The Small World vertrok twee weken geleden van de Canarische eilanden. Het eerste levensteken dat, nadat tien dagen lang geen enkel radiobericht van de ballonvaarders was opgevangen, kwam op 24 december door. Daarna werd de ballon, drijvend in westelijke richting, waargenomen boven het eiland Trinidad. Twee vliegtuigen stegen gisteren, zo dra het eerste bericht over de landing was -ontvangen in Caracas, op om de opvarenden, drie mannen en een vrouw, op te halen. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. Op last van de minis ter van justitie heeft de marechaussee gistermiddag op Schiphol de toegang tot Nederland aan de Engelse communist J. S. Milne geweigerd. Hij was door zijn partij afgevaardigd naar het negentiende congres dat de C.P.N. op het ogenblik in Amsterdam houdt. Hij is per eerste gelegenheid naar Engeland teruggekeerd. Als motief voor de maatregel voert de justitie aan, dat het bedrijven van poli tiek in Nederland voor vreemdelingen verboden is. Het deelnemen aan een communistisch partijcongres wordt als een politieke activiteit aangemerkt. LONDEN (Reuter, A.P.) De kerstdagen zijn dit jaar geken merkt door rust. Het weer werkte echter in vele landen niet mee. Het als steeds zeer drukke reizi gersverkeer veroorzaakte in som mige Europese landen onpleizierige vertragingen en plensbuien deden zeer velen afzien van het afleggen van kerstbezoeken. Alleen in de Alpen en het hoge noorden viel sneeuw. Paus Joannes XXIII zorgde voor een kerstverrassing. Als eerste paus in de moderne geschiedenis bracht hij, op tweede kerstdag, een bezoek aan een gevangenis. Ongeveer 1.500 gevangenen juichten langdurig toen de paus de Ro meinse gevangenis Regina Coeli betrad. Hun toejuichingen hielden zo lang aan dat het de bewakers moeite kostte er een einde aan te maken. De paus, kennelijk onder de indruk van de geestdrift van de gevangenen voor zijn komst, hield' een toespraak tot de mannen op de binnenplaats. De ge vangenen keken van de gaanderijen voor hun cellen op hem neer. De Italiaanse minister van justitie, Guido Gonella, die de paus met een korte toespraak inleidde, noemde het bezoek van de paus aan de gevangenis een evangelische daad die de gehele wereld zal ontroeren. Na afloop van het bezoek van de paus aan de gevangenis werd bekend ge maakt dat de paus een som gelds be schikbaar had gesteld voor de aankoop van kerstgeschenken voor de gevange nen. Op eerste kerstdag bezocht de paus in Rome een ziekenhuis en een kinderzie kenhuis na eerst in het Vaticaan en in de Sint Pieter missen te hebben opge dragen. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjoeld, bracht evenals het vorige jaar de kerst dagen door temidden van de in de kuststrook van Gaza gelegérde politie- troepen van de Verenigde Naties. Waarnemers van de Verenigde Naties, diplomaten en ongeveer 1.700 Arabische christenen verlieten dahgs voor kerst mis door de Mandelbaumpoort Jeruza lem en gingen op weg naar Bethlehem. De jaarlijkse bedevaarttocht verliep zon der incidenten. De meeste pelgrims had den leeftocht voor de kerstdagen bi) zich omdat zij maar een Jordaanse dinar (ongeveer tien gulden) mochten meene men. Jordaanse militairen te paard zorgden voor een ere-escorte. Het zag er gisteravond naar uit dat met de kerstdagen het verkeer in de Verenigde Staten dit jaar meer doden dan ooit tevoren zal hebben geëist. Er waren toen al 259 mensen door ver keersongelukken omgekomen. Bovendien hadden 56 mensen door branden het le ven verloren. Het verkeer eiste ook zeer vele slachtoffers in Australië, Mexico, Frank rijk en verscheidene andere landen. ROTTERDAM. De Algemene Rijn- schippersbond heeft gistermiddag zijn zestigjarig bestaan herdacht met een receptie in de Nautiluszaal van het Hol- beinhuis te Rotterdam. Onder de velen die kwamen gelukwen sen waren mr. C. J. G. J. Vinkesteyn, directeur-generaal van verkeer, mr. K. Vonk. directeur van scheepvaart van het directoraat-generaal van scheep vaart, de heren J. J. Oster jr., rijks- hoofdinspeeteur district Zuid-Holland voor het verkeer, F, Vos Mzn namens de Nederlandse vereniging van reders in de binnenvaart en mr. C. W. Kroes, voorzitter van de Stichting Nederland se particuliere binnenvaart en van de Stichting watertransport. De ballonvaarders die de sprong over de Atlantische Oceaan hebben ge waagd hadden in hun zeewaardige gondel de beschikking over een keur van instrumenten. Onze tekenaar heeft daarvan op overzichtelijke wijze inventaris opgemaakt. De hoogte waarop zij de ballon (zie inzet) wilden laten koersen konden zij regelen met het ventiel (1). Al zeepbellen blazend door een holle buis (2) .konden zjj de stügsnelheid v'an de lucht nieten. Aan een dun peil- snoer (3) hingen een apparaatje waarmee zij de temperatuur van het zee water konden meten (4), een soepel electrisch snoer (5) waaraan een ping pongbal (6) was bevestigd dat contact maakte zodra het met het zeewater in aanraking kwam, waarop een lampje (8) ging branden. Zodoende waren zjj ook by mist of in maanloze nachten gewaarschuwd wanneer zij te laag boven het water koersten. Aan het zelfde peilsnoer hing ook een emmer (7) waarin zü ballast omhoog konden halen. Een anemometer (9) stelde hen in staat de horizontale windkracht te meten. Ook hadden zij aan boord een radiozender en -ontvanger (11) en een bijbehorende antenne (10), Van onze Haagse redactie VOORBURG. De vermeende moordaanslag die zondagavond in Voorburg werd gepleegd, blijkt inder daad een stunt te zijn. De Voorburg- se recherche heeft op Kerstavond de vier daders gearresteerd. Zij legden een volledige bekentenis af en wer den na verhoor weer vrijgelaten. De recherche kon tegen hen slechts pro ces-verbaal wegens enkele verkeers overtredingen opmaken. Woensdagavond beschikte de recher che over een spoor dat'leidde naar een cafeetje aan de Paulus Potterstraat in Den Haag. De rechercheurs posteerden zich in en om het kroegje want de man die men wilde arresteren, was er nog niet. Het ging om de 26-jarige exploi tant van het café L. G., eigenaar van de bij de aanslag gebruikte auto en vermoedelijk een van de bedenkers van de stunt. Toen hij in zijn autootje kwam aan rijden een oud model Bedford bestel wagen werd hij nog door de vrouw van een van de daders gewaarschuwd: ..Smeer 'em, er is politie". De caféhou der kreeg echter geen kans. Een van de rechercheurs greep hem stevig in de kraag en hij werd meegenomen naar het Voorburgse politiebureau. Hij werd verhoord door commissaris J. H. G. Koeckes en loog dat de stuk ken er af vlogen. Maar toen hem een maal was verteld dat hij de feestdagen wel eens buiten de kroeg maar in de I cel zou kunnen doorbrengen als hij niet met de waarheid op de proppen kwam, haalde hij bakzeil. Een telefoontje was voldoende om ook de drie zogenaamde overvallers en het zogenaamde slachtoffer uit het kroegje aan de Potterstraat naar het Voorburg- j se politiebureau te krijgen. Het waren 1 de dertigjarige loodgieter A. T., de 26- i jarige los-werkman M. P. en de veer tigjarige knecht W. G. uit Den Haag en de 34-jarige slager P. V. H. uit Voor burg. Een van hen kwam nogal beschon ken per taxi op het 'bureau aan. De oudste van de vier, die de com missaris de vorige dag via een anoniem telefoontje had laten weten dat de aan slag een grap was, vertelde het hele ver haal. Het idee werd geboren toen een van hen in een dagblad het verhaal van de in Amsterdam gepleegde aanslag op een Harderwijkse slagerszoon had gele zen. „Zoiets moeten wij ook proberen, maar dan net niet helemaal' echt", had een van het viertal in het kroegje aan de Potterstraat gezegd. Het bleek niet veel moeite te kosten het idee in de daad om te zetten. Ab de loodgieter zou het slachtoffer zijn. Piet de slager had een alarmpistool en zou dus de moordenaarsrol spelen. De derde van het stel zou meehelpen het slachtoffer na de „moord" in de auto te smijten en de vierde zou voor chauf feur spelen. De auto werd geleend van de kroeg baas, die nog steeds ontkent iets van de aanslag te hebben geweten. Het bloed, dat later de politie het enige houvast bij het onderzoek zou geven, verschaf ten zij zich door een paar duiven dus geen kippen zoals eerst werd ge dacht te doden. Het bloed werd ir een plastic zakje gedaan en At de lood gieter kreeg opdracht het zakje kapot te scheuren op het ogenblik dat hij met het alarmpistool onder vuur genomen zou worden. By zijn aankomst in de gevangenis Regina Coeli in Rome liep de paus tussen twee rjtfen geknielde gevangenen door. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De kelner van een café te Rotterdam is op de avond van Eerste Kerstdag door een bezoeker met een mes in zijn dijbeen gestoken. De mannenhadden ruzie gekregen over de betaling. De klant, de Rotterdammer J. A. H., rend'e het café uit en verdween in het donker. De politie heeft hem in de loop van de nacht van zijn bed gelicht. In een ziekenhuis te Winterswijk over leed woensdagavpnd de 67-jarige G. J. Droppers, <ïie 's morgens ernstig werd gewond toen hij bij het oversteken van de Groenloseweg met zijn fiets werd gegrepen door een auto. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De politieke partijen in ons land maken zich op voor de verkiezingsstrijd. De K.V.P. zal op 18 januari gros lijststemmingen houden in alle afde lingen. Vandaag vergaderen de krin gen om de leden van de verkiezings- raad en van de kringadviescommis sie te benoemen. Maandag is de laat ste dag, waarop kandidaten voor de groslijst kunnen worden gesteld. De K.V.P. zal met vier lijsten met prof. Romme als lijsttrekker aan de verkiezingen deelnemen. Het hoofdbestuur van de V.V.D. is te legrafisch in vergadering bijeen geroe pen om vandaag in Den Haag de poli tieke toestand te bespreken. Zaterdag, 10 januari, zullen de kandidatenlijsten voor de V.V.D. worden vastgesteld. De A.R. heeft haar kiesverenigingen gevraagd vóór of op dezelfde datum te vergaderen om de advies-kandidatenlijs ten samen te stellen. Het partijconvent komt op 17 januari te Utrecht bijeen; de deputatenvergadering op 24 januari. DJAKARTA (Reuter). De Indone sische begroting voor 1959 vertoont een tekort van achtduizend miljoen roepiah (volgens de officiële koers ongeveer 2.666 miljoen gulden). Het Indonesische parlement heeft er zijn goedkeuring aan gehecht. De vondst bij Berg en Dal Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN. Het lijk, dat op 19 ok tober in de bossen bij Berg en Dal werd gevonden, blijkt van een Duitse vluchtelinge, de 44-jarige Martha Knau- erGraff uit Till, te zijn. De man, met wie zij, kort voor haar raadselach tige dood, het laatst was gezien, is nog steeds spoorloos. Volgens de Duitse politie was de vrouw op 13 oktober ontboden op het bureau van de volksgezondheidsdienst te Kleef. Daarna heeft zij met de man een Duitser in Nijmegen en omge ving enige winkels en café's bezocht. De man was gekleed in een groene lo den jas 'en droeg een donkerblauwe skimuts. Wandelaars vonden op 19 oktober het lijk in de bossenbij Meerwijk onder Berg en Dal. Een zwart tasje met haar persoonsbewijs, vluehtelingekaart en an dere belangrijke papieren, dat de vrouw altijd bij zich droeg, was verdwenen. Een dokter, die het lijk onderzocht, vond geen sporen van geweldpleging. Niettemin wordt naar de onbekende man intensief gezocht. 'De truc slaagde. Getuigen dachten niet anders dan dat er een bloedige moord werd gepleegd op het trottoir van de Koningin Julianalaan in Voorburg. Na afloop trok het viertal naar de kroeg om de goede uitslag te vieren. De dag na de overval kwam de angst. Men besloot na nieuwjaarsdag de poli tie in te lichten. Pas na nieuwjaar in verband met eventuele opsluiting tijdens de feestdagen. De kroegbaas informeer de intussen bij zijn advocaat of de po litie hem ook iets kon maken. Deze in formatie 1 bracht de oudste van de vier er tenslotte toe de politie per telefoon anoniem in te lichten. Hij vergiste zich toen hij meende dat hij daarmee zijn achtervolgers tevreden stelde. Eigen nieuwsdienst TONGEREN Het reddingswerk in de Belgische mergelgroeve van het dorp Zichen-Sussen-Bolder is gisterochtend voortgezet met het graven van een schacht naar het centrum van de instorting. Een Brus selse firma die gespecialiseerd is in het maken van luchtkokers in mer gelgroeven, heeft het karwei op zich genomen. De koker, die een doorsnee van een meter krijgt, moet twintig meter diep worden. Belgische militairen werken aan het graven mee. Verwacht wordt dat de koker in vijf dagen klaar is. Öp het terrein van de instorting zijn tenten gezet voor de redders, die er dag en nacht verblijven. Tot nu toe zijn vijf lijken geborgen. Onder een dikke laag puin liggen nog dertien vermisten. Vier arbeiders lig gen met zware verwondingen in het ziekenhuis van Tongeren en van Bilsen. Een der geredden heeft verteld dat de kans bestaat dat er nog overleven den in de groeve zijn. De eigenaar Pierre Heynen, die met een vracht auto de berggangen was ingereden, en drie arbeiders waren op het moment dat het metersdikke plafonds krakend instortte, naar de koelkamer gevlucht. Deze koelkamer voor champignons is gestut met een stevige betonnen muur en is hoogstwaarschijnlijk niet ingestort. De hoop deze kleine groep nog levend aan te treffen is echter klein. Eerste Kerstdag hadden nieuiwe in stortingen het reddingswerk stil gelegd. Woensdagavond werden de reddings ploegen, die slechts langzaam vorder den in de met zware mergelblokken en puin geblokkeerde gangen, gewaar schuwd door scheuren en gekraak in de mergelwanden. Zij staakten het levensgevaarlijke werk en enkele uren later zakte een deel van de bodem met oorverdovend gedonder in elkaar. Later stortte ook nog het oostelijk deel van de groeve in. Zaterdagmorgen worden de vijf ge borgen slachtoffers drie gehuwden, een. jongeman van 21 jaar en een meis je van negentien jaar begraven. De na/nen van de dertien vermisten zijn thans bekend. Er is een jongen bij van zestien jaar en vier jongemannen tus sen negentien en 23 jaar. De overigen zijn allen gehuwd. Voor de nabestaanden van de ge troffenen werden grote bedragen ge schonken, onder meer door prins Al- bert van België en het burgerlijk arm bestuur van Maastricht.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5