RÖNTGEN- HELM OP GEBOREN Zeeuwse pluimveehouders zoeken meer samenwerking LISTIGE DOUANEBEAMBTE LOKTE DRIE SMOKKELAARS IN M)E VAL Spoedig succïs voor geheime speurdienst Verkeersovertreders voor de Middelburgse kantonrechter Zeeuwsch Dagblad Waar het om gaat ZEELAND BIJ NACHT (2) Erewacht Pyama De „Pels" Dat is liet99.. Bij Aardenburg niet minder dan 8000 kg. boter in beslag genomen Westkapelle telt nog 44 noodwoningen Vonnis Schoondijke heeft groot tekort Koninklijke goedkeuring Concentratie polders Blubber Zaterdag 27 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Protestants-Christelijk Dl'IM 24 UUR voor Kerstmis is in het parlement het debat beëindigd, waarin het interim-kabinet, gevormd uit de romp van het laatste ministerie- Drees, waarop het hoofd van prof. Beel was geplaatst, werd aanvaard. Al was er wat gekibbel over de aard van het ministerie, dat de socialisten graag een rechts kabinet noemen, om daarmee dan verkiezingspropaganda te gaan maken, terwijl de overige leden van de kamer terecht van een nood-kabinet spreken, toch zou men kunnen zeggen, dat het kabinet, gezien de omstandigheden, waaronder het optrad, geen onwelwillende ont vangst genoot. Zelfs de socialisten verklaarden het niet de oorlog. Nu zal dit ministerie niet zo heel veel kunnen doen. Wel gaat het com missiewerk der kamer door, maar de verdere zittingen zullen waarschijn lijk pas begin februari worden her vat. In de vijf weken, die dan resten tot de verkiezing, zal er wel niet zo heel veel kunnen gebeuren. Wetge- vende arbeid in de eigenlijke zin van het woord, zal dit ministerie wel niet aan de kamer voorleggen. Alles zal zich intussen spitsen op de verkiezingsstrijd. CR ZIJN TWEE PARTIJEN, die de vervroegde verkiezingen hebben gewenst. Dat is de VVD, die ertegen opzag, nog tot 1960 met het ministerie- Beel te moeten voortwerken, terwijl haar positie onder het kiezerscorps bij de staten- en raadsverkiezingen versterkt leek. En dat is de KVP, die stellig nog wel anderhalf jaar in de situatie van begin december had wil len doorwerken, maar die verkiezin gen prefereerde, toen er eenmaal kabinetscrisis was, omdat ook haar positie bij het -lectoraat winst mag doen verwach Er is één par.ij, die de verkiezingen' heeft uitgelokt, hoewel ze dat niet be doelde. Dat is de PvdA. Zij wenste een conflict tussen ministerie en par lement, om daardoor haar ministers te kunnen terugtrekken en dan ander half jaar in oppositie te kunnen gaan, teneinde op die manier het vertrouwen van duizenden kiezers, dat zij blijkens de verkiezingen van het bijna-afgelo- pen jaar verloren had, te herwinnen. QE PROT.-CHRISTELIJKE PAR TIJEN hadden nog sterker dan de KVP gewenst, het kabinet-Drees in stand te houden. Zij konden dat echter niet kopen voor een bukken j onder de dictatuur van de PvdA. Naar hun inzicht zou zelfs een 'gerecon strueerd kabinet-Drees, toen minister, Hot'stra eenmaal zijn „neen" had doen horen, tot 1960 hebben kunnen blij ven voortbestaan. In dat geval zouden verschillende wetgevende maatrege len wij denken o.m. aan de wet op de weduwen- en wezenverzekering tot stand hebben kunnen komen. De PvdA heeft dit echter onmogelijk ge maakt. De Prot.-Christelijke partijen wens ten ook geen vervroegde verkiezin gen. Zij hebben die alleen als onont koombaar moeten zien, ome tt met name de KVP niet naar een andere dan de brede-basispolitiek toe wil gaan. T TIT ALLE DEBATTEN, die in de laatste weken zijn gehouden, js immers vooral dinsdag j.l. wel heel duidelijk gebleken, dat de KVP tot alle prijs de brede basis, de samen werking met de socialisten, wil hand haven. Daarom kon niet het hoofd van Romme. maar wel dat van prof. Beel op de romp van het kabinet worden geplaatst. En we rekenen ermee, dat de verkiezingscampagne van de KVP in deze geest zal worden gevoerd, terwijl uit de redevoeringen van de heer Burger bleek, dat ook hij de samenwerking in de toekomst met de KVP niet wilde afstoten. Lijkt het dus in sommige opzichten, of de positie van de Prot.-Christelijke partijen voor de komende verkiezin gen niet al te gunstig is, wij menen, dat dit niet het geval behoeft te zijn, als zij de situatie, die er op dit punt is. helder onderscheiden en duidelijk aan dé kiezers voor ogen stellen. OER BUYS had 't die avond Bniet meer aangedurfd. „Hij moet npg maar even ko men", had de landbouwer gezegd en de familieleden had den begrijpend geknikt. Die „hij'1 is de dierenarts, die na zijn normale dagtaak om halfzeven het hek voor z'n woning was binnen gereden. Kopzïekte, een verlossing, koliek, «Huiven, schapen en een ziek varken had hy te behandelen gekre gen. Na het eten even de post en wat nieuw studiemateriaal doornemen, zijn vrouw nog wat helpen bij de adminis tratie en dat was het dan voor van daag. Om kwart over elf naar bed. genieten van een welverdiende nacht rust. Neen, zegt de telefoon een half uur later, en vult de slaapkamer met een schel gerinkel. De jonge veeartsvrouw grypt de hoorn. Met Buijs. Priestermeelpolder, mevrouw. Goeden avond. Zou dokter Een serie reportages, ge wijd aan de stille werkers die 's nachts waken over ons wel en wee in Zeeland. 2. DE DIERENARTS neer beweegt. Twee schimmen van geüniformeerde mannen duiken voor het portier op. Politie! Mag ik even in uw wagen kijken? Gaat uw gang. O. bent u het dokter. Dan is het wel goed. We controleren op stropers, ziet u. We zijn net gewaarschuwd, dat ze weer aan 't lichtbakken waren in de omgeving hier. Zozo, ja ik moet nog naar een late klant. Dit zijn twee heren van de pers. Succes met de vangst! POORTVLIET 't Is dp zwartbontedaar in de hoek van de stal. Het zieke dier ademt onrustig, briest koortsig schuimvlokjes tegen het houten schot. Gezwollen, als grillige dikke koorden liggen de aderen op de buik. Wijdopengesperde, angstige koeienogen staren me aan. Ogen vol wanhoop en ellende. Op het geurende stro ligt de veeartsschuin achter zijn patiënt Terwijl zijn linkerarm die tot de oksel in het koeienlichaam is ver dwenen het inwendige van het zieke dier aftast verraden zijn ogen de gespannenheid. Ogen van een deskundige in volledige concen tratie. Tegen de lichtestalmuur projecteert de schommelende lamp de silhouetten van de stille getuigen. Zwijgend kijkt de boerenfamilie toe. Hun blik doorklieft het dreigend duister; elke beweging ivordt ge registreerd door de ogen, die in spanningmaar ook vol vertrouwen toekijken. Vijf paar ogen lichten op in de weerschijn van de stallamp. V ijf paar ogen waarin men elk facet van deze nachtelijke strijd kan aflezen. De strijd om het behoud van een koe. Een leven. er zijn vrouwen die er een prima kijk op hebben." nog even naar een koe kunnen kijken? We durven zo de nacht niet in Wat doet-ie? Hij slaat met zijn benen tegen de buik en Het vraag- en antwoordspelletje per telefoon is voor haar gesneden koek. Het is haar taak, overdag als de vee arts van huis is en 's nachts als hij slaapt. De ervaring heeft haar geleerd de ernst van een ziektegeval te be oordelen. Ook nu is het dringend. Goed, ik zal m'n man wekken. Met een kwartiertje is hij er. In de nog koude auto is dokter Rinses ineens klaar wakker. Broek en jas heeft hij over zijn pyama aan getrokken en een dikke shawl en gummilaarzen behoeden hem voor kou en modder. ,,De boeren roepen meestal geluk kig goed op tijd," klinkt het in de donkere auto die zich slippend en slin gerend over de onverlichte, bemodder- de lan'dwegen een weg zoekt, „een goede koe kost tegenwoordig ook zo'n f 1200 en een goede fokvaars kan het zelfs tot 2500 brengen. Dan neem je geen risico's." Een veearts moet dus behalve me dicus ook zakenman zijn? Absoluut, daar vertrouwt de boer op. Wij moeten ons afvragen: wat is economisch het meest verantwoord voor de veehouder? Je kunt toch geen grote risico's nemen en dan de boer voor de schade van zoveel honderd gulden laten opdraaien, wel? De linkerkant van de auto glijdt weg in de blubber, die hoog ppspat. ,,Hier zat ik vorige week vast. Dat was 's nachts om na enen. Ik heb een boer opgebeld en z'n zoon heeft me er met de tractor uitgetrokken. Ja, zo zijn ze hier wel. Altijd helpen, zelfs diep in de nacht." Voorbij een scherpé bocht is er eensklaps een rood licht, dat op-en- Over de kale dijk glibberen we ver der. Karresporen, kuilen, modderpoe len, laaghangende takken. Daar is het, 'daar waar het buitenlicht brandt. Moet u 'es opletten, als ik de stal binnenga. De beesten zijn net als kleine kinderen bang voor de dokter. Ze herinneren zich de spuitjes nog veel te goed. De boer en zijn zoon komen naar buiten. Eerst even praten. Hoe 't was gekomen. Ja, hij (een koe mag dan vrouwelijk zijn, voor de boer is het een hij) lag rustig te herkauwen, stond toen eensklaps o~ en begon met de benen te slaan. Eerst had men 't nog even aange zien, maaVtoen werd-ie suffer, 't Was te zien het gaat verkeerd. Een boer is een goede waar nemer", had de veearts mij verteld Zijp. bevindingen met het dier ge durende de ziekte zijn meestal van groot belang. Vaak is hel ook de veeverzorger die me zijn waarnemin gen vertelt en soms de boerinwant Het onderzoek begint. „Eerst even de pols voelen". Pols, zegt de veearts de mensendokter na, maar hij voelt aan de kapkslagader. De stetoscoop wordt tevoorschijn gehaald om het hart te beluisteren. De aangebrachte thermo meter wijst 38.7. We zullen eens binnenin kijken, moippelt de dokter. Hebt u hier dan een röntgen- apparaat? Dit is mijn röntgentoestel, zegt de medicus glimlachend. Hij toont mij zijn linkerarm, waarvan hij de mouw heeft opgestroopt. Hij heeft een mouwloze zwarte rubberjasschort aangetrokken, en zijn verschijning doet denken aan een priester. Het mysterie van de röntgen is spoedig duidelijk, als de linkerarm van de veearts tot aan zijn biceps jn het zieke koelichaam is verdwe nen. Even griezel ik, maar dan zie ik alleen maar meer de ogen achter de brilleglazen. Ogen die hyper- geconcentreerd staren, terwijl ge voelige vingers het inwendige van het nerveus trillende dier aftasten. „Door de darmwand kan ik al de edele organen voelenhoor ik een monotone stem langzaam en gescan- I deerd zeggen, „hier zit de lever en hier moet ja, daar voel ik - de eierstokken daar de nieren Voelt alles vrij normaal Een erbarmelijk keelgeluid verscheurt eensklaps de gespannen atmosfeer in de stal. Een schreeuw, als van een mens in doodsnood. Het dier is in het stro neergeploft. „Dus dat is het," mompelt de veearts in zichzelf, „ja nu voel ik hét. Aan het eind van de darm zit een knoop. Een lus, die enorm gezwollen is en strak gespannen staat." Dan schudt hij zijn hoofd. Jammer, het is dus toch pog te laat geweest. Het buikvlies is al aangetast. Even^wikt de veearts. Medicus en zakenman strij den in zijn achterhoofd, maar de be slissing is dra genomen. U kunt geen risico nemen, 't Is te ver om nog een redelijke kans te ma ken Als de koe direct wordt afge maakt, kan er nog een goede prijs voor worden gemaakt, t Spijt me, maar de kans is te gering. De boer zucht. Jammer. Maar hij ver trouwt blindelings op het advies van de medicus, die weet dat het vee voor een boer zijn bedrijfskapitaal betekent. jVOCH KVP. NOCH PVDA zullen bij de kamerverkiezingen een meer derheid kunnen behalen, waardoor ze alleen tot regeren zouden kunnen ko men. Wel echter is denkbaar, dat een zodanige constellatie zou kunnen ont staan, dat KVP en PvdA zich tezamen sterk genoeg vinden, om een uitslui tend rose-rood kabinet te presen teren. De KVP kan rekenen op een vast, groeiend kiezerscorps. Als de PvdA dat ontziet en er daardoor niets af knabbelt, als zij dus haar aanvallen uitsluitend naar andere zijden richt, zou zii de basis voor deze denkbare mogelijkheid moeten vormen. We zou den dan een zeer onnatuurlijke regc- ringscombinatic in Nederland krijgen, een combinatie, die inderdaad doet denken aan de „Franse toestanden", die tot de ondergang van de vierde republiek in Frankrijk hebben ge leid. Maar ook andere landen hebben j een dergelijke ontwikkeling te zien gegeven, waarbii rooms en rood in derdaad de voorbereiding waren voor een ondergang naar dictatuur of semi- dictatuur. LJIEROP wilden we vandaag wijzen. Het komende jaar zal in zijn eer ste maanden grote activiteit vragen. Die activiteit zal zich'onzerzijds moeten richten op de handhaving, neen: de versterking van de Prot.- Christelijke politieke partijen. Het kiezerscorps zal de situatie, waaron der wij leven, de gevaren, die er drei gen, heel helder voor ogen gesteld moeten worden, opdat ip maart a.s. geve God het het gevaar, waar op we wezen, kan worden gekeerd. AARDENBURG. In de omgeving van Aardenburg is een tolbediende er tjjdens de kerstdagen in geslaagd een niet alledaags staaltje van grote durf en scherp vernuft te demonstreren. Sinds ennkele weken werd aan de Aar- denburgse mobiele en veldbrigade een geheime speurdienst van tolbeambten in burgerkledij (vermomde douaniers) toegevoegd om zonder in het oog te vallen vooropgezette smokkeltochten tegen te werken en te doen mislukken. Het duurde niet lang of de nieuwe dienst boekte zijn eerste sukses. 4000, om zich daarna eveneens achter in de wagen te wringen. Weinige minuten later zaten de smok kelaars met open mond te kijken, toen „hun" chauffeur voor het douanekantoor in Aardenburg stopte en de chauffeur Regelmatig reeds was er door de speurders opgemerkt, dat er bij de win kelier L. te Aardenburg verdachte auto's in de schemering van de avond het erf op- en afreden reden zonder er lang te vertoeven. De marechaussees vonden dit uiteraard hoogst bedenkelijk en er. werd dan ook besloten de zaak van dichtbij te volgen en de zuivelwinkel desavonds in het oog te houden. Verscheidene dagen tevoren waren al inlichtingen ingewonnen. Alles wees er op. dat er van de zaak van L. uit een smokkeltocht op touw zou worden ge zet. Nauwelijks was de dienstoverste van •de geheime sectie in een hinderlaag op gesteld of een zware personenwagen kwam voorgereden. In minder dan geen tijd was de auto, waarin de achterste; zitbanken waren weggenomen, door de!Middelburg kreeg 0p de dag voor Kerst twee inzittenden volgeladen met pakken m-g een aantaj verkeersovertredingen te Boter. behandelen. Maar terwijl de bestuurder nog even expediteur A. C. R. uit Yerseke, die in huis was, kon de vermomde grens-ijn Q0es met zjjn auto over een weg reed, zijn ware gedaante ontpopte. Spoedig kreeg de douanier hulp van zijn collega's van de velddienst en werden de smok kelaars ingerekend. Ze werden overge bracht naar de gevangenis te Oostburg om een voorlopige hechtenis te onder gaan. De auto, waarvan de achterste vering verdubbeld was en waarvan de kennum- mers op motor en carrosserie waren uit- gevijld, bevatte 8000 kg boter Ze verdween in de opslagplaats van het tol kantoor. Bij de winkelier L. te Aardenburg werd nadien een huiszoeking verricht, waarbij een geheime opslagplaats met aan de kontrole onttrokken boter aan het licht kwam. Drie smokkelaars, D. S. uit Middelburg, W. P. uit Eede en winkelier L. uit Aardenburg, blijven voorlopig.in arrest. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De kantonrechter te wachter, die evenals de smokkelaars was uitgedost en zich bewoog met opge zette kraag en diep naar beneden ge- die voor het verkeer was afgesloten en toen het trottoir beschadigde werd ver oordeeld tot het betalen van een boete trokken pet, achter het stuur van hetjvan dertig gulden, subs, zes dagen hech voertuig plaats nemen en roepen: ,,Vlug, want de kommiezen zijn er Vanzelfsprekend toonden de eigenlijke smokkelaars zich verbaasd bij het zien van die vreemdeling, maar de douanier verklaarde van de „grote baas" opdracht te hebben gekregen de wagen te be sturen. De smokkelaars, die al meer hadden meegemaakt dat op het laatste moment een nieuwe chauffeur opdook, maakten daarna geen bezwaar meer en stapten in de auto. Toen de „nieuweling" de weg naar I Aardenburg opreed, kreeg hij opdracht eerst nog het geld bij de grote baas te gaan halen. Deze stond reeds te wach ten en in de mening, dat zijn eigen chauffeur aan het stuur zat, overhan digde fyij de douanier een bedrag van tenis. Ook moet hij de aangerichte schade die vijftig gulden beloopt, betalen. De Middelburgse schoonmaker C. J. D., die in Souburg een auto links van de weg had geparkeerd, werd veroordeeld tot een boete van drie gulden. Als ver zachtende omstandigheid gold. dat de man zijn wagen achter twee andere auto's, die dus ook verkeerd geparkeerd stonden, had gezet. De onderwijzer R. N. uit Middelburg, die op de Koudekerkseweg plotseling linksaf was geslagen met zijn fiets, zon der op het verkeer te letten, veroorzaak te een botsing met een hem achterop ko mende bestelauto. De auto liep voor 270 gulden schade op. N. verklaarde voor de kantonrechter vermoedelijk te zijn ver blind door de zon, waardoor hij de auto niet had opgemerkt. Hij werd veroor deeld tot het betalen van een boete van 25 gulden. Ook de aangerichte schade zal hij vermoedelijk dienen te betalen. De Amsterdammer C. v. d. M., die met een snelheid van 100 km per uur over de rijksweg in Arnemuiden reed en in de bocht demacht over het stuur kwijt raakte, waardoor hij aan het slingeren kwam en een tegenligger slechts door krachtig remmen een botsing kon voor komen, werd wegens hetk rijden met te hoge snelheid veroordeeld tot het betalen van vijftig gulden boete. De Kloetingse landbouwer M. S., die met een boerenwagen, waarvan de wielen vol klei zaten over de rijksweg reed, werd gewezen op het gevaar, dat de klei be tekende voor het snelverkeer. Hem werd een boete van 25,— opgelegd. De Middelburger W. O., die met zijn bromfiets in de Gravenstraat op het lin ker weggedeelte had gereden, waardoor hij met een auto in botsing kwam, werd veroordeeld tot het betalen van een boete van 22,50. Bovendien moet hij de schade veroorzaakt aan de auto ten bedrage van 49,betalen. t In het hervormd jeugdgebouw had den de bejaarden van Zonnemaire een kerstwijding, die werd verzorgd door de beide vrouwenverenigingen. WESTKAPELLE. Omdat de ge meenteraad" voor de laatste maal gister avond voor dit jaar in vergadering bijeen was. heeft loco-burgemeester W. Ga- brdelse de gebeurtenissen van het bijna verstreken jaar in het kort de revue laten passeren. Begin 1958, aldus de loco, zag het er met de financiën niet zo rooskleurig uit. Het laatste geld werd gebruikt voorv het bouwrijpmaken van het uitbreidingsplan-noord. In februari kon echter een grote geldlening worden aangegaan, zodat alsnog geld beschik baar kon worden gesteld voor de bouw van een nieuwe school met de Bijbel. Van particuliere zijde kwam er plotse ling veel vraag om huizen te bouwen. In plan-noord zal dan ook in het voor jaar een grote bouwactiviteit heersen. Graag hadden wij de noodwoningen zien verdwijnen in het afgelopen jaar, in januari stonden er nl. nog 54; met. slechts tien kon ditv aantal verminderd worden, zodat nog 44» gezinnen in deze voor afbraak bestemde noodwoningen verkeren. Van de WV Westkapelle was een verzoek binnengekomen om subsidie. De geweldige groei van het toerisme maakt het voor de nog jonge vereniging erg moeilijk om de touwtjes bij elkaar te knopen. B. en W. waren niet erg enthou siast over deze aanvraag en meenden, dat belanghebbenden (onder meer verhuur der en zakenlieden) te weinig contri butie betalen. Toch wilde het college een kleine tegemoetkoming geven in het te kort over 1958. Besloten werd 100 bij te dragen. De heer De Visser (SGP) stemde tegen. Op de markt zullen enkele papierbak ken worden geplaatst. Tot, lid van het burgerlijk armbestuur werd herbenoemd de heer P. Minderhoud. De huur van het Ambonezenkamp werd verlengd tot 1 januari 1960. Aan verscheidene personen werd optie verleend op enkele percelen grond in plan-noord ten behoeve van de woningbouw. Het huisvuil voor het eer ste halfjaar 1959 werd gegund aan de heer S. Lievense. Het vonnis is geveld. De zwartbonte zal nog eenmaal de zon zien opgaan. In de woonkamer wordt er nog even over nagepraat. De veearts heeft zijn armen gewassen en de jasschort uit getrokken. Er komen verhalen los van vroegere nachtelijke operaties. Over zware verlossingen, waarbij het kalf in het moederlichaam in stukken gezaagd moest worden om het leven van de koe te redden. Een zwaar en inspannend werk van uren. Maar ook dit geschiedt zo vakkundig en geperfectioneerd, dat de risico's voor het moederdier nihil zijn. „Jammer van de zwartbonte," zegt de dokter, „twee weken terug had ik net zo'n geval. Toen was ik er eerder bij. Ik heb de knoop er toen uitgesneden en de beide einden weer aan elkaar bevestigd. En 't is prima gelukt." „Wil je wel geloven, dat ik aan mijn eigen veestapel nooit toekom?" zegt de veearts op de terugweg. Hij heeft er heel wat: kippen, kalkoenen, een poes, een lammetje en een pony. „Dat komt allemaal op m'n vrouw neer. Die hanteert de spuit al even rap als ik. Trouwens, wat ben je eigenlijk als vee arts zonder vrouw Met dit;complimentje aan het adres van alle artsenvrouwen, zonder wier hulp bij telefoon, administratie en apo theek de praktijk nooit zo gesmeerd zou kunnen lopen, wilde ik dit nachtelijke verhaal van modder en spuitjes maar besluiten. De volgende nachtreportage speelt op Walcheren. We leven boven onze stand Van onze correspondent. SCHOONDIJKE. De begroting 1959, die tijdens de raadsvergadering werd vast gesteld, vertoont een tekort van f21723,57 Dit tekort noopt tot bezuiniging. De bur gemeester, de heer F. A. v. Rosevelt, zeide te hopen op een bijdrage uit het gemeentefonds, ter dekking van het te kort. Anders zal men veel moeten bezui nigen. De heer R. E. A. de Badts (K.V.P.) zeide, dat de bestedingsbeperking nog te weinig heeft uitgewerkt. We leven van hoog tot laag boven onze stand, zei het raadslid. De burgemeester toonde even wel aan, dat in de vorige jaren was ge reserveerd en gespaard. Maar de reser ves zijn toch te gering om te kunnen doen, wat men wil doen, voegde de heer De Badts hieraan toe. Meer bezuiniging, zei de burgemeester, moet niet tot gevolg hebben dat een nog groter gedeelte van de bevolking gaat wegtrekken. Er zijn overal tekorten, aldus de p.v.d. a.-afgevaardigde P. W. Toessaint. We moeten ondanks tekorten meewerken aan de culturele groei. Bij de afrekening van de bizondere la gere school van de schoolvereniging „Jo hannes" bleek, welk een grote achter stand er bestaat in de afrekening. De rekeningen 19381942 en 19431947 kon den worden vastgesteld. Tijdens de vol gende raadsvergadering zullen weer twee vijfjaarlijkste rekeningen worden vast gesteld. Het werk wordt bemoeilijkt door het ontbreken van een aantal stukken. Er werd nog geen besluit genomen ten aanzien van het verzoek van de in specteur van het landbouwonderwijs om de drieklassige houten noodschool op het voormalige arbeiderslogeerkamp aan te kopen en die vervolgens te verhuren, aan de lagere landbouwschool te Schoon dijke. Tegen f 3,20 per vierkante meter werd een stuk grond, groot 335 vierkan te meter, verkocht aan de landbouw- huishoudschool. De grond moet worden toegevoegd aan de zijtuin van deze school. De raad ging akkoord met het verzoek van de Schoolartsehdienst Zeeuwsch Vlaanderen, om een derde schoolarts aan te stellen. Bij de rondvraag vroeg de heer P. W. Neele (p.v.d.a.) naar het bevolkingson derzoek. De burgemeester antwoordde, dat het bevolkingsonderzoek weer zal worden uitgevoerd in 1960. Hij hoopte op meer medewerking van de bevolking, om te voorkomen, dat Schoondijke, evenals de vorige maal, zal behoren bij de ge meenten met het laagste onderzoekings- cyfer. MIDDELBURG. Naar wij vernemen is de Koninklijke goed keuring ontvangen op de beslui ten van Provinciale Staten van Zeeland tot opheffing van de be staande polders op Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland, Zuid-Beveland en Tholen en eveneens op de besluiten van Prov. Staten tot oprichting van vier nieuwe waterschappen. St. Annaland Ds. v. Griethuysen buiten levensgevaar ST. ANNALAND. De oud predikant van de hervormde gemeente te St. An naland, ds. W. v. Griethuysen, thans pre dikant te Numansdorp, is thans buiten levensgevaar. De predikant liep bij een botsing met zijn brommer tegen een auto een dubbele schedelbasisfractuur op. Hij zal, alvorens zijn werk te kunnen hervatten, voorlopig volkomen rust moe ten houden. APOTHEKEN Van hedenavond tot en met vrijdag avond hebben de volgende apotheken avond- en nachtdienst: Middelburg: Non hebei, Lange Delft 133, tel. 2538. Vlissïn- gen: D. H. v. d. Kleine Mulder, Singel 9, tel. 2730. Goes: De Goese Apotheek, Klok- straat, tel. 2136. Terneuzen: Klaassen, Noordstraat, tel. 2090. DIERENARTSEN Dierenartsen Zuid-Beveland: A. A. Ei serman, Goes, tel. 2233 en M. Gaakeer, Ovezande, tel. 01195283. Oost Zeeuwsch- Vlaanderen: Van Roon, Sas van Gent, tel. 01158—588. C.J.B.T.B.-vergadering SEROOSKERKE (W.). De C.J.B.T.B. te Serooskerke hield een vergadering on der leiding van de heer A. Maljaars, tij dens welke de heer M. Wattel sprak over: „Het wel en wee in akkerbouw en veeteelt in 1958". De heer Wattel gaf een praktijkverslag over het afgelopen jaar, dat akkerbouw en veeteelt in de streek belichtte. Zeven deelnemers waren er voor de traditionele declamatiewedstrijd. Eerste werd de heer J. Wattel. De heer M. Wat- tel, jurylid, gaf enige nuttige wenken aangaande declameren, aan de hand van „Het geuzenvendel op thuismars" van F. L. Hemkes. GOES Met het doel om te komen tot meer onderlinge samenwerking tussen het hoofdbestuur met vermeerderaars, kuikenbroeders en opfokkers heeft in restaurant „De Opril" de V.P.Z. een ver gadering gehouden. De rijkspluimveeconsulent, ir. Van der Zande leidde de besprekingen in. Nadat hij in grote trekken had geschetst hoe in Amerika en Engeland de pluimveehou derij wordt beoefend, wees hij op de noodzaak van eendrachtige samenwer king. Zeeland heeft een achterstand in te halen. „Wij kunnen veel meer kippen houden, dan nu wordt gedaan. Wij moe ten daarvoor propaganda maken. Onze mensen moeten beseffen, dat ook in Zee land. wanneer deze doelmatig wordt be oefend, de pluimveehouderij een belang rijke bron van inkomsten betekent, aldus ir. Van der Zande. „De afdelingen dienen te zorgen, dat deze winter op verschillen de plaatsen lezingen worden gehouden De mogelijkheid om meer kippen te hou- ^den, ondanks de noodzakelijke vergun ning. is aanwezig. Wij moeten, meer dan voorheen werken met uitgangsmateriaal daarvoor hebben wij een toetsbedrijf nodig in Zeeland. Het hoofdbestuur zal trachten, dat binnen afzienbare tijd in ons gewest een dergelijk bedrijf zal ver rijzen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3