IJZEREN, KOPEREN EN F. DE JONGE GOUDEN Herverkaveling in Zeeland is bijna afgelopen SWIFT HEEFT LEIDING IN TWEEDE KLASSE KNKB Expositie een zaak De laatste bouwde die thans 125 jaar bestaat Kunstwerken nu ook te huur Wolfaartsdijkse raad op route Zaterdag 27 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Drie geslachten in Goes Unicum: één en een kwart eeuw in hetzelfde pand GOUDEN PIETER VIJF GENERATIES VERTROUWEN Autobotsing te- Kloetinge Veertig jaar leider zondagsschool Kerstfeest Open Deur Rioolgemaal in Duivendijke Verrassende tentoonstelling van nieuwe kunstenaarskring Voor 1959 is 27 miljoen beschikbaar BOEKHOUDING Arbeiders en machines Walcheren Ruilverkavelingen ARTSENDIENST ZIEKENAUTO Tentoonstelling van pluimvee en konijnen te Middelburg Belgen wilden nog meer oesters Bijbelse Landen Kalender Dr. B. J. ter Bals een meisje Smokkelaar gepakt op Kerstavond Een tweede le verpleegster voor de nachtdienst FLINKE MEISJES Veel warm en kleurig nieuws in onze etalages Van een onzer redacteuren GOES Hoe lang het geslacht Fabery de Jonge al in Goes woont, is nog nimmer uitgezocht. Maar het moet al een heel aantal geslach ten zijn. Aanvankelijk was de naam alleen: De Jonge. De naam Fa bery is ervoor gekomen, om de herinneringen aan een Hugenoten geslacht, dat om de geloofsvervolging naar Zeeland was uitgeweken en waarvan een enige dochter trouwde met een De Jonge, voor ver dwijnen te bewaren. De naam Fabery past trouwens uitstekend voor de De Jonges. Want zij waren de geslachten door bekwame ambachts lieden in ijzer, koper en edelmetaal, zodat men wel in Goes sprak van de ijzeren, de koperen en de gouden De Jonge, waarbij het woord Fabery, dat herinnert aan fabriek, aan vakmanschap dus, een recht matige onderscheiding' is. Drie geslachten Fabery de Jonge: Stichter Pieter, zijn zoon Johannes en kleinzoon Teunis. Van de ijzersmid is een rekening be- waard gebleven uit het jaar 1787, toen „den Baas pieter. fabrij gedaan Smit" de kosten opgaf van „werk ten Dienste voor de Stadt van Goes", de prijs namelijk van. het ijzerwerk, dat hij aan het Goese Sas had verwerkt. Van de kopersmid Johannes, die in 1773 werd geboren, res teert een prachtig portret, getekend in 1854. Maar het gaat nu om de „gouden Fabe ry de Jonge, die in september 1833 een belangrijke aankoop deed. Hij was een vakman, bekwaam ook in de tekenkunst. Van hem wordt in het familiearchief zuinig bewaard een album, dat hem op 28 juni 1828 werd uitgereikt als „Ereprijs van het Teekenschool van D. Koning Bz voor het tekenen van een vooroverhel lend vrouwenhoofd opgeschaduwd met zwart krijt op wit papier". Pieter was goudsmid. H|j kocht, om zich een zaak te vestigen, het pand „Het Witte Paard", op de hoek van een zij straat van de Lange Kerkstraat. Dat pand heeft op zichzelf al een ge schiedenis. Heel vroeger was er de Lange Kerkstraat bestond waarschijnlijk nog niet een uitspanning gevestigd, waar de kerkgangers voor de Magdalena- kerk hun gerij stalden (pas kort geleden zijn uit de bijgebouwen, waarin de werk plaatsen zijn gevestigd, de laatste voe-| derkribben verwijderd). In 1833 was het pand verhuurd aan een negociante ^winkelierster)die de goed-Zeeuwse naam Den Engelse droeg. Maar Pieter F.] de Jonge kocht het gehele complex voor! de prijs van 3500.en kon het 7 januari 1834 betrekken, waarbij hij een toonbank en enkele kasten van de negociante over nam. Hij ging er zijn ambacht van fabrikant van gouden en zilveren werken in uit oefenen, verkocht die ook en voegde er „Horlogien en Pendules" aan toe, waarvan de reparatie uiteraard ook tot zijn stiel behoorde. Voor gouden en zilveren werken was er in Goes een goede markt. De kralen, gouden stukken en sloten, die tot de tooi van de Zuid-Bevelandse boerin behoor den, waren tientallen jaren het hoofd product van de fabriek. Ook nu nog worden ze vervaardigd, al heeft de firma tWaaLjtai van op den duur moeten overschakelen naar andere artikelen. We schreven, dat er „goede markt1 voor was. In de letterlijke zin op de marktdagen, maar vooral in de kermis- week, als de boeren met gevulde beurs naar de stad kwamen en voor'hun vrouw of lief een prachtsieraad kochten. Een afdruk van (waarschijnlijk) het deksel van het oudste doosje, dat voor het verpakken van kleino diën werd gebruikt. Maar hij hield toch alles nauwkeurig bij Een speciaal boekje bevatte de aanteke ningen over het totaal-bedrag van de verkoop in de kermisweek. En hij groe peerde de cijfers over een aantal jaren en noteerde dan: „De Heere heeft mij rijk gezegend." Dat was geen vroom ge legenheidspraatje, want hij beleefde zijn geloof in de practijk. Hij was de eerste, die, kort na de opening, zijn zaak op zondag sloot. En in 1849 noteerde hij in zijn „kermisjournaal" (een naam van ons): „Dit jaar heeft het geen kermis geweest, omdat in ons Vaaderlandt de Heere met zijn oordeel was, zijnde de Colera". De wijze van handeldrijven was in die jaren ietwat anders dan thans. Veel goed gaf hij af aan de „kastjes mensen", verkopers, die met de kast op de rug het platteland afliepen, om daar de uurwerken en sieraden te slijten. Deze kastjesmensen hadden vaak voor grote bedragen bij zich, wat men uit de primi tieve balans, die hij af en toe opmaakte kan aflezen. Met deze mensen en ook met zijn ander personeel,jdat hij in de branche opleidde, ging hij kennelijk in vertrou wensvolle verhouding om. Dat bljjkt ook wel uit de lange staat van dienst, die bij hem gemaakt werd. In 1925 was er nog één man in dienst, die niet gepensioneerd wilde worden, hoewel hij in 1850, als 9-jarige in de goudsmederij begon en dus zijn 75-jarig jubileum vier de, als geachte „prins van de arbeid". Vier geslachten van „patroons" had hij meegemaakt, de stichter, Pieter, diens zoon Johannes, die in 1905 de Goese zaak overgaf aan zijn zoon Teunis, nadat hij tien jaar tevoren in Apeldoorn voor zijn zoon Jacobus eenzelfde zaak had ge opend. Diens zoon Dirk kwkm ook weer in het bedrijf. Hij werd eerst bij zijn vader, maar daarna in verschillende andere zaken o.a. het befaamde Huis van St. Eloy, te Rotterdam, in het geheimen van het bedrijf ingewijd, doch vertrok in 1925 toch naar de geboortestad van zjjn vader, Goes, waar zijn oom Teunis geen opvolger had, om daar de familiezaak, waarin toch ook zjjn vader had gewerkt, voort te zetten. Hij heeft nu het voor recht, dat de zoon Jacobus de vaktraditie getrouw bleef en in Schoonhoven de uit muntende opleiding in het goud- en zilversmidsvak en de horlogerie volgde en alle vakdiploma's haalde. Van 1954 af is hjj nu als vijfde generatie werkzaam in de zaak, die al deze 125 jaar in het zelfde pand is gevestigd, een unicum in den lande. Natuurlijk is de zaak in die tijd wel veranderd. In 1905 werd de winkel, die totdantoe nog in de oude stijl pronkte, vergroot; in 19$6 volgde een nieuwe uit breiding en het afgelopen voorjaar is er opnieuw gemoderniseerd. „Het kopen van goud- en zilverwerken en van uurwerken is een zaak van ver trouwen", is een oude reclamezin, die we ons herinneren. Wie de waarheid daar van beseft, begrijpt, dat een zo oude zaak een klantenkring heeft opgebouwd, die ver buiten Zeeland strekt. Ze heeft een grote faam. Dat blijkt ook wel hieruit, dat in 1908, bij het 75-jarig bestaan, H.M. de Koningin de firma het recht gaf, het predicaat „hofleverancier" te voeren. In de werkelijkheid is het zo, dat de zaak in Apeldoorn, die dit predikaat niet voert, meermalen aan „Het Loo" mocht leveren. De lijn der vaderen wordt in het pand „Het Witte Paard" wel trouw beleefd, Dat komt ook uit in de waardering in de kringen van de eigen vakgenoten, die o.m. spreekt uit de omstandigheid, dat de heer D. Fabery de Jonge sinds de op richting hoofdbestuurslid is van de Christelijke Bond van Handelaren juwelen ên uurwerken. En het blijkt uit het feit, dat, als op 8 januari, de dag na het eigenlijke jubileum, een gedenkdag gevierd wordt, de huidige leiders dank baar willen zijn aan Hem, Die al deze jaren kracht en zegen aan de stichter en en zijn opvolgers heeft gegeven, om deze mooie zaak te bouwen. Eigen nieuwsdienst) KLOETINGE Op de rijksweg te Kloetinge, nabij de spoorwegovergang, ontstond gistermiddag een aanrijding tus sen twee personenauto's. Een auto, bestuurd door de heer J. van H. uit Gilze Rijen, wilde enkele in de zelfde richting rijdende auto's passeren, doch op dat moment moest de bestuurder remmen voor een met een paard bespan nen wagen. Uit de richting Goes naderde een personenauto, bestuurd door J. van N. uiU Soesterberg, die een aanrijding met de andere op hetzelfde weggedeelte zich bevindende auto niet meer kon voor komen. Beide auto's werden vrij zwaar beschadigd. De bestuurder van de auto uit Soesterberg liep enkele gekneusde ribben op. Zijn echtgenote en twee kin deren, die zich eveneens in de auto be vonden kregen ernstiger letsel en moes ten naar het ziekenhuis S$. Joanne te Goes worden vervoerd. De bestuurder Van de auto uit Gilze-Rijen liep eveneens enkele kneuzingen van minder ernstiger aard op, doch diens echtgenote moest eveneens in het r.k. ziekenhuis te Goes worden opgenomen. Twee kiiideren van dit echtpaar werden bij familieleden te Goes ondergebracht. YERSEKE Gisteren was het veertig jaar geleden dat de heer Jac. van Zwe den voor het eerst als leider optrad van de Zondagsschool van de Vrije Evange lische gemeente te Yerseke. Tijdens de gisteren gehouden Kerstfeestvieringen van de zondagsschool is hij op hartelijke wijze gehuldigd. Kapelle Om de damtitel KAPELLE Om het persoonlijk kam pioenschap van de damclub „Kapelle" werden weer enkele wedstrijden gespeeld met de volgende uitslagen: A. v. d. SchraafChr. Korstanje 1—1. I. op 't Hof C. Sulsters 11, I. op 't HofW. v. d. Vrede 20. GOES Van een onzer verslagggevers GOES. Groot was de belangstelling voor het „Open deur kerstfeest", uit gaande van de commissie voor bijzon der kerkewerk van de Hervormde ge meente, dat gisteravond in de „Prins van Oranje" te Goes werd gehouden. Twee zangverenigingen en een harmo nie onder leiding van de heer A. Kouse- maker verleenden aan het kerstfeest hun medewerking. Ds. H. M. Strating hield een toespraak, waarin hij wees op het gebrek aan menselijkheid in onze sa menleving, een blijk hiervan noemde hij ook de zitting van de Tweede Kamer, die die middag door middel van de radio in alle huiskamers was doorgedrongen. Tegenover het gebrek aan menselijk heid stelde ds. Strating het bijzonder stuk menselijkheid, dat bij de kribbe is tentoongesteld. Wika D. E. Hiensoh sprak enige inleidende woorden bij het kerstspel „De ster van Bethlehem" van Martinus Nijhoff. Hierna werd het kerst spel opgevoerd door de lekespelgroep onder leiding van wika Hiensoh. „De ster van Bethlehem" is een sterk, doch gevoelig geschreven spel, dat het bete kende feit van de geboorte een bijzon dere diepte krijgt het spel, doordat steeds degenen die de geboren Koning zoeken worden geplaatst tegenover Herodes. De lekespelgroep gaf een sobere, indruk wekkende vertolking. Het „Ere zij God" aan het einde van het spel, dat tevens het besluit van de avond vormde werd door allen staande meegezongen. Op de foto: geheel rechts voor zitter ir. Petrinaast hem wethouder Westerhout. In het midden een plas tiekcompositie van Andries Minder houtdie zelf als tweede van links op de foto staat. Eigen nieuwsdienst. DUIVENDIJKE. -Het gemeentebe stuur van Duivendijke heeft van Gede puteerde Staten toestemming gekregen over te gaan tot de bouw van het in Dui- woensdagmiddag de belangstelling in het vendjjke geprojecteerde rioolgemaal. 'voormalig Militair Hospitaal te Middel- MIDDELBURG Verheugend groot was Van een sportcorrespondent MIDDELBURG. Het eerste de Middelburgse De oude notities van Pieter Fabery de Jonge getuigen ervan. Hij had geen perfecte boekhouding. WOI;FAARTSDIJK. Nadat de raads leden een rondrit door de gemeente had den gemaakt, waarbij verschillende ge meente-eigendommen werden bezocht, kwamen zij bijeen om enkele zaken af te handelen. Zo werd de gemeenschappelijke regeling voor het recreatiegebied Veerse Gat en de Zandkreek vastgesteld, als mede een nieuwe verordening op de keu ringsdienst voor slachtdieren en vlees, en een wijziging van de destructieverorde ning. Het ophalen van het huisvuil in 1959 werd aanbesteed aan de heer N. Francke voor 2230.Tot bestuurslid van de in stelling voor maatschappelijke zorg werd herbenoemd de heer F. J. Ossewaarde. De uitgaven voor het l.o. en de vergoe dingen voor het bijz. l.o. werden vastge steld en tenslotte werden de begrotingen 1958 en 1959 gewijzigd. In de rondvraag wees de heer G. de Witte (s.g.p.l op de stank van de sloot in de Zandweg. Na bespreking werd besloten te trachten met korfbalve.reniging Swift staat thans fier aan het hoofd van de ranglijst 2e klasse b Zuid-Holland van de K.N.K.B. Toch is die fierheid be trekkelijk, want hoewel de Swifti- anen drie punten voorsprong heb ben op de zwaarste concurrent, het Dordtse Quick, de Middelburgers hebben ook twee wedstrijden meer gespeeld, zodat uiteindelijk de Dordtenaren er relatief nog het beste voor staan. Direct moet ech ter worden gezegd, dat Swift Quick in Middelburg nog thuis krijgt. Gisteren wonnen de Zeeuwen na een fraaie en fair gespeelde wed strijd met 31 van het Dordtse Merwede, dat met de rust nog met 10 leidde, maarenfin de rest weet u wel. Er was namelijk ook nog een tweede helft en dan ja dan neemt Swift repressaille- maatregelen. De oranje-witten verschenen in ''een andere opstelling dan gewoonlijk. Het traditionele eerste aanvalsvak was nu in het middenvak geplaatst en het eerste middenvak in de voorste linies. Voor de rust wogen beide twaalftallen in kracht volkomen tegen elkaar op. Er werd open en fris gespeeld en talrijke keren raakte aan beide kanten de bal de korf, zonder voorlopig echter de mand te doorboren. Dat het vooralsnog niet tot doelpunten kwam, lag ook aan de sterk te van de beide verdedigingen, die in de aanvangsfase van de strijd geen krimp gaven. De Dordtse ploeg opende de score na Het Middelburgse aanvalsvak, bestaan de uit Bert de Vries, Jan Maljers. Gré Lavooy en Suus d'Hondt, bleef doorbeu ken en in de 32e minuut was er op nieuw gejuich bij de Middelburgse sup- portersschare. Opnieuw plaatste Bert de Vries een voltreffer (31). Nog dertien minuten was er te spelen en in die pe riode bediende Swift zich van een spe ciale tactiek. Het bepaalde zich namelijk tot het in „eigen hand houden" van het spel. Er werd zoveel mogelijk gecombi neerd en slechts geschoten wanneer er uitgesproken scoringskansen waren. Het bleef evenwel 31. De verhouding in het veld was uiterst korrekt. Scheidsrechter Endlich uit Den Haag leidde uitstekend. Swift miste in deze wedstrijd drie straf- worpen. GOES. De herverkaveling in Zeeland vordert goed. De belang rijkste werkzaamheden zijn ver richt en men is nu eigenlijk bezig met het completeren van 't werk, De Provinciale directie van de Cultuurtechnische Dienst is over de gang van zaken, zoaté deze zich tot op heden heeft ontwikkeld, te vreden; alles is volgens de plan ning verlopen. In 1958 werd het verleende krediet van 30 miljoen gulden volledig verwerkt. De verdeling over de diverse gebieden was als volgt: Scbouwen-Duiveland f 16.850.000, Tholen f8.850.000, Z.-Beveland f4.300.000. Uitgegeven is: voor aanbestede werken f 16.645.000, voor regiewerken f 5.392.000 en voor diversen f 7.963.000. De post diversen omvat o.m. uitgaven voor de aanleg van elektriciteit en wa terleiding, voor aankoop van drainage- materialen, voor voorbereiding en uit voering der werken en voor schadever goedingen van buiten cultuur gekomen gronden. De kavelinrichtingswerken vormden weer het voornaamste onderdeel der werkzaamheden. Hiervoor werd ruim veertien miljoen gulden uitgegeven, voor wegen 5,7 miljoen gulden, voor water lopen, gemalen en kunstwerken ruim 1,4 miljoen gulden, voor aansluiting op elek- trciteit en waterleiding 1,8 miljoen gul den, voor boerderijenbouw 2,6 miljoen gulden, voor beplantingen 0,3 miljoen gulden en voor diversen 3,2 miljoen gulden. Het totaal in de herverkaveling Zee land tot nu toe geïnvesteerde bedrag be loopt 171 miljoen gulden. In 1954 werd begonnen met de herverkaveling: daar voor vond rampherstel plaats. Verwacht wordt dat voor een belangrijk deel de herverkavelingswerkzaamheden in 1960 kunnen worden beëindigd. Waarschijnlijk zal men op het eiland Tholen echter een jaar later klaar zijn. In 1958 werd 4600 ha kavelinrichtings werk uitgevoerd en een lengte van 3770 km. aan buizendrainage gelegd; 80 km. landbouwwegen kwamen gereed, terwijl op 180 km reeds eerder aangelegde land bouwwegen een definitieve deklaag werd aangebracht. Voor de deklagen werd in hoofdzaak grintzahöasfalt gebruikt. Naarmate het werk afneemt, vermin dert ook het aantal arbeiders en machi nes. In 1956 had men 1248 arbeiders in dienst, in 1957 bedroeg dit aantal 1124 en in 1958 959.. Wat de draglines betreft, zijn de cijfers voor deze drie jaren resp. 148, 144 en 93 en voor de bulldozers resp. 10, 12 en 2. In Schouwen-Duiveland, Tholen en de Zak van Zuid-Beveland werden, ter be strijding van de werkloosheid enige ob jecten in handkracht uitgevoerd, met fi nanciering van het Ministerie van Sociale Zaken. Over het gehele jaar gerekend werden op deze objecten gemiddeld 147 arbeiders tewerk gesteld. In totaal wer den op deze objecten in 1958 ongeveer 8000 manwerken verwerkt. In de herverkaveling Walcheren werd voor ongeveer f 200.000.verwerkt. Allé kavelinrichtingswerken kwamen gereed, De resterende drainage van ongeveer 100 ha, die als werkgelegenheidsobject werd uitgevoerd, kwam voor de helft gereed. Enkele wegen, die nog niet aan de nor maal te stellen eisen voldoen werden van een slijtlaag voorzien of anderszins ver beterd. Het gehele waterloopstelsel werd aan de polder Walcheren overgedragen. Voor een aansluiting van de resterende 200 panden op het waterleidingnet werd een plan opgemaakt, evenals voor de aan sluiting van 340 panden op het elektrici teitsnet. Verwacht kan worden, dat deze plannen in 1959 kunen worden gereali seerd. De tweede schatting kwam nagenoeg gereed. Deze zal gelijktijdig met de lijst van geldeliike regelingen in 1959 ter openbare visie worden gelegd. Gemiddeld werkten in 1958 in de herverkaveling Walcheren 117 arbeiders, waarvan er gemiddeld 39 op het werkgelegenheidsobject tewerk ge steld werden. I de ruilverkaveling Eede (1100 ha wer- den in 1958 de laatste werkzaamheden uitgevoerd. Voor een bedrag van f 90.000 werd verwerkt. De tweede schatting zal in 1959 plaatsvinden. In voorbereiding werden genomen de ruilverkavelingen Kleverskerke (1200 ha) en Stoppeldijk (8900 ha). Buiten her- en ruilverkavelingswerken werd in 1958 geïnvesteerd in cultuurtech nische werken: waterschaps- en gemeen tewerken f 140.000, boerenwerken f 135.000, aanvullende werkgelegenheidsobjecten f 1.135.000. Op de aanvullende werkgelegenheids objecten, bpiten her- en ruilverkavelings- verband, waren gedurende het gehele jaar 1958 gemiddeld 114 arbeiders tewerk gesteld. Voor de uitvoering van herverkave- lingswerken in 1959 Is een krediet van 27 miljoen gulden beschikbaar gesteld, t.w. 3 miljoen gulden voor Walcheren en 24 miljoen gulden voor de rest van Zeeland. De artsendienst is voor het komende weekeinde als volgt geregeld: Middelburg: A. W. Boerwinkel, Noordweg 22, tel. 2460. Vlissingen: R. Grippeling, Badhuisstraat 121, tel. 2109. Goes: C. Griep, Fr. den Hol landerlaan 29, tel. 2460. Terneuzen: v. d. Bos, Markt, tel. 2303. Zierikzee: C. M. v. Hoorn, Havenpark 35, tel. 2080. Oostka- pelle, Serooskerke en Veere, P. Bom, Se- rooskerke, tel. 01188276. Koudekerke, Westkapel Ie en Zoutelande: M. Huygens, Westkapelle, tel. 01187—234. Hansvveert, Krabbendjjke, Kruiningen en_ Rilland: J. A. Kamps, Rilland Bath, tel. 01135—343. Hoedekenskerke en Kwadendamme: A. P. Kole, tel. 01193262. Borssele en Nieuw- dorp: J. J. Gelderblom, Nieuwdorp, tel. 01196327. Drièwegen en 's-Heerenhoek: A. Folmer, Driewegen* tel. 01195—275. Kapelle Biezelinge, Kloetinge en Wemel- dinge: A. J. Eckhart, Wemeldinge, tel. 01192438. Heinkenszand, 's-Heer Arends- kerke en Wolfaartsd|jk: A. J. Zonnevylle, 's-Heer Arendskerke, tel. 01106—202. Tho len, Poortvliet, Oud-Vossemeer, Nieuw Vosmeer en St. Philipslanö: A. Kügel, Poortvliet, tel. 10, J. Vermet, Nieuw-Vos- meer, tel. 10. De ziekenauto Goes is te* bereiken onder nummer 3153, van heden tot en met woensdag. Daarna nr. 2907. burg, bij de opening van de kunstten toonstelling. Niet minder verheugend mocht echter de constatering zijn, dat de tien exposerende Zeeuwse kunste naars werk presenteren met en daar van werd ook duidelijk getuigd een kwaliteit en originaliteit die de verwach ting beslist heeft overtroffen. In de expositiezaal, die door zijn sim pele en geïmproviseerde opzet meer doet denken aan een atelier, werden twee nieu welingen met elkaar geconfronteerd. Enerzijds de nieuwe stichting „Zeeuwse Beeldende Kunstenaars" die met deze ex positie voor net eerst naar buiten treedt, en anderzijds de heer Th. J. Westerhout die buiten de raadzaal de première be leefde van zijn optreden als wethouder, nu. namens het gemeentebestuur de officiële opening kwam verrichten. De heer Westerhout wees in zijn toe spraak op de groeiende belangstelling van de overheid voor de kunst en adviseerde de diverse organisaties de krachten te bundelen wanneer er aangeklopt moet worden om subsidie. Wat de tentoonstel ling van de jonge stichting betreft, had de wethouder met vreugde kunnen con stateren, dat algemeen het gepresenteerde Werk veel waardering verdient. Ir. J. Ph. L. Petri, voorzitter van de stichting, deelde mede dat de nieuwe vorm van samenwerking tussen de kun stenaars nog jonger is dan men denkt: de acte moet nog passeren. Ook de ge middelde leeftijd van deze kunstenaars is erg laag. Wie een bezoek wil brengen faan deze expositie krijgt behalve olieverfschilde rijen en tekeningen, ook beeldhouwwerk, plastiek, ceramiek en naaldwerk te zien. Exposanten zijn Andries Minderhout, An- toine Mes,'Peter de Jong, Piet Bulthuis, Piet Rijken, allen te Middelburg, A. W. Duvekot, Borsele, Bram Pihl, Vlissingen, Jan Jongschaap, Zierikzee en A. Braai uit Zierikzee. Thea Spierenburg uit Oostbufg. De meeste belangsteling trok zeker de jonge journalist Jongschaap uit Zierikzee, die een nogal opzienbarende eigen tech niek in zijn tekenwerk te zien gaf. Hij heeft het leeuwendeel voor zijn rekening genomen met twaalf werkstukken. Alle geëxposeerde werken zijn te koop. Het bijzondere is ditmaal echter wel, dat men een of meer van deze stukken ook kan huren. Tegen een billijke prijs is het nu mogelijk enkele maanden van een werk van een dezer kunstenaars in de eigen woning te kunnen genieten. Of deze vorm van kunstbezit bij het Zeeuw se publiek in de smaak zal vallen, zal de praktijk moeten leren. Voor de artiesten is het in elk geval een weg om ver trouwder te raken met het publiek van eigen gewest. Naar wij vernamen, is de stichting voornemens te komen tot het geven van cursussen in boetseren en tekenen voor degenen die zich hierin verder willen be kwamen. De expositie is dagelijks (behalve zon dags) geopend 's middags van 25.30 uur en bovendien 's zaterdagsavonds en 's woensdagsavonds van half acht tot half tien. Tot en met 3 januari a.s. kan men in het Mil. Hospitaal terecht. Mr. P. W. MELYINK, nota ris te Middelburg, zal dins dag 6 januari 1959, 2 uur n.m., op „Ter Hooge" bij Mid delburg, in het openbahr verkopen: 84 PARTIJEN GESLAGEN HOUT (meest eiken en es) Bezichtiging 29 december—6 januari, 102 uur. Te beginnen bij de Koude- kerkseweg, Klein Steenhove. de bewoners hiervoor een regeling te 31 minuten. Swift poogde nog voor de treffen. rust op gelijke hoogte te komen, maar 'deze opzet mislukte. In de t\Veede helft kwamen de Mid- MIDDELBURG. De Zeeuwse konijnen- en pluimveevereniging, die een tentoonstelling organi seerde in Middelburg ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan. Ingezonden waren 254 konijnen, 2 marmotten, 24 stuks pluimvee en 13 sierduiven. De tentoonstelling werd geopend door de heer P. H. Dieleman te Terneuzen, gedelegeerde van de Ned. Konijnenfok- kersbond. De voorzitter van de provinciale afde ling, de heer C. Vermeulen uit Lewedorp, deelde mede, dat de tentoonstelling in het raadhuis wordt gehouden, omdat veel be zoekers worden verwacht. Vervolgens spraken nog de heren D. Katsman, voor zitter van de Goese konijnen- en pluim veevereniging en G. Flikweerd, voorzitter van de konijnen- en pluimveevereniging te Zierikzee. De hoofdprijs van de tentoonstelling wérd gewonnen door de heer C. J. Molet Elleivoutsdijk Feestavond De Scheldegalm ELLEWOUTSDIJK. De mondacor- deonvereniging „Scheldegalm" gaf zater dagavond in het M. J. v, Hattumhuis voor een stampvol le zaal haar jaarlijkse uit voering. Nadat enkele vrolijke walsen, en marsen waren gespeeld, bracht men het toneelstuk: „Je moet er niet mee spelen" voor het voetlicht. Burgemeester D. Lodder dankte de vereniging voor de fraaie avond. delburgers geducht opzetten, maar het juiste schot ontbrak voorlopig. Het duur de tot de 25e minuut eer Leo Geldof de gelijkmaker kon laten noteren (11) YERSEKE Er zijn in de dagen voor Het nieuwe aanvalsvak van Swift heeftKerstmis uit Yerseke veel oesters ver- daarna een partijtje korfbal laten zien, dat stond op het peil van een eerste- klasseploeg. De Merwede-verdedigbig werd schier murw gespeeld en het baar de dan ook geen verwondering, dat al in de 26e minuut Bert de Vries met een doorloopbal Swift de leiding kon geven (2-D. 26 foto's met tekst van Dr. A. van Deursen en Dr. H. Mulder. Prijs ƒ3,95. Vraagt prospectus bij Uw boekhan delaar of bij Uitgeverij Van Keulen N.V., Den Haag. Middelburg 29, 30 en 31 december GEEN SPREEKUREN Bü inschrijving te koop: RUIME WONING MET GARAGE, ERF EN TUIN te 'sHeer Arendskerke, Wil- helminastraat 5. Groot 5 are. Voorzien van centrale ver warming. Thans bewoond door Dr. G. Grootenhuis. Te bezichtigen op 5 en 7 januari 1959, van 13 uur. Briefjes inleveren vóór 10 januari 1959, bij de heer D. W. Lindenbergh, Wilhel- ministraat 3, 's-H. Arends kerke. Mevrouw SINKE, Wilhel- minaweg 16, Kloetinge, vraagt voor halve dagen, die zelf standig kan werken. Aanmelden: Klokstraat 7, Goes. Officiële Publikaties Burgemeester en Wethou ders van Middelburg ma ken bekend, dat de Wethou der Schorer als zodanig heeft bedankt en in diens plaats is gekozen tot wet houder de heer Drs. Th. J. Westerhout, de het beheer over het gas-, water- en elektriciteitsbedrijf, slacht huis-keuringsdienst en kunst zaken heeft overgenomen. Middelburg, 22 dec. 1958 Het hoofd van het gemeen tebestuur van Yerseke brengt ter voldoening aan het be paalde in artikel 10 tweede lid der Woningwet ter open bare kennis, dat vanaf 29 december 1958 tot en met 27 januari 1959 ter gemeen te-secretarie voor een ieder ter inzage ligt de concept verordening met uitvoerige kaart betreffende het leg gen van een bijzondere voorgevelrooilijn voor de Havendijk. Gedurende de termijn be doeld in artikel 10, eerste lid der Woningwet kunnen belanghebbenden bij de ge meenteraad bezwaren in dienen. Yerseke, 24 december 1958 Het hoofd van hel; ge meentebestuur voornoemd, A. C. Willemsen zonden, vooral naar Duitsland, Frankrijk en Engeland. Naar België, dat tachtig pro cent van de Nederlandse oesters afneemt, werden weer grote hoeveelheden verzon den, doch op de Eerste Kerstdag kwam uit België het dringende verzoek alsnog op zeer korte termijn oesters te verzen den. uit Hoofdplaat met een Belgische haas. Hij kwam in het bezit van de prijs, be schikbaar ges,teld door H. M. de Koningin. De heer J. Katsman te Goes behaalde met zijn zwarte Java-kriel eveneens een eer ste prijs en ontving de door Z.K.H. Prins Bernhard beschikbaar gestelde ereprijs, De ereprijs, beschikbaar gesteld door de Commissaris der Koningin, ging naar de heer G. J. Kramers uit Wolfaartsdijk voor een prachtige' zwarte Kleurdwerg. De heer J. J. Willems uit«Zaamslag kwam met een inzending witte Vlaamse reus in aanmerking voor de medaille, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Middelburg. De tentoonstelling heeft een enorme be langstelling genoten. BERGEN OP ZOOM De 28-jarige automobilist J. V. uit Zeeuwsch-Vlaande ren, dacht op de avond voor Kerstmis zijn slag te kunnen slaan bij de Ned.- Belgische grenspost Putte. Er -was veel verkeer, waarvan hij meende gebruik te l kunnen maken. i Hij kwam met zijn wagen gewoon bij de douane voorgereden, doch had niets aan te geven, naar hij meedeelde. De I douane ging toch de wagen eens wat gron diger bekijken. Uit een vijftal geheime bergplaatsen, in vloer en zijkanten, kwam toen een aantal pakjes Nederlandse roomboter te voor schijn, die kunstig waren weggestopt. In totaal werd ongeveer 200 kg room boter te voorschijn gehaald, die in beslag werd genomen, evenals de auto. De bestuurder werd in arrest gesteld. In het GEMEENTEZIEKENHUIS TE DORDRECHT wordt gevraagd: Voor de waarneming van hogere func tie wordt een toelage toegekend, ter wijl om de 14 dagen 4 dagen vrij wordt gegeven. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties te richten aan de Adjunct-directrice, Bankastraat 57 te Dordrecht. Spreekuren: dinsdag en vrijdag van 1112 uur. VEEL VOLDOENING geeft het werken onder geesteszwakke kinderen en ouderen in STICHTING 's-HEEREN LOO-LOZENOORD te Ermelo (Gld.) Christelijke inrichting voor Geesteszwakken voor welke arbeid van 17 jaar en ouder worden gevraagd op gunstige arbeidsvoorwaarden en met huis vesting in een gezellig huiselijk milieu. Opleiding voor het diploma Kinderbescherming A en gedeeltelijke opleiding voor het Ziekendiploma B. Volledige inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Geneesheer-Directeur. van werken van leden dei- Stichting „Zeeuwse Beeldende Kunstenaars", in het v.m. Mi litair Hospitaal te Middelburg tot 4 januar a.s. Geopend; werkdagen 25.30 uur woensdags zaterdags 's avonds 7.30—9.30 uur. Toegang 25 cents. Scholieren 10 cents. Wollen dekens Terlenka- en Isothermyldekcns Tafelkleden Wegens voorbereidingen voor de jaarlijkse balans-opruiming zijn wij op maandag 29, dinsdag 30 december de gehele dag en op woensdag 31 december tot 2 uur GESLOTEN Langeviele B-I Middelburg Telefoon 26€

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4